lüósHBg STADSNIEUWS LEID5CH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 4 April 1941 Het overlijden van den Hongaarschen premier Teleki KERK- EN SCH0ÖINIEUWS Von Bardossy opvolger Uit Amerika Verspreide berichten TCCNEti. NIEUW Leidsche Schouwburg. VRAGENRUBRIEK Verhuurdersbond voor Leiden en Omstreken Voor de Vrouiv Laatste Berichten Binnenland Nieuwe burgemeester van Delft geïnstalleerd Een rijksmark is 0.75 Buitenland EngeBsch-Turksche militaire besprekingen De situatie in Zuid-Slavië Het D.N.B.'meldt'uit Boedapest: Over den tragischen dood van den minis terpresident, gTaaf Paul Teleki, wordt door de regeering het volgende communiqué ge publiceerd De geheele Hongaarsche natie en alle buitenlandsche vrienden van Hongarije hebben met ontsteltenis kennis gendmen van het tragische overlijden van minister president Paul Teleki. De dood is des nachts ingetreden, werd eerst des ochtends ont dekt. In de eerste morgenuren verspreidde zich het bericht, dat de. minister-president door een beroerte was overleden. Later werd echter algemeen bekend, dat zelf moord de doodsoorzaak was. Graaf Paul Teleki" was een persoonlijk heid met een diep innerlijk leven, in wiens ziel de geweldige en wereldschokkende ge beurtenissen, die zich tijdens zijn regee- ringstijd in geheel Europa, ja in de geheele wereld afspeelden, diepe sporen achterlieten Alle smarten der menschheid, alle ellende van den rond Hongarije woedenden oorlog vormden diepe indrukken voor zijn gevoe- ligen gemoedsaard en zijn zenuwgestel weerstond steeds minder de invloeden van het wereldgebeuren. Daarbij kwam zijn be- Overspannen. 1233 (Ingea. Medj kommernis - over de buitengewoon zware ziekte van zijn echtgenoote, waardoor hij tot een eenzaam menschelijk bestaan werd veroordeeld. Zijn omgeving nam vol zorg reeds- sedert vrij geruimen tijd de aan levensmoeheid grenzende terneergeslagenheid van geest van graaf Paul Teleki waar. Ondanks zijn groote zielesmart en zijn zwakke constitu tie bleef graaf Teleki steeds zijn plicht ver vullen. Bewust van zijn verantwoordelijkheid stuurde hij het schip van staat op binnen- landsch alsook op buitenlandsch politiek gebied den koers, dien hij en zijn regeering als den eenige mogelijken en derhalve ook als den eenig juisten hadden vastgesteld. Indien ook een onverwacht hevige uit barsting van de sinds geruimen tijd slee- pende neerslachtigheid van geest een einde gemaakt heeft aan het in dienst van het vaderland opgebruikte edele en werkzame leven, in den nacht van 2 op 3 April, dan zal toch de politiek, waarvan hij de leider en getrouwste dienaar was, onveranderd voortleven. De Hongaarsche natie is het thans reeds aan twee van haar groote doo- den, graaf Stephan Cszaky en Paul Teleki, verschuldigd, onwrikbaar op den weg voort te gaan, dien deze groote zonen van ons vaderland haar hebben aangewezen. Maandag heeft op staatskosten de begra fenis plaats. Hongarije is in rouw! De regeering is gisteren na een kabinets raad te hebben gehouden, afgetreden, waarin men slechts een formeele daad heeft te zien. Het D.N.B. meldt dan ook uit Boeda pest: De Rijksregent heeft den minister van buitenlandsche zaken, von Bordossy. het premierschap toevertrouwd. Bardossy heef t deze opdracht aanvaard. Andere personeele wijzigingen in het kabinet zijn niet te ver wachten, naar verluidt. 5l/s MILLIOEN TON BRITSCHE SCHEEPSRUEVÏTE VERLOREN GEGAAN. De Engelsche minister van landbouw, Hudson, heeft in het Lagerhuis begeerd, dat de voedselpositie van Engeland na den winter beter geworden is. Lloyd George is tegen deze bewering opgekomen en heeft gezegd, dat na 19 maanden van den vorl- gen oorlog slechts 2 millioen, doch na 19 maanden van dezen oorlog reeds 5V? mil lioen ton koopvaardij scheepsruim te verlo ren is gegaan. (D.N.B.). UITVOER VAN OORLOGSMATERIAAL NIET MEER GEPUBLICEERD. Het Amerikaansche ministerie van eco nomische zaken heeft op het voorbeeld van het departement