LAATSTE BERICHTEN LEID5CH DAGBLAD - Eersfe Blad Donderdag 27 Maart 1941 KERK- EN SCH00LNIEUWS Binnenland Italiaansch weermachtsbericht Uit de Rijnstreek Buitenland RECHTZAKEN BEURSOVERZICHT (LN/T IN LITÏIREt Vit de Omstreken MARKT fe, ilüCUIIN- DE MOORD TE DORDRECHT. Nog een arrestant. In verband met den moord op den vee koopman van As te Dordrecht heeft de politie alsnog gearresteerd den 32-jarigen D., van wien is gebleken, dat hij behulp zaam is geweest bij het vervoeren van het lijk en dat hij tevens een gedeelte van het daarop gevonden geld als belooning heeft ontvangen. Hij is ter beschiklkng van.de justitie gesteld. SCHOUT BIJ NACHT BOELEN 85 JAAR. Op 2 April ajs. zal de gepensionneerde schout-bij-nacht-titulair A. L. Boelen te 's-Gravenhage den leeftijd van 85 jaar be reiken. AFSCHEID VAN DEN PRESIDENT VAN LEEUWARDENS GERECHTSHOF. In een gisteren gehouden buitengewone zitting van het gerechtshof te Leeuwarden heeft mr. J. A. Stoop afscheid genomen als president van dit college. Voor de zit ting bestond zeer veel belangstelling. DIERLIJK HAAR. Twee nieuwe beschikkingen. In de Nederlandsohe staatscourant van heden is een tweetal op de distrlbutiewet gebaseerde beschikkingen opgenomen van den secretaris-generaal van het departe ment van handel, nijverheid en scheepvaart betreffende dierlijk haar, ander dan scha pewol. Hierbij wordt onderscheid gemaakt tusschen huidharen en rugborstels eener- zljds en lange dierlijke haren als manen en staarten anderzijds. De dierlijke huidharenbeschikking no. 1/41 is van toepassing op huidhaar van geiten, rundvee, paarden, varkens, e.d. die ren, alsmede op de afvallen van deze haar soorten en op rugborstels dat zijn borstels van varkens en wilde zwijnen. De lange dierlijke harenbeschikking no. 1/41 betreft haren van paardestaarten en -manen, ossen- en koestaarten alsmede de haren daarvan en soortgelijke haren, af vallen van genoemde haren en staarten en oud matrashaar. Met de uitvoering van de in deze beschik kingen vervatte regelingen is belast de di recteur van het rijksbureau voor wol lompen te Tilburg. In verband met het feit, dat voor dierlijk haar thans 2 afzonderlijke beschikkingen zijn vastgesteld, zijn eeriige wijzigingen aangebracht in de oude materialen- en wolbeschikking 1939 no. 2, welke beschik- afvalstoffen-beschikking no. 2/40 en de kingen ook op dierlijk haar van toepassing waren. Dit is thans niet meer het geval. Wel blijft van kracht het oudé materialen en afvalstoffen-besluit 1940 no. 1, opgrond waarvan het een ieder verboden is dier lijke haren te vernietigen, weg te werpen of op zoodanige wijze te bewaren, dat hier door de waarde voor industrieele verwer king wordt verminderd of te. niet gedaan. Voor nadere bijzonderheden wordt ver wezen naar een in de dagbladen opgeno men officieele publicatie van het departe ment van handel, nijverheid en scheep vaart. Het Italiaansche weermachtsbericht No. 293 luidt als volgt: Aan het Grieksche front optreden der ar tillerie van weerskanten. Onze jachtforma- ties hebben een aanval gedaan op de vijan delijke luchtbasis van Paramythia, waarbij zij op den grond staande vliegtuigen met mitrailleurvuur bestookten. Twee Gloster- machines werden in brand gestoken. Andere toestellen werden ernstig beschadigd. Onze bombardementsformaties hebben te Preve- za gemeerde schepen en haveninstallaties aangevallen. Ook een tweede vlootbasis op den Peloponesos werd getroffen. In Noord-Afrika hebben Italiaansche en Duitsche eenheden El Agheila (in de Syrte) bezet. In het Oosten van de Middellandsche Zee hebben vliegtuigen van het Duitsche vlde- gercorps varende vijandelijke vlooteenheden aangevallen; twee transportschepen werden getroffen en zwaar beschadigd. In Oost-Afrika wordt de felle slag om Keren voortgezet. Verscheidene