Zuid-Slavië's toetreden tot het Drie-mogendheden-pact Protocol en Nota's Technische hoogeschool te Delft wordt heropend 82sfe Jaargang WOENSDAG 26 MAART 1941 No. 24847 Nieuwe President Nederlandsche Bank Mr. M. M. Rost van Tonningen benoemd De heer Robertson, directeur-secretaris Op nader te bepalen datum Verduisteren: 20.02 uur 7.28 uur Von Ribbentrop en Tswetkowitsj spreken Geen Duitsche troepen in Zuid-Slavië Rede van von Ribbentrop Joegoslavisch tegoed tri Ver. Staten geblokkeerd EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel vcor advertenties uit Leiden en plaateen waar agentschappen van ons Blad zijn gevestigd Andere advertenties 37 ets. per regel. Minimum 5 regels. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. - Incassokosten volgens postrecht. „Kleine Advertenties" (hoogstens 30 woorden) uitsluitend bij vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets. berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden 2.35 per weekƒ0.18 Franco per post ƒ2.35 per 3 maanden 4- portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De rijkscommissaris voor bezet Nederland, rijksminister Seyss- Inquart, heeft op grond van zijn verordening nr. 108-1940, par. 1 over bijzondere bestuursrechtelijke maatregelen mr. M. M. Rost van Tonningen tot president der Nederlandsche Bank benoemd. De beëediging vond heden door den rijkscommissaris, in tegen woordigheid van den commissaris-generaal voor financiën en economie, minister dr. H. Fischböck plaats. Tegelijkertijd heeft de rijkscommissaris voor bezet Nederland rijksminister Seyss Inquart, op grond van zijn verordening nr. 31940 par. 1 over de uitoefening v<an de regeeringsbevoegdheden in bezet Nederland in verband met verordening nr. 108-1940 par. 3 (4de verordening over bijzondere bestuurs- rechterlijke maatregelen) den directeur secretaris bij de Nederlandsche Bank mr. J. Westerman Holstijn eervol ontslag verleend met toekenning van pensioen. In zyn plaats benoemde de rijkscoftimis- saris rijksminister Seyss Inquart den pro curatiehouder van de Nederlandsche Indi sche Handelsbank te Amsterdam, den heer J. Robertson tot directeur-secretaris bij de Nederlandsche Bank en droeg hem tevens de functies op van plaatsvervanger van den president in den zin van par. 21 al. 1 der statuten van de Nederlandsche Bank. Van bevoegde zijde wordt hierbij nog op gemerkt, dat de benoeming van mr. Rost van Tonningen niet aan zijn politieke ge zindheid ontspruit, doch dat de qualiteiten van mr. Rost van Tonningen op financieel gebied zeer bekend zijn en deze inzonder heid bij zijn benoeming op de bedoelde plaats den doorslag gegeven hebben. Mr. M. M. Rost van Tonningen werd in 1894 geboren uit een officierengeslacht. Op 15-jarigen leeftijd bezocht hij de H.B.S. in Den Haag en ging vervolgens naar Delft om technische vakken te studeeren. De mobili satie van 1914 maakte een einde aan zijn technische studie. De heer Rost van Ton ningen trad in militairen dienst. In Aug. 1915 werd hij officier. Na afloop van den wereldoorlog deed hij staatsexamen, was in één jaar tijd candidaat in de rechten en twee jaar later reeds doctorandus. Hij voelde zich aangetrokken tot de poli tieke financieele wereld en werd secretaris van het Noord-Amerikaansche scheidsge recht in Den Haag. Daarna vertrók hij als volontair naar Geneve en werkte op het arbeidsbureau van den Volkenbond. In 1923 volgde zijn benoeming tot secre taris van mr. A. R. Zimmerman. Aanvan kelijk was hij belast met de studie der Oostenrijksche staatsfinanciën. Vervolgens was hij werkzaam bij de controle en reor ganisatie der staatsbedrijven en