Zware verliezen der Britsche koopvaardij De strijd om de Middellandsche Zee No. 24845 82ste Jaargang MAANDAG 24 MAART 1941 Door boven- zoowel als onderzee-strijdkrachten Verspreide berichten Ontzettend drama te Boskoop Italiaansche Weermachtsberichten Verduisteren: 19.58 7.33 uur uur EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad zijn gevestigd. Andere advertenties 37 ets. per regel. Minimum 5 regels. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. - Incassokosten volgens postrecht. .Kleine Advertenties" (hoogstens 30 woorden) uitsluitend by vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets. berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen)' Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus nfe*54 Tfe PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zUn: per 3 maanden2.35 per weekƒ0.18 Franco per post 2.35 per 3 maanden -f portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) Zaterdag deelde het opperbevel der Duit sche weermacht mede: De vlootcommandant, admiraal Luet jens meldt als commandant van een eskader slagschepen, dat hij na lang durige actie met zijn zware vlootstrijd- krachten in het Noorden van den At- lantischen Oceaan in totaal 22 vijande lijke gewapende koopvaardijschepen met een gczamenlijken inhoud van 116.000 ton tot zinken heeft gebracht. Achthonderd overlevenden zijn daarbij door Duitsche slagschepen gered. (Vol gens hen hadden deze schepen zeer waardevol materiaal, w.o. vliegtuigon- derdeelen en munitie aan boord.) Aan de Westkust van Afrika hebben Duitsche duikbooten een zwaargeladen en krachtig verdedigd konvooi, dat voor Engeland bestemd was, aangevallen. Na gedurende verscheidene dagen onver moeid en steeds weer opnieuw te heb ben aangevallen, waren de duikbooten er in geslaagd 11 vijandelijke schepen met een totalen inhoud van 77.000 ton tot zinken te brengen. Gisteren heeft ook de luchtmacht de vijandelijke scheepvaart aanzienlijke schade berokkend. In het geheel ver nietigde zij ongeveer 31.000 ton scheeps- ruimte, terwijl 6000 ton ernstig werd be schadigd. Zoo hebben ten Noorden van Kreta Duitsche gevechtsvliegtuigen iü den namiddag een beschermd konvooi met groot succes aangevallen. Een 12.000 ton tankschip van den modern sten bouw stond na twee voltreffers in vlammen en moet verloren geacht wor den. Een tweede schip van 8000 ton brak, na midscheeps getroffen te zijn, in tweeën, een derde koopvaardijschip van 6000 ton geraakte in brand. In de wateren van Malta kreeg een Brit sche torpedojager een bomtreffer op het voorschip. In het kanaal van Bristol, ten Zuidoosten van Pembroke, zijn een koop vaarder van 4000 ton en een tankschip van 4000 ton door gevechtsvliegtuigen tot zin ken gebracht. Ten Zuidoosten van Aldebo- rough zonk een koopvaarder van 3000 ton na een voltreffer te hebben gekregen. In den afgeloopen nacht hebben sterke af deelingen vliegtuigen de haven en haven werken van Plymouth opnieuw bestookt met bommen van ieder kaliber. Er braken groote branden uit, vooral in het Zuidelijk deel van de haven. De uitwerking der aan vallen van den voorgaanden nacht werd door deze nieuwe operaties nog aanzienlijk i vergroot. Overdag noch des nachts zijn vijandelijke vliegtuigen boven Duitschland verschenen. Het luchtdoelgeschut heeft twee vijande lijke vliegtuigen neergeschoten, nachtjagers en een mijnenveger elk één. Verder heeft de vijand gisteren bij luchtgevechten twee ja gers van het type Hurricane verloren. De verliezen van den vijand bedroegen dus op 21 Maart in het geheel zes vliegtuigen, waarbij twee Duitsche vliegtuigen verloren gingen. Bij den aanval op het vijandelijke kon vooi aan de Westkust van Afrika hebben zich de duikbooten, die onder bevel van kapitan-leutnant Oesten en kapitan-leut- nant Schewe staan, bijzonder onderscheiden En Zondag werd medegedeeld: Lichte gevechtsvliegtuigen hebben giste ren de haveninstallaties van Colchester en Peterhead met goed resultaat aangevallen. In het Kanaal van St. George is een vrachtboot van 3000 ton gezonken, na mid scheeps door een "bom te zijn getroffen. Ten Oosten van Oxfordness werd een schip door bommen zwaar beschadigd. Voor de Britsche Zuidkust werden mij nenvegers succesvol aangevallen. Onder escorte van jachtvliegtuigen heeft een Duitsche gevechtsformatie gistermid dag de haven van Valetta op Malta ge bombardeerd Voltreffers op schepen en luchtdoelartilleriestellingen werden gesig naleerd. In luchtgevechten, die tijdens deze aanvallen ontstonden, schoten Duitsche ja gers zeven jachtvliegtuigen van het type Hurricane neer, zonder eigen verliezen. In de avonduren werd de haven van Valetta nogmaals doeltreffend aangevallen. Duitsche en Italiaansche torpedovliegtui gen hebben bij Agedabia in Noord-Afrika vijandelijke vliegtuigen in brand gescho ten en troepenconcentraties met zichtbaar succes aangevallen met bommen en boord- wapens. Op zee ten Zuiden van Kreta achterhaal den Duitsche gevechtsvliegtuigen een krach tig beveiligd konvooi. In een scheeraanval plaatsten zij twee treffers midscheeps op een vaartuig van 6000 b.r.t., waarop het schip brandend bleef liggen. Twee andere schepen van dit konvooi werden bescha digd. Ten Zuid-Westen van Cyprus werd een koopvaarder van 5000 b.r.t. door een Duitsch gevechtsvliegtuig zoo zwaar be schadigd, dat op het verlies er van gere kend kan worden. Een patrouillevaartuig heeft voor de Noorsche kust een Britschen bommenwer per van het type Bristol Blenheim neerge haald. De vijand is overdag noch des nachts boven het gebied van het Duitsche rijk verschenen. De verliezen van den tegenstander heb ben gisteren acht vliegtuigen bedragen.. Eén eigen toestel is over tijd. BRITSCHE SCHEEPVAART IN NOOD. Het D.N.B. meldt: Onder de speciale soheepstypen, waaraan Engeland op het oogenblik, het grootste gebrek lijdt, staan de tankschepen mede op de eerste plaats. Sir Arthur Walter, on derstaatssecretaris in het Britsche Ministe rie van Scheepvaart, heeft voor zijn vertrek naar de Ver. Staten als bijzondere afge zant van Churchill verklaard, dat de leve ring van tankschepen voor Engeland bij zonder dringend is. In die omstandigheid zal het verlies van den door een Duitsche duikboot tot zinken gebrachten walvisch- vaarder Terje Viken van 20.000 b.r.t., toe- behooren.de aan United Whalers Cy te Lon den, in Londen een smartelijken indruk maken. De Terje Viken werd in afmetingen alleen overtroffen door den Duitschen walvischvaarder Unitas en was pas vijf jaar geleden in Bremen gebouwd. Het tijdschrift Life schrijft, dat sedert den tijd der Spaansche Armada Engeland nog nooit zoo bedreigd is geweest als thans De New York Post wijst er op, dat Enge land in de eerste 18 maanden van den oorlog bijna 5 millioen ton scheepsruimte heeft verloren en dat men, naar in gezag hebbende Engelsche kringen verklaard wordt, verwacht, dat de duikbootoorlog nog 50 procent doeltreffender zal worden. Het blad merkt op, dat verder waarschijnlijk nog 3 millioen ton beschadigd is en op het oogenblik niet gebruikt kan worden. Alle Britsche plannen zijn dus afhankelijk van de vraag, in hoeverre men over aanvullen de scheepsruimte zal kunnen beschikken. O O De Britsche regeering heeft thans, zoo als de Amerikaansche minister van Marine Knox, in een persconferentie verklaard heeft, officieel voorgesteld, Britsche oor logsschepen op Amerikaansche werven te laten repareeren. Deze mededeeling werpt een schel licht op de crisis in den Engel- schen scheepsbouw. De Engelsche werven zijn nóch in staat om de dringend noodige nieuwe scheepsruimte te maken, noch om het ophoopende herstelwerk te verrichten. Vandaar de hulpkreet aan Amerika, maar de vooruitzichten van hulp