IEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 8 April 1941 VISSCHERIJ-BERICHTEN Buitenland De tankvloot kwijnt weg Italiaansch Weermachtsbericht De strijd in Zuid-Slavië Duitsch W eermachtsbericht SPORT Dagbladreclame is niet te vervangen BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Uit de Rijnstreek BEURSOVERZICHT mp. WA1KT Het D.N.B. meldt uit Berlijn: In de bespreking over de soheepsruimte, welke de Ver. Staten het bevriende Groot- Brittannië ter beschikking zouden kunnen stellen, wordt de inhoud aan tankschepen van het grootste petroleumland ter wereld t.w. de Ver. Staten, opgegeven als 2.8 mil- lioen ton. De Amerikaansche .tankvloot kan men dientengevolge schatten op 400 tot 450 schepen. De Duitsche weermachtsberichten hebben binnen enkele dagen de vernietiging gemeld van 8 groote vijandelijke tanksche pen, d.i. ongeveer twee procent van de ge- heele tankvloot der Ver. Staten. Daar de Ver. Staten hun eigen tankschepen voor het vervoer van ruwe olie en olie-producten naar overzeesche verbruikslanden dringend noodig hebben, en zij op het traject naar Engeland met aanzienlijke verliezen reke ning moeten houden, zullen de Amerikaan sche scheepvaartkringen zich wel driemaal bedenken, alvorens zij den Britten in groo- ten omvang tankschepen ter beschikking stellen. De totale tonnage tankschepen ter we reld bedroeg bij het uitbreken van den oorlog ongeveer .11 millioen ton. Ongeveer een derde hiervan voer en vaart onder Britsche vlag. Men kan aannemen, dat de wereldtonnage aan tankschepen in de eer ste 19 maanden van den oorlog met twee millioen ton is verminderd. Over de in En geland aanwezige voorraden olieproducten ontbreken uiteraard betrouwbare gegevens, doch dit is wel duidelijk: de bij het uit breken van den oorlog in Engeland aan wezige voorraden zijn door de Duitsche luchtaanvallen gedecimeerd en voor een aanzienlijk deel verbruikt. De nieuwe im porten aan petroleumproducten blijven echter bij de hoeveelheden, die vernietigd en verbruikt worden, ver ten achter. Men heeft er de laatste weken veel over gesproken, of en op welk gebied Engeland door de Duitsche oorlogvoering ter zee en in de lucht in nood kan geraken. Naar bui ten het zichtbaarst zijn de beprekingen, wel ke Groot-Brittannië zich moet opleggen op het gebied van de voedselvoorziening. De groote volksmassa merkt dit rechtstreeks. Anders staat het met de petroleumvoorra- den, welke door buitenstaanders niet ge controleerd kunnen worden. Met elk tank schip dat op reis naar Engeland door Duit sche .duikboottorpedo's of vliegtuigbommen vernietigd wordt, gaan 10.000 tot 15.000 ton petroleumproducten verloren. Met elk ver nietigd schip verminderen de toevoermo gelijkheden en juist op een tijdstip, dat Engeland zich moet voorbereiden tot den beslissenden strijd. Men kan aannemen, dat de vernietiging van tankschepen gemid deld grooter is dan die van andere vaar tuigen Met de verscherping van den oorlog op den Atlantischen Oceaan den eeni- gen toevoerweg voor petroleumproducten waarover Groot-Brittannië beschikt zal ook de verzorging van Groot-Brittannië mét petroleum gevoelig moeilijker en wellicht zelfs plotseling catastrophaal worden, ANTI-OORLOGSBETOOGING IN WASHINGTON. Verscheidene honderden leden van de Amerikaansche anti-oorlogsorganisatie American Peace Mobilization hebben een optocht gehouden voor het Witte Huis. De betoogërs droegen borden mee, waarop in leuzen het behoud van den vrede voor de V. St. werd geëischt. Senator Wheeler zet zijn campagne gere geld voort. (DN.B.) RADIO-OPROEP VAN DEN NIEUWEN IRAKSCHEN PREMIER. De nieuwe Iraksche minister-president Rasjid Ali el Kalani heeft, na de regeering op zich te hebben genomen, in een radio- oproep aan het Iraksche volk de volgende programpunten van zijn regeering bekend gemaakt 1. Irak verre van den oorlog te houden. 