BINNENLAND Joego Slavië Als men veel buitenis, LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 26 ferf 1941 Derde Blad No. 24847 82ste Jaargang. Herstel van de Rijn- binnenvaartvloot en Huïsslachting van schapen Samenstelling van ons brood JentWjWL Groot-Rotterdam in wording Gesloten tijd voor vischsoorfen en vischtuigen Het vervreemden van bedrijven aan buitenlanders Invalide militairen m en zijn korte, maar bewogen geschiedenis Gemengd Nieuws KOOPSOMMEN EN VERGOEDINGEN IN 'S RIJKS SCHATKIST. Het Verordeningenblad no. 12 bevat een besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van waterstaat, van fi nanciën, van justitie en van handel, nij verheid en scheepvaart betreffende het herstel van de Rijn- en binnenvaartvloot. Hieraan is het volgende ontleend: Hieraan is het volgende ontleend: Artikel 1. - (1) De koopsommen voor de door de Duitsche militaire autoritei ten aangekochte in Nederland thuisbe- hoorende Rijn- en binnenvaartuigen, alsmede de vergoedingen voor de door die autoriteiten in gebruik gevorderde tot bedoelde categorie behoorende vaar tuigen, welke zijn verloren gegaan, worden niet aan de rechthebbenden uitbetaald, doch in 's rijks schatkist gestort, ten einde te waarborgen, dat "Zij worden besteed voor het herstel van de Rijn- en binnenvaartvloot. (2) De Staat der Nederlanden is je gens de rechthebbenden aansprakelijk voor de uitkeering der koopsommen en vergoedingen overeenkomstig de be palingen van dit besluit en vrijwaart deswege de Duitsche militaire autori teiten. Artikel 2. - Vanwege den secretaris-ge neraal van het departement van water staat wordt, in overleg met den secretaris generaal van het departement van finan ciën, een bouwplan opgesteld tot herstel van de Rijn- en binnenvaartvloot. Artikel 3. - (1) De uitkeering, bedoeld in artikel 1, lid 2, wordt geregeld bij een na der besluit. In dit besluit zal een regeling omtrent de vergoeding van rente niet ont breken. (2) De uitkeering zal, behoudens in bij zondere gevallen, geschieden door toewij zing van een ander vaartuig aan den eige naar van het door de Duitsche autoriteiten gekochte of gevorderde schip. Lid 4 van dit artikel luidt: De toewijzing geschiedt door of vanwege den secretaris-generaal van het departe ment van waterstaat. Hij is bevoegd ook tegen den wil van den vroegeren eigenaar een vaartuig van hoogere waarde toe te wijzen dan" het bedrag van de aan den eigenaar toekomende koopsom of vergoe ding in welk geval hij tevens bepaalt op welke wijze de hoogere waarde van het tóëgewezen vaartuig zal worden betaald of verrekend. Lid, 2 van art. 4 luidt: De secretaris-generaal van het departe ment van waterstaat regelt de aanspraken van hypotheekhouders en andere zakelijk rechthebbenden, alsmede van de op het vaartuig bevoorrechte schuldeischers, op de .in artikel 1, lid 1, bedoelde koopsom men en vergoedingen. Hij kan ter zake daarvan nieuwe zakelijke rechten op het toegewezen vaartuig vestigen en daarbij de rangorde bepalen der bestaande hypothe ken ten opzichte van nieuwe, welke ter waarborging van de ter financiering van den herbouw of in verband met de over name van het vaartuig door den rechtheb bende verstrekte geldleeningen worden ge vestigd. In zooverre voor die financiering door het rijk credieten worden beschik baar gesteld, kan de secretaris-generaal van het departement van financiën te dien aanzien de bepalingen, vervat in het be sluit no. 22/1941 betreffende