LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 19 Maart 1941 KERK- EN SCHÖÓ! NIEUWS Uit de Omstreken Duitsch weermachtsbericht Italïaansch weermachtsbericht Uit de Rijnstreek VRAGENRUBRIEK (UN/T EN liïIEREh SPORT BEURSOVERZICHT tPf& BtRBCUïIN AALSMEER. Burgerlijke Stand. Geboren: Willy, Z. van W. v. Wirdum en A. Terreehorst Jacob, Z. van J. Kappelhof en A. Lubberden Wilhelmina Cornelia en Cor nelia Wllhelmina, Dochters van G. Dekker en A. Valstar Cornells Henderik Johannis, Z. van A. Noordhoek en M. Kamps. 'Ondertrouwd: W. v. d. Ruit 26 j. en M. Rup- setrus 26 j. H. Beumer 21 J. en E. Overdijk 18 jaar. Getrouwd: A. Eickhof 24 j, en J. Biesheuvel 24 jaar. Overleden: Pieter Bol 79 J.. echtg. van M. Tas C. Maarsen 35 j., ongehuwd J. Hüverda*54 j., echtg. van N. Eveleens. BENTHUIZEN. Getrouwd: Martinus Spruitenburg en -Pietje Geertruida de Gelder. HAARLEMMERMEER. Een munt uit het jaar 1122. Een landbouwer van den Haarlemmermeer vond op zijn land tijdens het diepploegen een munt uit het jaar 1722, vermoedelijk een stadsmunt uit Haarlem. Aan de eene zijde staat duidelijk te lezen „Stadsrecht 1722", aan de andere zijde is een wapen afgebeeld, dat zeer onduidelijk geleek op het wapen van de stad Haarlem, Het graf van dr. J. P. Heye. Het gemeentebestuur van Haarlemmer meer heeft een bedrag van f. 650 beschik baar gesteld voor de resauratie van het graf van wijlen den bekenden kinder- en volksdichter dr. J. P, Heye, dateerend uit het jaar 1876, De restauratie zal bestaan uit een vêr- hooging van den heuvel, het aanbrengen van nieuwe bosschages en planten. Het graf, dat In het dorpje AWbenes ligt, zal weer een monument worden, den dichter Heye ter eeire. HILLEGOM. Jaarvergadering V.V.Y. De Hillegomsahe V.V.Y. hield haar jaar vergadering in hotel Sistermans. De voor zitter, de heer C. Jdh. Bakker Jz., opende en wees er op, dat het 2de lustrum nadert. De toekomst zal getuigen van het groote nut, dat de V.V.V. gegeven heeft aan onze mooie gemeente en aan de gansohe ge meenschap. HeJ jaarverslag gaf aan: 6 bestuursver gaderingen, geweldig bezoek, medewerking van de N.Z.H.TM. en NB„ van V.V.V. Den Haag enz. Het verslag wees op het schit terend verloop der voorjaarsactie en sloot met een propagandistisch woord. De voor tter dankte den secretaris. De penningmeester sloot zijn boeken met een vrij groot batig saldo. De verificatie commissie rapporteerde bij monde van den heer J. Kunst, dat alles punctueel in orde as: hij werd onder dank gedéohargeerd. Tot leden dpr financieele commissie voor dit jaar werden benoemd de heeren Kunst, Van Dril en J. C. Kat. De periodiek aftre dende bestuursleden, de heeren D. E. Nieu- enhuis en C. Velthys werden herkozen. Breedvoerig werd de voorjaarsactie be sproken. Een kleine commissie, bestaande vit de heeren Sohoonderbeek, Veelenturf er. Nieuwenhuis zal een en ander verder regelen. Na rondvraag volgde sluiting. Gevonden voprwerpen. Aanwezig op het politie Bureau en aldaar te bevragen alle werkdagen tusschen 7 en 8 uur nam. de navolgende als gevonden aangegeven voorwerpen: Kinderhandschoen, wantje (grijs), zakdoek en een RE. Kerkboek. Burgerlijke Stand. Geboren: Petrus Franciscus Adrianus, Z. van P, Willems en C. M. Maar tense Geertruida Anna Maria, D. van