[EIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 17 Maart 1941 KERK- EN SCHOOLNSEUWS YISSCNERiJ-BERSCHTEN Duitsch weermachtsbericht Italiaansch weermachtsbericht Begrafenis prof. R. R. Welschen O.P. Laatste Berichten Binnenland Buitenland Uit de Omstreken BEURSOVERZICHT VER. TOT BEVORDERING VAN DE OPLEIDING TOT INSTRUMENTMAKER. Algemeene ledenvergadering. De vergadering werd geleid door den ondervoorzitter, prof. dr. W. H. Keesom, aangezien de voorzitter, prof. dr. W. J. de Haas wegens ongesteldheid verhinderd was Tot bestuurslid in plaats van den heer Kuyntjes. directeur der Leldsche Ambachts school, die periodiek moest aftreden en niet herkiesbaar was, werd gekozen de heer M. Worp. directeur der Ambachtsschool te Delft. Na afloop der huishoudelijke werkzaam heden hield dr. C. A. Crommelin een voor dracht over de Leldsche Instrumentma kerskunst in de 17e en 18e eeuw. In deze voordracht, die door talrijke lantaarn plaatjes opgeluisterd werd, behandelde spreker in hoofdzaak de verschillende le den van het geslacht Van Musschenbroek, van wie Jan van Musschenbroek de eerste professioneele natuurkundige instrument maker Is geweest, zoodat men kan zeggen, dat inderdaad de bakermat der natuur kundige Instrumentmakerskunst te Leiden gestaan heeft, en wel in het begin der 18de eeuw. e o Aan het jaarverslag is het volgende ont leend: Het aantal leden de Vereeniging onder ging een vermindering. Wij verloren door bedanken 29 leden, 13 nieuwe leden traden toe, zoodat het aantal op 31 December 1940 266 bedroeg (31 December 1939 282). Het Bestuur is steeds bezig met krachtige pogingen tot het werven van nieuwe leden. Het beheer der geldmiddelen eisohte bij zondere voorzichtigheid en zorg. Het aantal leerlingen bedroeg bij den aanvang des jaars 87. Voor het eerst sinds het bestaan der Leidsche Instrumentma- kersschool heeft de plaatsing der oudere leerlingen in voor hen geschikte betrekkin gen moeilijkheden opgeleverd. Verschillen de instellingen en maatschappijen toch, v/aar wij gewoonlijk onze leerlingen plaat sten, zooals de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij, de Bataafsche Petroleum Maatschappij en andere raakten door de ontwrichting van geheel het economisch en industrieel leven óf buiten bedrijf, öf, zoo zij al doorwerkten, namen zij toch geen nieuw personeel aan, zoodat gedurende het jaar 1940 slechts 6 leerlingen de school verlieten. Doordat de nieuwe werkplaats onder lei ding van den nieuwen leeraar Nater in Augustus van dit jaar geheel in gebruik werd genomen, konden er vrij veel nieuwe leerlingen worden toegelaten, nl. 17, ko mende van de Ambachtsscholen te Almelo, Arnhem, Deventer, Den Haag, Leiden, Rot terdam, Velsen en van de Ortsschule te Berlijn. Evenals in vorige jaren konden ook in 1940 sommige leerlingen ondersteuning ontvangen uit het door wijlen den heer P. W. Janssen gestichte „Janssenfonds voor Vakopleidingsbeurzen", waarvan de inkom sten gelukkig niet verminderd waren. Hier door werd het menigen talentvollen doch on vermogenden leerling mogelijk gemaakt de opleiding te volgen of voort te zetten in gevallen, waarin dit anders niet mogelijk zou zijn geweest. In September werden wederom als naar gewoonte de practische instrumentmakers- en glasblazersexamens afgenomen. Deelge nomen werd door: 34 candidaten aan het examen voor leerling-instrumentmaker, 