BINNENLAND Hoe hoort de fietsband verzorgd te worden? LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 27 Maart 1941 Eerste auto door De gezondheidstoestand Maastunnel De Technische Hoogeschool te Delft Eervol ontslag directeur postkantoor in Den Haag in Duitschland Gemengd Nieuivs Vele waardevolle wenken Ook de fiets eischt goede behandeling AGENDA Winterhulp Nederland VREUGDE OP HET WERK. De eerste auto is gisteren door de tun nel onder de Maas te Rotterdam gereden. Onder groot gejuich der werklieden snorde de wagen aan den Rechter Maasoever het Noord-Zuid-gedeelte van het groote werk binnen en eenige minuten later had hij den afstand van ongeveer een kilometer onder de rivier afgelegd, om irf het volle daglicht zijn weg te vervolgen. Een en ander beteekent nog niet, dat de tunnel feeds geheel gereed is voor het ver keer, maar in ieder geval toont het aan, dat de werkzaamheden vlot voortgang vin den. In Mei zal de eene koker geheel ge reed zijn. Deze k;oker dient uitsluitend voor snelverkeer* Ook in den ande ren snelverkeerskoker in omgekeerde rich ting schiet het werk flink op. De kokers voor het rijwiel- en voetgangersverkeer, die aan de buitenzijde van de autokokers liggen, en zoowel voor links als rechts, bo ven elkaar ingericht worden, zullen het laatst gereed zijn. Het laat zich aanzien, dat voor dat het jaar ten einde is. iedere Rotterdammer onder de Nieuwe Maas door den anderen oever kan bereiken. (Tel.) OPENING OVER EENIGE WEKEN. Naar aanleiding van het bericht over de aanstaande openstelling van de Technische Hoogeschool te Delft deelde prof. dr. C. J. van Nieiiwenburg ons desgevraagd mede, dat de datum van heropening nog niet is vastgesteld. Het zal waarschijnlijk nog wel eenige weken duren, voordat het zoover is, omdat er nog allerlei besprekingen moeten worden gevoerd. Volgens de „Tel." zal de datum van heropening waarschijnlijk ge steld worden op 15 April. Er is in het A.N.P.^berdcht sprake van „bepaalde voorwaarden", waaronder de hoo geschool kan worden heropend. Daaronder moeten, naar ons gebleken is, alleen voor waarden worden verstaan, door den rector- magnificus zelf te stellen en geen condities, waaraan de rector zich zou hebben gebon den, vóórdat hem de machtiging werd ver-' leend. Naar wij vernemen is aan den heer G. Wolters, directeur van het postkantoor te 's-Gravenhage, als zoodanig op zijn ver zoek eervol ontslag verleend met ingang van 16 Juni as. O Na bijna 45 (jaar is P.T.T.-dlenst te zijn geweest zal de heer Wolters zijn functie neerleggen. Hij deed 16 October 1896 als surnumerair te Bolsward zijn intrede bij bet P.T.T.-bedrijf en op 16 Mei 1899 werd hij benoemd tot commies 4de klasse, na als surnumerair te Utrecht, Meppel, Zwolle, Rotterdam en ZeLst te hebben gediend. Vervolgens doorliep hij de verschillende rangen en werd achtereenvolgens werk zaam gesteld op het post-, telegraaf- en spoorwegkantoor te Breda, Arnhem, Rot terdam en Zeist.. Op 16 November 1905 werd hij op het bureau van den afdeelings- inspecteur der P.T.T. te Utrecht geplaatst. Vervolgens was hij directeur van de kantoren der P.T.T. onderscheidenlijk te Grave en Ter Apel. Op 16 Juni 1916 werd liij belast met de waarneming van de func tie van adjunct-inspecteur der P.T.T. te Zwolle, op 1 Juni 1920 werd hij directeur van het kantoor der P.T.T. te Haarlem mermeer en op 16 Januari 1921 werd hij gedetacheerd aan het hoofdbureau en toe gevoegd aan den hoofdinspecteur der pos terijen. In Juli 1925 volgde zijn benoeming tot inspecteur in de afdeeling 's-Hertogen- bosch. Op 1 Juli 1927 werd hij benoemd tot