LAATSTE BERICHTEN Het brandweerwezen geregeld LEIDSCH DAGBLAD Eersfe Blad Donderdag 20 Maarf 1941 KERK- EN SCHOOLNBEUWS Binnenland Ontvangst bij den leider der N. S. B. Buitenland Dagbladreclame is niet te vervangen Verordening heden verschenen Duitsch weermachtsbericht Italiaansch weermachtsbericht BEURSOVERZICHT MARKT GERKWTIN^ De persdienst van de N.S.B. meldt: Gisteravond hebben de leider en mevr. Mussert ln hotel „De Witte Brug" te Den Haag een avond-ontvangst gehouden. Aan wezig waren de rijkscommissaris rijksmi nister Seyss-Inquart en zijn echtgenoote, de commissaris-generaal voor financiën en economische zaken Flschböck en zijn echt genoote, de commissaris-generaal van open bare veiligheid, SS-Brigadeführer Rauter en zijn echtgenoote, de commissaris-gene raal voor bijzondere aangelegenheden, Hauptamtleiter Schmidt en zijn echtgenoo te, gezant Otto Bene, de generaal der poli tie Schumann en vele andere Duitsche autoriteiten en hooge functionarissen van het Duitsche bestuur en het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P., allen met hun dames. Van Nederlandsche zijde noemen wij den plgatsvervangenden leider der N.S.B., C. v. Geelkerken en zijn echtgenoote, den secre taris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten, dr. T. Goede- waagen. den commissaris in de provincie Limburg, graaf M. de Marchant et d'An- semlbourg, den commissaris in de provincie Utrecht, ir. F. E. Muller, de gemachtigden van den leider ln de provincies, voorts een aantal vooraanstaande figuren uit de be weging die openbare ambten bekleeden en talrijke leidende functionarissen in de po litieke organisatie en de W.A. eveneens met hun dames. Mevrouw Ria Focke bracht begeleid door haar echtgenoot eenige liederen ten ge- hoore, mej. Else Nolthenius, pianiste, hield een planovoordracht. Een strijkje onder leiding van den heer S. Wouters verleende voorts zijn medewerking. De zaal was smaakvol met tulpen versierd. FILMKEURING. In de centrale commissie voor de film keuring is benoemd tot voorzitter lr. W. L. Z. van der Vegte, te Wassenaar, en tot se cretaris de heer J. H. van Zwijndrecht, te Voorburg. ENGELSCHE LUCHTAANV ALLEN. Naar het ANF: meldt zijn in den afge- loopen nacht wederom Engelsche vliegtui gen boven Nederland verschenen. Op ver scheidene plaatsen lieten zij bommen val len, doch de meeste kwamen op open ter rein neer, waar zij geen schade konden aan richten. In enkele plaatsen is een aantal woonhuizen beschadigd en hierbij werden twee personen zwaar en eenige andere licht gewond. ZILVEREN JUBILEUM DS. G. W. GOEDHART. Ds. G. W. Goedhart te Holwerd herdenkt op 2 April a.s. zijn zilveren ambtsjubileum. De Jubilaris, die in 1816 te Nors predikant werd, stond van 1817 tot 1920 ais remon- strantsch predikant te Zwammerdam. Hij werd toen benoemd tot legerpreddkant, uit welke functie hij in 1924 werd ontslagen. In 1925 deed hij Intrede bij de Nederland sche Hervormde Gemeente te Grollo en stond daarna te Nieuwe Beerta en sinds 1929 in zijn tegenwoordige gemeente. HERZIENING GEBLOKKEERDE MARKENBELASTINGBESLUrr. Het A.N.P. verneemt van bevoegde zijde, dat practlsohe overwegingen het noodzake lijk maJken, om het geblokkeerde-marken- belastdngbesluit 1940 aan een herziening te onderwerpen. De desbetreffende wettelijke maatregelen zijn reeds in voorbereiding. Met name bestaat het voornemen verande ring te brengen in de wijze der belasting heffing. Voorts zullen de in het nog geld- dend geblokkeerde-markenbelastingbesluit voorgeschreven tarieven ongeveer gehand haafd blijven. In dezen samenhang zullen waarschijnlijk ook omzetten in de desbe treffende waarden onder deviezenhouders in den lande aan belasting onderworpen worden. INLEVERING VAN OUDE RIJWIEL BANDEN. Naar