De rede van den Rijkscommissaris LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 13 Maart 1941 AGENDA Winterhulp Nederland (Vervolg van pag. I van het 1« Blad). DE NEDERLANDEN DIT HET RIJKSVERBAND. De ontwikkeling, die ingeluid werd door de regeling der successie van Karei V in 1555, was van toen af verschillend. Toen werden de Nederlanden uitgeleverd aan de Spanjaarden. In den strijd tegen Spanjaar den en tegen het katholicisme veroverden de Nederlanden hun confessloneele en dy nastieke vrijheid, welke tevens beteekende dat zij wegvielen uit het rijksverband, zij het ook een verband dat op zich zelf eigen lijk reeds verbroken was. Men moet echter in het oog houden, dat de bedoeling der Nederlanden primair niet er op gericht was het rijk te verlaten, maar hun volkschen aard te behouden tegenover de Spanjaarden en het katholicisme. En wij weten, dat Mamix van St. Aldegonde als vertegenwoor diger der Nederlanden op den rijksdag te Worms in 1578 in een door volksche ver antwoordelijkheid gedragen redevoering de Duitsche vorsten en stammen heeft bezwo ren, de Nederlanden in den strijd tegen de Spanjaarden niet te verlaten, en niet te dulden, dat deze landen uit het rijksver band zouden worden gescheurd. Toen heeft het rijk gefaald. Confessloneele en dynastieke belangen waren toonaangevend voor de besluiten der machthebbers, volksche en nationale over wegingen telden niet mee. De voltrekking dezer ontwikkeling was het jaar 1648, dat voor de Nederlanders een jaar van blijde herinnering moge zijn, wanneer zij met den toen beginnenden terugtocht uit het klop pende leven van Eurppa, en vooral van het Europeesche midden, voor altijd tevreden willen zijn, een jaar van rouw voor alle Duitschers, aangezien het de manifestatie vormde der ineenstorting van de rijksidee. Het rijk van het Avondland, zooals het door de Carolingers, Saksen en Staufen ge grondvest en opnieuw gegrondvest was, be rustte op de idee der ordening van het Europeesche gebied, waarbij de stammen van Germania de dragers en garanten van deze orde moesten zijn. Rondom deze machtskern schaarden zich zinvol de andere stammen en volkeren, om in de kracht en den ban des vredes van dit rijk het eigen geluk na te streven. Deze in laat ste instantie, zij het ook onbewust, op volk sche selectie berustende idee is verdrongen door confessloneele en dynastieke belangen en het rijk, dat gedragen werd door deze idee, viel uiteen. Daarmede waren echter ook de banden der orde en van het harmo nische evenwicht losgemaakt. De randge bieden van het machtsgebied, waartoe se dert 1648 met de afscheiding van het rijk ook de Nederlanden waren gekomen, waren zonder gemeenschappelijk zwaartepunt en wijdden zich aan eigen taak. Erkend moet worden, dat de volkeren en stammen van deze randgebieden en daaronder versta ik niet alleen de gebieden die eens afhankelijk geweest waren van het rijk, maar ook die, welke zich richtten naar het machtszwaartepunt van het rijk, zon der deelen te zijn geweest van dit belan- gengebied uit de kracht van hun Ger- maansch-voiksche substantie buitengewone prestaties hebben volbracht. Wij herinneren ons de even koene als geniale veldtochten van Karei XII en tot deze categorie van appreciatie behooren de kolonisatie van de Hollanders, voorts de prestaties op het gebied van den dijkbouw en van de waterbouwkunde in het alge meen, van den scheepsbouw en tenslotte ook hun prestaties in land- en tuinbouw. Indien wij hieraan nog het unieke van de Nederlandsche schilderkunst en de belang rijke prestaties op wetenschappelijk, vooral medisch gebied toevoegen, dan vormt zich voor ons, toeschouwers en buitenstaanders, het beeld van karakter en prestaties, dat wij als typisch Nederlandsch en Hollandsch kunnen qualificeeren, en dat de waarden inhoudt, die wij als waarlijk Nederlandsch kenschetsten en die wij als een verrijking van het geheele Avondland erkennen en niet willen missen. Een crltlsche beschouwing, juist van de koloniale prestaties en haar resultaten, be wijst ons evenwel hoe Holland