Inspecteur der P.T.T. in algemeenen dienst Het was in deze functie, dat hij met 1 April 1930 werd aangewezen tot directeur van het hoofdpostkantoor te 's-Gravenhage met de daaronder ressorteerende bijkan toren met inbegrip van die te Loosduinen, Rijswijk, Voorburg en Seheveningen. Gedurende zijn loopbaan is de heer Wol ters tal van malen voorzitter en lid ge weest van verschillende examencommis sies, secretaris van de commissie van ad vies', betreffende aangelegenheden van het staatsbedrijf der P.T.T., ondervoorzitter en voorzitter van de bijzondere commissie voor georganiseerd overleg voor ambtenaren der P.T.T. en voorzitter van het kinderfonds der P.T.T. Onder het beheer van den heer Wolters zijn tal van belangrijke wijzigingen en ver beteringen in den dienst ingevoerd. De scheidende functionaris is officier in de orde van Oranje-Nassau en drager van het eereteeken naar aanleiding van den watersnood 1926. MR. DR. J. A. BARON DE VOS VAN STEENWIJK OVERLEDEN. Te Dalfsen is op het landgoed „Mata- ram" op 85-jarlgen leeftijd overleden mr. dr. J. A. baron de Vos van Steenwijk, staatsraad in buitengewonen dienst. De teraardebestelling zal morgen te Brummen plaats vinden. VERRUIMING VAN EXPORT VAN BLOEMEN NAAR DUITSCHLAND. Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat per 1 April a.s. een belangrijk kwan tum Nederiandsche bloemen naar Duitsch- land zal mogen worden uitgevoerd. Groote kwanta rozen en seringen uit Nederland zullen het as. kwartaal vrijge geven worden voor den export naar Duitsch Tand, terwijl tevens freesia's zullen mo gen worden uitgevoerd. LEZING VAN DR. CONTI. Zooals medegedeeld is, kwam dezer da gen de leider van den Duitschen dienst der volksgezondheid, dr. Conti, in Den Haag aan. Voor een aantal genoodigdën heeft hij gistermiddag in Den Haag een voordracht gehouden over den gezondheidstoestand in Duitschland. De vergadering stond onder leiding van Obermedizinalrat dr. Reuter en werd o.m. bijgewoond door den rijkscommissaris, rijks minister Seyss Inquart, de commissarissen- generaal Reichsamtsleiter Schmidt en mi nister dr. Fischböck, voorts leden van- den staf van den rijkscommissaris, vertegen woordigers van de Duitsche weermacht, de N.S.D.A.P., van de Nederiandsche autoritei ten op het gebied der volksgezondheid, van het medische front der N.S.B. en van ver- eenigingen op het gebied der gezondheids zorg. Voorts waren genoodigd alle hoog leeraren. Tevens was tegenwoordig ir. Ver- wey, secretaris-generaal van het departe ment van sociale zaken. Dr. Reuter sprak een woord van welkom tot de autoriteiten en verdere aanwezigen. Hij legde daarbij den nadruk op het belang van het bezoek van dr. Conti aan ons land. Sedert eeuwen hebben wetenschappelijke figuren in Duitschland en in Nederland hun gedachten uitgewisseld. Het bezoek van dr. Conti zal ertoe bijdragen, dat ook op het gebied der volksgezondheid door beide lan den ten nauwste zal worden samengewerkt. Dr. Conti nam hierop het woord. Hij wees op den erbarmelijken toestand, waarin de gezondheidstoestand van het Duitsche volk verkeerde in de jaren onmiddellijk volgende op 1918. Het ergste daarbij was wel het geestelijke verval en het verlies van ver trouwen, dat het deze decadentie weder zou kunnen overwinnen. Het is ten slotte de Führer geweest, die het volk zijn zelfver trouwen teruggaf en de wetten in het leven riep, krachtens welke de gezondheidstoe stand- zeer sterk verbeterd kon worden. Het was zoo, dat de besten de minste kinderen 'hadden, de slechtsten de meeste kinderen, Dit kwam door de diepgewortelde kinder beperking. Spr. hield