8 voor gezel-instrumentmaker, 8 voor leerling glasblazer, 1 voor gezel-glasblazer, 1 voor leerling-glasslijper, 1 voor gezel-glasslijper. De aantallen der geslaagden dezer groepen waren resp. 17, 4, 6, 0, 0, 0. De vacantiecursussen, waarvoor zich 18 candidaten hadden laten inschrijven, moes ten wegens gebrek aan metaal en glas wor den afgezegd. Ook in 1940 werden vele herstellingen aan of constructies van niet aan de opleiding of aan het laboratorium toebehoorende toe stellen en instrumenten verricht, die van wege de daaraan verbonden moeilijkheden nergens elders in ons land konden worden uitgevoerd. In het bijzonder geschiedde dit ten dienste van openbare instellingen en steeds alleen in zulke gevallen, waarbij deze werkzaamheden buitengewone moeilijkhe den opleverden en van concurrentie met de Nederlandsche industrie geen sprake kon zijn. F. HEUS f In den ouderdom van 66 jaar is te Vor- den overleden een bekend oud-stadgenoot, de heer F. Heus, in leven gep. hoofdcon ducteur der Ned. Spoorwegen. Geruimen tijd had hij zitting in het hoofdbestuur van dén Centralen Bond van Spoor- en tramwegpersoneel en was hij voorzitter der vakgroep VI, treinpersoneel; laatstelijk had hij nog zitting in het be stuur van de Vakgroep voor gepensioen- neerden der Ned. Spoorwegen. Ook voor diegenen onder het spoorweg personeel en hun gezinsleden, die rust en verpleging behoefden, heeft de heer Heus zich altijd beijverd, hetgeen moge blijken uit het feit, dat hij thans nog als voor zitter van het Herstellingsoord „Vorden" der Ned. Spoorwegen fungeerde. Ook had de heer Heus meermalen zitting in het scheidsgerecht der N. S. BRANDJES. Zaterdagavond omstreeks 8 uur werd de politiebrandweer gealarmeerd voor een brand in de bovenschool van de Schutters- veldschool, waar in een vijftal lokalen brandhaarden werden waargenomen. Een aantal gordijnen, papierbakken, boeken en atlassen werd een prooi der vlammen, zoo- dat de schade vrij aanzienlijk is. Vermoe delijk is het brandje door kwajongens ge sticht. O De politiebrandweer is bovendien in ac tie gekomen voor een begin van brand, dat Was .ontstaan op de Lichtplatenfabriek ..Factotum" aan den Maredijk. Het bleek, dat hier het houtwerk rondom een schoor steenpijp was gaan smeulen, doch de brand ïïeer onder leiding van inspecteur Dijkstra bad het gevaar met eenige emmers water spoedig bezworen, 0 O Zaterdagmiddag werd een op de Haar lemmerstraat surveilleerende agent van Politie erop opmerkzaam gemaakt, dat 'ook opsteeg uit de woning van mej. J van in de Korte Paradijssteeg. Daar de be loonster afwezig was, verschafte de agent iSch toegang en kwam tot de ontdekking, bt een op een schoorsteenmantel lïggen- le looper was gaan smeulen. Met behulp 'an eenige emmers water slaagde hij erin fcet vuurtje te blusscihen. Het opperbevel van de Duitsche Weer macht maakt bekend: Het luchtwapen heeft vannacht ver scheidene militaire doelen in Zuid-Enge- land aangevallen. De havenwerken van Bristol en Avonmouth werden met goede uitwerking gebombardeerd. Ook de haven inrichtingen van Portsmouth kregen tref fers van zwaar kaliber. Overdag brachten Duitsche verkenningsvliegtuigen op 350 k.m. ten Westen van Ierland twee gewapende vijandelijke koopvaardijschepen met te za- men 4.000 brt. tot zinken. Bij een aanval van Duitsche jachtvlieg tuigen op Malta werd ëen