LAATSTE BERICHTEN IDDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 13 Maart 1941 KERK- EN SCHOOLNIEUWS VISSCHERfJ-BERICHTEN Gemeenteraad van Leiden UN/T IN UITEREN BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Binnenland Dr H. Schokking overleden Buitenland Duitsch weermachtsbericht Italiaansch weermachtsbericht SPORT BEURSO VERZICHT MARKT IERKIIIIN stichting tot bevordering der leid sc he hortus-belangen. Voordracht van Dr. N. Tinbergen. In de bovenzaal van de Meisjes H.BJS. :tn de Garenmarkt, hield de Stichting tot jvordering van de belangen van den gortus Botanicus alhier een bijeenkomst in bekendmaking van den uitslag der in Ift vorige voor- en najaar uitgeschreven prijsvragen. De voorzitter der Stichting, de heer A. j M. van Dijk, heette de belangstellenden rurtehjik welkom, dankte mej. van Hoven, directrice der school, voor het beschikbaar «Hen dezer zaal en gaf vervolgens het word aan dr. N. Tinbergen, die een door lichtbeelden verduidelijkte lezing hield over tet onderwerp: „Een jaar bij de Oost- Groenlandsche Eskimo's'*. Dr. Tinbergen heeft een achttal jaren «leden een reis gemaakt naar Groenland In met zijn vrouw een jaar onder de be- poners van Groenland geleefd. Hij was er loor gewaarschuwd, dat het er koud was, «t er geen gas, electriciteit of waterleiding tas, maarhij had er zich niet door dien afschrikken, hij had de reis onder- omen en heeft zijn plan volbracht. Gaar- :t wilde spr. van zijn ervaringen eenige binikken. en flitsen weergeven en dit deed jij aan de hand van een fraaie collectie lichtbeelden. Deze lieten ons de Eskimo's zien in hun lagelijksche leven, hun zeden en gewoon- icn, him kleeding en schoeisel, enz. We agen de Eskimo's in hun wintersche en hun zomersche verblijfplaatsen, we bewon- jcrden het land als het gehuld lag onder ie metershooge sneeuwmassa's. Dan liet dr. Tinbergen den toeschouwers Groenland aardrijkskundig zien met zijn detachers, fjorden en prachtige vergezich ten; we maakten kennis met de vervoers middelen der bewoners, het vervoer per [cot en per hondenslee, de voedselvoor ziening met vischvangst en zeehonden- jïcht, het kajakvaren en meer bijzonder heden, die het geheel tot een interessant retenschappelijk uurtje maakten. De voorzitter dankte dr. Tinbergen voor rijn voordracht en ging na een korte pauze lier tot het bekendmaken van den uitslag der uitgeschreven prijsvragen. Deze prijsvragen waren resp. In het voor in najaar uitgeschreven voor leerlingen ran middelbare scholen of daarmede gelijk te stellen inrichtingen van onderwijs. Het onderwerp van de eerste prijsvraag tas een besohrijvimg met teekening te ge ien van uitloopende takken van boomen si heesters: de tweede prijsvraag eischte «n teekening en beschrijving van een ver kleurende of besdragende 'herfsttak. Het resultaat van de eerste prijsvraag was Ie prijs mej. L. v. d. Plas (Stèd. Gymna- sium)2e pr. mej. J. Kobes (Chr. HBS), 3e pr H. Volbeda (Chr. HBS). Voor de tweede prijsvraag bestond veel meer belangstelling. Het feit, dat de eerste prijsvraag lm de eerste oorlogsdagen viel, zal daaraan wel niet vreemd geweest zijn. De deelnemers aan de tweede prijsvraag aaren in twee groepen verdeeld. De Chr. Kweekschool had twee groote inzendingen bijgedragen. De resultaten waren als volgt: Een algemeene Inzending van de Meisjes- HBS ontving een bijzondere onderscheiding, aiuntte uit door artisticiteit en maakte reeds op het eerste gezicht een uitstekenden ialruk. De persoonlijke resultaten waren: Groep jongeren: le prijs mej. V. James, le pr. mej. N. de Roo, 3e pr. mej. R. Weljer- r.ans (allen van de Meisjes HBS). Groep ouderen: le pr. mej. J. E. Hovius, pr. mej. W. v. d. Vijver. 