vervolgens een beschouwing over de afstamming van het huidige Duit sche volk, dat een gesloten eenheid vormt. Van die eenheid is het zich ten volle be wust. Die eenheid wil ook zeggen: bloedver- bondenheid, welke een groote rol speelt in de gezondheidszorg. Daarbij wees spreker op het oneindig groote gevaar, dat het Joden dom vormde voor het Duitsche volk. I«n Berlijn waren van de artsen 5060 pet. Jo den. Dit ras houdt spr. voor minderwaar dig, o.m. omdat het nimmer in staat is ge weest een eenheid te vormen. Steeds heeft het op andere rassen geparasiteerd. Het volk moest tegen het gevaar beschermd worden. Ware dit niet gebeurd, -dan zou het Duitsche volk op den langen duur niet heb ben kunnen blijven voortbestaan. De persoonlijke waakzaamheid van den arts kan eerst goed tot haar recht komen, als hij tevens doordrongen is van zijn so ciale taak tegenover het volk. Zoo gaat het ook den kunstenaar, die een monument schept niet voor zichzelf, maar voor het volk. Spr. ging tnader in op de taak van den Duitschen arts, waartoe ook behoort het naspeuren van den infectiehaard. In Nederland heeft spr. zeer veel goeds gezien op het gebied van de volksgezond heid. In Duitschland is de toestand echter veel moeilijker; want oorlog en goede ge zondheid zijn geen begrippen, welke aam elkaar verwant zijn. Er is dan ook in Duitschland een lichte stijging van het sterftecijfer. Dit is echter zeer gering, ge zien ook de groote volksverhuizingen, die hebben plaats gehad. Hoevele krijgsgevangenen uit andere lan den zijn ook naar Duitschland gekomen. Dr. Conti gaf vervolgens een overzicht van het voorkomen van verschillende ziek ten in Duitschland. Vooral wordt een felle strijd gevoerd tegen de kinderziekten als mazelen en diphterie. Een volk met weinig kinderen heeft echter vanzelf weinig kin derziekten. Sedert 1933 tot 1939 is het ge boortecijfer steeds toegenomen. Daarbij is de arbeidskracht van het Duitsche volk steeds gestegen en die kracht kan slechte groeien op een goeden grond. Van den el- lendigen toestand gedurende de jaren van den wereldoorlog is thans geen spoor te vinden, dank zij ook de groote ontwikke ling der Duitsche chemische industrie, die dienstbaar gemaakt wordt aan de volks voeding. De oorlog heeft dan ook nagenoeg geen invloed gehad op den gezondheidstoe stand van het volk. Het nieuwe Duitsch land heeft ook den gezondheidsdienst orga nisch gevormd, waardoor de geneeskundige behandeling op hoog peil is gekomen. In dit verband noemde spreker een aan tal van 35.000 „Hilfstellen für Mutter und Kiind" en 18.000 zuigelingenklinieken. De gezondheidszorg rust op drie hoofdzuilen, n.l. de ambtelijke instanties, de sociale ver zekering met inbegrip van ziekenverzorging en hetgeen de partij in dit opzicht presteert. Als zoodanig kunnen genoemd worden de N.S. Volkswohlfahrt, het Duitsche Arbeits- front, de Hitierjugend en de N.S. Frauen- schaft. Engeland hoopt nu altijd nog het Duit sche volk in een toestand te kunnen bren gen als in 1918. Engeland kan iedere hoop daarop echter laten varen. Duitschland heeft in het oorlogsjaar 1940 nog 12.000 kinderen meer voortgebracht dan in 1939. Daaruit blijkt onweerlegbaar het groote vertrouwen van het volk in zijn eigen toe komst. ACCIJNS OP ZOUT VEHOOGD. Van f. 3 tot f. 9 per honderd kilo. De Staatscourant van gisteravond bevat een besluit van den secretaris-generaal van Financiën, gedateerd 11 Maart, krachtens hetwelk, ingaande 1 April, de accijns op zout wordt verhoogd van f. 3 tot f9 per 100 kg. Tevens wordt het invoerrecht op zout verhoogd en wel met 250 pCt. van het