J. van Bueren en A. Prins Jacobus Josephus, Z. van J. A. Stroombergen en H. A. Hensing Gemma Maria Claslna, D. van B. de Vries en M. W. Venne Willem, Z. van W. Phllippo en P. van den Oever. Getrouwd: J. de Rooi] en N. van der Wolf. Overleden: S. Nieuwkamp, M. 74 j. M. Koek M. 75 J. J. M Noort, echtg. van L. Lagendijk, Vr. 71 j. HOOFDDORP. Gevonden voorwerpen. Een heerenhorloge; een deksel van een melk bus; een zak met inhoud; een heerenhand- ichoen. LEIDSCHENDAM. Burgerlijke Stand. Bevallen: C. Dullemeyer geb. van Rijswijk Z. - C. C. Murk geb Stynman Z. Ondertrouwd: D. J. G, Batenburg en A. van Uullem. Overleden: J. Steeneveld geb. van Dalen, vr., H jr. C. W. M. Arkesteyn m., 2 jr. NOORDWIJK. Burgerlijke Stand Geboren: Cornells Johannes Isldorus z. van L. Kortekaas en P. Augustinus Nicoline d in C. Barnhoorn en C. A. Tromp Jacob z. an J. van Beelen en C. van der Kraan Hu- er t us z. van M. L. de Ridder en J. W. Steen sorden. Overleden: Margaretha van Gastel 83 jr. wed. in B. v. d. Voort Willem de Haas, 74 jr. ednr. van M. v. d. Berg Anna Alkemade 1 jr. wed. van J. Langelaan. Ondertrouwd: M. Hoek en A. van Duyn J. sptein en M. C. van Rijswijk. Getrouwd: H. D. van der Kemp en W. Meij- ink. RIJNSBURG. Burgerlijke Stand. Geboden: Johanna Petronella, D. van P. Glas- eïgen en A. v. d. Bosch Johanna, D. van Ravensbergen en L. Schoneveld Gerrit, van C. de Mare en M. A C. G. Peet Theo. van J. v. d Mey en C. Zandbergen. Ondertrouwd: D. de Mooy 28 j. en M. Ver- iar 27 j W.~ Bouwman 30 j. en A. M. v. d. tey 26 j. Getrouwd: L. Zwaan 28 j. en J. Nagtegaal Overleden: W. de Koning 52 j. D. Heems- k 57 J. NIEUWE LUCHT- EN ZEE-ACTIE. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: Bij een aanval op de Engelsche Zuidoost kust heeft een motortorpedoboot van een vijandelijk comvooi twee koopvaardijschepen met in totaal 10.000 brt. inhout in den grond geboord. Een duikboot bracht twee gewa pende vijandelijke koopvaarders met in totaal 13.000 brt. tot zinken, een tweede duikboot boorde 3500 brt. in den grond. Sterke strijdkrachten van het luchtwapen vielen den laatsten nacht weer militaire en voor den oorlog belangrijke doelen in Groot- Brittannië aan. In het bijzonder werden op Huil aan de monding van de Humber den geheelen nacht brisant- en brandbommen van allerlei kaliber in grooten getale neer geworpen. Er ontstonden in de havenwer ken en de ravitailleeringsinstallatieS talrijke branden. Overdag is een koopvaarder in het St. Georgekanaal doeltreffend met bommen bestookt. Het schip bleef met slagzij liggen. In het gebied van de Middel!andsche Zee deden op 16 Maart Duitsche verkennings vliegtuigen op 40 K.M. ten Westen van Kreta een aanval op een krachtige formatie vijandelijke oorlogsschepen, bestaande uit twee zware eenheden, zes kruisers en twee tot drie torpedoböotjagers. De beide zware eenheden werden elk door een luchttorpedo getroffen. In den afgeloopen nacht is de vijand naar Noord-Duitschland gevlogen en heeft op twee kuststeden brand- en brisantbommen geworpen. De aangerichte schade is geding. Het gelukte alle branden reeds bij het ont staan te blusschen. Eenige burgers werden gedood, verscheidene gewond. De tegenstan der verloor vijf vliegtuigen, waarvan twee neergeschoten werden door Duitsche