credieten voor opbouw of herstei van onroerende goede ren en schepen, overeenkomstig toepassen. Artikel 8. - De aanspraken ingevolge ar tikel 1, lid 2, kunnen noch vervreemd, noch verpand worden behoudens met toestem ming van den secretaris-generaal van het departement van waterstaat. Deze toestem ming wordt in geen geval verleend, indien de rechten van hypotheekhouders en van andere zakelijk rechthebbenden, alsmede van de op 't vaartuig bevoorrechte schuld eischers, niet voldoende gewaarborgd zijn. Artikel 9. - Ter zake van de uitvoering van dit besluit wordt door den secretaris generaal van het departement van water staat een commissie herstel Rijn- en bin nenvaartvloot 1941 ingesteld, waarin zitting hebben, nevens door de desbetreffende se cretarissen-generaal aan te wijzen verte genwoordigers van de departementen van waterstaat, van financiën, van handel, nij verheid en scheepvaart en van justitie, een vertegenwoordiger van het centraal bureau voor de Rijn- en binnenvaart, van de stichting Nederlandsche particuliere Rijn vaart centrale, van de stichting Neder landsche particuliere binnenvaart centrale en van de scheepshypotheekbanken. De secretaris-generaal van het departe ment van waterstaat benoemt den voorzit ter en de leden dezer commissie. EEN REGELING VASTGESTELD. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij heeft, nu ook het schapenvleesch in de distributie is betrokken, een regeling vastgesteld voor de huisslachting van schapen. Deze rege ling is analoog aan die van het huisslach- tingsbesluit 1940 voor varkens, met dien verstande, dat het verleenen van machti gingen tot het in huisslachting slachten van schapen gekoppeld is aan de vereisch- te dat in een der tijdvakken van 1 Augus tus 1937—1 Augustus 1938, van 1 Augustus 1938—1 Augustus 1939 of van 1 Augustus 19391 Agustus 1940 een of meer schapen in huisslachting zijn geslacht, hetgeen ten genoegen van den provincialen voedsel- commissaris moet worden aangetoond. Bij het varkensbesluit wordt deze eisch slechts gesteld voor tweede en volgende machti gingen. Gerst toegevoegd. DESKUNDIG OORDEEL. De samenstelling van de bloem aldus lezen wij in „De Bakkerswcreld" heeft een kleine verandering onder gaan. Voorheen was deze samenstel ling: 35 procent inlandsche tarwe, 35 procent rogge en 30 procent buiten- landsche tarwe. Thans is het percen tage rogge teruggebracht op 25 procent, dus 10 procent minder. Hiervoor in de plaats wordt 10 procent gerst toege voegd. De samenstelling is dus thans: 35 pro cent inlandsche tarwe, 30 procent buiten- landsche tarwe. 10 procent gerst en 25 procent rogge. Het blad wijdt een beschouwing aan de eigenschappen van de nieuwe mélange, waarbij o.a. het volgende wordt gezegd: „Wanneer de kruim onvoldoende veer krachtig is, dan wordt dit aangeduid met de benaming „klef". De consument beoor deelt het brood spoedig als goed. wanneer het geen afwijkenden smaak heeft en niet klef is. Wanneer brood tijdens het kauwen in den mond gaat samenballen, is dit zeer onaangenaam. Door de toevoeging van gerst wordt het brood echter niet klef. Dit is al leen het geval, wanneer geschoten graan verwerkt wordt of moet worden. Al met al moeten wij zeggen, dat de nieuwe samen stelling meevalt." J. PLOEGSMA OVERLEDEN. Ruim 60 jaar oud is, na kortstondige ziekte overleden de heer J. Ploegsma. be kend uitgever te Zeist. Na te Zwolle boekhandelaar te zijn ge weest, vestigde de heer Ploegsma