GEMENGD NIEUWS SPORT Stierenkeuringen in de Omgeving LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 13 Maart 1941 Derde Blad No. 24836 82sie Jaargang Nederlandsch stoomschip over tijd Geraffineerde oplichter te Utrecht VR AGENRUBRIEK Tennisballen van Nederlandsch fabrikaat Nederlandsche Federatie van Landelijke rijvereenigingen De resultaten te Sassenheim en Alphen a. d. Rijn United Press meldt uit Batavia: Het Nederlandscli-Indisohe departement van marine maaikt het volgende bekend: Het s.s. Randau Pamdjang is over tijd. Het schip had reeds geruimen tijd geleden in Nederlandsoh-Indië moeten arriveeren. Men is hier van meening, dat het schip mis schien door operaties van vijandelijke zee- strijdkrachten in den Indischem Oceaan tot een tijdroovenden omweg is gedwongen. EEN BRIEF IN ÉÉN DAG VAN BATAVIA NAAR UTRECHT. De 28-jarige schilder en behanger, van V. te Utrecht, die geldgebrek had, ging op een geraffineerde wijze.te werk om aan geld te komen. De schilder had gehoord, dat jongelui, wier ouders in Indië zijn en die thans moeilijk uit Indië geld kunnen be trekken, geholpen worden door verschillen de menschen .in- ons land. Daarom schreef de schilder een klaaglied naar een heer, die in een inrichting te Utrecht ter verple ging was opgenomen en wel over eenige contanten scheen te beschikken. Het was den schilder bekend, dat deze heer wel eens menschen, die in nood zaten, placht te hel pen. In den brief schreef de schilder, dat zijn vader op een theeplantage zat, maar dat deze, tengevolge van de omstandighe den, niets van zich liet hooren, terwijl de „zoon" in geldnood zat. Den eersten keer slaagde de opzet: de schilder kreeg een be drag aan geld. Den tweeden keer zou het weer gelukt zijn en zou de oude heer nog maals een geldbedrag hebben overgemaakt, ware het niet, dat. de schilder een groote fout gemaakt had. Hij had nl. om den in houd van zijn brief meer geloofwaardig te doen schijnen, een brief van zijn vader uit Indië er bij gedaan. In dezen brief stond, dat „Pa-lief" het geld wel zou willen ver zenden naar Holland, maar dat dit niet mogelijk was tengevolge van den oorlog. Misschien zou de oude heer ook hierdoor bewogen zijn tot afgifte van geld, maar ongelukkigerwijze voor den schilder werd nog tijdig ontdekt, dat de zoogenaamde brief uit Batavia gedateerd was 28 Februari en op 1 Maart lag de brief al in de bus van de inrichting, waar de oude heer werd ver pleegd. In één dag van Batavia naar Utrecht en dan in oorlogstijd is wel heel gauw, dacht een goede bekende van den ouden heer, die den brief in handen kreeg, 1 en zoo werd de pplichting ontdekt. Dé politie heeft toen een onderzoek inge steld en den schilder kunnen arresteeren. Hij heeft bekend zich aan oplichting te hebben schuldig gemaakt. HOE KWAM DE GETUIGE IN ZUTFEN? Met bekeuring naar huis. Een Apeldoornsche directeur, die voor deü politierechter te Zutfen als getuige was gedagvaard, ondervond, dat ook aan deze zijde van de rechtspleging schaduwkanten zitten. Hij moest verklaringen afleggen om trent een zaak, waarin een plaatsgenoot het met de benzinedistributie aan den stok had gekregen. De getuige had niet kunnen vermoeden, dat ook hij er in zou vliegen, want niets