nacht jagers. Eén eigen vliegtuig keerde niet terug. Bij het succes tijdens den aanval op de formatie vijandelijke oorlogsschepen ten Westen van Kreta waren betrokken: ge vechtsgroepcommandant kapt. Kowalewski als commandant met de bemanning: eerste luitenant Lorenz, oberfeldwebel Henze, feldwebel Lehmann en luitenant Bock als commandant met de bemanning: Oberfeld webel Schmidt, onderofficier Brueokner, Feldwebel Katen. In zijn weermachtsbericht No. 285 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Grieksche front: niets van beteekenls te vermelden. Noord-Afrikar onze vliegtuigen bombar deerden vij andelij ke gemechaniseerde strijdmiddelen en troepen. Oost-Afrlka: aan het front van Keren, waar de Engelschen een aanzienlijke strijd macht te land en in de lucht concentree- ren, duurt de strijd voort. Onze troepen hebben door hun dapper verzet den vijand teruggedreven en tegenaanvallen onderno men, waarbij de vijand aanzienlijke verlie zen werden toegebracht. Een onzer forma ties jachtvliegtuigen deed een verrassenden aanval op een der luchtbases van den vijand, waarbij acht Britsche machines vernietigd werden. Uitreiking Herinneringsplaat. In verband met het 50-jarig bestaan der Ned. Herv. School Vliet N.Z. 35 is aan de leerlingen van beide scholen een herinne ringsplaat uitgereikt. Ned. Herv. Knapenvereeniging. Deze vereenigipg kwam achter „Avond rust" in jaarvergadering bijeen. De leider, de heer W. Kralt, ging na gemeenschappe lijk gezang voor in gebed en sprak na Schriftlezing een welkomstwoord tot de talrijke aanwezigen. Daarna volgden de verslagen van den secretaris en den pen ningmeester. Verder werd de avond ge vuld met voordrachten, reciteerwedstrij- den, opstellen enz. Verschillende prijzen v/aren daarvoor beschikbaar gesteld en werden met toepasselijke woorden uitge reikt. Deze welgeslaagde avond werd na het zingen van den Avondzang door den voorzitter met dankgebed besloten. Tot Voorzitter der „Onderlinge Steun- Vereeniging Ziekenhulp" is gekozen de heer dr. E. E. v. d.. Laan. Tevens is besloten tot aansluiting bij de landelijke Federatie voor Ziekenhuis Ver pleging. SASSENHEIM. Een zeldzaam jubileum! Morgen herdenkt de heer C. van Tol, wonende aan de Kastanjelaan, het zeld zame feit, dat hij 40 jaar geleden als Oost- Indisch militair werd gepensionneerd. VOORSCHOTEN. Diefstallen. D. P. aan den Veurscheweg, heeft bij de politie aangifte gedaan van het feit. dat kippen zijn gestolen. Mevrouw K., Rouwkooplaan deed aan gifte van het feit, dat 2 konijnen waren gestolen uit een schuur. Bij een onderzoek bleek dat de konijnen in een zak in een schuur nabij de knoopen- fabriek waren verstopt. Het onderzoek wordt voortgezet. In verband met den diefstal van kleeding in de meubelfabriek van den heer A. alhier, heeft de politie verschillende huiszoekingen verricht in den Haag en o.a. kleeding en watten in beslaggenomen bij P. J. de K. te Scheveningen. P. J. de K. en J. J. J. van O. te Den Haag zijn als verdacht van diefstal gehoord en hebben bekend. WASSENAAR. Vergadering Oud-leerlingen Tuinbouwcursusscn. In het „Wapen van Leiden" hield de ver. van oud-leerlingen der Tuinbouwcursussen een ledenvergadering. Na opening door voorzitter H. Schipper en lezing der notulen, werden