BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 20 Maart 1941 Jaarbeurs trok meer dan honderdduizend bezoekers Er komen nieuwe Hoofdcommissariaten De rijksweg Amsterdam—Utrecht Generaal van Hoogstraten overleden Houtvoorziening onder centrale leiding „Donkere" dagen voor de bierverbruikers AGENDA Nieuwe uitbreiding van het gebouwen-complex in overweging Winterhulp Nederland Zilveren jubileum te Leimuiden IN GROOTE EN BELANGRIJKE GEMEENTEN. Naar wij vernemen, aldus* het „Vad.", ligt het in het voornemen eerlang over te gaan tot de benoeming van een aantal hoofd commissarissen van politie in gemeenten, die daarvoor in aanmerking komen. Deze hoofdcommissariaten wordèn gevormd bo ven de bestaande commissariaten. In de eerste plaats komen daarvoor in aanmerking de grootste gemeenten des lands, dat zijn dus voornamelijk de steden met een inwonertal boven de 100.000; maar het inwonertal is niet al leen het criterium. Hoofdcommissaris sen zullen ook worden benoemd in die plaatsen, die uit politioneel oogpunt be langrijk zijn. ook al is hun inwonertal kleiner dan 100.000. Aangezien deze aangelegenheid nog in een eerste sta dium van voorbereiding verkeert, zoo dat feitelijk nog van toekomstmuziek moet worden gesproken, kon men ons omtrent de benoeming van bepaalde personen nog niets mededeelen. Op 18 April a.s., schrijft de K.N.A.C., zal wederom de aanleg van een gedeelte van den nieuwen Rijksweg tusschen Amsterdam en Utrecht worden aanbesteed. In de volg orde der aanbestedingen is dit het zesde vak van dezen belangrijken verkeersweg, waaraan voor het verkeer een dringende behoefte bestaat, aangezien de oude boch tige en smalle rijksweg over Abcoude en Breukolen voor het toegenomen verkeer volkomen onvoldoende moet worden geacht. Het wegvak, dat thans in uitvoering zal worden genomen, is gelegen tusschen de Amstel en de Oudekerkerlaan. Over de Amstel zal in het verlengde van de Rijn straat een nieuwe brug worden gebouwd. De nieuwe Rijksweg zal onder de Oude- kerkelaan (de verbinding HaarlemSchip holHet Gooi) worden doorgevoerd. Van den geheelen weg tusschen Amster dam en het noordelijke verkeersplein te Oudenrijn dient thans nog het gedeelte tusschen Loenersloot en Maarssen te wor den aanbesteed. Het overige gedeelte werd in vijf verschillende vakken in Maart en April van vorig jaar aanbesteed. Naar mag worden aangenomen zullen eerst de zuidelijkste gedeelten in gebruik kunnen worden genomen. Reeds wanneer het korte wegvak van Oudenrijn tot den spoorweg UtrechtGouda kan worden open gesteld, zal dit een groote verbetering betee- kenen voor het verkeer uit de richting 's-Hertogenbosch naar Amsterdam en vice versa, dat via den Vleutensche weg de tra verse door Utrecht kan ontgaan. Nog belangrijke voor een vlotte en veilige verkeersafwikkeling zal het vanzelfsprekend zijn, wanneer zoo spoedig mogelijk daarna ook het vak tot de nieuwe aansluiting bij Maarssen in gebruik zal kunnen worden genomen. DE HANDELSBESPREKINGEN TE BATAVIA. Domei meldt uit Batavia: Naar vernomen wordt, naderen de be sprekingen tusschen den heer J. E. van Hoogstraten, chef van de afdeeling han delszaken, en den Japanschen consul-ge neraal Joetaka Lsjlzawa. haar einde. De derde bespreking der bijzonderheden tus schen de heeren Van Hoogstraten en Isji- zawa had eergisteren plaats. Deze bespre king der bijzonderheden geschiedde na dertien voorafgaande ontmoetingen tus schen de beide afgevaardigden. Zoodra deze besprekingen geëindigd zijn, wordt ver wacht, dat de onderhandelingen in een nieuw' stadium zullen treden, wanneer de Japansche ambassadeur Kenkitsji Josji- rawa besprekingen gaat