Amerika's steun aan Engeland 82sie Jaargang DONDERDAG 20 MAART 1941 No. 24842 Verduisteren: Huis aanvaardt de - Duitschland zal beslissen 7 milliard over de oorlogsvraag De Duitsche oorlogvoering ter zee Actie in de lucht Verspreide berichten Mr J. B. Bomans overleden Mr Trip op verzoek eervol ontslagen 'n TIP VAN BOOTZ De Britsche scheepsverliezen 19.52 uur 7.42 uur EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad zijn gevestigd. "Andere advertenties 37 ets. per regel. Minimum' 5 regels. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. - Incassokosten volgens postrecht. „Kleine Advertenties" (hoogstens 30 woorden) uitsluitend bij vooruitbêtaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets. berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maandenƒ2.35 per weekƒ0.18 Franco per post ƒ2.35 per 3 maanden -f portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) Nadat de oppositie in het Amerikaan- sche Huis van Afgevaardigden ach nog opnieuw geroerd had, heeft het Huis Roosevelt met groote meerderheid de gevraagde 7 milliard toegestaan, n.l. met 33655 stemmen. Het voorstel gaat nu naar den Senaat. Voor de stemming had de republikein Rich voorgesteld de in de wet op de hulp verleening aan Engeland opgenomen 350 mihoen dollar voor landbouwproducten te schrappen Ingeval Engeland de blokkade tegen hongerlijdende vrouwen en kinderen in Europa niet doet ophouden. Dit voorstel werd echter verworpen. President Roosevelt wordt op zijn vacan- tiereis naar het Zuiden vergezeld door den minister van binnenlandsche zaken, Ickes, den minister van justitie, Jackson, en zijn persoonlijken vriend, Harry Hopkins. (DU.B.1 United Press meldt uit Washington: Knudsen heeft in een commissie van het Huis van Afgevaardigden verklaard, dat tot nu toe wapeningsopdrachten tot een bedrag van 12 milliard dollar zijn verstrekt De republikeinsche afgevaardigde Oliver heeft een voorstel ingediend betreffende aanvaarding van een wet, welke de fede rale scheepvaartoverheid volmacht zou ge ven om buitenlandsche schepen voor het transport van bewapeningsmateriaal naar de Ver. Staten te charteren of te koopen. Het doel van deze wet zou zijn vrijwillige overeenkomsten met de betrokken reede- rijen mogelijk te maken om zoo de nood zakelijkheid uit te schakelen vreemde in de Amerikaamsche havens vastliggende schepen in beslag te moeten nemen. MEDEDEELINGEN VAN KNOX. De Amerikaansche minister van marine Knox, heeft in de persconferentie medege deeld, dat Engeland verzocht heeft om ma rinewerven van de Vereenigde Staten te mogen gebruiken voor herstel van in den oorlog beschadigde schepen. Door de Ver eenigde Staten, aldus Knox, is tot dusver niets gedaan om aan dit verzoek te vol doen. De marine heeft weliswaar eenige beschikbare werven, die de Engelschen zou den kunnen gebruiken. Het Engelsche ver zoek is de laatste drie of vier dagen, dus na dc aanvaarding van de wet op de hulpver leening aan Engeland, ingediend. Ten slot te zeide Knox, dat van de binnen het ka der der wet op de hulpverleeing aan Enge land op het program geplaatste kleine oor logsschepen, zooals duikbootjagers, motor- torpedobooten en andere „muskietschepen" nog geen enkel aan Engeland is geleverd. Knox weigerde de kwestie van het zenden van meer torpedobootjagers naar Engeland te bespreken. Hij voegde hieraan toe, dat hij ook niets heeft gehoord van de levering door de Vereenigde Staten van kruisers aan Engeland. (DiN.B.) ARBITRAGE IN CONFLICTEN IN DE BEWAPENINGSINDUSTRIE. President Roosevelt heeft een uit 11 le den bestaand bureau voor arbitrage voor conflicten in de tewapeningsindustrie ge ïnstalleerd. In het decreet van Roosevelt wordt gezegd, dat het arbitragebureau moet ingrijpen, zoodra het ministerie van arbeid melding maakt van een conflict, dat de productie of het transport van bewape ningsmateriaal dreigt in gevaar te brengen en dat door de gebruikelijke arbitragecom missies van het ministerie van