Binnenland LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Bied Donderdag 13 Maart 1941 De internationale toestand Slotbeschouwing ^KJJN/T IN UTTtRP^J Reizen en avonturen van Mijnheer Prikkeheen RECHTZAKEN febJted, op het terrein van land- en tuin bouw en uit de bijzondere waardeering voor de Nederlandsche kunst en wetenschappe lijke verrichtingen. Wat echter verder als bijzonder Ne- derlandsch bestempeld wordt, komt mij voor als het eveneens reeds genoemde vasthouden aan de Nederlandsche idylle, die wij daarom niet zoo hoog kunnen aanslaan, omdat zij ten slotte een volk onbekwaam maakt voor den strijd om het bestaan, hetgeen reeds in tijden van felle botsingen der tegenstel lingen tot uiting gekomen is. Ik hoop, dat het Nederlandsche volk met dezen bijzonderen aard niet dezelfde ervarin gen opdoet, die wij Oostmarkers eens hebben opgedaan met het z.g. Vader- landsche Front, dat een samenraapsel v/as van alle mogelijke richtingen, al leen niet van volksch bewuste overtui gingen, uitsluitend met het doel zich door alle mogelijke internationalismen tegen een ware volksche vernieuwing te beschermen. Wat zou dan de voorwaarde zijn voor het vasthouden aan zulk een toestand, toch niets anders dan een overwinning van En geland, doch ook die zou thans niet meer voldoende zijn. De wereldsituatie van Sep tember 1939 komt niet meer terug. Ook een overwinning van Engeland zou niet tot den vroegeren evenwichtstoestand leiden, doch Integendeel tot den chaos. Engeland heeft bovendien de gewoonte, zijn verplichtingen te voldoen met de saldi en schatten van anderen, bij voorkeur van zijn bondgenoo- ten. Wanneer er thans nog iemand in Ne derland is, die zich de definitieve nederlaag van Engeland niet kan voorstellen, dat houdt dit verband met het ongewone van de voor de Nederlanders nieuwe gebeurte nissen en denkbeelden. Wanneer echter nog iemand in een overwinning van Enge land gelooft naar analogie van 1918. dan kan men slechts zeggen: „niets vergeten en ook niets geleerd". Overigens is het precies dezelfde geestelijke houding, die wij in Engeland zelf zien. Het is werkelijk primi tief en eentonig zooals de Engelsche z.g. staatslieden en legerleiders, die een geze- genden ouderdom bereikt hebben, de ont wikkeling van den wereldoorlog trachten na te bootsen. Toen ging het met de blok kade, tenminste zij geloofden dat. Nu dach ten zij, dat het weer zoo zou gaan en dat zij achter de Maginotlinie een „opwinden den" oorlcg zouden beleven. Toen ging het met de ontbindingspropaganda onder het Duitsche volk. Thans laten zij precies de zelfde oude Walzen spelen, zoodat men hoogstens met een meewarig lachje derge- lijken onzin moet constateeren. In de eer ste plaats kwam toen echter de militaire stoot via den Balkan. Ditmaal moet pre cies hetzelfde herhaald worden. Thans moet eigenlijk een objectief waarnemer door het mislukken van al deze pogingen de ware toestand eindelijk duidelijk wor den. Waar moet dan na de overweldigende overwinningen in het begin van den vori- gen zomer nog een Engelsch leger op het continent vasten voet krijgen? Ik kan u niet zeggen hoe sterk de Duitsche weer macht is. Den vollen omvang ken ik zelf niet, doch dat, wat ik ken, is voldoende. Wat menschelijkerwijze berekend kan wor den en zich waar ook in Europa zou kun nen voordoen, wordt uitgeschakeld. En daarbij komt, dat de Engelschen toch geenszins zulk een sterk volk zijn. Hun