aanvallen van den vijand liepen te pletter op den hardnekkigen tegenstand en de tegenaan vallen van onze dappere troepen, die den tegenstander zware verliezen toebrachten. Jachtvliegtuigen boden heldhaftig weer stand aan het vijandelijke optreden in de lucht; twee Hurricanes en een Blenheim, werden neergeschoten; één van onze vlieg tuigen keerde niet op zijn basis terug. Onze bombardementstoestellen hebben talrijke pantserwagens en gemechaniseerde strijd middelen aangevallen en beschadigd in de zone van Harrar. Een van onze in actie zijnde duikbooten op den Atalantischen Oceaan, die onder be vel staat van den corvetten kapitein Giu seppe Roselli Lorenzini, heeft twee schepen met een totalen inhoud van 12.500 ton tot zinken gebracht. ZENDELINGEN IN KOREA GEARRESTEERD. Naar uit Korea wordt gemeld, zijn daar 15 Engelsche en Amerikaansche vrouwe lijke zendelingen gearresteerd. In een of ficieele verklaring van de Koreaansche veiligheidsautoriteiten wordt geconstateerd, dat vele der Engelsche en Amerikaansche zendelingen zich den laatsten tijd zeer hebben bezig gehouden met anti-Japansche propaganda onder de Koreaansche chris tenen. Dat is sterker geworden, nadat de Japansche betrekkingen met Engeland en de Vereenigde Staten gespannen waren ge worden door de ontwikkeling van den in ternationalen t-toestand. (D.N.B.) FRANKRIJK EN DE BLOKKADE. Sumner Welles heeft den Amerikaan- schen ambassadeur in Vichy, admiraal Leahy, telegrafisch om bijzonderheden verzocht omtrent berichten over ruil van levensmiddelen tusschen het bezette en on bezette deel van Frankrijk. Officieus is men hier van meening, dat een dergelijke uitwisseling van goederen wellicht de verzending van meel naar het onbezette deel van Frankrijk ongunstig zou beïnvloeden. (United Press). VERKLARING VAN WILLKIE. Wendell Willkie heeft aan een maaltijd ten bate van de hulp aan Ohina een toe spraak gehouden, waarin hij grooteren mo- reelen en stoffelijken steun voor Tsjang- kai-sjek vroeg. De Vereenigde Staten, aldus zeide Willkie, moeten groote hoeveelheden wapens ter beschikking stellen van China en alle landen, die de aanvallers bestrijden. (D.N.B.). OORDEEL VAN HALIFAX. De Britsohe ambassadeur te Washington, lord Halifax, heeft in een onderhoud met journalisten de meening geuit, dat een overwinning der democratieën met zeker heid verwacht kan worden, zelfs al zou dat nog twintig jaar duren. De dui# van den oorlog, aldus Halifax, zal afhangen van de snelheid, waarmede Engeland Amerikaansche hulp krijgt. En geland verlaat zich op de ontwikkeling van de industrieele en economische kracht der Ver. Staten en hoopt van, hen het noodige materiaal, vooral schepen, te krijgen. Met verwijzing naar de stakingen in de Ver. Staten zeide Halifax alles te betreuren, wat het tempo der hulpverleen in g aan Enge land ban vertragen (D.NB.). ONTEIGENING VAN JOODSCH GRONDBEZIT IN ROEMENIË. De Roemeensche staatsleider zal vanmid dag een wet afkondigen, waarbij hij 't Jood- sche grondbezit in de steden onteigent. Het Joodsche grondbezit op het platte land was reeds door een wet van 5 October 1940 onteigend. Krachtens de nieuwe wet wordt al het stedelijke grond/bezit van Joden onteigend, behalve de grond, waarop gebou wen van een industrieele of handelsonder neming staan. Onteigening geschiedt ook, wanneer de grondbezitter een Joodsche maatschappij is, d.w.z. een maatschappij, waarin ten minste één onbeperkt aanspra kelijke Jood is of waarbij het kapitaal voor meer dan de helft aan Joden behoort. De wet somt verder verschillende categorieën van Joden op, welker grondbezit niet aan onteigening onderhevig ïs. Als schadeloos stelling betaalt de staat in staatspapieren met een 'rente van 3 procent een prijs, die door een bijzender orgaan wordt bepaald. De wet laat de