door dezen rijkdom in afhankelijkheid geraakte. De volksche basis, die ter beschikking van het Hollandsche en Nederlandsche volk stond, was te smal om deze afgelegen rijkdom men uit eigen kracht te beveiligen en was oorzaak, dat Nederland uitkeek naar een beschermende mogelijkheid, die zoo al niet juridisch, dan toch in feite erkend werd en maakte de Nederlandsche politiek, econo misch en ten slotte maatschappelijk van Engeland afhankelijk. Dit Nederlandsche rijlt, dat zichzelf niet kon verdedigen, moest zich geestelijk steeds meer op inter nationale betrekkingen en banden oriën- teeren en belanghebbende bij een vredes politiek tot eiken prijs worden. De rijke economische basis overzee leidde boven dien ln het moederland tot een zelfvol daanheid, die ten slotte tot stilstand leidt. Het kan zijn, dat de Nederlander in den Duitscher een element ziet, dat eeuwig be roering. opwinding en onrust teweeg brengt een die nooit tevreden, onvoltooid en steeds in wording is. De grenzen van het Duitsche volk, die naar bijna alle zijden geografisch onbeschermd open lagen en bloot stonden aan het voortdurende op dringen van volken van vreemd bloed, dwongen den Duitscher een strijder en eeuwig zoekende en strevende te worden. De Nederlander en vooral de Hollander meende voor zijn eeuwenlange afscheiding een zelfvoldane veiligheid als het hem eigene te hebben gevonden. Indien deze toestand als van bijzondere waarde en als het wezen van den Nederlander gevoeld mocht worden, dan zal men begrijpen, dat het Duitsche volk hiervoor niet hetzelfde begrip kan toonen als voor die eigenschap pen van den Nederlander, waardoor deze zijn kolonlsatorische en cultureele presta ties heeft volbracht. Wij bezitten des te minder begrip voor dezen terugtocht naar de idylle, omdat deze toestand voortvloei de uit een voor de Nederlanders gunstige situatie, die in haar grondslagen name lijk oplossing van de Europeesche machbs- kern en verlegging van het zwaartepunt van de macht naar de kusten van den At lantischen Oceaan gericht was tegen de levensbelangen van het Duitsche volk, Vooral echter is deze toestand en de daarmee verbonden geesteshouding hoogst dubieus en misschien zelfs een gevaar voor de handhaving avn de ware kern des volks, op een oogenbllk waarop de krachtlijnen op het terrein der internationale politiek, die door haar rust aan deze situatie het aanzijn gaven, eenlgerlel wijziging onder gaan. Deze situatie leidde tot een geesteshou ding, waarvan wij Duitschers meenen, dat wij haar ln het belang van ons volk heb ben overwonnen, namelijk tot het libera lisme, dat toegankelijk ls voor en bloot staat aan Internationale gedachtenreeksen en banden. Datgene wat ons thans als de huidige cul tuur in Nederland aan prestaties tegemoet treedt en het getuigenis vormt van de cultu reele prestaties der laatste decennia, zooals wij dat ook bij ons konden waarnemen, draagt denzelfden stempel en vertoont het zelfde uiterlijk als prestaties van dat genre in een willekeurig ander land van het libe ralisme. Vierkante dobbelsteenen, die de laatste openbaring van de architectuur moeten voorstellen en slechts aan de stof felijke wetten van de bouwstof onderworpen zijn en niet gevormd door de idee van den kunstenaar, staan hier in Nederland op de zelfde wijze als zij eens bij ons in Dultsch- land gebouwd zijn of in een ander land staan, waar een liberaal-Internationaal ge- depraveerde geest onder Joodschen invloed de cultuur poogde te influenceeren, hetzij in Frankrijk, Engeland, Amerika of den Oriënt. En op dezelfde wijze zijn ongetwijfeld ook nog vele andere levensuitingen onvolksch en derhalve on-Nederlandsch geworden, waaraan de Nederlander thans gewend is en waarin hij niet wil worden gestoord. DE GEBEURTENISSEN IN MEI. Als ik spreek van een stilstand van dit volk, dat moet ik constateeren, dat juist de ervaringen en gebeurtenissen van 1015 Mei het bewijs leveren, dat dit volk niet in zijn substantie, maar in zijn geesteshouding en leiding een tekortkoming vertoonde op het gebied waarop