aantal is immers nauwelijks de helft van dat van het Duitsche volk en bovendien moeten zij nog al hun toevoerwegen over zee openhouden wat hun, zooals men weet, niet meer gelukt en vooral moeten zij de vele schepen bemannen, die hun zoo wel levensmiddelen als grondstoffen, als ook wapens moeten brengen. Waar van daan willen zij dan nog de mannen halen om tegen de millioenenleger van het Duit sche volk 85 millioen zielen in het veld te brengen? De zinneloosheid van de voor stelling, dat een volk, dat in aantal slechts een fractie is van het Duitsche volk, zou kunnen landen en nog de Duitsche weer macht overwinnen, is duidelijk. Wat overi gens het landen betreft, heeft de Führer zich bereid verklaard, den Engelschen ieder gewenscht gebied ter beschikking te stellen. Ik geloof, dat er ook in Nederland eenige dwepers zijn, die naar zulk een landing verlangen. Daarover kan naar de woorden van den Führer gesproken worden. Wan neer dan echter In den tegenaanval het Engelsche leger vernietigd wordt, kan zulk een dweper zich eens voorstellen, wat van Nederland en van het Nederlandsche volk met zijn 260 zielen per vierkante kilometer nog over zou blijven. Ja maar de lucht vloot! Wat dit betreft, moet ik vragen con sequent te zijn. Degenen, die op de lucht vloot rekenen, zijn juist dezelfden, die mee- nen dat de aanvallen van de Duitsche luchtvloot op Engeland niet een overèen- komstige uitwerking hebben. Hoe kan de Engelsche luchtvloot met de veel langere afstanden, die zij op weg naar de in Duitschland en over half Europa verspreide doelen over het continent moet afleggen, succes hebben? En wat de weerstands kracht van het Duitsche volk betreft, kan ik de wereld gerust stellen. Deze weer standskracht is thans ontzaggelijk en de vastberadenheid vreeselijk. Eerder zal ge heel Europa in een puinhoop veranderen, vóór Duitschland den strijd opgeeft. Ik weet niet, of het voor een bewoner van de be zette gebieden doelmatig is, een dergelijke opvoering van den strijd te wenschen, want naar tijdsorde gerekend zullen zeker eerst de bezette gebieden in puin gelegd wor den, voordat een vijand Duitschland be reikt. DE WAPENLEVERANTIES VAN AMERIKA. En wanneer men zulk een dweper vraagt, hoe het wonder moet geschieden, dan rekent hij in de laatste plaats met de wapenleveranties der Vereenigde Sta ten. Dit heeft zijn goede redenen. In de eerste plaats zijn de wapens niet in Enge land. dus ze zijn er niet. Doch de wapens zijn 'nog niet eens in de Vereenigde Staten. Ze zijn er dus in het geheel niet. Ja, de wapenfabrieken en de grondstoffen voor het vervaardigen van deze wapens zijn er nog niet eens. Eerst moeten de electrische centrales gebouwd worden om met behulp hiervan de grondstoffen voor de vliegtuigen te verkrijgen. De wapens zijn dus abso luut in het geheel niet aanwezig. Het is moeilijk een juisten zin te vormen om dit niet-aanwezig-zijn uit te drukken. In 1941 rekent men ook in Engeland niet m.eer op eenigerlei merkbare hulp. En wanneer een maal de fabricage langzaam op gang komt de Führer is de eerste deskundige- op het gebied van bewapening en kan beoor- deelen hoe lang zulk een-op-gang-komen duurt wanneer dus in langzaam tempo wapens ter beschikking komen en vervol gens vervoerd moeten worden, dan moeten zij eerst- door de duikboot- en luchtver- sperring breken, waarvan onlangs een admiraal, verklaarde, dat in den afgeloopen tijd een kwart van