mogelijkheid van het in stellen van Joodsche wijken in de steden uitdrukkelijk bestaan. In dergelijke wijken zullen de Joden grond kunnen bezitten. Een tweede wet regelt het afstaan van de onteigende erven aan werkzame, produ- ceerende Roemenen tegen .gunstige beta lingsvoorwaarden. In de toelichting op de onteigeningswet wordt gezegd, dat het Roemeensche" volk verkeert in een tijdperk, waarin het zich zelf weervindt. De wet is echter ook in over eenstemming met de idealen der nieuwe wereldorde en herstelt het Roemeensche volk in zijn rechten. De minister van staat Michael Antonescu heeft tegenover een journalist verklaard1, dat Roemenië zich gelukkig prijst, deze wet tot stand te hebben gebracht juist ter ge legenheid van de opening van het instituut voor het onderzoek van het Joodsche vraag stuk. te Frankfort aan de Main. Men moet in de wet niet alleen een Roemeensche bij drage tot de algemeene oplossing van het Joodsche vraagstuk zien, aldus de minister, maar ook een hulde aan Rosenberg, die het instituut te Frankfort tot stand heeft ge^ bracht. (D N.B.). EEN ADVOCAAT VEROORDEELD. Wegens verduistering in een faillissement. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft heden mr. M. S. K. voorheen advocaat procureur te Assen, thans gedetineerd, ver oordeeld wegens verduistering als curator in een faillissement tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest sedert 11 Nov. 1940. De procureur-generaal had twee jaar geèischt. De rechtbank te Assen had hem twee jaar en drie maanden opgelegd met aftrek van de preventieve hechtenis. - HAARLEMSCHE RECHTBANK. Naar Engelschen zender geluisterd. De rechtbank deed uitspraak in de zaak tegen den 39-jarigen mandenmaker A. 't H. uit Haarlem, die 14 dagen geleden terecht heeft gestaan wegens het luisteren naar een Engelschen radiozender. Hij had echter ver klaard, slechts te willen hooren wie tot pre sident der Vereenigde Staten gekozen was. De officier van justitie had 1 maand ge vangenisstraf geëischt. Het vonnis luidde dienovereenkomstig. Hij wilde in de gevangenis komen. Hierna deed de rechtbank uitspraak in de zaak tegen den 49-jarigen los werkman A. J. de K. uit Haarlem, die 14 dagen geleden terecht heeft gestaan, ómdat hij in den nacht van 4 op 5 Februari j.l. op een slaap zaal van het Leger des Heils te Haarlem aan •het Spaarne waar een 14-tal 'bedden ston- ALPHEN. Uitvoering Gymnastiekver. „Hou-Vast". Onder zeer veel belangstelling gaf de gymnastiekvereen. „Hou-Vast" in het Nut haar j aarlij ksche uitvoering, waarvoor de belangstelling zelfs zóó groot was dat bin nenkort een tweede uitvoering zal worden gegeven. Na de opmarsch en opening door den directeur, werd terstond begonnen met de uitvoering van het keurig verzorgde pro gramma. Zooals wij dit van H.V. gewend zijn, werd het programma correct uitge voerd. Ook dezen avond werden tal van mooie sportnummers ten beste gegeven, waarbij werd besloten met de traditioneele rhythmische fantasie, waarbij ook thans dé cor, costumeering en verlichting prima ver zorgd bleken. De pianobegeleiding bleek bij den heer van Mild in goede handen. Ten slotte werd den verzorger der decors, den pianist en den directeur den heer P- Zuidam dank gebracht en blijken van erkentelijk heid aangeboden. RAADSAGENDA. De agenda van de e.v. raadsvergadering is vastgesteld op Maandag 31 Maart a.s. des avonds halfzeven. De agenda bevat de vol gende punten: 1. opening; 2. notulen; 3. mededeellngen; 4. ingekomen stukken; 5. voorstel van B. en W. i.z. vaststelling van een verordening betr. sluiting van slagers winkels des Dinsdagnamiddags; 6. id. i.z. wijziging van het raadsbesluit d.d. 21 Nov. 1940 betr. het aangaan van een grondrui- ling met de prov. Z.H.; 7. id. i. z. ruiling van grond met den heer M. C. Oosthoek, voor