be staande tarief (n.l. van f.4 tot f.10 per 100 kg.) Voor zout uit Duitschland (krachtens het specifiek invoerrecht voor Duitsche goede ren) wordt het tarief gebracht van f.3 op f9 per 100 kg. Het besluit bevat verder bepalingen om trent de navordering^ alsmede strafbepa lingen. De accijns op zout heeft vroeger ook f9 bedragen (nJ. van 1859 tot 1893; daarvoor was het f. 6) In Mei 1893 is de accijns gebracht op f.3 per 100 kg. VERBOUW VAN ZAAD MAÏS KORRELM AIS Zooals reeds vroeger in de publicaties betreffende het tëeltplan akkerbouw 1941 is bekend gemaakt, is voor 1941 de ver bouw van zaadmals (korrelmais) onbeperkt toegestaan. De richtprijs van deze mais is intusschen reeds bekend gemaakt. Thans deelt het rijksbureau voor de voed selvoorziening in oorlogstijd mede, dat de verbouwers van zaadmais van den oogst 1941 500 K.G. voor eigen gebruik zullen mogen behouden. De hoogere opbrengst zal aan de provinciale inkoopcentrales voor akkerbouwproducten ter overname moeten worden aangeboden. PROF. AALBERSE. Heden wordt prof. mr. P. J. M. Aalberse, oud-minister van arbeid, zeventig jaar. NIEUWE VOORZITTER NEDERLANDSCHE SIERTEELTCENTRALE. In de plaats van den heer J. C. M. Men- sing is tot voorzitter der Nederiandsche sierteeltcentrale benoemd de heer Verduyn te Lisse. SAMENVOEGING VAN GEMEENTEN. Volgens beschikking van den secretaris generaal van het departement van binnen- landsche zaken worden met ingang van 1 April a-s. de gemeenten Eede, St. Kruis en Aardenburg samengevoegd tot een nieuwe gemeente, onder den naam van Aarden burg. MEDAILLE DER GEMEENTE AMSTERDAM AAN IR. G. C. SNIJDERS. Naar wij vernemen, is onlangs aan den oud-directeur van de gemeente-telefoon te Amsterdam, ir. G. C. Snijders, thans in rijksdienst wegens den overgang der gë- meente-telefoon naar het rijk, de zilveren medaille der gemeente toegekend als blijk van waardeering voor de voortreffelijke wijze, waarop hij sinds 1 Januari 1912 de gemeentetelefoon heeft geleid. DE NEDERLANDSCHE S.S. NAAR GRONINGEN EN LEEUWARDEN. Het ANP meldt: Naar wij vernemen, zal de Nederiandsche SS, in gesloten formatie, Zaterdag 5 en Zondag 6 April, te Groningen en Leeuwarden marcheeren omder leiding van den plaatsvervangend voorman, SS-on- derstormleider Wolff ram. De inwoners van deze beide Noordelijke Nederiandsche steden zullen dan voor het eerst kennismaken met een nieuwe uniform die in de residentie en de hoofdstad reeds min of meer is ingeburgerd. AL ZIJN SCHOENEN KWIJT. Tweeduizend paar Reeds eenigen tijd waren tegen den schoen- winkelier N. te Alkmaar vermoedens gere zen, dat hij zioh aan prijsopdrijving schul dig maakte, aldus de „Tel." Toen van iemand een klacht inkwam, dat hem een paar damesschoenen tegen sterk verhoogden prijs verkocht was, stelde de politie onmid dellijk een onderzoek in. Aanvankelijk trachtte de winkelier zioh te verontschul digen, door zich op een vergissing te be roepen. Daarom werd de winkel een paar dagen voor nader onderzoek gesloten. Uit het onderzoek kwam vast te slaan, dat de man zich aan prijsopdrijving schuldig had gemaakt en daarom is de geheele winkel voorraad, 'bestaande uit 2000 paar .schoenen, in beslag genomen, terwijl tegen den win kelier proces-verbaal is opgemaakt. AGENTEN EN THEE. Twee agenten van politie van een Utrecht- sche randgemeente zijn voorloopig geschorst omdat zij zich hebben ingelaten met ket- tinghandel. Enkele dagen geleden ging de politie te Utrecht op onderzoek uit. De agenten ver namen, dat een particulier een partij thee zou hebben verkocht aan twee politie-agen ten. Dit werd den inspecteur