verbinding met de circulatiebank. Toen mr. Zimmerman in 1926 Weenen verliet, heeft mr. Rost van Tonningen twee jaar de liquidatie voortgezet. In 1928 kwam hij weer naar Nederland en was werkzaam als chef van de studie- afdeeling bij het bankiershuis Hope en Co te Amsterdam. In 1931 ging hij als verte genwoordiger van den Volkenbond naar Weenen voor de financieele controle op de Foto-archief. Mr. M. M. Rost van Tonningen. Oostenrijksche staatsfinanciën. In 1936 werd hij eervol uit deze functie ontslagen. Zijn arbeid voor den Volkenbond en zijn aanraking met het politieke leven in Oostenrijk, wekten bij den heer Rost van Tonningen de nationaal-socialistische we reldbeschouwing op. Hij sloot zich in Juni 1936 bij de N.S.B. aan en werd bij de stich ting van „Het Nationale Dagblad" door Mussert tot hoofdredacteur benoemd. Van 1937 tot Mei 1940 heeft mr. Rost van Tonningen voor de N.S.B. zitting gehad in de Tweede Kamer, waar hij steeds opkwam voor het recht van den arbeider. Uitwassen in de samenleving vonden in hem een fel bestrijder. Eenige maanden geleden benoemde de rijkscommissaris hem als commissaris voor de S.D.A.P. met de opdracht de cultureele waarden, die in den loop der jaren door deze organisatie waren gesticht, voor den Nederlandschen arbeider te bewaren. On langs benoemde ir. Mussert den heer Rost van Tonningen tot hoofd van de afdeeling nationaal-socialistische vorming van het hoofdkwartier der beweging. Dezer dagen werd hij voorts benoemd als leider van het economisch front van de NJ3.B. als opvolger van den heer W. O. A. Koster. Op voorstel van den secretaris-gene raal van het departement voor opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming heeft van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam heden op te 6.58 uur en gaat onder te 18.47 uur. J de rijkscommissaris rijksminister Seyss- Inquart den rector der technische hooge school te Delft gemachtigd de hoogeschool op een door hem nader te bepalen datum en in zoover hij het voor nuttig houdt, on der bepaalde voorwaarden weder te openen. De rijkscommissaris heeft den rector tevens medegedeeld dat bij de g^ingste incidenten, die zich opnieuw in eenigerlei vorm tegen de bezettingsautoriteiten rich ten, met de allerstrengste maatregelen te gen de studenten zal worden opgetreden en onder bepaalde omstandigheden met de blijvende sluiting der hoogeschool gerekend zou moeten worden. Het ligt dus aan de studenten zelve of zij de gelegenheid hun studie te beëindigen en de mogelijkheid om de eenige technische hoogeschool van het land voor hun volk te behouden zullen weten te gebruiken, ja dan neen. Tegen twee uur gistermiddag waren de gasten der rijksregeering na elkander op het terras van het slot Belvédère te Weenen aangekomen, waar een eereformatie der weermacht was opgesteld. Op de met bloe men versierde groote trap van het kasteel begroette de rijksminister van buitenland - sche zaken de staatslieden en gezanten der vreemde mogendheden en geleidde hen naar de gele zaal voor de voltrekking van de offi- cieele plechtigheid, die op de gebruikelijke wijze geschiedde. Rijksminister van buitenlandsche zaken von Ribbentrop heeft de plechtigheid beslo ten met een toespraak van den volgenden inhoud: „Als gevolmachtigde der rijksregeering en uit naam van de gevolmachtigde vertegen woordigers van Italië en Japan en de bij hen aangesloten staten Hongarije, Roeme nië, Slowakije en Bulgarije begroet ik het bevriende koninkrijk Zuid-Slavië als nieuw deelgenoot van het drie-mogendhedenpact. De koninklijke Zuid-Slavische regeering, hier vertegenwoordigd^ door minister-presi