SANATOGEN BINNENLAND LEtDSCH DAGBLAD, Vrijdag 4 April f941 Darde Blad No. 24855 „DE PIPA" Avonturen YISSCHERIJ-BERICHTEN 82ste laargang vertelt-: op den Kagerplpts! Deze tijden verg er» veel van zenuwen Ne3erlan3scfi Uitvoer Controle Bureau Inzameling van afval Gemengd Nieuws VRAGENRUBRIEK Dagbladreclame is niet te vervangen "(Van een onzer redacteuren? Met een dreunend gegrom, dat tegen de houten wanden van het kantoortje weer kaatst, springt de enorme hond tegen den indringer op, legt z'n heide voorpooten op diens schouder en neemt de hand, die de binnendeur geopend heeft, in den ver vaarlijken bek....!- „Wolf", de machtige herdershond van „den Pipa" kent den bezoeker wel zoo'n beetje en doet hem geen pijn, maar toch is het manuaal voldoende geweest om geen verdere stappen voorwaarts te doen en om te beseffen dat de goederen van de zeilver- eeniging „De Kaag" daar in Warmond op veilige wijze worden bewaakt. Als vijf minuten daarna de vreem deling opnieuw binnen komt, maar nu ver gezeld van den baas van dit kantoor, ligt onder de tafel een vriendelijke herder met zijn zwaren staart een welkomstroffel te slaan en er Is geen spoor in zijn blik dat verraadt wat er zoo ijuist is gebeurd! Dan zitten wij in een makkelijken stoel naast het schrijfbureau en praten met „Den Pipa," Gij belieft op te mer ken, lezer, dat gij nooit van „den Pipa" hoorde? Maar mogen wij dan zoo vrij zijn te antwoorden dat gij ten onrechte! niet de minste be langstelling koestert, of ooit gekoesterd hebt, voor de zeilerij in het onvolprezen waterland rondom Leiden en dat gij daardoor de gelegenheid hebt laten voorbijgaan kennis te maken met een van de populairste man nen van de roemruchte zeilvereeniging„De Kaag" die nu al ruim dertig ja ren onder commando van onzen oud-stadgenoot, 5r. Van Hoolwerff, het wed strijdwezen in deze con treien regelt? Naast het buffet ta de Kaagsociëteit hangt zijn bijna levensgroot portret: geschenk van cursisten bij zijn zeventigsten ver- laardag. Dat prijkt daar nu al weer meer dan zes laar en het is een der meest waardevolle deelen van het meubilair. Als in het prille voor laar de eerste zeilerscon tingenten de Kaag weer gaan bevolken en de soos binnen stappen, ontgaat aan niemand die jolig lachende kop. „Ha, die Pipa," roepen de jongeren als een uiting van blijde herkenning en de ouderen drukken in ge dachten even de hand van den man, die sinds 1915 de belangen zijner vereeniging als administrateur op onnavolgbare wijze heeft gediend. En nog dient! PIPA' bijgenaamd H. J. de Groot," schreef indertijd een der me dewerkers aan het jubileumboek va^L De Kaag. En zoo is het. De Pipa zelf lacht er smakelijk om ais wij daar over beginnen. Zijn stiefzoon gaf hem, lang geleden, dien naam, vrienden volgden dat voorbeeld: „en als ik bij een wedstrijd over het startterrein liep met een troep zeilers achter mij aan (want het was toen nog niet zoo goed geregeld als tegen woordig en iedereen had wat te vragen!) dan riep al gauw een kennis om „den Pipa"nou en dan sprak een oogenblik later iederen „Pipa" tegen mij. D'er zijn er tientallen, die mij al jaren als zoodanig kennen, maar nog nooit mijn waren ngam gehoord hebben," vertelt ons de Pipa en hij vindt het best! De Pipa heeft vroeger gevaren op de groote vaart. Hij ging als jongen naar zee en werkte zich op tot stuurman bij de koopvaardij, maakte o.m. deel uit van de bemannig van de bark „Noach", voer twee maal rond „De Kaap" en eenmaal rond Kaap Hoorn! Dan zwijgt de spreker even. Wij weten het: er is herinnering aan leed en er zou menigeen zijn geweest, die toen de ankerketting had laten slippen. De Pipa Foto a.v NtKsN n DE „PIPA." deed