wees er op, dat hij ook maar eenige overtreding had begaan. De Officier van Justitie bleek echter een goeden neus te hebben voor benzine, want op een zeker oogenblik vroeg hij den ge tuige: „Op welke manier bent u naar Zut- phen gereisd, mijnheer?" „Met een vrachtauto, mijnheer de Offi cier" antwoordde de getuige. De Officier van Justitie vroeg nog eens verder en toen moest de directeur toege ven/dat hij met een auto van de zaak naar het paleis van justitie was gereden, hetgeen hij echter niet mocht, want de auto mag alleen gebruikt worden ter uitoefening van het bedrijf. De getuige trof het al evenmin, er in de' zaal een andere getuige, een inspecteur van de Verkeerslnspectie uit Zwolle, aanwezig was. Deze kreeg opdracht van den Officier van Justitie om proces verbaal op te maken en zoo beleefde de ge tuige weinig plezier van zijn gedwongen uit stapje. Tel, NOODLOTTIGE ONOPLETTENDHEID. Gistermiddag holde in de Vlietlaan te Rotterdam het 6-jarig meisje Bok uit de Viiikstraat, de Rijstraat over, terwijl een vrachtauto voorbijkwam. Het meisje werd aangereden, en moest met een schedeibasis- tractuur in het ziekenhuis Bergweg worden Ogenomen, waar het korten tijd later over leed. BIJ HET BOOMEN ROOIEN GEDOOD. Bij het rooien van boomen te Kerkdriel is de arbeider J. van H. door een vallenden tak aan het hoofd getroffen. Het slachtof fer is ernstig gewond opgenomen en in een ziekenhuis aan de gevolgen overleden. EEN OPLICHTER VAN ZESTIEN JAAR. Een zestienjarige jongen uit Utrecht heeft ]u de laatste weken een aantal kleine win- fliers opgelicht. Hij zeide koffie,, thee en ^cao te kunnen leveren. Hij zou ze -betrok- fn hebben van iemand, die naar Frankrijk j^de gaan, geen geld had en daarom de ar tikelen wenschte te verkoopen. Vele winkeliers zijn het slachtoffer ge erden van zijn voorspiegelingen. Tien flnkeliers te Utrecht en een winkelier te Bsselsteijn hadden geld gegeven, in de hoop f beloofde partij, thuis te zullen krijgen. Be jongen was loopknecht bij een boek- ^ïidelaar en toen hij een pakket boeken de post moest brengen, toog hij hier mede naar een tweedehandsche boekenwin- i0l en verkocht de boeken. Be jongen is thans gearresteerd en zal :-ch voor den kinderrechter hebben te ver boorden. (N, R. Crt.) EEN GELDKISTJE MET f.1000.— GESTOLEN. Nog denzelfden avond werd de insluiper gearresteerd. Het is de Utrechtsche politie gelukt den 26-jarigen timmerman H. H. van L. te ar resteeren, die zich Zondagavond heeft schuldig gemaakt aan diefstal van een geld kistje inhoudende f. 1000. Deze diefstal is gepleegd in een huis aan' de Coornherbstraat te Utrecht en wel op zeer brutale wijze. De dief was, toen het donker begon te worden, het huis binnengeloopen, terwijl de geheele familie in de huiskamer zat. De man begaf zich naar de slaapkamer, die boven de huiskamer is, liep regelrecht af op de plaats, waar het kistje stond en trachtte zich daarop met zijn buit uit de voeten te maken. Reeds was hij de trap af en wilde hij gewoon via de voordeur het huis verlaten, toen een der leden van het gezin gestommel in de gang hoorde en even ging kijken. Door de duisternis kon deze niets waarnemen, doch hij hoorde nog juist, dat de voordeur snél werd