2. Eerbiediging der internationale ver dragen. 3. Nauwer aanhalen der betrekkingen met de Arabische en niet-Arabische na- buurstaten. Voorts wordt in den oproep verklaard, dat de gevluchte regent Abdoel Blab door de fouten van zijn regentschap het land aan een groot gevaar heeft bloot gesteld. In gelijken zin heeft de Iraksche chef van den generalen staf zich tot het Iraksche volk gericht. (D.N.B.) JAPAN'S POLITIEK. Verklaring van Konoje. De Japansche minister-president, prins Konoje, heeft vandaag voor de Japansche gouverneurs, die op het oogenblik in" con ferentie in Tokio bijeen zijn, gesproken over den binnen- en buitenlandschen politleken toestand. Het is wel nauwelijks noodig. zoo verklaarde Konoje, in deze vergadering met nadruk te verklaren, dat de politiek van Japan op ondubbelzinnige wijze ge fundeerd is op het driemogendhedenpact. Japan wenscht zijn betrekkingen met de bevriende spilmogendheden steeds nauwer aan te halen, ten einde hierdoor een zoo snel mogelijk herstel van den wereldvrede te verkrijgen. Gezien van binnenlandsch politiek standpunt is evenals voorheen een principieele hervorming van de totale struc tuur een dringende voorwaarde om aan den huldigen ernstigen toestand het hoofd te kunnen bieden. (Di.N.B.) BULGAARSCHE VERONTWAARDIGING. De geheele Bulgaarsche openbare mee ning en de pers veroordeelt ten scherpste de zinnelooze en uitdagende Engelsch- Joego-Slavische luchtaanvallen op open steden en niet-mllitaire doelen. De „West- nikna Westnizite" schrijft: aan de mi litaire acties nemen geen Bulgaarsche troe pen deel. Geen Bulgaarsch vliegtuig heeft de Joego-Slavische grens geschonden, geen Bulgaarsche soldaat heeft de Joego-Slavi sche grens overschreden. Hiervoor is de Bulgaarsche hoofdstad met bommep be stookt De Joego-Slavische strijdkrachten hebben bij haar gevechtshandelingen tegen het Bulgaarsche gebied niet Duitsche mi litaire objecten, doch open Bulgaarsche steden en vreedzame Bulgaarsche menschen aangevallen. Bulgarije zal de offers die hierbij gevallen zijn echter niet vergeten. (D.N.B.) Het Italiaansche weermachtsbericht 305 luidt als volgt: In Albanië en aan het Joegoslavische front acties van vooruitgeschoven afdee- lingen. Aan het Grieksche front hebben onze troepen in den sector van het negende leger plaatselijke aanvallen afgeslagen. Hierbij werden gevangenen gemaakt. Ons luchtwapen heeft vijandelijke stellingen met brisantbommen bestookt. Vliegtuigen van het Duitsche vHegercorps hebben op 6 April op Joegoslavisch gebied munitiede pots en troepenconcentraties met succes aangevallen. Bij deze actie wei-den drie vijandelijke vliegtuigen neergeschoten en 17 vliegtuigen op den grond vernield. In Cyrenaica hebben de Italiaansch- Duitsche pantser- en gemotoriseerde strijd krachten na het overwinnen van sterken, vijandelijken tegenstand, Barce en Tocra bezet. De opmarsch g^at verder. In den nacht van 6 op 7 April hebben