arbeid niet kan worden bijgelegd. Het arbitragebureau krijgt volmacht om alle conflicten nauw keurig te bestudeeren en voorstellen uit te werken voor het bijleggen daarvan. Het bu reau heeft echter geen machtiging tot ge dwongen arbitrage. Het arbitragebureau bestaat uit vertegenwoordigers van het openbare leven, de arbeiders en de werk gevers. Tot voorzitter van het arbitragebu reau is benoemd de president der universi teit te Wisconsin. Clarence Dijkstra. Bij zonder opmerkelijk vindt men het in Ame rikaansche economische kringen, dat ook de voorzitter van het comité voor indu- strieele organisatie Philipp Murray behoort tot, de vier arbeidersvertegenwoordigers. Men wijst er op. dat in de eerste plaats het C.I.O. verantwoordelijk is voor de tal rijke stakingen der laatste weken, e De bij de CI.O. aangesloten arbeiders van de Chevrolet-automobielfabrieken en van de Fisher carrosseriefabrieken zijn in staking gegaan. Beide fabrieken liggen stil. Te Galveston zijn door een staking van 2000 werfarbeiders de reparatiewerkzaam heden aan tien schepen, die in de dokken liggen, onderbroken. Vijf andere schepen, die ter revisie in het dok liggen, kunnen eveneens niet klaar gemaakt worden. (DX.B.) United Press meldt uit Berlijn: In toonaangevende Duitsche kringen wordt verklaard, dat de uitwerking van den Amerikaanschen steun voor Enge land nihil zal zijn. Duitschland zelf, zoo voegde men hieraan toe, zal beslis sen of de Amerikaansche hulpactie een oorlogsdaad beteekent of niét. Op de vraag, of de verplichtingen van Japan op grond van het drie-mogendheden verdrag thans van kracht worden, nu zoo wel van de zijde der Vereenigde Staten als van Engelsche zijde gezegd is, dat Amerika thans „actief aan den oorlog deelneemt", werd geantwoord: „Dat hangt er van af, welke waarde men aan een dergelijke ver klaring wil hechten. Wij en alleen wij zul len beslissen of iemand zich met ons in oorlog bevindt; als enkele Amerikanen er de voorkeur aan geven te gelooven dat zij zich niet met ons in oorlog bevinden, dan zullen wij hen daarin niet hinderen. Wij laten ons echter door niemand dicteeren, of wij ons in een oorlogstoestand bevinden of niet. Alles hangt ervan af welke waarde men aan de hulpverleening door de Ver eenigde Staten wil toekennen. Deze waarde is nihil". Op de vraag, of Duitschland de Monroe- leer blijft erkennen, werd verklaard, dat een dergelijke erkenning nooit formeel in het kader van het internationale recht is geschied. „Vele verklaringen van den Führer, Von Ribbentrop -en andere leiden de Duitsche staatslieden hebben echter vastgesteld, dat deze leer dezelfde waarde bezit, ook voor ons. Men moet echter wel beseffen, dat volgens onze opvattin gen de leer een dubbele werking heeft. Als wij de Monroeleer voor Amerika aanvaar den, dan moet Amerika die ook voor Europa doen gelden. De natuurlijke consequentie hiervan is, dat, als wij ons niet in de Ame rikaansche aangelegenheden mengen, de Vereenigde Staten zich ook niet met de Europeesche zaken moeten bemoeien. Als men dit in Amerika niet inziet, dan moe ten wij ons daartegen verweren". Ook het orgaan van Wallstreet, de „Com mercial and financial Chronicle" keert zich tegen den propagandlstischen en optimis- tischen opmaak van de wet op de hulpver leening aan Engeland. Het blad wijst er op, dat de Ver. Staten voorloopig toch geen invloed kunnen uitoefenen op het verdere verloop van den Europeeschen oorlog. Het congres kan wel milliarden dollar voteeren, maar de snelle uitwerking daarvan tot oor logstuig niet afdwingen. Op langen termijn kan weliswaar niet getwijfeld worden adn de productie-capaciteit der Amerikaansche bewapeningsindustrie, dit jaar echter is Engeland toch niet meer te redden van de verplettering. Wapenfabrieken waarvoor de ontwerpen den vorigen zomer reeds gereed waren, hebben tot dusver haar productie nog niet kunnen aanvangen. Het verleenen van reusachtige credieten heeft derhalve in het beste geval een