3e pr. mej. M. v. 1 Graaf (allen Meisjes HBS). Vooral het rerk van mej. Hovius' dient vermeld om haar kunstzinnige zoowel als botanisch zui- ïere uitwerking. De voorzitter reikte de prijzen, welke voor namelijk uit boekwerken bestonden, met lenige welgekozen woorden van geluk- •ensch uit. TOELATING PRIVAAT-DOCENTE. Bij beschikking van den secretaris-gene- nal van het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Oultuurbesohermlng, is tevrouiw T. EhrenfestAfanassjewa, alhier, tot wederopzeggens toegelaten als privaat docente in de faoulteit der wis- en natuur- cmde aan de Rijksuniversiteit alhier, om onderwijs te geven in de grondslagen der (lementair? wis- en natuurkunde. Men zie voor verder Stadsnieuws pag. 2 tin het 3de Blad. NIEUWE UITGAVEN. Bij de N. V. Boekhandel- en Uitgeversmij. v.h. P. van Stockum en Zoon te Den Haag is in frik verschenen „Moleculen en kristallen", een icheel herziene enaanzienlijk vermeerderde frik van „De bouw der moleculen", beide'sa- ingesteld door prof. dr. A. E. van Arkel, hoog leraar aan de Leidsche Universiteit. GEBOREN: Willem. Z. van H. v. Zuilen en G. Gerritsen - Friedricht Gerrit, Z. van G. W. G. Noorhoff fr G. m. Derz Timotheus Johannes Maria, 1 var. N. v. d. Meer en A. M. Schoonderwoerd Wilhelm Jozef Maria, Z. van W. J. ter Haar H. M v. Noort Godefridus Leonardus nj?o, Z. van G. J. v. d. Poel en C. M. v. d. Geest Arnoldus Joannes Maria. Z. van S. Bruines [J1 A j. Spaan Eduardina Johanna. D. van S- G. den Hollander en G. Snoeker Jan- frje, D. van W. Sloos en B. Griekspoor. GETROUWD: ,N- Laman jm. en C. C. de Haas jd. C. jm en E. C. Philipse jd. J. J. Bleiji '::n. en P. J. Buys jd. J. Ravensbergen y en G. Vogelaar jd. J. J. Rozier jm. en v d. Zon jd. B. v. Houten jm. en A. C. d. Laan jd. A. 'W. Pot jm. en M. J. J. Graaf jd. OVERLEDEN: ,J-Voorsluis, Dr. 24 j. C. S. Weers, Wede. C. L. v. d. Lelie 82 j, H. J. Bosman, 18 j. j. l Beijersbergen, Zn 10 j. In 66-jarigen ouderdom is hedenochtend te 's-Gravenhage overleden dr. H. Schok king, emeritus-predikant van de Ned. Her vormde gemeente aldaar. Maandag as. om 12.45 wordt in de Groote kerk te Den Haag een rouwdienst gehou den, waarna om 14.00 uur de teraardebe stelling zal geschieden op de algemeene begraafplaats aan de Kerkhoflaan in Den Haag. Dr. Hendrik Schokking werd 10 April 1874 te Amsterdam geboren. In 1896 candidaat geworden in Noord- Holland bevestigde zijn broer, staatsraad mr. dr. J. Schokking, hem 16 Januari 1898 te Wezep als zijn opvolger in zijn eerste gemeente. In 1903 vertrok dr. Schokking naar Vlaardingen en in 1907 nam hij het beroep naar 's-Gravenhage aan, waar hij zeer vele functies heeft bekleed. Met ingang van 1 Februari 1940 was hem op zijn verzoek eervol emeritaat verleend. Hij was officier in de orde van Oranje- Nassau. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. In den nacht van Woensdag op Don derdag zijn hier te lande tengevolge van Engelsohe luchtaanvallen één burger ge dood en verscheidene andere gewond. In het Zuiden des lands zijn eenige woonhui zen zwaar beschadigd. LE FUR OVER DE FRANSCHE CONVOYEERING. De bekende rechtsgeleerde prof. Louis le Fur, hoogleeraa/r in het volkenrecht aan de universiteit te Parijs, heeft in de Petit Pa- rislen een artikel geschreven, waarin hij het besluit der Fransche regeering tot ccm- voyeering der schepen, die levensmiddelen vervoeren, een beslissing noemt, die op het recht van noodweer steunt. De Vereenigde Staten, aldus le Fur, achten het recht van noodweer zóó belangrijk, dat zij nooit, zelfs nijet bij het tot stand komen van het Briand-Kellogg-pact afstand hebben willen doen van het recht, in geval van noodweer eenzijdig te beslissen, zonder arbitrage of internationale rechtspraak af te wachten. Wat Engeland 'betreft, niemand zal dur ven zeggen, dat het van het recht van nood weer heeft afgezien, zoodra zijn belangen op het spel- stonden. Le Fur wijst voorts op den slechten oogst van 1940 en op de moeilijkheden, die ook in 1941 bestaan. Het niet-bezette, het bezette Frankrijk en ander bezet gebied zullen in dit en het volgende jaar slechts kunnen leven van aanvoer uit andere lan den. In deze omstandigheden ligt het geval van noodweer duidelijk. Alle risico, ook een oorlog met Engeland, is geringer dan het gevaar van honger en dat gevaar bedreigt Frankrijk, wanneer het geen aanvoer van overzee krijgt. Daarom juichen alle Fran- schen, die den dreigenden hongersnood van den afgeloopen winter beleefd hebben, de besluiten van Pétain en Darlan toe (DNB) REORGANISATIES VAN IIET TSJOENGKINGREGIME? De Nitsji Nitsji Shimboen meldt uit Sjanghai, dat er een reorganisatie van het Tsjoenkingregime is ingevoerd, waarbij de sovjetinvloed is uitgeschakeld en vervangen door de politieke en economische afhanke lijkheid van de V. St. Deze heroriënteering der politiek van Tsjoengking is volgens dit bericht ingetreden na het bezoek van den president der Chineesche Bank aan Was hington en is definitief gesanctionneerd 11a den terugkeer van Currie, den raadgever van Roosevelt. Redenen voor de heroriën teering zijn, behalve het feit, dat de V. St. 100 millioen dollar geven voor de stabilisa tie van de Tsjoengking valuta, Amerikaan- sche leeningen, waarvoor als waarborg spoorlijnen, verkeerswegens, vitale in dustrieën en hydro-electrische fabrieken moeten dienen. Reeds zouden 80 Amerikaan sche deskundigen onderweg zijn om het complex problemen te bestudeeren. Voorts krijgt Tsjoengking zware bommenwerpers, gevechtsvliegtuigen, jagers en zwaar ge schut. Tsjoengking verklaart accoord te gaan met het afstaan van luchtsteunpun- ten aan de V. St., aldus meldt het genoem de blad, ingeval een oorlog mocht uitbreken tusschen Japan en de V. St. (DN.B.) AMERIKA'S HULP AAN ENGELAND. De speaker, Rayburn, heeft medegedeeld, dat de debatten in het Huis van Afgevaar digden over het voorstel van Roosevelt be treffende goedkeuring van een crediet van 7 milliard dollar binnen het kader van de wet op de hulpverleening aan Engeland waarschijnlijk reeds Maandag of Dinsdag zuilen beginnen. Tevoren zal de crediet- commissie vertegenwoordigers van de