Engelsche vliegtuigen Tripolis aangevallen. Ziekenhuizen en woonhuizen werden ge troffen. Hierbij is een persoon gedood en enkele gewond. Engelsche vliegtuigen heb ben in den prillen ochtend van 7 April eenige plaatsjes op het eiland Rhodos ge bombardeerd. Er werd geen schade aan gericht. In Oost-Afrika is niets bijzonders te melden. De regeering heeft Belgrado verlaten. Naar de Corrlere della Sera uit Sofia meldt, zijn de Joego-Slavische minister president Simowitsj en de vooraanstaande leden der regeering naar Vranes in de Her- zegowina vertrokken. De overige ministers zijn naar Cacak vertrokken, ongeveer hon derd kilometer ten zuiden van Belgrado. (D.N.B.) De eerste Servische krijsgevangenen. De eerste Servische gevangenen zijn te Sofia aangekomen. Naar het blad Doema meldt, zien zij er jammerlijk uit. Zij zijn ontmoedigd en hun gezichten zijn bleek van uitputting. Velen hunner waren nog onder den indruk van de vreeselijke aanvallen der duikbommenwerpers, en der zegevierende Duitsche pantserdivisies. De Duitsche sol daten hadden den gevangenen, nadat zij ontwapend waren, de eerste sanitaire hulp verleend, een maaltijd verstrekt en ze ver volgens achter het front gezonden. Vele ge vangenen spraken Bulgaarsch en verklaar den uit Macedonië afkomstig te zijn. Vol gens andere verklaringen was het effect der aanvallen van de duikbommenwerpers op alle soldaten vreeselijk. Alle verdedigings linies en andere installaties van het Servi sche commando waren reeds na den eersten aanval vernield. (D.N.B.) VERNIELDE VLIEGTUIGEN AAN HET BALKANFRONT. Het totaal aantal der in den loop van Zondag en in den nacht op Maandag door Duitsche actie neergeschoten, resp. op den grond vernielde vliegtuigen aan het Balkan front, is volgens tot dusver ontvangen be richten gestegen tot 117. Daarvan zijn 38 toestellen tijdens luchtgevechten en 2 door afweergeschut neergeschoten. Op den grond werden 77 vliegtuigen vernield. Te zamen met de in het Westen neergeschoten en in den loop van 7 April vernielde vliegtuigen bedraagt het aantal van de in de laatste 48 uur vernielde vliegtuigen van Groot Brit- tannië en zijn bondgenooten: 130. (D.N.B.) ROEMEENSCHE VERONTWAARDIGING. De bombardementen op Roemeensch ge bied, uitgevoerd door de Zuid-Slavische luchtmacht, hebben de levendigste veront waardiging gewekt bij de bevolking. De Curentul schrijft, dat dit de voortzetting vormt van de oude methoden van Zuid- Slavië jegens Roemenië. De Timpul herin nert aan de offers, die door Roemenië ten gunste van Zuid-Slavië zijn gebracht voor het behoud van den vrede op den Balkan en die thans weer hangende zijn door de oorlogszuchtige onaanvaardbare en deloyale demonstraties van Zuid-Slavië. (Stefani). DUITSCHE AANVALLEN OP ENGELAND. Verscheidene honderden Duitsche vlieg tuigen hebben hedennacht krachtige aan vallen ondernomen op verscheidene doelen in het geheele gebied van het Britsche eiland. Dombarton en Hiljington bij Glas gow werden met succes met bommen be stookt en tegen middernacht werden tal rijke branden gezien. In het gebied om Bristol en Liverpool werden eveneens tal rijke vernielingen aan voor den oorlog be langrijke installaties aangericht. Op de spoor- en haveninstallaties van Harwich kon men bij goed zicht de uitwerking van talrijke voltreffers waarnemen en ontplof fingen in de nabijheid -van de electrische centrale. De voor de