SPORT Uit de Omstreken LEiDSCH DAGBLAD - Ms Blad Dinsdag li Maar! 1941 VISSCHERiJ-BERICHTEN De huis-lijstcollecten van Winterhulp Nederland DE JANTJES 33 Kustvisschers zes dagen naar zee VRAGENRUBRIEK Reizen en avonturen van Mijnheer Prihkebeen Er is minstens 2 millioen per maand noodig in den winter N De groote leugen O SLECHTS 2 DAGEN VOETBAL. V.V.S.B. II—ALPHENSCHE BOYS II 8—0. De rust ging in met een 2O voorsprong voor de thuisclub. In de tweede helft toonde de V.V.S.B.-voorhoede zich nog schotvaardiger en wist zij nog zes gaten in het A. Boys-doel schieten, zoodat het einde met een 8O neder laag voor de Alphenaren kwam. NOORDWIJK n—M.S.V. I 4—4. Nadat de thuisclub een 2—0 voorsprong heeft verkregen, weet G. Versluis.in de eerste helft dezen achterstand te verkleinen, 21. In de tweede helft maakt v. d. Oever prachtig gelijk, 2—2, doch de thuisclub neemt andermaal de leiding 3—2, waarna D Versluis weer gelijk maakt 33 en G. Versluis zelfs kans ziet M.S.V de leiding te geven, 34. Kort voor het einde maakt Noord wijk evenwel nog juist gelijk. 44, waarmede tevens het einde komt. ROUWKOOP II—ALPHEN IV 1—7. Het is Ukema, die Alphen binnen het kwar tier een 20 voorsprong geeft, terwijl Koele- wijn nummer drie scoort en de gastheeren uit een penalty in de eerste helft tegen scoren. In de tweede helft is Alphen steeds sterker en weten IJkema (2-maal), Koelewijn en Ketel den stand op te voeren tot 1—7. BRIDGE. BRIDGE-CLUB „DE SLEUTELS". Het bridge-paraatje. Bespraken wij eerst de minimum-antweor- den, waarbij het gedwongen antwoord op de informatie-double, thans is het woord aan den partner met een sterke kaart. Indien 1 in harten door uw partner wordt gedoubleerd en u heeft 1% top bij te bieden met de volgende kaart: Sch. V., B„ 9, 7; Harten 2, 4; Ruiten H., 10. 7, 3; Klaveren H., B., 6, dan biedt u 2 in schoppen, dus een sprongbod. Dit is geen awangbod tot de manche, doch geeft aan 1% top met ten hoogste een vierkaart sch. of een zwakke vijfkaart schoppen. Had u 1 in Sch. ge antwoord, dan had u te kennen gegeven een waardelooze kaart te hebben; immers sch. volgt op harten, dus zoudt u daarmede hebben af- geseind. Indien nu 1. in KI. of 1. in Ruiten door uw partner wordt gedoubleerd en u heeft bovenstaande kaart, dan is 1 in schoppen het juiste bod. aangezien ook nu kracht wordt aangegeven, omrede thans een antwoord van 1. in Ruiten respectievelijk 1 in harten ontken nend zou zijn. Zooals reeds gemeld: elk bod in S. A. op een afneemdouble (informatie) is positief. Uw part ner doubleert 1. in harten van den tegenstan der en u heeft in handen: Sch. 10, 3, Hartn H., B„ 8; Ruiten V., B., 8, 7, Klaveren H., 10, 8, 4. Hiermede is uw ant woord in 1. in S. A(1% top plus harten dek king). Nog een voorbeeld uw partner doubleert 1. in Sch. van den tegenstander en u heeft: Sch. 9, Harten H.. 10, 6: Ruiten B. 10. 8, 6: Klaveren A., V., B.. 9. 8, dan antwoordt u niet 2 in klaveren (ontkennend) doch 3 in klaveren sprongbod. WANDELSPORT. NATIONALE WANDELTOCHTEN „PER PEDES APOSTOLORUM". De Leidsche wandelvereeniging „Per Pedes Apostolorum" alhier organiseert op Zaterdag 10 en Zondag 11 Mei as. lentetochten over 20, 30 en 40 KM. De start heeft plaats van café restaurant „Oud-Hortuszicht". Witte Singel al hier, des Zaterdags om 3 uur en 's Zondags te halfelf. Iedere vereeniging ontvangt als her innering aan deze tochten een vergulde krans op verzilverd voetstukje. In dit kransje is het Leidsche wapen verwerkt. De leiding dezer toch ten. die onder goedkeuring van den Nederland- schen Wandelsportbond plaats hebben, berust bij de hceren J. B de Groot, Bloemistenlaan 24, Voorzitter, P. P A. en A. van Heusden, Biliton- straat 15. SCHAKEN. LEIDSCHE SCHAAKBOND. De competitie, 4e groep. De uitslag van een