De Führer te Linz Slecht STADSNIEUWS lé®S(H DAGBLAD - Eersfe BSad Donderdag 13 Maart 1941 Smokkelhandel in nagemaakte gouden tientjes 25.- voor een verguld hal ve-guldenstuk 'n Heerlijk 'n Pijnlooze 'n Weldadige Rede van dr Göbbels Matsoeoka vertrokken Amerika's hulp aan Engeland Verspreide berichten Zes personen aangehouden Vergadering der N. S. B. De Führer is gisteravond plotseling te Linz aangekomen om deel te nemen aan de herdenkingsplechtigheid naar aanleiding van het feit, dat drie jaar geleden de Oost- mark werd .bevrijd. De bevolking bereidde den Führer een geestdriftige ontvangst. De Führer heeft in een massavergadering in de Festhalle een rede gehouden. De Führer heeft eerst herinnerd aan dien twaalfden Maart van drie jaar geleden, toen hij voor de, eerste maal in deze stad zijner jeugd het woord heeft kunnen voeren. Toen is de weg gebaand voor de aaneensluiting van alle Duitschers, de vervulling van een eeuwenlangen wensch. Door de stichting van het Groot-Duitsche rijk is de definitie ve ineenstorting van het systeem van Ver sailles ook naar buiten toe duidelijk tot uiting gekomen. Het gevolg van het feit, dat toen de stichting van het Groot-Duit- sche rijk werd verkondigd, is sindsdien ge weest een sterke ontwikkeling voorwaarts, een versteviging van het Duitsche rijk, ver sterking van de natie, en in verband daar mede een keten van groote politieke suc cessen. Thans staan wij, zoo verklaarde de Füh rer, voor de taak om te staven hetgeen wij toen begonnen zijn, omdat, evenals de eer ste vereeniging van 1870/71 de afgunst van de andere wereld ontmoette, ook de tweede groote eenwording van het Duitsche volk, de vorming van het Groot-Duitsche rijk, thans moet worden doorgezet tegenover den haat, den nijd, den naijver, de hebzucht, maar ook tegenover de traagheid van andere vol keren en andere staten. Ik zie daarin juist een historische aanduiding, welke ons trotsch kan maken en ook vertrouwen kan schenken. Toen verliep deze strijd met een geweldig succes. De strijd van heden zal geen haar anders verloopen. Hij zal tot het zelfde resultaat leiden. In mijn ontembaren wil en onwrikbaar voornemen, den strijd tot het succesvolle einde te brengen, zoo verklaarde de Führer, sta ik thans niet alleen. Achter mij staat de nationaal-socialistische partij, die even zeer de draagster van den wil is om voor het Duitsche volk de politieke overwinning te behalen, als zij de draagster was van den wil om het land op te heffen. Naast deze beweging staat de inmiddels tot stand ge brachte weermacht van het nieuwe rijk, die even hard en onverbiddellijk is. De wereld zal inzien, dat men alles eerder kan bui gen dan de weermacht van het derde rijk. In de partij echter en in de weermacht en achter beide staat het Duitsche volk, waar aan één vaan voorafgaat, dat door één wil bezield wordt, door één besluit beheerscht en van één dapperheid vervuld is. Nog on geveer een jaar geleden, zoo vervolgde de Führer, stond de standvastigheid der volks- genooten van mijn vaderland voor Chur chill nog niet heelemaal vast. Ik heb hem toen verzekerd, dat hopelijk de tijd weldra zou komen, waarin hij op dat punt beter zou worden voorgelicht. Deze tijd is inmid dels aangebroken. Engeland is op dat punt voorgelicht en ik heb niet den indruk ge had, dat de standvastigheid der Britsche brigades grooter geweest zou zijn dan die der Oostmarksche bataljons in Noorwegen en Frankrijk. Vervolgens sprak de Fijhrer over den strijd tegen de oude. wereld van het goud en het kapitaal, over den opbouw van den Duitschen socialen staat, over het geweldige