psychologische uitwer king. (D.N.B.) De jongste uitlating van Ohurchill, „dat niet alleen Duitsche duikbooten, doch ook Duitsche kruisers de Amerikaansche wate ren van den Atlantischen Oceaan bevaren en reeds verscheidene Engelsche schepen tot zinken hebben gebracht", bevestigt, naar van Duitsche zijde wordt opgemerkt, het Duitsche standpunt, dat de gevaren voor de Britsche scheepvaart niet eerst be ginnen binnen de om Engeland getrokken blokkadezone. doch dat de Duitsche zee strijdkrachten de Britsche scheepvaart op alle zeeën weten te treffen. Het noemen van de Amerikaansche wateren door Chur chill is echter, naar verder verklaard wordt, slechts te beschouwen als een politieke schaakzet, want Duitsche zeestrijdfcrachten voeren weliswaar een kruiseroorlog op alle wereldzeeën, echter niet in neutrale wa teren. De geweldige tonnage verliezen der Brit sche koopvaardijscheepvaart veroorzaken in toenemende mate, dat de Britsche vlag van de wereldzeeën verdwijnt. Steeds dui delijker blijkt zelfs, dat Engeland niet eens meer in staat is, zijn scheepvaartverbin dingen met de eigen koloniën en dominions te handhaven. Dit wordt bijzonder duide lijk geïllustreerd door den achteruitgang van het Britsche scheepsverkeer door het Panamakanaal, dat in Januari 1941, vol gens de officieele statistiek, door nog slechts 14 Engelsche schepen in de richting van en naar Australië en Nieuw-Zeeland ge passeerd werd. De aan Engeland geleverde Amerikaan sche torpedojagers, die sedert 23 jaren sedert het einde van den wereldoorlog op een scheepskerkhof lagen, vertoonen wat betreft de machinerieën en de geheele uit rusting een dergelijke schade, dat zij sinds den afgeloopen herfst op Engelsche scheeps werven liggen om gerepareerd te worden. Ohurchill heeft in zijn jongste redevoering de belangwekkende aanduiding gegeven, dat thans pas zeven maanden na den aan koop een gedeelte van deze Amerikaan sche torpedojagers langzamerhand bij de Engelsche vloot ingedeeld kan worden. De proef of zij voor den oorlog geschikt zijn, moeten deze Amerikaansche torpedojagers, zoo verklaart men te Berlijn, eerst nog in den strijd afleggen. (D.N.B.) Het D.N.B. deelt mede, dat de groote en belangrijke Britsche havenstad Huil, aan de Humber, in den nacht van 18 op 19 Maart een der zwaarste en doeltreffendste Duitsche aanvallen heeft meegemaakt. In denzelfden nacht heeft Londen het tot dus ver langste luchtalarm van den oorlog be leefd. Het Duitsche luchtwapen heeft het Britsche eiland met sterke formaties aan gevallen. Dit had niet het geval kunnen zijn, wanneer het bericht van den Londen- schen correspondent van het Madrileensch blad A.B.C. overeenkomstig de feiten zou zijn, dat een nieuw afweermiddel der Brit ten zoo geperfectionneerd is, dat de naar het Engelsche binnenland leidende luchtwe gen practisch onbevliegbaar geworden zou den zijn. Vele honderden vliegtuigen bombardeer den in Hull in voortdurende aanvallen tus- schen half tien en drie uur des nachts bij na zonder onderbreking de voor den oorlog belangrijke doelen en wierpen weer vele honderden tonnen brisantbommen van alle kaliber en vele tienduizenden brandbom men uit. Groote branden ontstonden, die met buitengewone snelheid om zich heen grepen. Ook deden zich ontploffingen in de haveninstallaties voor. Hedennacht is de aanval in hoofdzaak weer gericht geweest op de Britsche hoofd stad. Wederom waren eenige honderden ge vechtsvliegtuigen in den strijd geworpen, die bij helder zicht op den grond voor den oorlog belangrijke doelen in Londen met bommen van allerlei kaliber bestookten. Door het neerwerpen van eenige tiendui zenden brandbommen ontstonden tot op verren afstand zichbare branden. Reeds de tot dusver ontvangen berichten geven aan, dat deze aanval een zeer groot succes heeft gehad. De vijand daarentegen is in den af geloopen nacht slechts met zeer zwakke strijdkrachten naar West-Duitschland ge vlogen. Hij heeft op woonwijken in een stad een-gering