aangewezen om het ingezondene te keuren de heeren Van Buren, Ter Burg en Hermsen. Dezen kenden toe aan een Calla 10 p.; Anthru- rium 10 p. en Belle peronne 8 p., inzender G. Verlind. Hierop hield de heer P. Kelder man een praatje over het gebruik van wa terverf bij teekeningen. De heer Van Zetten, die de bondsverga dering had bijgewoond, deelde om. mede,, dat ae heer G. Verlind met zijn inzending voor de bondsprij svraag over potplanten een 2den prijs had verworven. Diefstallen. Mevr. v. d. V., alhier, deed aangifte van diefstal van haar portemonnaie, inhou dende f. 23 uit het café Bijhorst. Bij mevr. P. aan de Schouwlaan werden vanuit de keuken een bedrag van f. 9,88 en 1 Va pond boter en bij K. aan de Koekoeks laan 2 kippen ontvreemd. In de villa der fam. T. aan de Oranje laan hebben onbevoegden een bezoek ge bracht en alles overhoop gehaald. Door het indrukken van een ruit heeft men zich toegang wetten te verschaffen. Aangezien de familie 'thans in het buitenland ver blijft, kan niet worden nagegaan of. en wat er ontvreemd is. In „Bellevue" vergaderde de vereeni ging van oud-leerlingen van landbouw- onderwij s-inrichtingen WassenaarVoor schoten. Spreker was de heer L. de Vries, landhouwleeraar uit Den Haag, over: „De bedrijfsvoering in den a.s. zomer". Spr. be handelde. speciaal de voordeelen van het nieuwe omweidingssysteem, gevolgd door een geanimeerde bespreking. ALPHEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Beligje, D. van Jan Verheul en Beligje Verboom Paulina Ernestina, D. van Laurens van Lienden en Elli Rulda Bartel Cornelia Johanna, D. van Johannes Aartman en Antonla Christina Roling. Bijeenkomst Chr. Boeren- en Tindersver. „Eendracht maakt macht" Bovengenoemde vereeniging hield haar laatste vergadering in de Chr. Lagere Land bouwschool onder leiding van den voorzit ter den heer C. Voets. Na opening met ge bed en schriftlezing sprak de voorzitter een kort openingswoord, waarna de notulen door den heer P. Kwakernaak onveranderd werden vastgesteld. De heer M. van Berkel behandelde dan: „Het verschil in de belooning tusschen de maatschappelijke groepen". Uitvoerig gaf spr. deze verschillen aan; speciaal stelde hij in het licht het verschil van de beloo ningen in de stad en op het platteland, die van de industrie en bij de boerenbedrijven Ook schetste spr. de oorzaken en omstan digheden der lasten. Na behandeling volgde een uitvoerige bespreking. Wegens onvoldoende belangstelling zal dit jaar geen melkcursus worden gehouden; doch voor den te houden veebeoordeelings- cursus gaven zich 16 leden op. Voor den improvisatiewedstrijd bestond groote be langstelling; deze oogstte veel succes. We gens omstandigheden zal dit jaar geen excursie of ander reisje worden gemaakt. Den leden werd verzocht gegevens te ver zamelen omtrent de opbrengst van het in onze omgeving te scheuren grasland. De goed bezochte vergadering werd door den heer J. H. Belgraver gesloten; 4 nieuwe le den gaven zich op. Zilveren jubileum. Donderdag a.s. hoopt onze plaatsgenoot de heer S. Duiker, afdeelingschef bij de firma N. Samsom N.V. alhier zijn 25-jarig jubileum in dienst dezer firma te herden ken. 15-Jarig bestaan van A.Z.G. Het 15-jarig bestaan van de Alphensche Zwemclub „A.Z.C." werd door de