vijandelijke jager van het type Hurricane neergeschoten. De vijand vloog noch overdag noch des nachts naar Duitschland of naar de bezette gebieden. Het 283ste communique van het Italiaan- sche hoofdkwartier luidt: „Aan het Grleksche front normale bedrij vigheid van patrouilles en artillerie. Vijan delijke vliegtuigen hebben een aanval gedaan op een onzer luchtbases. Onze jachtoestellen grepen snel in en schoten een vliegtuig van het type Wellington neer. Bij een aanval op Malta hebben Duitsche jagers een Hur ricane neergeschoten. In Noord-Afrika heeft de Duitsche lucht macht verscheidene autoparken aange vallen. In Oost-Afrika is de strijd in den sector Keren opnieuw ontbrand. De vijand valt onophoudelijk aan, maar wordt overal door onze troepen afgeslagen. Bij den vijande lijken luchtaanval op Diredawa, waarvan het weermachtsbericht van gisteren mel ding maakte, hebben onze jagers twee vij andelijke vliegtuigen neergeschoten. Twee andere vliegtuigen zijn neergehaald in den sector-Keren.. In den nacht van 14 op 15 Maart heeft een Engelsch vliegtuig in de haven van Valona een hospitaalschïp, dat gereed was om gewonden aan boord te nemen, getor pedeerd. De verliezen waren zeer gering." Onder zeer groote belangstelling is van daag te Amsterdam het stoffelijk over- 'schot ten grave gedragen van prof. R. R. Welsohen O.P., hoogleeraar in de Thomis tische wijsbegeerte aan de Rijksuniversi teit alhier en aan de Gemeentelijke uni versiteit te Amsterdam. In de St. Dominiouskerk aan de Spui straat te Amsterdam vond vanmorgen de plechtige uitvaartdienst plaats. De Re quiemmis werd opgedragen door pater B. Schaab O.P., provinciaal der Dominicanen. Zeer vele belangstellenden woonden den plechtigen uitvaartdienst bij. Tot hen be hoorden: prof. dr. B. Brouwer, rector- magnificus van de Gemeentelijke Univer siteit te "Amsterdam, mr. dr. W. G. A. van Sonsbeeek, dr. J. C. Went en mr. P. Otten, curatoren van de Universiteit van Amster dam, prof. dr. A. W. Byvanok, rector-mag- nificus van de Rijksuniversiteit alhier, dr. J. J. H. M. Klessens en prof. W. Russel na mens het college van regenten van de Alexander van der Leeuw-kliniek te Am sterdam, mgr. dr. G. C. van Noort, deken van Amsterdam, prof. mr. C. P. M. Romme, prof. dr. Ferd. Sassen en prof. P. Kreling van de Universiteit te Nijmegen, prof. dr. J. A. J. Barge van de Universiteit alhier, prof. dr. A. Smijers van de Universiteit te Utrecht, dr. H. Robbers, voorzitter van dc vereeniging voor Thomistische wijsbe geerte. lector J. Dito O.P., voorzitter van den K.R.O., vele confraters van den over ledene uit geheel Nederland en tal van stu denten uit Leiden en Amsterdam. Na de requiemmis hield prof. dr. B. Mol- kenboer O.P. van de Universiteit te Nij megen de lijkrede. Prof. Molkenboer her innerde daarin aan den grooten voorganger van den overleden hoogleeraar, wijlen prof. de Groot. Beider leven kunnen wij samenvatten in de woorden van St. Pe trus: „Altijd bereid om verantwoording af te leggen, maar in bescheidenheid en vree- ze". En bij Welschen ging dit nog sterker op dan bij de Groot. Van jongsaf aan toonde Welschen een sterk wijsgeerigen inslag. Hij was een peinzer, een geleerde met een matelooze trouw verknocht zijn aan zijn grootsten leeraar St. Thomas van Aquino Doch niet alleen was hij een wijs geer, hij was ook een concrete, reëele