De krant voor de Jeugd LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 21 Maart 1941 CORRESPONDENTIE Wonderlijke avonturen onder water ANEKDOTEN Lente-regen Een leeuw, die veel van kinderen hield Goede oplossingen Oplossingen RAADSELS Beste raadselnichtrjes en -neefjes. Iin raadsel m van de vorige keer was een kleine fout geslopen: de woorden voor het spreekwoord moesten niet in een andere volg orde worden geplaatst, doch in de volgorde van de zinnen. Ook nu hadden de meesten dit al weer uit zich zelf begrepen. Jullie worden ook zulke geroutineerde oplossers(sters) Hebben jullie allen geluisterd naar het be spelen van het carillon in onze nieuwe Stad huistoren? Voor jullie is dit een heel nieuw geluid. Toen de oude toren (en dus het oude carillon) er nog was, waren jullie er óf nog niet óf nog te klein, om er wat van te horen! Ik aenk wel, dat jullie het .een mooi en vrolijk gehoor vinden, als de aardige wijsjes door de lucht klinken. 'Wie er nog niet naar geluisterd heeft-, moet het spoedig doen! Voor jullie Ouders en voor mij, zijn het weer oude, vertrouwde klanken. Ook deze week weer veel brieven, dus ik begin nu aan de afzonderlijke beantwoording. Lenie Brocaar Moeders verjaardag is heus wel een briefje waard. Wat is dat niet een heer lijke dag! Joke de Vos Ik heb gelezen over wat je schrijft. En jullie hebben natuurlijk mooi ge zongen. Jullie zangvogels zijn steeds druk bezig. Loes Horstmaan Het is juist prettig, dat je bollen achter elkaar bloeien. Dan heb je steeds wat. Bianca Horstmann Natuurlijk heb ik voor zo'n goed bericht over je onderwijzer een kort briefje graag over. Hartelijke groeten terug aan allen. Plonie de Geus Het wordt nu „echt" met het naaien op school. Ja. je zong je wel warm Zondag, maar je voeten bleven koud. José Veldhuizen van Zanten Deze Zaterdag middag deed ons even vergeten, dat het nog winter was. Je zusje heeft goed geholpen met raadsel I. Ans Voorma Jullie maakten een flinke en gezonde wandeling. Wat zullen Jullie daar -lek ker op geslapen hebben! Cob a v. d. Mets Stukjes sturen kan ik niet. Als je dit leest, weet je waarschijnlijk al meer op je vraag. Voor het andere, dat je graag zou willen, is voorlopig geen plaats. Bea v. d. Kooi Jij was fortuinlijk met het knikkeren Atze v. d Kooi Er is niet elke week nieuws te beleven.'Nu ktin je toch weer schaatsen; dat gaat ook fijn. Tweetal Rienstra Jullie hadden een echte fijne middag. Die film ging zeker over al de genoegens van het kamperen? Plet Brussee Zoo wordt je broertje, voor hij groot wordt, al een volleerde boer. Heerlijk, zo even te zonnen aan het strand. Een zomers uurtje! Truusje van Weizen Je kunt nu je kamertje al mooi maken met de bloemen en takken, die Je In het wild vindt. Pim van Weizen Nee maar. wat een heer- me dag heb JIJ ln het vooruitzicht! Geen won der, dat Je haast niet wachten kunt van onge- duld. Jannie van Kampenhout Moeder genoot op haar feestdag, en jullie niet minder, denk ik! Zij kreeg allemaal cadeautjes, die vrolijkheid brengen om haar heen. Willie van Kampenhout Wat een buiten kansje voor je, dat Je zo laat naar bed mocht! Je schrijft veel duidelijker dan een tijdje terug. Anny Bekooy Ik hoop, dat zon en zacht weer Moeder spoedig geheel opknappen. Het is heerlijk, om door de zang van de merel