re geering over het voorstel hooren. De Amerikaansche regeering heeft, naar de bladen uit Washington melden, den on- gelimiteerden uitvoer van vliegtutgbenzine met hoog octaangehalte en van olie naar alle deelen van het Britsohe rijk toege staan. Tot dusver was de uitvoer van deze stoffen slechts veroorloofd binnen het westelijke halfrond. Ambtenaren van het Amerikaansche mi nisterie van landbouw hebben verklaardt te verwachten, dat Engeland binnenkort op grond van de wet tot hulpverleening levensmiddelen van de Ver. Staten zal vra gen. Engeland zal waarschijnlijk spek, vet. kaas, gecondenseerde melk, melk in blik, bconen, gedroogde vruchten, vruch tensappen en eieren verlangen Uit Lon den wordt gemeld, dat het ministerie van voedselvoorziening reeds een commissie heeft benoemd, die naar Washington zal vertrekken om te onderhandelen over leve rantie van levensmiddelen aan Engeland (D.NjB.). 'ZWARE LUCHTAANVAL OP LIVERPOOL- BIRKENHEAD. Het opperbevel van de Duitsche Weer macht maakt heden bekend: Verscheidene honderden Duitsche ge vechtsvliegtuigen hebben gedurende den geheelen nacht bij maneschijn en helder uitzicht onafgebroken en met zeer groot succes de haveninstallaties van Liverpool-Birkenhead aangevallen. Talrijke haveninrichtingen en opslag plaatsen van levensmiddelen alsmede aan de haven gelegen fabrieken werden verwoest of zwaar getroffen. Verschei dene schepen geraakten in brand. Andere nachtelijke aanvallen van zwak kere formaties gevechtsvliegtuigen waren gericht op militaire doelen en fabrieken in Schotland en het Zuiden van Engeland. Verkenningsvliegtuigen plaatsten bij aan vallen op konvooien aan de Oostkust van Engeland voltreffers op drie groote koop vaardijschepen en brachten een schip van 1000 brt. in het zeegebied van Great-Yar mouth tot zinken. Lichte gevechtsvliegtui gen vernielden overdag hangars en schuil plaatsen op e,en vliegveld in Zuid-Engeland. Een „Schnellboot" bracht bij een aanval op de Zuidoostkust van Engeland een Brit- schen torpedojager tot zinken. In het gebied van de Middellandsche Zee ondernamen Duitsche gevechtsvliegtuigen te zamen met Italiaansche formaties, ge wapende verkenningen naar het eiland Malta. In Noord-Afrika bestreed het Duitsche luchtwapen Britsohe colonnes voertuigen en concentraties automobielen op doeltreffen de wijze met bommen en boordwapenen. De vijand wierp vannacht brand- en bri santbommen in gTOoten getale op plaatsen van het Noordduitsche kustgebied alsmede op de Rijkshoofdstad. In woonwijken werd een aantal gebouwen, waaronder kerken en ziekenhuizen, beschadigd. Industrieele in stallaties leden slechts onaanzienlijke schade. Onder de burgerbevolking valt een reeks dooden en gewonden te betreuren. Tien der aanvallende vliegtuigen werden door nachtjagers en luchtdoelartillerie neergeschoten. Bovendien verloor de vijand overdag drie vliegtuigen in luchtgevechten. Zes eigen toestellen worden vermist. Het Italiaansche* hoofdkwartier publi ceert Weermachtsbericht no. 279. Het luidt als volgt: „Aan het Grieksche front heeft de vij and zijn aanvallen in den sector van het Vojoessadal hernieuwd. Hij werd met zware verliezen afgeslagen. Onze luchtmacht heeft een belangrijke vijandelijke vloot- basis gebombardeerd. Bij een nachtelijke