Het recept STADSNIEUWS LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 27 Maart 1941 Rede mr. M. M. Rost van Tonningen YISSCHERIJ-BERKHTEN Bij zijn ambtsaanvaarding als president van de Nederlandsche Bank Verspreide berichten Telef. 21954 BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN VRAGENRUBRIEK Mr. M. M.- Rost van Tonningen, die be noemd is tot president.van. de Nederland sche Bank, heeft heden, zijn nieuwe ambt aanvaard. In zijn. rede zeide hij o.m.: Ons volk staat in het midden van een der grootste omwentelingen, die de Europee sche geschiedenis heeft gekend. De gebeur tenissen hebben yelen zoo verrast, de oor log heeft millioenen van onze volksgenoo- ten zoo diep in Hun zièleléven aangegrepen, dat de innerlijke verscheurdheid gedurende 8V2 maand, die sedert den lOden Mei voor bijgegaan zijn, nog verergerd is. Het leven gaat onverbiddelijk zijn gang. Maar ai degenen, die zich met hun lichaam en ziel aan ons volk verbonden voelen, zul len de volle zwaarte van den zielsstrijd dier genen begrijpen, die tegenover het nieuwe Europa ook nu nog in een innerlijken af weer staan. Om met volle vreugde te leven en te werken, moet men nu eenmaal ge- looven aan de taak, welke een bepaalde geschiedkundige periode aan een volkstelt. Het is zaak, dat - elke vrijgeboren mensoh zelf den weg in de toekomst vindt. Dat het verleden rröoit meer zal 'terugkeeren, is niet slechts een nationaal-socialistasdhe opvat ting: ook in onze vertegenwoordigende lichamen in de beide Kamers der Staten- Generaal, in de Provinciale Staten en Ge meenteraden werd reeds voor den lOden Mei maar al te vaak de meening gehoord, dat de kapitalistische democratie dood was gebloed. Dezelfde meening is door weten schappelijke schrijvers in de democratieën verkondigd, schrijvers, die .zich. veelal kon den verheugen in een internationale be kendheid. Een der grootste vrienden der Angel-Saksische democratie, de wereldbe roemde Fransche schrijver André Siegfried, heeft in het voorjaar 1931 in een geniaal beek, dat den titel ..Engelands crisis" droeg, een waren noodkreet geuit om het Britsche volk te waarschuwen voor de komende in eenstorting van zijn imperium. De ineenstorting van het Engelsche pond in September 1931 trofniettemin het door een misdadige pers en plichtvergeten leiding misleide Britsche volk totaal onvoorbereid. Met een onvergelijkelijke taaiheid had het grootkapitaal van de Londensche city sedert het einde van den oorlog in 1918 naar de stabilisatie van de Europeesche betaal middelen gestreefd. Beginnend met de ineenstorting van het pond in September 1931 poogt hetzelfde ge zelschap de door hen zoo moeizaam gesta biliseerde betaalmiddelen met geweld te doen ineenstorten. Ons land sloot ter af weer dezer pogingen onmiddellijk na de ter bezwering van alle economische ziektever schijnselen der kapitalistische wereld geor ganiseerde economische conferentie van het voorjaar 1933 met eenige landen een accoord. Dit z.g. goudblok heeft 3 jaar lang tegen den stormloop der angelsaksische aanvallen op de stabiliteit van zijn betaal middelen stand gehouden. In September 1936 moest echter ook ons- betaalmiddel het onderspit delven. De gul den werd gedevalueerd. Dezelfde leiders, die tot op dat oogenblik de stabiliteit van ons betaalmiddel als het financieele evangelie hadden verkondigd, verheugden zich nu plotseling over de z.g. welgeslaagde deva luatie. Spreker zeide deze voorbeelden aan te halen, om de toenemende verwarring te kenschetsen, die in de met millioenen bezwaarde kapitalistische democratieën boeien geslagen en aan de Britsche autori teiten in Canada zijn uitgeleverd. Deze daad is niet alleen een misdaad te gen de elementairste regelen van het vol kenrecht, doch ook een handeling tegen de principes van het menschelijke fatsoen, die alles wat totdusver geschied is, in