vliegtuigindustrie bij zonder belangrijke Rolls Royce-fabrieken in Crewe werden van geringe hoogte doel treffend met bommen bestookt, waardoor ontploffingen ontstonden en talrijke bran den in de hangars konden worden waarge nomen. Bovendien gelukte het twee vlieg velden met goed gevolg aan te vallen. IERSCHE BESPREKINGEN MET ROOSEVELT. De Iersche minister van defensie, Frank Aiken, en de Iersche gezant in Washington. Brennan, hebben gisteren een onderhoud gehad met president Roosevelt. Aiken ver klaarde later tegenover de pers, dat Ier land producten der Vereenigde Staten, vooral 30.000 ton tarwe, wil koopen. Hij weigerde echter iets te zeggen omtrent het standpunt van Roosevelt, doch hoopte de gewenschte leverantieste krijgen en scheepsruimte voor het transport naar Ierland.' (D.N.B.) URUGUAYSCHE ZENDER BESTRAFT. Den Uruguayschen zender, Voz del Aire, is gisteren, wegens beleediging van het Ita liaansche hoofd der regeering, bij wijze van straf het uitzenden verboden. Het Duitsche Weermachtsbericht van he den luidt: Ondanks talrijke terreinmoeilijkheden en vernielingen van de wegen is de aanval van de Duitsche troepen aan het Servi sche en Grieksche front op taaien vijan delijken tegenstand met succes uitgevoerd. Het luchtwapen viel ook gisteren, ondanks ongunstige weersomstandigheden, voortdu rend militaire doelen van de vesting Bel grado met brisant- en brandbommen aan. In hangars en installaties van het cen- traal-station ontstonden nieuwe groote branden. Aanvallen van Stuka- en torpedo formaties richtten zich op vijandelijke vliegvelden in Servië. Hierbij werden 32 vliegtuigen op den grond vernield en 2 an dere vliegtuigen zwaar beschadigd. In het gebied van de Save vernietigden gevechts vliegtuigen spoorbruggen, stations en baan- instalilaties en plaatsten voltreffers op transport- en brandstof treinen. In de omgeving van Uuskuub strijden formaties van het luchtwapen tegen co lonnes infanterie en auto's door het uit werpen van brisantbommen en met bocrd- wapens. Jachtvliegtuigen hebben gisteren in het Zuid-Oosten 20 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. Een gevechtsvlieg tuig van het type Bristol-Blenheim kon in Oost-Stiermarken gedwongen worden te landen. Het luchtwapen heeft gisteren den strijd tegen Groot-Brittannië en de Britsche scheepvaart met sterke strijdkrachten voortgezet. Op zee, rondom de Britsche eilanden werden gisteren overdag twee vrachtschepen van omtrent 8.000 b.r.t. tot zinken gebracht en drie andere groote schepen zwaar beschadigd Vele honderden gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht krach tige aanvallen gedaan op talrijke voor den oorlog belangrijke doelen in Groot- Brittannië Aan de monding van de Clyde, bij Glasgow werden twee ha vensteden met uitgestrekte werfinstal- laties en laadinrichtingen doeltreffend met brisant- en brandbommen bestookt Andere aanvalsdoelen vormden de ha vens van Bristol, Liverpool, Ipswich en Harwich. In vermetele vlucht viel een afzonder lijk vliegtuig een belangrijke fabriek van de Britsche vliegtuig-bewapenïngsindustrie in Midden-Engeland met brisant- en brand bommen aan. In de montagehangars vielen bij het vertrek groote, branden waar te nemen. De vijand beperkte zich overdag tot af zonderlijke kustaanvallen op het bezette gebied. In den afgeloopen nacht wierpen vijandelijke vliegtuigen in het kustgebied van Noord-Duitschland op enkele plaatsen brisant- en brandbommen uit. Zij troffen in een Noord-Duitsche stand woonwijken. Branden konden snel worden gebluscht. In een andere kustplaats werden door brisantbommen eveneens woonhuizen be schadigd. Onder de burgerbevolking ont stonden verliezen aan dooden en gekwet sten. Bij deze aanvallen verloor de tegen stander 8 vliegtuigen, waarvan 5 door nachtjagers. 