den ker, die het leven rondom zich begreep. Hij verbaasde menigeen door zijn kennis van de desperatie wetenschappen op het gebied van onderzoek. Hij had een helder hoofd, maar hij bezat daarbij de gave om anderen te leeren. En hij deed dat in een verzorgden stijl en met een schoone voordracht. Want hij had zijn Nederlandsche taal geslepen aan onze beste schrijvers. Hij was een volbloed wijsgeer en een zeer beduidend kunstenaar. Dat is iets zeef zeldzaams. Hij had de muziek even lief als de wetenschap en hij vond zijn groote vreugde in het vioolspel, waarmede hij zijn wetenschappelijk werk afwisselde. Hij leef de het leven van het brein en van het ge moed en deze twee ontmoetten elkaar en vormden de ideale combinatie. Prof. Welschen was een beminnelijk mensch, die geen conflicten ooit had met anderen, maar die altijd toegankelijk was voor iedereen. Het loon der bescheidenheid zoo eindigde prof. Molkenboer, is rijkdom, glorie en het eeuwige leven. En dit loon heeft Welschen verdiend. Na de kerkelijke plechtigheid vond de begrafenis vlaats op het R.K. kerkhof „St. Barbara" aan den Spaarndammerdijk. De absoute werd daar verricht door pa ter B. Schaap O.P Ook op het kerkhof was de belangstel ling zeer gront. In den afgeloopen nacht zijn als ver dacht van diefstal van een zestal schapen vellen. liggende op een schuit van den expediteur J. J. F. van der M., aan de Oude Vest, aangehouden de 19-jarige W. F. H. en de 25-jarige C. van der H., beiden alhier. Bij een onderzoek ten huize van laatst genoemde werden vijf der vermiste vellen teruggevonden. H. W. E. STRUVE. t Bekend ingezetene van Boskoop. Zaterdag is te Boskoop in den ouderdom van 57 jaar de heer H. W. E. Struve overle den. De heer Struve heeft buitengewoon veel gedaan voor de organisatie tot het redden van drenkelingen. Hij was oprichter en eere-voorzitter van de Boskoopsche Red dingsbrigade. Voorts voorzitter van het district Zuid-Holland van den Nederland- schen Bond tot het redden van drenkelingen en hoofdbestuurslid van dezen bond. Van het „International Verband für Rettungs- sohwimimen an Küste und Innengewassern", even voor het uitbreken van den oorlog te Zürich opgericht, was de heer Struve een der oprichters. Hij heeft altijd bijzondere aandacht geschonken aan het redden van personen uit te water geraakte auto's. De 'heer Struve had groote artistieke ga ven. Als boomkweeker en tuinarchitect heeft hij deze kunnen uitleven, in de groote bloemententoonstelling, welke in 1935 te Boskoop werd gehouden en waarvan hij de ontwerper was. Deze tentoonstelling wekte 'bewondering en verrassing om de origineele gedachte en conceptie. De overledene was Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De begrafenis zal 19 Maart te 2 uur op de begraafplaats Oud Eik en Duinen te Den Haag geschieden. ACHTJARIGE JONGEN OVERREDEN. Gistermiddag is de 8-jarige KB., wonen de in de Van Hogendorpstraat te Den Haag, op een gasgenerator geklommen, welke achter een autobus was gekoppeld. Op den Stationsweg is de jongen van het rijdende voertuig gevallen. Hij kreeg de gasgenerator over het lichaam. Met ernstige inwendige 'kneuzingen is de knaap door den genees kundigen dienst naar het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde vervoerd. Zijn toestand is zorgelijk. UITVAART DR. H. SCHOKKING. In de Groote Kerk te Den Haag werd