actie hebben Itali aansche en Duitsche vliegtuigen de haven werken van La VaJetta op Malta aange vallen. In Ncord-Afrika hebben onze toestellen vloot- en luchtbases in Cyrenaica gebom bardeerd. Afdeelingen van het Duitsche vliegercorps hebben Britsche kampemen ten en gemotoriseerde strijdkrachten be stookt met bommen en machinegeweer vuur. In Oost-Afrika heeft de vijand lucht aanvallen gedaan op eenige plaatsen in Erythrea. Er is geen schade aangericht." PREDIKBEURT. Zevenhoven Chr. Geref. Kerk (Polder): Hedennam. 7JA uur (Biduur)', ds. D. Driessen van Rotterdam. NED. HERV. KERK. Drietal te Arnhem (vacature-ds. Roscam Ab bing), ds. D. Bouman te Spanuum, ds. G, Koch te Maasdam en ds. L. Lagerweij te IJmuiden. IJMUIDEN, 13 Maart. VISCHPRIJZEN EN BESOMMINGEN. Zetschol f.5441; kleine schol f.5424; puf- schol f.2110,50; groote bot f.40—26; kleine bot f. 2118; griet f.7840; groote schar f.45 26; kleine schar f.226,70; pufschar f.5 1,20; groote wijting f.46—37; wijting f.2416; kleine wijting f.1713: poontjes f.1713, alles per 50 KG.; tarbot f.4—3,70 per KG.; tongen f.2,801,30 per KG.; kabeljauw f.1810 per stuk. ZoeTvatervlsch: Snoek 4440 ct.snoekbaars 7572 ct.; voorn 1310 ct.; brasem 26 ct.; biel 17 ct.. alles per KG. Loggers: KW 103 f.2453; KW 108 f.1637; KW 144 f.1991: KW 52 f.1663; KW 3 f.2145; KW 104 f.1310; KW 49 f.1715; KW 91 f.2135; KW 89 f.2276; KW 123 f.3291. Kotters; Urn. 27 f.1177; IJm. 203 f.1927; IJm. 214 f 2268; KW 77 f.1083, KW. 92 f 1116 SCHEVENINGEN, 12 Maart. 's Ochtends was aan de markt de kotter KW. 116, F. Haasnoot met f.48. fransche koopvaarder door engelschen opgebracht. Volgens uit Spaansche bron ontvangen berichten is een Fransche koopvaarder gisteren door Engelsche patrouilleschepen in de straat van Gibraltar aangehouden en naai' Gibraltar opgebracht. Dit is het eerste Fransche schip, dat na de verkl- ring van Viohy tegen de Britsche blokkade dopr de is opgebracht. (D.N.B.) (Zitting van hedenmiddag) DE BELASTING VERHOOGING GOEDGEKEURD. Voorzitter: de burgemeester mr. A. v. d. Sande Öakhuyzen. Aan dë orde is als eendg punt DE BELASTING VERHOOGING. Voorstel: a. tot het intrekken van de op 3 Februari 1941 vastgestelde verordening, regelende de heffing van opcenten op de hoofdsom der personéele belasting te Leiden; b. tot het vaststellen van een nieuwe verordening, regelende de heffing van op centen op de hoofdsom der personeele be lasting te Leiden; c. tot het vaststellen van een begroo- tingsstaat tot wijziging van de gemeente- begrooting, dienst 1941. (27) De heer LOMBERT handhaaft zijn be zwaren tegen deze verhooging gezien de twijfelachtige positie der gemeente trots de nadere regeling der verhouding tus schen rijk en gemeenten en het onsympa thieke dezer belasting, die geen rekening houdt met draagkracht. Bovendien is de draagkracht der burgerij geringer geworden. Spr. vraagt, wat er geschiedt, als dit voor stel wordt verworpen Vervalt dan de rijksbijdrage? En is het niet mogelijk het tekort dan te brengen op den kapitaaldienst? De heer GROENEVELD erkent, dat deze verhooging wel niet te vermijden zal zijn. Spr. had echter gaarne progressie zien aangebracht en hij dringt alsnog daarop aan. Ook de heer VAN DIJK heeft de bezwa ren van den heer Lombert speciaal wat be treft