van buitenlandsche zaken aangekondigd, dat het niet meer zal mede- deelen, hoeveel vliegtuigen en ander wa penmateriaal naar de verschillende deelen van het Britsche Rijk zijn vertrokken. (DN.B.) DE WAPENING. Het wetsontwerp waarbij ongeveer 4.300.000.000 dollar voor wapeningsdoelein den wordt toegestaan, is gisteren definitief door den Senaat aangenomen. Het ontwerp bevat een clausule, volgens welke de Ame rikaansche weermacht producten slechts in het buitenland mag koopen, wanneer zij in de Vereenigde Staten niet in dezelfde kwa liteit, voldoende hoeveelheid of tegen den zelfden prijs voorhanden zijn. Deze clausule heeft in de eerste plaats betrekking op den aankoop van vleesch in Argentinië. (D.N.B.) ROOSEVELT EN DE STAKINGEN. De secretaris van het Witte Huis, Early, verklaarde ten overstaan van de pers, dat president Roosevelt voorloopig een afwach tende, waarnemende houding inneemt te genover de stakingen in de bewapenings industrie van de Vereenigde Staten. Early legde deze verklaring af in antwoord op een vraag, of Roosevelt een oplossing van het stakingsvraagst.uk overwoog. "(D.N.B.) PREMIER VAN IRAK AFGETREDEN. De premier van Irak, Taha al-Hasjimi is afgetreden. Hij komt uit de kringen van de sterkste oppositie tegen Engeland. In 1938 werd hij minister van defensie. 3 Februari j.l. heeft hij zijn kabinet gevormd. Bij de aanvaarding van de regeering verklaarde hij, dat hij Irak in elk geval buiten den oorlog wilde houden. Ondanks talrijke repressailles van de Engelschen heeft hij dit herhaald, na de recente besprekingen van zijn minister van buitenlandsche zaken met minister Eden te Cairo (D.N.B.). BUITENLANDSCHE ARBEIDSKRACHTEN IN D UITSCHLAND. Naar het tijdschrift „Soziale Praxis" me dedeelt, zijn sedert het begin van den oor log in Duitschland 1.391.000 nieuwe arbeids krachten in den landbouw aan het werk gezet. Onder hen bevinden zich 47.000 Ita lianen, 32.000 Slowaken. 4400 Zuidslaviërs 4650 Nederlanders, 2500 Hongaren en 2000 Vlamingen. 650.000 krijgsgevangenen uit het Westen en uit Polen zijn eveneens opgeno men in de landbouw, evenals 469.000 Polen uit het gouvernement-generaal en de nieuwe Oostelijke gebieden. Als vrije ar beidskrachten zijn sedert eind 1940 boven dien 180 000 vroegere Poolsche krijgsge vangen in den Duitschen landbouw werk zaam. Als industriearbeiders zijn sedert den zomer van 1939 670.000 burgerlijke buiten landsche arbeidskrachten in Duitschland werkzaam. (D.N.B.) N.V. HET NEDERLANDSCH TOONEEL. Lastige mannen, blijspel in 3 be drijven van Frederick Lonsdale. Cor van der Lugt Melsert .heeft het als eerste tooneeldirecteur eens gewaagd om buiten abonnement om hier ter stede een voorstelling op den avond te geven. Het re sultaat was maar povertjes, want de schouwburg was slechts matig bezet Gebracht werd een geestig blijspelletje voor vier personen van Lonsdale, dat vroe ger reeds door het Ver. Rotterdamsch Hof stad Tooneel werd opgevoerd onder den titel „Op zicht", een titel, die ons juister lijkt dan de huidige. Het moge dan al waar zijn, dat de twee mannen van dit stuk niet bepaald gemakkelijk zijn, de eerste doordat hij een egoist eerste klas is, de tweede ten gevolge van zijn besluiteloosheid, aan den anderen kant vallen beide Vrouwtjes ook niet mee, speciaal de oudste niet, die min stens een even groote egoiste is als de man, doch .daarbij nog over een humeur en op treden beschikt, om je te bergen! Wie ver zint het, om een man „op proef" een maand te nemen voor een schijn-huwelijk Door de beide egoisten te dwingen een maandje alleen met elkaar om te gaan, worden zij evenwel voldoende gelouterd om ten slotte het huwelijksbootje in te stappen, niet met elkaar doch met beide anderen. Het is een leutig niemendalletje, met geest en esprit geschreven. Of een heropvoering evenwel gerechtvaardigd mag heeten, is een kwestie, die voor Leiden geen beteekenis heeft, om dat het hier nog niet ten tooneele was ge