aantal bommen geworpen. De schade is van geen beteekenis. Engelsche vliegers, aldus het DJN.B. na der, hebben gisternacht gedurende ver scheidene uren een groot aantal brand- en brisantbommen geworpen op het stadsge bied van Kiel en de naaste omstreken, die grootendeels op woon- en zakenwijken te recht kwamen. De brandbommen veroor zaakten groote en kleine branden, die bij na alle terstond gebluscht konden worden. Een kliniek en een school werden eveneens door brandbommen beschadigd. Onder de burgerbevolking vallen eenige dooden te be treuren. Verscheidene personen werden ge wond. Na het overlijden van verscheidene zwaar gewonden betreurt Hamburg thans 57 doo den als slachtoffers van de tegen het vol kenrecht indruischende Britsche luchtaan vallen op woonwijken der stad in de nach ten van 12 op 13 en van 13 op 14 Maart. United Press meldt ten slotte: In een officieel communiqué wordt me degedeeld, dat tengevolge van de Duitsche aanvallen op Liverpool en Birkenhead in de nachten op Woensdag en Donderdag van verleden week, 500 personen gedood en even velé gewond zijn. Tengevolge van de aan vallen in de nachten op Donderdag en Vrij dag op de Firth of Clyde, zijn 500 personen gedood en ongeveer 800 gewond. REDE VAN MAARSCHALK PÉTAIN. Maarschalk Pétain, het hoofd van den Frans chen staat, heeft gistermiddag te Grenoble een door de radio verspreide rede voering gehouden waarin hij o.a. het vol gende zeide Het herstel van Frankrijk zal te meer tijd kosten omdat de regeèring gekant is tegen dë denkbeelden van een zeker aantal Fran- schen, die nog niet de noodzakelijkheid van een nieuwe orde hebben begrepen. Frankrijk zal alleen zijn moeilijkheden kun nen oplossen, wanneer het zich de strengste discipline oplegt. De regeering zal nog dik wijls haar gezag moeten toonen. zonder zich om den tegenstand van enkelingen of coalitie-belangen te bekommeren. De maar schalk kondigde aan. dat hij bezig was een nieuwe grondwet voor te bereiden, waar van de beginselen reeds vaststaan. (D.N.B.) EDEN ONTMOET SARADJOGLOE. Naar de Engelsche berichtendienst meldt, heeft de Engelsche minister van buitenland- sohe zaken. Anthony Eden, eergisteren op Cyprus een ontmoeting met zijn Turkschen confrater Saradjogloe gehad. Radio Ankara heeft gisteravond nog eens het bericht be vestigd. dat Eden op Cyprus een ontmoeting met Saradjoglie heeft gehad, op verzoek van eerstgenoemde, volgens het radiobe richt Vandaag is de Turksche minister weer te Ankara. (D.N.B.) HIJ WAS LID VAN GEDEP. STATEN VAN NOORDHOLLAND. In den afgeloopen nacht is te zijnen huize te Heemstede overleden mr. J. B. Bomans, advocaat-procureur en lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land. Mr. Bomans is gisteravond door e®n beroerte getroffen en na voorzien te zijn van de laatste sacramenten, eenige uren later overleden. De heer Bomans werd In 1885 te Amster dam geboren en was dus 55 jaar. Na zijn opleiding op het gymnasium te Rolduc ging hij aanvankelijk in den handel. Hij aanvaardde een functie bij de Nederland- sche Petroleum Maatschappij. Later stu deerde hij te Leiden rechtwetenschappen en promoveerde in 1913, waarna hij zich als advocaat en procureur in Haarlem vestigde In 1915 werd hij lid van den gemeente raad aldaar en een jaar later lid der Twee de Kamer voor de r.k. staatspartij. Ook werd hij gekozen tot lid van de pro vinciale staten van Noord-holland. In 1917 werd hij wethouder van bedrijven en later wethouder van financiën van Haarlem. In 1923 werd hij tot lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland gekozen, welke functie hij tot zijn dood heeft vervuld. Na het overlijden van mr. dr. A. Baron Röell was mr. Bomans tot aan de benoe ming van mr. A. J. Backer waarnemend commissaris der provincie Noord-Holland. Mr. Bomans was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. ALS SECRETARIS-GENERAAL EN ALS PRESIDENT DER NEDERLANDSCHE BANK Foto Archief „L. D." u Hoesten, proesten, rillen. Drankjes, poeiers, pillen. De Griep!!! Opgepast!! De flesch TIP uit de kast En dood zijn alle bacillen. Inz. P. M. v. W. te Hoorn ontvangt een flesch TEP 595 (Ingez Meel.) Ten aanzien van het slotrapport van Lloyds betreffende de Britsche scheepsver liezen, vooral bij Duinkerken, schrijft de „Voelkischer Beobacihter", dat daaruit het volgende blijkt: 1. De Duitsche verlies-besommingen zijn buitengewoon voorzichtig en blijven vaak beneden de werkelijk behaalde successen. 