gewekt te worden. Bertus Wakka Wat schrijf jij keurig Jij kunt volop van de natuur genieten daar buiten. En ik geloof, dat je daar ook van houdt. Elsje Verhoef Het lijkt mij toe. dat ju ook al een aardige verzameling hebt. Zorg maar, dat er deze zomer weer veel bij komt. jettie Goudsmit Een aardige gedachte, mij een lentegroetje te sturen. Bedankt. Je had het lelijk te pakken, maar was gelukkig weer gauw beter. Jan de Mooy Dat was weer een week met feestdagen. Dat bevalt je wel! Hannle en Geertje Linschoten Jullie kun nen overweg met die grote stuiters. „Kuisters noemen jullie .die, is het niet? Dat mogen jullie mij nu eens vertellen. Het wordt nu de tijd voor zulke spelletjes. Gert je Braster Het gaat prachtig met het oplossen. Van spinnen en schoonmaak is Moeder beter op de hoogte dan jij! Mijntje Mol Feliciteer Vader nog van mij. Een fijne dag voor jullie allen. Willy Teyn Nu kun je mij meteen over de wilgekatjes vertellen. Voor zo'n natuurliefheb ster als jij breekt nu de goede tijd weer aan. Lida Teeuwen Gelukkig kwamen JuJle enveloppen mij na elkaar in handen, zodat de vriendinnen toch onder elkaar komen. Voortaan dus graag in één enveloppe. Rudolf David Bedankt voor je raadsel, moeilijk te raden! Leny Moraal Ik ken je nog best; weer hai- telijk welkom. Thea Genemans Jij lokt mij weer naar bui ten met je mooie tekening. Ik kan zien, waar van JU houdt. Weer bedankt. Nellie Trap Bedankt voor je raadsel, het is een groot spreekwoord, om uit te zoeken. Loes van Veggel Jij sleept maar prijzen binnen! Maar je verdient ze, d/t zie ik wel. Julliè hebben een mooie naam verzonnen voor je clubje. Die is maar niet zo dadelijk voor ieder te begrijpen. Wat je vraagt, raad je goed: een enkele keer kwamen zU er. JU verlangt dubbel en dwars naar zj^caiweer. Heb je je prijs al? Drietal v. d. Pfdym Ik ben met jullie oplos singen meer dan tevreden. Jullie hadden gelijk, dat jullie van het mooie weer profiteerden. Riekie Batist - Bedankt voor je beide raad- ^Antoon H3ij zen* Hartelijk welkom. Nu zUn jullie dubbele neef en nicht. Jopie en Freddy Susan Toen ik jullie schrift zag, wist ik het al. Dat was op zich zelf al een goede tijding. Nu behoeven jullie zeker ook niet meer aan de benen te denken? Rudi Arkeveld Je begrijpt al. dat ik een heel werk heb aan al jullie briefjes. Maar je weet: een prettig werk, dat ik niet zou willen missen. Nico Optendrees Hartelijk gelukgewenscht met je succes. Zo kom je goed vooruit op de weg, die je wilt gaan. Het werk, dat- je nu doet. komt in alle opzichten goed van pas. Reyer Bolderdijk Wat een feestdag hadden jullie op school! JU wilde wel, dat de Juffrouw vier keer in een jaar jarig was. Jannie van 't Zelfde Hartehjk welkom, je schrijft al heel netjes, dus het gaat bestNa tuurlek mag je nog wel een beetje hulp hebben. Greetje Lips JU bent dus onderhet mes geweest. Voel je je nu weer goed? Het beste met je. Bedankt voor je raadseltje. Grietje Deegenaars Geniet jij maar veel van de zon; dat doet goed na de lange winter. Wim Nieboer Ik heb de kaart ontvangen; schrijf maar. dat ik deze heel mooi vind. Wu hopen allen hetzelfde. Verder hoop ik voor jullie op spoedig bericht. Zusjes Verlind Nu. Coba. zeg je misschien, het ei van Columbus! Elsje, bedankt voor je ^Wim^Verlind Ik ben het met Moeder eens: je schrijft mooi genoeg, om ook de andere raad sels in te sturen. Zusjes de Nie Het mooie weer bracht je Grootouders nu bij jullie; gelukkig. Nu zUn de DRIE WAKKERE JONGENS OP DE HAAIENJACHT. Ik dook, gewapend met een speer, de diepte in. Stellig hebben jullie van je leven al heel veel wonderlijke verhalen horen vertellen, maar bij het allerwonderlijkste verhaal, dat de Weense student Hans Hasz laatst ver telde, zinkt alles in het niet! En het vreemd ste is, dat het verhaal van Hans niet ver zonnen is, maar echt gebeurd! Luister, dan kun je het ook horen: „Eigenlijk" zei Hans, „moest ik, toen ik het gymnasium had afgelopen, van m'n Vader rechten gaan studeren, maar ik had hier niets geen zin in. Veel liever las ik dikke boeken over mijn eigen lievelingsvak: de studie der zeedieren. Daar stelde ik al van mijn sprilste jeugd af enorm veel belang in, zelfs zó, dat ik tijdens een vacantie in Zuid-Frankrijk ik was toen zeventien jaar oud reeds op expeditie was uitgegaan om -deze lieve dier tjes persoonlijk te leren kennen. Ik dook daar in de buurt van Cannes, gewapend met een gewone speer, de diepte in en maakte jacht op allerlei vissen. Daar had ik o.a. een griezelige ontmoeting met een reuzen- inktvis, die mij bijna een kopje kleiner had gemaakt. Maar toen ik in Weenen terug gekeerd mijn avonturen vertelde, klonken die blijkbaar è.1 te avontuurlijk. Tenminste: niemand geloofde er een woord van. Ik werd hier zó kwaad om, dat ik besloot mijn verhalen te bewijzen. Een paar jaar was ik' bezig met het construeeren van een camera, waarmee onder water kon worden gefotografeerd. En toen vertrok ik, weer in een vacantie, met zes kameraden naar Dalmatië. We gingen met een harpoen op de vissen jacht en vingen er zoveel, dat de vissers daar van mening waren, dat wij de vissen betoverden. Het volgende jaar gingen we met z'n drieën naar Curacao, waar we maanden lang als echte Robinsons op een onbewoond eilandje leefden. Iedere dag brachten we vijf uren in het water door, wat geen klei nigheid is! We doken, zwommen, bestudeer den het leven der vissen en speelden of vochten met hen al naar het uitkwam. We hebben daar avonturen met haaien beleefd, die oude haaien vissers voor totaal onmogelijk hielden en pas wilden geloven, toen we onze foto's lieten zien. Ons „recept" is doodeenvoudig. We zwem men geruisloos met langzame, nauw merk bare bewegingen, komen geheel ongemerkt nader. Want elke snelle beweging veroor zaakt onder water onmiddellijk geluiden, die de vissen doen vluchten. Onze hulpmiddelen waren speciale brillen, waarmee we onder water konden zien en gummi zwemvliezen aan de voeten. Die werkten zo prachtig, dat we zelfs onze armen bij het zwemmen niet eens nodig hadden. Het onvergetelijkste avontuur, dat ik op die reis beleefde, was mijn eerste ontmoeting met een reuzenhaai. Ik zag plotseling de gestroomlijnde reus op tien meter van mij af in het water staan. Toch voelde ik op dat moment geen angst. Ik zwaaide mijn harpoen enhij verdween als een scha duw uit mijn gezichtsveld. Bij mijn verdere ontmoetingen met haaien was het voldoende tegen hen te schreeuwen en te zwaaien om hen ijlings op de vlucht te doen slaan. De haai ls volgens mijn er varing het vraatzuchtigste dier ter wereld, maar ook het lafste. Alleen als je hem laat