De actie in de lucht De distributie van koffie en thee ZATERDAG 15 MAART 1941 No. 24838 Koffie-surrogaat ingaande 28 April Verduisteren: 82sie Jaargang Engeland geteisterd De oorlog ter zee Radiorede van Pétain De Duitsch-Fransche samenwerking Proclamatie van Hacha Wat Thailand verkrijgt Het diplomatieke spel Zuid-Slavië Nieuwe koffie- of theebon loopt van 17 Maart tot 27 April om Amerika's steun aan Engeland 19.43 uur 7.54 uur 19.44 uur 7.52 uur J Verspreide berichten EERSTE BLAD Feiten van den dag IS UW RADIO DEFECT? LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad zijn gevestigd. Andere advertenties 37 ets. per regel. Minimum 5 regels. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. - Incassokosten volgens postrecht. „Kleine Advertenties" (hoogstens 30 woorden) uitsluitend by vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets. berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zyn: per 3 maandenƒ2.35 per week ƒ0.18 Franco per post 2.35 per 3 maandenportokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) Over den luchtaanval op Glasgow meldt het D.N.B. mede: Het geheele gebied aan weerskanten van de Clyde stond in vlammen en de brand weer van Glasgow kon deze reuzenbranden zichtbaar niet de baas worden. Dit blijkt uit de verkenningsresultaten, die bij het opperbevel van het Duitsche luchtwapen zijn ontvangen. Bijzonder zwaar waren de scheepswerven en haveninstallaties getrof fen. Ook een reeks vrij groote opslagloodsen die vermoedelijk voor voorraden grondstof fen en levensmiddelen dienden, stonden in haar geheele uitgestrektheid in brand. Een wapenfabriek in de nabijheid van Glasgow kreeg eveneens een reeks voltreffers van bommen, die een grooten brand en een he vige ontploffing veroorzaakten. In een der docks werd een groot schip dat daar blijk baar loste, in brand geworpen. Niet minder vernietigend was de uitwer king van den Duitschen bomaanval op Li verpool-Birkenhead, die eveneens den ge- heelen nacht door duurde. Bij de oude branden, afkomstig van den nacht van Woensdag op Donderdag, kwamen nieuwe groote branden, waardoor vooral inrichtin gen, die voor de levensmiddelenvoorziening van Groot-Brittannië belangrijk zijn, en een electrische centrale werden getroffen. Ook de aanval op Hull is volgens de ont vangen gegevens van de luchtverkenning een beslist succes geweest. Evenals te Liver pool-Birkenhead werden hier belangrijke inrichtingen voor de Britsche voedingsmid delenindustrie en levensmiddelenvoorzie ning ten zwaarste getroffen. Al deze aanvallen hebben het Britsche ministerie van luchtvaart ertoe gedwongen talrijke verouderde vliegtuigtypes .nog te gebruiken en de in Amerika voorradige ma chinerieën op te koopen. Zoo is te consta- teeren, dat de Royal Airforce door den nood gedwongen over een groot aantal veel van elkaar verschillende en afwijkende types vliegtuigen beschikt. Deze aanzienlijke hoe~ veelheid van allerlei soort vormt voor de Royal Airforce een bedenkelijk zwak punt. De bonte veelsoortigheid van de vliegtuigen die voor opleiding en aanvallen worden ge bruikt, maakt den etappedienst voor de strijdende eenheden van het Britsche luchtwapen ontzaglijk moeilijk evenals de taak van het met de opleiding belaste per soneel. Het vervangen van beschadigde vliegtuigonderdeelen stuit thans op de grootste moeilijkheden, omdat de Royal Airforce over rond veertig types gevechts- en verkenningsvliegtuigen en over ongeveer twintig types jachtvliegtuigen beschikt, waarvoor de voor vernieuwing in aanmer king komende onderdeelen door verschei dene dozijnen fabrieken moeten worden vervaardigd. Stel daartegenover dat verge leken met de bonte veelsoortigheid van het Britsche luchtwapen Duitschland er