1 door luchtdoelartillerie en 2 door marine-artillerie werden omlaag ge haald. De totale verliezen van den tegen stander bedroegen op den dag van gisteren 63 vliegtuigten. Vier eigen toestellen worden vermist. VOETBAL. BOSK. BOYS WORDT OPGEHEVEN. Wegens gebrek aan animo bij de spelers, als mede het feit, dat zeer veel leden voor hun lid maatschap bedanken, bestaan er bij het bestuur van de voetbalvereeniglng Boskoopsche Boys plannen, om de vereeniging op te heffen, waar door de noodige stappen reeds zijn gedaan. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 8 April. Kleine schol 6641; pufschol 36—11; groote bot 44; kleine bot 42; groote wijting 78—65; kleine wijting 4641; groote schar 35; kleine schar 19,5010,20: pufschar 9—3,80; poontjes 32 (alles per KG). Tongen f. 5.50—3.20 per KG.; spiering 8480 ct. per KG. Besomming kotter: IJm. 222 f.218. BRITSCHE AANVAL OP NOORDWEST DUITSCHLAND. In den nacht van 7 op 8 April hebben strijdkrachten van de R. A. F. aanvallen gedaan op Noordwest Duitschland. Slechts een klein deel der machines kon tengevolge van den krachtigen afweer het Noord- Duitsche kustgebied bereiken en wierp bo ven een aan de kust gelegen plaats eenige bommen neer. Behalve verscheidene woon huizen werd een 'jeugdherberg vernield. Nader wordt aan het D.N.B. gemeld, dat de Engelsche gevechtsvliegtuigen via den Duitschen Bocht waren binnengedrongen. Zij wierpen een aantal brisant- en brand bommen op woonwijken aan den rand van een aan de kust gelegen plaats. Militaire schade is niet ontstaan. Er vielen verschei dene dooden en gewonden. GEBOREN: Jacoba Wilhelmina, D. van J. Marijt en J, C. Diepenbach Nicolaas, Z. van P. Kluivers en M. Huisman Catharina, D. van M. C. Ouwer- kerk en E. Heijmans Kitty Cornelia Catha- rina, D. van J. J. J. Buijtink en J. C. C. Polfliet Mathllde Johanna, D. van G. J. Smit en K. J. Tulen Willemijntje, D. van G. Alblas en W. van der Leek Gerda, D. van P, Vermeulen en T. C. de Ruijter Wilhelmus Petrus, Z. van P. Rietkerk en J. A. Wallaart Agnita, D. van N. J. Rov:aan en H. M. Driesens Bartholomeus Cornells Johannes, Z. van P. L. Geer lings en M. A. Tolido Godefridus Maria, Z. van J. J. Verberg en M. J. Adema Hen drik, Z. van H. van Leeuwen en J. Pouw Jacqueline, D. van J. Lichte en G, Smit. Johanna, D. van I .van Atten en J. Glasbergen T- Helena Maria, D. van W. F. Uiterdijk en E. Robbers Cat.harina, D. van' J. van Haastrecht en A. M. Vijlbrief Willem Wouter Maria, Z. van W. van den Berg en P. van Diest Mar tina Maria, D. van D. Vogelaar en M. Staken burg Gerdinus Engel. Z. van N Bol en A. van Duivenvoorde Johanna Alida, D. van T. van der Hoorn en M. M. LangelaanJacobus, 27. van A. Schouten en T. c. Groen Hans, Z. van M. Peen en E. M. S. Michels Leonar- dus Adrianus, Z. van C. de Groot en M H. Kouwenhoven. GETROUWD: J. Montfoort Jm. en L. Broekveldt jd. OVERLEDEN: N. F. Knaap, M. 64 j. KL van Leeuwen, wed. van J. Alewijn 76 j J. A. van Houten, Dr. 1 jaar W. Leijerweerd, Wed. van