aanleiding van de regeling betref fende den verkoop, minstens eenmaal per halfjaar, van oude binnen- en buitenban den door de rijwielhandelaren aan de handelaren in oude robber, ingeschreven bij het rijksbureau voor rubber, is eenige ongerustheid ontstaan omtrent de voorzie ning van plakmateriaal. Van bevoegde zijde deelt men mede, dat deze ongerustheid ongegrond is, daar er voor gezorgd zal worden, dat plakmateriaal in voldoende hoeveelheid verkrijgbaar zal zijn. Eventueele vragen over de distributie van rijwielbanden riohte men niet tot het rijksbureau voor rubber te Amsterdam, doch tot den Economischen Voorlichtingsdienst. Rijnstraat 24, te 's-Gravenhage. AMERIKAANSCHE VLOOT WORDT DONKERDER GEVERFD. De Amerikaansche afgevaauligde Mundt heef', or in een verklaring voor hes Huis van Afgevaardigden op gewezen, dat de Ameri kaansche viool? haar schepen met een don kerder grijs beschildert, teneinde ze daar mede in kleur a2n te passen bij de Britsche oorlogsschepen. De minister van marine antwoordde, cat dit absoluut niets om het lijf heeft Hij gaf echter toe, dat de Amerikaansche vloot on geveer 4 maanden geleden er mede was be gonnen haar schepen donkerder te schil deren. Naar de Associated press meldt, heb ben de marinekringen in Washington met klem geweigerd in deze aangelegenheid een standpunt bekend te maken. (DJN.B.) ZUID-SLAVIË EN DUITSCHLAND. De officieuze Zuid-Slavische „Vreme" legt er den nadruk op. dat Zuid-Slavië er naar streeft, met zijn buren tot overeen stemming te komen en den vrede in het Zuid-Oosten van Europa te verzekeren. De politieke toestand maakt een versterking der Duit-sch-Zuidslavische betrekkingen noodig. Zuid-Slavië moet samenwerken met üe buurstaten, waarmede het uitgebreide economische betrekkingen onderhoudt en die in hetzelfde Europeesche leefgebied wonen. Dit Ls in het belang van Zuid-Sla vië en wederzijdsche achting Ls daarbij de' beste weg. In dezen geest worden ook de politieke betrekkingen met den machtig- sten buurstaat steeds krachtiger. (D.N.B.) ZUIDSLAVISCHE VLIEGTUIGEN MAKEN NOODLANDING IN BULGARIJE. Drie Zuidslavische vliegtuigen hebben, naar de Utro meldt, bij Radomir ten Zuid- Oosten van Sofia een noodlanding ge maakt. Naar het schijnt waren de toestel len verdwaald. Een onderzoek wordt inge steld. D.N.B.) MEGERLE OVER IERLAND. De diplomatieke medewerker van de Ber liner Boersenzeitung, Karl Megerle, houdt zich bezig met de vraag van den Ameri- kaanschen minister van marine, Knox, wat er met Ierland zal gebeuren, indien Enge land wordt overwonnen. Indien men deze vraag van Duitsch standpunt beantwoordt, aldus Megerle, is het ergste, dat Ierland kan overkomen, dat het na vele eeuwen directe en indirecte Britsche tyrannie ein delijk vrijheid en eenheid zou verwerven. Thans weigert Engeland toe te stemmen in den terugkeer der Noord-Iersche graaf schappen tot het moederland, thans heeft Ierland op economisch gebied ten zeerste te lijden van de Britsche blokkade, terwijl En geland op alle mogelijke wijzen de neutra liteit van het land tracht aan te tasten. Wat echter duidelijk en natuurlijk was, werd plotseling volkomen onduidelijk, toen de pers de vraag opwierp of de leen- en pachtwet ook op Ierland van toepassing zou zijn. Roosevelt zeide niet te weten, of Ierland onder de wet viel: hij noemde dit een zeer netelige kwestie. Roosevelt zeide ook officieel niets gehoord te hebben van het a.s. bezoek van den Ierschen minister van verdediging, waarvan het Amerikaan sche ministerie van buitenlandsche zaken officieel mededeeling had gedaan. Deze merkwaardige onwetendheid van Roosevelt ten aanzien van Ierland heeft haar redenen, aldus Megerle. Daar de pre sident, zooals Churchill heeft verklaard, met Engeland niet alleen de gevaren, maar