merken, dat je bang voor hem bent, wordt hij gevaarlijk. De terugreis van Curasao naar Weenen w^s voor ons een ware triomftocht. We gingen eerst naar New York, vandaar per auto door Californië, staken de golf van Mexico over naar de Rocky Mountains en reisden tenslotte over Los Angeles naar Japan, waar we zeer gastvrij werden ont vangen. En vandaar ging de reis dwars door Mansjoekwo en Silezië naar Europa terug. De reiskosten kregen we bij elkaar door de verkoop van vissen en koralen, het schrijven van krantenartikelen en het houden van lezingen. En nu" besloot de 21-jarige Hans, „heb ik de studie der zeevissen tot mijn levenstaak gemaakt. Eén boek heb ik er al over geschreven en er zullen nog meer volgen. En mijn ideaal is een grote tocht naar de Stille Zuidzee te ondernemen met een paar grote expeditieschepen vol sportieve jongens, die net als ik tegen een stootje kunnen. Alle landen der wereld zijn nu zo lang zamerhand al doorvorst, maar ln de diepten der zee zijn nog allerlei geheimen te ont dekken!" Ingezonden door Jettie Goudsmit en Elsje Verhoef. OnderwU'zer: „Keesje, maak eens een ver haaltje over een voetbalwedstrüd." Keesje: „Terrein afgekeurd, meester." Ingezonden door Lenie Brocaar. Lekkere koek. Vader: „Zie Hendrik, ik heb vannacht vaji een grote koek gedroomd, die heel lekker smaakte." Hendrik: „Als U daar weer van droomt, Va der, mag ik dan bU U slapen?" Ingezonden door Ineke Kriek. Oom: „We krügen weer sneeuw; mUn ekster ogen steken zo." Neefje: „Waar zitten die eksterogen, Oom?" Oom: „Op rmjn tenen, jongen." Neefje: „Oom, als Uw been slaapt, doet U dan Uw eksterogen ook dicht?" Ingezonden door Mien de Jager. Een moeilijk geval. In een hotel kwamen drie heren om een kamer.'De hotelhouder had echter nog maar één kamer beschikbaar. Om te weten, wie de kamer het meest noodig had, vroeg hij naar het beroep der heren. De eerste was officier; hU had drie jaar in A gelegen. De tweede was advocaat; hU had zes jaar in B. gezeten. De derde was dominee en had negen jaar in C. gestaan. „Neem U me niet kwalijk heren; U hebt drie jaar gelegen en U hebt zes jaar gezeten; dan zal ik de kamer maar aan den dominee geven, want die heeft deze het hardst nodig!" Grauwe, grauwe regenluoht, Wat hang jij te druilen Druppels tikk'len op de weg, Vind je 't niet vervelend zeg, Om steeds zo te pruilen Vriendelijk kindje, vraag me niet Wil maar lustig stappen Met je cape'je in de wind, Met je laarsjes, dapper kind. Met die hooge kappen Kijk, als ik niet prullen kan, Valt er ook geen regen. En dat regentje voorspelt: Straks komt over wel en veld Milde zomenzegen MAHEE MICHON. Te Stockholm gelukte het een poosje ge leden een leeuw uit de dierentuin te ont snappen. Hij ging een wandeling door de stad maken en zag een kinderwagen rijden met een zuigeling er in. Het kindermeisje, dat er achter liep, viel van schrik flauw. De leeuw legde zich nu vlak bij de wagen neer, zodat de politie niet durfde schieten, uit vrees van het kind te raken. Na een tijd nam de leeuw het stuur van de kinderwagen in de bek en trok hem in het dichte struikgewas van een park. Hier streelde hij het kindje met zijn klauw in het gezicht wel erg hardhandig, maar toch blijkbaar niet met de bedoeling, he't kwaad te doen. Gelukkig was een der oppassers uit de