werk, dat thans door het Duitsche volk op elk gebied verzet wordt, over den bloei van het Duitsche bedrijfsleven, de uitbreiding van de Duitsche industrie en de toeneming van de Duitsche productiecapaciteit. Op geen tijdstip der Duitsche geschiedenis zoo verklaarde hij is in enkele jaren tijds meer tot stand gebracht dan in het tijdvak, waarin wij leven. Daarom, zoo riep de Führer uit, kunnen wij met trots op deze laatste drie jaren te rugzien, drie jaren, waarin ook de Oostmark aan den grooten Duitschen bloei heeft deel genomen. Het uur van onze definitieve overwinning zal komen. Dan zullen wij de plannen, welke wij toen gemaakt hebben, pas goed uitvoeren. Dan zullen wij verder werken, en aan dit Groot-Duitsche rijk steeds meer het karakter van een rijk van den arbeid geven, het karakter van een staat van gemeenschappelijk sociaal leven. De kracht van ons volk, zoo besloot de Führer zijn betoog, dat steeds weer door laaienden bijval werd onderbroken, moet weer ten goede komen aan het geheele Duitsche volk. Dat is het doel van ons na tionaal-socialistische Groot-Duitsche rijk. Niet aan één klasse, aan één stand zijn wij verplicht, niet aan één mensch zijn wij onderdanig: voor ons staat onverstoorbaar de belijdenis in het Duitsche volk, onver schillig waar, in het Oosten, het Westen, het Zuiden of het Noorden, voor ons staat altijd: Groot-Duitschland. (D.N.B.) Ook rijksminister dr. Göbbels heeft te Linz een rede gehouden. Hij vergeleek de hopelooze situatie, waarin Engeland zich bevindt, met de in elk opzicht stabiele en veilige positie van Duitschland en hij leidde uit deze tegenstelling het onwankelbare vertrouwen in de overwinning af, waarmede het Duitsohe volk de komende gebeurtenis sen tegemoet ziet. Voor de eerste maal in onze geschiedenis, zei de minister, staan alle Duitschers aan getreden om voor 't Duitsche volk thans voor goed de plaats onder de zon te bevechten, die de wereldplutocratie het tot dusver ont zegd heeft. Terwijl een deel van de wereld nog steeds haar hoop vestigt op strijd en broedertwist in Duitschland, wordt in werkelijkheid het Duitsche volk in al zijn stammen in dezen strijd tot een onverbreekbare eenheid aan eengesmeed. Dr. Göbbels betoogde voorts, dat deze oor log de beslissende strijd is tusschen twee vijandelijke werelden en dat het socialisme der jonge volken de plutocratie van een oude verroeste wereld neerwerpt. In dezen „klassenstrijd tusschen rijke en arme na ties" heeft Churchill het pleit reeds verlo ren. Duitschland is op het gebied der le vensmiddelenvoorziening en op economisch terrein gedekt. De beste weermacht ter we reld staat gereed om het bevel van den en gezwets van den vijand kunnen Duitsch land geen angst aanjagen. In vastberaden stemming wacht het Duitsche volk op de bevelen van den Führer. In vast vertrouwen op hem, die den goeden weg wijst, gaat het5 de beslissing tegemoet. (DNB) Matsoeoka, de Japansche minister van buitenlandsche zaken is gisteravond om vijf minuten over half acht Japansche tijd naar Europa vertrokken. Bij het vertrek van den minister en de elf hem vergezellende personen uit Tokio, was op het station ondanks het late avonduur een groote menigte aanwezig, bij wie tal rijke vertegenwoordigers van nationale vereenlgingen. Toen de trein vertrok weer klonk een luid bansai. Tegenwoordig waren voorts het heele kabinet met den minister president prins Konojo, talrijke leden van het diplomatieke korps en vele andere voor aanstaande personen. De sovjet-autoriteiten hebben een spe ciaal rijtuig voor Matsoeoka ter beschikking* gesteld. brandende gas- toestellen verbruiken te veel 1 Laat ze eens controleeren en nastellen door een erkenden gas- installateur. 