ook de geheimen deelt, kent hij natuurlijk ook de Engelsche plannen ten aanzien van Ierland. Hij en zijn diplomatie hebben tot dusverre reeds alles gedaan om te bereiken, dat Ierland zich naar de Britsche wen- schen schikte. Omdat echter Ierland vast besloten, is zijn neutraliteit met de wapens in de hand tegen ieder te verdedigen, heeft Roosevelt er geen belang bij, het kleine Ier- sche volk te voorzien van wapens, waar mede het de Engelschen kan afweren. (DN.B.) OVEREENKOMST TUSSCHEN ENGELAND EN DE GAULLE. De Britsche regeering heeft, naar United Press uit Londen meldt, bekend gemaakt, dat een pact is onderteekend met de Gaulle, waarin de regeering zich verbindt de kos ten voor de deelneming der strijdkrachten van de Gaulle aan den oorlog te dragen. Bovendien is een deviezenovereenkomst on derteekend. waarin de z.g. koloniale franc vastgesteld wordt op 176,625 per pond ster ling. MEXICO EN DE VEREENIGDE STATEN. Gisteren is het voor het departement van buitenlandsche zaken te Mexico gekomen tot een levendige betooging van een vrij groote menigte studenten tegen de pro- Amerikaansche politiek van den minister van buitenlandsche zaken Padilla. De op winding der bijeengestroomde menigte be reikte geleidelijk zoo'n hoogtepunt, dat tal rijke vensterruiten van het ministerie in geworpen werden en brandweer en politie moesten optreden tegen de betoogers, waarbij van traangas gebruik werd ge maakt. Het ministerieele gebouw werd ter stond onder politiebewaking gesteld. Ook de Amerikaansche ambassade kreeg een vrij sterke politiewacht, aangezien de overheid vreest voor nieuwe betoogingen tegen de Vereenigde Staten. (D.N.B.) DE BRITSCHE AMBASSADE TE WASHINGTON. Naar de Chicago Tribune meldt, heeft de Britsche ambassade te Washington thans ongeveer 1500 diplomatieke en militaire vertegenwoordigers in dienst. Met dit reus achtige apparaat wil men in de eerste plaats vrienden voor de Britsche zaak win nen. Het aantal hooggeplaatste Britsche diplomaten is sedert het uitbreken van den oorlog gestegen van 17 tot 35. Bovendien zijn te Washington talrijke Britsche com missies voor den aankoop van oorlogsmate riaal, verbindingsmannen, militaire experts en deskundigen op het gebied van economie en douane werkzaam. (D.N.B.) DE WEDEROPBOUW VAN AMIENS. De plannen voor den wederopbouw van Amiens in Noord-Frankrijk zijn gereed. De door de oorlogshandelingen zwaar getrof fen stad, waar van de 30.000 huizen 12.000 volkomen vernield en 8000 zwaar bescha digd werden, zal een geheel, nieuw uiterlijk krijgen. Het plan is het artistieke karakter der stadj en haar traditie te behouden, maar overigens een geheel moderne stad op te bouwen. Amiens zal een universiteit, een medische hoogeschool, een school voor chemie en een schouwburg krijgen. Voorts zullen verscheidene kerken en de monu menten hersteld worden. Ook zullen parken en vijf groote sportterreinen worden aan gelegd. Volgens de plannen zal het werk in vier jaar gereed zijn. Men verwacht, dat 30.CC0 arbeiders vier jaar Jang aan den op^- bouw van de stad zullen werken. De loonen worden geraamd op een totaal bedrag van ongeveer 2 milliard, francs. (D.N.B.)' Het nieuwe verordeningenblad geeft een nieuwe ordening van het brandwe&rwezen in Nederland. Deze nieuwe regeling is tot stand geko men op initiatief van den bevelhebber der veiligheidspolitie in samenwerking met den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken en wordt door laatstgenoemde uitgevaardigd. Van bevoegde zijde wordt ter toelichting op de nieuwe verordening opgemerkt, dat wettelijke voorschriften inzake het brand weerwezen gedurende langen tijd in Neder land niet bestonden. Den burgemeesters was slechts voorgeschreven om een brand weer in te richten en naar behoefte