dierentuin erbij gekomen. Met vriendelijke woordjes wist hij den leeuw te bewegen mee te gaan, zodat het kind was gered. Ingezonden door Mien de Jager. Hij was er in gelopen! Er kwam eens een heer in een hotel; hij vroeg om middageten en hoe duur het was. De 'hotelier zei: „Twee gulden vijf en veertig". De heer vond het echter te duur en vroeg waar hij goedkooper eten kon krijgen. De hotelier zei: „om de hoek, mijnheer". Daar hing een karton voor de ruiten, waarop stond: „Hier voert men voor "45 cent". Het was bij een bontwinkel! ziekten voorbij, en gaan we allen van de zon genieten. Knap, dat jullie ook het le raadsel vonden. Elly Punt Foei, foei, wat zUn jullie soms ondeugend! En hoe gaat het nu met je werk? Bedankt voor je raadseltje; dat moet gauw ge plaatst. Gerda Teljeur Ik hoop op veel zon voor je. Daar kun je van mee profiteeren. Je maakt er mij ook heel nieuwsgierig naar, of het kiekje goed is uitgevallen! Marianne Kleyn Je bent flink aan het op lossen geweest. Is die füna verjaardag nu al voorbu? Dan hoor ik er toch iets over? Jopie den Hartog De verjaardag van je onderwUzer werd voor hem en voor jullie een fnne dag. Geen zieken meer, gelukkig. Gerard Lina Je naam was natuurluk een drukfout. Ik weet goed. dat JU een jongen bent; hoop dat de drukker zich niet meer vergist. Mei is het voor jou dan overgang in de raad selkring. Dientje Veendorp Als je dit leest, weet je al, of ik aan je wens voldaan heb. en met bod- biè kennis heb gemaakt. Ali en Koos Stikkelorum Bedankt voor de beide raadsels, van Ali en Jan. En Koos krijgt een pracht-verzameling postzegels. „„„„j Suusje de Wekker Wat een heerlijke avond met de tooverlantaarn! Verder -was het, ook voor jullie, een mooie middag m de kerx. Be dankt voor de anekdote. Hannie de Wekker Wat nebben jullie toch een druk leven! Op 4 April heb ik geen gele genheid. Wat, je verder vraagt, moeten we af wachten. Ook bedankt voor je grapje. En nu maar flink aan het „gymnastieken Coba v. Duyvenboden Ju hebt het druk, met al die extra uurtjes! Juist naar je zm, geloof ik. Wat zul jü lenig worden! Niek en Marti Bakker Het was Zaterdag een echt zomerse dag. We hopen op meer zulke dagen. Gezond, die ochtendgymnastiek! e lenteboden bloeien volop. Nannv Nauta Volgende keer reken ik dus minstens op 5 goede oplossingen. Rie Brandt Voor Ellie is een nieuwe be langrijke episode in haar leventje aangebroken. Ze zal er thuis wel gezellig over babbelen. Joop Schalks Het is keurig postpapier met enveloppe. Ik hoop er nog vele van te zien! Hoe is de foto uitgevallen? Annie v d. Vos Bü jou is alles duldelUk. spreken eh schrijven! Zorg maar. dat het steeds zo bluft. Prettig gewandeld? Nettie Boerendonk Van harte beterschap voor je Moeder. Inie Meyer Jij hebt al goede kennisjes in de raadselkring. Een groetje voor je kleine ondeugende broertje, misschien een toekomstig neefje! Nellie Braggaar Wat had jij het druk! Een hartelijk groetje. Annie en Nel Boon Bedankt voor jullie raadsels; die van Nel is wel erg bekend. KrU'ntje Kinkel Ook bedankt voor je raadsel. Ik laat je nog nieuwsgierig! Dat was een feestdag Dinsdag. En nu volg JU. is het niet? Marijtje v, Ru'n Jullie zijn niet bang voor een eindje loopen! Het heerlUke zonnetje lokt jullie naar buiten. Maartje Schaart Je kunt de dagen voor je