voeren met den heer H. J. van Mook, den directeur van het Nederlandsch-Indisch bureau voor econo mische zaken op grondslag van de tevoren gevoerde onderhandelingen tusschen Van Hoogstraten en Isjizawa. In den leeftijd van tachtig jaar Is te 's Gravenhage overleden luitenant-gene raal b. d. J. W. P. van Hoogstraten. De heer Van Hoogstraten werd den 8sten October 1860 te Gravenhage geboren. Na zijn studie aan de K.M.A. te Breda werd hij in 1879 aangesteld tot tweeden luitenant bij de vesting artillerie te Amsterdam. Van 1880 tot 1881 bezocht hij de eerste afdee ling van de krijgsschool te Breda, in 1882 werd hij overgeplaatst naar de veldartille rie aldaar, van 1885 tot 1887 was luit. Van Hoogstraten te 's Gravenhage in garnizoen, waarna hij werd overgeplaatst naar het korps rijdende artillerie. Na een detachee ring aan de rijschool te Amersfoort en aan den cursus voor africhting van trekpaar den te Breda werd hij in 1890 belast met de africhting der Remonte van het K.R.A. Na dat hij in 1894 was bevorderd tot kapitein werd hij het jaar daarop overgeplaatst naar Utrecht; als kapitein maakte hij als militair lid deel uit van de commissie tot bevordering van de paardenfokkerij, voorts was hij plaatsvervangend lid der remonte commissie en nam hij eenlge malen deel aan reizen tot aankoop van legerpaarden in Ierland. Kapitein Van Hoogstraten werd in 1898 commandant van de instructiebatterij van het K.R.A.; het daarop volgend jaar werd hij benoemd tot adjudant in gewonen dienst van H. M. de Koningin, welke func tie hij tot 1912 vervulde, in welk jaar zijn benoeming volgde tot commandant van het tweede regiment veldartillerie en tevens tot adjudant in buitengewonen dienst van H.M. de Koningin. In 1913 werd kolonel Van Hoogstraten aangewezen de manoeuvres van het Engel- sche leger bij te wonen, gedurende de mo bilisatie was hij aanvankelijk artillerie- commandant van de eerste divisie; in 1915 volgde echter zijn benoeming tot generaal- majoor en tot gouverneur van de K.M.A. Bij het einde der mobilisatie werd hij op zijn verzoek gepensionneerd en in 1921 werd hem de titulaire rang van luite nant-generaal verleend. Na zijn pension- neerlng was hij o.m. nog vele jaren voor zitter van de afdeeling Ede van het Roode Kruis. Generaal Van Hoogstraten was officier in de orde van Oranje-Nassau, terwijl hem verschillende buitenlandsche onderschei dingen werden verleend. De begrafenis geschiedt morgen te half- drie op de begraafplaats „Moscowa" te Arnhem. Hbld. SCHADE AAN GOEDEREN DOOR OORLOGSGEWELD. De secretaris-generaal van het departe ment van financiën deelt het volgende mede: De staat verleent geen bijdragen op den voet van het besluit op de materieele oor logsschaden terzake van schaden, door oor logsgeweld veroorzaakt aan goederen, voor zoover deze schaden onder een molestver- zekering voor transport van goederen op de voorwaarden, gebruikelijk op de Amster- damsche of Rotterdamsche beurs, gedekt hadden kunnen zijn. Voor zoover er ver schil bestaat tusschen de bovenvermelde Amsterdamsche en Rotterdamsche verzeke- ringsvoorwaarden, zullen terzake de voor waarden gelden van de verzekering, welke werd afgesloten, en zoo geen verzekering bestaat, zullen gelden, hetzij de Amster damsche hetzij de Rotterdamsche voor waarden, naar gelang deze voor de betrek kelijke schade de minste dekking geven. Het voorafgaande geldt met betrekking tot door oorlogsgeweld veroorzaakte schade aan goederen, waarvan het vervoer op of na 22 Maart 1941 een aanvang heeft ge nomen. ER ZAL EEN GEVOLMACHTIGDE WORDEN AANGEWEZEN. Tusschen de bevoegde Duitsche en Ne- derlandsche dienstorganen wordt