„Cerlino Doornnaald" De vrijmetselarij LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 3 April 1941 Officieele Kennisgevingen L. VAN GEELEN De in Amerika in beslag genomen schepen VISSCHERü-BERiCHTEN KERK- EN SOW NIEUW* STADSNIEUWS Meening der Diplo Een slotbeschouwing RECHTZAKEN SPORT centrale training VRAGENRUBRIEK Laatste Berichten Binnenland Geldigheidsduur brand stofbonnen verlengd Maatregelen tegen het ingooien van ruiten HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen: Fa. W. van der Heyden en Zoon vJi. W. t. d. Heyden, Heerensingel 39, Leiden. Tim mer- en meubelbedrijf. Vennooten: W. van der Heyden en J. van der Heyden, Leiden. N.V. Bouw- en Handelmaatschappij „Aku", Leidscheweg 158, Voorschoten. Af komstig uit 's-Gravenhage. Wijziging: N.V. Nederlandsche Mengvoederfabriek Muskator, 1. 186, Alkemade, Oude Wetering. Procuratie verleend aan: M. Tukker, Oude Wetering (Beperkende Bepalingen). Voor het alhier afgenomen examen vanapothekers-assistent zijn geslaagd de dames M. Pieterse (Den Haag) en M. C. van der Sloot, (Hlllegersberg) Gistermiddag was men op het terrein van Van Hoeken's houthandel bezig -met het laden van een cementen plaat op een vrachtauto. Op een gegeven oogenblik vreesde de 32-jarige chauffeur H. B., dat de plaat zou kantelen en op hem terechU zou komen. Om dit gevaar te ontloopen, sprong hij van den auto op den grond, doch kwam daarbij zoo ongelukkig te vallen, dat hij den rechteronderarm brak. De Eerste- Hulpdienst vervoerde den man naar het Diaconessenhuis. Donderdag a.s. herdenkt de heer W. H. van Tol, seinhuiswachter bij de Ned. Spoorwegen aan hetstation alhier, den dag, dat hij vóór 25 jaar bij de Ned. Spoor wegen in dienst trad. NATUURPRODUCT Voor Pick-up en Gramofoon, r l OC 10 stuks J l.ZÖ SPAART UW DURE PLATEN! - Speciaal voor liefhebbers van Klassieke Muziek. Haarlemmerstraat 55 TELEF. 20593 1215 t.o. Rex-theater. (Insea Med.) DISTRIBUTIE VAN RIJWIELBANDEN. Personen, die door bijzondere omstandig heden te werk zijn gesteld in een andere gemeente dan waar zij in het bevolkings register zijn ingeschreven (b.v. werkver schaffing, arbeiders op vliegvelden, enz.) kunnen hun aanvrage om een of meer i nieuwe banden richten tot het distributie- kantoor van de plaats hunner werk zaamheid. Voor uitbreiding van rijwiel- en carrier- verhuurinrichtingen mogen onder geen voorwaarde rijwielband'bonnen worden af gegeven. Alleen voor rijwielen en carriers, die reeds op 1 Maart j.l. in.gebruik waren, worden zoo noodig bonnen verstrekt. De Burgemeester van Leiden, A. TEPE, Weth. loco-Burgemeester. Leiden, 3 April 1941. 1223 RUILING VAN BOTERKAARTEN TEGEN VETKAARTEN. Gedurende de week van 7 tot en met 12 April a.s. zal uitsluitend in bijzonder dringende gevallen aan het Distributie kantoor, Breestraat 117, gelegenheid be staan boterkaarten tegen vetkaarten te ruilen. Zij, die reeds vroeger gelegenheid hebben gehad tot deze ruiling over te gaan, komen thans niet meer in aanmerking. Om een aanvraag te zien inwilligen zal men moeten bewijzen, dat sinds 15 Februari j.l. een daling van het totale gezinsinkomen is ingetreden, die de aanvrage wettigt. Alleenstaande personen zullen moeten bewijzen, dat hun inkomen beneden de L 1000 is gedaald, voor een gezin van twee personen wordt dit bedrag f. 1100, voor een gezin van drie personen f. 1200, enz. Wie recht meent te hebben op een rui ling wende zich eerst tot den portier om een formulier MD. 100, vuile dit in en onderteekene het en melde ach dan tus- schen 2 en 3 uur nm. aan de kamer van den Directeur. Vóór 5 en na 12 April as. kunnen aanvragen voor ruiling niet in be handeling worden genomen. Gelegenheid tot dergelijke ruiling zal in het vervolg gegeven worden van den eersten Maandag af tot den eersten Zaterdag van elke maand. De Burgemeester van Leiden, A. TEPE, Weth. loco-Burgemeester. Leiden, 3 April 1941. 