wedstrijd, gisteravond ge- pseeld in het Geb. voor Chr. Bel. a. d. Oude Singel was de volgende: W. Hamerling (Leithen II)H. Stoute V.Ti. II (L.dorp) 0—1 J. BoomJ. Tervoren 10 G. v. StrienN. Wljers 10 C. Baart Jr.W. F. Smit 01 H. MieremetJ. Hensing 01 P. C. LotteB. Slegtenhorst xx C. Baart Sr.J. Schouten 01 D. KleynS. Serdijn 10 J. I. FilemonJ. v. d. Tuin 01 J. StikkelorumJ. Tervoren01 Totaal 3x6x Hoewel nog 1 partij door den arbiter beslist moet worden, is de wedstrijd reeds door V.T.L. II gewonnen. Leithen II heeft echter vrij wat beter partij gegeven dan in den len wedstrijd. De stand der competitie. Na den uitslag der laatste wedstrijden is de stand in de verschillende groepen de volgende: le groep. gsp. gw. gl. vrl. v.t. P- Alphen I 4 4 0 0 26%-13% 8 L.S.S.F. I 4 2 1 1 21%-18% 5 RK. Schel. 2 Kon. I 5 1 1 3 22%-27% 3 L.S.G. II 5 1 0 4 19%-30% 2 2e groep. L. Gvmn. Schel, I 5 5 0 0 32%-17% 10 Caïssa I 4 1 1 2 20—20 3 V.T.L. I (L.dorp) 4 1 1 2 17—23 3 L.S.S.F. II 5 0 2 3 20%-29% 2 3e groep. Woerden I 4 3 0 1 23%-16% 6 Inter Nos I (Bosk.) 3 1 0 2 14—16 2 Alphen II 3 1 0 2 12%-17% 2 4e groep. Leithen I 4 4 0 0 29%-10% 8 V.TX. II 4 2 0 2 23—17 4 Leithen II 4 0 0 4 7%-32% 0 VERRUIMING VAN DEN VISCHAANVOER. Het blad „Toenadering" bevat de mededee- ling. dat aan 33 schepen toestemming is ge geven, om zes dagen op zee te blijven. De boo ten zullen des Maandags uitvaren en uiterlijk 's Zaterdags in de havens terug keeren. De tijd van heen- en terugvaren naar de haven zal dus nu niet meer verloren worden, zoodat op grooter vischaanvoer kan worden gerekend, vooral ook nu in den nacht gevischt kan wor den. De vergunning is gegeven aan een stoom- logger, twee motortreilers, 18 motorloggers en 12 motorkotters. BESOMMING SCHEVENINGEN Aan de markt te Scheveningen v/as heden morgen de motorlogger KW 175, J. v. Duin, met f. 22, benevens de kotter KW 116. F. Haas noot, met f.61. T. te L. - De verhoogde grondbelasting moet door den eigenaar betaald worden. Den huurprijs mag hij niet verhoogen. 136 Teekenlng van Aart van Ewljk Naar J. J. A. Gouverneur, (Reizen en avonturen van Mijnheer Prikkebeen). De directeur-generaal van de Winter hulp Nederland heeft over de komende huLslijstcollecte de volgende beschouwing gegeven Er Is gevraagd waarom de Winterhulp in de tweede helft van deze maand een zoo nauwkeurig voorbereide lijstcollecte langs de huizen houdt. Wel, eenvoudig hierom, omdat wij aan de hand van vier maanden ervaring weten, dat vele aanvragen om hulpverleening nog niet in behandeling konden worden genomen en het daarom onze plicht en ons goed recht is duidelijk hoorbaar aan de deur van iederen Nederlander te kloppen, om dezen nood in het eigen volk te helpen verzachten. De afgeloopen maanden hebben ons ook geleerd, dat een naar verhouding veel te klein gedeelte onzer samenleving bereid is, dezen nood door een allen en alles omvat tende actie te doen verdwijnen. Wij hebben, zooals reeds eerder werd medegedeeld, in de eerste drie maanden van onze werkzaamheden rond drie millioen gulden ontvangen, voor een niet onbelang rijk gedeelte uit giften, buiten de bus-, huis- en straatcollecten van einde November en December en de huislijstcolleote van einde Januari om. Teneinde thans over de noodige middelen te kunnen beschikken, zijn naast de reeds gehouden bus-, huis- en straat collecten, welke midden en einde Februari plaats vonden, nog twee huislijstcollecten vastgesteld en wel van 1723 Maart en van 1520 April a.s. De actie voor dezen winter zal dan worden besloten met een bus-, huis- en straatcollecte op 2 en 3 Mei a.s. Een ieder weet, dat een lijstcollecte vroe ger, in vrijwel het geheele land bij een voor af uitgekozen groep inwoners eener ge meente werd gehouden en dat het over- groote deel van onze samenleving