Overheïdsplannen voor het muziekleven Welke bon is geldig? LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 8 April 1941 Staat neemt leiding in handen Officieeie Publicatie van den Gemachtigde voor de Prijzen KERK- EN SCHOOLNIEUWS Vereenigïng der musici in het muziekgilde Reizen en avonturen van Mijnheer Prikkebeen Opgave van 8 April Boter en vet Brandstoffen Brood en bloem Eieren Grutterswaren Honden -en Kattenbrood Kaas Koffie en thee Petroleum Suiker Vleesch en vleeschwaren Zeep SPORT Dagbladreclame is niet te vervangen te Gistermiddag is op het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten, op uitnoodi- ging van den secretaris-generaal een groot aantal musici samengekomen, waarbij de plannen, welke de overheid ten aanzien van het muziekleven koestert, werden uit eengezet. Onder de vele aanwezigen, die door het hoofd van de afdeeling muziek, den heer J. Goverts in een der zalen van het departement werden begroet, merkten wij o.m. op prof. dr. Willem Mengelberg, Henk Badings. dr. Rudolf Mengelberg, Fockema Andreae, v. d. Sigtenhorst Meijer, Anton v. d. Horst, Otto Glastra van Loon, Frits Schuurman, Laurens Bogtman, Anton Verhey, mr. Harm Smedes, George Stam, jhr. mr. dr. E. van Berensteijn, Herman Rutters en vele andere vooraanstaande Nederlandsche toonkunstenaars. Van den Nederlandschen Kuituurkring was aanwe zig prof. Snijder. De secretaris-generaal dr. T. Goedewaa- gen, merkte op, dat reeds de Pythagoreërs de muziek de diepzinnigste aller kunsten noemden. De muziek is onverbrekelijk ver bonden met wiskunde en wijsbegeerte. De muziek volgt een anderen weg dan de beeldende kunsten en de litteratuur, maar toch is zij orgaan der volksgemeenschap. Zij is als muziekbeoefeningscultuur zelfs volkscher, dan welke andere kunst ook. In grooten stijl drukt zij steeds een volksgeest een tijdgeest uit. Wat is volkschë muziek? Zij is niet pri mitieve muziek. Bach is „volksch", omdat zijn muziek uitdrukking geeft van den tijd geest. Volkschë muziek bëteekent ook niet: mu ziek, die direct en voor een ieder begrijpe lijk is. Wel is volkschë inuziek uitdrukking van één volksgeest van één algemeen cultuur stijl, van één geesteshouding. Zij is de een heid van hoogere en populaire muziek, de uiting van één traditie, in hoog en laag gevarieerd. In iederen grooten_ inuziekstijl speelt het volkslied een buitengewonen rol. Het volks lied is voor volkschë muziek niet maat gevend, maar wel onmisbaar als inspiratief moment. Ten slotte legde de secretaris-gene raal het verband tusschen muziek en staat. Van overheidswege zal leiding gegeven worden aan dé muziekcultuur. Dit is de taak van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten. Deze leiding zal direct en indirect zijn; direct door staatsbemoeiing en indrect door de gilden, door de samenbundeling van alle musici in één verband, dat als ver tegenwoordiger der belangen voortdu rend met de overheid contact heeft. Vroeger werd de muziekcultuur ge dragen door de voreten en daarna door de patricische maecenaten. Thans zal dë staat door financieelen en geeste lijken steun dë allergrootste rol moeten spelen, aldus besloot dr. Goedewaagen. p 'i i p^PTl!"' STAATSLEIDING. Vervolgens sprak 'dë heer J. J. Goverts over: „Muziekgilde en overheidsbemoeiing met muziek". De heer Goverts wees ër na een histori sche inleiding op, dat de beunhazerij als een kanker aan ons geheele muziekleven en vooral aan het bestaan van den musicus knaagt. De goed-bëdoeldë vrijheid ontaardde in een strijd van allen tegen allen, en de staat kon alleeh maar pleisters