de scha duw stelt. De autoriteiten Van een land, dat het1 vrijheidsbeeld in de haven Van New-York tot zijn symbool en tot een hoopvolle wegwijzer voor alle aankomen den verheven heeft, hebben hierdoor een stap gezet op een weg, die met onridder lijkheid, lafhéid én menschelijke laagheid geplaveid is en die alle fatsoenlijk den kende Amerikanen met diepe schaamte moet vervullen. KOSTEN LEVENSONDERHOUD IN DENEMARKEN MET 42 GESTEGEN. Bij de indiening in het Deensche Folke- tlng van 'n wetsontwerp tot verlenging van de prijzenwet tot eind November heeft de minister van handel Halfdan Hendriksen eenige mededeelingen gedaan over de stij ging van de kosten van het levensonder houd. Deze kosten bedroegen voor een ge middeld gezin volgens het departement van statistiek in Januari 1941 Kr. 5182 per jaar tegen Kr. 3662 in Juli 1939, een stijging dus met Kr. 1520 of 42%. sedert het uitbreken van den oorlog. De voeding steeg met 46%, kleedirig niet 66% en verwarming en ver lichting met 102%. De uitgaven voor de woning zijn met slechts 3Vt% gestegen. Van de totale stijging komt Kr. 234 voor reke ning van verhoogingen van belastingen en heffingen alsmede van de loonbelasting of 15% van de geheele stijging. De minister verklaarde, dat de regeering en de Nationale Bank vastbesloten zijn om met alle middelen te trachten een infla- tionistische prijsontwikkeling te verhin deren. EX-KONING CAROL NAAR CHILI? De Argentijnsche dagbladen publiceerèn een bericht uit Santiago de Chili, waarin gemeld wordt, dat de Chileensche regee ring den ex-koning van Roemenië eep ver blijfsvergunning heeft verstrekt. (DN.B.ï SPAANSCH SCHIP DOOR BRITTEN OPGEBRACHT. Engelsche oorlogsschepen hebben het Spaansche s.s. Cabo Villano in volle zee aangehouden en naar Gibraltar opge bracht. (D.N.B.) heerschte. Daartegenover stelt het nieuwe Europa geen nieuwe leerstelling op, doch het herstek; de wijsheid der voorvaderen in eere, zooals deze bestond voor de kapitalis tische ontbinding onzer volkeren. Niet de grootere of kleinere "hoeveelheid van goud, doch de arbeid alleen is immers naar de vaste overtuiging van de leiders van het nieuwe Europa de grondslag voor de wel vaart van een volk. Niet het bedelen op Internationale markten voor het behoud van een afzet der nationale productie, maar de zelf verzorging der volkeren, ten minste voor zoover betreft de goederen, die voor het leven onontbeerlijk zijn, is het beginsel van het volkshuishoudelijke stelsel van dit nieuwe Europa. Niet de economische ver binding met verafgelegen gebieden, maai de solidaire samenwerking van nabuurvol ken van hetzelfde ras, de z.g. grootruimte- economie is het programma van de wor dende Europeesche herordening der volks huishouding. Deze grootruimte-economie voltrekt zich op het oogenblik met de ele mentaire kracht van een natuurverschijnsel. En dit niet slechts in ons oude Europa, maar op den geheelen aardbol. Vier grootruimten laten zich reeds thans onderkennen, nJ. Amerika, de snelgroeiende Japansch-Azia tische grootruimte, Rusland en de onder Duitsche leiding voortgaande ordening van het Europeesche vasteland. In al deze vier ruimte-economieën is de volkshuishoudelijke uitbreiding in het hui dige tijdsgewricht meer of minder Zuid waarts gericht. Na het sluiten van de eco nomische herordening van Europa komt Afrika aan de beurt, dat binnen de Euro peesche-ruimte-economie zal worden be trokken.