leden en donateurs in hotel „Centraal" in besloten kring op eenvoudige wijze herdacht. De avond werd geopend door den voorzit ter den heer J. Jansen, die een historisch overzicht gaf van den groei en ontwikke ling der vereeniging. Op zeer geslaagde wijze werd daarna opgevoerd een korte klucht getiteld „Wonderbaby". Overigens wred de avond afgewisseld door de bekende A.Z.C. jool en muziek van „The Mild band". Onze stadgenoot R. Kok, slaagde voor het Middenstandsdiploma vakbekwaamheid bakkers. De H.B.S.'er D. B. viel en kwam zoo ongelukkig terecht, dat hij een arm brak en voor heelkundige behandeling moest worden overgebracht naar het Diacones- senhuis te Leiden. TER AAR. GEMEENTERAAD. Winkelsluiting slagers op Woensdagmiddag Lichamelijk onderwijs op de scholen Tijd. toelage gemeentepersoneel Bebouwingsregeling. De raad vergaderde onder voorzitter schap van den burgemeester. Afwezig, de heer J. van Eijk Dzn. Tot leden van het alg. bestuur der Drink waterleiding „De Elf Gemeenten" werden herkozen de heeren D. van der Hoorn en J. van Vliet Wzn. en als plaatsvervanger de heer M. J. N. van der Weijden. Een verzoek van de pl. toewijzingscom missie in den keuringskring Nieuwveen om in de Winkelsluitingsverordening een be paling op te nemen op grond waarvan het verboden is op Woensdagen na 1 uur des namiddags een slagerswinkel voor het pu bliek geopend te hebben, werd goedge keurd. Na het aanbrengen van wijzigingen in de verordeningen op den Vleeschkeuringsdienst en van de gemeenschappelijke regeling tot onderlinge hulpverleening ingeval van brand, werd overgegaan tot het vaststellen van de voorschotten over 1941 voor de Bijz. Lagere Scholen De bedragen werden be paald: voor de R.K, School op f. 4676.70; voor de Chr. Nat. School op f. 906.70 en voor de School voor Chr. Volksonderwijs op f. 1050.—. Van het R.K. schoolbestuur kwam een verzoek in om een lokaliteit beschikbaar te stellen voor het geven van onderwijs in lichamelijke opvoeding gepaard gaande met een aanvraag ter verkrijging van de daar toe benoodigde leer- en hulpmiddelen. Van de Chr Nat. School was een dergelijk ver zoek ingekomen, alleen wat betreft deleer en hulpmiddelen. Besloten werd deze mede werking aan beide schoolbesturen te ver- leenen. De voorz. deelde in dit verband mede dat het in de bedoeling van het ge meentebestuur ligt een lokaliteit in het Parochiehuis te huren van het R.K. Kerk bestuur en dit ter beschikking van het schoolbestuur te stellen, met welke ge dragslijn de Inspecteur van het L.O. zich heeft kunnen vereenigen. Tot onderwijzeres aan de OX. School werd benoemd, ingaande 16 Maart j.l, mej. P. J. van der Veen. Besproken werd een verzoek om voorschot ten behoeve van den cursus voor landbouwhuishoudonderwijs, georga niseerd door den L T.B. en den Chr. B. en T.B. welke cursus is een behoefte blijkt te voorzien, gezien de groote belangstelling. Voor extra steunverleening B. over 1941 aan ondersteunden en tewerkgestelde werk- loozen en aan kleine tuinbouwers werd f.456.beschikbaar gesteld in welk be drag een rijksbijdrage van f.319.zal wor den ontvangen. Besloten werd een tijdelijke toelage te verstrekken aan de leden van het gemeen te-personeel van 6 °/o, voor zoover dit over eenkomstig de rijksregeling hieronder