he denmiddag een rouwdienst gehouden, wel ke voorafging aan de ter aarde bestelling van het stoffelijk overschot van den eme ritus-predikant der Ned. Hervormde Ge meente dr. H. Schokking. De dienst werd geleid door dr. M. M. den Hertog. Tegen den aanvang van den dienst was het kerkgebouw vrijwel geheel gevuld met leden der gemeente, die afscheid kwamen nemen van hun vroegeren voorganger. Voor den kansel was het stoffelijk over schot van dr. Schokking opgebaard, ge dekt door een witzijden kleed, waarop een eenvoudige rouwtak, terwijl om de baar heen bloemen waren -gegroepeerd. Na het votum werd gezongen Psalm 33 vers 7 en 10, waarna de voorganger eenige gedeelten uit de Heilige Schrift voorlas en de geloofsbelijdenis werd uitgesproken. Vervolgens zongen de aanwezigen Gezang 52 vers 10, waarna dr. Den Hertog een toe spraak hield, daarbij uitgaande van de woorden van Johannes 14 1—2. Na de toespraak werd gezongen Gezang 49 vers 1. waarna de voorganger het „Onze Vader" bad. Ten slotte zongen de aanwe zigen Gezang 201 vers 6, 2, 4 en 5, gedu rende welk gezang het stoffelijk overschot werd uitgedragen. DE VEREENIGDE STATEN EN DE OORLOG Warren Aj;herton, de voorzitter van het Amerlkaansche nationale verdedigingsco mité, heeft gisteren verklaard, dat de Ver- eenigde Staten geenszins voor een oorlog gereed zijn. De luchtmacht beschikt over vliegtuigen noch bestuurders. De Vereenig- de Staten kunnen vóór den zomer van 1942 niet met suc:es tegen een sterkeren vijand vechten. Atherton zeide sedert 1 Februari elf indutriestaten bereisd en 40 fabrieken, die opdrachten voor de wapening hebben, bezocht te hebben. Hij heeft ook een bezoek gebracht aan bases voor leger en vloot. Tot Januari 1941 bewoog de productie zich in stijgende lijn, daarna echter is het produc tietempo in de wapenfabrieken buitenge woon sterk vertraagd. (D.N.B.) STORM EN KOUDE IN AMERIKA. In Minnesota en de aangrenzende noor delijke staten (VJSt.) woedt een orkaan, welke gepaard gaat met hevige koude, wel ke reeds aan minstens dertig menschen het leven gekost heeft. Het noodweer heeft groote schade toegebracht aan particulier bezit, het telefoonverkeer verbroken en elk rij verkeer over uitgestrekte gebieden on mogelijk gemaakt. De meeste sterfgevallen zijn ontstaan doordat automobilisten die door den storm werden overvallen, uit hun wagen stapten om ergens tegen den or kaan en koude te schuilen. Daarbij zijn verscheidene menschen doodgevroren. De storm bereikte een snelheid van 85 mijl per uur. Te Morrhead in Minnesota moes ten 2000 menschen den nacht doorbren gen in een school, daar zij hun woningen niet meer konden bereiken. TREINONGELUK IN AMERIKA. De sneltrein der Pennsylvania Railroads is niet ver van Pittsburgh in de rivier de Ohio gereden. De trein was in een hevigen sneeuwstorm ontspoord. Drie personen on der wie de machinst, werden gedood en meer dan dertig gewond. TITULESCU ERNSTIG ZIEK. Naar de Curentul meldt, is de vroegere Roemeensche minister van buitenlandiche zaken, Titulescu. die te Cannes in Zuid- Frankrijk verblijft, ernstig ziek. Verschei dene beroemde Fransche dokters zijn ge consulteerd. BRAND AAN BOORD VAN DE „BREMEN." Aan boord van het ss. „Bremen" van de Nord-Deutsche Lloyd is gisteren door on bekende oorzaak brand uitgebroken. Men is nog bezig met het blusschingswerk. (D.N.B.) DISTRIBUTIE