te regelen. Staatstoezicht bestond niet, ook geen centrale leiding. Voorts heeft de Ne derlandsche brandweervereniging, die als landelijke organisatie de taak had om gunf stigen invloed te oefenen, niet slechts niets tot verbetering gedaan, doch gedeeltelijk zelfs belemmerend gewerkt. Haar actie leidde er o.a. toe, dat het Nederlandsche brandweerwezen een zeer chaotisch beeld vertoonde en niettegen staande alle geestdrift, vooral bij de vrij willige brandweer, en verspreide uitnemen de pogingen, het brandweerwezen niet aan de eischen voldeed. Dat desniettegenstaan de vooral bij de talrijke luchtaanvallen sommige brandweren zich voortreffelijk weerden, is aan de groote beroepsliefde en geestdrift der brandweerlieden te danken. Maar het gebrek aan staatstoezicht en een straffe organisatie, het ontbreken van voorschriften over de opleiding der com mandanten en de organisatie der brand weer, heeft oa. het slechte gevolg gehad, dat bijvoorbeeld in een groote havenstad als Rotterdam de brandweerorganisatie van dien aard is, als ze elders slechts in kleine dorpen bestaat. Daar komt nog bij, dat waar vele ge meenten tal van gehuchten en een zeer groot getal verspreide hoeven tellen, een vrij sterke decentralisatie ontstond, die de taak nog moeilijker maakte. De thans gegeven verordening brengt een totale nieuwe regeling. De organisatie en het toezicht worden in handen gelegd van een hoofdinspecteur voor de brandweer bij het departement van binnenlandsche zaken. Als zoodanig werd reeds de heer P. L. van Boven benoemd. Zijn vaste plaatsvervanger alsmede leider der technische a,fdeeling werd de inspec teur van den staf W. E. Eggink. Onder den hoofdinspecteur staan vijf districtsinspec teurs. In district I (Zuid-Holland en Zee land) is districtsinspecteur geworden de heer J. D. Backer, in district II (Noord- Holland en Utrecht), de heer W. A. Couzy (vroeger te Leiden), in district III (Over ijssel en Gelderland) en district IV (Noord brabant en Limburg) ir. D A. Budde en in district V (Groningen, Friesland en Dren the) de heer J. de Roos. De hoofdinspecteur heeft zijn zetel in Den Haag. De secretaris-generaal van binnenland sche zaken vaardigt op voorstel van den hoofdinspecteur regelingen tot uitvoering der verordening uit op de volgende gebie den: over de organisatie van de brandweer, waarbij onderscheiden zal worden tusschen beroepsbrandweer, vrijwillige brandweer, verplichte gemeentebrandweer, verplichte brandweer en bedrijfsbrandweer, over ge lijke undformeering, bezoldiging en indee- ling der rangen, over de aanvulling der be roepsbrandweer en de wijze van werving dor overige brandweerlieden, over de gelijk vormige opleiding der brandweerlieden en de inrichting van de brandweerschool, over de gelijkvormige uitrusting met ma teriaal, alsook de incterini ca. een gelijk- vormigen alarmdienst, en over de gelijk vormigheid van voorschriften inzake voor komen van brand Beroepsbrandweer komt er in alle steden -boven de 100.000 inwoners. De beroeps brandweer en de brandweerschool te Am sterdam staan onmiddellijk onder den hoofdinspecteur. De brandweerschool, die tot op de inrichting van een eigen gebouw, in de brandweerkazerne te Amsterdam is ondergebracht, voltooide reeds een cursus voor officieren en onderofficieren. De burgemeester is de politioneele brand weerautoriteit. Hij heeft de taak om met alle hulpmiddelen der politie brandgevaar af te wenen en zorg te dragen voor den goeden toestand van het materiaal. Hij ontvangt daartoe regelen van den secre taris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken. Hij kan o.m. personeel der gemeente on der bepaalde condities tot dienst bij de vrijwillige brandweer verplichten. De ge meente verzorgt de aanschaffing en het