verdere verbreeding van de Verlengde Aar kade; 8. id. i.z. verkoop van een perceel bouwgrond aan den heer A. van Dam q.q.; 9 .id. i.z. verkoop van een perceeltje grond aan den heer W. Barreveld q.q.; 10. id. i.z. verkoop van eenige panden; 11. id. \z. het treffen van voorzieningen in verband me het onderwijs in het vak lichamelijke oefe ning op de openbare en bijzondere lagere scholen; 12. id. i.z. naamgeving aan enkele straten; 13. id. i.z. wijziging der verordening gemeentepolitie; 14. benoeming van een ge delegeerde der gemeente in het bestuur der vereeniging tot bestrijding der t.-b.c. alhier. Aanbevolen wordt de heer W. den Herto< 15. id. i.z. toekenning van een toeslag op pensioen; 16. id. i.z. vaststelling van het voorschot op de uitkeering aan de. bijz. scho len ex art. 101 der l.o.-wet 1920 over 1941. Verkoop van grond. Overeenkomstig hel; schrijven van de com missie van bijstand voor het grondbedrijf stellen B. en W. den raad voor aan den heer W. Barreveld q.q. alhier te verkoopen een strook grond, ter grootte van pl.m. 78 M2. gelegen achter de destijds door hem ge bouwde drie woonhuizen aan de Dr. Lovink laan en wel voor den prijs van f. 6.50 per M2. De grond zal dienen voor vergrooting van de achtertuinen der genoemde huizen De gemeente-politie. Overeenkomstig een circulaire van den commissaris dezer provincie stellen B. en W. den raad voor tot wijziging van de betr. verordening i.z. o.m. bezoldiging van de ge meente-politie en te bepalen dat dienst jaren, elders, boven den leeftijd van 23 ja ren, in bezoldigden politiedienst doorge bracht, kunnen medetellen voor de toeken ning van de in het vorig lid bedoelde ver hoogingen. Voorzieningen onderwijs lichamelijke oefening. In verband met het verplichtend stellen van het onderwijs in lichamelijke oefeining aan alle openbare en bijzondere scholen, voor gewoon en uitgebreid onderwijs, blij ken tal van voorzieningen noodig, zoowel wat lokaliteiten, aanstellen van vakonder wijzers etc. betreft. B. en W. stellen den raad ter zake voor: a. benoeming van den heer P. Zuidam tot tijdelijk vakonderwijzer voor lich. oefening aan de openbare scholen voor G.L.O. en U.L.O. met ingang van 1 April a.s. op een belocning, berekend naar f. 1.50 per lesuur. De heer G. W. de Jong, die hiervoor ter plaatse mede in aanmerking komt, is of zal door de verschillende bijz. scholen wor den aangesteld; b. het aangaan van een overeenkomst met „Hou-Vast"; c. id. met de Ned. Herv. Gemeente c.a. en'ver. „Jona than" voor het huren van de noodige loka liteiten. WEGAANLEG VAN DE RIJNBRUG. Over het Aarkanaal tot den Heerenweg. sing van het bemalingsgebouw van dien polder. Het gevolg is, dat de gemeente, in plaats van 8800 M2. wei- en tuinland en 1130 M2. weg, zooals oorspronkelijk was be rekend, aan de provincie zal overdragen 8780 M2. wei- en tuinland en 1265 M2. weg, terwijl anderszijds de provincie aan de ge meente overdraagt een perceel weiland ter grootte van pl.m. 8075 M2. in plaats van 7520 M2. De door de provincie te betalen toegift wordt door een en ander eenerzij ds vermeerderd met 135 x 20 ct. f.27.voor het meerdere gedeelte weg, dat de provincie verkrijgt en anderzijds verminderd met 575 maal 60 ct. is f. 345 voor het meerdere ge deelte weilaind, dat de gemeente verkrijgt of behoudt. Deze toegift zal alzoo in totaal f. 721.90 in plaats van f. 1039.90 bedragen. Tevens zijn enkele nadere regelingen en overeenkomsten noodig voor gebruik van uitweg etc. Burgerlijke Stand. Geboren: Johanna Maria, D. van Johannes Marinus Moerings en Maria Cornelia Vermeu len Petrus Jozeph, Z, van Johannes Marinus Moerings en Maria Cornelia Vermeulen Ma ria Johanna, D. van Cornells van Muiswinkel en Janna van Dieijen Hillegonda, D. van Jan Bolding en Hillegonda Soër Cornells. Z. van Jan Jacobus