alle wapens zich aan boord bevond van schepen, die getorpe deerd zijn. Een schip echter, dat getor pedeerd wordt, ondergaat en niet aankomt, brengt ook geen wapens naar Engeland. Dit alles geschiedde in een periode, waar in om zoo te zeggen de duikbootoorlog met zeer bescheiden strijdkrachten werd ge oefend. Wanneer echter toch Amerlkaan- sche wapens naar Europa zouden komen, dan zal dit echter weer een derden partner van het driemogendhedenpact rust en vol doening schenken. Ik heb deze bijzonderheden ietwat uit voeriger vermeld, omdat ik nu tot een on derwerp kom, dat zeer ernstig is. Er is hier in Nederland een soort verzetsbewe ging geweest. Krachtens de uiteenloopend- ste drijfveeren hebben zich enkele lieden vereenigd om sabotagedaden tegen de Duitsche weermacht te plegen. Déze drijf veeren waren van verschillenden, gedeel telijk van materieelen aard. Ook de begin selen van deze groepen waren eigenlijk materieel, want anders zou niet als hoogste straf voor alomvattend verraad beslag op het vermogen in uitzicht gesteld kunnen worden. Het is duidelijk, dat in een derge lijk geval de bezettende mogendheid met onverbiddelijke scherpte doortast. Er zijn menschen, die van meening zijn, dat zij krachtens nationale beweegredenen zich persoonlijk op het spel zetten en dat het ingezette en verspeelde leven een soort op roep en aansporing voor de overigen vormt en een aanleiding tot nationale gedachte nis voor de nakomelingen, kortom, dat zij natonale helden en martelaars worden. Deze meening is een onjuistheid. Als nationale helden en martelaars blij ven slechts diegenen in de herinnering van een volk voortleven, die hun leven aan de goede zijde van de ontwikkeling van dit volk op het spel hebben gezet. Slechts wie voor de werkelijk dragende politieke idee van 'n volk zijn leven heeft gelaten, geldt als heros. Wie aan den verkeerden kant stond wordt vergeten, al heeft hij zich persoonlijk nog zoo flink gedragen. Wij bezitten vele voorbeelden uit de geschiede nis, ik herinner slechts aan de Fransche revolutie. Het is niet aan, twijfel onderhe vig, dat de Fransche adel destijds met een heroïek gebaar is gestorven. Daarover spreekt men thans nauwelijks meer in de litteratuur en uit de nationale herinne ring van Frankrijk zijn deze doodenoffers volkomen verdwenen. Het eenige. dat is gebleven, is de voorstelling, dat de Fran sche adel onder het dansen van een me nuet de guillotine besteeg. Dat is de waar heid en zoo gaat het steeds. En als de ontwikkeling van de Nederlandsche ge schiedenis niet gaat in een richting, dat de toestand, dien ik hierboven omschreven heb als het volharden in de idylle, blijft bestaan, maar als het Nederlandsche volk zich opmaakt en den weg van de volksche vernieuwing en de gelijkgerechtigde mede werking aan den nieuwen opbouw van Europa inslaat, dan zullen degenen, die aan de andere zijde hebben gestaan en zijn ge vallen, worden vergeten. De historische opdracht, die ons hier heeft geplaatst, ge biedt ons onverbiddelijk hard te blijven. Maar deze hardheid, aan den dag gelegd ter wille van groote gebeurtenissen, zal op het oogenblik, waarop met Engeland het politieke fantoom van tegenhouden en te rugdraaien van hel rad der geschiedenis bezwijkt, de politieke fantasten voor het niets staan en de meeloopers, die hen vol gen, richtingloos zijn, aan het Nederland sche vol'k houvast en vertrouwen geven. Het zal dan weten, dat