onderhoud van het materiaal en andere hulpmiddelen. Bij bedrijfsbrandweren is dit de taak der bedrijven zelve. ACTIE TER ZEE EN IN DE LUCHT. Het opperbevel van dë Duitsche weer macht maakt bekend: Onderzeebooten hebben 59.500 brt. vijan delijke koopvaardijsolieepsruimte, deel uit makende van krachtig beschermde con- vooien, tot zinken gebracht. Onder de ver nietigde scheepsruim te bevond zich een de- potschip voor de walvischvaart van ruim 20.000 brt. Andere koopvaardijschepen met te zamen 21,000 brt. werden zwaar bescha digd. Zeer sterke formaties gevechtsvliegtui gen ondernamen vannacht bij goed uit zicht aanvallen met doorslaggevende uit werking op voor de oorlogvoering belang rijke doelen der Britsche hoofdstad. Hierbij werden vooral de havenwerken met bri santbommen van allerlei kaliber en met brandbommen bestookt. De aanval, welke zes uren duurde, richtte de grootste ver woestingen aan in de Royal-Victoria-docks, de Royal-Albert-docks, de King George V- docks en in de haveninstallaties aan de monding van de Theems. Uitgebreide brandhaarden en tot op grooten afstand zichtbare ontploffingen werden waargeno men. Ook in fabrieksinstallaties ten Noord- Oosten van de Theemsmonddng zijn vol treffers van bommen geplaatst. Koopvaar dijschepen in de Theems geraakten in brand. Verkenningsvliegtuigen deden gis teren met goed succes een aanval op een krachtig beschermd convooi. Een koopvaar dijschip van 7000 brt. werd tot zinken ge bracht. Twee andere schepen van bij elkaar ongeveer 10.000 brt., werden door bommen zwaar beschadigd. Bij een aanval van jachtvliegtuigen cp Zuid-Engeland ver loor de vijand in luchtgevechten 3 vlieg tuigen van het type Spitfire. In Noord-Afrika schoot Duitsche lucht doel-artillerie een Britsen gevechtsvliegtuig omlaag. In den nacht van 19 op 20 Maart vloog de vijand slechts met enkele vliegtuigen in West-Duitschland binnen. Door het uitwer pen van een gering aantal brisant- en brandbommen werd uitsluitend schade aan gebouwen in de woonwijk van een stad berokkend. De verliezen van den vijand bedroegen gisteren vier vliegtuigen. Het Duitsche luchtwapen heeft geen toestellen verloren. STRIJD BIJ KEREN DUURT VOORT Het 286ste communiqué van het Italiaan- sche hoofdkwartier luidt: „Aan het Grleksche front bedrijvigheid der artillerie, vooral in den sector van het 11de leger. Onze vliegtuigen hebben in scheervlucht wegen, gemechaniseerde co lonnes, een troepenkantonnement en op slagplaatsen van den vijand aangevallen. Het is gebleken, dat bij de vijandelijke luchtaanvallen in de laatste dagen op Va- lona ondernomen, nog een Britsch vliegtuig is neergeschoten. Het wrak werd op het eiland Saseno teruggevonden. In Noord-Afrika heeft de artillerie te Dzjaraboeb vijandelijke strijdkrachten, die ons garnizoen trachtten te naderen, hevig onder vuur genomen. Italiaansche vliegtui gen hebben de vijandelijke luchtbasis Berka (Benghazi) gebombardeerd. Afdeelingen Duitsche vliegtuigen hebben verscheidene vijandelijke stellingen en installaties aan gevallen. In den nacht van 18 op 19 Maart heeft de vijand een luchtaanval op Tripolis gedaan. Eenige personen werden gedood of gewond, er is eenige schade aangericht. Een der vijandelijke vliegtuigen werd door ons afweergeschut getroffen en viel brandend neer. Een ander vijandelijk vliegtuig ls door den Duitschen luchtafweer in de omgeving van Nufilia neergeschoten. De bestuurder werd gevangen genomen. Boven de Aegei- sche zee zijn onze vliegtuigen slaags ge raakt met afdeelingen vijandelijke jagers. Een vliegtuig van het type Hurricane werd neergehaald, een onzer bommenwerpers is niet op zijn basis teruggekeerd. In Oost-Afrika duurt de slag bij Keren voort. In weerwil van de reeds geleden ver liezen en de krachtige