1224 DISTRIBUTIE VAN VASTE BRANDSTOFFEN. Zij, die voor kookdoeleinden uitsluitend zijn aangewezen op vaste brandstoffen, worden in de gelegenheid gesteld voor de maand April één eenheid vaste brandstof fen te verkrijgen. Zij dienen daartoe bij den portier van het Distributiekantoor, Bree straat 117, een formulier M.D. 108 af te halen, dit in te vullen en te onderteekenen en het niet later dan 4 uur n.m. in te leve ren bij de afd'eeling brandstoffen, laatste deur in de gang van het perceel Bree straat 119. De stamkaart van het gezins hoofd dient hierbij ter afkruising overge legd te worden. Ook zij, die Duitsche inkwartiering heb ben, kunnen tegen overlegging van het inkwartieringsbiljet, voor 4 u .nm. op Bree straat 119 een bon voor één eenheid voor de maand April komen afhalen. Schippers dienen zich, wanneer het brandstoffen voor kookdoeleinden geldt, eerst te wenden tot de Bevrachtingscom missie. Hierbij wordt er op gewezen, dat de bon nen 18 tot en met 21 van de kolen-kaart voor Haarden en Kachels en de bonnen 42 tot en met 48 van de kaart voor Centrale Verwarming weliswaar vooralsnog niet geldig verklaard zullen worden, maar dat het wel de bedoeling is deze bonnen in de toekomst te gebruiken, zoodat ze zorgvuldig bewaard moeten worden. De Burgemeester van Leiden, A. TEPE, Weth. loco-Burgemeester. Leiden, 3 April 1941. 1222 Zij helpen U het Leven door! Zij geven U hulp en steun Geeft U hun thans wat hun toekomtUw voeten ver dienen het: Voetbad, pedi cure, massage 95 Ct. TELEF. 21954 (Ingez. Med.) HAARLEMMERSTR. 67 1194 De Amerikaansche minister Huil bestu deert thans de protesten van Italië, Duitschland en Denemarken tegen het in beslag nemen van schepen. Een spoedig antwoord mag worden verwacht. Na een conferentie mét Roosevelt heeft de woordvoerder van het Huis van Afge vaardigden, Rayburn, verklaard, dat de president hem te verstaan had gegeven, dat over het gebruik van de in beslag ge nomen schepen der spilmogendheden nog geenerlei beslissing was genomen. Naar United Press meldt, hebben andere Ame rikaansche regeeringsinstanties verklaard, dat het toenemende gebrek aan scheeps- ruimte en andere gebeurtenissen tijdens de afgeloopen maanden haar er van overtuigd hebben, dat stappen van dezen aard onver mijdelijk zijn. De minister van justitie, Jackson, heeft, naar de Associated Press uit Washington meldt, aan het openbaar ministerie opge dragen, terstond processen te beginnen wegens .sabotage" aan Duitsche en ïta- liaansche schepen. Het ministerie van justitie heeft bekend gemaakt, dat de onderzoekingen reeds te Boston en Mobile (Alabama) gaande zijn. Deze processen hebben niets uitstaande met het mogelijke beslag op schepen van de spilmogendheden. De wet stelt straffen vast tot een maximum van twintig jaren en 10.000 dollar voor sabotage aan schepen, onverschillig, of het om Amerikaansche of buitenlandsche vaar tuigen gaat. De immigratie-autoriteiten hebben reeds 875 zeelieden van Duitsche en Italiaansche schepen in hechtenis genomen. Tegen hen zal een deportatieproces en in sommige gevallen een proces wegens sabo tage aanhangig gemaakt worden. De Deutsche Diplomatisch-politische Kor- respondenz schrijft, dat bepaalde politieke krachten in Washington hun geheele eer zucht schijnen te besteden aan de verhoo ging van de rechtsonzekerheid sinds in het begin van den oorlog vele schepen in dit land een veilig toevluchtsoord schenen ge vonden te hebben. Doch reeds sinds maan den en wel het eerst door den Britschen blokkade-minister Gross was de eisch •gesteld, deze scheepsruimte voor Engelsche oorlogsdoeleinden ter beschikking te stellen. Niet alleen is aan Amerikaansche zijde tegen dezen eisch geen enkel bezwaar te berde gebracht, doch integendeel gingen ook uit Amerikaansche regeeringskrin-gen steeds meer stemmen op, die een dergelij- ken maatregel wel niet op grond van het bestaande recht, maar op grond van die leerstelling