BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 1 April 1941 Derde Blad No. 24852 AKKERTJE 82ste Jaargang Geen deviezengrens meer met Duitschland Dansleeraren onder toezicht Uitreiking melk- en cacaokaarten Verhooging van de Abonnementsprijzen in verband met de Omzetbelasting Melkaflevering beperkt tot 85 pCt. van den dagomzet Particulieren, die zelf telen Gemeenteraad in botter over het IJsselmeer Gemengd Nieuws Lusteloos De Nederlandsch Bank N.V. te Amsterdam deelt het volgende mede: Op 1 April dus heden. Red. L. D.) houdt de deviezengrens tusschen het bezette Nederland- sche gebied en Duitschland op te bestaan. Dientengevolge kan het wederzijdsche betalingsver keer zich in het algemeen we derom onmiddellijk over de particuliere credietinstellingen, over de post enz. afwikkelen. Tusschen de beide circulatie banken De Nederlandsche Bank en de Duitsche Rijksbank, is sedert langen tijd overeengeko men, dat aan alle transacties de waardeverhouding f 75.36 M. 100 wordt ten grondslag gelegd. Deze koersverhouding geldt voor de toekomst ook bij omwis seling van bankbiljetten en munten. DE HEER PRIMO OVER DE WAARDE VAN DEN GEZELSCHAPSDANS. Morgen om 2 uur zal een bijeenkomst worden gehouden van Nederlandsche dans leeraren in „Krasnapolsky" te Amsterdam. In deze bijeenkomst zal- de secretaris-gene raal van het departement van Volksvoor lichting en Kunsten, dr. T. Goedewaagen, de leeraren toespreken en de richtlijnen aangeven volgens welke in de toekomst het vraagstuk van het gezelschapsdansen zal worden opgelost. De heer F. Primo, hoofd van de afdeeling Tooneel en Dans van het departement, zal verder een uiteenzetting geven van de or ganisatie van de gezelsohapsdansleeraren in een vakgroep, welke in het Theatergilde wprdt ondergebracht. In een onderhoud, dat wij, aldus het ANP, met den heer Primo hadden, wees het hoofd van de afdeeling Tooneel en Dans er op, dat de secretaris-generaal van het stand punt uitgaat, dat het gezelschapsdansen een groote factor kan zijn en moet zijn in het cultureele leven. Daarom is er in het Thea tergilde een speciale vakgroep van dans leeraren in het léven geroepen. Voor deze dansleeraren is een belangrijke opvoedende taak weggelegd. Het zijn immers meestal jeugdige menschen, die het dansonderwijs volgen en ter wille van. henzelf, doch ook in het belang van het cultureele leven moet er op dit onderwijs toezicht gehouden wor den. Te veel is er reeds bedorven door het laten voortwoekeren van swing en hot- jazz en andere storende elementen in ons beschavingsleven. Het dansonder wijs moet daarom worden geordend en geregeld, opdat ook moreel de grpote opvoedende kracht van een op peil staand dansonderwijs tot uiting kan komen. Reeds is een vakgroep tot stand gekomen en het blijkt uit alles, dat deze groep de volle medewerking van de dansleeraren heeft. In zeer korten tijd zijn de twaalf tot veertien vereenigingen van dansleeraren, welke aanvankelijk bestonden, opgeheven, terwijl de leden zijn toegetreden tot de vak groep van gezelschapsdansleeraxen. Er is een voorloopig comité gevormd, be staande uit vier dansleeraren, waarvan de heer H. Kwekkeboom te Haarlem voorzitter is. Reeds zijn van de ongeveer vierhonderd Nederlandsche beroepsdansleeraren drie honderd en tachtig leeraren overgegaan naar de vakgroep. Ail deze menschen waren er van overtuigd, dat alle ondernomen ix)gingen om tot rege ling en ordening te komen falikant waren misgeloopen. Men ondervond nimmer steun van de overheid. Herhaaldelijk poogde men tot betere voorwaarden te komen en men wees daarbij op de belangrijke sociale en economische factoren, welke in het spel waren. Nimmer is het gelukt iets bij de overheid te bereiken. Het is dus te begrij pen, dat de leeraren thans zeer dankbaar zijn, dat er eindelijk onder het gezag van de overheid een goede regeling tot stand komt. Aan die dankbaarheid is reeds van vele zijden uiting gegeven. De vakgroep, zoo deelde de heer Primo ons nog mede, zal een beschermende taak hebben. Alleen deskundige leeraren zullen worden toegelaten, dat wil zeggen, dat er kende vakmenschen lid kunnen zijn, doch ■dat amateurdansleeraren buitengesloten blijven. Zij, die thans bekend staan als bona fide en erkende dansleeraren, kunnen zonder meer het lidmaatschap verkrijgen. Voor anderen is echter een examen noodig, dat zal moeten worden afgelegd voor een com missie van deskundigen, gevormd uit de leeraren. De mogelijkheid om les te geven is voor (niet-leden van de vakgroep uitgésloten. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij deelt mede, dat zeer binnenkort.zal worden over gegaan tot de uitreiking van jnelkkaarten en cacaokaarten. Op nader door de plaatselijke distri butiediensten aan te geven tijdstippen zullen op vertoon van de distributie stamkaarten genoemde kaarten worden uitgereikt en wel: a. aan een kind, dat na 1 April 1937 geboren is: vier melkkaarten en een cacaokaart; b. aan een kind, dat na 1 April 1927 maar vóór 2 April 1937 geboren is: twee melkkaarten en een cacaokaart; c. aan personen, die voor 2 April 1927 geboren zijn." een melkkaart. De onder c. genoemde groep van hou ders van distributiestamkaarten komt dus niet in aanmerking voor cacao kaarten. o Met nadruk wordt de aandacht van melk veehouders op het volgende gevestigd: Aangezien het waarschijnlijk is, dat de aan melkveehouders en hun gezinnen, als mede de aam het bij hen inwonend perso neel uitgereikte melkkaarten te zijner tijd wederom zullen moeten worden ingeleverd zullen de aan deze groep van personen uit gereikte kaarten in ongeschonden toestand zorgvuldig bewaard dienen te worden. De nadere regeling zal zoo spoedig mogelijk worden bekend gemaakt. FUSIE TUSSCHEN N.Z.H.T.M. EN W.S.M. TE WACHTEN. De benoeming van ijhr. j. J. Röell, direc teur van de Nederlandsche Stoomtram Maatschappij tot directeur van de Noord- Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappij gaat heden in. Jhr. Röell blijft directeur van de Westlandsche en het ligt in de be doeling, dat in de toekomst deze beide dochtermaatschappijen van de Ned. Spoor wegen de W.S.M. en de N.Z.H.T.M. zullen fuseeren. RIJDEN MET LICHT OP. Van een half uur na zonsondergang tot een half uur vóór zonsopkomst. Het is bekend, dat ingevolge het motor en rijwielreglement alle rij- en voertuigen de voorgeschreven verlichting moeten voe ren van een half uur na zonsondergang tot een half uur vóór zonsopkomst. De ver duisteringsvoorschriften bepalen, dat ver duisterd moet worden van zonsondergang tot zonsopkomst; dit voorschrift werd door sommige politie-autoriteiten aldus opgevat dat in afwijking van het motor- en rijwiel reglement de verlichting van rij- en voer tuigen thans ontstoken zou moeten zijn van zonsondergang tot zonsopkomst. Reeds geruimen tijd geleden vestigde de AN.W.B. die zich met deze opvatting niet kon ver eenigen, de aandacht der betrokken auto riteiten op deze kwestie. Thans kan worden medegedeeld, dat de wnd. secretaris-generaal van het departement van justitie hieromtrent een duidelijke instructie heeft gegeven, volgens welke de bepalingen van het motor- en rijwielregleraent nog onver minderd van kracht zijn. Zoo kan b.v. aldus de instructie een wielrijder nog een half uur na zonsondergang zonder licht rijden; wenscht hij echter in dien tijd toch zijn lichten te ontste: ken, dan zullen deze op de voorgeschre ven wijze afgeschermd moeten zijn. Prljsverhooging toegestaan door het Departe ment Tan Handel, Nijverheid en Scheepvaart onder No. 14952 N.P. d.d. 22 Maart 1941. De prijs van een WEEKABONNEMENT op ons blad is ver hoogd van 18 tot 19 cent. De prijs van een KWARTAALABONNEMENT is verhoogd van f 2.35 tot f 2.47. Een MAANDABONNEMENT kost thans -f 0.84. De prijs van POSTABONNEMENTEN is eveneens met f 0.12 per kwartaal verhoogd en bedraagt dus nu f 3.27. Een MA AND-POST ABONNEMENT kost thans f 1.09. (Deze laatste prijzen gelden alleen voor bestemmingen in Nederland). Onzen abonné's die het abonnementsgeld AUTOMATISCH GIREEREN zullen wij op verzoek gaarne een formulier voor wijziging van de desbetreffende opdracht toezenden. Deze formulieren stellen wij eveneens ter beschikking van abonné's die thans tot automatisch gireeren van het abon