zich als uitgever te Zeist, waar zijn bedrijf steeds grooter omvang kreeg, wat een goed jaar geleden aanleiding gaf de uitgeverij over te doen aan de firma Langkamp en Brink man, die echter de naam „Uitgeverij Ploegs ma" heeft gehandhaafd. Tal van werken deed de heer Ploegsma in den loop der jaren verschijnen, voor namelijk op vrijzinnig religieus gebied, op welk terrein hij de voorman was. Hbld. DR. DE VLUGT VERLAAT AMSTERDAM. Naar de Tel verneemt zullen dr. W. de Vlugt, de gewezen burgemeester van Am sterdam en mevrouw de Vlugt dezer dagen de ambtswoning aan de Heerengracht ver laten, om zich in hun landhuis te Aerden- hout te vestigen. instanline^^ (Ingez. Med.) ANNEXATIEPLANNEN IN EEN VERGEVORDERD STADIUM. Naar verluidt, aldus „De Tijd", is men bij de betreffende instanties reeds ver ge vorderd met de plannen tot annexatie van een aantal randgemeenten waaronder Schiedam welker verwezenlijking tot een Groot Rotterdam zal -voeren. De ont worpen regeling heeft de goedkeuring der betrokken autoriteiten.-Bezwaren, o.a. van Schiedamsche zijde geuit, zijn als niet doorslaggevend afgewezen. Naar aanleiding van het misverstand, dat in sommige kringen ten aanzien van de bij beschikking van 12 Maart j.l., afd. vissche rij en gebrachte wijziging in den gesloten tijd voor vischsoorten en vischtuigen is ont staan, brengt de secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij het navolgende ter kennis van belanghebben den. Voor 1941 zal de gesloten tijd voor bar beel, blankvoorn, brasem, karper, k'olblei, meun, ruischvoorn, serpeling, sneep en win de ingaan 21 April zoowel voor de rivieren als voor de binnenwateren. Voor baars en snoek is de gesloten tijd dus niet gewijzigd en derhalve 16 Maart j.l. in gegaan, terwijl de gesloten tijd voor snoek baars 1 April ingaat en voor zeelt dit jaar geen gesloten tijd is vastgesteld. Het gebruik van vischtuigen op de rivie ren is toegestaan tot en met 21 April met uitzondering om. van den zetangel of fleur, den sleephengel, den hengel geaasd met visch en de sleeplijn. Hieruit blijkt dus, dat het visschen met den gewonen hengel aldaar ook tot en met 21 April fs toegestaan. Voor de binnenwateren is de visscherij eveneens verlengd, doch niet langer dan tot en met 31 Maart en ook daar zijn de reeds hiervoor genoemde snoekvischtuigen uitge zonderd. Wel mag dus met den gewonen hengel worden gevischt tot. en met 31 'Maart. Deze regeling geldt echter uitsluitend voor zoover in de ruimere en diepere wateren, welke niet binnen een polder zijngelegen, wordt gevischt. Het visschen in polderwateren, waaron der in het algemeen alle binnen de boezems of ringvaarten van den polder gelegen wa teren moeten worden verstaan, is alleen toegestaan op vergunning van den inspec teur der visscherijen in het 4e, 6e en 7e district te 's-Gravemhage. Voor de drie Noordelijke provinciën Gro ningen, Friesland en Drene is de gesloten vischtijd dit jaar 16 Maart ingegaan. SAMENGAAN VAN PENSIONHOUDERS- BONDEN. Tijdens een gecombineerde hoofdbestuurs vergadering van den Nederlandschen vak bond van pensionhouders te 's-Graven- hage en den Nederlandschen bond van pensionhouders te Utrecht werd een con tactcommissie benoemd. De taak van deze commissie zal zijn voorstellen te ontwerpen voor een samen gaan van beide bonden. TOESTEMMING IS VEREISCHT. In verordeningenblad 1941 no. 1£ is op genomen een verordening van den rijks commissaris betreffende het vervreemden van