der zelfverdediging bepleitten, welke blijkbaar in de Ver. Staten heden in de plaats van het recht getreden is. Wel is men voorloopig nog voorzichtig en geeft als motief voor de bezetting der schepen op, dat men sabotage wil verhinderen. In de regeeringskringeu der Ver. Staten zou men zich bij zijn maatregelen willen beroepen op de wet van 15 Juni 1917, welke betrek king heeft op daden van sabotage tegen buitenlandsche in de Ver. Staten liggende schepen, wanneer daardoor het havenge bied en het vaarwater gevaar loopen. In het onderhavige geval kan ook van de geringste benadeeling der Amerikaansche scheep- vaarbbelangen in het geheel geen sprake zijnwant het gaat hier uitsluitend om maatregelen ter voorkoming van een met het volkenrecht in strijd zijnd misbruik der eigen scheepsruimte ten gunste van de tegenstanders Het beslag op buitenlandsch scheepsbezit in de Ver. Staten, tot welk doel dit ook wordt utgevoerd, is niets an ders dan een liieuwe daad van geweld van het systeem Roosevelt, niet minder echter de schandelijke behandeling der beman ningen. die zich noch aan Amerikaansch bezit vergrepen, noch Amerikaansche ha venwerken. wateren of andere wettige rech ten benadeeld hebben. Al deze willekeur geschiedde onder weinig steekhoudende voorwendsels, die blijkbaar slechts den genomen stap moesten verber gen en voorbereiden. Dat de Amerikaansche handle tenstreek niet volkomen slaagde, is een verdienste van de Duitsche en Italiaan sche zeelieden, die het hunne gedaan heb ben om den rechtsschender het nuttige effect zooveel mogelijk te ontnemen. Aan de flagrante Amerikaansche wild-west rechts- schending als zoodanig doen deze wettige tegenmaatregelen evenwel niets af. (D.N.B.) (Van een A.N.P.-verslaggever) In ons tweede artikel hebben we gewe zen op de twee stroomingen in de vrijmet selarij, en wel de Romaansche en de Ger- maansche richting. De eerste, zoo betoog den wij, grijpt meer direct in de politiek in, terwijl de tweede zijdelings druk uit oefent en door het afbreken van de volk- sche krachten den weg effent voor revo luties. Wij willen thans hierop eens ndaer ingaan. Het mag vrijwel algemeen bekend ver ondersteld worden, dat de voormannen van de Fransche revolutie bijna allen vrij metselaar waren. Zoo was de uitvinder van de guillotine, Joseph Ignac Guillotin, mees ter van den stoel van de loge „La Concorde fratenelle" te Parijs en een der mede-op richters van het Fransche groot-Oosten. Ook Robespierre was lid van een loge te Arras. De leuze van de Fransche revolutie is dan ook letterlijk overgenomen van de vrijmetselarij: vrijheid, gelijkheid, broeder schap. Hoe dit in de practijk er uit zag is bekend, ieder kent uit de geschiedenis het bloedbad, dat in naam van deze leuze is aangericht. Evenzoo heeft de vrijmetselarij de hand gehad in de beruchte commune, den opstand te Parijs in 1871. Een der lei ders van de commune, Gustave Flourens, was vrijmetselaar en bekleedde een hoo- gen graad. Bovendien verzamelden zich de leden der loges van Parijs in een groote demonstratie tegen de wettige regeering- Thiers, te Versailles. In vol ornaat, met voorschoot en sjerp, trokken de broeders naar het raadhuis van Parijs en verklaar den hier zich te willen verbroederen met de commune. Ook later waren vele voor aanstaande Fransche staatslieden lid van een loge, o.a. Combes, die de beruchte an ti-godsdienstige wetten doorvoerde, Leon Blum, Daladier, Georges Mandel en vele anderen. In Spanje zien we een dergelijk ingrij pen van de vrijmetselarij in de politiek. Zoo waren generaal Riego y Nunez en zijn vriend Evaristo San Miguel, die in 1820 een opstand ontketenden, vrijmetselaar. Dit ingrijpen van deloge gaat door tot den jongsten burgeroorlog. In dezen stond de vrijmetselarij volkomen aan de zijde van de rooden. De grootmeester van het groot- Oosten van Spanje, Diego Martinez Bar rios, was zelfs minister van het