nementsgeld wenschen over te gaan. DE DIRECTIE. Het ligt in de bedoeling om een dans- inspectie in het leven te roepen, welke controle op het dansen uitoefent en niet alleen daarbij het oog heeft op het vak kundige onderricht, doch vooral ook op de moreele zijde. De secretaris-generaal van het Departe ment van Landbouw en Visscherij heeft bepaald: Het is aan hem die melk of volle melk aan den verbruiker verhandelt of af levert verboden per dag een grootere hoeveelheid daarvan te verhandelen of af te leveren aan verbruiker dan overeenkomt met een hoeveelheid van 85 van zijn gemiddelden dagomzet aan verbruikers in de basisperiode. Deze basiperïode Is: a. Hetzij de periode van 15 September 1940 tot en, met 12 October 1940 voor die gevallen, waarin de gemiddelde omzet of aflevering per dag over die periode kan worden berekend. b. Hetzij de periode van 24 November 1940 tot en met 15 Maart 1941 voor die geval len waarin een gemiddelde omzet of afle vering per dag over de onder a. genoemde periode wegens het ontbreken van gege vens bij het betrokken standaardisatiebe- drijf of bij den betrokken slijter niet kan worden berekend. Het is aan een standaardisatiebedrijf verboden aan een afnemer per dag een grootere hoeveelheid melk voor con sumptie af te leveren dan overeen komt met een hoeveelheid van 85 °/o van de hoeveelheid melk, welke het standaardisatiebedrijf in de basispe riode gemiddeld per dag aan hem voor consumptie heeft afgeleverd. Het bepaalde geldt met dien verstande, dat de voorgeschreven maximum dagom zet, respectievelijk maximum aflevering per dag, op Zondag mag verdubbeld wor den. Bij de berekening van den gemiddelden omzet of aflevering per dag en van den maximum dagomzet of maximium afleve ring per dag blijven de leveringen aan of ten behoeve van ziekenhuizen, sanatoria, kinderkolonies en daarmee gelijk te stellen inrichtingen, alsmede de leveringen ten behoeve van zieken en aan scholen inge volge de schoolmelkregeling, buiten be schouwing. De directeur-generaal van de Voedsel voorziening is bevoegd in naar zijn oordeel hiervoor in aanmerking komende gevallen of groepen van gevallen de hoeveelheid melk of volle melk, welke maximaal mag worden verhandeld of afgeleverd, te ver- hoogen of te verminderen. HET OPVOEDERSGILDE. De N.S.B.-persdienst meldt: Door den leider van het opvoedersgilde, dr. R. van Genechten, werd drs. P. Dijkema te Groningen ontheven van zijn functie als leider der groep middelbaar onderwijs en in zijn plaats als zoodanig benoemd dr. W. F. de Groot, directeur eener gemeente- H.B.S. te Den Haag. VAN DE OPBRENGST MOGEN ZIJ ALLEEN HOUDEN WAT VOOR EIGEN GEZIN NOODIG IS. Binnenkort zal een Akkerbouw-beschik- king verschijnen, waarin onder andere wordt vastgesteld, dat telers van akker bouwproducten hun oogst ter beschikking zullen moeten stellen van de overheid of van daartoe door de overheid aangewezen lichamen. In het algemeen zal van deze ver plichting ontheffing worden verleend voor door particulieren op erf perceel tjes en hi volkstuintjes geteelde pro ducten, voor zoover de opbrengst niet meer bedraagt dan voor eigen gezin noodig is. De beoordeeling van de vraag, of er in de zich voordoende ge vallen inderdaad sprake is van volks tuintjes, zal door of vanwege de Pro vinciale Voedsel commissarissen ge schieden. Echter wordt ontheffing van den leve ringsplicht alleen dan gegeven, indien het bewerken van den grond, en het zaaien, verplegen en oogsten van het gewas ge schiedt door den belanghebbende zelf. In twijfelgevallen wende men zich tot den Provincialen Voedselcommissaris. Het pachten van perceelen land door fabrieksdirecties, vereenigingen of andere combinatie met de bedoeling daarop voor hun personeel of leden akkerbouwproduc ten te telen of te doen telen, wordt ontra den omdat de geheele opbrengst van de gewassen in dergelijke gevallen ter beschik king van de overheid zal moeten worden gesteld. Om dezelfde reden is het onge- wenscht, om in te gaan op aanbiedingen van landbouwers of grondeigenaren, die perceeltjes grond of de opbrengst daarvan op eenigerlel wijze aan particulieren