STADSNIEUWS GEMENGD NIEUWS LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 14 Maarf 1941 Prof. dr. R. Welschen overleden Uit den Leïdschen Raad Kindje verbrand te 's Hertogenbosch Voor de Vrouw I!SIGEZGM)IN VN /TUMIN YN SPORT (Vervolg van gisteren). Gistermiddag om vier uur is brand uit gebroken in een woonkamer van bet boven huis van den ijzerhandel Michiel Robben in de Vughterstraat te 's-Hertogenbosch. In deze kamer was een toestel opgesteld, dat stoom verwekte. Door onbekende oorzaak is het apparaat omgevallen met het gevolg, dat de kamer spoedig in lichterlaaie stond. Een meisje van zes weken lag in de bran dende kamer in haar wieg. Hoewel buren oogehblikkelijk probeerden met ladders de woonkamer te bereiken om de baby te red den, is het kindje in de vlammen omge komen. De dappere redders werden door het vuur teruggedreven. De brandweer was spoedig ter plaatse en stelde eveneens pogingen in het werk het kindje te redden, doch ook dit slaagde niet. Het vuur beperkte zich tot de woonkamer en een klein magazijn, dat achter de kamer was gelegen. De winkel kreeg waterschade. GERAFFINEERDE MANIER OM AAN GELD TE KOMEN. Sigarenwinkeliers opgelicht. Een Hagenaar had geld noodig en veel geld, want hij wilde handel gaan drijven op uitgebreide schaal. Om aan dit geld te ko men nam hij een kennis in den arm, den 27-jarlgen vertegenwoordiger F. W. U. Deze was nogal handig en beloofde zijn vriend het noodige te verschaffen, echter onder voorwaarde dat hij als deelgenoot in de zaak zou worden opgenomen. Inderdaad verschafte U. na een poosje het geld, maar de manier waarop hij er aan kwam, was nu juist niet zakelijk te noemen. Hij was n.l. vroeger in de sigaren- en sigaretten- branche werkzaam geweest en was daar door goed op de hoogte met het vak. Hij bezocht nu verschillende sigarenwinkeliers en vertelde hun dat hij de beschikking kon krijgen over een groote partij sigaretten. Deze sigaretten moesten echter contant betaald worden en daar hij zelf niet over de noodige middelen beschikte, verzocht hij de winkeliers vooruit te betalen. Velen gingen op het praatje van U. in en verstrekten hem geld. In Den Haag kreeg hij op die manier geld los van zeven winkeliers, voor een gezamenlijk bedrag van ongeveer f. 1750. Hetzelfde spelletje haalde hij in Maassluis uit en ook hier werden verschillende goed- geloovigen de dupe: f.2500 was hier de buit. In Eindhoven ontving hij nog van enkele winkeliers f. 600 in totaal. De aldus verzamelde som van ongeveer f.5000 stelde hij voor het grootste gedeelte aan zijn vriend ter hand en voor het restje, dat hij nog voor zichzelf had gehouden, kleedde U. zich goed. De fortuinlijke wijze waarop hij aan geld kwam steeg hem blijkbaar naar het hoofd, want hij ging naar een meubelmagazijn en bestelde bovendien nog voor ongeveer f.4000 aan meubelen. Een en ander kon evenwel niet lang jgoed gaan en dezer dagen liep de vertegenwoor diger dan ook tegen de lamp en werd ge arresteerd. Zijn vriend de Hagenaar loopt weliswaar nog vrij rond, doch dit zal ongetwijfeld ook niet meer van langen duur zijn. GARAGE TE ZEIST AFGEBRAND. Vijf auto's vernield. In den nacht van Woensdag op Donder dag omstreeks één uur is door tot heden onbekende oorzaak brand ontstaan in de mannège annex garage van de fa. G. Lod der, gelegen aan de Potgieterlaan. hoek Bergweg te Zeist. Het vuur greep zoo snel om