vijandelijke lucht actie hebben onze troepen op verscheidene punten tegenaanvallen gedaan. Onze lucht macht was gedurende den slag buitenge woon bedrijvig en bestookte de vijandelijke artillerie met bommen en de vijandelijke troepen en gemechaniseerde strijdkrachten met machinegeweervuur. Onze bommen werpers hebben treffers geplaatst op het vliegveld van Agordat, waar groote branden uitbraken. Behalve de vijandelijke vliegtui gen, waarvan in het weermachtsbericht van Bisteren werd gemeld, dat zij vernield wa ren, zijn r.cg vier andere vijandelijke ja gers neergehaald. In de zone van Djidjiga bieden onze afdeelingen weerstand aan de vijandelijke aanvallen op den pas van Mar- da, ten Noord-oosten van Djidjiga". NED. HERV. KERK. Aangenomen: Naar Aalburg en Heesteren. ds. L. Trouwborst te Brakel. Beroepen: Te De Wllp, ds. W. A. Noest te Grootegast. GEREF. KERKEN. Benoenjd: Tot hulpprediker te Ouddorp (Z.- Holl.), cand. W. G. Visser te Voorburg. AMSTERDAM, 20 Maart. De vaste stemming, die zich gisteren op de effectenbeurs te Amsterdam baan brak, kon ook heden bij de opening worden waargenomen. Vrijwel alle fondsensoorten werden aanvankelijk boven het peil van gisteren afgedaan, daarna konden voor ver scheidene aandeel-en een verbetering wor den waargenomen, maar vervolgens vol trok zich een inzinking, die tegen het slot weer voor een gedeelte ongedaan werd ge haakt. Dit gold echter niet voor alle rubrieken. De koersbeweging was onder beurstijd dan ook hoogst onregelmatig. De affaire was wel niet bepaald omvangrijk, maar op eenige afdeelingen was toch nog aardig wat te doen. Olies werden zelfs tamelijk druk verhandeld. Nadat de koers tot 228 procent was opgeloopen, trad een daling in tot 225 procent, waarna weer op een lichtelijk hoo- ger peil werd gehandeld. Tenslotte kwamen vraag en aanbod ongeveer met elkander in evenwicht. De Amerikaansche Petroleum- aandeelen waren een fractie beter. Indische Cultuurfondsen waren goed gedisponeerd, maar gedroegen zich eveneens op onsyste matische wijze. H.V-A.'s stegen van 420 pro cent tot 425 procent, maar liepen daarna weer terug tot het peil van de opening.'Vor stenlanden kwamen eenige procenten hoo- ger te liggen, waarbij de topprijs echter niet gehandhaafd bleef. Eenige minder courante Suikeraandeelen werden hooger genoteerd. Van de Rubberfondsen rezen Amsterdam Rubber tot 272 procent, maal later op den middag draaide de koers tot in hoofdzaak omstreeks 270 procent. Diverse minder courante soorten werden wat hooger genoteerd, waarbij de affaire echter gering was. Tabakken waren stil, prijshoudend en ten opzichte van de vorige topprijzen weinig veranderd. Op de afdee- ling der Industrieelen voerden Aku's weer den boventoon/Wederom kon 'n flinke winst worden verkregen. Nadat de koers was op geloopen tot 108%, trad een reactie in tót 106 1/4%, maar later kon weer een verbe tering worden waargenomen. Unilevers, die op 110 procent werden in gezet, kwamen naderhand iets lager te lig gen. De Philips aandeelen waren goed prijshoudend en liepen langzaam op van 1941/4 procent tot 197 procent. Voor Scheepvaartpapieren bestond eenige be langstelling, in het bijzonder voor Neder landsche Scheepvaartunies. Ook hier was de koersbeweging onberekenbaar. Na een stijging tot 1751/» ging de koers achteruit tot 172l/i°/o, maar op dit peil werd goed weerstand geboden. Oude Booten avanceerden een goede 4-tal pro centen. Japanlijnen monteerden tot 150 pCt., waarna een kleine reactie volgde. Oude Booten en Oude Vaarten waren hooger. De affaire in Amerikanen was van kal- men aard. Deze fondsen wisten zich echter te onttrekken aan de daling, die in Wall- street had plaats gevonden en konden zich handhaven op ongeveer het peil van giste-1 ren. De Sbaalaandeelen