Groote rede van den Rij kscommïssaris DONDERDAG 13 MAART 1941 No. 24836 Princïpieele uiteenzetting over de verhouding van Nederland tot Duitschland Verduisteren: 82ste Jaargang Bijeenkomst te Amsterdam 'n TIP VAN BOOTZ De ontjoodsching van het bedrijfsleven Verhooging tabaksaccijns Paarden- en schapenvleesch Amnestie voor verzuimde belastingaangiften 19.40 uur 7.59 uur EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad zijn gevestigd. Andere advertenties 37 ets. per regel. Minimum 5 regels. - Verplicht bewijsnummer 5 ets". - Incassokosten volgens postrecht. .Kleine Advertenties" (hoogstens 30 woorden) uitsluitend by vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets. berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maandenƒ2.35 per weekƒ0.18 Franco per post ƒ2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) In een groote bijeenkomst, welke de kring Noord-Holland van den „Arbeitsbereich" der N.SJD.AP. in Nederland Woensdagmid dag in het Concertgebouw te Amsterdam had georganiseerd, heeft de Rij-kscommis- saris, Rijksminister Seyss-Inquart, een be langrijke rede gehouden. De belangstelling voor deze gebeurtenis was overweldigend groot. Niet alleen was er geen stoel meer onbezet, maar reeds een half uur voor het begin der bijeenkomst stonden de belangstellenden in dichte drommen tot in alle uithoeken van de groote zaal, welke met bloemen, dennegroen en vlaggedoek feestelijk was versierd. Ook het podium, waarop een militair muziekcorps had plaats genomen, was smaakvol aange kleed. Toen de Rijkscommissaris om 4 uur in de zaal verscheen, verhieven de aanwe zigen zich van hun plaatsen, waarbij zij de hooge autoriteit den Duïtschen groet brachten. De heer W. Paustian, leider van den kring Noord-Holland van den „Arbeitsbereich" der N5P.AP. in Nederland, heette de aan wezigen vervolgens welkom. In het bijzon der richtte spr. zich hierbij tot den Rijks commissaris en tot de eeregasten van de zen middag, tot wie o.m. behoorden de ge neraal der infanterie Ruoss als vertegen woordiger der weermacht, de commissaris- generaal S.S. Brigadeführer Rauter, com missaris-generaal dr. Wimmer, commissa ris-generaal tevens leider van den Arbeits bereich der N.S.D.A.P. in Nederland Schmidt de vertegenwoordiger van het ministerie van Buitenlandsche Zaken te Berlijn, ge zant Bene, Brigadeführer Knoblauch, de ge neraal der politie Schumann, de Marinebe- fehlshaber admiraal Kienast, verder alle provinciale en stedelijke gevolmachtigden van den Rijkscommissaris, de commissaris van de provincie Noord-Holland, mr. A. J. Backer, de regeeringscommissaris en bur gemeester van Amsterdam de heer E. J. Voute en de commissaris van het NW, de heer Woudenberg. Voorts verscheidene ver tegenwoordigers van partij, weermacht en politie, alsmede belangrijke figuren uit de NSB en de NSNAP, professoren van de Am- I sterdamsche universiteit, vertegenwoordi- gers van het Amsterdamsche stadsbestuur, enz. DE ONREGELMATIGHEDEN TE AMSTERDAM. Na de begroeting hield de Rijkscommis saris de volgende rede: PARTIJGENOOTEN, KAMERADEN. Ongeveer twee weken geleden waren Am sterdam en eenige steden in Noord-Holland het tooneel van beroeringen, die gericht waren tegen de openbare orde en de veilig heid van het openbare leven. Amsterdam is weliswaar het terrein, waar niet alleen ten gevolge van de structuur der sociale ver houdingen van zijn bewoners, maar ook door de samenstelling der bevolking op zichzelve vaak ongeregeldheden voorkwa men, die het radicale optreden noodig maakten van de organen voor de handha ving der orde, zoodat dergelijke woelingen en stakingsbewegingen niet als iets geheel ongewoons beschouwd kunnen worden. In het onderhavige geval hebben echter zon der twijfel bij die krachten vooral weer de Joden, die ten slotte dezen, als vernieti gingsoorlog tegen het Duitsche volk bedoel den strijd hebben ontketend, wéèf de hand in het spel gehad en een deel van de tot dusver ordelijk haar werk verrichtende be volking tot tegenstand opgehitst en verleid. Juist om deze reden was het noodza kelijk met de scherpste middelen en op de meest besliste wijze dezen tegen stand te breken. Ik hoop, dat het Neder- landsche volk uit de ervaringen der laatste dagen geleerd heeft, hoe onver biddelijk de bezettingsmacht haar taak en haar recht weet te handhaven. Ik hoop, dat het Nederlandsche volk zich in de toekomst niet meer zal laten ver leiden door elementen, vreemd aan land en volk. Wij zullen in de toekomst, wan neer dat noodig is, nog harder zijn. Vooral waarschuw ik er voor, de Duitsche weermacht en de leden der weermacht niet te beleedigen. De door den bevelhebber der weermacht gegeven instructies zijn