zich heen. dat het uit houit opgetrokken gebouw, alsmede vijl auto's en veel mate riaal een prooi der vlammen werden. Drie paarden konden bijtijds in veiligheid wor den gebracht. Met inspanning van alle krachten gelukte het de brandweer de naast het terrein van den brand gelegen bakkerij van G. J. Oei aan de Tollenslaan te be houden. Tegen halfdode was men het vuur meester. GROOTE BRAND TE URMOND. Gisteravond is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de schuren van de boerderijen, toebehoorende aan de gebrs. Bergers, Th. Bours en Vroomen te Urmond (L.) Aangewakkerd door den wind greep het vuur zeer snel om zich heen. Spoedig waren de brandspuiten van Urmond en Berg ter plaatse. Later werd nog de spuit van Geleen gerequireerd, maar deze be hoefde niet meer op te treden. De schuren met inhoud, waaronder machinerieën, gin gen verloren, terwijl bij den heer Th. Bours een éénjarig rund in de vlammen omkwam De waterschade op de boerderijen is zeer aanzienlijk. DOOR EEN MACHINE GEGREPEN. Gistermorgen te negen uur is de heer C. op de fabriek van Claus' garen- en weef industrie te Mierlo-Hout met een in wer king zijnde machine in aanraking geko men. Hij werd gegrepen en eenige malen rondgeslingerd. Een geneesheer liet den man naar het St. Antoniusgasthuis over brengen. Daar is C. aan zijn verwondingen overleden. BUITENLANDSCH GEMENGD. HAVENBRAND TE NIEUW-ORLEANS. Gisternacht is een groot pakhuis in de ■haven van Nieuw-Orleans (V. St.) door brand vernield. Groote voorraden suiker, koffie, rijst en geconserveerde producten aijn vernield. Men schat de schade op drie millioen dollar. TWEE CANADEESCHE BOMMENWERPERS GEVALLEN. Bij Bondhead in de Canadeesche provin cie Ontario zijn twee groote bommenwer pers der Canadeesche luchtmacht met el kaar in botsing gekomen en gevallen. Associated Press verneemt, dat vermoe delijk zeven inzittenden zijn omgekomen. BIJZONDER HOOGLEERAAR IN DE THOMISTISCHE WIJSBEGEERTE. Gisteren iS" iri den leeftijd van 63 jaar in het Mdria-paViljoén te Amsterdam overleden prof. dr. Reinicr Welschen O.P., bijzonder hoogleeraar in de Tho mistische Wijsbegeerte vanwege de Sint Radboudstichting aan de Leidsche en Amsterdamsche Universiteit. Prof. Welschen heeft vooral voor de R.K. studenten in beide plaatsen, ten wier be hoeve hij was aangesteld te Amsterdam ln 1923, als opvolger van wijlen prof. De Groot, twee jaar later ook te Leiden zeer veel ibeteekend. Hij behoorde, evenals zijn voorganger te Amsterdam, tot de orde der Dominicanen, en stond als pastor en als geleerde in hoog aanzien. Hij was van ge boorte een Rotterdammer, had eerst te Rol- duc en daarna te Freiburg in Zwitserland in de wijsbegeerte gestudeerd. Korten tijd daarna, in September 1897, trad hij in de orde van Dominicus. Drie jaren later ont ving hij de priesterwijding. Na zijn wijding bleef hij de studiën voort zetten en behaalde den graad van lector philosophiae et theologiae. Daarna werd hij met het onderwijs in de natuurphilosophie. zielkunde, logica, methaphysica en de ge schiedenis der nieuwere wijsbegeerte in het studiehuis der Orde te Zwolle belast. Vele redevoeringen, conferenties en lezingen heeft hij gehouden, niet alleen voor studen ten, maar ook voor instellingen als R.K. Volksuniversiteiten en dergelijke. Van zijn werken noemen wij „De immortalitate animae humanae" (De onsterfelijkheid der menschelijfce