feestdag al af gaan tellen: nu kom je er dicht bij. JU viert je feestdag in een week van bijzondere dagen. Johanna v. d. Zwan Goed nagedacht bij raadsel I, hoor. Jullie hadden een gezellige wandeling met elkaar naar je Tante. Kor a Key Wat zal het heerlijk geuren door al die mooie bloemen, in en om jullie huis! Jaap Haasnoot Jü hebt in raadsel I den knecht acht diamanten laten stelen. Kjjk het maar eens na. Aukje v. d. Walle Wat een groot feest is er gevierd zo dicht in mUn buurt! En wat hebben jullie je Ouders verrast met jullie bei den! Ik had niet kunnen denken, dat jij nog op was, toen ik Zaterdag naar bed ging! Lientje Vis Je kunt me elke Zaterdag een stukje over de tweelingen schrüven; dat vind ik heel gezellig. Jullie maakten een mooie wan deling, maar het doel was niet vrolijk. Nellie Dorrepaal Je naam schijnt verleden week per abuis te zUn weggevallen; dat is jammer. Ik wil je keurige briefjes niet graag vergeten. Annie v. d. Hart Prettig, dat de versjes zo naar jullie zin zün. Dan kunnen jullie later, als je al grote dames bent, nog eens aan mij terugdenken. Leni v. Loeff Ik denk, dat jullie je heel groot voelden, Zondag. Trineke v. Loef Prettig, dat jü ook weer present bent. Wisselen Nico en jü elkaar af? Ik ben blü, dat het beter gaat met je kleine broertje. Zeg hem dat maar. Heeft de nieuwe tol geen sprong in de kolk genomen? Marietje Lagerwij De naaister kwam als geroepen. Nu hopen we. dat het goed weer blijft voor de nieuwe bloesjes. Prijken de katjes in een vaas? Mieni Jagel Hartelijk welkom. Ik vind, dat jij al keurig schrüft voor een meisje van 7 jaar. Dan kun jij het later minstens zo mooi als je zusje. Koos en Wim Jagel Mieni heeft die rage bol goed bedacht. HU is een onderdeel van de schoonmaak, dus de oplossing is goed. Het nieuws over de foto houd ik te goed. Corrie en Dik v. Weizen Late oplossingen, (die toch op tUd zijn!), door een rijne Zondag, geven jullie en mü nog blUde gedachten. Nelly Varkevisser Het is toch een hele brief geworden, al zat je eerst met je pen in je mond. Jü breit je zelf een fijn kledingstuk. Je postpapier is leuk; daar moet je ook mooi op schrüven. Bedankt voor je raadseltje. Nellie Duyvenboden JU hebt je Woens dagmiddag goed. besteed, en je bezorgt me nu een aardig raadsel; dank je wel. Zusjes Schipper Goed nieuws! Nu ver dere beterschap voor je broertje. Na 4 April komt er dus nog een feest voor jullie. Het in studeer en van het stukje geeft natuurlUk al de nodige voorpret. Fietje v. d, Berg O Ja, Je ziet de nadering van de lente overal om Je heen. Jü hebt goed rondgekeken. Willy Wiggers Heb je al gekozen? Of vind je de keus erg moeilijk? Nu mis ik je zusje. Ineke en Hans Kriek Suusje heeft snoezig postpapier voor je uitgezocht. Prettige dag ge had gisteren? Nel Meinema Feliciteer Moeder nog van mij, al is het laat. Zo'n mooie hyacinth maakt het feestelijk in de kamer. Jij blüft zeker nog Moeders hulp? Jo Harteveld Bedankt voor je raadseltje. En' geduld! Corry de Roon Hertoge Bedankt voor je raadseltjes. Maar nu had ik ook nog graag de oplossingen er bü! Riekje Leemans Jullie hebben succes ge had; ik heb er in de krant ook over gelezen. Ik begrijp best, dat de voorpret al heerlüke uurtjes gaf, al werd het toen druk, druk met huiswerk. Wat een leuk, afwisselend