ondubbelzinnig en j radicaal. De Nederlandsche bevolking moet| er kennis van nemen, dat in een door oor- j logshandelingen bezet gebied een staking, en evenzeer een uitsluiting in ieder geval ontoelaatbaar, ja volkomen ondenkbaar is en steeds moet worden beschouwd als een vergrijp tegen de door de bezettingsmacht te handhaven orde. Mocht een in openbaren dienst zijnde ambtenaar of employé in het vervolg sta ken, dan vernietigt hij daarmede zijn be staan. Wij hebben intusschen met verordeningen een bescherming ingesteld tegen ongerecht vaardigd ontslag en een recht van controle op de loonverhoudingen, ook zonder uit drukkelijke klachten van den betrokken werknemer, die het mogelijk zullen maken, de gerechtvaardigde aanspraken der arbei ders in het oog te houden en te beveiligen, voor zoover dat onder de gegeven omstan digheden mogelijk is. Vooral zullen langs dezen weg de ongerechtvaardigde en a- sociale loonverschillen uit den weg geruimd en verhoogingen toegelaten worden, waar de sociale behoeften der werknemers dit eischen en waar zij volgens de economische omstandigheden mogelijk zijn. Het strikte .stakingsverbod beteekent derhalve niet een belemmering der levenseischen van den ar beider, maar vormt een maatregel die in het eminente belang der instandhouding van de orde in het bezette gebied onder alle om standigheden gehandhaafd zal worden. Op het oogenblik, waarop de Duitsche or ganen voor handhaving van de orde ingre pen, stortten deze beroeringen ineen. De als raddraaiers schuldig bevonden personen zullen al naar de omstandigheden door het militaire gerechtshof tot een harde, onver mijdelijke, maar verdiende straf worden veroordeeld. Maar ook de kring van hen, die volgens den aard van dit land mede ver antwoordelijk zijn voor de vorming der openbare meening, moet door drastische maatregelen er aan herinnerd worden, dat hier de door de bezettingsmacht geëischte orde onder alle omstandigheden moest wor den gehandhaafd en dat de bezettings macht in staat is om zelfs de atmosfeer, die ten slotte opwekt tot feitelijke handelingen van tegenstand en deze daarmede eigenlijk eerst mogelijk maakt, te treffen. De beschikking btereffende het innen der boete zal als gevolg hebben, dat naar alle waarschijnlijkheid de groote kring van hen, die met open blik de nieuwe vormgeving der dingen tegemoet zien en deze houding trouw gebleven zijn, slechts bij uitzondering getroffen wordt; met uitzonderingsgevallen kan echter rekening gehouden worden. Deze episode in de geschiedenis der bezet ting is afgesloten. De voor de bezetting als normaal geldende omstandigheden zijn weer ingetreden. De vastbeslotenheid der bezet tingsmacht om haar standpunt te ver wezenlijken is duidelijk. WAAROM HET THANS GAAT. Ik maak onmiddellijk van deze gelegen heid gebruik, om voor u partijgenooten en kameraden te treden, teneinde u uit een te zetten, waarom het thans gaat, want de kracht van onze bajonetten is vooral be doeld voor den vijand van buiten. Binnen Foto Stapf. De rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied rijksminister dr. Seyss-Inquart hield gisteren in een bijeenkomst yan de N. S.D. A. P. te Amsterdam een groote rede. Een overzicht der zaal tijdens de rede. het terrein echter, waar wij moeten bestu ren, doen wij ons vooral gelden door de kracht der idee die wij vertegenwoordigen en door de overtuiging die uit de verkon diging van deze idee medegedeeld wordt. Ik kom derhalve vooral tot u. de partij- genooten uit den Arbeitsbereich, aangezien gij immers mijn nauwste medewerkers moet zün bij de verwezenlijking van de taak, die mij de Führer in dit land heeft gegeven. Gij zijt ertoe geroepen, het Ne derlandsche volk door uw leven een voor beeld te geven van de nationaal-socialisti- sche volksgemeenschap in het gebied der groot-Germaansche gemeenschap. Gij moet weten, waarom het gaat, welk doel wij moeten bereiken en hoe wij een stand punt moeten bepalen ten aanzien van de afzonderlijke gebeurtenissen, die zich voor ons voordoen. Ik juich het toe, dat zioh in ons midden een zoo opmerkelijk aantal Ne derlandsche nationaail-socialisten bevindt, die in een harden nog vaaik verkeerd be grepen strijd als pioniers medewerken aan den opbouw van een nieuw Europa en die in deze idee en strijdgemeenschap zeker kunnen zijn van onze onverbrekelijke ka meraadschap. Ik spreek echter ook in het bewustzijn, dat de overige Nederlanders mij hooren. •g Een student, die moest promoveeren, Zou de volgende stelling beweren „Er hoort zonder exceptie TIP van Bootz bjj de receptie." Niemand kon toen opponeeren! Inz. D. J. G. te Wcesp ontvangt een flesch TIP. 317 (Ingea. Med.) Naar wij vernemen zal er