GEMENGD NIEUWS LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Maandag 24 Maart 1941 Eenheid op landbouwgebied Recordvlucht met een Russischen luchtballon RECHTZAKEN Een commissie onder leiding van dr. Posthuma Reizen en avonturen van Mijnheer Prikkebeen Een vos met moeite gevangen Uit de Rijnstreek automobilist verleende geen voorrang. Wielrijder aangereden en gedood te Hilversum. Op den hoek van de Leeuwenstraat en Het Achterom is Zaterdag te Hilversum een wielrijder door een auto aangereden. De automobilist, zekere S. v. V. uit Hilversum, verleende den wielrijder die op weg was naar het station, geen voorrang. De wielrijder werd gegrepen en tegen den grond gewor pen. Nadat een arts eerste hulp had ver leend, is het slachtoffer, dat een schedel- rbasifractuur had opgeloopen, naar het Diaconessenhuis vervoerd, waar hij direct na aankomst aan de gevolgen is overleden. Het slachtoffer is de 36-jarlge musicus M. Kloet, wonende aan de 1ste Jan van der Heljdestraat te Amsterdam. vermist jongetje bleek verdronken te zijn. Misdrijf te Hilversum Vrijdagmiddag meldde de heer C. de po litie te Hilversum de vermissing van den 4-jarigen Jaapje Citroen, die 's middags om 12 uur de Montessorischool aan den Loos- drechtsohenweg had verlaten, even later nog met vriendjes in de Bodemanstraat was gezien en daarna was verdwenen. Onmid dellijk werden omvangrijke maatregelen ge nomen en er is door vele agenten en recher cheurs met politiehonden gespeurd, echter zonder resultaat. Heide,, velden en bosschen werden grondig nagezocht, maar al het onderzoek was vruchteloos. Daar misdrijf of ongeluk werd verondersteld, zijn later de naspeuringen in nog grooter verband voort gezet waarbij o.m. in de nabijgelegen Gooisohe vaart en Nieuwe Haven werd ge dregd. Na vele vergeefsche pogingen is het lijkje Zaterdagmiddag uit 't water van de Nieuwe Haven opgehaald. twee jeugdige dieven ontmaskerd. Da Rijswijteche politie arresteerde 10 Maart jl. den 23-jarigen schillenboer M. A. van e en den 18-jarigen expeditieknecht W F. de Z., die zich meermalen schuldig hadden gemaakt aan diefstal met braak. Zij hadden vooral voorliefde voor konijnen en de laatste diefstal leverde hun 18 van deze diertjes op. Tijdens hun verhoor bekenden zij zien ook aan rijwielen in Den Haag te hebben bezondigd en in verband daarmede werden zij toen ter beschikking gesteld van de Haagsche politie. Bij htm verhoor beken den zij dan ook 8 fietsen te hebben gesto len in de omgeving van de Laakhaven. Ten deele hadden zij zich hiervan al ontdaan, de rest kon in de woningen van de jeug dige dieven in beslag worden genomen. Bij het verdere verhoor kwam nog meer aan het licht. De Z. was n.l. in betrekking geweest bij een boter- en kaaswinkelier in de Van Speykstraat te Den Haag en had zijn patroon benadeeld voor groote hoe veelheden boter en boterbonnen. De win kelier miste sedert Devember steeds boter bonnen, welke spoorloos verdwenen. Het ge volg was, dat hij geen voldoenden nieuwen voorraad meer kon inkoopen, daar bonnen ter waarde van 600 pond boter waren ge stolen. Bovendien had de knecht nog 300 pond boter gestolen, welke hij steeds bij kleine partijtjes had meegenomen. De 47- jarige caféhouder A. V. kocht de gestolen boter van den dongen voor normalen prijs, doch gaf geen bonnen. De caféhouder is eveneens gearresteerd, doch na verhoor voorloopig op vrije voeten gesteld. De Z. is naar het huis van bewaring overgebracht. spoorwegwagon opengebroken te baarn. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft de politie twee ingezetenen van Soest gearresteerd, die een wagon haver, staande op het spoorwegterrein van het buurtsta- tion te Baarn, hadden opengebroken. De mannen stonden gereed om de eerste balen haver te vervoeren, toen de politie ingreep. Een hunner werd dadelijk gearresteerd, terwijl de andere wist te ontvluchten in het nabijgelegen bosch en later kon wor den opgespoord. Eenige weken geleden, toen eveneens een wagon haver op het spoorwegemplacement stond, werd daaruit negenhonderd kilo gram ontvreemd. Vermoedelijk zijn de thans gearresteerden ook aan dezen dief stal niet vreemd. de sturen raakten in elkaar. 16-jarig meisje door zwaren vrachtauto gedood, haar 15-jarige vriendin ernstig gewond. Zaterdagavond gebeurde op den weg St. Nicolaasga—Spannenburg (Fr.) een ernstig verkeersongeluk, waarbij een 18-jarige wielrijdster werd gedood en een 15-jarig meisje ernstig werd gewond. Toen L. Semplonius te Oudemirdum met zijn zwaar beladen vrachtauto in de rich ting Spannenburg reed, bewogen zich twee wielrijdsters voor hem uit in dezelfde rich ting. De bestuurder van den vrachtauto gaf signalen, toen hij beiden wilde voorbijrijden en haalde links uit. Bij 't passeeren voelde hij een schok. Hij stopte onmiddellijk rechts van den weg. Bij onderzoek bleek hem, dat de 16-jarige H. v. d. Klok dood op den weg lag en dat de 15-jarige K. Hoekstra, eveneens uit Tjerkgaart, haar beide beenen had gebroken. De burgemeester van Doniawerstal, de heer Verkouteren, stelde met zijn veldwach ters, waarbij hij later werd geassisteerd door leden van de verkeersbrigade der mare chaussee te Leeuwarden, een onderzoek in. Het gewonde meisje, dat, na voorloopig be handeld te zijn,naar een ziekenhuis te Sneek werd vervoerd. Verklaarde, dat bij het voorbijrijden van .den vrachtauto de sturen van de fietsen ip. elkaar waren .ge raakt, dat zij vervolgens waren gevallen en vermoedelijk door het achterwiel van den vrachtauto waren overreden. Lis f.Lx BUITENLANDSCH GEMENGD. zonder tusschenlanding 2800 kjvi. afgelegd. Het D.N3'. meldt uit Moskou: De Russische luchtschipper iNewernof en een zekere Geigerof van het aerologische observatorium te Moskou hebben een recordvlucht met een luchtballon (gemaakt. De ballon, die een inhoud1 van 900 kubieken meter had, was op 13 Maart te Moskou op- igestegen. Op den 21,3ten kwam het bericht binnen, dat de ballon na een reis van 69Vs uur vlot was gedaald in Midden-Siberië ten Noorden van Nowosibirsk. Volgens de voorloopige mede deelingen hebben de luchbvaarders een afstand van 2800 k.m. afgelegd. Daarmede hebben zij het wereld record voor den langen duur, dat 'tot dus ver op 6IV2 uur stond, zoowel als het af standsrecord op hun naam gebracht. Dat afstandsrecord stond op naam van den Belg Demuyter met 1715.8 km. Naar Ta-ss meldt deden de luchtvaarders belangrijke wetenschappelijke waarnemin gen over de vervorming van luchtmassa's. Ze konden voor het eerst langen tijd de wijzigingen in den luchtstroom bij de pool bestudeeren. Deze gegevens zullen het mo gelijk maken nauwkeuriger de atmosferi sche omstandigheden over langen tijd te voorspellen. HAAGSCHE RECHTBANK. Het voetspoor De schoenen van een jongeman uit Hil- legom zouden het bewijs moeten leveren, en er was een zakdoek die dat bewijs moest versterken. Want de verdachte zelf ontken de den diefstal te hebben gepleegd van en kele zakken peulvruchten uit een schuur op een tuin. Maar men had op den tuin af drukken van schoenen gevonden, en daar van waren toen gipsafdrukken gemaakt. Toen bleken die te passen