de geringere draagkracht der burgerij. Wethouder VERWEY erkent, dat er be zwaren zijn, doch we staan voor de harde noodzakelijkheid te moeten doortasten. Als we niets doen, zal de begrooting waarschijn lijk niet worden goedgekeurd door Ged. Staten terwijl bovendien dan een tekort zal blijven van f. 184.000 daar de rijksbijdrage dan vervalt van f. 116.000. Dat durft spr. niet riskeeren. Wat progressie betreft, deze mogelijkheid is onder oogen gezien maar na rijpe over weging hebben C. v. F. en B. en W. deze on- gewenscht geoordeeld voor een stad als Leiden. 155594 perceelen zijn voor huurwaarde aan geslagen, waarvan tot f.500 14623, dus bij kans 94 pet. Daaruit blijkt reeds de moei lijkheid van progressie. De 6 pet. boven f.500 huur leveren bovendien reeds 33 pet. der belasting op en wat meubilair betreft 40,6 pet. der belasting. De?e perceelen nu nog te belasten met de kosten van de perceelen, die bij pro gressie onder de 200 opcenten zouden val len, is schier ondraaglijk, want 88 pCt. der woningen hebben een huur tot f.400. Spr. geeft voorts nog eenige financieele voorbeelden om aan te toonen, hoe moei lijk de progressie zou zijn. En dan lette men nog op het feit, dat niet alleen gegoeden in t huizen met hooge huren wonen, dat vele gezinnen gedwongen zijn te duur te wonen. In den grondslag ligt bovendien al een progressie, naar sp~. aantoont. De loonbe lasting is in vele gevallen den burgers ten goede gekomen. Ten slotte zou bovendien de regeling slechts voor 1 jaar gelden. De heer LOMBERT zal zich noodgedwon gen bij het voorstel neerleggen. Z.i. heeft de wethouder door zelf verhooging tot 170 opcenten voor te staan Ged. Staten ge bracht, tot haar standount. De heer GROENEVELD is door den wet houder overtuigd,, dat progressie onge- wenscht is. De heer v. DIJK zal tegenstemmen. De WETHOUDER ontzenuwt de laatste opmerking van den heer Lombert. Z. h. st. wordt het voorstel dan aange nomen. De heer Van Dijk wil geacht worden tegen te hebben gestemd. SCHERMEN. WEDSTRIJDEN IN DE ZAAL GIJSBERTI. Op sabel cn floret. In de schermaal „Gijsberti", gevestigd in het Volksgebouw aan de Heerengracht, vond gis termiddag een wedstrijd op sabel en floret plaats. Hieraan konden slechts deelnemen die leden "van de zaal Gijsberti, die tot op heden niet of zeer weinig in de gelegenheid waren hun capaciteiten in een grooten wedstrijd te toonen of met succes beloond te zien. Dat wil niet zeggen, dat zich in deze groep „tot op heden minder gelukkigen" geen goede krach ten bevinden, het tegendeel is waar; zelfs uitstekende krachten behoorden er toe, zooals Westpalm v. Hoorn, Quartero en van Kampen. Deze wedstrijd, die onder de weer prima lei ding stond van de heeren Gijsberti en Du Jager als hoofdsecondanten, kan gevoegd worden bij de ..zeer geslaagden". Immers, er werd goed en uiterst sportief partij gegeven en de stemming was uitstekend. Op beide wapens werden soms felle gevech ten geleverd, b.v. de partijen tusschen West- palm v. Hoorn, Quarters, v. Lijnden en Van Kampen. De laatste was uitstekend op dreef. Mees was ietwat te langzaam. Op floret was de uitslag: 1. Quartero (na barrage met Westpalm van Hoorn) met 6 gewonnen partijen, 17 ontv. en 33 geg. tr.; 2. Westpalm v. Hoorn met 6 gew. part., 13 ontv. en 34 geg. treffers; 3. Van Kampen met 5 gew. part., 19 ontv. cn 28 geg. treffers; 4. Roeters van Lennep met 4 gew. part., 21 ontv. en 28 geg. treffers; 5. Trouw met 4 gew. partijen, 27 ontv. en 28 geg. treffers; 6. v. d. Brandeler met 2 gew. part., 26 ontv. en 21 geg. treffers; 7. Mees met 1 gew. partij. 