overleg gepleegd over de aanwijzing van een ge volmachtigde voor de bosch- en houtvoor ziening, met het oog op de tegenwoordige en toekomstige verzekering van de behoef te aan hout als grondstof, wiens bemoeiin gen zich uitstrekken over alle vraagstuk ken, welke met de productie en levering van ruw hout verband hebben. De beteekenis van deze grondstof is steeds grooter geworden, zoodat zij thans op de eerste plaats van alle ruwe mate rialen is gekomen. Hout wordt gebezigd in het bouwbedrijf, den mijnbouw, den scheepsbouw, de papier-, lucifers-, meubel-, springstof-, textiel- en veevoeder-industrie, in duizenden chemische producten, voor de vervaardiging van synthetische benzine, bij de spoorwegen en in andere takken van bedrijf, die hier niet alle genoemd kunnen worden, zoomede als materiaal voor aller lei kunstvoorwerpen. Men kan gerust zeggen, dat hout het meest veelzijdige van alle ruwe materialen is, omdat het een gansche rij van sleutel posities inneemt waarop andere industrieën zijn aangewezen. Niet vergeten zij, dat hout als brandstof wordt gebruikt, doch de situatie in de houtwereld bestemt dit ma teriaal voor doeleinden van hooger belang. Hout is een natuurproduct, het product van het boschwezen. Daardoor is de betee kenis van het boschbedrijf gelijktijdig met zijn product toegenomen. Op het gebied van de bebossching blijft in ons land steeds nog zeer veel te doen, hoewel een klein, doch voortreffelijk Staatsboschbe- heer reeds in de laatste jaren te zamen met de Nederlandsche Heidemaatschappij goede vorderingen in den boschstand heeft weten te verkrijgen. De in het Duitsche Rijk sedert jaren llulst gebleken stelregel, alle takken van bedrijf, in welker middelpunt het hout staat, organisch te ordenen en in een cen trale samen te brengen, dient nu ook in Nederland toepassing te vinden. Hierbij kan met zekerheid worden gerekend op een be langrijk voordeel voor de Nederlandsche volksgemeenschap, wanneer de bestuurs maatregelen worden vereenvoudigd, plan nen en de uitvoering daarvan doeltreffend worden geleld en de houtvoorziening den lande meer dienstbaar wordt gemaakt. Met het bosch is bovendien een reeks van belangen voor de bevolking verbonden. Ook deze moeten worden gevorderd. Voor zoover de natuur- en heembescherming met boschzorg, boom- en struikaanwas samenhangt, zal deze evenzoo tot de taak van den gevolmachtigde dienen te behoo- ren. Een verder arbeidsgebied voor hem is de regeling van de jachtaangelegenheden in overleg met de vertegenwoordigers van den landbouw. Uit de hier in het kort opgenoemde be langengroepen zulten den gevolmachtigde vakkundige medewerkers ter zijde staan. Tegelijkertijd zullen de leiders van de be treffende departementen zoo mogelijk vele hunner volmachten aan het nieuwe insti tuut, dat onder hun leiding werkt, overdra gen. Hierdoor wordt een eenvoudige en snelle werkmethode verkregen, die in de tegenwoordige situatie van bijzonder be lang is. (A.N.P.) Mr. W. H. HOYER OVERLEDEN. Te Cannes, waar hij sinds vele jaren woonde, is in den ouderdom van 78 jaar overleden mr. W. H. Hoyer, oud-officier van justitie te Haarlem. De overledene werd in 1862 te Rotterdam geboren. Hij studeerde te Leiden, waar hij in 1889 promoveerde. Mr. Hoyer was achtereenvolgens ambtenaar van het O. M. bij de kantongerechten te Dor drecht en Breda, substituut officier in Al melo en Maastricht en ten slotte officier van justitie te Almelo en Haarlem. In 1927 trad hij als zoodanig af. CAFÉHOUDERS TE ROTTERDAM WEN- SCHEN GEEN EENHEIDSBIER. De commissie van samenwerking, ge vormd uit de afdeelingen Rotterdam van den Ned. Bond van Hotel-, Koffiehuis-, Restauranthouders en Slijters; den Ned. Boud van Werkgevers in Hotel-, Restau rant-, Café en aanverwante bedrijven ,,Ho- recaf"; den Ned. R.