op de wonden leggen, nadat ze eenmaal geslagen waren, Om leiding van den staat is al lang ge vraagd. Meer dan een eëuw hebben vaak voor treffelijke mannen gepleit en geijverd voor samenvoeging van alle toonkunstenaars in één lichaam, waardoor de mogelijkheid zou kunnen worden geschapen le cultureele zijde van het beroep te beïnvloeden. Zij zijn er niet in geslaagd. De oude materialistisch-demOcratische staat had zich afgewend van den kunste naar. Nu zal de ideeën-staat ,die op nieuwe grondbeginselen wordt opgebouwd, zich met hem gaan bezighouden, en wel als uitvloei sel van die beginselen. Het is als een sym bool te beschouwen, dat dit nieuwe depar tement, dat een licht wil zijn voor onsheele volk, dat ons volk wil voor-lichten, de kun sten als een der voornaamste middelen tot voorlichting, tot opvoeding tot beschaving beschouwt. Dit departement zal alle kunstenaars samenbrengen in één groot lichaam. De toonkunstenaars zullen daarin het mu ziekgilde vormen, de tooneelkuns te- naars het tooneelgilde, enzoovoorts. En elk dezer gilden zal zichzelf be sturen. Elke kunstenaar heeft het recht en de plicht tot zijn gilde te behooren, wanneer hij aan zekere nor men van bekwaamheid en betrouw baarheid voldoet. Daarvoor zullen richt lijnen worden opgesteld. Wie niet tot het gilde wordt toegelaten, mag niet meer naar buiten als kunstenaar op treden. Daarmede is het beroep meteen gezuiverd, de titel erkend, de naam be schermd. En reeds daarmede zijn al duizend zorgen van den kunstenaar af genomen. Het gilde leidt dus zichzelf. De secreta ris-generaal wijst een gilde-leider aan, die wordt bijgestaan door een gildedraad van uitnemende kunstenaars. Een staf van uit gezochte vertegenwoordigers van de vak groep staat hem terzijde. Deze gildeleider is verantwoording schuldig aan den voor zitter van de Cultuurkamer, d.l. de corpo ratie van alle cultuurwerkers. HET MUZIEKGILDE. Het muziekgilde, welks oprichting bij verordening in zeer korten tijd te wachten is, zal de dubbele taak die het wacht, met spoed en in de volgorde van de urgentie ter hand nemen: le. het opruimen van misstanden; 2e. de op bouw van een gezond en organisch ge dacht muziekleven. In lange maanden van voorbereiding zijn deze dingen rustig uitgestippeld en er is reeds een ontzaglijke hoeveelheid voor-arbeid verricht. ORKESTEN IN DRIE KLASSEN. Het is een eerste noodzaak, dat een der ergste schandvlekken van de achter ons liggende jaren de hongerloonen van hon derden orkestleden spoedig wordt weggeno men. Thans is het volgende plan gereed, dat de saneering der orkesten beoogt: De orkesten zullen in drie opklimmen de salarisklassen worden verdeeld, al naar hun belangrijkheid voor stad of streek. Voor elke klasse en voor eiken speler zijn minimumtarieven vastge steld, die zullen moeten worden toege past, zoodra het muziekgilde en de re geering daaraan hun fiat hebben gege ven. Het systeem van belooning naar dienstjaren zal worden vervangen door belooning naar prestatie, door gediffe rentieerde opklimming van lessenaar tot lessenaar. Dit brengt ook in de or kesten zelf een groote verandering mede, die het speelpeil belangrijk ten goede zal komen. Verder zal ook de bezetting aan een mi nimum gebonden zijn, nJ. 56 spelers voor de 3e klasse (inplaats van de huidige ca. 45), 66 voor klasse 2 (inplaats van 60/65). 