van politie meegedeeld en deze gelastte onmiddellijk een uitgebreid onderzoek. Aan het licht kwam toen, dat een inwoner der gemeente inderdaad aan twee agenten thee had ver kocht buiten de distributie om. De politie mannen werden ondervraagd en bekenden ten slotte, zioh aan dezen ongeoorloofden koop te hebben schuldig gemaakt. Zij hadden de thee voor een hoogeren prijs verkocht aan een anderen inwoner. Zóówel tegen de agenten, die voorloopig uit hun ambt zijn geschorst, als tegen den particulier, is proces-verbaal opgemaakt. „N.R.Crt." De Economische Voorlichtingsdienst maakt bekend Nu een einde is gekomen aan den vrijen aankoop van banden en de over heid wegens de slechte positie van onze rubber, is moeten overgaan to| een zeer straffe distributie van alle soorten bin nen- en buitonbanden van rijwielen en transportfietsen, zal menigeen zich heb ben afgevraagd hoe hij zijn band moet verzorgen om er zoo lang mogelijk ple zier van te hebben. Een goede verzorging van den band omvat niet slechts goed oppompen en het vrijwaren voor schuren en schaven van den band, maar strekt zich uit tot de geheele fiets. Dikwijls heeft de wijze, waarop men rijdt, of de spanning der spaken grooteren invloed op den levens duur dan de behandeling van den band zelf. De banden rollen niet zoo maar voort dat gebeurt alleen wanneer men de flets aan de hand meevoert, waarbij zij nauwe lijks slijten maar zetten zich af aan den weg, wat met meer of minder kracht ge paard gaat en dus noodzakelijk eenige slij tage veroorzaakt. Het sterkst is die slijtage natuurlijk, wanneer zoo hard cp het pedaal wordt getrapt, dat het wiel doorschiet en dc band over het wegdek schuurt. Bij sterk en plotseling remmen geschiedt hetzelfde: het w'.el schuift over den weg. Dat beide geval len zeer schadèlijk zijn. behoeft geen be toog. Maar wel moet de aandacht worden gevestigd op de omstandigheid, dat zich in geringere mate hetzelfde voordoet, wanneer de fiets te snel in beweging komt of te hevig wordt afgeremd. Men doet daarom goed steeds geleidelijk aan te remmen en niet als een racer te starten, maar het rijwiel de gelegenheid te geven langzaam vaart te krijgen. Ook het wiel moet zich in goeden toe stand berinden. Daartoe moet er op worden gelet, dat de wielen niet slingeren (d.wz. precies in eikaars verlengde staan en niet het eene loodrecht pp den weg en het an dere scheef) en -worden gesteund door be hoorlijk strak aangedraaide spaken. Het wiel heeft den steun, dien het van de spaken ontvangt, noodig om zijn j ui sten ronden vorm te bewaren. Het tweede onderdeel, waar het critisch oog vaak vele fouten ontdekt, is de velg. De velg mag niet roesten, want roest vreet den binnenband aan en de velglinten moeten behoorlijk op hun plaats liggen, om daar den band tegen de spaakeinde te bescher men. Overvloedig smeren is gevaarlijk, want bij stilstand van het wiel, kan de olie via de spaken door den nippel den binnenband aantasten. Ten slotte den band zelf. Repareert men een band zelf, dan moet er op worden ge let. dat de dradenbescherming niet wordt beschadigd en de binnenband niet tusschen velg en buitenband stuk geknepen k&n wor den. Is de band lek geworden dcor een spijker, een stuk glas cf een ander scherp, puntig voorwerp, dan behoort men vóór het rijwiel naar den reparateur wordt gebracht, het kwaad, dat de lekkage veroorzaakte, verwijderen. Doet men dit niet, dan is de kans groot, dat het scherp? voorvorm "vp.rt- geklemd oio het is in den buitenband, dm binnenband ca talrijke planteen doorboort on hem waardeloos maakt. Rijden op eer. gesprongen band