van Dam en Johanna Schoe- maker. Overleden: Marrigje Groenevelt 72 j,. weduwe van Johannes den Ouden Johannes van der Post 83 j.. weduwnaar van Lena Suzan. Bouw brandweergarage. De opberging van de motorspuiten der brandweer in de garage op het terrein der gasfabriek voldoet niet meer aan de daaraan te stellen, eischen. Dit was te voorzien bij de aanschaffing der'nieuwe automobielmotor- spuit, waarvan de afmetingen zóódanig zijn, dat de in gebruik zijnde garage te klein is De water- en lichtbedrijven hebben behoefte aan vergrooting van kantoorruimte, waar door eenige verbouwing moeten plaats hebben. In de plannen daarvoor diende de tegenwoordige brandweergarage te worden betrokken. Een en ander maakt den bouw van een nieuwe garage noodzakelijk. Het hier bestaande alarmeeringssysteem, zoowel als het feit, dat bijna alle brandweerlieden in de omgeving van de gasfabriek wonen, maakt het noodzakelijk, dat de nieuwe garage in de buurt van de gasfabriek wordt gebouwd. De gelegenheid daartoe ontbreekt op het fabrieksterrein, maar is aanwezig op het terrein tusschen de spoorhaven aan de binnenkort aan te leggen straat, die van de Dr.. Lovinklaan in westelijke richting zal loopen langs de gemeentewerf. De bouwkos ten worden geraamd op rond f. 9000.B. en W. stellen den raad voor goed te keuren, dat het hiervoor bedoeld terrein voor dezen bouw wordt bestemd en de voor den bouw benoodigde gelden beschikbaar te stellen. De grond zou, evenals zulks indertijd is ge schied met den grond, waarop de loods voor den dienst van gemeentewerken is gebouwd, aanvankelijk van het grondbedrijf gehuurd kunnen worden tegen een vergoeding van f. 150— per HA. per jaar. Te zijner tijd kan dan overwogen worden de eventueele uit- name van den grond uit de administratie van het grondbedrijf. De commissies van bij stand voor den dienst van gemeentewerken en het grondbedrijf vereenigen zich hier mede. Tot leden van het voorloopig bestuur der ver. Het Wit-Gele Kruis zijn benoemd de heer J. F. Allart, voorz.; H. S. v. d. Putte, secretaris; K. Winninghof, penningmeester; C. IJ. Ponsioen en P. J. Schippers. BOSKOOP. Opbrengst collecte Winterhulp. De laatste collecte ten bate van „Winter hulp Nederland" heeft f. 295,34 opgebrcaht. Het is de politie mogen gelukken, de daders op te sporen, die verleden week des avonds een touw dwars over de Boezemlaan hadden gespannen, waardoor een fietsrijder ernstig werd verwond. Voorts zijn zes jongens aangehouden als verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal met braak in de garage van den fruithandelaar van H. alhier. ZWAMMERDAM. Mond- en klauwzeer. Nadat deze ziekte alhier gedurende ge- ruimen tijd niet .is voorgekomen, is thans weder een geval van mond- en klauwzeer geconstateerd onder den veestapel van den landbouwer N. aan den Goudschenstraat- weg. De in de Ned. Herv. Kerk alhier gehou den extra collecte ten bate van het Scha- Het raadsbesluit betreffende ruiling vanpenfonds heeft f. 62,55 opgebracht, gemeente-eigendommen dient nader gewij- j zigd, nu inmiddels is komen vast te staan, welke strook grond de provincie naderhand weder aan den Korstekerpolder zal moeten overdragen, ten dienste van de verplaat- en aan deposito's in Rek. Cour. f56.825.99. Er werd een rekening geopend voor du- bieuse debiteuren ad f. 250. Met de over 1945 gemaakte winst steeg de reserve tot f. 28.370.48. Aan voorschotten stonden uit f. 60.417.69 en in loopende rekening, waar depapieren, gebouwen etc. was belegd f. 241.132.42. Over nog niet verschenen ter mijnen was te vorderen aan rente f. 706.35, terwijl het saldo bij de Postchèque en Gi rodienst bedroeg f. 2205.38. De heer D. Breedijk bracht namens de commissie beslag uit. De rekening en ba lans 1940 werden, goedgekeurd. Als leden der commissie voor het