dat niet, zette opnieuw z'n bestek uit, bewoonde een aardig villa'tje te Kor- tenhoef, verhuisde vervolgens naar Oegst- geest en tenslotte naar Warmond. Naar de jachthaven van „De Kaag". En hier in deze merenstreek voelt hij zich thuis en is h# bekend als geen ander. Veertig a vijf-en-veertig jaar geleden zeilde ik al op de Kaag, vertelt hij. Wij huurden dan een schuit bij iemand aan? den Hoogen Rijndijk (een man, die het ophalen van het Leidsche vuilnis gepacht had) of bij Bojetto, een café'tje aan 6é Boommarkt. Alleen visschers- en baggerlui zag je in die dagen op de plassen. Maar il was er weldra een bekende figuur. Latei kocht ik een kleine tjotter en op een ge^ geven oogenblik een open vaartuigje, dat? behoorde aan iemand uit Bussum en in de buurt van het café bij het Warmonderhe'k was gestrand. Het lag daar al veertien da-» gen toen ik het zag en kocht. Ik knapté het op en zat meer dan ooit op het waters „En dat ding liep als de hel!" Ook van Hoolwerff was er toen met een open vaar tuig. Je zag er geleidelijk een paar tjotter- tjes (o.a. van Timmermans, den man van den „pettenwinkel" uit de Donkersteeg, d>i< altijd te visschen zat) en een kieljacht vai Kingma, maar zóó als de „Hanni", dïej schuit van mij, liep, nee, dat hadden zé nog nooit gezien, zegt de Pipa, en er tin kelen sterretjes van voldoening in zijrï oogen! Enfin: er kwam zoo langzamerJ hand een clubje en het gevolg was dat in 1910 door toedoen van Van Hoolwerff, La Rivière, e.a. ten slotte een vereeniging werd' opgericht: „De Kaag".... PIPA zit op zijn praatstoel, gaat geheel op in z'n herinneringen, helpt even zijn trouwe factotum Bernard, als die om een bus olie of een Engelschen sleutel komt, zinkt dan weer terug in zijn verhaal. En geïnteresseerd luisteren wij, ietwat zuch tend soms onder het zware gewicht van „Wolf", die alles glad vergeten is, zdjn poo ien over onze knieën strekt en zijn trouwe kop ér vriendelijk knipoogend op neer vlijt! Het was nog niet zoo als tegenwoordig bij dien eersten Kaagwedstrijd, peinst de Pipa. Wij startten tegenover den molen in De Laek op het land van Van Rijn. De meesten kenden niets van wedstrijd-zeilen en onder ons ik ook niet. En ineens buldert dan z'n lach wij gingen weg (nou ja, niet precies gelijk, maar wij gin gen in ieder geval weg)er stond een aardige bries.... en al dadelijk zeilde er een zijn mast over boord. Zoo maar plomp verloren over boord! Ik had ook wat on klaar. Ik ging den mast in, klom op de zalingen waarachtig, ik vond het uit zicht zoo mooi dat ik er geruimen tijd bleef zitten ook! Ik vergat den wedstrijd eanvou- c:ig. Bij de anderen werden echter ook nog al wat bokken geschoten en ik kreeg per slot van rekening nog een prijs ook. 's Avonds hadden wij een diner bij Moeder Van Rijn. „Tjonge, jonge" steunt de Pipa als hij er aan denkt! Daar kwam er een met het zotte grapje om met een bord zoo op je hoofd te slaan dat er een ster in kwam (in het bord), maar dat het niet stuk ging. Dat moesten wij allemaal probeeren en Moeder Van Rijn mocht al roepen dat ze geen servies meer had: er bleef per saldo geen bord heel! Gemoedelijk ging het toe in die eerste jaren van -de wedstrijd-zeiler ij. Zoo was een zesmetèrj'acht van Amsterdam naar de Braasemèr gesleept om daar aan wedstrijden deel té nemen en toen de wei nig geroutineerde bemanning geen kans zag het schip tijdig opgetuigd te krijgen, werd de start eenvoudig telkens maar weel een kwartier uitgesteld tot de zesmetcr eindelijk gereed was. Maar toen had men ook zeker al meer dan een uur gewacht! Moet je nu om komen Slecht weer hadden wij helaas altijd met de Kaagweek. Noodweer. Kaagweer! De barometer