is natuurlijk uit den booze. Men moet ook in ander opzicht, voorzich tig zijn met het vervoeren van een rijwiel op een lekken band, want dan dreigt op- loopen van den binnenband. Het is namelijk zoo, dat een niet onder spanning staande buitenband eenigszins gaat rondschuiven en daarbij den binnenband meetrekt. Deze heeft, doordat hij met het ventiel aan de velg vastzit, niet eenzelfde bewegingsvrij heid. Hij wordt dus eensdeels van het ven tiel af uitgerekt en anderdeels naar het ventiel toe opgepropt, hetgeen afbreuk doet aan zijn duurzaamheid. Voorts is een dynamo, die niet juist gesteld is, funest voor den band, want het aandrijfwieltje draait dan niet soe pel langs den band, maar schuurt en schuift er langs. Dit is gemakkelijk te controleeren: met een touwtje kan men zonder moeite nagaan of de lengte-as van de dynamo wijst naar de as van het wiel. Staat het aandrijfwieltje scheef op den band, dan komt binnen korten tijd het canvas bloot te liggen. Een vanzelfsprekende constateering is, dat feel meer kilometers kunnen worden afge legd op een goed opgepompten dan op een te slappen band en dat nooit op een leegen band mag worden gereden. Daarom dientt iedere wielrijder over een behoorlijke pomp te beschikken en er geregeld gebruik van te maken. Cok tegen stoepjes oprijden of door glas of andere scherpe voorwerpen fietsen, is schadelijk. Iedereen weet dit, en toch ziet men het, vooral bij de jeugd, nog herhaaldelijk. Als laatste, veel voorkomend euvel, moet het aanloopen van den band worden ge noemd. Spatibordstang, jasbeschermer (door vocht van vorm veranderd) en kettingkast helpen den band veel sneller aan zijn einde dan noodig is. Een schurend geluid moet vcor ieder een waarschuwing zijn niet lan ger zoo door te rijden, maar het euvel op te heffen. Bovenstaande wenken zullen vcor velen niets nieuws Inhouden. Wie echter op straat zijn cogen goed den kost geeft, weet dat zij geenszins overbodig zijn. Over de vraag, wie in aanmerking komt vcor een nieuwen band, zij in aansluiting aan het vroeger bekend gemaakte, nog vermeld dat invaliden en zwakken, wanneer zij een bon voor een nieuwen band villen verkrijgen, aan het plaatselijk distributie kantoor een doktersverklaring dienen over te leggen, dat zij hun rijwiel of invaliden- wagen noodiig hebben om zich langs den openbaren weg te kunnen voortbewegen. HEDEN Rehoboth: Ds. de Wit over „De opbouwdienst der Kerk". 7 uur nam. Schouwburg: Jong R'damsch Tooneel. „Can dida". 7*4 uur nam. StadszaalShow-avond „De Ramblers", 7% u. nam. K a t w ij k-a a n-Z e e Casa Cara)Spr. de heer Van Vlaanderen. IV- uur nam. Rijnsburg Bloemenlust)Ledenvergadering '31oemenlust", 7& uur nam. Vrijdag. Ambachtsschool: Ledenvergadering, aanvang te 3.30 uur nam. BIOSCOPEN t 18 jaar: 14 Jaar: alle leeftijden. Luxor-theater„Pareh" 5. Dagelijks nam. 2 en 8 uur, 's Zondags 2—7 uur doorloopende voorstelling Lido-theater: „Een moderne Salomo" Dagelijks 8.15 uur nam.; 's Zondags te 2, 4.30 en IVa u., Woensd en Zaterd. matlnée 2.30 u. Trianon-theater: „Bismarck" Dagelijks 2 en 8 uur, 's Zondags van 26.30 uur doorl voorstelling Casino-theater: „Geheimen van het oerwoud" Dagelijks 8 uur; Zaterdags ook 2% uur, Zon dags te 2. 4% eD 8 uur Rex-tehater: „Gier Wally" Dagelijks 2 en 8 uur nam.; 's Zondags van 2—6.30 uur doorl voorstelling. Nova-theater (Katwijk aan Zee): Nam. 8 uur (Zondags gesloten): „Geheimen van het oer woud" De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apo theken te Leiden wordt van Zaterdag 22 Maart 20 uur tot Zaterdag 29 Maart 8 uur waarge nomen door de Apotheek Herdingh en Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 20502 en de Apotheek Reijst. Steenstraat 35, tel. 20136. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waar genomen door de Oegstgeestsche Apotheek, Wil helm inapark 8, tel. 26274. O O LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 5 gr. C. ("41 gr. F.). Gironummer van de W. H. N 5553. De Bank van de W.H.N. b Kas- vereeniging N. V. Amsterdam, PostgironnmmeT 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt gelnk tn veler leven HEKEEN VAN HET VONDELPARK GESTOLEN. Uit het Vondelpark bij den uitgang Van Baerlestraat zijn te Amsterdam kort gele den ontvreemd 5 smeedijzeren hekken met 5 daarbij behoorende gietijzeren kolommen. Deze hekken zijn 1,72 m. lang en 1,50 m. hoog, de kolommen zijn pl.m. 2 meter hoog. Voorheen werden deze hekken gebruikt voor afzetting van het Vondelpark bij de Van Baerlestraat en ze zijn waarschijnlijk weggehaald om ergens anders te worden ge bruikt, terwijl ook niet is uitgesloten, gezien het respectabele gewioht, dat zij in de tegenwoordige omstandigheden voor oud roest zijn verkocht. Het betreft hier de hekken ter plaatse waar de zandophooging voor de overbrug ging van het Vondelpark ligt. De hekken deden geen dienst meer; ze waren afgebro ken en ter zijde gelegd, met de bedoeling dat ze mettertijd door den rechthebbende zou den worden weggehaald. Een ander, of een stel anderen Is echter vlugger geweest. Het is een der zonderlingste diefstallen, die der. laatsten tijd zijn voorgekomen. Maar men weet, dat oud ijzer tegenwoordig geld waard is. KRAAIENNESTEN WEGGESPOTEN. Op den weg WaalwijkCapelle nestelen telkenjare In de hooge boomen vele kraaien; soms waren 25 nesten in één boom ge bouwd. De landbouwers in de omgeving ondervinden veel last en schade van deze vogels, speciaal op de pas ontgonnen gron den. Vooral aan de erwten-, tarwe- en bie tenvelden was een vorig jaar groote schade toegebracht; het gevolg was, dat talrijke klachten bij het gemeentebestuur van Ca pelle inkwamen. B. en W. besloten daarom, de kraaien te doen verjagen en daartoe ver scheen gistermorgen het üagelijksch be stuur der gemeente met de stoombrandspuit ter plaatse. Alle nesten werden uit de boo men gespoten, aldus „De Tijd". BUITENLANDSCH GEMENGD. EXPLOSIE AAN BOORD. United Press meldt: Dinsdagmorgen heeft aan boord van het tankschip City Service Denver, groot 1250 ton een zware explosie plaats gehad. De tankboot, die zich op weg naar New- York bevond, werd te ongeveer 11 uur door een buitengewoon zware ontploffing ge troffen, toen het schip zich 80 mijlen ten Zuiden van Cape Look Out bij Noord-Ca- rolina bevond. Onmiddellijk na de ontploffing was het vaartuig in vlammen gehuld. Het schip was met ruwe olie geladen en kon door de be manning niet gered worden. De' opvaren den moesten het schip in allerijl verlaten. 19 leden van de bemanning worden ver mist. DRIEVOUDIGE TREINBOTSING IN JAPAN. Als gevolg van een drievoudig treinbot sing ten Westen van het station Tsoega- moto bij Osaka meent men. dat velen ge dood o-f gewond zijn. hoewel de juiste aan tallen nog onbekend zijn. De eerste botsing geschredde gisteravond om even ever nege nen, toen ren passogierstrein met bestem ming naar Mjmrdz.ii in botsing kwam ^et rrn goederentrein. T:en minuten later liep ren el^etriscibe trein, onderweg van Osaka naar Akasii, ch deze beide trernon. Als ge volg van de botsing werd het treinverkeer cp deze lijn gestaakt. Naar nader wordt gemeld, zijn er nief veel dooden, doch meer dan 140 gewonden»

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 6