op de maat en vorm der schoenen van deze verdachte, die echter zei nergens van te weten. De Offi cier wees er op dat ook nog een zakdoek was gevonden, en die behoorde eveneens aan verdachte. Daarom vorderde hij drie maanden gevangenisstraf. De verdachte hield vol onschuldig te zijn. Vonnis over 14 dagen. Diefstal van erwten Op 10 Januari had een tuinarbeider uit Sassenheim diefstal gepleegd op een tuin, waar in een schuur drie manden erwten waren geplaatst. Voor dezen diefstal heeft de jongeman terecht gestaan èn hij beken de het feit te hebben gepleegd. Het rapport Het A.N.P. meldt: Op de dagelijksche persconferentie te 's-Gravenhage, heeft de referent der Geschaftsgruppe voedselvoor ziening en landbouw de volgende mede- deelingen gedaan: Bij besluit van 19 Maart heeft de Rijkscommissaris ter ondersteuning van de maatregelen genomen door de be voegde instanties met het doel een heid te brengen op het gebied der landbouworganisaties, welke deze maat regelen behooren te steunen, doordat de landbouwers met elkaar zich bera den een commissie ingesteld en tot voorzitter daarvan benoemd oud-minis ter dr. Posthuma. Tot deze commissie behooren de voorzit ters der volgende vereenigingen: 1. Chr. Boeren- en Tuindersbond, 2. Katholieke Nederlandsohe Boeren en Tuindersbond, 3. Nederlandsch Agrarisch Front, 4. Neder landsch Landbouwcomité. De voorzitter der commissie kan verdere leden benoemen. De commissie heeft ten doel, de werk zaamheden van alle organisaties in dienst te stellen van de grootst mogelijke produc- tieverhooging en een éénvormige organi satie van dien arbeid te verwezenlijken. De besturen hebben daartoe den plicht hun organisaties met hun gezamenlijke apparaten volgens richtlijnen van den voorzitter ter beschikking te stellen. Deze richtlijnen zijn voor landbouwor ganisaties bindend, onverschillig of zij zijn aangesloten bij bovengenoemde corporaties. De voorzitter kan de productievermeer dering door eigen maatregelen bevorderen, voor zoover dit wenschelijk is, buiten het werk der organisatie om. Hij kan van het Departement van Landbouw en Visscherij alle in dit verband noodige inlichtingen en steun eischen. De consulenten van dit Departement zijn verplicht, de commissie en de landbouworganisaties te adviseeren. Ten slotte kan de voorzitter van de landbouworganisaties verlangen, dat personen, die medewerking weigeren, worden geroyeerd. Wordt aan dit verlangen geen gevolg gegeven, dan is de commissaris gene raal voor Financiën en Economie be voegd, de noodige maatregelen te tref fen en in een bepaald geval de royee ring ook te doen geschieden zonder inachtneming van een wettelijken op zeggingstermijn. Eenigerlei aanspraken kan men na een dergelijke verbreking van het dienstverband niet doen gelden. Met betrekking tot 'haar geheelen arbeid ressorteert de commissie onder den com missaris-generaal voor Financiën en Eco nomie. De uitsluitende bevoegdheid en verantwoordelijkheid van het departement van Landbouw en Visscherij ten aanzien van de regeling envverdeeling der land bouwproductie blijft intact. O In opdracht van den Rijkscommissaris heeft Landesbauernführer Graf Grothe op 21 Maart het besluit aan dr. Posthuma overhandigd en hem de taak opgelegd zijn bevoegdheden nauwkeurig uit te oefenen. Dit geschiedde in het departement in tegen woordigheid van den directeur-generaal van den Landbouw ir. Roebroek en de voor zitters der vier genoemde landbouworgani saties. Daarbij wees Graf Grothe erop. dat het de voornaamste taak van de Nederland- sche boeren is, in