kon zoo mooi staan als hij wou, bij onze wedstrijden goot en stormde het. Van de elf gestarte Scheldejollen gingen cr eens in het Molengat negen tegelijk om. En toen een volgenden keer het „klein goed" onderweg was, kwam er een wind- Het is de opbouwende kracht van Sanatogen, die het won der van een algeheele ge- zondheidsverbecering teweeg- brengj. Sanatogen zal Uw prestatievermogen herstellen en U zult ook na een wei- besteden dag nog fit genoeg zijn om van Uw vrijen tijd te genieten. Meer dan 25 000 doktoren bevelen Sanatogen aan als middel ter versterking van de zenuwen. Het zenuwsterkende voedsel. 1251 (Ingez. Hed»)] hoos. Van alle kanten hoorde je: flap, floep, flap. floep, en de hèele vloot zat on der water. Je wist warempel niet waar je met de redding moest beginnen Zoo vertelt de Pipa verder. Wij hooren verhalen van wonderlijke tochten met een zeker 150 jaar oude garnalen-vis- scherszeilboot van Kortman, den toenma- ligen directeur van de Zoutkeet. Ontzagge lijk zwaar was de schuit: „niet vooruit te branden!" En op de Kaag lieten wij haar dan ook maar aan haar lot over, zetten het roer vast, lieten de zeilen staan en gingen naar beneden om een kaartje te leggen, wij: d.w.z.: Kortman, Filbry, Van Omme- ren/ikzelf en het kon je niet schelen waar je heen dreef en kwaad kon je niet gebeu ren met zoo'n schip. Kwaad had je het al leen als je terug moest en je sleepen kon iofc je er haast bij neerviel! Met de „Hanni" heeft de Pipa de meren honderden malen in alle richtingen doorkruist. „En er is geen slootje of ik ben er door geweest al ging het dikwijls aan het lijntje." vertelt hij, „want ik wilde nu eenmaal de heele omgeving leeren ken nen." Een vaste halte op de tochten was „het kroegje van Bet", aan de Ringvaart even voor De Leeghwat-er. Daar legden alle zei lers aan en daar heeft Pipa al vroeg ge leerd hoe praten en doen ook in de zeilerij bij menigeen lang niet hetzelfde is. Wat al bluffen kon men daar op zijn prestaties en wat een sukkels waren het dan dikwijls op het water! Voorbeelden krijgen wij er van te hooren bij dozijnen. Wij luisteren, maar dicht gaat ten slotte de blocnote. Tijd vindt de hand om met „Wolf" te spe len en de lange dot asch van den sigaar te kloppen in den aardigen aschbak, die indertijd werd vervaardigd uit een stuk wortel van den befaamden en met pleeh- tigen luister overgeplanten Jeneverboom, die op zijn oude plaats aan de Kaag niet meer aarden kon Speurend gaat onze blik langs de met foto's en platen rijkbehangen wanden van het kantoortje. Schepen hangen er afge beeld van allerlei soort en vorm, zooals van de „Zonnetij H", die van 12 Juni4 Juli 1925 op een tocht over Noord- en Oostzee, door Zweden en Denemarken, niet minder dan 1083 zeemijlen aflegde met als bemanning: Doedes, J. de Vries Lentsch Jr., Freek van der Mey, B. Dekking1, H. C. van Kampen, Bogaert en den Pipia (dë laatste slechts voor een deel van het tra ject)! En foto's zijn er bij tientallen van bekende zeilers en lieftallige zeilsters, ja vooral van zeilsters, want de Pipa is popu lair en hij heeft zich niet alleen op het water, maar ook in de 20 jaren dat hij met ir. Van Hoolwerff geheel con amore zeil- cursussen gaf (eerst in Leiden. Warmond en Den Haag, later alleen in Den Haag), honderden vriendinnen gemaakt. Geeft hij nu trouwens op zijn 76ste jaar nog geen extra-pluimpje aan het vrouwelijk geslacht door te vertellen „dat de meisjes op die cursussen over het algemeen veel gladder waren dan de jongens"Maar die cur sussen! Een volledige tuigage had de Pipa er voor gemaakt. Dat bestond uit vier dee len, waarbij de mast kon worden dubbel geklapt. Met die vracht in zijn