dent Tswetkowitsj en minister van buiten- landsche zaken Cincar Markowitsj, wen- schen wij hiermede oprecht en hartelijk geluk. Ik zou uitdrukking willen geven aan de overtuiging van ons allen, dat deze ge- beutenis voor de toekomst van Zuid-Slavië en het welzijn van het Zuid-Slaivsche volk van bijzondere beteekenls zal zijn. Mijne heeren, met ijzeren wetmatigheid, welke overeenkomt met een gioote gedachte en de daarin levende kracht en met een weergalooze nauwkeurigheid voltrekt zich voor onze oogen reeds thans, dat wil zeggen nog midden in den oorlog, de nieuwe orde ning van Europa en Oost-Azië. Terwijl door de staatsmanskunst en de machtsont plooiing van onzen bondgenoot Japan zich in Oost-Azië de omtrekken van de daar on der zijn leiding ontstaande nieuwe orde, steeds duidelijker af teekenen, was het se dert het sluiten van het pact van Berlijn het streven der spil, de Europeesche staten te winnen voor aaneensluiting en voor de gedachte van een nieuwe en rechtvaardige orde in Europa. Dit streven werd met succes bekroond en wel veel spoediger en in veel grooteren omvang dan men in de wereld had verwacht. Toen kort geleden Bulgarije hier in dit huis het drie-mogendhedenpact ondertee- kende, gaven wij uitdrukkirig"aan de hoop, dat nog meer staten zich met ons solidair zouden verklaren. Thans, reeds na enkele weken, treedt Zuid-Slavië als vijfde staat Het protocol, dat door den rijksminister van buitenland- sche zaken, Von Ribbentrop, den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano en den Japanschen am bassadeur Osjima eenerzij ds, en den Joego-Slavischen minis ter-president Tswetkowitsj en den Joego Slavischen minister van buitenlandsche zaken Cin car Markowitsj anderzijds, in zake de toetreding van Joego Slavië tot het op 27 September 1940 tusschen Duitschland, Italië en Japan gesloten drie- mogendhedenpact ondertee kend werd, heeft den volgenden tekst: „De regeeringen van Duitsch land, Italië en Japan eenerzij ds en de regeering van Joego-Sla- vië anderzijds stellen door haar onderteekenende gevolmach tigden het volgende vast: Artikel 1. Joego Slavië treedt toe tot het op 27 September 1940 te Berlijn onderteekende driemogendhedenpact tusschen Duitschland, Italië en Japan. Artikel 2. Voor zoover de in artikel 4 van het driemogend hedenpact voorziene gemeen schappelijke technische com missies kwesties behandelen, die de belangen van Joego Slavië raken, zullen ook verte genwoordigers van Joego Slavië aan de beraadslagingen der commissie deelnemen. Artikel 3. De tekst van het driemogendhedenpact 'is als supplement aan dit protocol toegevoegd. Het onderhavige protocol is gesteld in de Duit sche. Japansche en Joego Sla vische taal, waarbij elke tekst als authenthiek geldt. Het treedt op den dag der onder- teekening in werking." Gelijktijdig hebben de regee ringen van de spilmogendhe- den de volgende gelijkluidende nota's aan de Joego-Slavische regeering gericht: Mijnheer de ministerpresident! Namens en in opdracht van de Duitsche regeering heb ik de eer, Uwe Excellentie het vol gende mede te deelen: Naar aanleiding van het feit, dat Joego-Slavië heden tot het drie mogendhedenpact is toegetre den, bevestigt de Duitsche re geering haar besluit, de souve- reiniteit en de territoriale on schendbaarheid van Joego Sla vië altijd te eerbiedigen. Gelieve, mijnheer de minis terpresident de verzekering van mijn groote hoogachting te aanvaarden. (w.g.) Joachim von Ribbentrop. Mijnheer de minister-president. Met betrekking tot de be sprekingen, die naar aanleiding van de heden plaats gehad hebbende toetreding van Joe go-Slavië tot het driemogend