dit jaar uit eigén kracht de grootst mogelijke bijdrage te leveren aan de voeding van het Nederlandsche volk. Bij allen arbeid voor de voedselvoor ziening loopsn de belangen van het volk en de bezettende macht parallel. Van re- geeringszijde zijn doeltreffende maatrege len genomen om het doel te bereiken. Deze met groote vakkennis getroffen maatrege len hebben, om tot succes te leiden, den waarachtiger, steun noodig van den afzon- zonderlijken boer. In dit verband hebben ook de bestaande landbouworganisaties den plicht tot actieve medewerking. Deze mt» dewerking dient te geschieden volgens een eenvormig plan. Op grond hiervan is de onderhavige commissie door den Rijkscom missaris ingesteld. Dat aan dr. Posthuma de leiding dezer commissie is toevertrouwd vindt zijn oorzaak in de groote ervaring welke hij sedert den wereldoorlog heeft opgedaan. Graf Grothe sprak de hoop uit, dat de maatregelen van den Rijkscommissaris bij alle landbouworganisaties het juiste begrip zouden vinden en zouden worden opgevat als een oproep tot gemeenschappelijken ar beid en het bijleggen van in moeilijke tij den onnoodige geschillen. Graf Grothe herinnerde aan den op wensch van den Rijkscommissaris door het ministerie van Landbouw en Visscherij tot de landbouwbonden gerichten oproep voor den volstrekt mogelij'ken regelmatigen aan voer van vee voor binnenlandsche behoef ten te zorgen. Daarmede is het gewenschte resultaat niet bereikt, zoodat de directeur- generaal der voedselvoorziening zijn toe vlucht heeft moeten nemen tot dwang maatregelen. Aangezien moeilijke tijden steeds als een proefsteen gelden, zal overeenkomstig het groote belang, dat met een en ander is ge moeid, een succes of mislukking beslissend zijn voor de bestaande organisaties en haar besturen. In aansluiting daaraan wendde Graf Grothe zich tot den aanwezigen directeur- generaal en wees er op, welk een belang rijke aanvulling van het werk van het de partement tot verhooging der landbouw productie de arbeid der gezamenlijke orga nisaties vormt. Hieruit volgt de verplich ting van het ministerie zich den steun van de commissie en van de organisaties ten nutte te maken en geregeld het noodige contact te bewaren. Want juist het beroep vah den boer behoeft in bijzonder sterke mate een vruchtbare wisselwerking tus- schen practijk en regeeringsbureaux. In aansluiting aan hetgeen Graf Grothe gezegd had, verklaarde dr. Posthuma dat hij de opdracht van den rijkscommissaris heeft aanvaard omdat hij daarmede als Nederlander de belangen van zijn volk het beste meent te dienen. De voorzitters van de vier organisaties brachten tot uitdrukking dat zij de nood zakelijkheid van een constructieve samen werking in het belang van het Nederland sche volk inzagen, en zeiden hun loyale medewerking toe. Graf Grothe wenschte dr. Posthuma ge luk met zijn taak en gaf voor ieder afzon derlijk den wensch te kennen dat hun loyale samenwerking met succes zou wor den bekroond. over hem was weinig gunstig, in verband waarmee de Officier tegen hem twee maan den gevangenisstraf eischte. De rechtbank heeft uitspraak gedaan, en verdachte ver oordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. HAAGSCHE GERECHTSHOF. Pe hulp. „Ik had mijn vriend willen helpen," zoo betoogde een steenhouwer te Wassenaar, maar de president van het Hof merkte op: „Tenminste, volgens Uw vriend van den wal in den sloot!" De verdachte had een valsche opgave ge daan. Voor den dienst der steunverleening werden gegevens gevraagd, en toen had verdachte gezegd dat iemand die bij hem was geen geld verdiende, maar later bleek dat wel het geval te zijn. De verdachte be riep zich nu op zijn hulp, doch de proc.