aan bieden. Als een landbouwer of tuinder dit jaar voor het eerst perceelen verhuurt, moeten de daarop geteelde gewassen als regel gele verd worden. Zelfs de producten van per ceelen, die reeds vorige jaren aan particu lieren of combinaties verhuurd werden, doch waarop de landbouwer of tuinder zelf een deel van den arbeid verricht, zullen aan de overheid geleverd moeten worden. Producten van volkstuintjes op tot heden braakliggend terrein, zullen aan den volks tuinder kunnen blijven. Tel. Binnenkort zal het gemeentebestuur van Enkhuizen een bronzen gedenk plaat worden aangeboden ter plaatsjng in de hal van het gemeentehuis als herinnering aan en bewijs van dank baarheid van de inwoners van Bun schoten voor de goede zorgen, tijdens de evacuatie ondervonden. De prach tige plaat, in relief uitgevoerd, is ver vaardigd door de fa. Begeer te Utrecht. De heer Z. van Diermen, raadslid der gemeente Bunschoten, heeft zijn botter ter beschikking gesteld om den ge meenteraad naar Enkhuizen te ver voeren. De aanbieding en aanvaarding zullen met eenige plechtigheid ge paard gaan. Ook andere Bunschoters zullen zich per botter naar Enkhuizen begeven, aldus „De Tijd". RECHTERLIJKE MACHT. Met ingang van 24 dezer is aan mr. B. C. M. Ides eervol ontslag verleend uit zijn bebrekking van griffier van de arrondisse ments-rechtbank te Maastricht, wegsn het geraken op grond van ziekten of gebreken een toestand van ongeschiktheid voor de verdere waarneming van zijn ambt. Benoemd tot substituut-officier van justi tie bij de arrondissements-rechtbank te Rotterdam mr. Th. Semeijns de Vries van Doesburgh, thans ambtenaar van het open baar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Haarlem; tot rechter in de arrondissements-rechtbank te Assen mr. A. Maassen, thans rechter-plaatsvervanger in de arrondissem.Trechtbank te Amster dam; tot ambtenaar van het openbaar mi nisterie bij de kantongerechten in het ar rondissement Dordrecht, mr. G. Kroner, thans waarnemend ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Rotterdam; tot rech ter in de arrondissements-rechtbank te Middelburg mr. B. V. A. Rolling, thans rech ter-plaatsvervanger in de arrondissements rechtbank te Utrecht; tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantonge rechten in het arrondissement Alkmaar mr. W. C. Royaards, thans waarnemend ambte naar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het airondissemement Amsterdam; tot ambtenaar van het open baar ministerie bij de kantongerechten te Breda, Zevenbergen en Bergen op Zoom mr. W. K. N. Hengeveld, thans waarnemend ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Middelburg; tot substituut-officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te 's-Hertogenbosch, mr. J. J. M. Dony, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten te Breda, Zevenbergen en Bergen op Zoom. EERSTE PAAL VOOR HET EERSTE NIEUWE BEDRIJFSGEBOUW IN ROTTERDAM. In tegenwoordigheid van den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw, ir. Ringers, den ontwerper van het nieuwe stadsplan Rotterdam, ir. Witteveen, mr. Kolff namens de directie van de Rotter - damsche Bankvereeniging en verschillende andere autoriteiten, is gisteren met èenige plechtigheid de eerste paal, bestemd voor het nieuwe bankgebouw van de Robaverte Rotterdam, aan den Coolsingel in den bodem geslagen. Bij deze plechtigheid was de ontwerper van het gebouw, ir. Mertens te Bilthoven, eveneens aanwezig. ONGEWONE DIEFSTAL VAN BOOMEN. Dief plantte ze in zijn tuin. Door den opzichter van het Buurtbosch te Lunteren werd enkele dagen geleden gecon stateerd, dat in een bepaald boschgedeelte verschillende jonge boomen waren verdwe nen. Bij onderzoek bleek, dat hier geen ge wone houtdieven aan het werk waren ge weest, want de boomen waren netjes ge rooid, terwijl de daardoor ontstane kuilen keurig met mos en bladeren waren aange vuld. Hierdoor viel het aanvankelijk plet op, dat er boomen verdwenen, maar toen de boschwachter het terrein nauwkeurig in specteerde, vond hij tientallen van deze ge camoufleerde boomgaten en kwam hijtot de slotsom, dat