VAN RIJST IN TOKIO. Voor het eerst sinds het uitbreken van het Chineesch-Japansche conflict op 7 Juli 1937, zal met ingang van 1 April a.s. in de stadsprefectuur van Tokio de rantsoehee- ring van rijst worden ingevoerd. (Domei) NED. HERV. KERK. Beroepen te Cadzand cand. J. A. Talma te De Bilt, te Oudemirdum cand. A. de Kleine, hulpprediker te Nijehaske en Haskerdijken. Bedankt voor Kampen ds. J. C. Terlouw te Garderen. IJMUIDEN, 17 Maart. Besomming loggers: KW 144 f.729; KW 95 f.1901; KW 175 f.1596; KW 60 f.2935; KW 59 f.3422; KW 163 f.2293; KW 3 f.1088; KW 130 f.4320; KW 89 f.1752; KW 49 f.1261; KW 36 f.3562; KW 97 f.2300; KW 76 f.3915; KW 123 f. 3026. VISCHPRIJZEN. Groote Schol f.67; Middel Schol f.73; Zet- schol f.56; Kleine Schol f.5626.50; Pufschol f.20—13; Groote Wijting f.54—47; Wijting f.31 f. 22.50; Kleine Wijting f.21—17; Schar f.37; Kleine Schar f.23—9.50; Griet f.57—40; Groote Bot f.32—27; Kleine Bot f.22—18; alles per 50 k.g.; Kabeljauw f.188 per stuk; Tongen f. 3.15 f. 1.70 per k.g.; Tarbot f. 4.804.50 per k.g. KATWIJK AAN ZEE. Gevonden voorwerpen. Op het politiebureau zijn inlichtingen te verkrijgen omtrent de volgende gevonden voorwerpen: een belastingmerk met speldje, een bruine portemonnaie met ritssluiting en inhoud, een groene boodschappentasch, een krulharig hondje met zwarte vlekken. SASSENHEIM. Teraardebestelling van den heer Zuilhof. Zaterdagmiddag had onder groote deel neming de begrafenis plaats van het stof felijk overschot van den heer J. Zuilhof. Wij merkten o.a. op den heef H. J. Arentshorst, directeur der N.V. Baartman en Koning, v/aar de overledene in dienst was, alsmede het personeel der N.V. en de Commissie van Beheer der Geref. Kerk. Op verzoek der familie sprak ds. Kuiper, woorden van troost en herdacht het werk van den over ledene als lid der Commissie van Beheer; hierna werd gezongen Psalm 43 vers 4. De oudste broer, de heer C. Zuilhof, dankte namens de familie voor de betoonde deel neming. Nieuw schoolhoofd. Tot hoofd der „De Visserschool" is met ingang van 1 Sept. in de plaats van den heer P. J. Vercouteren, die met pensioen gaat, benoemd de heer E. Efferink te Zwolle De benoemde is le onderwijzer aan de Geref. Mulo-school aldaar en in het bezit van de acten Fransch, Engelsch, Duitsch, Handelskennis L.O. en Wiskunde L.O. en M.O. Hij is 34 jaar. Groote spiegelruit vernield. Gistermorgen is een groote vrachtauto waarvan de bestuurder de Kerklaan in wilde rijden, tegen den gevel van het ho tel „Het Bruine Paard" gereden. Een der groote spiegelruiten werd vernield. Hoe wel het verkeer, in verband met het aan gaan der kerken, zeer druk was, kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. VOORHOUT. AFSCHEID EN INTREDE HOOFD CHR. SCHOOL. Een hartelijke plechtigheid. Nadat de heer J. v. d. Berghe van de leerlingen der Chr. school afscheid had genomen, vond het officieele afscheid plaats in café „Boerhava", van bestuurde- ren, ouders en kinderen, terwijl tevens de heer J. H. Broersma als nieuw hoofd zijn intrede deed. De zaal van het restaurant was geheel gevuld. Talrijke ouders en be langstellenden waren aanwezig. Wij merkten op den burgemeester en de wethouders, alle bestuursleden der Óhr. school met hun echtgenooten, dr. H. A. G. Bots, schoolarts, benevens verschillende hoofden van scholen uit de omgeving. Ds. Klomp, eere-voorzitter