binnenkort een verordening worden uitgevaardigd, krachtens welke de Joodsche onderne mers, die op grond van een vorige ver ordening aan aanmeldingsplicht waren onderworpen, vergunning noodig zullen hebben voor het stellen van rechts handelingen en onder toezicht van be windvoerders zullen kunnen worden ge steld. Naar wij vernemen is binnenkort een verhooging van den tabaksaccijns te verwachten. Naar wordt medegedeeld, zal binnen kort het paarden- en het schapen vleesch tot distributiegoed worden ver klaard. Naar men ons mededeelt is er een ver ordening op komst, waarin amnestie wordt verleend voor bepaalde verzuimen ten opzichte van den fiscus. van hedenavond tot morgenochtend De maan komt hedenavond op te 19.59 uur en gaat mor genochtend onder te 8.21 uur (Volle Maan). J UIT DEN DROOM GEWEKT. Nederland is uit een eeuwenlangen droom gewekt. De Nederlanders zien zioh met dit ontwaken tegelijk geplaatst 'voor het eene probleem: Duitschland. Duitschland beteekent voor de Neder landers in het algemeen en voor de Hollanders in 't bijzonder, zooals in een aan gedachten rijk geschrift van een Hollander uiteengezet is, de eisch, een standpunt te bepalen ten aanzien van de dingen der wereld. Nederland merkt, dat het niet meer naar zijn stillen tuin en zijn rustig omheinde bosschage terugkeert. Het begint te begrij pen, dat de tot Nederland gerichte vraag van het lot eerst dan een volksch Neder- landsch antwoord zal krijgen, wanneer het tegenover Duitschland een waarlijk schep pende houding weet te veroveren. De voorwaarde voor een zoodanige actieve, dus een actie eischende houding is, dat men een duidelijk inzicht heeft in de grondslagen van deze actie. Gemeenschap pelijkheden en vermoede tegenstellingen uit. het heden moeten haar motiveering en ontwikkeling vinden in de historische wor ding. Wij weten, dat dit Nederlandsche volk, dat zijn volksche substantie, evenals een groot deel van het Duitsche volk, gevonden heeft in de stammen der Friezen, Neder - Saksers en Franken, Indertijd, toen de eerste rijksstiohting in het Middel-Europeesche gebied plaats vond, dius in het Caroltngi- sehe rijk, reeds in een gemeenschap met andere stammen, die thans versmolten zijn tot het Duitsche volk, was opgenomen. En in de deelingsverdragen, die ten slotte langs de rijksgrens geleld hebben tot het Frank rijk en Duitsohland van den modernen tijd, lag het deel van de Nederlanden, voor zoo ver het voorwerp kan zijn van mijn be schouwingen, dus de thans bezette gebie den, en voor zoover zij toen reeds aan de zee ontworsteld waren, als Germania In ferior dus Neder-Duitsohland In het gebied def gemeenschap van dit eerste rijk. Dat in die tijden rijkslegers in de Nederlanden bestreden' en onder meer ook teruggeslagen werden, vormt geen bijzon derheid voor de Nederlanden. Gebeurtenis sen van gelijken aard hebben zich in alle andere deelen van het rijk voorgedaan, wanneer de dragers der macht om dynas tieke of confessioneele redenen zich keer den tegen de rijksidee of wanneer de volk sche substantie van een deel van dit rijk in het nauw werd gebracht. De bewering zal niet worden uitgesproken, dat de Ne derlanders ln die tijden niet een bijzon deren, eigen aard hadden, zooals die zich nu eenmaal op gron d van de substantie van het ras en de harde levens-ervaringen aan de kusten der zee evenzeer ontwikkeld heeft als bijvoorbeeld in de Oostelijke en de Alpengouwen. Men kan echter rustig beweren, dat omstreeks de wisseling van de 16de eeuw het Nederlandsche volk pre cies zoo als de overige volksstammen, die toen verbendon waren in het gemeenschap pelijke rijk, heeft beschikt over de eigen schappen en voorwaarden om bij een over eenkomstige verdere ontwikkeling een ele ment te worden van het Duitsche volk. waartoe de in het rijk gebleven stammen Intusschen zijn versmolten. Dit te constateeren zegt ons, dat de Ne derlanders en de Duitschers. gezien van het standpunt van den nationalen staat, r.iet tot één volk zijn geworden, maar dat zij beschikken over dpzelfde voorwaarden van ras en derhalve mar dpn bloede ver wante volkeren zijn, ln staat tot een steeds nauwere gemeenschap. Men zie voor vervolg pag. 2 van het ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" Tweede Blad. EERSTE BLAD. Dif Nummei bevat DRIE Bladen Binnenland Het Nederlandsche stoomschip „Randau Pandjang" over tijd. (Gemengd, 3e BI.) Geslaagde proefnemingen met tennisballen van Nederlandsch fabrikaat. (Sport, 3e Blad) Sluikhandel in nagemaakte gouden tientjes ontdekt. (Stadsnieuws, le lad). buitenland Führer en dr. Göbbels spreken te Linz (le Blad) Matsoeoka vertrokken, (le Blad).

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1