ziel, dissertatie 1906), en „La notion de personne", dat in de „Revue Thomisüque" is gepubliceerd. Prof. Welschen aanvaardde het hooglee- raarsambt hier ter stede op 4 November 1925 met een rede over „De juiste formuleering van het causaliteitsbeginsel". Maandagmorgen om halfelf zal de pro vinciaal der orde. pater dr. B. Schaal, in de Dominicuskerk aan de Spuistraat te Am sterdam, de plechtige mis van Requiem opdragen. De teraardebestelling geschiedt op het RK. kerkhof te St. Barbera aan den Spaarndammerdijk te Amsterdam. VER. „DE AMBACHTSSCHOOL". In de gistermiddag gehouden algemeene ledenvergadering van de Ver. „De Am bachtsschool", werd de periodiek aftreden de penningmeester, de heer P. Otto als zoo danig herkozen. De rekening en verant woording van dezen functionaris over 1940 werd goedgekeurd, overeenkomstig het daartoe strekkend voorstel van de kascom- missie, bestaande uit de heeren Monhemius en J. den Ouden. Tot leden der kascommis- sie 1941 werden benoemd de beide bovenge noemde heeren en de heer W. Brouwer. Ten slotte deed de directeur, de heer G. E. E. Kuyntjes eenige mededeelingen over de be grooting voor 1942. REHABILITATIE. De commissaris van politie verzocht ons in aansluiting op zijn waarschuwing in ons Blad van 31 Januari j.l., bekend te maken, dat hem gebleken is. dat de daarin genoem de B. G. Voorham, eigenaar van het Adver- tenbureau „Leiden" alhier, zijn werkwijze dusdanig heeft veranderd,, dat z.i. mag wor den aangenomen, dat genoemde V. zijn ver plichtingen ook in de toekomst ten volle zal nakomen. Onze stadgenoote mej. M. H. C. Pels, die nr. 1 stond op de voordracht ter be noeming van een hoofd van de school voor voorbereidend lager onderwijs aan de Cele- besstraat te Enschedé, is thans als zooda nig benoemd. DE SOCIALE POLITIEK DER FRANSCHE REGEERING. De Fransche minister van economische zaken en financiën, Bouthillier, heeft gis teravond een radiorede over de sociale politiek der regeerïng Pétain gehouden. Gerechtigheid, aldus zeide hij, waarborgt maatschappelijke eendracht. Frankrijk is door den oorlog uitgeput. De blokkade be rooft het van goederen uit het buitenland en de koloniën. Nijverheid en handel on dervinden zeer vele moeilijkheden. De ar beid der fabrieken wordt steeds vermin derd door de schaarschte aan grondstof fen en verkeersgelegenheid Onder deze omstandigheden moeten de goederenruil, het verbruik en de prijzen aan het staatsgezag onderworpen worden. Het rantsoeneeringsstelsel zal worden ge handhaafd en uitgebreid tot alle artikelen, die onvoorwaardelijk noodig zijn, zoolang de productie niet tegen de eischen van een normaal verbruik is opgewassen. De regeering heeft zich verder bezig te houden met toezicht op de prijzen en sta biliseering van het levenspeil. De minister legde den nadruk op de belangrijke rol, die de arbeiders in het nationale bedrijfsleven spelen. De loonen voor de arbeiders, die een gezin hebben zullen binnenkort her zien worden In de eerstvolgende dagen zal een wet over de ouderdomsverzorging der arbeiders van kracht worden. Frankrijk aldus vervolgde de minis ter moet al zijn hulpbronnen aan ar beidskracht, grondstoffen en crediet in het veld brengen. Een beroepsorganisatie is noodzakelijk. De schaarschte aan grond stoffen is een zeer groot gevaar, omdat Frankrijk niet meer beschikt over de bron nen van voorheen Wij moeten, zoo