veel gunstiger voorstaat, omdat dit land slechts over een paar vliegtuigtypes van de mo dernste soort beschikt. O O e Duitsche verkenningsvliegtuigen hebben gisteren twee Britsche koopvaarders in de Iersche zee vernietigd. Een vrachtboot van omstreeks 4000 brt. zonk 25 minuten na een voltreffer van zwaar kaliber. Men kon zien, dat de bemanning het schip verliet. Een tweede boot van ongeveer 2.000 brt. zonk binnen enkele minuten na verscheiden vol treffers op het achterste deel. O Naar de Duitsche bladen meden, heeft de luchtaanval op de rijkshoofdstad in den nacht van H2 op 13 Maart 26 dooden ge- ëischt. Het aantal gewonden bedraagt 28. VERKLARING VAN ALEXANDER. De Engelsche minister van marine, Alexander, heeft volgens een bericht uit Londen in een redevoering verklaard, dat Engeland misschien thans het moeilijkste stadium van den oorlog tegemoet gaat. In dit stadium zal de vloot een zeer groote rol te spelen krijgt. Alexander wees op de 1 noodzakelijkheid van een intensieve hulp j van den kant der Vereenigde Staten, waar bij hij de verzekering gaf, dat Engeland tracht de handelswegen met convoyeerende strijdkrachten open te houden. De minister van marine gaf de meening te kennen dat de overwinning van Engeland niet alleen zeker is, maar ook snel zou komen. (D.N.B.) De Britsche admiraliteit heeft medege deeld, dat admiraal sir Percy Noble kortge leden belast is met de functie van opperbe velhebber op de ..maritieme toegangswegen in het Westen". Hij heeft tot taak om met de Britsche zeestrijdkrachten de Engelsche scheepvaart op den Atlantischen Oceaan te beschermen. Admiraal Noble was tot kort na het begin van dezen oorlog opperbevelheb ber in de Chineesche wateren. (D.N.B.) OUDERDOMSPENSIOEN INGEVOERD. Het Fransche staatshoofd maarschalk Pétain heeft een radiorede gehouden, waarin hij mededeeling deed van de invoering van ouderdomspensioen. Deze maatregel kon, naar Petain zeide, niet alles geven wat noo- dig was, doch wel wat mogelijk was. De maarschalk verklaarde, te hopen, dat de wet later zou worden verbeterd. Dit, zeide hij, hangt echter van den economischen toe stand af. In een door den oorlog verwoest en door een te laag geboortecijfer getroffen land kan men niet ineens groote dingen doen. De jonge generaties moeten zich hard nekkig aan den arbeid wijden. Een land echter, dat geen jeugd meer heeft, omdat het geen kinderen heeft, kan den ouderdom niet onderhouden. Dit zijn eenvoudige en duidelijke waarheden, waarvan de leering vergeten is. De ouderdomsverzorging berust op de solidariteit der natie, der klassen en der leeftijden. Pétain kondigde verder nog twee groote sociale hervormingen aan, die betrekking hebben op de beroepsorganisaties en het woningvraagstuk. Arbeiders, zoo be sloot de maarschalk, sinds ik u heb leeren kennen, heb ik het gevoel, u beter te begrij pen en mij meer en meer met u te verbin den. (D.NB.) De algemeene lasthebber der Fransche regeering in het bezette gebied, ambassadeur de Brinon, heeft ter gelegenheid van zijn aanwezigheid in Biarritz het blad La France au Bordeaux eenige verklaringen gegeven omtrent de Duitsch-Fransche samenwer king. De Birnon sprak de meening uit, dat de hangende problemen na den wapenstil stand, zooals het transportprobleem, de le- vensmiddelenverzorging en de kwestie der krijgsgevangenen alleen ernstig behandeld konden worden in loyale samenwerking met den vroegeren tegenstander. Het Fransche volk moet vertrouwen hebben in Pétain en Darlan, die zich hebben uitgesproken voor samenwerking. Er is echter geen twijfel aan. dat de samenwerking met Duitschland niet slechte een voorloopige ontspanning zal brengen, maar een duurzamen vrede. In Bordeaux verklaarde de Brinon voor vertegenwoordigers