de kracht van een natie zich in de eerste plaats moet uiten, namelijk op het gebied van den strijd. Nederlandsche soldaten hebben goed ge vochten en de Nederlandsche bevolking heeft zich in deze strljdperlode behoorlijk gedragen, maar de leiding ls volslagen te kort geschoten, want anders kon de weer kracht van een volk van negen millioen Germanen niet in zoo korten tijd bezwijken, ofschoon toch slechts een numeriek uiterst bescheiden, zij het ook kwalitatief superieur deel van de Duitsche v/eermacht tegenover haar stond. Ik vermeld deze bijzonderheden niet om in een of anderen Nederlander een bittere herinnering of gewaarwording op te wekken, doch slechts omdat ik mij genoopt voel alle dingen, die hier op het spel staan, met waarlijk bezorgde belangstelling na te speuren. In ieder geval constateeren wij, Duitschers, dat de Nederlanders over buitengewoon hooge innerlijke waarden beschikken, die wij verheugd als eigen schappen van hun Germaansche bloed begroeten, dat de Nederlanders als Germaansch randgebied op zichzelf aangewezen buitengewone prestaties hebben volbracht, dat zij echter als ge volg van de resultaten dezer prestaties verzonken zijn in een idylle, die op som mige gebieden reeds een stilstand in de ontwikkeling van de levenskrachten der natie heeft beteekend. De verstoring van deze idylle doet thans onaange naam aan, maar zij mag niet geacht worden het Nederlandsche wezen ln het nauw te brengen. NIEUWE ORDENING VAN EUROPA. De weg der geschiedenis, die eeuwen ge leden na de verbrijzeling van het Europee sche ordenende gezag de macht heeft ver plaatst naar de peripheric van dit wereld deel en van den Atlantischen Oceaan, ketrt thans terug tot een nieuwe ordening van het gebied van Europa met de van nature gegeven machtskern van 85 millioen Duit schers als het grootste raciaal en geestelijk uniforme volk. dat op aarde bestaat, onder de gelijkgerechtigde medewerking van de Germaansche volkeren in het gemeenschap pelijk leefgebied. De weg der reorganisatie is de weg der éénwording van het Duitsche rijk. Hij leidt vla de bevrijdingsoorlogen naar de jaren 1866, 18701871 en 1914 1918, en bereikt Juist op het oogenblik, waarop de vijanden van deze orde, vooral de Engelschen en de Internationaal georiën teerde krachten van Jodendom, vrijmetse laars en groot-kapitaal, meenden deze kern definitief van haar macht te hebben be roofd, de doorbraak tot zijn doel. Volgens de beschikking van het lot was blijkbaar de Ineenstorting van het Jaar 1918 en de be handeling van de volgende jaren, die het volk van zijn waardigheid wilde berooven en zijn vernietiging wilde, noodlg om het geheele Duitsche volk te laten oplaaien tot de grootste prestatie, gedragen door de ge- loovlge bereidheid en strijdvaardigheid van het nationaal-socialisme als slechts volken en menschen aangegrepen heeft in die tijd perken, die wij thans als tijdwende ln de geschiedenis aanmerken. Wij bespeuren deze opdracht, gericht tot het Duitsche volk en het Germaansche bloed in ons, maar wij buigen ons In dank en deemoed voor het lot, dat ons als voorwaarde en waarborg voor onzen strijd en overwinning den Führer heeft gegeven. Want de combinatie van geloof aan zijn roeping en van den wil tot verwerkelijking daarvan in de unieke verschijning van Adolf Hitler, is voorwaarde voor den opbouw van het nieuwe Europa, waarmee wereldgeschiedenis wordt ge maakt. Ook in het Nederlandsche volk zijn er mannen geweest, die de nieuwe vorming van de volksche gemeenschap voorvoelden en bereid waren zich hiervoor te geven. Wij weten evenwel, dat van het oogenblik af, waarop de beweging van den Führer in het Rijk aan de macht kwam en 21 Maart is de dag van Potsdam, waarop acht jaar geleden de strijd voor het recht van het Duitsche volk langs den weg van een le gale ontwikkeling zijn constitutloneele uit drukking heeft gevonden de nihilisti sche, internationale krachten benevens de volksche vijanden van het Duitsche volk samengezworen hadden nooit meer een na- tionaal-socialistische beweging legaal te laten