dit Duitschland, de kameraad der toekomst, ook een harde strijder kan zijn. MET ONS OF TEGEN ONS. „Met ons of tegen ons", dat is het pa rool en de beslissing, waarvoor iedereen staat. Misschien heeft menig Nederlander nog bezwaren, omdat hij van meening is, dat „met ons" beteekent zich bloot te stel len aan groot-Duitsch imperialisme. Van Duitsche zijde staat tegenover deze be zorgdheid omtrent groot-Duitsch imperia lisme de bedenking nopens Nederlandsch separatisme. Wat evenwel moet worden nagestreefd is de wil en de vastberaden heid om gemeenschappelijk te arbeiden. Het gaat eenvoudig hierom, dat de Ger- maansche volken, zonder rekening te hou den met hun zielental, de voorwaarden voor een volkomen gemeenschapsarbeid vervullen op een wijze, dat Nederlander naast Duitscher en Duitscher naast Ne derlander werkt en streeft, opdat door den gemeenschappelijken arbeid de grondslagen voor een gelukkig leven van de komende geslachten worden gevórmd. Essentieel is dus de overtuiging, dat nog slechts een „met elkander" nooit meer een „tegen elkander", maar ook niet meer een „naast elkander" mogelijk is. Als mij thans gevraagd wordt, hoe mijn verhouding is tegenover de afzonderlijke Nederlandsche mannen, dan kan ik zeggen, dat ik van 't standpunt van de bezettende mogendheid den Nederlander afzonderlijk er naar beoordeel of hij de openbare orde en het openbare leven steunt of in gevaar brengt. Als nationaal-socialist echter en nationaal-socialist zijn is het wezen van eiken" Duitscher dus met het oog op den zin van alle gebeurtenissen van onzen tijd en op de bijzondere taak, die de.nationaal- socialist in dezen tijd onder volstrekte op offering van zijn eigen bestaan heeft te ver vullen, zeg ik, dat het onderscheid tusschen vriend en vijand gemaakt wordt naar den maatstaf of wij ons op iemand kunnen verlaten als wij niet meer als bezettende mogendheid in dit land zijn. Want wij willen in 't geheel niet voor alle tijden als bezettende mogendheid in dit land blijven. Wij willen, dat de Nederlanders zelf uit innerlijke over tuiging en met hun geheele wezen aan treden voor het groote werk van den opbouw van ons Germaansche gemeem- schapsgebied en daarmee van een nieuw Europa. Daarom luidt de vraag: „Hoe zullen de menschen afzonderlijk zich hier gedragen, als de Duitsche weer macht en de Duitsche politie niet meer in het land zijn? Znjlen dan de op de menschen afzonderlijk aanstormende confessioneele, maatschappelijke, tradi- tioneele en kapitalistische invloeden er toe leiden, dat de enkeling vroeg of laat van zijn min of meer eerlijk en vast genomen besluit wordt afgebracht en ten slotte in zijn hang naar de ver trouwde idylle weer in het anglophille vaarwater verzeild raakt?" Naar deze mogelijkheden beoordeelen wij de men schen hier en daar er nooit meer een 10de Mei mag komen, is het duidelijk in welke handen wij de vrije politieke verantwoordelijkheid in dit land een maal kunnen leggen, n.l. in de handen van diegenen, die door bewuste, onwan kelbare vervulling van de taak, die uit het gemeenschappelijke Germaansche lot voortvloeit, dit land en tevens zijn vrijheid voor de toekomst vermogen te- beveiligen. Wij hebben in dit land kameraden gevon den, dat wil zeggen, de gevluchte regeering heeft deze kameraadschap in de gemeen schappelijke gevangenissen samengesmeed. Wij zien, dat deze kameraadschap steeds hechter wordt. De één een goede