- Hét Nederlandsche volk staat nu temidden van dit natuurverschijnsel. Het kan zich innerlijk van deelname aan het geweldig gebeuren onthouden, het kan ech ter ook in deze Europeesche herordening leidend deelnemen. Doet het dit laatste niet. dan wordt over de hoofden van ons volk heen de Epropeesche opbouw onder leiding van anderen voltrokken. Zulk een houding is onzer echter onwaardig. Het heeft geen zin, op het oogenblik de handen in den schoot te leggen en te treu ren over de overzeesche verbindingen, die toch voor den duur van den oorlog zijn af gesneden. en in deze omstandigheid een grond te vinden, om zich afzijdig te hou den, Tot aan het sluiten van den. vrede hebben wij de gelegenheid, ons aandeel in de Europeesche ordening te verzekeren. Wij bewijzen daarmede een dienst aan eigen volk en kunnen zoodoende de hoop op herstelde welvaart in de harten der honderdduizenden arbeiders en arbeidsters in ons volk weer opwekken Aan deze taak behoort zich elke orga nisatie in het land en daarom ook de met den huldigen dag aan mij toevertrouwde Nederlandsche Bank te wijden. Naast deze algemeene taak, waarover wellicht in de toekomst nog het een en ander te zeggen zal zijn, is het de bestemming van de Ne derlandsche Bank, om zich in dienst te stellen van het arbeidende volk en de knechtschap onder een steriele goudbe goocheling af te wijzen. In tegenstelling tot de wisselende opvattingen der kapitalisti sche volkshuishoudelijke leiders bon ik van meening, dat de dienstvervulling aan het volk, zoover het de Nederlandsche Bank be treft, in de eerste plaats moet gericht Zijn op de onverwrikbare handhaving van de stabiliteit van ons betaalmiddel. Elke aan slag op den gulden bedreigt de koopkracht daarvan en derhalve de koopkracht van de loonen en het bestaan der arbeiders of ar beidsters in industrie en landbouw, handel en andere takken van bedrijf. De stabili teit van het betaalmiddel kan slechts wor den behouden door den vollen inzet van den scheppenden en werkenden mensch. De koopkracht van het geld is gegrond vest op den omvang der goederen productie, die een volk te zijner zelfverzorging kan voortbrengen. ONZE FINANCIËN OP 10 MEI. Juist dezer dagen heeft een commissie van vooraanstaande landbouwdeskundigen haar arbeid aangevangen om een z.g. slag voor snelle productie verhooging te strij. den. Dit enkele voorbeeld moge verduide lijken, op welke wijze wij opbouwend werk zaam kunnen zijn. De krachtsinspanning van het geheele volk is zooveel te meer noodig, waar wij met een zware erfenis belast zijn. Hoe was immers de toestand op den lOen Mei? De vlottende schuld be droeg op dat oogenblik rond een half mil liard. De geconsolideerde schuld 3 6/10. De totale staatsschuld dus 41/10 milliard. Hierbij komt de door ons gegarandeerde schuld van Indië ten bedrage van 11/10 milliard en de netto schuld van provinciën en gemeenten van 2milliard. In totaal een bedrag, dat de 8 milliard begon te na deren. Onze staatsuitgaven begonnen reeds voor den lOen Mei het enorme be drag van 2 milliard té benaderen, waarbij ik de onzakelijke onderscheiding tusschen gewone en buitengewone uitgaven terzijde stel. De economie van het land schrompel de ineen, want ook toentertijd waren de overzeesche verbindingen grootendeels af gesneden. Onvermoeid heb ik in het par lement en in woord en geschrift daarbui ten tegen de methoden der ontreddering van staats- en volkshuishouding gestreden. Mijn geheele ervaring is gebouwd op de onverbiddelijke handhaving van de be hoorlijke huishouding in de openbare fi nanciën en in de banken. Het zijn waar lijk niet diegenen, die aan de moeilijkhe den van het verleden op het gebied van de geld- en kapitaalmarkt schuld zijn. die thans aanspraak kunnen maken op de wijsheid, welke aan het beleid van een be hoorlijke staats- en volkshuishouding moet ten grondslag liggen. Ik kan diengenen, die in Den Haag en Amsterdam in het verleden land en volk door hun methoden in gevaar hebben ge bracht, de verzekering geven, dat ik on verbiddelijk aan de stabiliteit van ons be taalmiddel zal vasthouden, hoe diep ik ook het mes in de uitwassen zou moeten zet ten. Het zou anderszijds echter dwaas zijn te willen loochenen, dat door den oorlogs toestand de staatsfinanciën aan een ster kere belasting