H. F. Zalmé 83 j. ALPHEN. Stand, Geboren: Corhelis Elizabeth z. van J. Rijlaars dam en Annigje uC Bruin Petrus Urbanus z. van P. C. Penders en Geesje Meijer, Overleden: Ivo Verbeek 72 Jr. wedn. van Bar bara v. d. Vlist Petronella Schouten 75 jr. gehuwd met Cornelia van Dam Maria Alida de Reus 87 jr. Adriana Oosthoek 74 jr. ge huwd met R. van Abshoven. NIEUW-VENNEP, Vergadering Chr. Landarbeidersbond. De Chr. Landarbeidersbond vergaderde in het lokaal der Ned. Herv. Kerk onder voorzitterschap van den heer C. G. Han- coop. In plaats van den heer Honk, die bedankt had, werd als bestuurslid gekozen de heer G. v. d. Steeg; in de vacature van wijlen den heer J. Clement, werd gekozen de heer M. Struik. De bijeenkomst was slecht bezocht. WADDINXVEEN. Jaarvergadering T.O.O.S. De gymastiekvereeinging T.O.O.S. hield haar jaarvergadering. De voorzitter herdacht de prestaties der leden die waren geleverd voor het diploma turnen en feliciteerde de gelukkigen. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat er ondanks de jubileumfeesten, nog een batig saldo was. Er had een bestuursverkiezing plaats in de vaca ture Noteboom en van Reeuwijk. Gekozen wer den de heéren W. van Driel en C. Appel. De vereeniging telt thans 164 leden. Sinds enkele weken hadden zich 50 nieuwe leden aangemeld. De voorzitter wekte tenslotte de leden op steeds trouw te blijven aan hun vereeniging. Aan het postkantoor alhier werd gedu rende Maart 1.1. ingelegd f. 2243,31 en terug betaald f. 4647,73. AMSTERDAM, 8 April. De gereserveerde stemming, die gedurende de laatste dagen op de New Yorksche beurs heerscht, Is onder de tegenwoordige tijdsomstan digheden gemakkelijk te verklaren. De ontwik keling van de buitenlandsche politieke gebeur tenissen wordt met groote belangstelling In Wall- street gadegeslagen. Men gaat hoe langer hoe meer In de Ver. staten Inzien, dat het Duitsche militaire machtsapparaat grooter is dan ooit te voren. De concentratie- en penetratie der Duit sche legers ln den Balkan, toont den Ameri kanen ln stijgende mate. dat het Duitsche rijk vastbesloten is, maatregelen te nemen ter hand having en verzekering van zijn levensruimte. Vandaar, dat het Amerikaansche volk zich steeds meer gaat afvragen, of de regeering der Ver. Staten zich wel duidelijk bewust is van de ontwikkeling der krachtsverhoudingen ln Europa met ai de gevolgen daaraan voor Amerika ver bonden. Een tweede factor welke van grooten invloed is op de technische positie van Wallstreet, is de onophoudelijke uitbreiding der stakingen ln het binnenland. Nog steeds is het arbeidsconflict In de steenkolenmijnen niet bijgelegd. Nieuwe moeilijkheden dreigen thans bij het grootste staal- en ijzerconcern, de U.S. Steel Corporation. Dezer, dagen heeft mc-n kunnen vernemen, welke gevolgen partieele stakingen teweeg brengen. Zoo moest een aantal fabrieken van Ford sluiten, aangezien bij een andere onderneming die onderdeden leverde werd gestaakt. In hoeverre er binnen afzienbaren tyd kans bestaar op bijlegging der bestaande moeilijkhe den,. is op dit oogenblik moeilijk te zeggen De ondernomingen eenerzijds schijnen voorlooplg niet geneigd te zijn aan de gevraagde loonsver- hoogingen gevolg te geven. Anderzijds zijn de werknemers niet van plan de in vele gevallen volkomen begrijpelijke en soms gerechtvaardigde verhoogingen hun eischen prijs te geven. Ten opzichte van de