79 voor klasse 1. Hierdoor krijgt elk orkest een goed strijkersensemble en het is in staat alle werken, vooral der moderne literatuur uit te voeren, zonder wanverhouding in de groepen. Voor tientallen zal de nieuwe regeling meer dan een verdubbeling, soms zelfs het drievoud van hun salaris beteekenen. Zij verdienen het, die dappere collega's, die bij steeds stijgenden arbeid steeds grootere kortingen op hun salarissen kregen en toch steeds weer klaar stonden naar beste krachten hun cultureel werk voor f. 60 tot f. 100 per maand te verrichten. Ook een re delijke pensioenregeling zal tot stand ko men. DE KOSTEN. Een dergelijke ingrijpende maatregel kost geld. Op het oogenblik verloonen de 8 be staande orkesten ruim 8 ton, alleen voor de orkestleden. Bij de nieuwe regeling zal bijna 14 ton worden vertoond, dat is bijna f. 600.000 meer. Neemt men de huidige om standigheden eens even als basis, met alle tekorten, waaronder de orkesten thans lij den en. neemt men aan, dat geen particu lier geld boven het tegenwoordige kan wor den gevonden, dan zou de overheid, indien zij de zorg voor de orkesten op zich zou ne men, ongeveer een millioen gulden subsidie moeten geven. Dit is echter de bedoeling niet? Een ingrijpende hervorming van het or kestwezen, een centralisatie van beleid, een uitwisseling van orkesten en dirigenten, een uitbreiding van de speelmogelijkheden in de provincie, en vooral een geleide organisatie van het publiek, dat den weg naar den con certzaal moet leeren vinden, zullen een totaal anderen toestand op dit gebied schep pen. Ook de zich thans in reorganisatie be vindende Nederlandsche omroep zal de or kesten veel meer dan tot nog toe iri de programma's betrekken. Met betrekking tot de Cultuurkamer merkte de heer Goverts op, dat deze staat onder leiding van den secretaris-generaal en een publiekrechtelijk lichaam is. Het muziekgilde bestaat uit de vakgroe- peit Een ieder die lid is van zoo'n vakgroep behoort rechtstreeks tot de Cultuurkamer, zonder inmenging van een of andere veree- niging. De vereenigingen worden hierdoor overbodig. Dit wil niet zeggen, dat alle ver eenigingen van musici, die vaak uitstekend voorbereidend werk hebben gedaan, moeten verdwijnen. Het is denkbaar, dat sommigen ervan door den voorzitter van de Cultuur kamer in staat worden geacht, de haar op te dragen taken te vervullen, al zullen deze taken wellicht een anderen zin en strekking hebben dan waarvoor de vereeniging oor spronkelijk opgericht was. De beslissing hierover hangt ten nauwste samen met het karakter dier vereenigingen en met de be reidheid der besturen, in voorgenoemden zin, onder leiding van het gilde, loyaal mede te werken met de overheid. DE WERKLOOZE MUSICI. Het muziekgilde heeft voorts tot taak de werkloosheid onder de musici op te heffen. Dit moet geschieden: a) door beroepsbe scherming en arbeidsverbod voor onbevoeg den; door tarief verordeningen, door sanee ring van de zgn. „muziekscholen"; b) door invoering van muziekonderricht op de la gere en middelbare scholen, waardoor na herscholing vele musici te werk gesteld kun nen worden; c) door de uitbreiding van de volksmuziekscholen ea de mogelijkheid om onbemiddelde talenten dezelfde kansen te geven als de beter gesitueerden. Met betrekking tot de amusementsmusici, zeide de heer Goverts, dat deze weer in de groote familie der musici zullen worden op genomen, inplaats van ze verder te laten wegzinken in het moeras van smaakbeder- vende wancultuur. Sluit iemand zich liever op in zijn waan en afwachting, laat hij zijn gang gaan. Maar zou hij openlijk of bedekt tegen overhei4smaatregelen ageeren, dan toont hij zich vijand van den Nederlandschen toonkunstenaars-stand, van het Nederlandsche volk: „dit heeft consequenties". Laten zij, zoo besloot de heer Goverts, die nog