34 ontv. en 15 geg. treffers; 8. Van Meurs met 0 gew. part., 35 ontv. en 6 gèg. treffers De strijd op sabel gaf den volgenden uitslag: 1. Westpalm v. Hoorn met 8 gew. part,. 7 ontv. en 32 geg. treffers; 2. Quartero met 7 gew. part.. 15 ontv. en 30 geg. tr.; 3. v. Lijnden met 5 gew part.; 19 ontv. en 25 geg. tr.; 4. Van Kampen .met 5 gew. part., 19 ontv. en 22 geg. tr.; 5. Roeters v. Lennep met 4 gew. part.. 21 ontv. en 22 geg. tr.; 6. Trouw met 4 gew. pkrt., 23 ontv en 23 geg. tr.; 7. Hannema met 2 gew. part., 29 ontv. en 18 geg. tr.; 8. v. d. BranÜeler 1 gew. part., 30 ojitv. en 11 geg. tr.; 9. De Graeff 0 gejv. part., 32 ojïtv. en 12 geg. treffers. ROEIEN. HET LANGE-AFSTAND-KAMFIQENSCHAP VAN DEN AMSTBL. Bepaald op Zondag 13 April. Het district Amsterdam van den Ned- Roei* bond h^eft thans definitief als datum van den wedstrijd om het lange - af standrkampioensch ap jVan den Amstel Zondag 13 April (lsten Foaech- dag) vastgesteld. In de eerste divisie zal orh den IJoeèldon-wisselbeker en de tweedp divide ojn den C^rel W. Kok-beker geroeid7 worden. De inschrijving sluit op 5 Asjiril. SCHAKEN. HET TO URNOOI TE NOORDWMK. In dc h< w#k heeft mr. van het touroooi te gewonnen van rd- AMSTERDAM, 13 Maart. De handel op de Amsterdamse he effecten beurs geeft hoegenaamd geen teekenen van verbetering. Het beleggende publiek voelt er nog niets voor om wat te ondernemen en er zijn maar spaarzame opdrachten. Ook van daag waren de omzetten gering. Over het geheel genomen verschilden de koersen nauwelijks bij die van gisteren, ettelijke fondsensoorten waren iets hooger, diverse andere echter wat lager. Onder beurstijd kwamen weinig variaties voor, en de markt had een onbeteekend verloop. De koersbe- weglng in de Vereenigde Staten was in zoo verre weer teleurstellend geweest, dat ver scheidene aandeelen aldaar een kleinigheid naar beneden waren gegaan, waarmede op nieuw werd bewezen, dat op Wallstreet geen peil valt te trekken. Voor de Amerikaansche waarden bestond te Amsterdam weinig animo. Wat de stem ming betreft, zoo was die eohter prijshou dend. De Staalaandeelen werden op onge veer de vorige slotprijzen Ingezet en kon den zich geleidelijk aan een kleinigheid verbeteren. De affaire was echter zeer ge ring: slechts de Staalwaarden gaven kleine teekenen van aanwezigheid, maar van de Koperaandeelen en de Spoorwegshares was nauwelijks iets te bemerken, De locale mankt bracht het er niet veel beter af; Olies openden iets Jager, maar bleven in het verdere verloop zoo goed als onbewogen en de spanning tusschen de hoogste en laagste noteering bedroeg niet veel meer dan een vol procent. Aan Cultuurfondsen werd weinig aan dacht geschonken. Voor de Tabakken kwa men, wat de Sumatra-aandeelen betreft, in de eerste tape noteeringen tot stand', welke alle beneden de vorige prijzen la gen, daarna was van affaire niets meer te bespeuren. De Rubberafdeeling was evenzeer zeer stil; Amsterdam Rubbers werdén op 259 °/o