program ma! De toeschouwers zullen, voldaan naar huis zijn gegaan. En nu weer leren! Lydia Botermans Het is morgen een ge wichtige dag bü jullie. Ik hoop. dat het met Beppie beter gaat; het is pijnlijk, wat zü heeft. Mün beste wensen voor Moeder, het kleïns broertje en voor Beppie. Eveline Doorn Ik denk, dat je al weel een heel eind verder bent gekomen aan ie 400 sommen. Van lezen houd je ook al; jü zult je nooit vervelen met zoveel liefhebberijen^ Heb je antwoord op je brief aan Oma? Annetje Mokkenstorm Maandag kun je de hele dag je briefjes nog insturen, maar Dins dag slechts tot 9 uur 's morgens. Lientje Mokkenstorm Ik hoop van ganser harte, dat je het feest nog mee hebt kunnen maken. Ik ben er heel benieuwd naar. Tini v. d. Woerd Jij ook hartelük welkom. Volgende keer stuur je je oplossingen er bü- Je kent dus al raadselnichtjes. Bedankt voor je raadseltje. Toni Neuteboom Allereerst beterschap voor je broertje. Fun, dat je leert zwemmen. Ik geloof, dat jij een heel mooi kleedje haakt. Daarmee kim je voor de dag komen op de ten toonstelling. Simon v. Meygaarden Ik hoop, dat ie Opa nu spoedig geheel opknapt. NatuurlUk mag ie zusje met Mei meedoen; zü zal "dan welkom zün. Nelly v. d. Horst Ja, dat is een nare tüd voor je zusje. Als je langer geregeld mee hebt gedaan, mag je om een versje vragen. Nu ken nen we elkaar nog te weinig. Olga Derksen Van harte gelukgewenst met je verjaardag en een heel prettige dag. Coby Schouten We voelen wel. dat de lente in aantocht is, maaar de winter wil nog niet geheel wijken voor haar Genoten van ie boeken? Hiermee eindig ik. Insturen liefst vóór Maandagmorgen 9 uur. uiterlük tot Dinsdag morgen 9 uur, naar Bureau Leidsch Dagblad of naar Wasstraat 38. Tot de volgende keer. Allen hartelijk gegroet door jullie Raadsel- tante, Mevr. M. J. BOTERENBROOD. der raadsels uit het vorige nummer. 1. Zie op deze lijst, hoe de knecht de diaman ten schikte. 2. Geertruidenberg; ruit, teer, Ger, brug, Geert, deern. 3. Beter een half ei dan een lege dop. 4. Vinger, hoed; vingerhoed. 5. De schoonmaak (ragebol) 6. Kwartel; lüster; arend; oehoe. 7. De pendule (klok). 8. Maastricht; Maas, tas, taart, hit, cassa. der raadsels ontvangen van: Adie Mol, Mijntje Mol, Willy Teyn, Leny Mo raal. Thea Genemans, Lida Teeuwen, Rudolf David, Loes v. Veggel, Koos Flaman, Nellie Trap, Jannie v. d. Pluym, Koos v. d. Pluym, Nico v. d. Pluym, Tiny de Goederen, Rlekle Batist, Antoon v. Gijzen, Jopie Susan, Freddy Susan, Rudi Arkeveld, Dickie Optendrees, Nico Optendrees, Reyer Bolderdijk, Jannie van 't Zelfde, Greetje Lips, Tini Rekers. Grietje Deegenaars, Wim Nieboer, Elly Pont, Coba Ver lind, Elsje Verlind, Wim Verlind, Pim Metse laar, Ria de Nie, Nini de Nie, Herman Verlind Gerda Teljeur, Ansje Eichhom. Marianne Kleyn, Jopie den Hartog, Gerard Lina, Hennv de Pree, Mientje Uitdenboogaard, Dientje Veendorp, Ali Stikkelorum, Koos Stikkelorum. Elsje Boterenbrood, Ineke Boterenbrood, Coba Heusen, Hannie de Wekker. Suusje de Wekker Coba v. Duyvenboden, Niek Bakker, Marti Bakker, Nanny Nauta. Paul Blangé, Rie Brandt, Joop Schalks, Annie v, d Vos, Nettie Boerendonk, Leny de Graaf. Inie Meyer, Nellie Braggaar, Nel Boon, Annie Boon Krijntje Kin kel, Marijtje v. Rijn, Maartje Schaart, Maartle Stavleu, Johanna v. d. Zwan, Kora Key, Jaap