hedenpact hebben plaats gehad heb ik de eer Uwe Excellentie namens de rijksregeering hier mede te bevestigen, dat de re geeringen d er asmogendheden en de Koninklijke Joegoslavi sche regeering het er over eens zijn, dat de regeeringen der asmogendheden tijdens den duur van den oorlog Joegoslavië niet den eisch zullen stellen, den doortocht of het vervoer van troepen door het Joegosla vische staatsgebied toe te staan. Gelieve, mijnheer de minister president, de verzekering van mijn groote hoogachting te aanvaarden. (w.g.) Joachim von Ribbentrop. President Roosevelt heeft het Joegoslavi sche tegoed in de Ver. Staten geblokkeerd. De waarde van dit tegoed wordt geschat op ca. 1 millloen dollar. De regeering heeft op het bovengenoemde besluit geen toelichting gegeven. Joegoslavië is het dertiende land waarvan het tegoed in de Ver. Staten is geblokkeerd. Behalve het Joegoslavische ls thans buitenlandsch tegoed in de Ver. Sta ten met een waarde van in totaal 4.500 mll- lioen dollar geblokkeerd. Het In Joegoslavië belegde Amerikaansche k£§>ltaal wordt geraamd op 36 mlllioen dol lar. (D.N.B.) naast ons, en wij allen gevoelen hierover oprechte voldoening. Dit toetreden ls echter voor ons in zooverre nog van bijzondere be- teekenis, daar ten eerste hierdoor nu in feite de geheele, tot dusver neutrale Balkan zioh in het kamp der orde bevindt en ten tweede een staat naast ons is getreden, waarvan Engeland nog steeds geloofde, dat het door inmenging in zijn binnenlandsche omstandigheden zekere krachten van dezen staat voor de door Engeland opgezette in triges tegen de nieuwe orde van Europa zou kunnen mobiliseeren. Nog in de laatste dagen zijn, naar verno men wordt, inmengingspogingen van den kant van Engelsche en Amerikaansche in stanties in de politiek van dit land onder nomen, die ongehoord moeten worden ge noemd en eenvoudig niet meer in overeen stemming gebracht kunnen worden met den eerbied voor de souverelniteit van een vrijen Europeeschen staat. Wij juichen het derhalve te meer toe, dat Zuid-Slavië zich niet ontoegankelijk heeft getoond voor de noodzaak der deelneming aan een nieuwe vorming van de dingen in Europa en is toe getreden tot de Jonge volkeren, die geroe pen zijn deze nieuwe orde ten uitvoer te leggen tegen elke inmenging van bulten af. De Führer heeft, in consequente uitvoering van de door hem van. oudsher vertegen woordigde politiek, steeds zijn uiterste best gedaan om Engeland te overtuigen van de noodzaak eener herziening der vredesver dragen en eener nieuwe regeling van de Europeesche aangelegenheden langs vreed- zamen weg. Deze politiek was ook, zooals wij weten, volkomen In overeenstemming met het standpunt van de meest toonaangeven de kringen in Zuid-Slavië, die in het uitbre ken van den oorlog tusschen Duitschland en Engeland een Europeesch ongeluk zagen en die derhalve streefden naar een vriend schappelijke overeenstemming tusschen de beide landen, zij het ook dat dit vergeefsch was, want de Engelsche oorlogsverklaring van 3 September 1939 maakte aan deze po litiek van den Führer een plotseling einde. Dif Nummer bevat DRIE Bladen Binnenland Jaarvergadering van de vereeniging „De Narcis". (2e Blad). Aanspraken op rente-uitkeering van Neder landsche arbeiders in Duitschland. (3e Blad). Herstel van de Rijn- en binnenvaartsloot. (Binnenland, 3e Blad).. Buitenland De plechtigheid van Zuid-Slavië's toetreden tot het Drie-mogendheden-pact. (Ie Blad). Matsoeoka op Duitsch gebied gearriveerd. (Ie Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE EERSTE BLAD. BERICHTEN"

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1