bracht, voor zoover ons bekend is. De vier typen werden stuk voor stuk al leraardigst uitgebeeld, de beide mannen door Cor v. d. Lugt en Anton Roemer, de beide vrouwen door Mien Duymaer van Twist en Josephine van Gasteren. Hun sa menspel was af. Het uitmuntende spel werd met luid ap plaus beloond. NED. HERV. KERK. Beroepen te lngen ds. J. C. Koppert te Bladel. CHR. GEREF. KERK. Bedankt voor Zwolle ds. W. Heerma te Zeist. Ds. A. DE KOE OVERLEDEN. Op ruim 74-jarigen leeftijd overleed te Lochem de emeritus-predikant A. de Koe. De overledene werd op 2 October 1866 te Lemmer geboren. Na in 1893 candidaat in Overijssel te zijn geweest, werd ds. de Koe in 1894 predikant te Nieuwveen en in 1898 té Den Helder. Op 12 Mei 1901 legde hij zijn bediening in Den Helder neer. Nu volgde de Blaricumsche periode van ds. de Koe en zijn deelneming aan de Van Eedenkolonie Wolden". Hierna woonde hij eenige jaren te Bussum en studeerde te Am sterdam in de rechten. Hij behaalde hier de middelbare acte staathuishoudkunde. Dan volgde voor ds. de Koe de belangrijke periode als directeur van „Ons Huis" te Rot terdam. Deze functie vervulde hij 22 jaar. Eind November 1929 ging hij heen en ves tigde zich te Lochem. J. E. H. J. te L. Zulk een middel is ons niet bekend. DE VOORJAARSVERGADERING. In het Schuttershof 'kwamen de leden van den Verhuurdersbond voor Leiden en Omstrekep bijeen voor de voorjaarsverga dering. De voorzitter, de heer J. Zitman, deelde in zijn openingswoord mede, dat het be stuur aan commissarissen van de N.V. Leid sche Duinwater Mij. een adres heeft ge richt, inhoudende bezwaren tegen de hooge minimum-tarieven voor de waterlevering. Dit adres heeft de directeur van de L.DJM. aan het College van B. en W. doorgezon den, omdat dit College de beslissing heeft in tariefskwesties en ook de financieele consequenties daarvan heeft te aanvaarden. Inmiddels heeft het bestuur in zijn laatst gehouden vergadering een commissie be noemd, die tot taak heeft de grieven en bezwaren jegens tarieven en maatregelen van de L. D. M. te onderzoeken en het bestuur hierover voor te lichten. De notulen van de vorige ledenvergade ring werden ongewijzigd goedgekeurd, even als het jaarverslag over 1940. In zijn jaarverslag over 1940 deelt de secretaris, de heer P. T. de Jong, mede, dat de plotselinge oorlogstoestand, waarin ons land den lOden Mei werd betrokken, voor de huiseigenaren vele moeilijkheden van verstrekkende beteekenis heeft ge bracht, voor het bestuur vele nieuwe vraag stukken van algemeen belang en voor het kantoor belangrijke uitbreiding van de werkza amheden Met dankbaarheid mag getuigd worden, dat de eigendommen van de leden, behou dens een enkel geval te "Valkenburg, ge spaard zijn gebleven. De hypothecaire moeilijkheden zijn na genoeg tot een oplossing gekomen; wel werd nog voor enkele zaken advies gevraagd, maar van ernstige gevallen kwamen geen -berichten in. Bij de Commissievan dagelijksch beheer van de Leidsche Spaarbank, die per 1 Juli 1940 de rente van hypothecaire leeningen heeft verhoogd, werden schriftelijke en later mondelinge bezwaren kenbaar ge maakt. In December werden de renten, door het besluit ter voorkoming van opdrij ving der hypotheekrenten 1940, vastgelegd op het percentage, dat op 9 Mei 1940 werd betaald. Gelijktijdig verscheen het Huur- prijsbesluit 1940 tot beheersching der huur prijzen, terwijl de verdubbeling van de hoofdsom der Grondbelasting, de verhoo ging van de Winstbelasting met 200 op centen en de belasting op de waardever meerdering van onroerende zaken, zeer zware financieele offers voor het huizen- bezit brachten. Htet ledental vertoonde een kleine stijging van 760 tot 788 leden» Aan den heer J. de Lange werd opgedragen voorlichting en bij stand te verleenen aan die 'leden, die hun arbeiderswoningen met financieelen steun van het rijk en de gemeente willen ver beteren. De commssie van advies behandelde 232 vraagstukken. In de