besloot Bouthillier, van den geheelen natuurlijken rijkd om van het land en de koloniën ge bruik maken en op het Europeesche vas teland de algemeene betrekkingen tot stand brengen, welke in overeenstemming zijn met de rol. die Frankrijk in het ver volg op grond van zijn aardrijkskundige ligging zal moeten spelen. „(D.N.B.), VOLKSTUINTJES. Wethouder WILBRINK wil den raad nog een voorstel voorleggen. Tengevolge van het aannemen van het stratenplan achter den Maresingel, zullen ook de daar lig gende P. C. en L. volkstuintjes moeten verdwijnen, B. en W. zijn echter van oor deel, dat alles gedaan moet worden deze zoo mogelijk te behouden, gezien het nut daarvan voor breede lagen der bevolking. Er is wel grond der gemeente daar be schikbaar, maar die is verpacht en de tijd is kort. 4 H.A< grond willen B. en W. nu van pachter Roelofs uit de pacht terugne men, waarvoor door den pachter f. 2000 schadevergoeding gevraagd wordt. (Er wordt nog onderhandeld). Voorts begroot hij, dat er f. 1500 noodig zal zijn voor den aanleg van lanen en struikgewas in het gansche complex, dat door den Bond voor Volkstuintjes zal worden beheerd en ge ëxploiteerd. f. 1000 willen B. en W. ten slotte aan P. C. en L. geven als tegemoèt- koming in verhuizing en inrichting; een particulier is bereid de rest der onkosten van P. C, en L. te voteeren. Spr. berekent, dat er zeer gering nadeel voor de gemeen te zal zijn waartegenover staat het hand haven van nuttig werk. Spr. vraagt den raad deze plannen in principe goed te keuren. De heer HUURMAN vraagt waar het ter rein ligt en of er aesthetisch toezicht zal worden gehouden op den bouw van ge bouwtjes etc. De WETHOUDER zegt, dat het terrein ligt aan het Zwarte Pad en dat toezicht zeker zal worden ingesteld. De heer SCHÜLLER dankt voor het ini tiatief van het college in dezen dat dit groote volksbelang zoo goed regelt. De raad geeft dan z.h.st. zijn instem ming te kennen, waarna sluiting. O.L. SCHOLEN AAN DEN ZUIDSINGEL. Gecombineerde Ouderavond. Dank zij de groote activiteit van de Oudercommissies, die o.a. gezorgd hadden vooC een perfecte verduistering van 't gym nastieklokaal, werd in bovengenoemde scholen een geanimeerde Ouderavond ge houden, welke door ruim tweehonderd per sonen werd bezocht. Ook was aanwezig de heer Verlint, namens den Ouderraad. In zijn openingswoord bracht de heer J. Berkenbosch als hoofd van de school Zuidsingel B, allereerst dank aan het Ge meentebestuur en het hoofd van de bene- denschool, den heer A. v. d. Neut voor het werk dat zij gedaan hadden om een eind te maken aan de ongerieflijke en nadeelig werkende huisvesting der scholen in de voormalige Kweekschool op de Oude Vest. Vervolgens memoreerde de secretaris der Ouder-commissie, de heer Van Leeuwen in zijn uitgebreid jaarverslag de moeilijke tijden, die wij doormaken en die niet na laten hun stempel op het onderwijs te drukken. Op zeer overzichtelijke wijze schetste vervolgens de penningmeester, de heer Ranselaar den toestand van het school fonds, waarbij het opviel, dat bijna alle ouders hiervan lid zijn. Daarop las de heer Boom als voorzitter eenige reglementswijzigingen, betreffende het Schoolfonds voor, die onveranderd wer den vastgesteld. Voor de pauze deed vervolgens de heer Berkenbosch nog eenige mededeelingen over de schoolkindervoeding en melk-ver- strekking. Voorts verzocht hij allen ouders