dichtgetrokken. Toen bleek, dat iemand het geldkistje had gestolen, werd de politie gewaarschuwd, die terstond een onderzoek instelde. Nog dien zelfden avond werd de 26-jarige timmer man vain L. gearresteerd. Aanvankelijk le verde het verhoor niets op, want de ar restant ontkende hardnekkig. Ook Maan dag hield hij den geheelen dag vol, niets met den diefstal te maken te hebben. Dins dag werd hij daarom weer gehoord en ein delijk bekende hij het geldkistje inderdaad te hebben weggenomen. Op zijn aanwijzingen begaf de politie zich naar de Merwedekade, waar het kistje in den grond zou zijn verstopt en waar men inderdaad het vermiste voorwerp te voor schijn haalde. Al het geld zat nog in het kistje. De timmerman is thans opgesloten. ONVOORZICHTIG DEN WEG OVERGESTOKEN. Gisteravond werd te Gennep .ter hoogte van café De Tol de ruim 60-jarige P. Phi- lipsen uit Gennep door een vrachtauto aangereden en vrijwel op slag gedood. De man kwam uit het café en wilde den weg oversteken om zijn rijwiel te halen, dat aan de overzijde van den weg stond. Toen hij halverwege was, zag hij plotseling den auto naderen. Hij weifelde waardoor een aan rijding niet meer te voorkomen was. Het slachtoffer was gehuwd en vader van een groot gezin. BUITENLANDSCH GEMENGD. DE ONTPLOFFING TE ISTANBOEL. In totaal 7 slachtoffers. United Press meldt nader uit Istanbpel: De Britsche gezant te Sofia heeft gister ochtend een bespreking gevoerd met dé andere leden van zijn staf, dien de aanslag van Dinsdag in het Pera Palast Hotel gold. De Turksche politie heeft een onderzoek ingesteld naar een niet-geëxplodeerde bom. Deze ziet er ongeveer uit als een batterij voor een zaklantaarn en werd door den secretaris van den attaché der luchtmacht te Sofia, Stanley Embery, enkele minuten voor de ontploffing van de beide andere bommen gevonden. ïlij berichtte, bij zijn bagage in de hotelkamer een koffer te hebben gevonden, die hem niet toebe hoorde. Toen ik dezen koffer opende, zoo ver telde Embery, zag ik daarin iets dat op een zaklantaambatterij leek en dat een snor rend geluid gaf. Het was blijkbaar een helsche machine. Ik had genoeg tegen woordigheid van geest om de bom te grij pen en uit het raam te gooien op een open terrein voor het huis. Daar is de bom door de politie onschadelijk gemaakt. Kort daarop explodeerden de beide andere in de hal van het hotel. De. Turksche politie hoopt door de niet-geëxplodeerde bom aanduidingen omtrent de indentiteit van de daders te krijgen. Embery zelf weigerde zich over de mogelijke herkomst van de bommen uit te laten, „daar de Turksche politie hem het zwijgen heeft opgelegd". Alle treinen en auto's die Dinsdagavond de Turksche grens wilden passeeren, werden door de politie aangehouden. Het geheele verkeer werd stilgezet teneinde den daders of hun helpers de vlucht te beletten. Een dozijn Turksche soldaten patrouilleeren voor het'hotel en beletten aan onbevoegden den toegang. Verscheidene detectives zijn aan den arbeid. United Press verneemt uit het St. George ziekenhuis, dat aan de secretaresse van het Britsche gezantschap te Sofia miss Arm strong beide beenen zijn afgerukt. De eerste secretaris J. M. Lambeths en de secretaris van den handels-attaché Alfred