opkomen, doch met verloochening en vervalsching Van de eigen stelregels, die het liberaal-democratische stelsel had op gesteld met alle gewelddadige middelen de nationaal-sociallstische partijen te onder drukken. Indien derhalve deze partijen ln eenig ander land niet langs den weg van stemmenwerving en bereiking van een meerderheid aan de macht gekomen zijn, dan pleit dit niet tegen het nationaal-so cialisme, maar bewijst slechts met welk een terreur de verdwijnende krachten haar stellingen hebben verdedigd. Juist wij uit de Qstmark weten dat, want ofschoon de overwegende meerderheid van het Duit sche volk in den voormaligen bondsstaat Oostenrijk niet meer wilde weten van dit Oostenrijkerschap, waarvan tot vervelens toe gewaagd werd. doch nog slechts wilde terugkeeren tot 't Rijk. hebben alle krach ten van internationale en confessioneele groepeeringen zich tegen deze verwezen lijking van den volkswil verzet. Wij groeten al deze medestrijders voor een nieuwe, ge lukkiger ordening van ons werelddeel, die vervuld zijn van de beteekenls en ver plichting van de nationaal-soclalistische idee. Het Nederlandsche volk, dat in zijn meer derheid afzijdig bleef van de groote ge beurtenis, die op de wereld voorbereid werd, liet zich ter handhaving van zijn idylle door de toenmalige leiders door de bank gezworen vijanden van het nieuwe Duitschland alles voorpraten, wat hoe dan ook tegen het Duitsche rijk en tegen het nationaal-socialisme pleitte. Het is in het geheel niet meer noodzakelijk thans erbij stil te staan, hoe onneutraal deze houding destijds was en hoe het Neder landsche volk duldde, dat bij alle gele genheden, waar openlijk maar ook particu lier een meening geuit werd, het venijn van den haat door de vijanden van het Duitsche rijk het volk werd Ingegeven. Wij zouden gaarne willen gelooven, dat het Nederlandsche volk op zichzelf in het ge heel niet zoo onder den indruk van deze dingen verkeerde, maar dat het te zeer ge wend was zijn politieke meening door wei nige enkelingen te laten vormen om voor de rest in zijn rust te kunnen volharden. De objectieve schuld blijft bestaan, want voor ons natlonaal-soclallsten, die strijden voor de verwerkelijking van onze idee, heeft niet de meer of minder actieve onverschil ligheid van een meerderheid beteekenls, maar wel de van haat en vernietigingswil vervulde handelwijze dergenen, die voor deze meerderheid optreden. Met allen na druk wijs ik op dit verschijnsel. ONVERANTWOORDELIJK OPTREDEN. Het heeft den schijn alsof thans weer een schaar verblinde, onverantwoordelijke stokers en schreeuwers de meening van het Nederlandsche volk wil vormen en ver tegenwoordigen. Als de Nederlanders zich dat laten welgevallen, zullen zij ten slotte nogmaals ln hun geheel de gevolgen van een dergelijk optreden krijgen te dragen. Als in een duel op leven en dood iemand er bij staat, die door schampere en ook van haat vervulde opmerkingen zijn afkeer je gens één der strijdenden tot uiting brengt, dan mag deze belangstellende toeschouwer zich niet verbazen, als deze strijder op het oogenblik, waarop hij daartoe gelegenheid en armslag heeft, dezen geïnteresseerden toeschouwer van het terrein van den strijd doet verdwijnen. Want het hoogste gebod, namelijk te zorgen voor het bestaan van het eigen volk, geeft ook de verplichting kan sen op gevaar te doen verdwijnen, die uit de aanwezigheid van een zoo onneutralen waarnemer kunnen voortvloeien. Dit geldt ook voor dezen strijd om het bestaan van het Duitsche volk, nog afgezien daarvan, dat wij de tastbare bewijzen in handen heb ben, dat onze vijanden zich bij hun plan nen geenszins meer door de neutraliteit van Nederland gebonden achtten en op Ne derïandschen bodem doodelijke samenzwe ringen tegen den Führer en het Duitsche Rijk pleegden en dat leidende persoonlijk heden ln Nederland bewust bij dit streven toegezien en daaraan hun medewerking hebben verleend. BURGERLIJK BESTUUR. Zoo kwam het tot den tienden Mei en na de verbrijzeling van den tegenstand der Nederlanders tot Invoering