valt. De verordening gemeente-veldwachters onderging wijziging in 'dien zin, dat de kindertoelage van f. 60— op f. 75.per kind gebracht werd. Bij het punt wijziging begrooting 1941 kwam ojn. naar voren, dat tengevolge van het gewijzigde systeem van belastingheffen een bate van f. 6000 voor de gemeentekas te verwachten is. De voorzitter deelde mede, dat het Insti tuut Stad en Landschap een uitgebreide regeling der bebouwing zal ontwerpen, waartoe van het destijds toegestane crediet gebruikt zal worden gemaakt. ZWAMMERDAM. Jaarvergadering „Stille Omgang". In het Patronaatsgebouw vergaderde de vereeniging „Stille Omgang". De secretaris en penningmeester brachten hun jaarver slagen uit, die werden goedgekeurd. De heer C. C. A. Piket sprak over het ondeirwerp „Rondom de Heilige Stede" en sprak voorts over de liefde der vrouwen van vroeger eeuwen en nu voor het H. Sa crament. Na de beteekenis van het Ba- gij ïihof te hebben uiteengezet, eindigde spr. met een bespreking van den huldigen Stillen Omgang. De voorzitter dankte den spreker voor zijn boelend betoog. Vergadering R.K. Vrouwenbond. De R.K. Vrouwenbond hield een leden vergadering. Na de jaarverslagen sprak pastoor J. H. v. Kessel uit Kudelstaart, voorheen kapelaan alhier, over „De sterke vrouw" naar aanleiding van het 31e hoofd stuk uit het boek der Spreuken. C. J. te L. - Over verhooging van uitkee- ringen tot onderhoud beslist de rechtbank. Ge zoudt u moeten wenden tot een advocaat en procureur. De L. te L. - De loonbetaling gaat slechts gedurende een betrekkelijk korten tijd door, bijv. een paar weken. Ontslag met inachtneming van den opzeg gingstermijn is geoorloofd. A. H. te L. - 1. Went u tot de gemeente secretaris. 2. Het door u genoemde bedrijf valt niet onder de bepalingen van de vestigingswet. RESIDENTIE-ORKEST. Het 5de Abonnementsconcert. Het aanvankelijk vastgestelde concert van 23 Maart, moet, naar wij vernemen, door onvoor ziene omstandigheden verplaatst worden naar Zaterdagmiddag 29 Maart as. om 3 uur. Solistische medewerking zal worden verleend door den violist Fernando Zepparoni. NED. HERV. KERK. Aangenomen: Naar Zwolle, ds. mr. P. H. Th. Stevens te Ingen (Geld.). WANDELSPORT. DE BLOEMBOLLENMARSCHEN VAN DE L.W.S.V. Naar wij vernemen beloven de traditioneele bioembolenmarscheri van de L.W.S.V. op 19 en 20 April een succes te worden. Van vele zijden kwamen al inschrijvingen binnen, ook van buiten de stad. De gewoonte getrouw gullen ook dit jaar weer eenige extra prijzen worden uitgeloofd voor de vereenigingen, die den besten indruk maken en waarvan de wijze van marcheeren, groepsleiding enz. zóó correct is, dat zij een goede propaganda voor de wandelsport zijn. Een competente jury zal aanwezig zijn. De route is nauwkeurig uitgezet en zal door krijtpijlen en controleurs langs den weg wor den aangegeven. AMSTERDAM. 