van het school bestuur, opende met gebed, waarna hij het scheidende hoofd met diens gezin dankend en waardeerend toesprak. Namens ouders en leden van het bestuur bood spr. den heer v. d. Berghe een gesmeed ijzeren lees- of schemerlamp aan. Het nieuwe hoofd, de heer J. H. Broersma wenschte spr. een gelukkige loopbaan toe. Hij wenschte on der diens leiding het Chr. Onderwijs des Heeren Zegen toe. Burgemeester mr. G. F. W. v. Berckel, dankte den scheidende namens alle ge meentenaren, waarna de heer A. Allard, hoofd der R.K. school de vriendschappelij ke sfeer memoreerde, waarin beiden 19 ja ren mochten samenwerken. De heer Herf- kens, hoofd der Chr. school in de Munni- kenstraat te Leiden, memoreerde het schoone van het Chr. onderwijs, de jeugd tot Jezus te brengen. Mej. Dopheide sprak namens het perso neel der Chr. school, haar waardeerenden dank uit, voor al datgene, waarmee de heer f. d. Berghe haar iederen dag tegemoet was getreden. Den heer Broersma wensch te zij een prettige samenwerking toe. De heer J. v. d. Berghe memoreerde het spreekwoord: „Zoek uw geluk, al is het ook in den kleinsten kring". Spr. dankte de ouders, leden van het schoolbestuur, dén schoolarts dr. Bots, mej. Dopheide en de kinderen. Succes op eigen werk is mooi, aldus spr., maar dit is voor mij niet van zooveel waarde als wel Zegen. De kern van het Chr. onderwijs, is gevestigd op den Rotsgrond van Golgotha; spr. bad ook dien Zegen voor zijn verrichte werk. Ook dankte hij voor de mooie verrassing. De heer Broersma sprak de hoop uit, de verwachtingen en vertrouwen in hem niet te zullen beschamen en de kinderen te mogen leiden tot Jezus/ Ds. Klomp dankte met gebed, waarna voordrachten, spelen en zang der kinderen onder leiding van mej. Dopheide volgde. Hoogtepunten waren een afscheidslied aan den scheidenden hoofdonderwijzer en een welkomstlied aan het nieuwe hoofd. Deze liederen waren van de hand van mej. Dopheide. Den heer v. d. Berghe werd nog een foto aangeboden van alle sohoolkin- deren. Een meisjeskoor zong ten slotte het bekende „Dankt, dankt nu allen God", waarop een hartelijk afscheid volgde. AMSTERDAM 17 Maart. Het weekend had ten opzichte van de beurssituatie geen nieuwe perspectieven geopend. Het gevolg was dat het beleggen de publiek ten opzichte van de fondsen- markt gereserveerd bleef. De affaire was in overeenstemming hiermede van beperk ten omvang, maar de algemeene tendenz was prijshoudend. Voor geen enkele rubriek werd eigenlijk flinke belangstelling aan den dag gelegd en onder beurstijd werden dan ook slechts geringe variaties meegemaakt. Het koers verloop was onbewogen en eenigszins on regelmatig. De topprijzen van Zaterdag konden meerendeels vrij aardig gehand haafd blijven. Op de Suikerafdeellng echter werden H.V.A.'s een vijftal procenten be neden het vorige slot ingezet, maar daar na kon toch weer een verbetering worden waargenomen. Rubberaandeelen waren meerendeels iets luier. Amsterdam Rubbers werden in vaste houding ingezet, zakten daarna een kleinigheid in, maar konden zich nadien weer herstellen en in doorsnee was de koers bijna onveranderd. Voor en kele minder courante rubberaandeelen was een enkel stukje aan de markt met het re sultaat dat voor enkele specialiteiten lager noteeringen tot stand kwamen. Daarbij werden echter geen verhezen van beteekenis geleden. De affaire