verkeers wezen in de linksche regeering. De geschiedenis van Italië en van de re publieken van Zuid-Amerika geven allen een gelijk beeld van het optreden der loge. Anders is het optreden in de Germaan- sche landen. Hier is de volksaard niet zoo heetbloedig en is het niet zoo gemakkelijk het volk te bewegen tot een opstand. Daarom werd hier een andere taktiek toe gepast. In den grond veracht de vrijmetse larij het volk in de Noordelijke landen. Dit blijkt wel'uit de ceremoniën Bij de plech tigheden in den tempel ligt in het midden een tapijt, waarin emblemen zijn geweven, voor iederen graad anders. Op drie van de vier hoeken, n.l. het Oosten, Zuiden en Westen, wordt een brandende kaars ge plaatst. Het Noorden blijft evenwel in het duister, hier wonen de barbaren, die geen licht kennen. Ook de spreuk: „ex oriente lux" uit het Oosten komt het licht, wijst op het zelfde. Toch wildé de vrijmetselarij deze „barbaren" dienstbaar maken en poogde hiertoe den krachtigen volksgeest te ondermijnen en te verslappen. Zooals reeds gemeld, werden in ons land al spoe dig na het oprichten van de thans nog be staande vrijmetselarij, loges gevestigd, doch in het begin verzette het volk zich hierte gen. Zoo werd in 1735 de loge „La pg,ix" te Amsterdam door de menigte bestormd en vernield. Toch wist men hier vasten voet te krijgen, vooral door te speculeeren op de bewondering voor alles wat internatio naal was. Deze neiging heeft van oudsher in ons volk bestaan en is nog niet uitge storven. De vrijmetselarij maakte hiervan handig gebruik door zich voor te doen als een internationaal gezelschap van men- schenvrienden. Zij propageerde het inter nationalisme en het wereldburgerschap, in tegenstelling met de liefde tot het eigen land. Zoo wordt in het algemeen handboek der vrijmetselarij verklaard: „de vrijmet selarij is de eenige bond ter wereld, welke zich tot taak heeft gesteld het wereldbur gerschap te bevorderen en tot stand te brengen. Derhalve mogen de loges slechts een-wereldburgerlijk streven bevorderen en moeten zij zich afzijdig houden van ieder vaderlandsch of staatsburgerlijk streven." Carpentier-Alting heeft gezegd, dat de vrijmetselaar geen onderscheid van vader land, stand, kerk of geloof erkent. Algemeen bekend is ook het streven naar een pan-Europa van Coudenhove Kalergi. Coudenhove Kalergi zelf is gesproten uit het huwelijk van een Kretensische met een Japanner en is gehuwd met een Joodsch cooneelspeelster, Ida Roland. In 1922 werd hij lid van de Weensche loge „Humanitas". Zijn gedachtengang is in het kort de vol gende: „de nieuwe mensch der toekomst zal van gemengd ras zijn. Voor pan- Europa wensch ik een Eurasisch-negroide toekomstras, om veelzijdige persoonlijkhe den te garandeeren. De leiders moeten Jo den zijn, want de wijze voorzienigheid heeft Europa in de Joden een adellijk ras bij de gratie van den geest geschonken." Dit streven naar een mengelmoes van Europeanen, Aziaten en negert, dat in de toekomst de wereld moest bevolken, werd door de vrijmetselarij met vreugde begroet piet alleen, doch krachtig gesteund. Dit mengsel moest dan bestuurd worden door de Joden, die natuurlijk hun ras zuiver moesten bewaren, hetgeen wel blijkt uit de positie, welke de orde B'nai B'rith, waar over wij eerder hebben geschreven, in neemt. Natuurlijk aanvaardt een volk een der gelijk streven niet op het eerste, gezicht. Het moet hiervoor rijp gemaakt wórden en dit geschiedde door het bevorderen van alle mogelijke Internationale vereenigingen en bonden. Hierdoor werd het volk los ge maakt van den positieven godsdienst, wel ke leert het eigen land lief te hebben, om dat men hier door Gods wil is geplaatst. Men preekte het volk onder den duim te houden, tot dit werkelijk in groote kringen werd geloofd. Velen, erkenden geen vader land meer, hadden geen begrip meer voor ras en kenden nog slechts een vage huma niteit. Aan dit