19 Maart. Voor 'het eerst sedert geruimen tijd geeft de nieuwe weekstaat der Nederl. Bank nagenoeg geen belangrijke mutaties te zien. De omvang rijke behoeften van het rijk per 1 Maart j.l,, die men op een bedrag van omstreeks 120 mil- lioen gulden kon taxeeren. waarvan al ruim f.70 millioen voor betaling van coupons en lossingen, hebben zich niet verder voorgedaan. Viel er in den vorigen bankstaat een teruggang met f.4 millioen aan schatkistpapier waar te nemen, thans ls een lichte stijging met f.t millioen tot f. 122 millioen ingetreden. Dezo geringe vermeerdering van het rechtstreeks ge plaatste bedrag aan schatkistpapicr wil nog niet zeggen, dat de behoeften van de schat kist minder groot zouden zijn dan in de afge loopen maanden het geval was. Met de waar schijnlijkheid kan men rekening houden, dat de plaatsing van schatkistpapler gezien de groote eischen, dié aan het Riyk worden ge steld in de naaste toekomst eerder zal toe nemen dan dalen. De situatie op de geld- en discontomarkt blijft vrijwel onveranderd. Daggeld noteert nog steeds tusschen de 1% en 11/4%. Gezien dit lage rentepercentage behoeft het geen ha- der betoog, dat de banken gaarne haar porte feuilles aan schatkistpapier uitbreiden, aange zien hierop een vrij behoorlijke rente wordt gemaakt. Aan den anderen kant zijn nl. tal van bronnen opgedroogd, die het bankbedrijf voorheen ruime baten deden toevloeien. Ten gevolge van het stagneeren van -de credietver- leening die steeds gepaard ging met een uitbreiding der handelsbeweging is er in menig opzicht een wijziging ontstaan ten aan zien van het oorspronkelijk kaïfakter van het bankbedrijf. Dat af en toe toch nog de omde functie der banken tot het verleenen van tjemiddeling om trent het verstrekken* van de cnediet-en gebruik gemaakt wordt, „blijkt wel uit liet f^lt, dat den laatsten tijd door eenige vooraanstaande in- dustrieele ondernemingen, het aandeelenkapi taal werd uitgebreid. Uit deze emissies blijkt, dat de gang van zaken in c'te groote indus- trieele Nederlandsche ondernemingen ten op zichte van de bedrijvigheid rriets te wenschen overlaat. Tot dusverre schijnt men er in te kunnen slagen, ondanks het weerallen der bui- tenlandsche verbindingen, voldoende grond stoffen te importeeren om de bedrijvigheid op een zeker peil te handhaven. De middagbeurs. Wanneer het er om gaat -de koersbewe- ging op de effectenbeurs te definieeren, dan blijft men dikwijls in heit duister tasten. Vandaag ontwikkelde zich aan het Dam rak vrij onverwacht meer affaire dan den laatsten tijd gebruikelijk was en daarbij openbaarde zich een vaste stemming. Over en weer werd gevraagd.' waaraan deze ver andering ten goede was toe te schrijven, maar het antwoord moest schuldig worden gebleven. Desondanks güng er op verschei dene af deel ingen van de locale markt nogal wat om en in de eerste pï.aats werd de aan dacht getrokken door de Industrieelen, waarvan Aku's zelfs druk verhandeld' werden. Bij de opening werd onmiddellijk op een hooger peil afgedaan en werd gehandeld tegen 98u/o maar daarna werd een opwaart- sche richting gevolgd en de 100 procent- barrière werd gemakkelijk genomen, terwijl later op den middag zeifs werd afgedaan tegen bijna 102%, Unïlevers waren ook goed van toon en konden zich geleidelijk aan iets verbeteren, weflk voorbeeld werd gevolgd door de Philips aandeelen, waar van de koers steeg van 189% tot 193%. In de minder courante industrieele papieren was niet veel te doen, maar de stemming was vast en voorzoover transacties werden afgesloten, kwamen deze tot stand tot hooger noteering. De petroleummarkt was goed gedispo neerd voor Olies; het leidende petroleum- aandeel kon