- generaal vond dat dit excuus niet juist was blijkens de verdere inlichtingen, en hij vor derde tegen verdachte een maand gevan genisstraf, zooals hij die ook reeds van den Politierechter had gekregen. 147 Teekening van Aart van Ewtfk. Naar j. j. a. Gouverneur, (Reizen en avonturen van Mijnbeer Prikkebeen). Maar eind'lijk, in hun hoogsten nood, Zien zij daar aan de kim een boot. „Nu Ls dan werk'lijk 't leed geleden". Zegt Prikkebeen en lacht tevreden: Men heeft ons ginds op 't schip gehoord En haalt ons weldra nu aan boord." OP DE OOSTERBEGRAAFPLAATS TE ALPHEN. Tijdens hun werkzaamheden op de Oosterbegraafplaats te Alphen, zagen twee gemeentewerklieden, B. en D. een vreemd beest. Aanvankelijk dachten zij aan een hond, doch spoedig bleek dat het een flinke vos van phn. 1 Meter lengte was. Zij togen spoedig op jacht! Doch de slimme vos was hun lang te slim af en bleek lang niet gemakkelijk als de man nen in de nabijheid kwamen. Over heggen, door struiken kwam het beest, dat ten slotte moe werd, in den kelder van de aula terecht. Met inmiddels nog andere toege snelde krachten, werd daarop krijgsraad gehouden en getracht door middel van een touw waaraan een lus bevestigd was, waar aan weer een hark verbonden was, het dier te vangen. Nadat dit was gelukt, had men het beest tenminste aan een touw, doch kwam men in de nabijheid, dan bleek het beest zóó valsch, dat dichterbij komen te gewaagd was. Uiteindelijk wist men het beest in een kist te jagen, die met planken dicht ge maakt werd, waarop het beest voorloopig in het gebouw van de Aula werd geplaatst. Men waarschuwde daarop den heer Waar denburg, directeur van gemeente-werken, die nu zal trachten het beest in een die renpark een goed onderkomen te bezorgen. Het is intusschen voor een ieder een raadsel, waar deze vos vandaan gekomen is! LEIMUIDEN. HET ZILVEREN JUBILEUM VAN DEN HEER M. WITVLIET. Een hartelijke huldiging. In de Raadzaal had onder groote belang stelling de herdenking plaats van het zil veren jubileum van den algemeen geachten heer M. Witvliet. Aanwezig waren de raads leden, de burgemeester en zijn echtgenoote, het geheele gemeentepersoneel, ds. v. Vee- nen, pastoor Speet, kapelaan van Teijlingen Ing. Bomgaards, dir. der Melkfabriek Hol land te Amsterdam en verschillende col lega's uit den omtrek behoorende tot de rijks- en gemeentepolitie. De burgemeester beschreef den jubilaris als een accuraat en plichtsgetrouw politie man, waarvan spr. uit eigen ervaring van kon getuigen. Namens den gemeenteraad, gemeentepersoneel en enkele ingezetenen bood de burgemeester den jubilaris een gou den horloge met inscriptie aan. De burge meester hoopte, dat de heer Witvliet de ge meente nog op dezelfde wijze nog verschil lende jaren zal mogen blijven dienen. De heer C. Snijders, gemeenteveldwach ter te Ter Aar, sprak waardeerende woorden namens de afd. Zuid-Holland van den Ned. Bond van Gemeenteveldwachters. Aange zien de heer Witvliet verschillende jaren in het bestuur van de afd. heeft gezeten, heeft de heer Snijders dikwijls contact met den heer Witvliet gehad en hem leeren kennen als een collega, die de belangen van het personeel bij de gemeentepolitie uitstekend heeft behartigd. Namens de afd. Zuid-Hol land bood de heer Snijders den jubilaris een zilveren vulpotlood aan. De gemeentesecretaris, de heer J. W. de Ren, sprak namens het gemeente- en dis- tributiepersoneel. Het eerste