van het Rijks commissariaat. Uit het feit, dat in de be zette gebieden ten Westen van de oude grens van het Duitsche rijk uitsluitend in Nederland een burgerlijk bestuur werd in gevoerd, valt af te leiden, dat de Führer Nederland niet in de eerste plaats behan deld wilde weten van het standpunt, dat het een door de Duitsche militaire macht bezet land is. Deze bedoeling kan verkeerd begrepen worden en dat geschiedt door ve len, die onvoorwaardelijk in de rol van vijand van het Duitsche volk en Rijk willen blijven. Welaan, deze lieden kunnen wij helpen, maar de beslissing ls reeds gevallen, want dan staan wij niet als vijanden tegenover elkaar, maar als overwinnaar en overwon nene. Met welke bedoelingen wij Duitschers hier gekomen zijn, is herhaaldelijk en vol doende verklaard. Reeds in den oproep bij de instelling van het Rijkscommissariaat hebben wij verklaard, dat het Nederland sche recht zooveel mogelijk van kracht zal blijven en bestuur door de Nederlandsche instanties zal geschieden onder de toege voegde voorwaarde, dat het Nederlandsche volk met begrip en beheersching de door de bezettende mogendheid gegeven voorschrif ten zal opvolgen. Vooral echter werd den Nederlanders verkondigd, dat zij hun land en hun vrijheid voor de toekomst in veilig heid vermogen te stellen, indien zij de taak, die uit het gemeenschappelijke lot voort komt, zullen vervullen. Deze verzekeringen van een genre, zooa'.s zij wel nooit eerder aan een overwonnen volk gedaan zuilen zijn hebben wij krachtens de ons bewuste ver antwoordelijkheid voor het Germaansche bloed zelfs gegeven, al ontbreekt bij den hiermede begiftigde besef vo.or de beteeke nls van deze-drijfveer cmzer ha-ndelvrfj^e. DE POITIEKE WILSVORMING. Volgens deze beginselen is het be stuur en de leiding in Nederland inge richt, en na de politieke situatie, zooals deze bestond, onderzocht en geconsta teerd te hebben, heb ik 26 Juli in een rede voor het „Arbeitsbereich" in Den Haag verklaard, dat de politieke wils vorming een zaak van de Nederlanders is, doch dat wij Duitschers ons al naar den uitslag van deze wilsvorming ons standpunt zullen voorbehouden en dat wij in geen geval ooit zullen dulden, dat ooit toestanden terugkeeren, die weer tot een tienden Mei 1940 zouden kun nen leiden. De vrijheid van politieke be slissing, de daarmee aan de Nederlan ders gegeven is, zal slechts in zooverre beteekenls hebben, als de houding, die de Nederlanders in dezen beslissenden strijd van het Duitsche volk voor de toekomstige vorming van Europa aan nemen, den doorslag zal geven bij de bepaling van de plaats der Nederlan ders in de toekomst. Ik geloof, dat deze verklaringen helder en duidelijk zijn. Het is mij althans niet mogelijk, in te zien hoe men nog duidelijker en helder der kan spreken. Ik heb het niet juist geacht ln het ver volg aan deze verklaringen nog veel toe te voegen, want ik ben nog steeds besloten de Nederlanders althans in groote meerder- heid voor nuchtere, ernstig wikkende men schen te houden, die ln staat zijn woorden en hun eigenlijke beteekenis te begrijpen. Deze verklaring in herhaalde toespraken steeds weer te herhalen, scheen mij voor de Nederlanders ongepast en onjuist in ver band met den ernst van mijn woorden. Ik heb derhalve in de nieuwjaarsboodschap- 1941 uitsluitend duidelijk gemaakt, dat thans de teerling geworpen wordt, want de nieuwe opbouw van Europa is begonnen en ieder afzonderlijk is voor de beslissing ge steld: met ons of tegen ons tertium non datur. In de toekomst spreken en gelden daden. Thans zijn reëele, doch harde handelin gen verricht en er zal wel niemand meer zijn, die er aan twijfelt, dat de bezettende mogendheid, gedragen door de strijdvaar dige idee van het nationaal-socialisme, be sloten ls haar. naar ik met nadruk ver klaar, steeds tijdig verkondigde doeleinden en bedoelingen onverbiddelijk te verwezen lijken. Dit verschaft thans gelegenheid de uiteenzettingen over de lotsgemeenschap van het Nederlandsche en het Duitsche volk, die weliswaar misschien nog hier en daar