Neder lander, de ander een goede Duitscher, maar beide vereenigd in nationaal-socialistischen geest en vastbesloten dit nationaal-socialis- me als dragende politieke beweging tot grondbeginsel van de nieuwe ordening te maken. Zoo zijn wij hier aangetreden, wij staan hier op dezen bodem om een historische op dracht te vervullen. Wij zullen niet van dezen grond wijken voor deze opdracht in derdaad is vervuld. Men zal ons eerder in stukken moeten scheuren dan dat wij ook maar een millimeter van de vervulling van deze opdracht afwijken. Wij zijn waarlijk vol van een religieus fanatisme. Adolf Hitler, de Führer van het grootduitsche rijk, de Führer van alle Germanen in de nieuwe ordening van het Avondland, heeft ons de opdracht gegeven. Wij staan aangetreden en ook al zouden wij sneuvelen, hij zal over winnen. Heil dem Führer. De rede van den Rijkscommissaris werd door de talrijke aanwezigen met zeer groote aandacht gevolgd. Herhaalde malen werd zij door applaus onderbroken. Aan het ein de werd zij onderstreept door een langdurig handgeklap. Hierna besteeg commissaris-generaal Schmidt het podium om de aanwezigen uit te noodigen tot slot het gebruikelijk eerbe toon aan den Führer te brengen. Het werd gevolgd door het zingen van de Duitsche volksliederen. Even plechtig als bij het be gin der bijeenkomst de vaandels waren bin nengedragen, werden zij nu bij het einde weggevoerd. Voor den ingang van het Concertgebouw defileerde vervolgens het vierde Totenkopf- regiment. Ook van de zijde van het Am- sterdamsche publiek was voor dit militaire schouwspel groote belangstelling. Zoowel voor als na de bijeenkomst zorg den Duitsche en Nederlandsche politie in de omgeving van het Concertgebouw voor een .passende afzetting. 138 Teekenlng van Aart van Ewfjk. Naar J. J. A. Gouverneur, (Reizen en avonturen van Mijnheer Prikkebeen). Dan, dol van angst, springt Prikkebeen I Door al die rook en vlammen heen, Hij heeft geen tijd, om na te denken I En kan aan niemand aandacht schenken, Hij luistert niet naar Ursula, Die roept: „Dat doe ik je niet na". HERMAN MIDDENDORP, t Na een langdurige ziekte, die hem reeds herhaalde malen noopte zijn arbeid te on derbreken, is de dichter en schrijver, Her man Middendorp, leeraar bij het Middelbaar Onderwijs te Amsterdam, in den nacht van Dinsdag op Woensdag in het Roode Kruis Ziekenhuis te Den Haag op 52-jarigen leef tijd overleden, meldt het „Vad." Herman Middendorp is 2 September 1888 te Wolvega geboren. Hij werd onderwijzer en was als zoodanig vele jaren bij het l.o. in Utrecht, later in Den Haag werkzaam. Nadat hij zijn middelbare acte Neder landsch had gehaald, is hij al spoedig naar Amsterdam vertrokken, waar hij zich als leeraar bij het M.O. een goeden naam ver wierf en veel dankbare leerlingen. Reeds op jeugdigen leeftijd publiceerde Herman Middendorp gedichten, die duide lijk den invloed van de groote Tachtigers verrieden, maar waarin toch een eigen toon te beluisteren viel en een fijnzinnige gevoe ligheid trof. Als romanschrijver heeft hij meer bekend heid verkregen, zoowel op zuiver literair ge bied als door zijn vele, dikwijls spannende detective-romans. Ook voor het tooneel heeft Herman Mid dendorp geschreven. Zijn spel in verzen „Mara" beleefde verscheidene opvoeringen. Verschillende tijdschriften hebben verzen van zijn hand opgenomen. HET BROODRANTSOEN VOOR TLTNBOITWARBEIDERS. Binnenkort verstrekking op ruimer