komt meer met VOOR DINSDAG 25 MAART. Hilversum I, 414,4 M. - Nederlandsch Pro gramma 6.45 Gram muziek 6.50 Ochtend gymnastiek 7.00 Gr am. muziek 7.45 Och tendgymnastiek 8.00 Schriftlezing en me ditatie (Uitzending voorbereid door de Chr. Radio-Stichting) 8.10 Grammuziek 8.30 Nieuwsber ANP. 8.45 Grammuziek 10.30 Omroeporkest 11.00 Voordracht met muziek 11.10 Omroeporkest 11.40 Voordracht met muziek 11.50 Gram.muizek 12.30 Boeren- reportage 12.42 Almanak 12.45 Nieuws-, en economische berichten ANP. 1.00 Amuse mentsorkest en soliste 1.30 Grammuziek I.50 Amusementsorkest en soliste 2.15 Voor de vrouwen 2.30 Esmeralda en solist 3.15 Zang en piano 4.00 Cyclus „Ons geloof en ons werk" (Uitzending voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité) 4.20 Omroeporkest 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP. 5.30 Bandy Balogh en zijn ensemble 6.00 Lezing ..Plattelandscultuur" 6.15 De Ramblers 6.42 Almanak 6.45 Grammuziek 7.00 Vragen van den dag ANP. 7.15 Duit- sche les 7.30 Grammuziek 7.45 Duitsche les 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Spie gel van den dag 8.30 Berichten (Engelsch) 8.45 Cabaretprogramma 9.40 Avondwijding (Uitzending voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité) 9.45 Engelsche belichten ANP 10.00 Nieuwsber. ANP., sluiting. Hilversum II, 301,5 M. - Nederlandsch Pro gramma 6.45 Grammuziek 6.50 Ochtend gymnastiek 7.00 Grammuziek 7.45 Och tendgymnastiek 8.00 Grammuziek 8.30 Nieuwsber. ANP. 8.45 Grammuziek 10.20 Ensemble Rentmeester 11.10 Voordracht II.30 Ensemble Rentmeester 12.00 Berichten 12.15 Orgelspel 12.45 Nieuws- en econo-. mische berichten ANP. 1.00 Orkest Frans Wouters 1.30 Grammuziek 1.50 Orkest Frans Wouters 2.15 Cembalo en fluit 3.00 Modepraatje voor de vrouw 3.220 Cabaret programma 4.15 Grammuziek - 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten ANP. 5.30 Grammuziek (met toelichting) 6.00 Amabile- sextet en soliste 6.45 Grammuziek 7.00 Vragen van den dag (ANP) 7.15 Viool, zang, orgel en piano 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Grammuziek 8.30 Omroep-Sympho- nie-orkest en soliste (In de pauze: „De "liefdes ver karing door de eeuwen heen") 9.45 Gra- mofoonmuziek 10.00 Nieuwsberichten ANP., sluiting. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Dinsdag 25 Maart. lste Programma: 6.4522.00 Hollandsch Pro gramma 22.0024.00 Duitsch Programma. 2de Programma: 6.4522.15 Hollandsch Pro gramma 22.1523.00 Hollandsch Programma, uitsluitend voor. Radio Centrales 23:0024.00 Duitsch Programma. 3de en 4de Programma 6.4524.00 Duitsch Programma. den heer Witvliet in aanraking in diens kwaliteit van bode en van concierge. Als bode is de heer Witvliet niet te vervangen. Alles is altijd bij hem snel en goed in orde. Spr. hoopte, dat het gemeentepersoneel nog vele jaren op dezelfde vriendschappelijke wijze van de diensten van den heer Witvliet gebruik zal mogen maken. De heer J. l'Ami sprak nog waardeerende woorden als collega, die wel het meest met den heer Witvliet in aanraking komt en met dezen samenwerkt. Ook ir. Bomgaards, di recteur der Melkfabriek huldigde den jubi laris. De heer Witvliet dankte allen voor hun waar<" srende woorden, was zichtbaar ge roerd door de hem gebrachte hulde en zeide dat deze dag bij hem in dankbare herinne ring zal blijven. Na afloop bleef men nog geruimen tijd gezellig bijeen. WOUBRUGGE. Opbrengst Collecte „Winterhulp". De lijstcollecte voor „Winterhulp" heeft f. 707.84 opgebracht. 2—3

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 10