325 (Ingez. Med.) Führer op te volgen. IJdele dreigementen pen" onder. TE BERLIJN GEEN VERRASSING. United Press meldt: Over de aanneming en het in werking tre den van de Amerikaansche hulpwet ver klaarden betrouwbare Duitsche kringen: ,Noch Duitschland, noch Italië, inoch Japan hebben het geringste plan zich te onder werpen aan de poging tot het scheppen van een werelddictatuur, of wereldpolitie inge val een dergelijke poging ondernomen zou worden. Matsoeoka's bezoek aan Berlijn en Rome zal daar den nadruk op leggen. Wij waren op de aanneming van het voorstel ten volle voorbereid en daarover in het ge heel niet verrast." „De aanneming van het voorstel wekt hier tflj ons geen sensatie. Wij aller, waren reeds enkele maanden op de hoogte van de voorstellen alsmede van het feit dat er reeds materiaal naar Engeland vloeide. De aanneming van het voorstel onderstreept daarom nog eens formeel een reeds be staand feit. Amerikaansche torpedojagers zijn reeds aan Engeland geleverd en geschut en ander oorlogsmateriaal worden reeds ge stuurd. Wij waren hiervan op de hoogte en hebben onze berekeningen daarop ingesteld. In dit verband moet herinnerd worden aan de woorden vatn den Fuehrer in zijn onlangs gehouden rede. Verder is het eqn feit dat de aanneming van het voorstel zender twij fel een slecht zaakje op financieel en eco nomisch gebied voor de Ver. Staten zal beteekenen. Ieder weet, dat de gevolgen den oorlog slechts kunnen verlengen, hoewel de aanhangers van het voorstel beweren, dat de oorlog door een Engelsche overwinning door dit voorstel verkort zal worden. Deze oorlogsverlenging zal in wezen btteekenen, dat de Ver. Staten het reeds begonnen pro ces om meer en meer Britsche steunpunten te verwerven zullen voortzetten en Enge- lands erf meer en meer over zullen nemen. Het is eenvoudig grotesk deze wet een „defense law" te noemen. Een feit is, dat er in werkelijkheid geen bedreiging voor het Westelijk halfrond bestaat, doch dat veel eer, geheel in tegenstelling daarmede, een dergelijke bedreigingswensch door de Ver. Staten gekoesterd wordt. Amerika volgt niet meer de grondbeginselen van de Momroe- doctrine, doch schijnt de rol van wereld- scheidsrechter te willen spelen." De aan hangers hebben, volgens genoemde kringen, niet alleen Amerikaansche belangen op het oog gehad. „Dit wordt duidelijk genoeg be wezen door den kolossalen ijver, welken lord Halifax en voor hem lord Lothian, boven dien echter zekere Joodsche kringen, voor een zoo snel mogelijke aanneming van de wet aan den dag legden. De achter het voor stel verborgen gedachte was niet het belang van het Amerikaansche volk, doch het te rugwinnen van posities, die zij op andere continenten verloren hebben." TWAALF AMERIKAANSCHE SCHEPEN NAAR ENGELAND. Het D.NB. meldt uit New-York: De fe deral shipping board heeft vergunning ge geven voor den verkoop van 12 opgelegde schepen aan Britsche belanghebbenden. Het zijn schepen van 7300 tot 11.900 ton. Behalve vrachtbooten en passagierssche pen bevinden er zich ook enkele „kpélsche- Dc Leidsche recherche is er in ge slaagd een geheel complot van lieden op te sporen en aan te houden, die er hun werk van maakten, vergulde halve guldens als gouden tientjes tegen een gemiddelden prijs van 25 gulden per stuk aan den man te brengen. Zaterdag j.l deed een zekere K. uit Voor schoten bij de politie aangifte, dat de 40-jarige koopman J. R. hem op gouden tientjes gelijkende voorwerpen te koop had aangeboden tegen een