schaal Naar ,De Tijd" verneemt, zullen binnen kort aan de arbeiders in het tuinbouwbe drijf op ruimere schaal dan tot nu toe het geval was, broodrantsoenen kunnen wor den verstrekt. De voorbereidende besprekingen bevinden zich reeds in een vergevorderd stadium. HET HOTEL-, CAFÉ- EN RESTAURANT BEDRIJF. Voor-ontwerp voor collectieve arbeids overeenkomst gereed. Tusschen de drie werkgeversbonde. in het hotel-, café- en restaurantbedrijf en de werknemersbonden is, naar de N. R. Crt. meldt principieel overeenstemming be reikt over de totstandkoming van een col lectieve arbeidsovereenkomst voor dit be drijf. In het voor-ontwerp, dat thans gereed is, wordt geen verplichte Zondagsrust voorge schreven, echter wel een vrije dag per week. Voorts is de grondslag gelegd voor een algemeene loonbasis, waarbij de loonen, welke in de goed ingerichte bedrijven wor den betaald, als uitgangspunt hebben ge diend. Beperking van arbeid door vrouwen is in het voor-ontwerp niet opgenomen. Wel zijn in de overeenkomst regelen op genomen voor het zg.n. tronc-stelsel en voor de voorbereiding van het leerlingen wezen. Voorts ligt het in de bedoeling het hotel-, café- en restaurantbedrijf na verloop van vijf jaar te sluiten voor onvoldoend opge leid personeel. De overeenkomst voorziet in de instelling van landelijke bedrijfscommissies en plaat selijke commissies ter uitvoering van de overeenkomst. Daar de collectieve arbeidsovereenkomst zich ook bezig houdt met de vakbekwaam heid van het personeel, is het begrijpelijk, dat in hotelkringen aandacht wordt ge schonken aan het vraagstuk van de vak opleiding. Zoo zijn bij het rijksbureau voor het ho tel-, café-, restaurant- en pensionbedrijf plannen in overweging voor de stichting van een centrale vakschool voor koks. Mr. E. VOGELS GEEN WETHOUDER VAN AMSTERDAM. De benoeming van mr. E. Vogels tot wet houder van Amsterdam zal niet doorgaan, daar mr. Vogels den regeeringscommissarls verzocht heeft om, in verband met zijn ge zondheidstoestand, niet in die functie te worden benoemd. (Vad.) SANEERING VAN NIJMEGEN's OUDE STAD. De gemeenteraad van Nijmegen heeft in zijn gistermiddag gehouden vergadering het voorstel van B. en W„ om over te gaan tot saneering van de oude stad, aangenomen. Het stadsgedeelte, dat vernieuwd zal wor den, ligt tusschen Valkhof, Groot Straat en Muchterstraat en omvat een deel van den westkant der stad tot aan de Vinken- gas en de Kabelgas. De kosten worden ge raamd op 825.000 gulden. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij besluit van den regeeringscommis- saris, burgemeester Voute, is tot directeur van het abattoir en de veemarkt te Am sterdam benoemd de heer R. H. Veenstra, thans keuringsarts-bacterioloog en plaats vervangend directeur. VRIJDAG 14 MAART. Hilversum I, 414,4 M. Nederlandsch Pro gramma: 6.45 Gram.muziek .6.507.00 Och tendgymnastiek 7.30 Gram.muziek 7.45 Ochtendgymnastiek 7.55 Gramjnuziek 8.00 Uitzending voorbereid door de Christ. Radio- Stichting: Schriftlezing en meditatie 8.10 Gram .muziek 8.30 Nieuwsberichten ANP 8.45 Gram.muziek 11.00 Voordracht 11.20 Omroeporkest 12'.00 Gram.muziek 12.10 Esmeralda 12.42 Almanak 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP 1.00 Amuse mentsorkest en soliste 1.45 Gram.muziek Grammuziek 1.55 Reportage 2.15 Geva rieerd programma 3.30 Voor de vrouw 3.40 Vocale duetten met pianobegeleiding 4.00 Uitzending voorbereid door het