altijd niet ge merkt hebben, dat er iets in de wereld onherroepelijk aan het veranderen is, dit bedenken. Dit heeft niets te maken met partijpolitiek, doch met de evolu tie van de geschiedenis. O O O Na deze rede, waarmede de aanwezigen luide hun instemming betuigden, kondigde de heer Goverts aan, dat als een gebeurte nis met symbolische beteekenis, in het ka der van deze bijeenkomst van musici voor het eerst muziek zou klinken op een de partement. Het Zepparoni-kwartet speelde vervol gens het strijkkwartet van Dirk Schaf er, die tien jaar geleden stierf. 160 Teefrenlng van Aart van EwUfc Naar J. J. A. Gouverneur, (Reizen en avonturen van Mijnheer Prikkebeen). Het bruidspaar stapt nu in een boot. Maar d'angst van Pieternel is groot: Zij heeft nog niet zooveel gevaren En kan haar kalmte slechts bewaren, Als zij haar oogen stevig sluit, Maar toch: zij vindt 't een goed besluit. VASTGESTELDE MAXIMUMPRIJZEN. Bericht No. 5. De volgende prijzen mogen ten hoogste aan het publiek in rekening worden gebracht bij verkoop in den winkel of van den wagen af: iiiffnn Garnalen. gepeld f. 0.26 per ons ongepeld f. 0.08 per ons Mosselen. geknipt f. 0.15 per kg. ongeknipt f. 0.10 per kg. De verkoopers van deze artikelen zijn verplicht een prijslijst op goed zichtbare wijze aan te brengen in hun winkel, étalage of op hun voertuig. HET VRAGEN VAN HOOGERE PRIJZEN IS STRAFBAAR. Bewaar deze opgave en gebruik haar. Nieuwe opgaven kunnen de vroegere ongeldig maken. 1459 (Ingez. Med.) BOTERBON nr. 10 (tot en met 13 April) BOTERBON nr. 11 (t.m. 20 April) 250 gr. boter. VETBON nr. 10 (tot en met 13 April) 250 gram boter of margarine. VETBON nr. 11 (t.m. 20 April): 250 gr. boter of margarine of 200 gram vet. BONNEN Nr. 15, 16 en 17 (haarden en kachels: BONNEN Nr. 35 t/m. 41 (centrale verwar ming) BRANDSTOFFEN en COKES, 5de periode alle t/m. 30 April) één eenheid vaste brandstoffen. BROODBON nr. 10: (tot en met 13 April; 714 April niet in restaurants, e.d.) BROODBON nr. 11 (t.m. 20 April; 14—21 April niet in restaurants e.d.) 100 gram brood of 1 rantsoen gebak. BIOEMKAARTBON nr. 6 (t.m. 20 April) 50 gram brood of rantsoen gebak of 35 gr. tarwemeel, tarwebloem, rogge meel, roggebloem of zelfrijzend bakmeel BON nr. 83 (tot en met 13 April; 7—14 April niet in restaruants, e.d.) BON nr. 93 (t.m. 20 April; 1421 April April niet in restaurants e.d.): 1 el. BON nr. 7 (t.m. 20 April): 250 gr. havermout, havervlokken, haver- bloem aardappehneelvlokken gort gort- mout of grutten. Bon nr. 8 (t.m. 20 April): 250 gT gort. gortmout of grutten. BON nr. 9 (tm. 20 April): 100 gT vermicelli, macaroni of spaghetti. BON nr. 10 (t.m. 20 April): 100 gr maïzena, grtesmeel, sago, aard appelmeel, stijfsel (geen glansstijfsel) of een hoeveelheid puddingpoeder, welke 100 gr. zetmeel bevat. (Nadruk verboden!. BON Nr. 19 (t.m. 20 April) 250 gr. rijst, rijstemeel, rijstebloem, rijstgries of gruttenmeel. Rantsoenbonnen rijst en fiavermont rijn doorloopend geldig. BON Nr. 8 (speciale kaart) (t/m. 30 April) l'/j K.G. katten- of 310 K.G. honden brood. BONNEN nr. 62 en 72 (t.m.tO April): BONNENU nr. 63 en 73 (t.m. 4 Mei) elke bon 100 gram kaas. BON nr. 18 (t.m. 27 April) 125 gram koffie of 250 gr. kofflësurro- gaat of 50 gram thee. BON nr. 9 (t.m. 20 April): uitsluitend voor kookdoeleinden. BON nr. 17: (t.m. 13 April): 1000 gram suiker. VLEESCHBON nr. 10 (t/m. 13 April) 100 gram vleesch inclusief been of vleeschwaren. VLEESCHWARENBON nr. 10 (t/m 13 April)": 13 April) 75 gram gerookt of gekookt varkens-, rund- of kalfsvleesch of gerookte worst, 100 