prijs van f.33. per stuk. Bij de overhandiging was hem evenwel gebleken, dat de gouden tientjes heelemaal niet van goud waren en even min tientjes, doch vergulde halve guldens waren, zoodat hij wijselijk den gevraagden iprijs niet had- betaald. De recherche trok onmiddell k op onder-- zoek uit; zij arresteerde J. R. en vond drie vergulde halve .guldens in zijn 'bezit. De man ontkende evenwel deze aan K. te koop te hebben aangeboden; hij draaide zelfs de rollen om en gaf K. de schuld Uit het verder ingestelde onderzoek kwam vast te staan, dat een zekere B. R., vee voederhandelaar te dezer stede, op de te voren gehouden Vrijdagsche veemarkt vijf van dergelijke geldstukken had gekocht voor den prijs van f25 per stuk. Hij had deze gekocht van een hem onbekenden man, die ze hem op een geheimzinnige manier een urinoir had overhandigd, waarna hij ze direct in zijn zak had gestopt. Eerst later was hem gebleken, dat hij bedrogen was, doch uit vrees, dat hij zelf een straf baar feit zou hebben gepleegd, had hij na gelaten bij de politie aangifte te doen. De man had er niet bij nagedacht, dat hij zij het dan ook tegen zijn wil! in het geheel geen strafbaar feit had gepleegd; immers hij had geen goud gekocht (het geen hem in conflict zou hebben gebracht met de d«eviezenverordendng) doch zilver. Waar het ernstige vermoeden bestaat, dat meerdere Leidenaars het slachtoffer zijn geworden van de praktijken van deze lie den en, die om dezelfde redenen hebben nagelaten daarvan kennis te geven bij de politie, zal men goed doen zich alsnog te vervoegen aan het Politiebureau, afdeeling recherche, opdat men zich daar een vol ledig beeld kan vormen van het geheele ter rein, waarop deze bedriegers zich hebben bewogen. In den loop van den Zondag werden door de Leidsche recherche nog aangehouden de 31-jarlge veehandelaar H. R„ de 43-jarlge caféhouder S. P. en de 27-jarige los werk man S. K., allen alhier woonachtig, terwijl in Den Haag werd gearresteerd; de 42-jarige veehandelaar F. J. van L. Aanvankelijk legden zij allen tegenstrijdige verklaringen af. Na ettelijke verhooren kwam vast te staan, dat S. P., K. en van L. Vrijdag J.l. op de Leidsche veemarkt vijftig van deze geld stukken hadden gekocht van een hen on bekenden man tegen een prijs van f. 1350.- Gelukkig voor hen hadden zij dit bedrag nog niet betaald, want toen zij er op hun beurt weer in waren geslaagd om koopers te vinden, die er vanzelfsprekend weer een hoogeren prijs voor moesten betalen en de vermeende gouden tientjes werden over- HET VERLIES AAN ENGELSOHE VLIEGTUIGEN. Het A.N.P. deelt mee: het Britsche luchtwapen heeft volgens officieele Duit sche gegevens in den tijd van 23 Juni 1940 tot 28 Februari 1941 in totaal 3.874 vlieg tuigen verloren. Daarvan werden in lucht gevechten neergeschoten 296 en door luchtdoel- en marine-artillerie 505, 313 Engelsche toestellen werden op den begs- nen grond vernield. Dit is precies het dub bele van het aantal, dat Sinclair, de En gelsche minister van luchtvaart 11 Maart in het Lagerhuis noemde. Volgens zijn ge gevens zou de Britsche luchtmacht de laatste tien maanden minder dan 1800 vliegtuigen hebben verloren. DE FRANSCHE JUSTITIE. De Fransche minister van justitie, Bar- tlielemy, heeft aan de officieren van justi tie een rondzendbrief gericht, waarin hij er op aandringt, dat zij, wanneer overtre dingen tegen den gemeenschapszin ge straft moeten worden, straffen eischen.die een voorbeeld stellen. Frankrijk, zoo zegt de minister, is thans als een vlot, waarop zich een zeker aantal schipbreukelingen met een beperkte hoe veelheid