in Tabakken was van minimale afmetingen. Oude Deli's en Senembah's werden enkele punten la ger genoteerd. Voor de Sumatra aandeelen kwamen overigens slechts enkele noteerin gen tot stand, want gedurende de meeste tapes werden geen zaken gedaan. Voor Scheepvaartpapieren bestond eenige be langstelling. In het bijzonder voor Scheep vaart Unies, die na vasten inzet even te rugliepen, waarna een herstel intrad. De koers schommelde in hoofdzaak tus- schen 166 en 168 Oude Vaarten be wogen zich voornamelijk omstreeks 108 De Petroleumrubriek gaf voor Olies kalme affaire te aanschouwen, waarbij dit fonds een goed weerstandsvermogen aan den dag legde. De schommelingen beperkten zich tot enkele punten. De Amerlkaansche markt was rustig. De Staalaandeelen werden op kleine schaal verhandeld. Gemiddeld werden zij tegen ongeveer de prijzen van den vorigen beursdag afge daan. In Koperaandeelen en Spoorweg- shares was vrijwel niets te doen. Evenals tegen het einde van de achter ons liggende week bestond op de Neder landsche beieggingsafdeeling een ongeani meerde tendenz. Er was weinig vraag en de koersen neigden tot achteruitgang. De nieuwe 4% obligatiën Nederland gol den iets lager en zakten onder beurstijd in van 97»/» tot 96 3/4®/». De gestaffelde leening ging een kleinig heid naar beneden en daalde van 84 5/8 tot 84 3/8 pCt. De andere jongere emissies als mede de oude schuld en obligatiën Nederl.- Indië waren aan den lusteloozen kant. Ge meentelijke en provinciale obligatiën waren prijshoudend zonder meer. Voor Pandbrie ven bestond eenig aanbod. Prolongatie 2 3/4%. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. Valuta's (schriftelijke en tel. transacties). New York 1.88 3/16. 1.88 9/16; Berlijn 75.28, 75.43: Brussel 30.11, 30.17; Helsinki 3.81, 3.82; Stockholm 44.81, 44.00; Zürich 43.63—43.71. Bankpapier: Berlijn 75.19, 75.34; New York 1.86'/.. 1.901/4- Brussel 30.08, 30.20; Stockholm 44.76, 44.94; Zu rich 43.59 43.75. KATWIJK AAN DEN RIJN, 15 Maart. Schor- seneeren A f. 15—18; idem B f. 7.50—10,50 per 25 KG. Boerenkool 515 ct. per kist van 6 KG. Roode kool f.7—7,50; gele kool f. 6.20—6,40; groeAe kool f.5—6.40; sprultkool f. 16—18; uien f. 5,506; witlof f. 2,10—2.20 per 100 KG.; was- peen f. 1,201.80; kroten 62—68 ct per kist van 20 KG. RIJNSBURG. 15 Maart. - Groentenveillng - Gele kool f. 6,40; roodekool f. 7,50; boerenkool f. 2 —1,50; knolrapen f. 1,80—2,30; schorseneeren A f. 14; idem B f. 7; spruiten f. 1215 per 100 KG. Kroten 68 ct.; uien f. 0,90—1,20; waschpeen f 1,20 2 per kist. RIJNSBURG, 15 Maart - Bloemenveiling - Freesia's geel 18—22; blauw 30; gemengd 26—30. Hyacinthen: wit f.8—9; blauw f.7—8,50; ge mengd f. 7.50—8,50. Narcissen: Alfred 15—18: Helios 12—14; Omatus 9—13; Victoria 1417- Costers 12—16 Tulpen: Senobe 20—24; Couleur Cardinal 30—34; Cramolsste briliant 18-22; Gele Prins 30; Prins van Oostenrijk. 26—30; Rijzende Zon 36—40: Vuurbaak 3610; Couronne d'Or 24—30; Murillo 18—26: Theeroos 26—32; Eie-tra 28—34; Peach Blossom 26—30; Van der Hicff 26—30. TER-AAR. 14 Maart. Centrale Veilln- An dijvie f. 0.901,01; boerekool 3541 ct.; v-c r- peen f. 2,60—3,20; uien f.6; prei f. 7,40—""0; spruitkool f.18; knolselderij f.13; witlof f.10— 22,60 per 100 KG. Kroten f3,40 per 100 Dos; selderie f. 6,9011,40 per 100 bos

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3