Page heb ben min of meer ernstige brandwonden op- geloopen en Bevinden zich eveneens nog onder doktershanden. Uit Sofia meldt het D.N.B.: Over de ontploffing verluidt volgens de laatste berichten dat het geen helsche ma chine betreft, doch ontplofbare stoffen, die met de. bagage van het Engelsche gezant schap uit Sofia waren meegekomen. De Engelsche bewering, dat de helsche machine van Bulgaarsche makelij zou zijn, wordt te Sofia met de meeste Stelligheid tegengesproken. Naar de Turksche radio gisteravond heeft medegedeeld, zijn krachtens een besluit van den ministerraad vier dagbladen te Istan- boel voor den duur van twee dagen verbo den. Het verbod is onmiddelijk van kracht geworden. Deze maatregel is een gevolg van het feit, dat deze bladen, ondanks de gegeven aanwijzingen, de ontploffing in het hotel Pera Palast in sensationeelen vorm hadden opgemaakt. Naar verluidt, zijn intusschen eenige per sonen, die bij de ontploffing gewond wer den, aan hun kwetsuren bezweken, zoodat het'aantal slachtoffers tot zeven is geste gen. P. M. K. te N. - Bedoelde persoon fs nog lid. TENNIS. HET PROBLEEM OPGELOST? Naar de „Tel." meldt, worden er momenteol proeven genomen met tennisballen van Neder landsch fabrikaat. Een verslaggever van het blad zag te Amsterdam twee soorten ballen. De eene was zonder bekleeding. Het oppervlak was echter niet glad, doch had door lange spiraal groefjes een zekere „ruigheid" verkregen, welke de bedoeling heeft om het houvast op racket en baan beter te doen zijn dan bij een glad oppervlak. De andere proefbal had een be kleeding van canvas, ongeveer als van een af- gespeelden normalen bal, echter niet de zwaaide van dezen. De compressie van beide ballen was normaal-sterk, de sprong leek minder hoog. Het zou ook mogelijk zijn om dit type bal met een ruig en harig molton (ten onrechte spreekt men gewoonlijk van vilt als bekleeding) te voorzien. In Den Haag is ten slotte een bal vervaar digd, die tennissers in den lande, die er kennis van namen cn er mee speelden, zeer r verrast heeft. Ook wij hebben dit resultaat van weken en maanden proefnemingen gezien, critisch bekeken en „bespeeld" en ook w\j zijn er evenzeer over verrast en voldaan. Deze nieuwe bal, de officieele naam Is nog niet vastgesteld, heeft een zuivere ron ding, natuurlijk de juiste maat en het juiste gewicht, de compressie welke voorgeschreven is en een spronghoogte binnen de grenzen van het internationale reglement. Het mol ton is minder ruig dan dat van dè tennis ballen van de laatste jaren, doch zit prach tig vlak om den bal geperst. Het komt over een met dat van de ballen van eenige jaren terug. Het voornaamste van dezen bal is, dat de spanning niet verwekt wordt door oppom pen, doch door een chemisch mengsel, dat tegelijk met het vulcaniseeren tot gas wordt en zijn spanning lang behoudt, zooals dat van de prima soorten tennisballen een ken merk is. (Hoeveel deze bal moet kosten, wordt niet gemeld, - Red. „L.D."). PAARDENSPORT. DE VEERTIENDE NATIONALE RUITERDAG. Onder voorzitterschap van jhr. H W. van Coehoorn van Sminia heeft, volgens'de „N.R. Crt.", gisteren in hét Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht de jaarlijksche ver gadering plaats gehad