zijn blootgesteld dan in vredestijd. Doch hier komt ons de hier- voren geschetste ontwikkeling van de Europeesche ruimte-economie te hulp. De aanleuning van den Nederlandschen gulden aan de Duitsche mark is een nieuw element van krachtj daar de Duitsche mark bezig is zich tot een Europeesch betaal middel te ontwikkelen. Het is verbazing wekkend in deze te moeten vaststellen, hoe door een geweldige inspanning der Duit sche arbeiders de mark, die in het jaar 1933 nog het meest bedreigde betaalmiddel van Europa was. thans muurvast is gegrondvest en den steun voor verschillende Europee sche valuta's vormt. Zoo ziet men, wat een volk, dat in eigen kracht gelooft, in korten tijd kan bereiken en beleven wij in vollen oorlogstijd de ont wikkeling van Berlijn tot het hart van de Europeesche geld- en kapitaalcirculatie. Het Nederlandsche volk. dat zoo vaak be wijzen heeft afgelegd, in moeilijke tijden tot uiterste krachtsinspanning- bereid te zijn, zal thans de moeilijkheden weten te overwinnen, als wij eiken arbeider en elke arbeidster met het geloof aan den nieuwen tijd weten te vervullen. In dezen dienst aan het'eigen volk is de Nederlandsche Bank een der vele arbeidsgemeenschappen. Zij behoort echter een gesloten gemeenschap te zijn in de plichtsvervulling en in de aan vaarding van de taak, welke aan haar staf. dus aan het geheele arbeidende personeel, door ons volk is toevertrouwd. In deze plichtsvervulling zal elkeen, die bezield is met den wil tot dienen, onge acht zijn politieke opvattingen, den dank tegen vermoeide, pijnlijke voeten is een: Voetbad, pedi cure, massage 95 cent; per abonnement 75 cent. Haarl.straat 67 873 (Ingez. Med.) van zijen volk oogsten. De Nederlandsche Bank is inderdaad geen plaats voor poli tieke krachtmetingen. Het is mijn warme wensch, dat alle arbei ders en arbeidsters bij de Ned. Bank ook in de toekomst door hun plichtsvervulling voor ons volk een prachtig voorbeeld zul len zijn. Het zal mijn ernstig streven zijn, in dezen geest zelf In de bank te arbeiden. Want ten slotte is elke Nederlander, die zijn volk lief heeft, van het verlangen vervuld, om dit volk weer gelukkig te zien. Met den wensch, dat dit spoedig weer het geval zal zijn, sluit ik deze verklaring. VEREENIGING VOOR VEILIG VERKEER. Jaarvergadering van de afd. Leiden. In een der bovenzalen van café-restau rant „De Harmonie" hield gisteravond de afdeeling Leiden en omstreken van de Ver- eeniging voor Veilig Verkeer haar matig be zochte j aarlij ksche algemeene ledenverga dering, welke werd voorgezeten door den heer mr. N. J. Rowaan. Na behandelingder ingekomen stukken en goedkeuring der notulen, bracht de se cretaris, de heer F. J. de Jong, het jaarver slag over 1940 uit, waarin werd medege deeld, dat de activiteit der afdeeling ten zeerste heeft geleden onder de oorlogsom standigheden. De jeugdverkeersexamens vonden in 1940 geen doorgang, hoewel de voorbereidingen geheel gereed waren. De heer M. J.. Kwint, die sedert 1933 het voor zitterschap bekleedde, was wegens vertrek naar elders genoodzaakt zijn functie neer te leggen; hij werd opgevolgd döor mr. N. J. Rowaan. Tot voorzitter der Verkeers-On- derwijscommissie-werd benoemd de heer B. van Julsingha, inspecteur L. O., zulks in de plaats van den heer H. van Slooten Jr., die bereid werd gevonden tijdelijk het secreta riaat dier commissie op zich te nemen. Het ledental bleef in 1940 stationnair en bedroeg op 31 Dec. j.l. 352. Het verslag eindigde met een opwekking om in het algemeen belang ook in de naaste toekomst de Veilig-Ver- keersgedachte te blijven propageeren. Het verslag werd onder dank aan den secretaris goedgekeurd. Uit het verslag van den penningmeester, den heer B. J. Moolenaar vernahien wij, dat de ontvangsten f. 395.25 bedroegen en de uitgaven f. 127.10. Na aftrek van het nadee- lige saldo over 1939 ad f. 