nimmer om een offer in dezen vorm werd gevraagd. Wij meenen, dat evenals ieder, die in moeilijke omstandigheden verkeert, het recht heeft op onze hulp, ook iedere land genoot het recht 'bezit om naar draagkracht op deze wijze te offeren. Deze lijstcollecte wil daarvan het be wijs zijn. Wij hebben daarom bepaald, dat vooraf de namen en adressen van alle gezinnen en alleenwonende perso nen op daartoe vervaardigde formulie ren zullen worden ingevuld, opdat ten eerste iedere landgenoot zich duidelijk voor oogen zal stellen, dat ook op hem of haar een beroep "wordt gedaan ten behoeve van de medelandgenooten, die in nood verkeeren en ten tweede, om te bereiken, dat de arbeid van de collec tanten hierbij zooveel als mogelijk wordt verlicht. De nood Is groot, dit getuigen de vele aanvragen, die bij de plaatselijke directeu ren in de gemeenten worden ingediend. Naar ruwe schatting zouden minstens twee millioen gulden per maand in dezen win ter ter beschikking moeten staan, wil deze actie door het volk ook werkelijk voor het volk tastbare resultaten hebben. Het is verbazingwekkend, hoe weinig menschen zich bewust zijn van de omstan digheden, waaronder vele gezinnen leven. Het is even verbazingwekkend, hoevelen zich aan den socialen eereplicht onttrekken om door een spontane daad een einde te maken aan deze wantoestanden. Men beroept zich er op, zonder zich in het vraagstuk te verdiepen, dat vele orga nisaties en de overheid op afdoende wijze de helpende hand bieden. O zeker, er wordt veel gedaan, maar van een spontane daad van het volk in zijn geheel is geen sprake. Anders zou het niet mogelijk zijn, dat van de kosten der armenverzorging (in het jaar 1938) door kerkelijke en particuliere instellingen, die volgens de armenwet 1912 de eerste hulp hebben te verleenen, slechts 15 9/o werden overgedragen, terwijl de over heid met ruim 85 n/n aanvullend moest bij springen, d.w.z., dat per hoofd der gemid delde bevolking, de eerste groep f. 1.32 en de overheid f. 7.90 in de kosten bijdroeg. Let wel, wij laten hier het vraagstuk van de ondersteuning aan werkloozen geheel buiten beschouwing. Mede op grond van de kennis van dest cijfers is tot de winterhulpactie beslo ten. teneinde de fundamenten te leggen van een groot sociaal bouwwerk, waarin de Nederlanders over de vele scheidings muren heen elkaar de hand kunnen rei ken. Het moge een ieder weldenkend Ne derlander duidelijk zijn dat hierdoor alleen de kracht kan groeien, die dringend nood zakelijk is, ook voor de toekomstige plaats van ons volk in Europa. Dat men een organisatie als deze, die het geheele volk oproept elkanders lasten te dragen, poogt verdacht te maken, is begrijpelijk. Wij hebben echter een vast vertrouwen in het gezonde verstand van ons volk en zijn overtuigd, dat het zich vrij wil maken van alle krachten en machten, die het om persoonlijke belan gen verdeeld willen houden. Wanneer gij in dit hcht' bezien, ons werk. onze collectanten tegemoet treedt, zal het niet moeilijk vallen, u aan te slui ten bij hen, die zich reeds groote offers voor dit ideaal getroostten. Wij verwachten van alle onze collectanten en medewerkers, dat zij bij de a.s. huis lijstcollecten, in het besef van de eervolle taak die op hen rust, het allen gemakke lijk zullen maken, in vreugde hun vrijwil lige bijdrage te offeren. Onder deze voorwaarde zal deze actie: „Voor het volk, door het volk," slagen. NIEUWE PROVINCIALE DIRECTEUREN. De directeur-generaal van de Winterhulp Nederland heeft aan mr. A. J. Backer, In verband met zijn benoeming tot commissa ris der provincie Noord-Holland, eervol ont slag verleend als provinciaal directeur der W.H.N. in Noord-Holland, onder dankbetui ging voor de door hem bij den opbouw der organisatie bewezen diensten. Mr. Backer zal