ondernemingen en bedrijven aan bui tenlanders. Aan deze verordening wordt het volgende ontleend: Natuurlijke of rechtspersonen, die hun woonplaats in het bezette Nederlandsche gebied hebben of aldaar gevestigd zijn, mogen ondernemingen of bedrijven, welke zich bezighouden met de vervaardiging, be werking of verwerking van goederen (In- dustrleele ondernemingenalsmede han delsondernemingen, niet dan met goedkeu ring aan natuurlijke of rechtspersonen, die hun woonplaats buiten het bezette gebied hebben of daarbuiten gevestigd zijn, ver vreemden. Het vervreemden van deelgerechtigdheid behoeft eveneens goedkeuring. Het bepaalde is slechts van toepassing voor het geval de koopprijs meer dan hon derd duizend gulden bedraagt. De rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied (commissaris-generaal voor financiën en economische zaken) kan deze grens in het algemeen of voor bepaal de groepen van ondernemingen of bedrij ven -wijzigen. Hij die opzettelijk in strijd handelt met de voorschriften dezer verordening of met een ingevolge deze verordening gegeven bepaling, opgelegde voorwaarde of ver plichting, of dezelve ontduikt, wordt met een gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren en met een boete van ten hoogste honderd duizend gulden, of met een dezer straffen gestraft, voor zoover op het feit bij andere voorschriften geen zwaardere straf is gesteld. Naast de straffen kan verbeurdverkla ring van de waarden, waarop de strafbare handeling betrekking heeft, worden uit gesproken. De maatregelen ter uitvoering van deze verordening zullen nader worden vastgesteld. De verordening is gisteren in werking getreden. TAAKVERDEELING VOOR DE Z.G. AANVULLENDE ZORG. Ter bevordering van de samenwerking en juiste taakverdeeling inzake hulpverlee ning aan invalide en gewonde militairen alsmede aan de nagelaten betrekkingen van de gesneuvelden is dezer dagen een be spreking gehouden onder leiding van het hoofd van het Afwikkelingsbureau van het departement van Defensie. Hier werd er nogmaals de nadruk op ge legd, dat alles, wat de invalide en gewonde militaireh alsmede de weduwen en weezen der gesneuvelden noodlg hebben, van rijks wege wordt verstrekt. De zorg voor de in valide en gewonde militairen is gecentrali seerd bij de zesde afdeeling van 'het depar tement van Defensie, Wassenaarscheweg 43 te 's-Gravenhage (telefoon 776596), terwijl de pensioenen voor de nagelaten betrek kingen der gesneuvelden worden verzorgd door de derde afdeeling B van het departe ment, gebouw Petrolea, Benoordenhout- scheweg te 'sGravenhage (telefoon 115790). Het Arbeidsbureau voor oorlogsinvaliden (A.V.O.), gevestigd te Amsterdam (Nicolaas Maesstraat 52), verleent zijn hulp voor wat betreft bemiddeling, ^scholing en herplaat sing in het bedrijfsleven. beschermen meermalen per dag Verkrijgbar bij Apothekers en Drogisten t-.30en -50 848 (Ingea. Mea.j „Reeds na enkele jaren stonden de geestelijke vaders van dezen staat met zorgelijke gezichten over de wieg gebogen...." Van Fransch bondgenoot tot vriend van Duitschland. (Van een bijzonderen medewerker). Joego-Slavië behoort tot de jongste sta ten van Europa. In zijn huidigen vorm is het ontstaan in 1918, na het einde van den wereldoorlog, toen Montenegro en verschei dene gedeelten van de vroegere Donau- monarchie werden toegevoegd aan het ko ninkrijk Servië, dat voortaanden naam droeg Koninkrijk der Serven, Kroaten en Slowenen. Servië, een