-K. Bond van Hotel-, Café-, Restauranthouders en Slijters ,,St. Joseph"; den Nieuwen Nederl. Bond van Kolfiehuishouders en Slijters „Nienebokos" en den Nederl. Bond van Slijters in gedis tilleerd, wijnen en andere dranken, had in de groote zaal van het gebouw Odeon aan de Gouvernestraat te Rotterdam een ver gadering belegd, ter bespreking van de in verband met de bierrantsoeneering geno men maatregelen, aldus „De Tijd". De vergadering, die druk bezocht was, stond onder leiding van den voorzitter der commissie, den heer C. K. Morelis. Hij wees er op, dat het vraagstuk der rantsoeneering zeer urgent is. De aanwezi gen kregen hierna de gelegenheid, zich over de kwestie uit te spreken. Hierbij werd op den voorgrond gesteld, dat men zich in het cafébedrijf tevreden moet stellen met het geen wordt afgeleverd, daar er geen reke ning wordt gehouden met wat men omzet ten aanzien van licht en donker bier. Een spreker drong er op aan, dat de brouwe rijen voortaan slechts één soort bier zullen afleveren. Een andere spreker wees op de onregelmatigheid in de aflevering en op het feit, dat de wil van de brouwerijen wet is, die zich niet aan de belangen der café houders storen. De vraag kwam naar voren, hoe de rant soeneering zal worden ingevoerd. Hierop antwoordde de voorzitter, dat deze zal wor den vastgesteld op den omzet van 1939. Verder werd de aandacht gevestigd op de onregelmatigheid in de toewijzingen. Dit geldt ook voor spiritualiën. EENHEIDSBIER. Het voorstel werd gedaan, een „eenheids bier" in te voeren, dit moet voor de brou werijen mogelijk zijn, hetgeen de voorzitter inmiddels betwijfelde. Hij vatte ten slotte de gemaakte opmerkingen te zamen door vast te stellen, dat er te weinig bier ver strekt wordt. Hij was voor een algemeene regeling van het vraagstuk, dus, om het la ger bier op bepaalde dagen te verstrekken. Het is de bedoeling van de commissie be middelend op te treden en o.a. gebleken onbillijkheden uit den weg te ruimen. Een belangrijk gedeelte van het verbruik moet worden omgeschakeld. In plaats van pils zal lager moeten worden gedronken. Reeds Is hiermede begonnen zulks in een enkel café en op een bepaalden dag. De bedoe ling is, een en ander uit te breiden. De voorzitter stelde voor, samen te wer ken om te komen tot het schenken van twee soorten bier, teneinde aldus te zorgen, dat de te schenken hoeveelheid voldoende blijft tot in-standhouding van het bedrijf, Bovendien is het dan mogelijk het bier van een betere kwaliteit te houden dan dit ge durende den wereldoorlog het geval was. De besprekingen werden ten slotte sa mengevat in het tweeledige voorstel, een of twee „donkere dagen" in te voeren en tevens aan de betreffende instanties voor te stellen, over te gaan tot het aanmaken van twee soorten bier van een lager ge halte, een licht en een donker, waardoor gewaarborgd wordt, dat in de toekomst de zelfde hoeveelheden zullen kunnen worden omgezet. Het voorstel, om den Woensdag te bestemmen voor „donkeren dag," de zen dag eventueel tot twee dagen uit te breiden, werd met een groote meer derheid aangenomen. VERSPREIDE BERICHTEN. De heer W. Dijs, hoofdcommissaris van politie te Eindhoven, is benoemd tot on bezoldigd commissaris van de rijkspolitie ter standplaats Eindhoven. „U herinnert zich wellicht onze 38ste jaarbeurs, waar voor het eerst in Neder land proefnemingen met de televisie waren te aanschouwen en welke beurs toen de dfukst-bezochte was in de historie van ons jaarbeurs-leven. Het zas er naar