wintermaanden wer den de adviezen op Maandag gegeven, maar hierbij is gebleken, dat de belangstelling op Vrijdagavond veel grooter is. Op het kantoor kwamen 1440 klachten binnen. Ten behoeve van huurders en on derhuurders werden 746 toestemmings briefjes om een woning te huren uitgereikt. Aan achterstallige schuld, waaronder be dragen reeds jaren oud, werd f. 8566,30 ont vangen. In de registers waren 8093 wonin gen ingeschreven. Er werden ongeveer 2000 brieven verzonden, waaronder de gebruike lijke drukwerken niet zijn begrepen. Aan huurders werden 152 aangeteekende huur- opzeggingen gezonden, benevens tien die per exploit gingen, en 12 die gelijktijdig met de ontruimingsdagvaarding werden uitgebracht, totaal dus 174 huuropzeggin- gen. Hiervan verlieten 29 huurders onmid dellijk de Woning. Voor tot woningontrui ming werd gedagvaard, werden 110 huurop- zeggingen wegens schikking of anderszins ingetrokken. Nadat vonnis was gewezen, verlieten 15 huurders vrijwillig de woningen en werd met 13 huurders eerst na het uit spreken van het vonnis geschikt, maar van 2 huurders moesten de woningen gerechte lijk worden ontruimd. In behandeling zijn nog 5 zaken. In de hiervoor in aanmerking komende gevallen werd door den Bond een groot gedeelte van de kosten vergoed. Het verslag eindigt met den wensch, dat de Verhuurdersbond voor Leidén en Om streken de plaats moge behouden overeen komstig de .buitengewoon nuttige functie, die zij voor de Volkshuisvesting sinds 45 jaren heeft vervuld. De penningmeester, de heer J. v. d. Steen gaf een overzicht van de financiën van den Bond, waarna de heer L. C. Snel namens de kascommissie een gunstig rapport over het beheer uitbracht en de inrichting van de administratie roemde. De vergadering verleende daarna den penningmeester décharge over het jaar 1940. Bij de bestuursverkiezing werden de af tredende heeren J. v. d. Steen-als penning- mecser, H. D. van Weizen als '2e voorzitter, H. C. Bouter en Ph. Rosdorff als commissa rissen bij enkele candidaatstelling, gekozen verklaard. Aan de vergadering werd mededeeling gedaan, dat het bestuur zich tot den ,Ned. Bond van Huis- en Grondeigenaren en Bouwondernemers heeft gewend, om advies naar aanleiding over moeilijkheden onder vonden bij de ontruimingsacties van wo ningen door huurders die ernstig nalatig waren in het nakomen van hun verplich tingen. Aan het slot van dc vergadering werd ge wezen op de verordening ter bestrijding van wandgedierte, die op 1 April j.l. in wer king is getreden. Nadat bij de rondvraag enkele vragen waren beantwoord, werd de vergadering gesloten. WIJDINGSVOLLE PASSIE-HERDENKING. R.K. Alma Materkoor en Pater Henri de Greeve. Een groot aantal belangstellenden was gisteravond in de Stadszaal vereenigd ter bijwoning van het Passie-Herdenkings concert, dat gegeven werd door het R.K. Alma Materkoor, waarbij pater Henri de Greeve de door hem samengestelde lijdens meditaties tusschen de koornummers die daarvan een schoone omlijsting vormden uitsprak. Gelijk men weet, herdenkt het Alma Ma terkoor zijn eerste jubileum met eenige concerten, waarvan dit het tweede vormde. Een „concert" in de eigenlijke beteekenis van het woord kon men deze samenkomst niet noemen: als domineerend mochten be schouwd worden de overpeinzingen in ver band met den lijdenstijd van den Heiland, Muziek zoojvel als tekst vormden een in drukwekkend geheql,. waarbij de ingetogen vergeestelijkte voordracht en de veelszins bijzonder verzorgde samenklank van het koor, dat zich blijkbaar met groote zorg op dezen avond had voorbereid volkomen pas ten in de hoogstaande, wijdingsvolle sfeer van deze samenkomst. Pater Henri de Greeve vertelde op sug gestieve wijze van het lijden van den God- mensch. van het verraad van Judas, van Christus' sterven en verrijzenis, waarbij de koornummers telkenmale voortreffelijk harmonieerden. Als inzet Röntgen's stemmig oud-Neder- landsche „Aanhoort ick sal