gr, gekookte worst, 125 gr. lever worst of 150 gr. bloedworst. BON nr. 20 (t/m. 27 April) 150 gr. toiletzeep (nieuwe samenstel ling), 120 gr. huishoudzeep, 150 gr. zachte zeep, vervaardigd nA 1 Jan. '41 of 200 gram zachte zeep van vóór 1 Januari '41, 300 gr. zachte zeeppasta, 250 gr. zeeppoeder of 600 gr. waschpoe- der, 125 gr. zeepvlokken, 250 gr. zelf werkende waschmlddelen of 200 gr. vloeibare zeep. Goed voor het wasschen van 20 K.G. droog waschgoed. BON nr. 117 (apart verstrekte bon) (t.m. 30 April): 50 gram scheerzeep 1 tube scheercrême of 1 pot scheerzeep. BRIDGE. BRIDGECLUB „DE SLEUTELS". Het bridge praatje. Hoe U bieden moet, Indien een informatie- double van Uw partner door den opvolgenden speler geredoubleerd wordt, wordt hier uiteen gezet. Noord 1 in Harten: Oost double, Zuid redouble West?? West mag onder deze omstandigheden niet passen, mits hij de bedoeling heeft Noord gere doubleerd down te laten gaan. Hiervoor wordt de eisch gesteld, minstens 2 tops en 3 of 4 kaar ten in de kleur van de tegenpartij te hebben. Voorbeeld: na het bieden als boven aangege ven moet West passen op: KI. A. 9.8.4., Sch. 6.5., Harte b. 10.4.5, Ruiten H.V. 7. Deze pas noemt men strafpas en noodigt de doubleerder uit ook te passen indien zijn kaart zich daarvoor leent. Ook hij dient hiervoor een vasten troefslag en een verdeelde kaart te hebben. Bovenstaande conventie is zeer doeltreffend tegen hen die gebruik maken van een psycholo gische redouble. Indien men een dergelijke strafpas niet in handen heeft, moet men bieden, ook al heeft U een waardelooze kaart. U biedt alsof er niet geredoubleerd is. Hierover verschilt men wel eens van meening. omdat men van de veronderstelling uitgaat, dat het bieden door den redoubleerder open gehou den is. Na boven omschreven conventie kan men dan ook niet passen, ook al heeft men: Sch. 2. 3.4, Harten 4.5.6, Ruiten 5.6.7.8, Klaveren 6.7.8, Uw antwoord is dan 1 in Sch. (het opvolgend bod van 1 in Harten). Met 1% a 2 tops antwoordt U in 1. in SA. Hiervoor behoeft U geen dekking in de kleur van de tegenpartij te hebben. Heeft U een bied- bai*e kleur plus lVz 2 tops, dan biedt U deze, en is die kleur het opvolgend bod. dan biedt U 1 hooger dan normaal. Voorbeeld: harten is geopend. Uw partner doubleert, opvolgende speler redoubleert, en U antwoordt met 2 in Sch. op: Sch. h.b. 9.7.6, Harten 6.4, Ruiten 10.4.3. Kla veren A. &2. PREDIKBEURTEN VOOR WOENSDAG 9 APRIL. Nieuw Vennep Chr. Geref. Kerk: Nam. 8.15 uur ds. du Marchie van Voorthuizen van Urk. Noordwqk-aan-Zee Geref. Bond (Juliana- weg 27): Nam. 8 uur, ds. Lans van Huizen. Oegsfgeest Pauluskerk: Nam. 7 uur (wij- dingsdienst), ds. Jansen Schoonhoven. Sassenheim Pinkstergemeente: Nam. 8 uur, de heer N. Vetter van Haarlem. Waddinxveen Zuidkade 18: Nam. 7Vz uur, ds. De Rover van Vlaardingen. NED. HERV. KERK. 9 Aangenomen naar Apeldoorn ds. J. H. W. Warners te Alkmaar, naar Paessens 'cand. L. Hylarides, thans hulpprediker te Driebergen, naar de Wilp (Gron.) ds. W. A. Noest te Groote- gast. Beroepen te Poederooijen en Loevensteijn ds. S. van der Linde te Lopik en Kabauw. GEREF. KERKEN. Beroepen te Eist (Geld.) cand. E. Torenbeek thans hulpprediker te Rotterdam West, te Mid- denmeer ds. A. W. Schaafsma te Oldemarkt. Aangenomen naar Sloten(Fr.) cand. J. C. Everaórs, thans hulpprediker aldaar. Drietal te Zoutespui cand. C. van den Boom, hulpprediker te Rotterdam-Zuid, cand. J. F. Sollie, hulpprediker te Eindhoven en can'd. H. J. Swierts, hulpprediker te Vlissingen. 2-3

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 10