armen klom de Pipa iedere week moeizaam dn de zij span van Van Hoolwerff's motor en zoo ging het dan, weer of geen weer, dikwerf in de barste winterkou, van Leiden, waar Van Hoolwerff indertijd woonde, naar War mond of Den Haag! Ze hadden er wat voor over deze mannen van de zeilerij en al kregen zij dan niet steeds den dank, welke zij verdien den, zij verheugen er zich nü tooh over dat er thans zooveel vooruitgang valt te con- stateeren, dat er nu veel -meer geschoolde jongelui op het water zijn dan vroeger" en dat zij daartoe hebben meegewerkt! De Pipa, wat witjes nog na een ziekte van eenige weken, die hem nogal heeft aange pakt, fleurt gansch en al op bij al die herin neringen, die hemzelf evenveel deugd doen als ons. „Ja", zegt hij peinzend, als wij ein delijk het gesprek wat abrupt afbreken om dat er nu eenmaal een eind aan moet ko men, en de hoop uiten hem bij de Kaag- week weer te ontmoeten„ja. bij de vorige Kaagweek (de eenige, die ik gemist heb) mankeerde er wat aan de tuigage. Maar nog pas in het dok hebben zij mij gezegd dat de romp ijzersterk is. En dus hoop ik weer gauw onder vol tuig te zeilen en bij de wedstrijden niet te mankeeren Groet ze van mij. „Ouwe jongen", tot ziens. CONTROLE OP HET PRODUCT BLIJFT NOODIG. Het NederlancLscih Uitvoer Bureau op Aardappelen, Groenten en Fruit heeft gis teren de jaarvergadering gehouden te Rot terdam, waarvoor veel belangstelling be stond van de zijde van de exporteurs en veilingbesturen. De voorzitter van het bureau, ir. v. d. Plassche, Inspecteur van het Tuinbouw- onderwijs, hield de openingsrede, waarin hij mededeelde, dat ook na den oorlog het U.C.B. zijn taak kon blijven uitoefenen. De vraag of het U.C.B. in het jaar 1941 dus onder deze oorlogs-omstandigheden een taak heeft te vervullen, moet zeer zeker bevestigend beantwoord worden, verklaar de spr. De vraag naar groenten en fruit is groot, zoowel in het eigen land als daar buiten, en zoo gemakkelijk wordt de ge dachte gewekt, als zou de kwaliteit nu minder ter zake doen, omdat men desnoods ook wel eens slechter kwaliteit wil aan vaarden. Dit standpunt is onjuist, en het zou te betreuren zijn, wanneer de huidige omstandigheden er de aanleiding toe zou den zijn dat de kwaliteit van het product wegens onvoldoende zorg milider werd. Daarom zal het nog meer dan vroeger noodzakelijk zijn hierop toe te zien en lei ding te geven. Voorts is er gebrek aan ver pakkingsmateriaal zooals hout, papier, touw enz., waarom naar de grootst moge lijke zuinigheid gestreefd moet worden. Dit alles maakt daarom controle nog noodza kelijker dan vroeger, al zullen dan ook de eischen anders moeten zijn, en men reke ning moeten houden met hetgeen mogelijk is. Men zal echter moeten waken dat zekere minimum-grenzen niet worden overschre den. want het heeft immers geen zin om producten te verzenden waarvan men op grond van de wijze van verpakking reeds bij voorbaat zou kunnen vaststellen dat zij niet in een zoodanigen toestand zullen aan komen, dat zij voor menschelijk gebruik geschikt zijn. Door een nauwe samenwer king tusschen veilingen, exporteurs en leve ranciers van verpakkingsmateriaal en het U.C.B. moet worden getracht met de be perkte hulpmiddelen zooveel mogelijk te bereiken. Spr. wees voorts op de moeilijkheden bij het transport, die ook controle noodig maakt. We moeten ons ook in 1941 inspan nen om een zoo goed mogelijk product af te leveren en het is de taak van het U.C.B. hierop toe te zien. Dit zal hooge eischen stellen bij de uitvoering in de practijk. Eenerzij ds zal men niet op starre wijze de eenmaal opgestelde voorschriften moeten toepassen en hebben te bedenken dat in dezen