Tan de N. F. v. L. R. De belangstelling voor dezen 14den nationalen rui- terdag was buitengewoon groot. Voor de ope ningsrede van den voorzitter werd staande een minuut stilte betracht ter nagedachtenis aan de drie leden der Federatie, die haar tijdens den oorlog waren ontvallen. De notulen van de vorige vergadtring werden onveranderd goedgekeurd, evenals het verslag over 1940, waarin o.m. wordt gezegd, dat de voorbereiding voor de examens Gr. Veelz. Proef '28 en '33 aanmerkelijk vergemakkelijkt is door de bundels vragen en antwoorden, welke ten behoeve van die examens het licht zagen. Bij zondere vermelding verdienen in dit verband de L. R. De Boreftsche Ruiters, waarvan tal van leden in staat bleken kort na het uitbreken van den oorlog met goed gevolg de Gr. Veelz. Proef '28 af te leggen, evenals de landelijke ruiter J. H. Dreuw uit Limburg, die op één dag met succes dit examen voor zijn rekening nam en als eerste der Federatie het examen voor landelijken menner aflegde. Bij monde van den heer H. Koudijs werd het verslag uitgebracht van de financieele commis sie over 1940. De penningmeester werd daar voor voor zijn gehouden beheer gedechargeerd. In de financieele commissie voor 1D41 werd herbenoemd de heer Koudijs en toegevoegd de heeren Joh. Gehrels (L. R. Ritm, De Kruyff) en F. A. Melchior CL. R, Busephalus). Het werkplan-1941 werd goedgekeurd. Een voorstel van de L. R. de IJselruiters tc Brummen om leden van landelijke rijvereeni gingen, die niet in staat zijn hun contributie te betalen, voorloopig uitstel van betaling te geven, doch hun rechten te laten behouden, vond eenige bestrijding en werd verworpen met 39 15 stemmen. De nieuwe Groninger Bond werd op zijn ver zoek als lid van de Federatie aangeiiomen en als zijn vertegenwoordiger werd de heer D. J. Mellema voorgesteld als candidaat in het hoofd bestuur. De Drentsche clubs zullen zich nog nader beraden over de samenstelling van één bond en den event, candidaat in het Federatie bestuur. De begrooting over 1941 sloot met een tekort van f.3000. De vergadering kan zich er mede vereenigen, dat het hoofdbestuur nog nader deze begrooting onder de oogen zal zien, ten einde te trachten haar meer sluitend te maken. Met groote meerderheid wei-den de heeren Keppel Hesselink, Twiss, Quarles van Uffford cn Mellema in het bestuur gekozen. Met een toepasselijk woord van den voor zitter werden daarna de diploma's Gr. Veelz. Proef '28 en landelijke menner uitgereikt. De beker, uitgeloofd door den heer Koudijs voor de beste verrichting van een landelijke rijvereeni- ging in 1840 werd door den schenker persoon lijk aan den vertegenwoordiger van de L. P, VIribus Unitas, Drenthe, ter hand gesteld. Met zeer groote meerderheid van stemmen werd het contact van de Federatie met het Nederl. Agrarisch Front en de Agrarische Jeugdbewe ging ongewenscht geacht. Een motie van den Zuid-Hollandschen Bond van L. R. werd op voorstel van den voorzitter teruggenomen. De motie, daarvoor in de plaats gesteld, dat de Federatie zich in geen geval in laat met eenige actie op politiek gebied (art. 27a van het HE,) werd met acclamatie van stemmen goedgekeurd. BILJARTEN. NEDERLANDSCHE BILJARTBOND. Afdeeling Lelden. De uitslagen in de eerste klasse waren: Poort v. Cleef—T.O.G. II 2—4. J. Wassink, res. (TOG) 65 65 27 '7 2.40 B. Teegelaar (P. v. C.) 515 362 27 69 14.14 T. de Bolster 90 85 32 10 2.65 C. de Bock, res50 50 32 6 1.16 G. Bontje 90 90 30 24 3.