17.05, blijft er derhalve een voordeelig saldo over beide jaren van f. 251.10. Nadat de heer J. G. van der Zanden na mens de Kascommissie had gerapporteerd, dat de boeken en bescheiden van den pen ningmeester in orde waren bevonden, werd deze functionaris onder dankzegging voor het gevoerde beheer gedéchargeerd. Van de periodiek aftredende bestuursle den, de heeren D. W. van der Wal, J. C. Krijger en S. Erkelens werden de eerste twee bij acclamatie herkozen, terwijl besloten werd in de vacature-Erkelens voorshands niet te voorzien. Tot leden der kascommis sie voor 1941 werden benoemd de heeren T. Groeneveld (aftr.) en J. C. van Elsgeest. Bij de rondvraag vestigde de voorzitter de aandacht op de begin Mei te houden jeugdverkeersexamens en hij bracht dank aan de heeren van der Wal en Hofstede, inspecteurs van politie te dezer stede, die het loffelijk initiatief namen en dit ook verwezenlijkten om voor een duizendtal schoolkinderen een tentoonstelling en cur sus in aanschouwelijk verkeersoriderwijs in te richten. SLACHTOFFERS DER DUISTERNIS. De avonden rondom het tijdstip van Nieuwe Maan blijken fataal voor degenen, die zich 's avonds nóg laat op straat be vinden. Gisteravond omstreeks half tien zijn op de Mare twee wielrijders in de duisternis te water geraakt. Gelukkig konden beiden spoedig door handreiking op het droge wor den geholpen. OPENBARE LEESZAAL „REUVENS". De jaarvergadering. In de gistermiddag onder voorzitterschap van dr. A. A. van Rijrubach gehouden jaar vergadering van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek „Reuvens" heeft de secretaresse mej. dr. J. H. van Lessen, het jaarverslag uitgebracht. Hieruit vernamen wij, dat het aantal leden op 1 December j.l. 1747 be droeg, w.o. 282 buitenleden. Voorts werden 70 nieuwe werkloozen, 189 militairen en leden van den opbouwdienst, 254 leden der jeugdbibliotheek en 87 leden bij het corres pondentschap Voorschoten ingeschreven. Het boekenbezit is met 501 deelen ver meerderd, het aantal brochures met 110 ver minderd. De openstelling moest worden gewijzigd wegens verduistering op straat. De studiezaal werd door 1576 personen be zocht. Tot 1 October bezochten 1973 militairen en „opbouwers" de leeszaal. Daarna hield het bezoek op. Het totaal der uitgeleende boeken was in Leiden 85.664 (55.614 deelen ontspannings lectuur en 30.050 studieboeken). Aan werkloozen werden uitgeleend 5744 deelen, in de jeugdbibliotheek 14.276 dee len, aan militairen 1784 deelen, aan andere instellingen 134 deelen en in het correspon dentschap Voorschoten 6647 deelen. Met ingang mn 1 Juli 1940 werd de assistente mej. D. Wiersma vast aangesteld, na een jaar tijdelijk te zijn werkzaam ge weest. De samenstelling van het dagelijksch en algemeen best/uur, benevens die van het college der „gewone leden" bleef ongewij zigd. De rekening van den penningmeester, den •heer B. W. de Waal, sloot met een bedrag van f. 15.397,08%. Voor schuldaflossing en afschrijving was een bedrag van f. 911,8s1/: beschikbaar, zoodat de uitkomsten gunstig zijn. Beide verslagen werden onder dankzeg ging goedgekeurd. JAARVERGADERING DER MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST. Ir. J. J. G. van Hoek tot voorzitter benoemd. De Maatschappij voor Toonkunst hield gisteravond haar jaarvergadering in het Toonkunstgebouw aan het Rapenburg al hier. Na goedkeuring der notulen van de vorige algemeene ledenvergadering las de secretaris het jaarverslag over het 106de maatschappelijk jaar voor en legde de pen ningmeester zijn rekening over dat jaar aan de vergadering over. Het jaarverslag werd ongewijzigd vastgesteld, de rekening van den penningmeester goedgekeurd onder dankzegging aan den penningmeester voor zijn accuraat beheer. In de vacature, ontstaan door het perio diek aftreden van den voorzitter, dr. C. de Jong, werd vervolgens tot