boekjaar 1941 wer den aangewezen de heeren D. Breedijk. J. Ch. Heemskerk en J. K. Heijl. Als besturuslid werd herkozen het perio diek aftredend lid, de heer H. van Schie, en als lid van den Raad van Toezicht in de vacature A. van Moorsel, de heer B. M. van-Stijn. Na rondvraag volgde sluiting. NIEUWE UITGAVEN. Adresscngids voor de industrie. Bij de uitgeversmaatschappij A. E. Kluwer te Deventer verscheen de zesde uitgave van de jaarlijksche adressengids voor de industrie, ge titeld „Wie levert....?" De adressen zijn ge rangschikt naar alphabetlsche volgorde van de artikelen. Achterin het werkje is een litteratuur lijst opgenomen van technische en economische werken. Beroepen: Polsbroek. NED. HERV. KERK. Te Lienden, ds. A. de Leeuw te den een aantal papieren in brand heeft ge stoken om weer in de gevangenis te komen, waardoor een bed gedeeltelijk verbrandde. Verdachte had van de laatste 30 jaren er Ongeveer 20 in de gevangenis doorgebracht. De officier van justitie had 2 jaar gevange nisstraf geëischt. De rechtbank achtte het onderzoek niet volledig en stelde de stukken in handen van den rechtercommissaris tot het instellen van een onderzoek naar verdachte's geest vermogens. WARMOND. Vergadering Coöp. Spaar- en Voorschotbank. De Coöp. Spaar- en Voorschotbank voor Land- en Tuinbouw vergaderde, onder voorzitterschap van den heer J. C. v. d. Voet, die de in het afgeloopen jaar aan de bank ontvallen leden herdacht. Aan de hand van den sedert 10 Mei 1940 ingetreden toestand ging spr. na. Groote opvragingen kwamen niet voor. Uit een en ander concludeerde spr., dat de boeren leenbanken voor haar taak berekend zijn. Voorts memoreerde hij het passeeren der collectieve akte der Statutenwijziging der locale banken op 28 Febr. 1941 en de stich ting van het Algemeen Plattelands-verze keringsfonds, die een succes Is geworden. Hierna besprak de voorzitter de door de Centrale Bank voorgeschreven jaarcon trole der spaarboekjes, welke nog vlotter kar, verloopen, indien ieder op de daar voor vastgestelde dagen zijn boekje aan biedt. Deze controle is in het belang der spaarders, waarvan, eenigen nog steeds niet de draagkracht blijken te begrijpen. Vervolgens las de secretaris de notulen, die onveranderd worden goedgekeurd. Uit het verslag van den kassier over 1940, bleek dat de totale ontvangsten bedroegen f. 756.153.26 en de uitgaven f. 749.558.51. AMSTERDAM 27 Maart. Het koersverloop op de effectenbeurs te Amsterdam droeg heden een onbereken baar karakter. Aanvankelijk was de stem ming op de locale markt goed prijshou dend en de koersen volgden, na ongeveer het peil van de vorige slotnoteeringen of iets daarboven te zijn ingezet, een op- waartsche -richting. Middenbeurs echter kwam er een wending en kreeg het aan bod plotseling de overhand, terwijl de koo- pers van het tooneel verdwenen. Het gevolg hiervan was, dat de koersen snel naar beneden gingen en in een omme zien tamelijk sterke verliezen werden gele den, waarna tegen het slot weer een kleine verbetering intrad. De markt had echter een onberekenbaar verloop. De handel was niet bepaald omvangrijk, maar toen de koersen naar beneden gingen, kreeg de af faire toch een levendiger karakter. De Pc- troleumaandeelen waren oorspronkelijk kalm, Olies stegen tot 242 maar liepen nadien in een snel tempo een achttal pun ten achteruit, waarna echter weer een flinke verbetering intrad. Van de Suiker- waarden gaven in het bijzonder H.V.A.'s groote koersverschillen te aanschouwen. Nadat de noteering naar boven was gegaan tot 442 trad een reactie in tot omstreeks 432, maar daarna werd toch weer weer stand geboden. De Rubberafdeeling was kalm; Amster dam Rubbers zakten na prijshoudende ope ning een paar punten in, de middenkoers scheelde maar weinig bij dien van gisteren. Voor diverse