der pers, dat hij er meer dan ooit van overtuigd is, dat het Duitsche en het Fransche volk om te beginnen el kander moeten begrijpen en vervolgens tot overeenstemming moeten komen. De Duitsch-Fransche samenwerking moet het zekerste middel voor de wederoprichting van Frankrijk geacht worden. Woordelijk ver klaarde de Brinon ten slotte: „Ik persoonlijk heb volledig vertrouwen in hetgeen de Fuehrer wil. Wij moeten van onzen kant vertrouwen hebben in den vroegeren tegen stander door hem loyaal den wensch te kennen te geven, dat wij ons aansluiten bij het nieuwe Europa. (D.N.B.). 2e VERJAARDAG VAN HET PROTECTORAAT. De president van de Tsjechische repu bliek, dr. Hacha, heeft op den tweeden verjaardag van het protectoraat een pro clamatie uitgevaardigd, waarin hij o.a. verklaart, dat hij 15 Maart 1939 tegenover den Fuehrer de meening heeft uitgespro ken, dat het lot van het Tsjechische volk in diens handen lag. Het Duitsche rijk is inderdaad een machtige schutsmuur, die de landen van het protectoraat heeft be waard voor alle gevolgen van den oorlog, die thans woedt. In dit verband behoeft hij er slechte op te wijzen, zoo vervolgd Hacha, dat de Tsjechische steden en dor pen de verschrikkingen van den oorlog en Cart. Bureau v. Pelt. van vijandelijke luchtaanvallen in het ge heel niet hebben leeren kennen. Staatsrechtelijk beteekent de 15e Mei, zoo gaat de president voort, de overgang van de politieke zelfstandigheid van het Tsjechische volk naar zijn inlijving als autonoom bestanddeel bij het Groot- Duitsche rijk. Al is deze regeling van de situatie in Tsjechie ten gevolge van den oorlogstoestand nog niet geheel verwezen lijkt kunnen worden, toch is zij volgens Hacha in staat het aan het Tsjechische volk mogelijk te maken zich nationaal op alle levensgebieden te doen gelden. Het Tsjechische volk, dat zich bijna zonder uit zondering naar de aanwijzingen van zijn publieke, nationale functionarissen heeft geschikt, verwerft volgens de ervaring van de beide laatste jaren een steeds vaster vertrouwen in zijn toekomst. Daar het het eerste niet-Duitsche vol kis, dat zich vrij willig onder de beschreming van het Groot-Duitcche rijk heeft geplaatst, kan het er volgens de ervaringen tot dusver op rekenen, dat het zich met zijn arbeid een eerste niet-Duitsche volk is, dat zich vrij willig onder de bescherming van het Groot-Duitsche rijk heeft geplaatst, kan Bovenstaand kaartje geeft het voornaam ste toegekende gebied aan Thailand weer. Het gebied van 1904 en 1097 komt terug aan Thailand; hierin liggen de steden Sisophon, Siem-Reap en Battambang. Het geheele ge bied wordt gedemilitariseerd. Twee eilanden in de Mekong n.l. Kong en Kone komen onder Thailandsche Souvereiniteit doch worden gemeenschappelijk bestuurd. Het A.N.P. meldt uit Belgrado: Van Zuid-Slavische zijde wordt verklaard dat men met optimisme het einde van de onderhandelingen met Duitschland tege moet ziet, dat alle besprekingen welke de Duitsche gezant, von Heeren, met de Zuid- Slavische regeering, alsook de Zuid-Sla vische gezant te Berlijn, Andritsj, met de rijksregeering gevoerd heeft, in vriend- schappelijken geest plaats vonden, en dat alle berichten die van een Duitsch ultima tum aan Zuid-Slavië wilden weten, in het geheel niet met de feiten overeenstemmen. Overigens zijn de onderhandelingen nog in vollen gang en voorloopig kan geen tijd stip genoemd worden, waarop de bespre kingen geëindigd zullen zijn, evenals het niet uitgesloten is, dat reeds in de komen de dagen een opheldering van alle kwes ties bereikt kan worden. Het D.NJB. meldt' nog: Li goed ingelichte politieke kringen der Joego-Slavische hoofdstad worden thans bijzonderheden bekend over de wijze waar op de Engelsche