jongste maatregelen om trent de Amerikaansche certificaten op de Am- sterdamsche beurs ls het van belang eens na te gaan in hoeverre de vooraanstaande aandeelen ten onzent boven pariteit noteeren. Op basis van de laatste noteeringen op 3 April J.l. golden Bethlehem Steel bijna 14 punten boven den overeenkomstigen koers te New York, terwijl dit percentage voor U. S. Steel 13 punten bedroeg. Ook bij petroleumfondsen, koper- en petroleum - waarden zjjn aanzienlijke marges aanwezig. De middagbeurs. Het zakenverkeer op de effectenbeurs was heden van kalmen aard. Het feit dat de effectenbeurs eenige feestdagen tege moet gaat, werkt de ondernemingslust niet in de hand. In het huidige tijdsbestek kun nen zich nu eenmaal omstandigheden voor doen, welke op de fondsenmarkt de noodige invloed kunnen uitoefenen en men gevoelt er blijkbaar niet veel voor, onberekenbare risico's te aanvaarden. Van een bepaalde stemming kon heden niet gesproken wor den. Door elkander genomen waren de koer sen niet veel veranderd, maar de eene ru briek gaf voor de toonaangevende fondsen een kleine verbetering te zien, terwijl op andere afdeelingen de koersen een kleinig heid lager kwamen te liggen. Een vaste lijn in de markt viel echter niet te onderkennen en in dit opzicht kon de beurs kleurloos worden genoemd. Kort na de opening legden de koersen meerendeels echter ee?i kleine neiging tot oploopen aan den dag, maar naderhand trad een kleine reactie in en aan het slot werd ongeveer gehandeld tegen de prijzen, die bij het begin van de beurs werden be steed. Hoewel Olies geregeld in een open hoek werden verhandeld, Waren de om zetten niet groot, want per saldo verwis selden maar weinig stukken van eigenaar en de transacties, welke stuk voor stuk werden afgesloten, hadden betrekking op slechts zeer weinig materiaal, Na prijs houdende opening liep de koers van Olies op tot 275 Daarna zakten zij tot 271V2 in, waarna echter weer goed weerstand werd geboden. De affaire in Industrieelen was gering; zelfs in Aiku's was niet veel te doen, zij het dan ook, dat dit aandeel ook doorloopend' in een open hoek werd afgedaan. De koers was nauwelijks veranderd en de spanning tusschen de hoogste en de laagste noteering was klein, Unilevers waren goed prijshou dend en werden voornamelijk afgedaan op ongeveer het peil van den vorigen topprijs. Philipsaandeelen zakten na prijshouden de opening een zestal punten in tot 232%. In de minder courante soorten was weinig te doen. Ook de Scheepvaartmarkt was stil. De Nederlandsche Scheepvaartunies bleven goed op peil, hoewel de hoogste koers niet gehandhaafd bleef. Oude Booten waren iets beter. Japanlijnen eveneens goed van toon. Oude Vaarten prijshoudend. Het koersverloop van de Indische cultuur waarden was onregelmatig. Amsterdam Rubbers werden exdividend 7% verhandeld en lagen mitsdien stevig in de markt. Groote variaties bleven onder beurstijd echter uit. Voor de overige Rub berfondsen bestond niet veel belangstelling De Tabakken waren vrijwel onveranderd, vergeleken met de vorige slotprijzen. Deli- Batavia's echter, die exdividend 5°/o wer den verhandeld, konden zich, rekening houdende met dit dividend, op een koers van 211% iets verbeteren. Van de Suiker fondsen zakten H.V.A.'s, na tot 481 te zijn opgeloopen, een paar punten in. Vorr stenlanden waren prijshoudend. Voor Amerikaansche fondsen werden geen officieele