uit, dat het record-aantal personen, dat toen de beurs bezocht, niet te overtreffen was. Maar wat wij geen van allen hadden gedacht is ge* schied, het record is gebroken, de beurs, die morgen is afgeloopen, is de drukst- bezochte van al de 44 jaarbeurzen welke wij hebben gehouden." Met deze woorden leidde de zakelijke di recteur van de jaarbeurs mr. J. Milius een onderhoud in, dat een verslaggever van het AN.P. met hem had over het verloop van de jaarbeurs 1941. Werkelijk zoo vervolg de de heer Milius deze beurs heeft onze toch -al zeer hooge verwachtingen verre en verre overtroffen. Wij hadden uiteraard door de tijdsomstandigheden een zeer druk bezoek verwacht, doch dat meer dan hon derdduizend menschen de 44e jaarbeurs zouden bezoeken, hadden wij op geen stuk ken na gedacht. Voor zoover mogelijk is er bovendien een zeer druk en levendig zakendoen op deze beurs geweest. Wanneer het geheel uitge sloten was orders te plaatsen en bestellin gen te doen, heeft men toch geen vergeef- sche reis naar de Domstad gemaakt, om dat althans het contact tusschen fabrikant en consument zijn goede uitwerking voor de toekomst zeker niet zal missen. En met name was de belangstelling voor de nieuwe groepen zeer groot; ik noem de textielaf- deeling, de schoenengroep en vooral ook de voedings- en genotmiddelenstands. Alle extra-treinen naar Utrecht zijn vol geboekt geweest en zelfs de tweemaal opge treden ernstige treinstoringen hebben de zakenmenschen er niet van weerhouden in dichte drommen onze poorten te betreden. Een merkwaardig feit kan ik hierbij nog vermelden, nl. dat het bij deze beurs voor het eerst is voorgekomen, dat het aantal bezoekers van de eèrste week vrijwel gelijk was aan het aantal bezoekers, dat in de tweede week ter beurze kwam. Daarin is voorheen altijd een blangrijk verschil ge weest, dit keer was zooals gezegd de bezetting volkomen gelijkwaardig. Door den geweldigen toeloop van jaar- beursbezoekers zijn er vaak verkeersopstop pingen op het Vreeburg voorgekomen. Wij zijn dan ook van plan met de ervaring welke wij thans hebben opgedaan, voor den volgenden keer meer in- en uitgangen te maken, want anders krijgen wij met de ge meente Utrecht, die ons juist zoozeer ter- wille is geweest, last en dat mag zeker niet voorkomen. Wij hebben met niemand last gehad, integendeel, men heeft ons meer dan eens zijn tevredenheid betuigd over de vaak niet-verwachte resultaten. Als u toch in ieder geval een klacht wilt hooren, dan zou het deze moeten zijn, dat het op de beurs op enkele spitsuren van den dag in derdaad veel te vol was. Dat geldt vooral de afdeeling surrogaten, waar vaak geen bijkomen aan was. Ik kan dan ook verklappen, dat er momenteel ernstige besprekingen gaan de zijn over uitbreiding van het jaar beurscomplex de oude schouwburg zal verdwijnen en de dan vrijgekomen ruimte zullen wij gaarne benutten voor den bouw van een nieuw gebouw of een vleugel, hoe dat precies zal worden, mag ik thans nog niet zeggen, daarover zult u spoedig meer hooren. De stad Utrecht heeft door deze jaarbeurs zeer goede zaken gemaakt. Om u een spre kend voorbeeld te noemen, de directeur van het jaarbeursrestaurant vertelde mij varf- ochtend, dat hij gisteren dus op één dag ruim dertien duizend kopjes koffie had geschonken. Dat is een typisch voorbeeld van den consumptie-omzet. Door bemidde ling van de V.V.V. \varen niet alleen alle hotels in Utrecht prop- en propvol, maar konden bovendien honderden bij particu lieren worden ondergebracht. Ook het V.V.V.