voorraden bevindt. Die voorraden moeten zoo verdeeld worden, dat niemand gevaar loopt te gronde te gaan. De offi cieren van justitie moeten bijzonder stren ge straffen elschen tegen de organisato ren van den smokkelhandel, de gelegen heidsspeculanten en kooplieden, die een vermogen trachten te verdienen aan het ongeluk van anderen. (D.N.B.) DE FRANSCHE CENSUUR. Het plan der Fransche regeering tot ver zachting van de perscensuur in het niet- bezette gebied wordt stap voor stap ten uitvoer gelegd. Men wil de censuur voor de berichten behouden, doch haar voor artikelen en commentaren opheffen. Gis teren hebben de Fransche journalisten weer de gelegenheid gekregen op eigen initiatief artikelen te schrijven b.v. over voorgenomen wetgeving enz. (DiN.B.) handigd, bleek tot de algemeene ontzet ting, dat de waarde heel wat minder be droeg! Van den onbekenden verkooper was toen vanzelfsprekend geen spoor meer te bekennen. Niettegenstaande het feit, dat zij wisten, dat het halve guldens waren, hebben zij de geldstukken, als waren het inderdaad gou den tientjes, tegen een gemiddelden prijs van f. 25— in omloop gebracht, waarmede zij zich dus aan een strafbaar feit hebben schuldig gemaakt. Tot dusver zijn ongeveer tien van deze geldstukken opgespoord kunnen worden, zoodat er vermoedelijk nog in om loop zijn. OOK DE HOOFDDADER AANGEHOUDEN. Ten slotte tólde Leidsche recherche er ook in geslaagd de identiteit van den onbekenden verkooper en vermoedelijk den hoofdschuldige in dit complot te weten te komen. Zijn naam was al heel spoedig bekend, doch moeilijker was het zijn verblijfplaats te ontdekken. Het spoor leidde naar Purmerend en toen men daar op onderzoek uitging, bleek dat M. O. zoo heet de man ook de Purmerendsche markt als operatie terrein had uitgekozen en vermoedelijk ook die te Alkmaar! O. werd door de politie aangehouden en is hedenmorgen naar hier overge bracht om te worden verhoord. De politie heeft hiermede dus wel een zeer goede vangst gedaan, waarvoor haar een woord van hulde niet mag worden onthouden. verwarmd voetbad met badzout voetbehandeling voetmassage zorgen voor een pijnlooze wandeling HAARLEMMERSTRAAT 67 - TEL. 21954 320 (Ingez. Med.) REDE VAN DEN HEER VAN GEELKERKEN. In de groote Stadsgehoorzaal, welke ge lijkvloers nagenoeg geheel bezet was, hield de kring Leiden der N.S.B. gisteravond een openbare vergadering, waarin als spreker optrad de algemeen-plaatsvervangend lei der, de heer C. van Geelkerken, De kringleider, de heer A. G. Bergers, begroette in zijn openingswoord in het bijzonder den spreker en de kameraden van het Duitsche broedervolk en wees er verder op, dat het geruimen tijd geleden is. dat de N.S B hier ter stede een open bare vergadering hield Nog langer, aldus spr., is het echter geleden, dat wij verga derden in deze zaal, welke vóór 10 Mei voor ons niet beschikbaar was. Dat werd ons onmogelijk gemaakt door het oude régime, dat er niet voor terugdeinsde ons, N.S. B -ers in de Mei-dagen op te sluiten onder beschuldiging van landverraad, Nadien is duidelijk gebleken, dat die beschuldi ging onwaar was, doch niettemin is tot op heden eerherstel uitgebleven. Reeds in Juni heeft spr. daarop bij den burgemees ter aangedrongen, doch deze achtte den tijd daarvoor toen nog niet gekomen, hoe wel hij zijn volledige medewerking toe zegde. Sindsdien heeft spr. dit doel nog maals trachten te bereiken via den com missaris van politie, doch tot dusverre zonder resultaat. (Geroep: foei). Daarop verleende spr. het woord aan den heer Van Geelkerken, die allereerst de vraag beantwoordde: „Wat wil toch