hun medewerking te verleenen om de ver nielzucht van de jeugd tegen te gaan. Ten slotte wees hij op de noodzakelijk heid, dat de kinderen steeds rein op school komen, iets waarvan velen het belang nog niet schijnen in te zien. Voor het tweede gedeelte van dezen avond had men den heer Emili Timans uitge- noodigd, die aller belangstelling vroeg voor een zeer uitgebreid en keurig verzorgd filmprogramma. Veel succes oogstte deze met de film „De Gracht" door hem zelf vervaardigd in het typische stadsdeel, waarin beide scholen liggen. Vooral de ver schijning van Hoppi, den waterstoker van de Langegracht en van Vrouw Voet op het witte doek verwekte enorme vroolijkheid en vormde tevens een uitnemend slot van dezen in alle opzichten geslaagden Ouder avond, die werd opgeluisterd met gramo- foonmuziek van den heer Van der Horst. LEIDSCH DRANKWEER-COMITÉ. De jaarvergadering. Gisteravond werd in het A.N.G.O.B.-ge- bouw, Voldersgracht 10c, de jaarvergadering gehouden van het Leidsch Drankweer- Comité. De voorzitter, de heer H. van Duu- ren Jr., heette de talrijke aamwezig-en har telijk welkom. De notulen der vorige ver gadering werden door den waarnemend secretaris, den heer Fallaux, voorgelezen en goedgekeurd. Ingekomen was een schrijven, van de Blauwe Wes-k-commissie uit de N.C.A., be treffende de a.s. Blauwe Week-actie, die tusschen 22 Mei en 2 Juni zal worden ge voerd. Het jaarverslag vermeldde o.m. dat de gehouden Kerstwijdingsmiddag goed ge slaagd was evenals het Sint Nicolaasfeest voor kinderen. De penningmeesteresse, mevrouw Vermeulen ,gaf een zeer uitvoerig verslag der kasmiddelen. Er is een batig saldo van f. 10.57 De kascontrolecommissie bracht, bij monde van den heer H. Zunder- man Jr., de penningmeesteresse dank voor haar accuraat beheer en zeide, dat het meer dan ooit noodig is, dat de diverse organisaties haar steun verleenen. Wegens vertrek van den heer M. C. Elder- horst naar Zeisit. werd als secretaris met algemeene stemmen de heer A. G. Hooijer, Oude Vest 11, gekozen; alle andere bestuurs leden behielden hun functies. Tot leden der kascommissie werden benoemd de heeren H. Zunderman Jr.. Wessels en de Mey. De vergadering werd door den voorzitter gesloten met een woord van dank voor de, trouwe opkomst. DIEVENBENDE INGEREKEND TE ZANDVOORT. Lange reeks inbraken. Geruimen tijd reeds speurde de politie van Zandvoort naar de daders van dief stallen, inbraken en vernielingen, waardoor Zandvoort onveilig werd gemaakt. In hotel Seinpost is driemaal achtereen ingebroken, in hotel Ocean eveneens. Er werd uit villa's gestolen en er werden vernielingen ge pleegd. Een huis werd in brand gestoken en uit een der vele andere hotels in de badplaats stalen onbekenden flesschen drank, biljartballen en tafelbestek. De lijst is hiermede nog niet compleet, want de in brekers brachten nog een bezoek aan een zilverfabriek, waar zij twee kilogram zilver, een gouden ring en tientallen theelepeltjes ontvreemdden. Voorts zochten zij wat van hun gading was in strandtenten, in een' sigarenwinkel, in een muziekwinkel en een loods. Na een uitgebreid onderzoek is de politie er in geslaagd de bende te ontmaskeren. Gearresteerd werden vijf jeugdige inbre kers van 16 tot 19 jaar. Een 46-jarige vrouw werd aangehouden, als verdacht van heling. Eenige dezer veelbelovende knapen zijn vroeger al eens gegrepen, wegens dief stal van dertien balen suiker en het in gooien van ruiten. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Firma j. Hendriks en Zoon Maredijk 49, Leiden. Vervaardigen van si garen. Overleden Eigenaar: J. Hendriks, Leiden, dd. 7 Juli 1940. N. H. de Klerk, Zeestraat 9, Noordwijker- hout, Schoenmakerij en schoenhandel. Bijv. uitgeoef. bedr.: handel in tapijten, vloerkleeden, gordijnen, bedden en aanver wante artikelen en het plaatsen daarvan. 'T KAN VERKEEREN. Tegenwoordig ijveren onze deskundigen er voor, tot het publiek te doen doordringen welke groote beteekenis het rauw gebruik en het korte koken van groenten, met weinig water, voor het behoud der voedingsstoffen heeft en er zijn tal van recepten van onze Nederlandsche leeraressen gepubliceerd, die daarmede rekening houden. Daarom wil ik de huisvrouw aanbevelen: Kook niet naar recepten anno 1890, doch neem een modern frisch kookboekje ter hand! Gij zet den te genzin in het oude gerecht om in een blij onthaal van uw modern gerecht. Een voor beeld? Probeer eens een van deze recep ten.... en smakelijk eten! Roode Kooltalud (voor 4 personen) (recept van A. J. Reiding) 1 middelmatig groote roode kool (on geveer iy2 pond); 1 zure appel, 1 ui; 20 gr. (1 afgestreken eetlepel) boter; y2 L. (5 kopjes) water; 16 gr. (2 afgestreken eetlepels) aardappelmeel; J/2 eetl. zout; 2 kruidnagelen, scheutje azijn; 100 gr. (1 ons) veldsla. Bereiding: Snijd de buitenbladeren van de kool en verwijder de stronk. Snipper de kool fijn, schil de stronk en snijd deze in kleine stukjes. Kook de kool met de stukjes stronk 10 minuten in het water. Wasch de appel, verwijder het klokhuis en snijd den appel in kleine stukjes. Voeg appel, scheutje azijn, 2 kruidnageltjes en zout toe en kook de kool nog een kwartier. Snipper de ui en bak deze lichtbruin in de boter. Bind de kool met het aangemengde aardappelmeel, roer de gebakken ui en de boter erdoor. Maak op smaak af met een weinig suiker of glucose- stroop. Leg de kool pyramidevormig op een schotel en bestrooi haar met de goed uitge zochte en gewasschen veldsla. Deensche Roodekool (voor 4 personen) (recept van A. J. Reiding). (Bulten ve.-antwoordelijkheid der Redactie). Cople van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. NEDERLANDSCHE ZOETWATERVISSCHERIJ Nog steeds kan heel Nederland in Marktbe richten lezen, dat snoek, snoekbaars, baars, blei en voorn verkocht worden voor prijzen, welke zóó enorm hoog zijn, dat een niet-wetend mensch zal zeggen: de beroepsvisschers maken beste zaken! Hoe geheel anders ls de werke lijkheid. Men leze en rekene: de marktberich ten gaven aan, 100 600 pond zoetwatervisch; deel dit even over 4 5 millioen zielen en u zult begrijpen, dat geen bedorven vischmagen aanwezig zijn. Daarbij komen nog deveel om vattende arbeid, onkosten der netten en het ontzettende lijden der vlsschers in koude tijden. Heb ik nog niet aangetoond, dat die weinige vlsch, die gevangen wordt, slechts in enkele deelen van ons land gevangen wordt door en kele visschers daar ter plaatse, hoe heel anders staat het met de massa beroepsvisschers in het land. die naar juiste weten in plm. rond vijf maanden per jaar niets kunnen verdienen. Een deels komt dit doordat de aal én paling niet te vangen is; anderdeels omdat de waterpach- tende Sport-Hengelaars de meeste wateren hebben gepacht, zoodat hierdoor de beroeps visschers worden