deze ontvreemding niet van onschuldigen aard was. Bij een onderzoek, dat in samenwerking met de gemeentepolitie in de omgeving werd ingesteld, rees verdenking tegen zeke ren B. te Lunteren, die zich meermalen in het bosch ophield. Toen de politie pools hoogte nam in den tuin en op het erf van B. werden daar inderdaad tientallen beu ken, Amerlkaansche eiken en douglasspar- ren aangetroffen, alle afkomstig uit de Buurtbosch. B. Is aangehouden en legde reeds een vol ledige bekentenis af. VROUW IN BRAND. Gisteravond omstreeks half zeven ls de 63-Jarlge vrouw M, T. M. Crispijn uit de Zwarte Paardenstraat, te Rotterdam, die in de Gouvernedwarsstraat op bezoek was, in brand geraakt, doordat haar kleeren tegen een potkachel aankwamen. De vrouw vluchtte bij buren binnen, waar haar bran dende kleeren werden gedoofd. Zij had echter ernstige brandwonden aan rug en onderlijf opgeloopen en werd naar een der hospitaalschepen aan de Leuvehaven ge bracht, waar zij in zorgwekkenden toe stand ls opgenomen. BUITENLANDSCH GEMENGD. KOMEET°G£ZIEN. Zondagavond te 21,30 uur ls te Constantsa (Roemenië) een komeet gezien, die atcihj van het Oosten naar het Westen bewoog. De komeet was betrekkelijk klein, dodh ruim een minuut lang duidelijk te zien. Neem 'n 1103 (Ins», Med.) BURGEMEESTER-ONTSLAG. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van binnenlamdsdhe zaken van 2d Maart j.l. is mr. J. de BHeck, op zijn verzoek, met ingang van 14 April as. uit den dienst als burgemeester van de ge meente de Wijk eervol ontslagen. LEIDING RADIO EN FILM. De secretaris-generaal van het departe ment van volksvoorlichting en kunsten heeft met Ingang van 20 Maart J.l. tot ad ministrateur benoemd bij dit departement den heer J. de Kloet, die de afdeellngen radio en film onder zijn beheer heeft ge nomen. De heer De Kloet werd 18 Maart 1887 te Kortenhoef In Gooiland geboren. Na de middelbare school aan den Dalweg te Hil versum te hebben doorloopen, deed hij examen voor klerk bij de P.T.T. BIJ dit bedrijf bereikte de heer De Kloet via een aantal vakexamens de hoogere rangen van het personeel, waarbij Ingesloten een on geveer driejarige vakopleiding te Rotter dam. In verschillende standplaatsen Is de heer De Kloet werkzaam geweest, o.a. Lelden, Amsterdam, Maastricht, Rotterdam en Den Haag, de laatste jaren op lnspectieafdee- lingen. In het begin van dit jaar werd de nieuw benoemde administrateur door de leiding van het P.T.T.-bedrijf bevorderd en aange wezen tot adjunct-directeur te Amsterdam Voor het aanvaarden van deze functie werd de heer De Kloet door den secretaris-ge neraal van het departement van volks voorlichting en kunsten verzocht zich op zijn departement met de leiding van het radio en filmwezen te belasten. Als op volger van den raadadviseur ir. W. L. Z. van der Vegte, die een meer algemeene taak krijgt. De heer De Kloet heeft Spaansoh en Por- tugeesch gestudeerd en bovendien koloni ale en Zuld-'Afrikaansche geschiedenis. Vooral voor Zuld-Afrlka heeft hij altijd zeer veel belangstelling gehad. H. TELMAN OVERLEDEN. Een der laatste dragers van de Kraton-medaille. In den ouderdom van 88 jaar ls ln het St. Canisius-zlekenhuis te Nijmegen over leden de heer H. Telman, gepensionneerd sergeant-majoor-bottelier van de Konink lijke Marine. Met den heer Telman is een der laatste dragers van de Kratonmedaille heengegaan NED.-INDIJË BEPERKT INVOER VAN JAPANSCHE GOEDEREN. Het D.N.B. meldt uit Tokio: De „Tokio Asahi Sjimboen" meldt uit Batavia, dat Nederlandsch-Indië drastische beperkingen heeft ingesteld op den invoer van luxe artikelen en minder belangrijke goederen, waardoor hoofdzakelijk de Ja- pansche invoer wordt getroffen, terwijl de door het Britsche Empire Ingevoerde goe deren als noodzakelijk worden beschouwd en ook verder onbeperkt kunnen worden ingevoerd. KUNSTMESTBONNEN. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij heeft be paald: Het koopen. te koop aanbieden en ver- koopen, zoomede het ten geschenke geven en ten geschenke aannemen van kunst- mestbonnen ls verboden.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 9