2. Ofschoon de raming van de grootte van schepen uit gevechtsvliegtuigen uiter aard moeilijk is, is zij in hoofdzaak toch juist. 3. Voor de verliesopgaven in den handels oorlog uit de lucht gelden natuurlijk de zelfde maatstaven als voor de onderneming van Duinkerken, 4. De Engelsche opgaven zijn slechts ge deeltelijke bekentenissen, die slechts bij tijd en wijle later worden afgerond, wan neer de verliezen zoo bekend zijn, dat zij niet meer verdoezeld kunnen worden. In samenvattende getallen moeten de gelogen afzonderlijke cijfers, die vroeger gegeven waren, ondergaan. 5. Derhalve weerspiegelen de weekcijfers, die de Britsche admiraliteit bekend maakt, niet de feitelijke verliezen, die bijna steeds eenige malen grooter zijn. Deze getallen dienen slechts voor de propagandistische behoefte de cijfers te houden binnen gren zen, die nog juist voor de zenuwen van het Engelsche volk te dragen zijn. Precies zoo deed men immers ook in den wereldoorlog. Eerst in vredestijd werden toen de werkelijke getallen medegedeeld: het drievoudige der oorlogscijfers. HET VERMOGEN VAN WIJLEN NEVILLE CHAMBERLAIN. De overleden vroegere Britsche minister president, Neville Chamberlain, heeft, naar Reuter meldt, in totaal een vermogen van 184.013 pond sterling nagelaten. van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam in don afge loopen nacht op te 3.26 uur en ging onder te 12.23 uur. (Eerste kwartier) Mr. L. J. A. Trip. Het A.N.P. verneemt het volgende: De secretaris-generaal van het depar tement van financiën, mr. L. J. A. Trip, heeft den rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied, rijksminis ter Seyss Inquart verzocht, hem ont slag te verleenen uit zijn ambt van secretaris-generaal van het departe ment van financiën, en hem dit ontslag eervol te verleenen. De rijkscommissaris heeft aan dezen wensch voldaan, terwijl hij tevens aan mr. Trip ontheffing verleende van zijn functie als president der Nederlandsche Bank, en hem zijn dank tot uitdrukking bracht voor den in het belang van het Nederlandsche economische leven ver richten arbeid. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DENEMARKEN. Naar het Deensche telegraafagentschap meldt, zijn in den nacht van Dinsdag op Woensdag Engelsche vliegtuigen boven De nemarken verschenen. Zij lieten eenige brandbommen vallen, die echter zeer ge ringe schade aanrichtten. Op het eiland Funen werden eenige ruiten van een boer derij vernield en een koe gedood. (D.N.B.) DE BRITSCHE SPIONNAGE EN SABOTAGE IN BULGARIJE. „Geen Bulgaar mag luisteren naar den Londenschen omroep," zoo heeft de Buï- gaarsche minister van binnenlandsche za ken, Gabrowski, verklaard in verband met het rapport van de politiedirectie alhier, betreffende de bedrijvigheid der Engelsche spionnage en sabotage in Bulgarije. De Bulgaarsche bevolking moet zich hoeden voor de propaganda van zekere buitenland sche radiostations, in het bijzonder het Londensche. De onthullingen der politie over de Engelsche spionnage en sabotage in Bulgarije zijn naar de meening van den minister van groote beteekenis. - (D.N.B.) Dit Nummei bevat TWEE Bladen Binnenland De Jaarbeurs te Utrecht een volkomen succes. (2e Blad). Fraaie resultaten onzer zwemsters in Duitschland. (Sport, 2e Blad) Buitenland Het Amerikaansche Huis van Afgevaardig den aanvaardt de door Roosevelt ge vraagde 7 milliard. (Ie Blad). Cijfers over de Britsche scheepsverliezen. (Ie Blad). ZIE VOORTS ..LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1