uitgeslotenIets te verdienen. Hierbij komt nog. let wel, dat de beroepsvis schers tot en met 1941 Januari een kleinen steun ontvingen, varieerende van f60 tot f. 120 's jaars voor herstel of koopen van netten en per circulaire aan de beroepsvisschers is mede gedeeld, dat die steun in 1941 niet meer zal worden uitgekeerd(wegens de goede vlsch- uitkomsten in 1940). Hoe bestaat het? De sport- visschers mopperen, dat er weinig visch is en de beroepsvisschers verkeeren in blakende ar moede. Mijn vraag is deze: Moeten wb. Ned. zoet- watervisschers, nog langer als speelbal gebruikt worden door de willekeur der waterpachtende sportvisschers? Wij zeggen duizendmaal neen! Door hun toedoen de schuld, dat de laatste jaren voor honderden guldens aan vlschnetten, hetzij zegens en schakels, bedorven en waar deloos zijn gemaakt, doordat de beroepsvisschers die netten niet mochten gebruiken in de ge pachte wateren der sportvisschers, wat hun recht is. Bezien wij nu de zijde der economie, dan geloof Ik wel. dat de nettenfabrikanten hierover een hartig woordje kunnen meespre ken. Immers, daar waar de waterpachtende sportvisschers het water gepacht hebben, heb ben de beroepsvisschers geen vischnetten of ga rens noodig en hiermede heeft de nettenfabriek rekening te houden met haar arbeiders. Als nu ieder weldenkende Nederlander begrijpen wil, dat hun schoteltje zoetwatervisch gevangen geleverd kan worden door den beroepsvisscher, waarom hem dan uw eigendom vlschwater niet gegund? Nog dezer dagen heeft u in de bladen kun nen lezen, dat de waterpachtende sportvisschers te Weesp er op uit waren getrokken met de zegen om in dezen benarden tijd wat visch te vangen, welke bij afslag onder het publiek ver kocht werd. Wjj als beroepsvisschers, zeggen hiervan, hoe goed ook het voornemen van die vereeniging is geweest, blijf af van die werk zaamheden. Vertrouw dit gerust toe aan de be roepsvisschers. Het is diens beroep en daarbU komt, dat juist zij altijd zorgen voor de ge meenschap. wat van waterpachtende sportvis schers niet gezegd kan worden. Vraagt men mij, of ik geen anti-sportmensch ben, dan ont ken ik dit geheel. Alle takken van sport zijn goed en nuttig, doch de sport mag niet geduld worden, wanneer een medemensch in zijn be staansrecht daardoor wordt aangetast. Oud ge worden in en met de visscherü en terwijl ik al jaren als onder-pachter vlschwater bevischte van een waterpachtende sportvereeniging, heb ik juist hierdoor een dosis ervaringen opgedaan, dat een samengaan van beroeps- en waterpach tende sportvisschers uitgesloten is. Resumeerende is het mijn. en zeker der massa der beroeps-zoetwatervisschers, hoop, dat zoo wel het Rijk, als gemeentebesturen, alsmede ieder eigenaar van vischwateren, deze wateren zal verpachten aan beroepsvisschers. Zij helpen zorgen voor de gemeenschap en u geeft blijk mede te zorgen, dat hun bestaansrecht verbe terd kan worden. Met een visschersgroet aan de vrije .sportvisschers en U. M. de R.. dan kende voor de plaatsruimte, EEN HOPENDE BEROEPSVISSCHER. BOKSEN. ROKSVERBOD TE ENSCHEDE EN BREDA OPGEHEVEN. Naar wij van den voorzitter van den Neder- landschen Boksbond vernemen, is het boks- verbod in Breda en Enschede opgeheven. Voor de propaganda van deze sport beteekenen beide plaatsen zeer veel. Voor de gemeente Enschede is deze opheffing al bijzonder gelukkig, daar de organisatie