zich verbeteren van 219% tot circa 223%, zoodat een koerswinst van een goede zestal punten in vergelijking mét gis teren, kon worden gemaakt. Voor Scheep vaartfondsen werd nogal belangstelling aan den dag gelegd. Scheepvaartunies ontmoet ten. eenige vraag en kwamen een drietal punten hooger te liggen. Ook de aanver wante aandeelen waren beter. Oude Vaar ten kwamen boven 110%. Japanlijnen, Oude Booten en eenige ousiders werden hooger genoteerd. Cultuurfondsen konden zich eveneens verheugen in een betere stemming. Van de Suikerwaarden waren vooral H.VA.'s goed gedisponeerd. De koers steeg van 409% tot 41172%, zoodat ten slotte een behoorlijk avance kon worden geboekt. De affaire in R/utoberaandeelen had een bescheiden omvang. Amsterdaam Rubbers liepen op tot 266V2, voor verscheidene min der 'courante soorten kwamen hoogere no teeringen te voorschijn. De Tabaksafdec- ling was zeer stil. De Sumatra-aandeelen profiteerden echter eveneens van het ver beterde marktsentiment. Vooral Senem- 'bah's waren goed van toon. Hoewel de affaire in Amerikaansche fondsen niet omvangrijk was, werd in de Staalaandeelen toch aanhoudend zaken ge daan. Bij de opening werd meerendeels ge handeld op of iets boven het peil van de vorige slotprijzen, waarna de koersen gelei delijk aan omhoog gingen. Ook Koperwaar den en Spoorwegshares lagen vast in de markt. Op de beleggingafdeeling, die in het be gin van deze week een vaste houding ten toon had gespreid, was de situatie echter veranderd. Het aanbod had eerder de over hand en de koersen vertoonden in overeen stemming hiermede een neiging tot afbrok kelen. De nieuwe 4 obligatiën zakten in van 97 1/8 tot 9613/16 De gestaffelde leening daalde van 85 1/16 tot 84 15/16%. Ook de overige jongere emis sies waren aan den luien kant, evenals de obligatiën Nederlandsch Indië. In tegen stelling hiermede was de Oude Schuld ech ter iets beter. Gemeentelijke en provinciale obligatiën waren nauwelijks prijshoudend. Pandbrieven verwaarloosd. Prolongatie 2 3/4%. KATWIJK AAN DEN RIJN. 18 Maart. Knol- selderle A 1.1213; schorseneeren A f. 15—17 p. 25 KG. Boerenkool 515 ct. per kist van 6 KG.; roode kool f,6,507,50; gele kool f.56,40; groene kool f.3—6,40; spruitkool f.1618; uien f.5—6 per 100 KG. Waspeen f. 1,20—1,80; kroten 6068 ct. per kist van 20 KG. LEIDSCHENDAM, 17 Maart. Kropsla le srt. f. 8,108,40, 2de soort f. 5,305,60;. stoofsla f.2436; andijvie per Ko. 2123 ct.; spinazie per 4 KG. 8490 ct.; radijs f. 3.603,90; prei f.8,50; selderie f. 1,60—1,80. RIJNSBURG, 18 Maart. Tulpen: Bartigon 36—38; Pitt 36—38; Copland 28—32; Van der Hoeff 26—30; Peach Blossom 2630; Electra 2834; Theeroos 2632; Murillo 1826; Cou- ronne d'Or 2430; Vuurbaak 3640; Rijzende Zon 3640; Prins van Oostenrijk 28—30; Gele Prins 30—32: Cramoisie brillant 1822; Cou^ur Cardinal 3034; Sinobe 2024. Narcissen: Al fred 45—18: Helios 12—14; Ornatus 9—13; Vic toria 14-17, Costers 12—16. Hvaclnthen' V it f.8—9, blauw f. 7,50—8.50; Gemengd f. 7—8. RIJNSBURG. 18 Maart - Groentenveiling - Roode kool f. 7.50; gele kool f. 6,40; boerenkool f. 2,507,50; knolrapen f. 2,202,60; witlof f.18 20 per 100 KG. Kroten 5068 ct.; uien f.0,90 —1,20; waschpeen f. 1,30—2,20 per kist.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3