Haasnoot, Aukje v. d. Walle, Stientje de Ru, Lientje Vis. Nellie Dorrepaal, Annie v. d. Hart. Beppie v. d. Hart, Mientje de Water, Marietje Lagerwij, Sofietje Lagerwij, Leni v. Loef Trt- Trineke v. Loef. Corrie v Weizen, Dik van Weizen, Koos Jügel, Wim Jiigel, Mieni Jagel Nelly Varkevisser, Nelly Duyvenboden, Anny Schipper, Adri Schipper, Rie v. d. Laan, Bep v. d. Laan, Annie de Ridder, Fietje v. d. Berg, Hannie Brocaar, Lenie Brocaar, Joke de Vos. Loes Horstmann, Blanea Horstmann, Plonie de Geus, José Veldhuyzen v. Zanten. Ans Voorma, Coba v. d. Meys, Loesje Sloos, Bea v. d. Kooi, Atze v. d. Kooi. Wim Rienstra, Paul Rienstra, Piet Brussee, Truusje v. Weizen, Pim v. Weizen, Jannie v. Kampenhout, Willy v. Kampenhout, Anny Bekooy. Bertus Wakka. Marijke Verhoef. Elsje Verhoef, Jettie Goudsmit. Jan de Mooy. Hannie Linschoten, Geertje Linschoten, Anny Feynenbuik, Hanny Ykema, Henk Ykema, Gertje Braster, Willy Wiggers, Ineke Kriek, Hans Kriek, Ella Meinema, Nel Meinema, Jo Harteveld, Riekje Leemans. Corry de Roon Her toge, Lientje Mokkenstorm. Annetje Mokken storm. Eveline Doorn, Lydia Botermans, Nelly v. d. Horst, Simon v. Meygaarden, Toni Neute boom. Afke Neuteboom. Coby Schouten, Anrrie Schouten, Joop Schouten. voor allen om uit te kiezen; de groteren vier, de kleineren drie goede oplossingen Let wel: De oplossing van raadsel I mag voor twee goede oplossingen tellen. Ingezonden door Rietje Goutier. MUn geheel is een spreekwoord van 41 letters. 24, 25, 26, 27 noemt een stuk ondergoed, 13, 39, 7. 41 is een ander woord voor vreemd; 2, 25, 33, 12, 18, 23 een bekende plaats in Zuid-Holland; 3. 30. 30, 28, een jongensnaam; 1. 11. 3. 36. 2 een lichaamsdeel; 32. 9, 3. 3, 21, 13 een uurwerk; 5. 10, 16, 10, 41. 2, 15, 34, 6 is een land in Europa; 8, 40, 13, 7, 8. 22 een plaats voor auto's; 17, 31, 2, 19 de naam van een maand; 35, 15, 29 iets lekkers voor de boterham; 4, 34 een voegwoord; 38, 31. 20 vleesnat; 29, 19, 9, 23 een meisjesnaam; 12, 14, 31, 32 ligt 's morgens op de bloemen; 5, 7. 37 ls het tegenovergestelde van droog. n. Ingezonden door Piet de Ru. Welke spreekwoorden staan hier? p..J.s h b n g 1. K o n 2. E..e. .a..di. g..d a d m. Ingezonden door Maartje Stavleu, Mun geheel bestaat uit 11 letters, en noemt iets rijns voor de meisjes. 4, 8, 11, 7 is een wandelgelegenheid in vele steden; 1, 2, 3 is meisjesspeelgoed; 9. 2, 1, 3, 5, 11, 10, 6 ls een ongezellige bezigheid die we niet graag horen. IV. Ingezonden door Ingeborg Rijsdük. Wat zette Karei de Grote het eerst in het Valkhof? V. Ingezonden door Niek en Marti Bakker. Vul 13 woorden in, elk van 3 letters. De eerste letters van boven naar beneden vormen drie v/oorden: je eet het elke dag. De woorden betekenen: 1. rond speelgoed. 2. een wiel. 3. lichaamsdeel. 4. ook lichaamsdeel. 5. deel van een noot. 6. ligt op de vloer. 7. ander woord voor ieder. 8. deel van een boom. 9. jong varken. 10. familielid. 11. speelgoed. 12. meisjesnaam, ook naam van een boom. 13. dient, om wasgoed te drogen. VI. Ingezonden door Marütje van Rün- Met m ben ik een water, met p ben ik een vrucht, met b ben ik een roofdier, met t ben m een vloeibare stof. vn. Ingezonden door Afke Neuteboom. Hoe kun je van elf lucifers een maken? 2—3

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 10