tijd, waarin de behoefte van den mensch aan voedings-gewassen groot is, er wel iets van de kwaliteit moet worden opgeofferd aan de hoeveelheid. Anderzijds zal men toch steeds hebben te bedenken dat de wijze waarop een product wordt ge oogst, bewaard en verhandeld, van grooten invloed op zijn verdere voedingswaarde is. Alle krachten hebben we in te spannen om den goeden naam welken het Neder- landsche product heeft, te handhaven. Het is gelukkig dat men in tuinbouw- kringen hiervoor een open oog heeft en dat vooral ook de jonge menschen een groo te belangstelling aan den dag leggen voor de technische en economische vraagstuk ken welke den tuinbouw betreffen. De be langstelling en waardeering welke aan den dag worden gelegd voor onderwijs, voor lichting en onderzoek zijn de laatste jaren sterk gestegen en wel van de zijde van de practici, dus van het bedrijfsleven zelve. Ir. v. d. Plassche zette ten slotte uiteen, dat het bedrijfs-economisch inzicht moet worden ontwikkeld, omdat meer dan ooit er straks eischen gesteld zullen worden om teelt en afzet der producten volgens goed technische en economische begrippen te regelen, waarvoor het kwaliteitsbeginsel den nadruk moet behouden. Na de rede van den heer v. d Plassche, werden besprekingen gevoerd omtrent den export. Naar aanleiding van een desbetref fende vraag werd medegedeeld, dat te ver wachten is, dat knolrapen ook onder de controle van hét U.C.B. gesteld zullen wor den, waarbij voor Friesland als gewicht voor export gesteld zal worden een kilo en en de overige provincies, halve kilo. In ver band met een vraag in hoeverre de taak van het U.CB. thans wordt uitgeoefend bij de gewijzigde export-regelingen werd mede gedeeld, dat normaal de eischen in den prijs gesteld gehandhaafd worden en an der die van het U.B.C. worden gehandhaafd Nadat nog enkele regelingen aan de vei lingen besproken waren, werd de vergade ring gesloten, waarbij ir. v. d. Plassche den wensch uitsprak, dat ook dit jaar het U.C.B. aan den export zal kunnen medewerken voor een goed product. THANS DOOR HET RIJKSBUREAU VOOR AFVALSTOFFEN ZELF GEORGANISEERD. Zooals bekend heeft op 10 October van het vorige jaar de secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart een verbod uitgevaardigd om oude materialen en afvalstoffen te vernie tigen. weg te werpen of zoodanig te bewa ren, dat dit stoffen niet meer gebruikt kun nen worden als grondstof voor de indu strie. Tegelijkertijd is toen bepaald, dat de aflevering van deze oude materialen en afvalstoffen slechts mocht geschieden aan den erkenden vakhandeï. De meeste huisvrouwen, winkeliers en kleine bedrijven moesten echter constatee- ren, dat de door hen bewaarde afvalstoffen niet of zeer onregelmatig werden ingeza meld. Het rijksbureau voor oude materialen en afvalstoffen heeft thans de organisatie van aie inzameling zelf ter hand genomen. De gemeente Utrecht zal de eerste ge meente boven de 20.000 inwoners in Ne derland zijn, waar met ingang van heden deze georganiseerde inzameling zal begin nen. In overleg met den directeur van den ge- meentereinigings-, markt- en havendienst te Utrecht is er een wijkophaaldienst inge steld, waarbij Utrecht verdeeld is in 24 wij ken. Voor iedere wijk heeft het rijksbureau een kleinhandelaar aangewezen, die ver plicht is ieder huis, iederen winkel en ieder bedrijf in zijn wijk eenmaal per week op een bepaalden dag te bezoeken, ten einde de daar aanwezige lompen, oud papier, enz. bijeen te garen. EXTRA TOESLAG VOOR SPITTINGSTURF Krachtens het reglement, gevoegd bij de crisis-steunbeschikking 1940 voor fabrieks- turf is voor ten hoogste 4000 dagwerken spittingsturf een extra