Balkanlandje van betrekke lijk geringe beteekenis, kreeg daardoor eensklaps een omvang, die het stempelde tot een der voornaamste middelgroots Euro- peesche staten. Maar dit neemt niet weg, dat velen in Europa de vorming van een zoo groot Servië een gevaarlijk experiment noemden en niet alleen in de toekomst internationale verwikkelingen voorzagen, maar ook sterk twijfelden aan de innerlijke kracht van den nieuwen staat. Met zorge lijke gezichten stonden weinige jaren la ter de geestelijke vaders van het jonge Joe go-Slavië reeds over de wieg gebogen. Het land was aan binnenlandsche onrust ten prooi, er dreigde revolutie, er vielen scho ten in het parlement en een der voornaam ste Kroatische volksleiders, Stefan Raditsj stief als martelaar voor de rechten van zijn volk. De crisis week evenwel. De rust keerde weer. De Serven begrepen, dat als zij hun groote koninkrijk in stand wilden houden, zij een beetje respect moesten toonen voor de Slowenen en de Kroaten, en voor de andere nationaliteiten, omdat anders een uiteenvallen van Groot Servië onvermii de- lijk zou zijn. Sedertdien zijn de moeilijk heden weliswaar niet geheel en al verdwe nen. want nog steeds bestaat er ernstige wrijving tusschen de Serven en de Kroaten, maar Joego-Slavië is als staat de kinder ziekten nu toch te boven gekomen. Het is een macht van niet te onderschatten be teekenis geworden. HET DOEL VAN GROOT-SERVIË. Van Duitsche zijde heeft men Zuid-Slavië steeds beschouwd als een staat, die enkel en alleen zoo groot van omvang was ge worden, omdat men Duitschland wilde omringen door een kring van landen, die anti-Duitsch georiënteerd waren. Polen, Tsjecho-Slowakije en Joego-Slavië vorm den inderdaad een gordel rondom het Duit sche levensgebied. En het was geen toeval, dat jarenlang deze drie staten de beste bondgenooten van Frankrijk .zijn geweest. Roemenië, dat eveneens aanzienlijk ver groot uit den wereldoorlog te voorschijn was gekomen, behoorde trouwens ook tot deze groep van Fransoli georiënteerde staten. En inderdaad was Joego-Slavië een bol werk van Fransch-Britschen invloed op den Balkan, evenzeer als Roemenië. Dit wordt onder meer bewezen door het feit, dat er jarenlang een zeer gespannen verhouding heeft bestaan tusschen Joego- Slavië en Italië. Mussolini heeft enkele malen een zeer krachtige taal gesproken als hij het over Joego-Slavië had, omge keerd hebben de Joego-Slavische nationa listen, als zij aan het demonstreeren sloe gen. zich vele malen aan zeer onparlemen taire termen bezondigd bij het vellen van een oordeel over Italië. Achter deze woord schermutselingen stond Frankrijk, dat nu eenmaal met leede oogen de pogingen van Italië aanzag om zich een invloedsfeer op den Balkan te verwerven. Joego-Slavië maakte ook deel uit van de Kleine Entente, een statenbond, die, zoo als bekend, uitsluitend in het leven was ge roepen ter handhaving van de te Versailles getrokken Midden-Europeesche grenzen. Joego-Slavië behoorde ook tot de Balkan- entente, waarvan Tsjecho-Slowakije. dat wel tot de Kleine Entente behoorde geen deel uitmaakte, maar waartoe Griekenland en Turkije, die niet waren aangesloten bij de Kleine Entente, wel behoorden. Men mag dus zeggen, dat Joego-Slavië ziin be staan verbonden had met dat van Frank rijk. En het is dat blijven doen, totdat Frankrijk een koers insloeg, waarmede de staten van Midden- en Zuid-Oost-Europa zich niet konden vereenigen, toen Frank rijk zich nauwer en