staats- en volksvijandig streven is thans door het ontbinden van de vrij metselaarsloges een einde gemaakt. Boven dien is het Jodendom een krachtig wapen uit de hand geslagen. Reeds in 1901 heeft de vrijmetselaar Findel gezegd: er is niet zoozeer sprake van een strijd om het be ginsel van humaniteit, als wel van een strijd voor de belangen en de machtsposi tie van het Jodendom. Het Jodendom is reeds, hoewel verscholen, de heerschende macht in vele Europeesche loges." Sinds 1901 was dit echter eerder toege nomen dan verminderd. Op het vaste land van Europa is thans een einde gekomen aan dezen strijd. Het Jodendom heeft hier verloren. HAARLEMSCHE RECHTBANK. Handel in gestolen stoffen. De rechtbank deed gisteren uitspraak in de zaak betreffende diefstal van coupons heerenstof ter waarde van ongeveer f. 3000 uit een magazijn te Aalsmeer, .gepleegd in den nacht van 27 op 28 September j.l. Bo vendien werden zij, die te maken hadden met het verhandelen van de stof, eveneens berecht. De 24-jarige koopman A. P. v. d. V., uit Haarlemmermeer, die de diefstal pleegde, werd veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De 24-jarige visscher A. A. uit Haarlem mermeer. die aan den handel in deze stof fen f. 1000.had verdiend, werd tot 8 maanden met aftrek van voorarrest veroor deeld. met verbeurdverklaring van het op hem gevonden bedrag van 480 gulden. Het vonnis tegen den 42-jarigen bloe menhandelaar G v. d. M., uit Haarlemmer meer, die bemiddeling verleende bij het tot stand komen van den verkoop, luidde het vonnis 4 maanden gevangenisstraf met af trek van voorarrest en verbeurdverklaring van de 77 gulden, die op hem gevonden werden. De 60-jarige kleermaker E. G, H., uit Haarlemmermeer, die contact tot stand had gebracht tusschen bovengenoemde n A. A. en een kooper, werd veroordeeld tot 5 maan den gevangenisstraf, eveneens met aftrek van voorarrest en verbeurd verklaring van de óp hem gevonden 185 gulden. Ten slotte werd de Amsterdamsche koop man F. J. A. G., die de stoffen had gekocht voor f. 2200.vrijgesproken. De eisch tegen hem had geluid 6 maanden gevangenisstraf. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 3 April. Middelschol f.114; zetschol f 9894; Kleine schol f.9046; pufschol f.39—20; gr. schar f.41 -37; kl. schar f 3116; puf schar f. 157.20; wii- ting f.47—40; gr. bot f.71—63; kl. bot f. 50—86 (alles per 50 KG); tongen f.5—2,30 per KG Zoetwatervisch: blei f. 0.68; brasem 60—56 ct.; voorn 56 ct.; spiering 79 ct. (alles per KG). Besomming loggers: KW. 20 f.775; KW 107 f. 1044. ATHLET1EK. Hervatting van de DE GELDEN ZIJN REEDS BIJEEN. Naar wij vernemen, zal het hoofdbestuur van de N.A.U. in zijn vergadering, welke Zondagmiddag te Amsterdam wordt gehou den, zich beraden over het voorstel om de centrale training van de athleten wederom te hervatten. Zooals bekend, is deze trai ning gedurende eenige jaren om finan- oieele redenen stopgezet. Vooral nu de athletiekwereld den laatsten tijd zulke ge voelige verliezen heeft geleden door het heengaan van verschillende eerste-klasse athleten, is de hervatting van deze training van groot belang voor de toekomstige pe riode. Hiervan zal het voor een groot deel afhangen of de Nederlandsche athletiekwe reld in de toekomst evenals in het verleden de beschikking zal hebben over prima krachten. Daar de voor deze centrale trai ning noodzakelijke gelden reeds bijeenge bracht zijn. kan men vrijwej zeker aanne men, dat het hoofdbestuur van de N.A.U zijn goedkeuring aan de hervatting zal geven en dus de technische commissie op dracht zal geven de centrale training te hervatten. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Otterlo. ds. K. J. van den Berg te Amersfoort; te Noordahuizum, ds. J. L. van Apeldoorn te Boornbergum en Kortehemmen te Bclsward, ds. W. G. van der Lecq te Boy). GEREF KERKEN Tweetal te Middenmeer: ds. G. Morsing te Bergentheim en ds. A W, Schaafsma te Olde- markt. Benoemd tot hulpprediker te Heemse. cand. J. Z. Potjer te Winschoten. Mevr. S. Afnemen met borax-oplosslng. Op een emmer lauw water 100 gr. borax. Met schoone doeken werken. 