gezant te Belgrado, sir Ronald James Campbell, na zijn terugkeer uit Athene in het midden van de vorige week, waar hij met Eden besprekingen heeft gevoerd en van wien hij overeen komstige instructies heeft gekregen, tegen over de voornaamste Joego-Slavische per soonlijkheden is opgetreden. Zijn optreden leek op de brutale manier van doen van Britsche koloniale ambtenaren tegenover zgn. „hulpvolken". Campbell heeft een dezer dagen van de toonaangevende Joego-Slavische persoon lijkheden geëischt, aan de zijde van En geland aan den oorlog deel te nemen en gemeenschappelijk met Griekenland „den Europeeschen vrijheidsstrijd, nieuw leven in te blazen". Voor het geval echter Joego slavië aan dit Britsche verlangen geen gehoor zou geven en zijn huidige politiek zou voortzetten, zou het zelf de gevolgen hiervan hebben te dragen en bij een En gelsche overwinning verdeeld worden. Van Joego-Slavische zijde zijn deze drei gementen met zeer groote koelheidopge nomen. Om deze actie van Campbell te ondersteunen, en den toestand neg te red den, greep nu de Amerikaansche gezant, Arthur Bliss Lane, in het diplomatieke spel in. Eerst geloofde deze door een goed woordje te doen de Engelsche bedoelingen te kunnen bevorderen. Daarna wees hij op den Amerikaanschen wensch, dat Joe- go-Slavië rekening houdt met de Engel sche politiek en deze met alle krachten steunt. Tegelijkertijd versterkte men van En gelsche zijde via de agenten de pogingen om de Joego-Slavische openbare meening volgens een lang van tevoren opgesteld plan te verontrusten en te verwarren om zoodoende incidenten uit te lokken, enten slotte door den druk van het volk de toon aangevende lieden in Joego-Slavië voor de Britsche belangen te winnen. MISSIES NAAR AMERIKA. De Engelsche berichtendienst meldt, dat de parlementaire onderstaatssecretaris van •het ministerie van Scheepvaart, sir Arthur Salter, met een speciale missie naar de Ver. Staten zal vertrekken, ten einde vast te stellen in welke mate de dringend noodza kelijke Amerikaansche hulp voor de Brit sche koopvaardij op grond van de leen- en pachtwet te verwachten is. Verder werd medegedeeld, dat ook het Britsche mini sterie voor de Voedselvoorziening binnen kort een „kleine delegatie" naar de Veree nigde Staten zal sturen. Naar te Washington verluidt, is de scheepvaartcommissie voornemens, 285 schepen, die Amerikaansch bezit zijn, doch onder buitenlandsche vlag waren, en die een totalen inhoud hebben van 1.693,000 ton, in dienst te nemen. De commissie poogt hiertoe de vrijwillige medewerking te ver krijgen van de Amerikaansche reeders, doch ze is, volgens U. P., bereid zoo noodig „mo- reelen druk" uit te oefenen. Onder deze schepen zijn er zeven die onder Nederland- sche vlag waren. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij maakt het volgende bekend. Het ligt in de bedoeling de distributie van thee en koffie, welke artikelen, zoo- als bekend, tot dusverre naar keuze op denzelfden bon verkrijgbaar werden ge steld, te vervangen door een distributie van koffiesurrogaat en thee. In verband daarmede zal met ingang van Maandag 28 April a.s. het publiek tegen inlevering van een nader aan te wijzen bon naar keuze een bepaalde hoeveelheid thee of koffiesurrogaat kunnen koopen. Koffie zal derhalve na genoemden datum niet meer verkrijgbaar worden gesteld. Er zullen slechts bepaalde soorten kof fiesurrogaat, welke een van overheids wege vastgestelde samenstelling hebben, in distributie worden gebracht.Deze surrogaten zijn kenbaar, doordat op de verpakking het woord „vergunning" en het nummer dier vergunning staan aan gegeven. Het vervaardigen van andere surrogaten dan de bovenbedoelde is sedert eenigen tijd verboden. Op deze wijze wordt