die NS.B-?" Dat antv/oord luidt kort en bon dig: precies hetzelfde als ten tijde harer oprichting in December 1931. De kern van het leidend beginsel is, ondanks de vele veranderingen, die zich sinds dien hebben voltrokken: zelfrespect van het eigen volk. Dit standpunt gedoogde niet langer te be rusten in de algemeene opvatting, welke Werd belichaamd in de woorden „Ieder voor zich en God voor ons allen." Aan die leuze dreigde ons volk te gronde te gaan. In werkelijkheid was die leuze een ouder- domsverschijnsel, n.t. politieke aderverkal king. Het beste voorbeeld daarvan levert de houding van den voormaligen minister president, die eerst al het Nederlandsche goud naar Amerika stuurde, vervolgens de vlucht nam naar Engeland en ten slotte hier te lande terugkeerde met geen ander ideaal dan op Nederlandschen bodem te leven en te sterven als „vergeten burger." Zoolang de bezettende overheid hier te lande de macht uitoefent, zal spr. zich van critlek onthouden, doch op denzelfden dag, dat Adolf Hitter die macht overdraagt aan het Nederlandsch natlonaal-socialls- me, zal spr. de eerste zijn, die jhr. De Geer ter verantwoording roept, want hij is de schuld van den heelen warboel. (Ap plaus) Gedurende 10 jaar heeft de NSB ernaar gestreefd het volk naar eigen Nederland schen aard te winnen en het daarna te richten naar rasverbondenheid. Wij wilden een uitweg uit de ellende en daarvoor heb ben wij 10 jaar lang vergaderd en gecolpor teerd. hebben wij 10 jaar lang tegenslagen geïncasseerd, maar het voordeel van die 10 jaar is geweest, dat wij in den strijd zijn (gehard. Wij hebben gedaan wat in de eer ste plaats van een nationaal-sociallit wordt verwacht: onze eigen levenshouding gesteld vóór het nat.-soc. -programma. Het is geble ken In 10 jaar strijd; het is voor de Neder landers de zwaarste opgave zich zelf ten achter te stellen 'bij de volksgemeenschap. Wat de 'kwestie van het eerherstel betreft, spr. begeert dat niet uit den mond van wel ken vertegenwoordiger van het oude regime ook, maar -hij geeft de verzekering „die krij gen van ons heel wat anders". De geschiedenis zal leeren, dat het bloed zegeviert over 't goud. De N.S B. wil geens zins via de Duitschers aan de macht ko men; zij wil dat doen door eigen kracht. Niet wij hebben trouwens het eerste con tact gezocht met de Duitschers; dat is ons opgedrongen door het oude régime, dat ons te zamen voor het aangezicht van den dood plaatste. En toen het eenmaal zóóver was en wij elkander leerden -kennen, toen heb ben wij gezegd; met die kerels gaan wij sa men tot in den dood (applaus)Evenzeer als spreker overtuigd is van den ondergang van het Britsche wereldrijk, evenzeer is hij er van overtuigd, dat Duitschland de leidende plaats in -het wereldbestel zal overnemen. Spr. wil niet alles goedpraten wat op 10 Mei is gebeurd, maar wij dienen ons er -wel re kenschap van te geven, dat- Duitschland niet alleen een militairen strijd voert, maar vecht voor zijn bestaan en zijn toekomst en voor alle verbonden Germaansche volken. Wat de NSB wil is een vast aaneengesloten Germaansch statenblok, waarin Duitsch land de leiding heeft en waarvan Adolf Hitler aan het -hoofd staat; een volksge meenschap, waarin alle aangesloten volken een vrij volksbestaan kunnen leiden, doch die schouder aan schouder staan, wanneer een aanval wordt gedaan op die gemeen schap. Over de oorlogsdagen van Mei bewaart spr. liever het stilzwijgen; wanneer men ziet, dat een leger van 300.000 man in eeni- ge dagen capituleert, is men geneigd te vragen of dan niet het offer van hen, die voor hun vaderland hun