1205 (Ingez. Med.) Tot en met 30 April. NIEUWE BONNEN WORDEN NIET MEER UITGEREIKT. De secretaris-generaal van het depar tement van handel, nijverheid en scheepvaart deelt mede, dat de geldig heidsduur van de bonnen no. 15, 16 en 17 van de „bonkaart distributie vaste brandstoffen haarden en kachels" en de bonnen no. 35 tot en met no. 41 van de „bonkaart distributie vaste brand- stoffen centrale verwarming", als mede de met „brandstoffen één eenheid vijfde periode" en de met „cokes één eenheid vijfde periode" gemerkte bon nen wordt verlengd tot en met Woens dag 30 April. De geldigheidsduur van de toewijzin gen, welke geldig waren verklaard tot 29 April of een vroegéren, mits na 13 Maart gelegen datum, wordt eveneens verlengd tot en met Woensdag 30 April Aan degenen, die leden van de Duitsche weermacht huisvesting verleenen, zal voor April op vertoon van een bewijs van in kwartiering door den plaatselijken distri- butiedienst per voor dit doel te verwarmen vertrek een bon van 1 eenheid brandstof fen worden beschikbaar gesteld. Voor verwarmingsdoeleinden zullen voor het loopende stookseizoen geen nieuwe bonnen of toewijzingen meer worden aangewezen of uitgereikt. Met nadruk wordt er echter de aandacht op gevestigd, dat de oude bonkaarten zorg vuldig dienen te worden bewaard. Uitsluitend voor hen, die niet op petro leum of gas koken en niet beschikken over een electrisch kookapparaat, zal een dezer, dagen de gelegenheid bestaan op grond van een daartoe afgelegde verklaring bij. den plaatselijken distributiedienst een bon voor een eenheid brandstoffen voor kookdoelein den te verkrijgen. Nadere mededeelingen dienaangaande zullen spoedig volgen. Voorts wordt bekend gemaakt, dat gedu rende het tijdvak van Dinsdag 1 April tot en met Woensdag 30 April de met de woor den „generatorenanthraciet derde periode" gemerkte bonnen elk recht zullen geven op het koopen van 1 H.L. (max. 75 K.G.). an- thracietnootjes. De met de woorden „generatqrenturf der de periode" gemerkte bonnen zullen gedu rende bovengenoemd tijdvak recht geven op het koopen van 50 stuks baggerturf. In verband met de omstandigheid, dat herhaaldelijk uit politieke motieven ver nielingen van vensterruiten voorkomen, heeft de hoogere SS- en Politieleider, com missaris-generaal voor de openbare veilig heid, op grond van de verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied betreffende het opleggen van prestaties (verordening No. 7/1941) be paald, dat ter bestrijding van dit euvel, de door deze wandaden veroorzaakte schade, nadat de vergoeding zal zijn voorgeschoten uit de gemeentekas, zal worden verhaald op de daders. Bij gebreke van' bekende daders blijft de schadevergoeding ten laste der gemeente, behoudens dat de burgemeester bevoegd zal zijn, die vergoeding te verhalen op oersonen, die het inwerpen van venster ruiten bevorderen of goedkeuren of van wie op grond van hun daden of van hun uitla tingen, mede in verband met hun bekende politieke gezindheid, aan te nemen is. dat zij handelingen, als die waardoor de schade is aangericht, bevorderen of goedkeuren. Degenen, bij wie ruiten mochten worden vernield, behooren hiervan onverv^1-1 - gifte te doen bij de. dichtstbijzijnde Neder landsche politie-instantie. Deze regeling wordt geacht met ingang van 20 Februari j.l. in werking te zijn ge treden ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. Over Engelsche luchtaanvallen is geluk kig niets bijzonders te melden. Wel vlogen enkele Engelsche vliegtuigen boven ons land en werden eenige bommen afgeworpen, doch persoonlijke ongelukken kwamen niet voor en schade werd niet aangericht. (A.NP.) 2-1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2