bestuurslid der Maatschappij gekozen, de heer ir. J. J. G. van Hoek, die deze benoeming aanvaardde. Na het benoemen van een Commissie tot nazien der rekening en verantwoording over het 107de maatschappelijk jaar en na de rondvraag, die niets van belang opleverde, wendde vervolgens de vice-voorzitter, dr. A. J. Koster Hzn., zich tot den' scheidenden voorzitter, en bracht in herinnering, hoe deze vijf jaar geleden onder zeer moeilijke omstandigheden het presidium op zich ge nomen had. Veel Is in deze jaren veranderd en verbeterd, waarbij wel in de eerste plaats de aankoop van een eigen gebouw mag wor den gememoreerd. Gij hebt, aldus spreker, gemeend ter voorkoming van verstarring Uw taak thans aan een ander te moeten overdragen en wij hebben dit standpunt te respecteeren. Het bestuur dankt U voor wat Gij in het belang der Maatschappij hebt gedaan en hoopt U ook na Uw aftreden nog vele malen in den Toonkunst-kring te mo gen begroeten. De heer de Jong. dankte hierna met en kele woorden. Vervolgens heette de heer Koster den heer van Hoek welkom in het bestuur, waarna hij de vergadering sloot. Naar wij vernemen, werd daarna een bestuursvergadering gehouden, waarin de heer van Hoek tot voorzitter der Maatschappij werd gekozen. Het jaarverslag. Aan het jaarverslag over de periode 1 September 1939 tot en met 31 Augustus '40 wordt het volgende ontleend: Over het geheel genomen kan worden ge constateerd, dat het 106de maatschappelijk jaar, ondanks de zeer moeilijke tijdsom standigheden, niet ongunstig is geweest. De officieele opening van het nieuwe Toon kunstgebouw aan het Rapenburg is •helaas achterwege moeten blijven. Hulde moet worden gebracht aan den heer Ber nard Buurman, die het oude laboratorium van professor Storm van Leeuwen herscha pen heeft in een frisch, modern gebouw. Uit de Leidsche burgerij werd een gift bij eengebracht, te besteden voor de inrichting van het nieuwe Toonkunstgebouw. Dit ruime gebouw bleek in het gebruik uitste kend te voldoen. De lokalen leenen zich zeer goed voor leskamers. Het concertzaaltje werd gebruikt zoowel voor de schooluitvoe- ringen als voor de repetities van het Ge mengd Koor en van het Kamerorkest. Du jaar voor het eerst werd aan de Mu ziekschool een declamatie-cursus gegeven, ten doel hebbende in clubverband de wel sprekendheid te beoefenen. Leidster van dezen cursus was mej. Roosje Driessen. Voorts werd ongericht een „Kamerorkest der Maatschappij; voor Toonkunst" onder leiding van den dirigent Jan van Epen- huysen. Reeds spoedig bleek, dat het en thousiasme voor dit orkest zeer groot was; weldra had zich een dertig tal leden aange meld. De heer Franco Mendes heeft met medewerking van mevrouw Luger en den heer de Klijn een zeer interessante lezinf gehouden over den componist Max Reger. Deze lezing vond een enthousiast gehoor. Voor de afdeeling der Muziekschool te Oegstgeest was de belangstelling dit jaar even groot als het jaar daarvoor. Ook het Volksmuziekonderwijs, vanwege de Maat schappij gegeven op het Leidsche Volkshuis, leverde goede resultaten op. Dit jaar werden twee concerten gegeven in den „Leidsche Schouwburg", één concert in de Stadsgehoorzaal en bovendien een voordrachtavond in de kleine zaal der Stads gehoorzaal. Het ledental is stationnair gebleven. Het aantal muziekwerken in de Muziek bibliotheek is dit jaar gestegen tot 4014 nummers. Een groote collectie klassieke en moderne Fransche vioolmuziek werd aan gekocht. Van de uitleening werd goed ge bruik gemaakt. Boekengeschenken werden in dank ontvangen van de dames H. van der Harst te 's-Gravenhage, N. van der PlasSchaffer, M. van Geer, Escher-Brozy te Oegstgeest, A. de Loos, Bijvanck-Hintzen, A. van der Feen te Leiden en KanPeelen te 's-Gravenhage, benevens van de heeren ter Haar en E. Gorter te Leiden en van H. Franco Mendes te Oegstgeest. LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Toelating van privaat-docenten. Bij beschikking van den secretaris-gene raal vam het Departement van Opvoeding, Wetenschappen en Cultuurbescherming zijn dr. P. J. Kooreman en dr. J. J. de Jong al hier, tot wederopzeggens toegelaten als pri vaat-docent bij de faculteit der geneeskunde aan de Leidsche Universiteit, om onderwijs te geven in: de urologie en de ziekten van het bloed, de spijsvertering en de stofwisse ling. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging. N.V. Nederlandsche Mengvoederfabriek „Muskator", A 186, Oude-Wetering. Uittredend directeur: A. O. Rijsdijk, Oegstgeest. Gisteravond werden in de Sportschool Bodry examens afgenomen in Super-Jiu- Jitsu. Geslaagd zijn de heeren: R. Karei, J. W. Karei, J. van Egmond en J. C. Verkerk. Gdstermorgèn omstreeks kwart voor elf is een begin van brand ontstaan onder het balcon van een tramwagen der H.T.M., staande op het stationsemplacement. De oorzaak was. dat een hoeveelheid samen geklonterd vet in brand .geraakte als gevolg van krachtig remmen. Een politie-agent wist het brandje met een minimax te blus- schen. De politiebrandweer heeft gisteravond omstreeks 6 uur een schoorsteenbrandje gebluscht ten huize van den 49-jarigen J. Z. S. in de Leliestraat nr. 48. Gisteravond omstreeks kwart voor twaalf is de 34-jarige mej. J. de G.L. op de Haarlemmerstraat met haar rijwiel op de tramrails geslipt, waardoor zij viel en vermoedelijk den rechterenkel brak. De Eer ste Hulpdienst vervoerde haar naar het Academisch Ziekenhuis. GEBOREN: Wouter Albertus, Z. van W. A. Philippo en J. W. Kersten Theodora Adriana Maria, D. van H. F. van der Weijden en A. H. de Boer Casper Antonius Maria, Z. van J. A. Straathof en P. A. van Diemen Hester, D. van A. La- terveer en J. Stouten Jacobus Augustinus Maria, Z. van J. A. Visser en W. J, van der Post Bernhard Wilhelmus, Z. van M. Hoexum en M. M. Warnar Petrus Wilhelmus, Z. van W. P. Greef en F, G. Breuze Anton, Z. van J. Heemskerk en G. Beij Johannes, Z. van J. van Staveren en A. K. Huis Pieter, Z. vair Th van Boheemen en J. Tijssen Hen_ drikus Jacobus, Z. van H .J. Blikman en M. L. C. Meijer Adrianus Anthonius, Z. van A. Hulst en A. G. Speller Josina Johanna, D. van J. G Leget en J. J. Daalmeijer Jantje, D. van J. C. ten Donkelaar en T. de Jong. 'Jansje Sophia, d. van F. P. A. Breedeveld en S. J. van der Veer Cornelis Jacobus, z. van J. J, Zandbergen en M. C. Zwetsloot Frederik, z. van K. J. Nagtegeller en C. W. Klever Cornelis z. van A. Rooda en J. Rietveld Heigard Gerda Lore, d. van A. A. G. Sohns en L. A. E. M. Weier. ONDERTROUWD: S. Schraa jm 20 j en E. M. Spierenburg jd. 17 j. D. Zorn jm 24 j. en C. Geerlof jd. 21 1. A. E. Bleijs, jm. 33 jaar en M. Penseel, ja. 20 jaar. GETROUWD: A. Maaskant jm en A. M. Kooij jd. D. W. Baming jm. en G. Groenendijk jd. J. B. W. M. de Koning jm en E. J. Louwerse jd, J. F. Kuijvenhoven jm. en H. Lamers jd. O. VERLEDEN: W. F. Spijkers, Dr. 19 jaar. J. J. Kapteijn, m., 63 jaar H. Looyestein, hsvr. van J. Westerbeek, 76 jaar. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 27 Maart, Tongen f. 4.403 per KG bot f.4846; kl. schol f.76—56; pufschol f.45—26; schar f.42; kl. schar f.36—26; pufschar f.1813; wijting f.52-^7 (alles per 50 KG). Zoetwatervischbrasem 6259 ct.: blei 56 ct.; spiering 72 ct. (alles per KG). Besomming loggers: KW 107 f.1277: KW 52 f. 1034. Besomming kotter: KW 21 f.390. A. N. T. te L. Zonder vergunning kunt u Rockanje niet bereiken U moet voor elke ge meente, die u voornemens bent te bezoeken, te voren schriftelijk vergunning vragen aan de burgemeesters dier gemeenten. De juiste tijden der veren zijn ons niet bekend, doch volgens de ons ter beschikking staande gegevens wordt vrij wel een half-uurdienst onderhouden. 21

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2