leven gaven, te vergeefs is gebracht. Maar sprekers eerste vraag aan de toenmalige generaals in een nationaal socialistisch Nederland zal zijn: „Waar waart gij in de dagen van 1015 Mei?" Hoeveel generaals, hoeveel majoors zijn er in die dagen gesneuveld? Niet één! En dan durft men nog de N.S.B. de schuld te geven en haar te betichten van landver raad. De N.S.B. wil een nieuwe gemeenschap in dienst van het gansche volk, waarin de ar beid de beslissende factor is, wij willen ons volk het geloof in eigen kracht en kun nen hergeven; wij zoeken de eenheid van ons volk van onder af door hen te wijzen op de bloed- en rasverbondenheid, door de stichting van een samenleving, waarin voor iedereen een levenskans bestaat en waarin het voor iedereen een vreugde is mede te mogen werken aan de welvaart van het ge heele volk. In het kort gezegd: de N.S.B. wil de laatste levenskans voor een onafhan kelijk en vrij Nederland met beide handen aangrijpen. Spr. geeft de verzekering, dat Hitier daartoe alleen bereid is, wanneer hij weet, dat Nederland in nationaal-socialis- tischen geest door Mussert geregeerd wordt. Wij zijn onzen strijd niet begonnen omdat wij haten, maar omdat wij ons land en volk boven alles liefhebben en uit het geloof in eigen kracht putten wij de overtuiging: dit volk wordt nationaal-socialistisch en fier en zal zijn deel hebben aan den opbouw van een nieuw en beter Europa. Er komt zonder eenigen vorm van twijfel een volksch Europa opgebouwd volgens de beginselen van arbeid, bloed en ras. En daarom, aldus besloot spr., zeggen wijIk geloof, ik strijd want ik ben Germaan. Na de pauze zong de W.A. een tweetal strijdliederen, terwijl de heer van Geelker ken een aantal schriftelijk ingediende vra gen beantwoordde. De bijeenkomst werd be sloten met gemeenschappelijk gezang van „Alle man van Neerlands stam". WAARSCHUWING. De directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen en Gezondheidsdienst waarschuwt tegen een man, die met een weegapparaat langs de huizen gaat. Hij heeft een besmettelijke aandoening in het gezicht! Medelijden behoeft men niet met hem te hebben, daar hij in 's-Gravenhage vol doende ondersteuning kan bekomen. HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING. Voeding in oorlogstijd. De Commissie inzake Huishoudelijke Voorlichting en Gezinsleiding heeft haar derde demonstratie gehouden over „Voeding in Oorlogstijd". Ter afwisseling in deze reeks waren er enkele huishoudelijke films aangekondigd. Na een openingswoord van mevr. van OerleNipper vertelde mevrouw SchaperBeukema een en ander omtrent het wezen en doel der komende cursussen in kinderverzorging en opvoeding, waarbij zij enkele stukken zelfgemaakt speelgoed liet zien. De films, die hierna volgden, zijn opgenomen in de demonstratiekeuken van het Gemeentelijk gasbedrijf in den Haag. De medespelers in de eerste film zijn de kookster, de dokter en de aardappelen en men zal begrijpen, dat pas na de derde po ging om de aardappelen zoo goed mogelijk te bereiden, d. w. z. niet dik geschild, niet dun geschild, maar ongeschild en met wei nig water gekookt, de dokter zijn goedkeu ring kon betuigen. De tweede film gaf een zeer duidelijk beeld van een goede, moderne wijze van groentebereiding. Tusschen beide voorstellingen in besprak mej. J. de Goede on levendige wijze de vele fouten, die nog gemaakt worden bij het koken op gas. en -.crue zij, hoe deze te verbeteren en daar door aanmerkelijk op de gasrekening te sparen. Al mét al weer een leerzame mid dag voor Iedere huisvrouw.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2