ingezet, stegen tot 261'/, en bewo gen zich daarna geregeld omstreeks 260 r/n. In de incourante soorten kon het vrijwel niet tot noteering komen. En waar het nog mogelijk bleek, een transactie in elkander te sluiten, kwamen iets lager koersen te voorschijn. De Suikerrubriek was stil, H. V. A.'s waren overigens goed prijshoudend en stegen van 3941/4% tot 398%, waarna vrij wel geen veranderingen meer voorkwamen. De overige soorten waren geheel verwaar loosd. In Industrieelen was bijna niets te doen. Aku's waren zoo goed als onveranderd. Unilevers bewogen zich in hoofdzaak tus schen 103% en 104y2%, de Phlllpsaandeelen kwamen even beneden 190%,, de minder gangbare soorten waren verdeeld. De Scheepvaartafdeeling trok bijna geen belangstelling, over het algemeen werd ge handeld op ongeveer het vorige peil. Dat er weinig omging, bleek wel hieruit, dat het voor Oude Booten niet gemakkelijk was om tot noteering te geraken. Ook de beleggingsmarkt was rustig. De Nederlandsche Staatspapieren waren wei nig veranderd, maar vertoonden, wat de jongere emissies betreft, toch eerder een neiging tot afbrokkelen. De gestaffelde leening kwam een fractie lager te liggen. De nieuwe 4V» obligatiën Nederland liepen achteruit van 97 9/16»/» tot 97 3/8»/». Ge meentelijke en provinciale obligatiën la gen stevig in de markt. Pandbrieven wa ren stil en onregelmatig. Prolongatie 2 3/4%. OFFICIEELS VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. Valuta's (schriftelijke en teL transacties). New-York 1,88 3/16—1,88 9/16; Berlijn 75,28— 75,43: Brussel 30.11—30,17; Helsinki 3.&I3,82; Stockholm 44,81-44,90; ZüriCh 43,63—43,71. Bankpapier: Berlijn 75,19—75,34; N.-York l.86'.i—1,90 1/4: Brussel 80.08—30.20; Stockholm 44,76—44,94; Zilrlch 43,59-43,75. GOUDA, 13 Maart. Ter veemarkt aangevoerd 1036 stuks vee, waarvan 89 magere varkens; prijzen f.2535 per stuk; 71 biggen, f.1215; 147 runderen, 721 nuchtere kalveren en 1 gras- kalf, overgenomen; 7 bokken en geiten, f. 12 20; handel stug. - Aangevoerd 1500 eieren; handel vlug. Coöp. Zuid-Holl. Eierveiling. Aangevoerd 135.000 kipeieren. HONSELERSDIJK. 12 Maart. Groenten vei ling. Andijvie 5589; boerenkool 3248 p. bak; prei 8!!-; spruiten 18—31; witlof 20—24 p. KG.; peterselie f. 1.40—3.10; selderij f. 1,10-1.75 per 1C0; Nero 17, 2de 10,50 per 100 KG.; peen 26— 29 per bos. LEIDSCHENDAM ,11 Maart. Kropsla. 1ste sooort. f. 7,90—9; stoofsla f. 1,60—1,80; andijvie' per KG. 24—26 ct;.; rabarber per 100 bos f. 6,50 —7; prei f. 8.50; selderie f. 3,70—3,90. NAALDWIJK, 12 Maart. - Veilingen Bond Westland. Champignons f. 2,95—3,05; spinazie 21—37; witlof 17—21; dunsel 77—96 veldsla 33; spruiten gesch 30—31 per KG.; kelen 2.40— 3,40; peterselie 60—1.40; selderij f. 0.70—f.90; rabarber 21—22 per 100; asoerges 13—20 p. bos. ongesch. spruiten f. 2,55—2,70 per kist; andijvie f. 0.801,15 per 4 KG.; boerenkool 27—60 per 7 KG.: kroten f.3,10; prei f.3.50 per 100 KG., sla f. 3.50 per 100 krop. RIJNSBURG. 12 Maart. Groentenveiling Gele kool f.6—6,40; groene kool f.6; roode kool f. 7.50; boerenkool f.24;50; knolrapen f. 1,80 2,30; witlof f.16—21; knolselderij f.10; prei f.7 3,50 per 100 KG.; kroten 68 ct.; uien f. 0,90— l£0; wasofcpeen f. 1,^0—1,00.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3