minder courante soorten kwa men lager noteeringen tot stand. De affaire in Tabakken was van kleine afme tingen, de koersen waren niet veel veran derd. Van de industrieelen werden AKU's vrij druk verhandeld; daarbij bewoog de koers zich voornamelijk tusschen 113'/2% en 115%. Unilevers zakten na vasten inzet een kleine vijftal punten in, de Phllipsaan- deelen die tot 202% waren opgeloopen, na op 195te zijn ingezet, kwamen later op den middag weer beneden de 200%-grens terecht. •De belangstelling voor soheepvaartwaar- den was matig. Scheepvaartunies fluctueer den tusschen 176 en 179, waarbij tegen het slot op ongeveer de laagste prijzen van den dag werd gehandeld. De meeste overige soorten waren gemiddeld weinig gewijzigd', maar de koersbeweging was in overeen-' stemming met de algeh"5ele marktontwik keling. De Amerikaansche waarden hadden een gedruikt voorkomen. Bij den inzet was de stemming nauwelijks prijshoudend, en vooral later op den middag voltrok zich een vrij scherpe daling. De handel was niet groot, maar de Staalaandeeien, Koperwaar den en Spoorwegshares gaven toch op be scheiden voet affaire te zien. Voor de Nederlandsche staatspapieren was de stemming goed prijshoudend. Even als de laatste dagen werd vergeleken met de vorige slotnoteeringen op een lager peil aangevangen, doch nadien werd een op gaande lijn gevolgd en het slot kwam in de meeste gevallen op ongeveer de beste prij zen van den dag. Gemeentelijke en privin- ciale obligatiën waren prijshoudend. In Duitsche waarden werd op bescheiden voet zaken gedaan. Wederom kon worden opgemerkt, dat nog de noodige voorzichtig heid in acht werd genomen. Waar transacties tot stand kwamen, ge schiedde dit tot prijzen, die in vele geval len iets hooger waren. De stemming was prijshoudend. Prolongatie 23/4 GOUDA. 27 Maart. Ter veemarkt aangevoerd 1297 stuks, waarvan 185 magere varkens, prijs f.25—35 per stuk. 269 biggen f. 15—18; 77 run deren en 756 nuchtere kalveren, overgenomen door V.H.C.; 1 schaap: 9 bokken en geiten, f. 10 18. Handel stug. - Algemeene markt: Aange voerd 4 partijen kaas. Prijs 2de kwal. met rijks- merk f.4141,50; handel matig. Aangevoerd 3000 eieren; handel vlug. Coöp. Zuid-Holl. Elerveilijig. - Aangevoerd 140.000 kipeieren. HONSELERSDIJK, 26 Maart. Groentcnvei- ling. Andijvie 4060; boerenkool 51—80 p. bak' spruiten 16—18; spinazie 15—27; witlof 14—18; prei 8%; stoofsla 27; roode kool 6 ct. per KG.; peterselie, 1.30—2,60; raapstelen f. 0.80—1,50; selderie f. 0.85—1,70; radijs f. 6,70; bloemkool 29 35. 2de 18 ct. per stuk; peen 19—23 per bos; gr. komkommers f. 37,50, B f28,20. C. f. 18—19 per 100. NAALDWIJK. 26 Maart. Bond Westland. - Champignons f. 2.85—3.10; spinazie 19—27; wit lof 11—17; dunsel 19—21; veldsla 11—12 ct per KG.; sla f. 3.70; kelen f. 1,40—1.80; peterselie f.2—3,30; radijs 6,10—8,90; selderie 1,10—1,30 p. 100; prei f.6,80—8,90 per 100 KG.; andijvie 40— 64 per 4 KG.; boerenkool 2879 per 4 KG.; spruiten f. 2.60—2,70 per bak. RIJNSBURG. 26 Maart. Bloemenveiling Tulpen: Murillo 26—28; Electra 32—36; Van dei- Hoef f 34—38; Theeroos 32—34; Rose Copland 32—36; Bartigon 34—36; Le Nótre 28—32; Car rara 28—32; Peach Blossom 28—32; Titiaan 30— 34. Narcissen: Alfred 16—18; Helios 12—14: Victoria 16—18: Ornatus 9—12. Hyacinthen: Wit f.7—8; gemengd f. 7.50—8.50; blauw f.7—3; Ane monen f. 3.50—4; Freesia's 18—22; Convallaria f. 1.50—1.80. RIJNSBURG, 26 Maart. Groentenveiling Roode kool f.8; gele kool f.5—6.30; groene kool f. 4.505,50; boerenkool f.3—6; schorseneeren A f* 1416; idem B f.6; prei f.78,50; spruiten Kassaldo per 31 Dec. f. 6594.95. Op 31 Dec. f.'8_15 per 100 kg. kroten 68 ctuien 80-12» waren aan spaargelden belegd f. 235.61062 ct.; waschpeen f. 1,70—2,80 per bist.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3