nauwer met Rusland lieerde en in Parijs het Volksfront aan het roer kwam. DE BREUK MET FRANKRIJK. Wat zagen deze Zuid- en Midden-Euro peesche staten? Zij zagen een Duitschland, dat zich na 1933 in zeer snel tempo herstelde van de gevolgen van den wereldoorlog. Een Duitsch land dat in enkele jaren tijds een domi- neerende positie in de oude wereld ver overde. Zij zagen een Italië, dat meer en meer naar samenwerking met Berlijn overhelde. En zij zagen een Frankrijk, dat zich met Rusland verbond, een staat, waartoe noch Roemenië, noch Joego-Slavië, noch Tsjecho Slowakije zich aangetrokken gevoelden, zoomin als eenige andere staat in dit deel van Europa. Zonder uitzondering voelden de Midden- en Zuid-Oost-Eur'opeesche Sta ten zich immers min of meer door Rusland bedreigd. Zoo bracht dus de toenadering tusschen Frankrijk en Rusland een ver koeling teweeg tusschen Frankrijk en zijn andere bondgenooten. Toen kwam het Volksfront. De bondge nooten zagen Frankrijk inwendig verzwak ken. Zij zagen Parijs meer en meer prestige verliezen. Nieuwe verkoeling volgde. Ten slotte kwam in 1938 het beslissende moment. Londen en Parijs lieten Tsjecho- Slowakije in den steek.Vanaf dit mo ment waren destaten van Midden- en Oost-Europa geen betrouwbare bondge nooten meer. De Kleine Entente stortte in een. de Balkan-entente verloor haar grond slagen. Aanvankelijk namen al deze staten nog een afwachtende houding aan. Het voorjaar va nl940 heeft uiteindelijk den laatsten stoot gegeven. De meeste Balkan- staten oriënteerden zich op Berlijn en Rome en zagen af van verdere samenwerking met Londen en Parijs. En thans geeft ook Joe go-Slavië te kennen, dat het zijn vriend schap met Duitschland aanzienlijk wil versterken. Het laatste Fransch-Britsohe bolwerk op den Balkan, afgezien Griekenland, valt weg. DE TOEKOMST. Na een Duitsche overwinning zal Joego- Slavië daardoor sterker zijn dan ooit. Ser vië, het stamland, eeuwen geleden zelf standig, eeuwen lang vazalstaat van Tur kije. sedert 1878 zelfstandig, sedert 1882 een koninkrijk met een zeer bewogen geschie denis. voegt zich naar de omstandigheden. Ingeklemd als het is tusschen Duitsch land en Italië en met deze beide staten verbonden mogendheden, kiest het de wijs te partij en versterkt het zijn banden met Rome en Berlijn. (Nadruk verboden). Eventueele plaatsing in een overheidsbe- trekking geschiedt uitsluitend door de af deeling personeelsvoorziening van het de partement van Binnenlandsche Zaken (Raamweg 3 te 's-Gravenhage). De" aanvullende zorg voor deze personen (bijv. voor aanschaffing van burgerklee- ding, voor ontspanning, voor hulp bij ziekte in 'het gezin, enz.) zal als volgt worden ver leend: A. De aanvullende hulp voor invalide militairen na hun pensionneerlng alsmede voor de nagelaten betrekkingen der ge sneuvelden is geconcentreerd in het Fonds voor hulp aan oud-militairen (1815), ge vestigd te Amsterdam. B. De zorg voor de aanschaffing van burgerkleeding, voor ontspanning aan den zieken en gewonden soldaat in de hospita len enz. is geconcentreerd in het Comité voor den zieken en gewonden soldaat, ge vestigd te 's-Gravenhage, Javastraat 66 (te lefoon 112816). C. De Ned. Vereeniging tot steun aan miliciens (Stamil), waarvan het hoofdbe stuur is gevestigd te Amsterdam, Wetering schans 96 (telefoon 45903), zal zich voortaan bepalen tot de behartiging van de belangen van ontslagen dienstplichtigen en leden van den O.pibouwdienst, voor