geloochend wordt, doch eigenlijk reeds een feit is geworden, voort te zetten en vooral de ervaringen met de reactie tot dusver na te gaan om naar ik althans voor mijn deel met nadruk betoog voor beide partijen nuttige conclusies te trekken. Hoe heeft het Nederlandsche volk gerea geerd? DE TOESTAND HIER TE LANDE. Indien men geloof wilde slaan aan ge ruchten, die in het vijandelijke buitenland worden verbreid of door de vijanden in het neutrale buitenland in omloop worden ge bracht, zou men moeten aannemen, dat in dit land hier hongersnood heerscht, dat de Nederlandsche arbeider door Duitsche po litiemannen met den bajonet op het ge weer naar zijn werk wordt gebracht, dat een wilde moordende vijandschap tusschen de Duitschers en de Nederlanders in dit land bestaat en het Nederlandsche volk zich in een staat van volkomen knecht schap bevindt. In dit land is sinds de bezetting nog geen mensch verhongerd. Het geval heeft zich ook nog niet voorgedaan, dat een Nederlan der door politiemaatregelen ln zijn hoogst persoonlijk besluit werk aan te nemen of niet werd gedwongen. Ik geloof echter te kunnen zeggen, dat in dit land, als men in aanmerking neemt, dat het toch bezet ge bied vlak bij het vijandelijke front is, een waarlijk ongelooflijke vrijheid voor politieke activiteit bestaat, want de neerslag van dit leven in de politieberichten, die toch niet het geheele politieke leven vormt, is groot genoeg. Tenslotte behooren bij vechtpartijen ingegooide ruiten -€n dergelijke uitingen van politiek leven toch altijd tenminste twee elkaar bestrijdende politieke elemen ten. Zij moeten er dus belde zijn en beide de mogelijkheid bezitten hun bestaan zoo drastisch te bewijzen. Het is derhalve ook niet juist, als de een of ander beweert, dat hier politieke bewegingen haar bestaan lei den op de punten van de Duitsche bajonet ten. Een dergelijke bewering getuigt van gebrek aan kennis van de doeltreffendheid der Duitsche' bajonetten. Indien wij name lijk inderdaad de bedoeling hadden hier een politieke beweging onder bescherming de Duitsche bajonetten en met haar hulp te forceeren, dan zou er binnen weinige weken in dit land in het geheel niemand meex zijn, die het slechts kon of zou'wagen in woord of geschrift of metterdaad een eenigszms oppositioneele houding tegen over deze zoogenaamd geprotegeerde bewe ging aan te nemen. DE N.S.B. Nog steeds geldt, dat wij den Nederlan ders geen politieke overtuiging willen op dringen. Het spreekt echter vanzelf, dat de terroristische geest, die in alle liberaal-de mocratische landen tegen de nationaal-so- cialistisdhe bewegingen losbrak op hot oogenblik, waarop het nationaal-socialisme in het Duitsche Rijk aan de macht was ge komen, in Nederland word gebroken. Dat de politieke strijd na 'n dergelijke periode van onderdrukking niet met glacé-hand schoenen wordt gevoerd, valt niet te ver wonderen en bewaren tegen de hardheid van dezen strijd tellen bij mij niet veel zwaarder dan de kreet „houdt den dief" Indien men mij thans zou tegenwer pen, dat slechts de nationaal-socialis- ten in formatie mogen marcheeren, dan zeg ik „dat spreekt vanzelf", want de nationaal-socialisten hebben bewezen en bewijzen dagelijks, dat zij den weg van de lótsgemeenschap met het Duit sche volk willen gaan. Alle anderen zijn tot dusver niet geslaagd in de levering van dit bewijs, velen hebben daartoe zeJfs nog geen poging gedaan. Indien HEDEN. Katwy k-aan-Zee (Casa Cara): Spr. ds. Ottevanger van Leiden. IVz uur nam. Oegstgeest (Witte Huis): Ledenvergade. ring „Groene Kruis". 8 uur nam. Zondag. Leidsch Volkshuis: Concert Reg. Wynanda, Janny v. Wering en Jules v. Oven, 3% uur nam. DAGELIJKS. Lakenhal: LK.V. Schilderijententoonstelling Kees Verwey (tot 16 Maart). 104, 's Zondags 1—4 uur. OrVERSEN 's Dinsdags: 1ste Binnenvestgracht 22: Ge legenheid tot inenting tegen typhus en diph- terle. 11—3 uur. 'sDinsdags: Oude Rijn 44 c: Prot. Bureau voor Sociale Adviezen. 78 uur nam. 8 Dinsdag. Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau 914—11 uur voarm Arbeidsbeurs (Levendaal)iedere derde Dins dag der maand consultatiebureau voor onvol- waardlgeD 7—8 aur nam s Donderdags Wykgebouw „Betfcesda* (Hoel- strsat 44—46): Consultatiebureau voor Alcoho listen 6 aur nam. '8 Vrijdags, Init. voor Praeventtere Genees kunde Consultatiebureau v. Beroepskeuze 4—5. BIOSCOPEN. 118 jaar; 14 Jaar; alle leeftyden. Luxor-theater: „Lajla". Dagelijks nam. 2 en 8 uur, 's Zondags 2—7 uur doorloopende voorstelling. Lido-theater: .Moord ln de villa Hardin" t Dageiyks 7% uur nam.; 's Zondags te 2, 4.30 en IVs u-, Woensd. en ZatercL matinée 2.30 u. Trianon-theater: „De misdaad van Fabreani" Dagelijks 2 en 8 uur, 's Zondags van 2—6.30 uur doorl. voorstelling. Casino-theater: „Ridders in lompen" 5 Dagelijks 8 uur; Zaterdags ook 2% uur, Zon dags te 2, 4% en 8 uur. Rex-theater: „Truxa" t Dagelijks 2 en 8 uur nam.; '«Zondags van 2630 uur dcorl. voortelling. Nova-theater (Katwijk aan Zee): nam. 7% uur (Zondags gesloten): „De groote leugen". De avond-, nacht en Zondagsdienst der apo theken te Leiden wordt van Zaterdag 8 Maart 20 uur tot Zaterdag 15 Maart 8 uur waarge nomen door de Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807 en de Apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48, teL 21060. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waar genomen door de Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, teL 26274. O O 9 LUCHTTEMPERATUUR. 9 uür voorin.: 0 gr. C. (32 gr. F.). Gironummer v»n de W. H. N. 55!) 3. De Bank van de W.H.N. is Kas- vereeniging N. V. Amsterdam. Postgironummer 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler teven. men aan deze krachten het recht zou geven formaties te vormen, zou dit niets anders zijn dan den weg voor een nieu wen lOden Mei open te stellen. Zoo zal de politieke strijd in Neder land zijn loop nemen, vooizoover de be zettende mogendheid dit kan toelaten met het oog op de noodzaak tot hand having van de orde in dit land. Ik zelf geloof, dat de nationaal-socialistische beweging in steeds klaarder begrip voor haar politieke taak en beteekenis in toenemende mate haar bemoeiingen er steeds meer op zal richten om iederen Nederïandschen volksgenoot afzonder lijk van de juistheid van de politieke idee van bet nationaal-socialisme voor het welzijn van het Nederlandsche volk te overtuigen om zoo door het winnen van de politiek-toonaangevende lagen tot de dragende politieke beweging van het Nederlandsche volk te worden. Terwijl aldus de politieke krachten bin nen de haar toegestane ruimte tot uiting komen en bewijzen kunnen, dat zij in staat zijn, leiding te geven, hebben arbei ders, boeren en burgers door hun gedrag blijk gegeven van hun standpunt ten aan zien van den gegeven bezettingstoestand. Men kan zeggen, dat de Nederlanders over het algemeen afwachtend, met een zekere terughouding, doch voor het grootste deel belangstellend het heden beschouwen en aan de toekomst denken. In het bijzonder uit arbeiderskringen hooren wij steeds vra gen en stemmen, die de belangstelling voor het nationaal-socialisme bewijzen. Het is duidelijk, dat de invoering van de econo mische en persoonlijke beperkingen, die in verband met den oorlog nu eenmaal noodzakelijk zijn, niet de geschikte vorm is om den Nederïandschen arbeider te too nen, wat wij onder nationaal-socialisme en de resultaten hiervan voor den arbeider verstaan. Ik ben er echter zeker van, dat de Ne derlandsche arbeider, zooals iedere andere arbeider, zioh door het feit van zulke be perkingen niet laat beïnvloeden, daar hij de onvermijdelijkheid er van inziet, als hij maar weet, dat het er om gaat, de stabi liteit en gelijkmatigheid van de levensmid delenvoorziening, juist voor den arbeider, te verzekeren. VOEDSELVOORZIENING. Ofschoon Engeland door het geniepigs en onmenschelijke wapen der blokkade zijn militaire en verraderlijke succes van het jaar 1918 wilde herhalen en het heden nog door dpp vromen lord Halifax voor ver. keerd bej' pen menschelijkheid laat ver» 2-2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 6