aldaar zijn uiterst somber, daar de Amerikaansche werven geheel in beslag genomen zijn met het bouwen van eigen oorlogsbodems. Ook voor de Amerikaansche koopvaardijvloot moeten de werven dringend beschikbaar blijven. Tinerts, wolfram, kopererts, bauxiet hennep, wol, choomerts, mangaanerts, rub ber en vele andere producten moeten over de wereldzeeën door eigen schepen naar Amerika gebracht worden, wil de bewape ning niet vastloopen. De Ver. Staten heb ben voor eigen transportdoeleinden drin gend tachtig nieuwe vrachtschepen noodig, om de voor de bewapening noodige grond stoffen te kunnen invoeren. Daarom is men voornemens acht nieuwe werven met elk zes tot twaalf hellingen te bouwen. Wanneer zij klaar zijn en wanneer de eer ste schepen daar van stapfel zullen loopen. valt thans nog niet te berekenen. De stij ging der capaciteit van de Amerikaansche werven zal ook thans, evenals in den we reldoorlog, jaren noodig hebben. Op zijn vroegst kunnen de Amerikaansche werven in 1944 een capaciteit bereikt hebben, die hen in staat stelt in grooten omvang sche pen af te leveren. Ook de smeekendste ver zoeken van Engeland kunnen daar niets aan veranderen. HONGARIJE'S ROL IN DE ONTWIKKELING VAN Z.O.-EUROPA. De Hongaarsche minister van Buiten- landsche Zaken, von Bardossy, is met zijn gevolg te Boedapest teruggekeerd. Op zijn reis naar Boedapest heeft de mi- nistei aan een vertegenwoordiger van het M. T. I. de volgende verklaring afgelegd over zijn indrukken in Duitschland: „Ik keer met de beste indrukken uit Duitschland terug. Mijn besprekingen zijn in de meest hartelijke sfeer gehouden. Ik heb me er van kunnen overtuigen, hoezeer in het Duitsche Rijk de bestendigheid, vaste lijn en consequenties van de Hongaarsche politiek worden gewaardeerd. Dit alles maakt ons land tot een opmerkelijk be standdeel van de ontwikkeling in Zuidoost- Europa. Ik keer terug met de vaste overtui- MAN EN VIJF KINDEREN DOOR GASVERSTIKKING OM HET LEVEN GEKOMEN. In den afgeloopen nacht heeft zich te Boskoop een ontvettend drama af gespeeld ten huize van de familie A. van Eyk aan den Zijdeweg 216). Het gezin van .dezen boomkweeker be stond uit man, vrouw en vijf kinderen van 1 tot 5 jaar. Hedenmorgen verscheen de man niet op zijn werk en zijn patroon, de heer W. Ver meulen, ging naar zijn .woning, om zich van de oorzaak van zijn wegblijven op de hoogte te stellen. Het huis bleek evenwel nog gesloten te zijn. Herhaaldelijk geklop had geen resultaat. Daar de heer Vermeu len en meerdere omwonenden het vermoe den kregen, dat er iets niet in den haak was, werd de toegang tot dé woning gefor ceerd door het stukslaan van een ruit. Onmiddellijk constateerde men een sterke gasluoht. Toen een nader onderzoek werd ingesteld, trof men alle bewoners van het gezin buiten bewustzijn aan. Onmiddellijk werd doktershulp inge roepen. De geneesheer constateerde, dat de 29-jarige huisvrouw I. van Eyk van der Weyden nog teekenen van leven gaf, doch dat bij den 44-jarigen man A. van Eyk, alsmede bij de vijf jeugdige kinderen drie meisjes en twee jon gens, de levensgeesten reeds gewe ken waren. De vrouw is naar het ziekenhuis te Gouda overgebracht, terwijl de lijken van de andere slachtoffers door de po litie in beslag werden genomen. De oorzaak van deze gebeurtenis bleek een defect in de gasleiding te zijn, waar door het uitstroomende gas het gezin in den slaap heeft verrast. ging, dat de verhouding tusschen Duitsch land en Hongarije op de veiligste basis be rust." (D.NJ3.). De Fransche onderstaatssecretaris van Koloniën, admiraal Platon, en de onder staatssecretaris voor het Verkeerswezen, Jean Barthelet, zullen binnenkort een in spectiereis maken naar Afrika, om het tracé van den toekomstigen Transsaharischen spoorweg van Noord-Afrika tot den Niger te bezichtigen. Gelijk bekend, heeft de Fran sche regeering