thans ambtshalve zitting nemen in het landelijk eere-comité. Benoemd Is tot provinciaal directeur voor Noord-Holland, de heer D. G. Avenarlus, plaatsvervangend provinciaal directeur voor Zuid-Holland, onder gelijktijdige ontheffing van deze functie. De directeur-generaal van de Winterhulp Nederland heeft voorts met ingang van 15 Maart aan mr. Th. A. J. M. F. Schaepkens van Riempst op zijn verzoek eervol ontslag verleend als provinciaal directeur voor Lim burg, onder dankbetuiging voor de door hem bij den opbouw der organisatie bewe zen diensten en onder gelijktijdige benoe ming tot lid van het eere-comité der pro vincie Limburg. In zijn plaats is met ingang van denzelf den datum benoemd tot provinciaal direc teur voor Limburg, mr. P. P. A. M. Schro der, chef van de afdeellng organisatie van het provinciaal bureau in Limburg. Recht op den palmboom vliegt hij aani En Ursula blijft krijschend staan: ziet den slanken boom bezwijken I En moet voor het gevaar reeds wijken: Zij wordt nu beurt'lings bleek en rood En denkt: „Dit is mijn broeders dood". AALSMEER. DE BLOEMENHANDEL. Bij bevredigende prijzen bleef weinig onverkocht. Het percentage voor den bloemen-export naar DuitsoMand is thans weer verhoogd. Aan de potplantenveiling is de markt nog steeds goed gestemd. De aanvoeren zijr. groot en de prijzen zeer bevredigend. Wij bunnen voor de afgeloopen week de vol gende prijzen noteeren: Azalea tot f. 2.50; Azalea klein 4055; Az. Hesce 75100; Hortensia, blauw f 1,25-1.60. rose f. 1,25—1,60, wit f. 1,30—1,50: Cycla men f. 1.001,10: middel 4050; kleine pot 2530; Kalandroë 3545; Cineraria 50 65; Prim. Obconica 3545: Prim. Sinensis 1015; Clivia f. 1,251,50: Nephrolepis 1,40 1,60; Ad. Scutum 1618; Gem. Varens 8 11. Zeer weinig bleef onverkocht. BENTHUIZEN. Burgerlijke Stand. Overleden: A. Graper, m., 83 jaar. Geboren: Hendrik, z. van A. A. v. d. Maas en M. Barendrecht. Opbrengst collecte Winterhulp. De opbrengst der collecte Winterhulp heeft in onze' gemeente ruim f. 64 bedragen. HILLEGOM. DE HEER M. KOCK f Op 75-jarigen leeftijd overleed alhier de heer M. Koek, een zeer bekend ingezetene onzer gemeente. Jaren achtereen was de thans overledene, naast zijn drukke zake lijke bezigheden als kolenhandelaar, col lectant der St. Martinusparochie, bestuurs lid der St. Vincentius Vereeniging, be stuurslid der Hillegomsche Harddraverij - vereeniging; ook had hij zitting in tal van commissies. Eerste lustrum H.S.V. „De Zwaluwen". Ter gelegenheid van haar vijfjarig be staan hield de Hillegomsche Sport Vereeni ging „De Zwaluwen" een propaganda- feestavond in Hotel Flora. Na een welkomst woord door den heer D. Möhlman, bracht een cabaret gezelschap een bont revue pro gramma, waaraan medewerkten Henny Vera, Ada Huêt, Glno Marco, die de aan wezigen op goeden zang vergastten, terwijl Piet Groenendaal en Pierre Driesen de ko mische noot verzorgden in „Distributie van Zon en Geluk" Stormachtigen bijval oogstte de operette in 10 min. Rose Marie, terwijl eveneens het bekende liedje van Henny Vera „Struikelbiokje" op prijs werd gesteld. Het was een zeer geslaagde avond ge worden. KATWIJK AAN ZEE. JAARVERGADERING VER. TOT BEVORDERING DER ZENDINGSZAAK. Rede van den heer Alb. J. de Neef. Deze vergadering werd gisteravond in „Casa Cara" gehouden. De voorzitter, ds, P. Pras, liet zingen Ps. 99 1 en 2, las Efeze 6 1018 en ging voor in gebed. Hij heette welkom den Deze pracht-avonturenfilm Van Vrijdag: ai: 240 Plaatsbespreking; van heden af. (Ingez. Med.) eere-voorzitter ds. R. P. A. Rutgers en den oud-zendeling op Nieuw-Guiea den heer Alb. J. de Neef, die sprak over „Het Evan gelie gaat door". Ds. Pras merkte op, dat het Zendingswerk ook doorgaat in oorlogs tijd. Paulus heeft daar ook over gesproken in het voorgelezen