vermeden, dat het publiek voor de bonnen, welke recht geven op koffiesurrogaat, eventueel minder waardige soorten daarvan zou ontvangen. De thans nog bij den handel aanwezige voorraden koffiesurrogaat, waarvan de ver vaardiging niet heeft plaats gevonden vol gens van overheidswege gegeven voorschrif ten voor de samenstelling en welke dus ook niet verkrijgbaar zijn in de bovenomschre ven officieele verpakking, vallen geheel bui ten de. distributie en worden dus uitver kocht, zonder dat men daarbij bonnen be hoeft in te leveren. Bij wijze van overgangsmaatregel wordt gedurende het tijdvak van Maan dag 17 Maart tot en met Zondag 27 April op de met „18" gemerkte bon van de „bonkaart algemeen" naar keuze 50 gram thee of 125 gram koffie of 250 gram koffiesurrogaat, voorzoover voor radig, beschikbaar gesteld. De grossiers en de detaillisten zullen door dezen maatregel in de gelegenheid worden ge steld de nog in hun bedrijf voorradige hoeveelheden koffie uit te verkoopen. Aangezien deze hoeveelheden beperkt zijn, zal uiteraard lang niet iedere con sument gedurende de komende distribu tieperiode nog koffie kunnen koopen. Met betrekking tot het beschikbaar stel len van koffiesurrogaat wordt er met na druk de aandacht op gevestigd, dat met het omschakelen der industrie van koffie op koffiesurrogaat uiteraard eenige tijd ge moeid is, zoodat het verschijnen der nieuwe,, van overheidswege voorgeschreven surroga ten in den handel eerst tijdens de tweede helft der Maandag a.s. ingaande distribu tieperiode kan worden tegemoet gezien. Degenen, die met bon „18" koffiesur rogaat willen koopen, kunnen derhalve dezen bon bewaren, totdat zij dezen voor het koopen van koffiesurrogaat kunnen besteden. Met het oog daarop is dan ook de Maandag a.s. ingaande dis- tributiéperiode gesteld op zes weken. De volgende perioden zullen vier weken duren. In een officieele publicatie zijn de voor de detaillisten en instellingen van belang zijnde bijzonderheden betreffende de kof fie- en theetoewijzingen vermeld. UITLATINGEN VAN PRESIDENT ROOSEVELT. Op de pjersconferentie heeft president Roosevelt berichten gedementeerd omtrent overdracht van Amerikaansche oorlogssche pen van welken aard ook aan Engeland. Een dergelijk plan is in het geheel nog niet overwogen, zoo verklaarde de president. Uiteraard kon hij. geen toekomstvoorspel lingen doen. Op een vraag, of de Ameri kaansche regeering koopvaardijschepen aan Engeland zal afstaan, gaf Roosevelt een antwoord van de strekking, dat men daar over tegenwoordig niet in voldoende mate beschikt. Heden zal hij tijdens het j aarlij ksch ban ket, dat de vereeniging van bij het Witte Huis geaccrediteerde journalisten te zijner eere geeft, een rede houden van een half uur in plaats van het „praatje aan den haard", dat voor volgende week on het pro gramma stond. (DNB) van hedenavond tot morgenochtend en van Zondagavond tot Maandagochtend De maan komt hedenavond op te 22.40 en gaat morgenoch tend onder te 9.23 uur; Zon dagavond komt de maan op te middernacht en gaat Maan dagochtend om 9.59 uur onder. AMERIKANEN VERLATEN EUROPA. Uit Lissabon wordt gemeld, dat het aan tal Amerikanen uit alle landen van Europa dat daar voor de reis naar het vaderland Dit nummer bevat VIER Bladen Binnenland De tunnels onder het Noordzeekanaal (2e Blad). Nieuwe distrbutiebonnen aangewezen (3e Blad). De ordening van het bioscoop-wezen (3e Blad). Vijfjarig meisje te Soest vermoord (Ge mengd, 3e Blad). Buitenland De luchtaanvalllen op Engeland (le Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAGINA 2 VAN HET DERDE BLAD. Bel 24244 De Radiotechnische Dienst I E M C O n.v. NIEUWE RIJN 32. 5798 (Ingez. Med.)

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1