enkele dagen geleden beslo ten tot den aanleg van dezen spoorweg, waarvoor reeds zestig jaar het plan bestond over te gaan. Hij zal den naam krijgen van „Middel- landsche ZeeNiger spoorweg". Het gepro jecteerde traject loopt van Boearfa over Colomb-Béchar, Kenadsa, Beniabbs en Adrar. Twee vertakkingen volgen den loop van den Niger, waarvan de een Fransch- West-Afrika en de andere Fransch-Equato- riaal Afrika met den spoorweg verbindt. Deze vertakkingen'vormen tegelijkertijd een verbinding met de reeds in Fransch West- Afrika bestaande spoorlijnen, met name die van Dakar naar Bammako. CUDAHY ALS JOURNALIST TE BERLIJN. De vroegere Amerikaansche ambassadeur te Brussel, Cudahy, die daar de da^en van het Duitsche offensief in het Westen heeft meegemaakt, is volgens persberichten on langs te Berlijn aangekomen om daar als journalist voor Amerikaansche bladen werkzaam te zijn. (D.N.B.) DE BRUSSELSCHE UNIVERSITEIT TWEETALIG. Met de invoering van de VLaamsche naast de Fransche taal aan de hoogeschool van Brussel krijgt Vlaanderen een tweede eigen universiteit, die. naar de woorden van den Vlaamschen dichter Wies Moens, zich op dezelfde wijze als de universiteit van Gent van haar germaansche taak bewust en een burcht van volksche kracht zal zijn. (A.N.P.) UITBREIDING VAN JAPANSCHE BLOKKADE. Admiraal Sjimada, de opperbevelhebber van de Japansche vloot in de Chineesche Zee, heeft vandaag een proclamatie' uitge vaardigd, waarbij de Japansche blokkade wordt uitgebreid tot de baaien van Hongkai en Hitsjietsji ten Noorden van de Biasbaai in de provincie Kwantoeng. De blokkade gaat in op 25 Maart des middags om 12 uur. Gelijktijdig is de inhoud der proclamatie via den Japanschen consul-generaal mede gedeeld aan de buitenlandsche diplomatieke vertegenwoordigers en de autoriteiten der Chineesche zee-douane. Naar voorts in een communiqué wordt medegedeeld, heeft een sterk detachement Japansche expeditietroepen in Zuid-China heden in de ochtenduren een verrassende landing ondernomen op de Noordelijke kust van de Hongkai-baai ten Noorden van de Biasbaai, onder dekking van vlooteenheden. Het Japansche detachement, zoo voegt het communiquéhier aan toe, trekt naar een niet bekend gemaakte plaats op en han delt in samenwerking met de Japansche troepen, die onlangs geland zijn op het schiereiland ten Oosten van de Biasbaai. (Domei) DZJARABOEB GEVALLEN. Het communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidde Zaterdag: „In Grie kenland heeft een onzer formaties bom menwerpers de vlootbasis te Preveza aan gevallen. Een onzer verkenners heeft een jachtvliegtuig van het type Gloster neer gehaald. Toestellen van het Duitsche vlie gercorps hebben bij La Valetta een Brit schen torpedoboot jager aangevallen en ge troffen. In Noord-Afrika is ons kleine garni zoen te Dzjaraboeb onder bevel van lui tenant-kolonel Castagne, die tijdens den strijd gewond is, na een hardnek kige verdediging van vier maanden overweldigd door de groote hoeveelhe den strijdkrachten en oorlogsmateriaal van den vijand. Cart. Bureau v. Pelt. Bij den vijandelijken luchtaanval van 19 Maart op Tripolis, waarvan het weermachts bericht van eergisteren melding maakte, is nog een tweede vijandelijk toestel door onzen afweer neergeschoten. In de Aegeïsche Zee hebben onze vlieg tuigen de vijandelijke basis op Mytilene aangevallen en getroffen. Bij het eiland Kreta hebben onze vliegtuigen torpedo's afgeschoten op een vijandelijken kruiser. In een gevecht tegen jachtvliegtuigen, die vijandelijke oorlogsschepen begeleide, is een Hurricane neergehaald. In het Oosten der Middellandsche Zee hebben vliegtuigen van het Duitsche vlie gercorps in duikvlucht een vijandelijk kon vooi aangevallen. Een petroleumtankschip van 12.000 ton geraakte in brand, ,een stoomschip van 8000 ton werd tot zinken gebracht, een ander