noteeringen opgegeven. De affaire op de belegglngsmarkt was van kalmen aard, voor de Nederlandsche staats papieren was de stemming prijshoudend. De nieuwe 4% obligatiën kwamen iets hooger te liggen en werden afgedaan tegen prijzen loopende van 97 5/16 tot 971/2. De gestaf felde leening bewoog zidh tusschen 87 en 87 3/8. Overigens kwamen geen groote mu taties voor. Gemeentelij ,ke en provinciale obligatiën alsmede pandbrieven ongeveer prijshoudend. Voor Duitsche fondsen werden alleen biedprijzen opgegeven, deze prijzen waren vrijwel onveranderd. Alleen voor de in dol lars luidende stukken waren de biedprij zen iets lager dan die der laatste dagen. Prolongatie 2 3/4 pCt. (A.N.P.) OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. Valuta's (schriftelijke en tel transacties). New York 1.88 3/16, 1.88 9/16; Brussel 30.11, 30.17; Helsinki 3.81 3,82; Stockholm 44.81, 44.90; Zilrich 43.63, 43.71. Bankpapier: New York 1.86%, 1.901/4; Brussel 30.08, 30.20; Stockholm 44.76, 44.94; Zürich 43.69, 43.75. BODEGRAVEN, 8 April Aangevoerd 7 par tijen Goudsche kaas, totaal 315 stuks, wegende 2835 K.G. Prijs met R.K. Ie srt. f. 41.50. IJandel matig. BOSKOOP, 7 April. - Coöp, ver. „De Bosk. Velling". Rozen per bos van 20 stuks; Butterfly 90—120 ct.; August Noack 100130 ct.; Ge mengde rozen 2040 ct. Diversen per bos van 10 stuks; Rhododendronbloemen 75—110 ct.; id. gemengd 75 ct.; idem Prink Pearl 90—110 ct.; Azaleabloemen 1ste soort 230370 ct.; idem 2de soort 90130 ct.; Balrozen 3460 ct.; Clematis Prins Hendrik 110 ct.; idem Mevr. Ie Coultre 100 ct.; Cerasus Hisakura 260—310 ct.; idem Rosea 75—110 ct.; Andromeda 15—30 ct.; Maho- niablad 15 ct.; Prunustakken 4457 ct.; Serin - genbloemen 5590 ct.; Forsythiatakken 8084 ct. Diversen per stuk: Jap Azalea's 4146 ct.; Babyrozen in pot 2032 ct,; Erika's (kluit) 67 cent. NAALDWIJK, 7 April. Vellingen Bond West- land - Champignons f. 3,604,10; dubb. boonen 2,903,05; spinazie 17—23; export 24; witlof 15^- 21, 2de 11; dunsel 15—16 per KG.; sla 13 KG. 10.00. 9 KG. 8.50, 7 KG. 5.00; kelen 2,40—2,80; peterselie 2,703,10; radijs 1,704,00; export f. 4,00; seldery f. 0,702,20 per 100; bloemkool 3043, 2de 19; komkommers 2732 pea* stük; asperges 3,75—3.85; peen 20 per bos; stoofsla 1,151,30 per kist; andijvie 4061 per 4 KG.; prei 6,80—8,50 per 100 KG. RIJNSBURG, 7 April. Groentenveiling Roodë kool f.8; gele kool f. 6,80; Brusselsch lof f.8— 13; Schorseneeren A f.1114; Idem B f.5; knol rapen f. 1,302,20 per 100 KG. Kroten 74 ct.; uien f.11,20; waschpeen f. 1,70—2,60 per kist. RIJNSBURG, 7 April, Bloemenveiling. Tul pen: Bartigon 3640; Copland 32—38; Rijzende Zon 3842; Parma 3640; Oostenrijkers 28 32; Elisabeth 36—40; Van der Hoeff 36—40; Theeroos 32—38; Titiaan 32—38; Electra 32—38; Couronne d'Or 30—34; Sinoba 26—30. Narcissen: Alfred 1317; Helios 1014; Golden Harvest 13—16; Victoria 1215; koude grond narcissen: Helios 3035; Harvest 4044; Golden Spur 25 per 100; Anemonen f. 2,50—3; Freesia's 20—30; Convalarla f. 1,50^-1.80; Gele Margrieten 70—90. TER AAR, 7 April Centrale Veiling. Per kist Spinazie 46—69 ct.; Andijvie 43—51 ct.; Sla- vellen 49—56 ct.; Radijs f.3.60; Sla per 100 st. f4.20—6.40 ZOETERWOUWE, 7 April. Eierveiling. Aan gevoerd 2000 eieren. Prijzen vastgestelde Regee- ringsprljs; kippen f,2,95; konijnen f.4—4,30 per. stuk.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3