-apparaat werkte dit keer uitstekend. Ja, er zijn inderdaad vele reizigers gedu peerd geweest door de treinstoringen van Zaterdag en Maandag, maar over het alge meen hebben zij allen een onderdak in UI cht of omgeving kunnen vinden. Er een voorbeeld bekend van een reiziger, die geen aansluiting meer had met zijn trein in een der uithoeken van ons land en die ook geen hotel meer kon vinden. Hij is des nachts zwervende op straat aangetroffen door de politie en „mocht" tot vier uur op het hoofdbureau van politie vertoeven. De kantonrechter heeft hem veroordeeld tot drie gulden boete subsidair „én dag Maar dat intermezzo buiten beschouwing gelaten, kan ik niet anders zeggen, dan dat iedereen zijn medewerking heeft verleend en dat de beurs een vlot verloop heeft ge had. K a t w ij k-a a n-Z e e (Casa Cara)Spr. ds. Hooykaas. V& uur nam. Zondag. Schouwburg: Abonnementsvoorstelling .Rebecca", 2 uur nam. DIVERSEN 's Dinsdags: 1ste Binnenvestgracht 22: Ge legenheid tot inenting tegen typhus en diph- terie. 11—3 uur. 'sDinsdags: Oude Rijn 44c: Prot. Bureau voor Sociale Adviezen. 7—8 uur nam, 8 Dinsdag Mare 13; Medlscb Opvoedkundig tsureau 9V611 uur voorm Arbeidsbeurs (Levendaal): Iedere derde Dins dag der maand consultatiebureau voor onvol waardiger» 7—8 uur nam s Donderdags WiJkgebouw „Bethesda' (Hoef- straat 44461Consultatiebureau voor Alcoho listen 8 uur nam. 's Vrijdags, Inst. voor Praeventleve Genees- Kunde Consultatiebureau v. Beroepskeuze 4—5 BIOSCOPEN. t 18 Jaar; 14 Jaar; 8 alle leeftyden. Luxor-theater: „Lajla". Dageiyks nam. 2 en 8 uur, 's Zondags 2—7 uur doorloopende voorstelling. Lldo-theater: „Amor als doelverdedlger" 5. Dageiyks IV2 uur nam.; 's Zondags te 2, 4.30 en IVa u., Woensd. en Zaterd. matinée 2.30 u. Trianon-theater: „Drie op de huwelUksreis" t Dageiyks 2 en 8 uur, 's Zondags van 26.30 uur doorl. voorstelling. Casino-theater; „Première" t. Dagelijks 8 uur; Zaterdags ook 2% uur, Zon dags te 2, 4% en 8 uur. Rex-theater: „De laatste minuut" t. Dageiyks 2 en 8 uur nam.; 's Zondags van 26.30 uur doorl. voorstelling. Nova-theater (Katwyk aan Zee): nam. 7% uur (Zondags gesloten): „De Jantjes". De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 15 Maart 20 uur tot Zaterdag 22 Maaxt 8 uur waargenomen door de Apotheek Boekwyt, Br ee straat 74, tel. 20552 de Haven-Apotheek, Haven 18, tel. 20085. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waar genomen door de Oegstgeestsche Apotheek, Wil- helminapark 8, tel. 26274. LUCHTTEMPERATUUR. uur voorm.: 4^4 gr. C. (40 gr. P.). Gironummer van de W. H, N. 5553. De Bank van de W.H.N. is Kas- vereenlglng N. V. Amsterdam, Postgironnmmer 8 7 7. Storl op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler leven. Van den heer M. Witvliet. Foto-archief L. D. De* heer M. Witvliet. Morgen zal het 25 jaar geleden zijn dat de gemeenteveldwachter te Leimuiden, de heer M. Witvliet in dienst trad bij de po litie en wel als agent te Den Helder. Op 27 Mei 1920 ging de heer Witvliet over naar de Rijksveldwacht en kreeg als standplaats Bilderdam, gemeente Leimuiden. In 1923 werd de standplaats van den heer Witvliet het dorp Leimuiden, waar hij in 1926 en wel op den 9en Juni werd bevorderd tot brigadier-titulair. Met ingang van 1 Augus tus 1927 kreeg de jubilaris eervol ontslag als rijksveldwachter en werd met ingang van denzelfden datum benoemd tot ge meenteveldwachter te Leimuiden. De heer Witvliet, die thans reeds meer dan twintig jaren te Leimuiden woont, heeft zich bij de Leimuidenaars bemind gemaakt. Het ligt in de bedoeling, om den jubi laris morgenmiddag in de Raadzaal in te genwoordigheid van den Gemeenteraad en van de gemeenteambtenaren op beschei den wijze te huldigen. 2—2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 6