— G. Teegelaar 70 45 30 14 1.50 T.O.G. I—D.O.S. 4—2. A. Verstraaten (D.O.S.) 150 150 22 20 6.81 B. de Roo (T.O.G.) 220 196 22 35 8;Ö0 H. Teske 170 87 23 17 3,78 C. Paauw v.. 100 100 23 19 4.34 J. Vrijburg 115 101 24 20 4.20 I. v. Rijzen 100 100 24 16 4:16 In de 2de klasse waren de uitslagen: Poort v. CleefD.O.S. 4—4. C. Winkel (D.OB.) 110 54 33 6 l.$3 A. Steenbergen (P.v.C.) 60 60 33 12 1»81 W. v. d. Plas, ree50 50 48 8 1.04 C. de Bock 55 48 46 6 1.— S. v. d. Water 70 66 43 9 133 C. v. VaJderen ..vU. 45 45 43 5 1.04 F. Poptie 55 55 45 4 1.2? A. Steenbergen, res. 70 67 45 5 1.48 D.S.S. n—B.O.S. II 5—3. C. v. Delft (B.O.S.) 85 61 31 11 1.06 L. Boot (DBB.) 85 85 31 l'O 2.74 D. v. As 80 70 42 8 1.66 J. Binnendijk ...JA.. 80 80 42 13 1.9*0 J v. d. Velden65 65 36 8 1.80 J. Dubbelaar 75 75 36 12 2.08 J. Betgen 65 65 21 13 3;Qp J. Blom 50 27 21 3 1.27 J. Betgen zag kans zijn partij in 21 beurten te beëindigen, aldus spelende met 3.09 gem. T.O.P. I—D.S.S. I 0—8. H. v. Bohemen (D.SB.) 85 85 25 11 3<£0 C. Fazel (T.O.P.) 90 74 25 13 2t96 D. Wallaart 80 80 21 13 3^0 J. Bonnet 90 5e 21 8 2.76 G. Soest 75 75 30 8 2i£0 P. Harteveld, res85 27 30 8 0.90 J. Soest, res65 65 36 7 1JQQ G. Hagen 85 78 66 10 2.16 D. Wallaart speelde een goede partij met 3.80 gem. T.O.G. I—T.O.G. m 2—6. J, de la Bije (III) 66 65 39 8 'lififf J. Karstens (I) 105 95 39 1'4 2.43 J. de Ru 50 50 39 7 1.28 J. v. Klaveren, res. 100 75 39 12 1,98 J. d. Edel 40 40 35 5 lj!4 F. H95 53 35 6 1.51 F. Pijnacker 40 2$ 38 8 0*78 J. v. Klaveren 86 85 3B 12 2;2,4 T.O.G. n—B.O.S. I 62. L. Verhoeven (B.OS.) 100 100 26 18 3.5-7 B. de Roo Jr. (T.O.G.) 95 57 28 8 2;Ö3 W. Dool 80 57 37 6 1.54 N. Zierikzee 85 85 37 19 2.29 J. Betgen, res. 80 46 29 9 158 H. Regeer «w*. 60 60 29 11 2 06 J. v. Spaandonk 76 70 26 10 2,69 H. Korswagen 60 60 2fc ll 2&7 D.O.S. m—T.OJP. n 2—6. J. v. Brussel (T.OP.) 80 75 30 9 2 50 T. v. Leeuwen (D.SB;) 100 100 30 14 3:33 R. de Jong 70 70 40 10 Ï.16 J- Soest 55 52 40 12 L3Ö G. Hagen, res. 100 100 48 9 232 L. v. d. Luoht .v»tv40 36 43 4 1.66 P. Harteveld 70 70 42 8 1.66 J. V. d. Lucht ...*v*.. 40 28 42 5 0:66 Het programma voor de volgende week luidt' 2de klasse: Dinsdag 18 Maart: BOS n—DOS' DSS II—TOP I; TOO H—TOG I; P. v. Oleef— top n. Donderdag 20 Maart: TOG HE—D68 Hl' DSS I—BOS I. (Van onzen deskundigen medewerker). Ook dit jaar hebben de districts-stieren- keuringen, uitgaande van de .Provinciale Commissie voor de Ondersteuning van Rijkswege van de Veefokkerij in Zuid- Holland" weer gewoon voortgang gevon den. Over het geheel is de belangstelling voor en de deelneming aan deze keuringen zeer algemeen; zóódanig zelfs, dat het niet be hoeft te verwonderen dat éénmaal een al gemeen verplichte stierenkeuring in deze provincie wordt ingevoerd. En we verwach ten, dat er dan heel weinig oppositie tegen de invoering zal worden ondervonden. De belangstelling voor de rationeele teelt is in het Noorden van de pro vincie Zuid-Holland blijkbaar nog steeds toenemende: voor de keurings plaatsen Sassenheim en Alphen aan den Rijn waren weer méér stieren aan gegeven dan verleden jaar, n.l. resp. 18 en 58 stuks, tegen het vorig jaar 12 en 48. TE SASSENHEIM. In de omgeving van Sassenheim valt klaarblijkelijk een goede vooruitgang te constateeren. In de eerste plaats waren er ditmaal ook een drietal zwartbonte stieren aanwezig, waaryan de tweejarige Rudolf van A. Uit- tenbógaard te Oegstgeest in de 3e klasse werd geplaatst, terwijl de beide jaarlingen van Bonda's Proefboerderij te Wassenaar in de tweede klasse kwamen. Dit zijn Rl- cardo van Eelshuis 18487, een jonge Ko- rengarster 62, stier van goed type en de breede en zware Jan, V. Willem 2; beide Groninger fokproducten. De blaarkoppen zijn hier echter nog verre overheerschend. Een oudere stier, de 4-jarige Janus 1727 S. van A, Th. Straathof te Rijpwetering, werd 3e klasse. Van de 3 drie-jarigen werden twee 2e klasse; n.l. de goed gelijnde Jan 1762 S, V, Leendert, f. e. Wed. J. van Noort te Lisse en de diepe en breede Klaaszoon Amor 1758 S. van A. H. Rotteveel te Oude- Wetering. De-tweejarigen telden een zeer goed köp- nummer, n.l. de Klaas-zoon Wilson 1905 S. van W. van Santen te Wassenaar, fokker M. v. Zwleten te Alphen a. d. Rijn; de stier die vorig jaar in Alphen eerst 2e klasse* v/as, daarna op de centrale keuring reeds le klasse en die zich nog steeds goed ge houden heeft; diepe stier met vooral beste dijen. Tweede klasse werd geen; derde klasse werden Herman van Gebr, van Tilburg te Rijnsburg; Martin van W. de Wit te Lisse (zeer productieve moeder en grootmoeder; inteelt op deze grootmoeder) en Gilo van C. Wassenaar te Noordwijkerhout. Eervol vermeld werd nog Marcbines, f.e. P. F. Vergeer te Warmond. De jaarlingen maakten het minder goed: één eervol, Carol van P. Roelofs te Nieuwe- Weterlng: de drie anderen werden gewo gen maar te licht bevonden. TE ALPHEN AAN DEN RIJN. De keuring te Alphen a. d. Rijn stond wel eenigermate in het teeken van den tijd. Wel was er een goede belangstelling van de zijde van de fokkers uit de omge ving, maar de Groningers, die hier anders altijd aanwezig zijn, hadden blijkbaar dit maal de reis niet aangedurfd. Het keuringsterrein is hier nu keurig ln orde: nabij het nieuwe gemeentehuis, net jes afgeschoten, terwijl de orde voorbeel dig was. Het was hier erg te merken, dat Ln den afgeloopen winter het voeder niet overda dig ruim was: verschillende dieren waren zeer matig in conditie. Dit is niet erg; er ger was dat verschillende dieren onvol doende ontwikkeld waren en ze zoodoende niet geplaatst konden worden. Er isaan deze voederschaarschte ook een goede kant: dieren die anders met kunst- en vliegwerk er misschien nog „gebracht" zouden zijn, kunnen onder deze omstandig heden het vuur wel instrijken. Onder de aanwezigen merkten wij hier o.a. op den hoofdinspecteur van het Ne derl. Rundvee Stamboek, ir. W. de Jong. De keuring werd verricht door de heeren A, Louter, Voorburg, inspecteur N.R.S. en W. F. Brunt te Bodegraven, terwijl de Rijksveeteeltconsulent ir. P. Verhoeven als arbiter fungeerde. Voorts was er de In specteur van het N.R.S., de heer Heldema, die de zwartblaarfokkertf ln deze omgeving hard vooruit helpt. De