toeslag beschikbaar gesteld van f. 10.per dagwerk. Deze extra toelage is thans verhoogd tot f. 12.50. DE BORREL GERANTSOENEERD. Beperking nog vrij. Alle café- hotel- en restauranthouders, benevens de slijters in gedistilleerd, hebben van de Vereeniging van Distillateurs <le mededeeling ontvangen, dat Over de maand April slechts 55 procent van hun verbruik over 1939 kan worden toegestaan. In verband hiermede hebben wij, aldus de „Tel.", bij enkele vooraanstaande leden van de „Horecaf" geïnformeerd, welken in vloed deze rantsoeneering zal hebben op de cafébezoekers, die gewend zijn dagelijks hun glaasje te drinken. Op den duur zal dit stellig moeten lei den tot een sterke beperking van het ge not van alcoholische dranken, werd ons gezegd, tengevolge waarvan de caféhouders het nog moeilijker zullen krijgen dan zij het thans reeds hebben. Immers de prijzen der borrels mogen niet verhoogd worden en de omzet zal ongeveer worden gehalveerd, hetgeen meebrengt, dat de ontvangsten be langrijk zullen dalen. Er zullen verschil lende zaken zijn, die misschien nog voor raden hebben en zullen schenken zoolang de voorraad strekt, maar er zijn in Den Haag reeds café's waar men alleen op be paalde uren sommige hebben ingevoerd van 12 tot 2 en 5 tot 7 een'borrel kan krijgen. Het is ook mogelijk, dat men in de café's weer tot den maatregel overgaat, die in den vorigen mobilisatietijd werd toege past. Toen was het aantal borrels, dat ieder bezoeker kon krijgen, tot inaximaal twee teruggebracht en later zelfs tot één, Dr. H. H. T. BEKENKAMP OVERLEDEN. In den ouderdom van ruim 75 jaar is heden te Groningen plotseling overleden dr. H. H. T. Bekenkamp oud-inspecteur van de volksgezondheid. De overledene, die in stad en gewest een zeer bekende persoon lijkheid was, heeft gestudeerd aan de uni versiteit te Groningen en na aldaar te zijn gepromoveerd, gedurende een lange reeks van jaren 'gepraktiseerd in Nieuw Wolda. Na zijn vestiging te Groningen bewoog hij zich zeer veel in het openbare leven. Hij was vele jaren tot aan zijn dood voor zitter van de provinciale vereeniging „Het Groene Kruis". Vooral voor het overbren gen van Rotterdamsche kinderen naar het Noorden heeft dr. Bekenkamp zich zeer ge ïnteresseerd en hij heeft hiertoe veel bij gedragen. De overledene was officier in de orde van Oranje Nassau- ONTVOERD MEISJE TERUGGEVONDEN. Het 5-jarig meisje Wietske Piersma, dat Dinsdag door haar moeder en haar groot moeder werd ontvoerd, is teruggevonden bij familie te Zuid-Laren. De Groningsche recherche heeft het kind naar den vader, wien het bij de rechterlijke uitspraak in het echtscheidingsproces is toegewezen, teruggebracht. Moeder en grootmoeder zijn op vrije voeten gesteld. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 4 April. Tong 5.10—3.10 per k.g.; Kabeljauw 13—8 p. st.; Kleine Schol 66—45; Pufschol 40—18; Groote Bot 6654; Kleine Bot 50—37; Wijting 47—44; Groote Schar 49.5044; Kleine Schar 26.5011.50Pufschar 9—4.80; Kleine Gul 78 (alles per 50 k.g.). Zoetwatervisch: Spiering 69: Karper 90 p. k.g. Besomming logger: KW. 52 f.1224. K. te K. Bij de vaststelling van het jaar- lijksch bedrag van de invaliditeitsrente wordt o.a. rekening gehouden met het gezamenlijk be drag van de betaalde premiën en het aantal weken, dat de verzekering heeft geduurd. De schadeloosstelling uit hoofde van de Onge vallenwet bedraagt in geval van geheele onge schiktheid tot werken 70 pet. van het dagloon van den verzekerde. J. de B. te B. Of aan vestigingseischen moet worden voldaan, hangt af van den aard van het bedrijf. Wend U tot de Kamer van Koophandel,

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 10