beginnen", waarin reeds dadelijk de nobele, beschaaf de voordracht en de religieuze overgave, die het kenmerk van den ganschen avond zou vormen, bleek. Wij "willen voor ditmaal, in verband met karakter van dezen avond niet de nummers afzonderlijk bespreken, doch er slechts op wijzen, dat de keuze van den dirigent, den heer Willem Mizée, het koor gelegenheid gaf, zijn veelzijdige kwaliteiten duidelijk te demonstreeren. Als weinig anderen bezit de heer Mizée de gave, om met zijn sobere, plastische directie de zangers en zangeressen tot in tense concentratie te dwingen, waarbij niet slechts de volledige aandacht is gericht op ■'venwichtigen samenklank, doch ook op -■ 'Ivovo r» faketen. Dit was ook het geval op dezen avond, waarin werken gegeven werden van Ko- dély, Kaminsky prachtige bewerkingen van oude, simpele volkswijzen da Vic toria. Orlandus Lassus, da Palestrina, Bruckner en den in de zaal aanwezigen Nederlandschen componist B. v. d. Sigten- horst Meyer, wiens „Canticum fratis solis" bewees, hoezeer hij tijdens het schrijven door den verheven tekst geïnspireerd werd. Wij verheugden ons wederom over den vooruitgang van het Alma Materkoor, dat in den korten tijd van zijn bestaan reeds zulk een hoog niveau heeft weten te be reiken. ,Het was een avond, die de talrijke aanwe zigen tot ernstige bezinning bracht, een voor het innerlijk leven bezielende en waar dige Passie-herdenking. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: W. de Koning, Vliet N.Z. 30, Rijnsburg. Handel in afgesneden bloemen. Overleden eigenaar: W. de Koning, Rijnsburg, d.d. 8 Maart 1941. Wijziging handelsnaam in: wed. W. de Koning. Nieuwe eigenaresse: Wed. E. de Koningde Mooy, Rijnsburg. N.V. KON. NED. GROFSMEDERIJ. Naar wij vernemen hebben aandeelhou ders der N.V. Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij voor een zoodanig bedrag van hun recht van voorkeur bij de emissie van aandeelen gebruik gemaakt, dat voor toe wijzing op de vrije inschrijvingen slechts enkele stukken beschikbaar zijn. N.V. LEIDSCHE BOUWVEREENIGING. In de gistermiddag gehouden j aarlij ksche algemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. Leidsche Bouwvereeniging werden de jaarstukken onveranderd goedgekeurd en het dividend, overeenkomstig de statuaire bepalingen, vastgesteld op 5%. Mr. H. R. Goudsmit, die aan de beurt van aftreden was, werd als commissaris herkozen. ER ZIJN WEER RAAPSTELEN! Wanneer we in het komende voorjaar naar versche bladgroenten gaan uitzien, omdat de stevige koolsoorten ons in de win- terstemming houden, waaruit we zoo gaar ne zouden vluchten, dan komen juist op het goede oogenblik in de maand Maart met haar enkele „zomersche dagen" de jonge raapstelen op de markt. Hier volgt een recept, om deze groente op smakelijke wijze in een stamppot te ver werken Raapstelen met aardappelen (4 personen). (Recept van Martine Wittop Koning). 4 bosjes raapstelen, 1 y2 K.G. aardappelen, y2 L. melk, 80 gr. boter of vet, 10 gr. zout. Maak de raapstelen schoon, snijd ze in fijne stukjes, wasch ze tot het afdruipende water geheel helder is en breng ze aan de kook met een bodempje kokend water en wat zout. Leg er de liefst niet geschilde, maar goed geboende en gepitte, in parten gesneden aardappelen op en laat die mee koken, tot groente en aardappelen beide gaar zijn en de pan bijna droog is (onge veer y2 uur). Giet er de melk bij, laat die aan de kook komen en stamp dan groente, aardappelen en de boter of het vet door elkaar. Indien men dit gerecht vollediger wil maken, kan men, inplaats van vleesch, ge bruik maken van 200 gram witte boonen. Deze bóonen kookt men in een andere pan gaar of men gebruikt een rest koude boo nen. Ze worden losjes door den stamppot geroerd, wanneer deze gereed is. MANY A BEUKMAN. In een buitengewone raadsvergadering is vanochtend de nieuwe burgemeester van Delft, de heer F. W. van Vloten, geïnstal leerd. De installatie werd verricht door den