jaarlingen maakten als geheel een vrij goeden indruk. Twee kwamen in de le klasse; de Klaas-zoon Dirk, f.e. M. v. Zwieten te Alphen a. d. Rijn, een goed type, geblokt met goede beenen en de Gro ninger Roland-zoon Sire van H. Schouten té Bodegraven, recht en breed met vier kant kruis en goede beenen, het geheel moet wat zakken. Drie kwamen in de 2e klasse: de Alfred- zoon Frans, f.e. H. Blijleven te Nieuwkoop, vrij soortlg en voldoende breed-; de Wart- zoon Noor f.e. dezelfde, een iets oneven redig gebouw dier met wel goede beenen en de Wiert-zoon Julius, f.e. H. Los te Zwammerdam; vrij goed soort, iets weinig ontwikkeld In de 3de klasse kwamen Antoon, f.e. Jac.'s Los te Alphen a. d. Rijn; Ditmar van C. Kwakernaak te Bodegraven en Rikus van Gebr. A. A. Bos te Leiderdorp. Zes werden nog eervol vermeld, terwijl een achttal werd afgewezen. Over het gé- heel was de jury ons inziens niet karig mtet haar onderscheidingen; misschien heeft ze wel wat erg rekening gehouden met de voederschaarschte. Er waren ten minste onder de eervol vermelden enke len die wij weggezonden zouden hebben. - Herman van J. D. v. d. Akker te Alphen, nu wat groot, kan nog goed worden als hij zwellen wil. De tweejarigen telden één eerste klasser: de Klaas-zoon Hardl van C. W. v. d. Broek te Alphen, fokker M. v. Zwieten, aldaar. Vorig jaar ook le in Alphen en 1 B in Lei den, heeft hij zich goed gedragen; goed type, solide en geblokt; zijn fouten in de voorhand zijn niet erger geworden, wel verbeterd. Tweede klasse werden de Groninger Marchines-zoon Hercules van M, J. N. v. de Weijden te Langeraar, die keurig netjes werd voorgebracht, waarvoor den eigenaar lof toekomt. Goede edele en evenredig ge bouwde stier vooral van terzijde gezien. Kan nog eventjes breeder. Dan volgden-: de Martinus-zoon Marius van L. Droog te Zoeterwoude, goed type, voldoende breed; Marchines, V. Marchines, van Gebr. Zwa nenburg te Bodegraven, goedsoortig en gelijnd, kan echter Iets vlakker; de Janus zoon Laurens, f.e. G, den Hertog te Al phen a. d. Rijn, vrij soortlg en evenredig, doch niet te zwaar en de Mikado-zoon Adolf van A, v. Dorp te Hazerswoude, wel goedsoortig doch niet te zwaar ontwikkeld, terwijl het achterstel iets vlakker kan. Derde klasse werden Dorias van J. Kool te Alphen; Max van N. P. Kaptein te Ha zerswoude; Napoleon van G. van Dorp te Hzerswoude; Aldert I, f.e, A. Roest te Lei derdorp; Tonie van H. Los te Zwammer dam; Robin van W. J. de Vink te Bode graven en Gerard van Jac, Noordam te Woubrugge. Eén werd afgewezen. De driejarigen waren als groep vrij ge woon, met geen le klasse. Tweede klasse werden de Groninger Rlval- zoon Samson van D. M. Binnendijk te Al phen, mooi gelijnd en evenredig; de ach terhand kan iets meer; de Ferdinand-zoon Karei van eveneens een Gronüiger, goede romp met wat onsterke achtebbeenen; de Klaas-zoon Nico, f.e. G. Eikelenboom te Hijnzaterwoude, geblokt, matige productie- afstammlng en de Groninger Hlndo-zoon Baldur van C, v. Gaaien te Alphen, Iets evenredig gebouwd. Derde klasse werden Hoomster Boy, f.e. H, J. Vink te Rijnzaterwoude; David van W. Korver te Nieuwkoop en Cesar van P. Huisman te Nieuwkoop.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 9