van de amateur-kampioenschap pen van den NJ3JB. aan het Oostelijk district was opgedragen. Thans zal Enschede door het bestuur van den bond worden aangewezen als plaats, waar deze wedstrijden worden gehouden op Zondag 27 en Maandag 28 April a.s. in het gebouw Irene. WANDELSPORT. VERGADERING „PER PEDES APOSTOLURUM". Deze vereeniging vergaderde onder leiding van den heer J. B. de Groot, die bij de leden op meer activiteit aandrong. Een 15-tal nieuwe leden werd aangenomen en toegesproken door den tweeden voorzitter, den heer W. Schroder. Het verslag der financieele commissie werd goedgekeurd. Na een korte bespreking der te houden marschen werd de heer J. Heus bij meerderheid van stemmen aangewezen als lei der van de P. P. A.-wandelgroep en mej. S. de Joode als leidster der Jeugdgroep. SCHAKEN. ONDERLINGE BORDENWEDSTRIJD A.S.C. De uitslagen waren: lste tiental: C. Bunt—H. Schollaardt 0—1; A. W. FeyH. v. d. Linden 0—1: D. Brunt— A. H. Hooyer 0—1; A. W. Fey—H. Schollaardt 01; H. v. LindenR. Pos'thuma I2Vj', C. Erunt—A. H Hooyer 1—0; C. Brunt—G. Schui- lenburg 10. 2ds tientai: H. VerschuurD. B. van Nes 1—0; B. Tiersma—Th. v. d. Maas 1—0; H. Ver hagenC. Roggeveen 10; H. Verschuur—H. W. v. Tesffelen 10; J. M Steehouwer—C. Roggeveen 1—0; C. Goudberg—H de Ruiter 0—1; D. Tiersma—D. B. v. Nes 0—1; Th. v. d. Maas—P. Haverkamp 01; H. Verschuur—C. Roggeveen 1—0; II. Verhagen—J. M. Steehou wer 10; F. SchmalTh. v. d Maas 01; H. Verhagen—D. B. v. Nes 1—0; Hf. de Ruiter—Th. v. d. Maas 10; C. Goudberg—F. Schmal 1—-8. 2—1 LIPSSLEUTEL BRACHT HET UIT. Een 32-jarige stadgenoot H. van L., werd een dezer dagen door de politie te Voorhout aangehouden onder verdenking van diefstal van een rijwiel. Na te zijn verhoord werd hij in vrijheid gesteld, doch eenige ingeze tenen zagen, dat van L., kort na zijn vrij lating een voorwerp uit zijn zak haalde en dit wegwierp. Het voorwerp bleek een sleu telbos te zijn waaraan o.a. een genummerde Lipssleutel voorkwam. De sleutelbos werd gedeponeerd bij de politie ter plaatse, die op haar beurt de Leidsche politie van de vondst in kennis stelde. Toevallig was kort tevoren aan het politiebureau alhier aan gifte gedaan van de vermissing van een heerenjas, waarin o.m. een sleutelbos moest hebben gezeten. Het nummer van den ver misten sleutel klopte precies met dat van den gevondien sleutel, zoodat van L. thans door de Leidsche politie is aangehouden on#er verdejnfkjng van diefstal van ;een jas. 1 middelmatig groote roode kool (iy2 pond); y2 dl. y2 kopje) bessensap; 16 gr. (2 afgestreken eetlepels) aardappelmeel; Yz L. (5 kopjes) water; 2 eetlepels gecon denseerde, gesuikerde magere melk of 1/4 L. melk en suiker naar smaak (circa V/2 eetlepel suiker)Yz eetlepel zout, 2 kruid nagelen, kaneel; y2 eetlepel boter. Bereiding: Snijd de buitenbladeren van de kool, verwijder de stronk en snipper de helft van de kool fijn. Schil de stronk en snijd hem in kleine stukjes. Kook de kool. en de stronk een kwartier in het water. Rasp de andere helft van de kool en voeg deze met het bessensap, de kruidnagelen en een theelepeltje kaneel bij de kokende kool en kook alles nog een kwartier. Bind de kool met het aangemengde aardappelmeel en roer de gecondenseerde melk erdoor. Dien de kool goed heet op met uienrijst of aard appelen in de sqhjl. a. i. yjNoiieiRg.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2