loco-burgemeester, den heer J. Brinkman, die er op wees, dat de nieuwe burgemeester in een financieel krachtige gemeente komt. Hij hoopte op een prettige samenwerking. De burgemeester antwoordde hierop, dat hij steeds het algemeen belang boven het groepsbelang zal stellen en dat hij hoopte, bij zijn arbeid de noodige samenwerking te mogen ondervinden. Ten slotte, zeide hij, niet te zullen dulden, dat zijn nationaal- socialistische medestrijders van hun rech ten zullen worden beroofd. Ten slotte sprak de heer J. Bottelier^ oud ste lid van den gemeenteraad. Naar wij van de zijde van de Vereeniging voor den Effectenhandel vernemen, is met ingang van heden de omrekeningskoers voor de rijksmarkt ten aanzien van den handel in effecten vastgesteld op f. 0,75. In verband hiermede is artikel 12 van het re glement voor den effectenhandel dienover eenkomstig gewijzigd. BOMMEN VEROORZAAKTEN GLASSCHADE. Het ANP. meldt: Engelsche vliegers hebben in den afgeloopen nacht hier te lande weder eenige bommen uitgeworpen. Met uitzondering van een geval, waarin een brandbom lichte brandschade veroor zaakte. hebben deze bommen alleen schade aan glasruiten van woonhuizen toege bracht. Personen werden niet getroffen. VERKOOP VAN VERSCH BROOD VOOR 10 UUR V.M. IS VERBODEN. Bij beschikking van den waarnemend secretaris-generaal van het departement van sociale zaken van 7 December 1940 is voor het winterseizoen met het oog op de verduisteringsvoorschriften een algemeene vergunning verleend om op Zaterdag vroe ger met den bakkersarbeid te beginnen en om versch brood te vervoeren en te verkoo- pen op een vroeger uur dan wettelijk als norm is toegestaan. Aangezien het nog meermalen voorkomt, dat op Zaterdag voor 10 uur v.m. versch brood wordt verkocht, en sommige bakkers blijkbaar over het hoofd zien. dat de boven bedoelde vergunning op 15 Maart j.l. Is af geloopen, wordt de aandacht van belang hebbenden er op gevestigd, dat sinds 15 Maart j.l. de gewone bepalingen betref fende het aanvangsuur van den bakkers- arbeid en het verbod om voor 10 uur v.m. versch brood te verkoopen weer gelden. NEDERLANDSCHE KINDEREN NAAR DUITSCHLAND. Vanmorgen is uit Amsterdam met den trein van 7,06 u. de eerste groep van 50 Ne derlandsche kinderen voor een vacantie naar Duitschland vertrokken. Woensdag aanvaardden de moeders van groote ge zinnen de reis naar de tehuizen in West- falen. Thans volgden de jongens en meis jes, die een vacantie van 4 tot,6 weken in een gezond oord gaan doorbrengen. In Utrecht voegden zich de kinderen uit andere plaatsen bij het gezelschap en in totaal reisden 112 jongens en meisjes naar de vacantieoorden. Uit Ankara wordt gemeld, dat daar twee Engelsche generaals en een admiraal uit Egypte zijn aangekomen om militaire be sprekingen te voeren. (D.N.B.) Naar van goed ingelichte zijde wordt ver klaard, is de Duitsche consul-generaal in Ljubbjana door zijn regeering teruggeroe pen. (U. P.) De Joego-Slavische kolonie in Roemenië heeft van haar gezantschap opdracht ge kregen, terstond naar Joego-Slavië terug te keeren. (DN.B.) TWEE FRANSCHEN WEGENS BE- ROOVING TER DOOD VEROORDEELD. De speciale rechtbank te Berlijn heeft twee Fransche arbeiders wegens berooving, in gemeenschap gepleegd, ter dood veroor deeld. De veroordeelden hadden een Duit schen arbeider gedurende de verduistering neergeslagen en beroofd. Door bemiddeling van het Duitsche arbeidsbureau waren zij in den herfst van 1940 naar Berlijn geko men,-waar zij werk hadden gevonden. (D.N.B.) HET BESLAG OP BUITENLANDSCHE SCHEPEN. Uruguay denkt er op het oogenblik niet aan, beslag te leggen op in Montevideo liggende schepen van de asmogendheden, zoo werd gisteren van officieuze zijde op nieuw verzekerd. Behalve het geïnterneerde Duitsche schip Tacorpa zullen alle Deensche, Italiaansche en Duitsche schepen naar be lieven in de haven blijven of vertrekken. (ANP.) 2—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2