zoover zij niet tot de gewonden of invaliden behooren. Teneinde verwarring en versnippering bij de hulpverleening te vermijden, is het raadzaam dat bestaande comité's en parti culieren, die zioh op dit terrein bewegen, zich van zelfstandige actie onthouden en zich tot een der bovengenoemde instanties wenden. SAMENVOEGING VAN GEMEENTEN. Bij beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van binnenland sche zaken worden met ingang van 1 April a-s. de gemeenten Herpen en Ravenstein genaamd Ravenstein, terwijl de gemeenten genaamd Ravenstein, terwijl de gemeente Colijnsplaat, Kats en Kortgene worden sa mengebracht 'onder een gemeente, genaamd Kortgene. VERSPREIDE BERICHTEN. De heer J. Voetelink, is met ingang van 27 April a-s. opnieuw tot burgemees ter van Giethoorn benoemd. Als directeur van den gemeente lijken dienst voor Maatschappelijk Hulp betoon te Den Haag wordt door B. en W. voorgedragen de heer W. C, A. Riem Vis, tot dusver adjunct-directeur. De heer Hoe- jenbos wordt als adviseur tijdelijk aan de zen dienst verbonden. VROUW VERMIST TE VEENENDAAL. Misdrijf in het spel? Sinds Vrijdag j.l. wordt te Veenendaal een 26-jarige vrouw vermist. Deze juf frouw, genaamd Johanna Kwint, echtge- noote van M. van den Brink, bracht Vrij dagavond een bezoek bij kennissen in de Kastanjestraat. Zij is daar ongeveer 10 uur 's avonds vandaan gegaan. Aanvankelijk bestond het vermoeden, dat zij door de duisternis misleid in de Vaart gereden zou zijn. De politie is met behulp van de Brandweer direct aan het dreggen gegaan, doch niets werd gevonden, ook het rijwiel niet. Men heeft tot Zaterdagmiddag doorge dregd, zoodat v/el kan worden aangeno men, dat zij niet te water is gereden, en het vermoeden is thans, dat een misdrijf tegen haar is gepleegd. ONTPLOFFING EN BRAND TE DUVENDRECHT. Gistel-middag was in in de werkplaats van den heer Spruyt aan de Molenkade te Duivendrecht, waar synthetische oliën worden vervaardigd, een jongen aan den arbeid. Door nog niet bakende oorzaak ont stond een ontploffing, tengevolge waarvan brand uitbrak. In een oogwenk grepen de vlammen om zich heen, zoodat de werk plaats weldra geheel was uitgebrand. Het bovenhuis brandde gedeeltelijk uit. De achtergevel stortte ln, voordat de brand weer het vuur measter was. De jongen liep bij den brand zulke ern stige brandwonden op, dat hij naar het O.L. Vrouwe Gasthuis te Amsterdam moest worden vervoerd. PAARD SLOEG OP JïOL. Eeii kind gedood. Te Hensbroek (N.-H.) sloeg eergistermid- dag, een paard, dat gespannen was voor een kar, op hol. Op den wagen lag een eg, welke er af rolde. Het vier-jarig zoontje- van den heer Loos viel eveneens van de kar. Een pen van de eg drong het kind in het hoofd. Korten tijd later is de kleine overleden. BUITENLANDSCH GEMENGD. EEN RECORD! De Ver. Staten hebben een nieuw record gevestigd, waarop echter geen enkel land jaloersch zal zijn. Het ministerie van justi tie heeft medegedeeld, dat in 1940 liefst 1.517..026 zware misdaden zijn begaan, d.i. 2,3 procent meer dan in het voorafgaande jaar Uit deze gegevens kan men berekenen dat gemiddeld iedere 21 seconden een ern stig misdrijf gepleegd wordt. Gespecifi ceerd kan men zeggen dat iedere 10 minu ten een roof, ieder kwartier een inbraak en iedere 44 minuten een moord wordt ge pleegd. Diefstallen zijn om de 35 seconden en autodiefstallen om de drie minuten aan de orde. (U.P.)

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 9