werden ln open hoe ken verhandeld, zonder dat er veel in om ging. In Koperwaarden en Spoorwegshares was weinig te doen. De Nederlandsche beleggingsmarkt had ■bij de opening een gedrukt voorkomen. Ge leidelijk aan echter kon een klein herstel worden waargenomen. De nieuwe 4 obli gate ën Nederland, die op 96 waren geJ deblteerd, konden zich herstellen tot 96 7/16 De gestaffelde leening liep naar boven van 84 1/4 tot 84 7/16 °/o. Beide soorten ble ven echter beneden de prijzen van gisteren. De obligatiën uit de overige jonge emis sies alsmede de Indische leeningen werden wat lager afgedaan. Gemeentelijke en pro vinciale obligatiën waren loom. Pandbrie ven bijna zonder affaire. Voor Duitsche fondsen kwam het niet tot affaire en ook werden' geen fc>led-notëe- ringen opgegeven. Prolongatie 2 3/4 procent. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. Valuta's (schriftelijke eo teL transacties). New-York 1,88 3/16—1,88 9/10; Berlijn 75,28— 75,43: Brussel 30,11—30,17; Helsinki 3,81—3,82; Stockholm 44,81—44,90; Zürich 43,63—43,71. Bankpapier: Berlijn 75.19—75,34; N.-York 1,86^—1,901/4; Brussel 30,08—30.20; Stockholm 44.76—44.94; Zürich 43,59—43,75. BOSKOOP, 19 Maart. Coöp. ver. „De Bosk. Veiling". Rhododendronbloemen (Pink Pearl) 85—110 ct.; Balrozen 70—90 ct.; Gouden regen 25 ct.. Seringenbloemen 7095 ct.; AzaleamoL lesbloemen 170260 ct.; Prunus-triloba-takken 4860 ct.; Cerasus Hisakura 210200 ct.; idem Rosea 70—100 ct.; Clematis, Nelly Moser 33— 56 ct.; Andromedia 26 ct; Amandeltakken 13-18 ct.; August Noack (rozen) 70 ct., alles per bos van 10 stuks. Diversen ln pot, per stuk, Cle matis Nelly Moser 3146 ct.; Jap. Azalea's 26 —32 ct. PET .FT, 20 Maart. Ter veemarkt aangevoerd: 234 runderen, 195 nuchtere kalveren, 165 ma gere varkens, 242 biggen, 928 schapen of lam meren, 1 geit of bok. Prijzen: veulens f.275— 500; kalfkoeien f.150300; magere varkens f.20 40; biggen f. 12—22; schapen met 2 lammeren f. 75—95. GOUDA, 20 Maart. Ter veemarkt aangevoerd: 1301 stuks, waarvan 278 magere varkens, prij zen f.25—35 per stuk; 299 biggen, f.1420; 34 runderen; 603 nuchtere kalveren f.1112; 7 bokken en geiten, f. 1220. Handel stug. Aangevoerd 3500 eieren; handel vlug. Coöp. Zuid-Holl. Eierveiling: Aanvoer 75.000 kipeieren. HONSELERSDIJK, 19 Maart. Groentenvei- ling - Andijvie 6095; boerenkool 3960 per bak; prei 8; spinazie 1622; witlof 1216; rapen 2; spruiten 16—24 ct, per KG.; peterselie I,20—3; selderie f. 0,80—2,30; sla f. 4,10—4.70; raapstelen 1,30—2,30 per 100; peen 15—29 per bos; Nero f.17 per 100 KG.; kaskommers 37,50 B f. 28,20, C f. 19 per 100 stuks. RIJNSBURG, 19 Maart. Groentenveiling Roode kool f. 7,50; gele kool f. 6,40; boerenkool f. 2.50—5,50; knolrapen f. 2,202.60; witlof f.18 —20 per 100 KG. Kroten 5068 ct.; uien 90— 120; waschpeen f. 1,302,20 per kist. RIJNSBURG. 19 Maart. - Tulpen: Bartigon. 3638; William Pitt 35—37; Copland rose 30 34; blauw 26—30; Van dei- Hoeff 32—35; Peach Blossom 2832; Electra 3234; Theeroos 26— 30; Murillo 18—24; Gemengd 30—36; Gele Prins 2430; Prins van Oostenrijk 2426; Moore 16—20: Titiaan 28—32; Albino 38—44; Witte Valk 2228; Grand Due 45; Rijzende Zon 3640 Narcissen: Alfre.d 1620; Helios 14 —16; Wattkins 10—12; Omatus 9—13. Hycan- then: Wit f.8; blauw f. 7.508,50; rose f.89; Gemengd f. 9; Freesia's geel 1622. NAALDWIJK, 19 Maart Veilingen Bond West- land. Champignons 2,60—2,80; spinazie 11—23; witlof 1018; dunsel 2835; veldsla 26 ct. per KG.; asperges 2,05—2,25; kelen 0,90—2,10; pe terselie 1.20—1,80; prei 6,80—8.50; radijs 8— II,60; selderie 70—2,00 per 100 bos; Nero 17; ra barber 10 per 100 KG.; andijvie 6085 per 4 KG.; boerenkool 90—72 per 7 KG.; spruiten 2,15—2,70 per bak.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3