Vrijzinnig Pro- testantsche Kerkcomité: Cyclus „Lezen in den Bybel" 4.20 Concertgebouworkest (opn.) 5.00 Gram.muziek 5.10 Uit Berlijn: „Gruss aus der Heimat", programma voor de leden van de Duitsche Weermacht 6.00 Esmeralda en solisten 6.42 Almanak 6.45 Lezing „Pro testantisme op den tweesprong" 7.00 Econo mische vragen van den dag (A.NP.) 7.15 "Pianospel en grammuziek 7.30 Berichten (Engelsch) 7.45 Pianospel en gram.muziek 8.00 Nieuwsber. A.N.P. 8.15 Gram.muziek 8.30 Berichten (Engelsch) 8.45 Omroeo- orkest en solisten 9.40 Uitzending voorbereid door het Vrijzinnig Protestantische Kerkcomité: Avondwijding 9.45 Engelsche berichten (A.N. P.) 10.00 Nieuwsber. AN P. Hilversum II, 301,5 M. Nederlandsch Pro gramma 6.45 Gram.muziek 6.507.00 Och tendgymnastiek 7.30 Gram.muziek 7.45 Ochtendgymnastiek 7.55 Gram.muziek 3.30 Nieuwsberichten A.N.P. 8.45 Gram.muziek 10.30 Ensemble Jonny Kroon 11.00 Gram. muziek 11.20 Ensemble Jonnv Kroon 12.00 Berichten 12.15 Orgelspel 12 45 Nieuws- en economische berichten A.N.P. 1.00 Amabile- sextet en soliste 1.45 Gram.muziek 0 Gooisch Symphonie-orkest - 2.40 Cyclus „Schil ders van het Hollandsche landschap" 3.00 Gooisch Symphonie-orkest 3 30 Gram.muz. 4.00 S-S. Harmonie-orkest 4.55 Gram.-mu ziek 5.15 Nieuws-, economischen en beurs berichten A.NP. 5430 Omroeporkest 6.00 HAAGSCHE GERECHTSHOF. Den steun benadeeld* Bij de fa. de N. te Leiden had de ver dachte, die steun trok, nu en dan gewerkt, en er dus verdiend. Hij gaf toen echter niet het volle inkomen op bij den dienst der steunverleening, hetgeen op zeker moment werd ontdekt. Toen bleek, dat hij over lan ger tijd de fraude had gepleegd, waarvoor hij van den Politierechter een gevangenis straf van twee maanden kreeg. In hooger beroep vroeg verdachte een geldboete omdat hij nu een eigen bedrijfje heeft gesticht en dat zou hij kwijt raken als hij gevangenisstraf kreeg. De proc.-generaal vond geen reden om wijziging in de straf te brengen, want der gelijke lieden moeten flink worden gestraft. De verdediger pleitte clementie. Te laat buiten en nog wat. N. O. te Deiden was op 2 October des avonds te laat op straat geweest. Dat feit was niet het eenige, want O. had de om standigheden erger gemaakt, toen de poli tie hem wilde aanhouden. Hij weigerde met den agent mee te gaan, zoodat er een vechtpartij ontstond. Daarbij zag O. kans te ontvluchten en een revolverschot moest hem tot staan, brengen. Wegens verzet te gen de politie had verdachte veertien dagen gevangenisstraf gekregen van de politie rechter en in hooger beroep vorderde de proc.-generaal de bevestiging van dat von nis. Het Hof heeft thans uitspraak gedaan en verdachte opnieuw tot veertien dagen gevangenisstraf veroordeeld. Uitzending voorbereid door de Christ. Radio- Stichting: Causerie „De arbeidersbeweging Jn haar strijd tegen de tuberculose" 6.15 Gram. muziek 6.20 Omroeporkest 6.45 Lezing „Protestantisme op den tweesprong" I-00 Economische vragen van den dag (A.N.P.) 7.15 Hilversumsch vrouwenkoor en orgelsoli 8.008.15 Nieuwsberichten A.NP. GEM. RADIO DISTRIBUTIEBEDRIJF. Vrijdag 14 Maart le programma: 6.4522.00 Nederl. program ma 22.0024.00 Duit-sch programma. 2e programma: 6.4520.15 Nederl. program ma 20.1523.00 Nederla. programma uitslui tend voor Radio Centrales 23.0024.00 Duitscn programma. 3e en 4e programma: van 8.0024.00 Duitscn programma. 4—2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 8