van middelbare ton nage werd getroffen en zwaar beschadigd. Andere stoomschepen werden met machine geweervuur bestookt. In Oost-Afrika duurt de strijd bij Keren voort; onze troepen hebben tegenaanval len gedaan om hun stellingen op zekere punten te verbeteren. Een onzer afdeelin- gen jachtvliegtuigen is slaags geraakt met sterkere, vijandelijke formaties, waarbij een toestel van het type Hurricane werd neer geschoten. Een nieuwe vijandelijke poging T*m in het Galla- en Sidamogebied over de Dabpes te trekken mislukte. van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam heden op te 6.06 uur en ging onder te 16.37 uur. En Zondag: Aan het Grieksche front activiteit der artillerie. Onze luchtformaties hebben een aanval gedaan op de haven en luchtbasis van Korfoe. Een schip werd tot zinken ge bracht en een ander, benevens installaties van de basis, werden beschadigd. Onze jachteenheden deden herhaaldelijk in scheervlucht aanvallen op het Grieksche vliegveld Paramlthya, waarbij drie vlieg tuigen op den grond in brand geschoten en verscheiden andere beschadigd werden. Tijdens gevechten met vijandelijke jagers werden twee vliegtuigen van het type Gloster neergeschoten. Een groep jagers, onder bevel van majoor-vlieger Oscar Mo- linari heeft haar 50e overwinning in de lucht behaald. Vliegtuigen van het Duitsche luchtkorps hebben de havens van Valetta op Malta gebombardeerd en aldaar gemeerd liggen de schepen en artillerie-stellingen bescha digd. Tijdens luchtgevechten met vijande lijke jagers zijn zeven toestellen van het type Hurricane neergeschoten. In Noord-Afrika hebben Italiaansche en Duitsche vliegtuigen gemotoriseerde krijgs- middelen en troepen van den vijand ge bombardeerd. In het Oostelijk deel van de Middelland sche Zee hebben onze vliegtuigen met bom men en torpedo's een vijandelijk konvooi aangevallen. Een schip van 10.000 ton, dat door torpedo's getroffen was, zonk. Duit sche vliegtuigen deden een aanval op een vijandelijk konvooi, waarbij drie schepen zwaar beschadigd werden. Ook op een an dere plaats is een schip zwaar beschadigd. Een van onze formatie jagers heeft op geringe hoogte aanvallen gedaan op het vliegveld van Iraklion op Kreta, waarbij een vijandelijk vliegtuig in brand gescho ten en andere beschadigd werden. Ih Oost-Afrika heeft de vijand op den avond van 21 Maart den aanval in den sector van Keren hervat, maar is overal met verliezen teruggeslagen. Onze vliegtui gen hebben in dezen sector goed verdedig de vijandelijke stellingen gebombardeerd. In luchtgevechten zijn drie Britsche vlieg tuigen neergeschoten. Twee van onze toe stellen keerden niet terug. In Galla-Sida- mo is een vijandelijke colonne teruggesla gen, nadat zij getracht had in den sector van Djavello door te dringen. De vijandelijke luchtmacht heeft een aan val uitgevoerd op Diredawa, Keren, Asma ra en andere plaatsen in Erythrea. In As mara betreurt men twee dooden en negen gewonden. Een vijandelijk vliegtuig is neer geschoten. Een ander Engelsch toestel is door onze jagers te Diredawa neergehaald. Tijdens bovengenoemde operaties heeft de vijand dus in totaal elf vliegtuigen ver loren, die door onze jagers neergeschoten zijn en zeven als gevolg van optreden van het Duitsche luchtvaartcorps. Dif Nummei bevat DRIE Bladen Binnenland Dr. Goedewaagen over een Nederlandsche Kultuurkamer (3e Blad). Eenheid op landbouwgebied onder leiding van dr. Posthuma (3e Blad). Slag- of stootwapenen zijn verboden, (Bin nenland, 3e Blad). Buitenland Duitsche vloot brengt de Engelsche koop vaardij zware verliezen toe (le Blad). Dzjaraboeb door de Engelschen genomen (le Blad). Matsoeoka te Moskou (le Blad). Recordvlucht van Russische ballon (Buiten land, gemengd nieuws, 3e Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN* EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1