Schriftgedeelte, wat spr. nader toelicht. De strijd van Paulus ls ook onze strijd en die der zendelingen onder de heidenen en Mohammedanen. De secretaris-penningmeester, de heer J. v. d. Hueht, las de notulen en bracht het jaarverslag uit, dat optimistisch gesteld was. Het aantal leden nam toe en uit het financieele verslag bleek, dat de geldelijke offers niet verminderden. De kascommissie, bestaande uit de heeren C. Rijnsent en W. Sdhoneveld, bevond alles in orde. Dank werd gebracht aan den heer en mevr. v. d. Hucht voor het vele werk, dat zij in het belang der vereeniging verricht hadden. Tot leden der nieuwe kascommissie wer den benoemd de heeren W. v. BeelenenA. Buys. De heer A. Kuijt werd als bestuurslid herkozen. De heer De Neef behandelde dan zijn onderwerp, hield eerst een beschouwing naar aanleiding van Joh. 4 35, waarna hij uitvoerig het zendingswerk op Nieuw- Guinea, waar hij 14 jaar gearbeid heeft, besprak, alsmede bijzonderheden over het eiland zelve mededeelde. De voorzitter sprak namens allen harte lijke woorden van dank tot den heer De Neef; na z ijn slotwoord werd gezongen ps. 22 14. Ds. Rutgers sprak het dankgebed uit, waarna werd gezongen Ps. 72 10. LEIDSCHENDAM. Jaarvergadering Ned. Roode Kruis. De afd. van het Ned. Roode Kruis hield in hotel de Zwaan onder leiding van den heer J. S. Veenenbos haar jaarvergadering. De voorzitter herdacht de beide leden van de transportcolonne J. Romijn en H. de VriesDaniël, die tijdens den oorlog het le ven hadden gelaten. Met medewerking van den gemeenteraad zal het bestuur trachten voor beiden een gedenksteen geplaatst te krijgen in het nieuwe gemeentehuis. Als eere-voorzitter werd burgemeester Ban ning geïnstalleerd. Goedgekeurd werden de jaarverslagen van secretaris en penning meester. Het ledental liep met 22 terug en bedraagt 127, de ontvangsten hebben be dragen f. 661.94, de uitgaven f. 803.38; dank zij vorige voordeelige saldi is er een over schot van f. 540.95. Als leden der controle commissie werden aangewezen de heeren A. H. van den Akker Johzn., W. Alkemade en F. Warmolts. In verband met het be danken van kapitein Boulogne, werd tot be stuurslid gekozen Mevrouw Banning. Opbrengst collecte Winterhulp. De inzameling voor Winterhulp heeft op gebracht f.108.—. Diefstallen. Uit een aan den Rijksweg staande direc tiekeet van de N.V. Amst. Ballast Mij. zijn een tafel en twee vloerkleeden ontvreemd. Door middel van braak heeft men zich toegang verschaft tot een schuur van den landbouwer van den A. aan den Oostvliet- weg en daaruit twee zakken voermeel ont vreemd. LISSE. GEEN GEREFORMEERDE PASTORIE. Nu de Ger. Gemeente binnenkort weer In ds. J. Vreugdenhll van Rljssen een eigen predikant zal mogen begroeten, werd ge tracht de pastorie aan de Kanaalstraat, die thans voor andere doeleinden ln ge bruik is, daarvoor weer ln te richten. Dit is echter onmogelijk en nu wordt gezocht naar een andere woning, die als pastorie dienst kan doen. Meisje aangereden en ernstig gewond. Een dochtertje van den heer v. d. A. uit den Engel stak geheel onverwacht den Rijksstraatweg aldaar over, toen Juist een auto passeerde. Er werd nog getracht het meisje mis te rijden, doch het kind liep zóó onvoorzien over, dat een aanrijding niet kon worden voorkomen. Het meisje werd vrij ernstig gewond. Bij de plaatselijke geneesheeren zal Donderdag op de gewone spreekuren gele genheid zijn tot kostelocze inenting of her- wenting. OEGSTGEEST. De heer S. Verlare 70 jaar. Morgen hoopt een bekende figuur op philantropisch gebied en ingezetene on zer gemeente zijn 70sten verjaardag te vie ren, n.l. de heer S. Verlare, Deze heeft een werkzaam leven achter den rug. Na afloopen der Lager School ving hfj op 12-jarigen leeftijd zijn arbeid in het bakkersbedrijf aan en oefende dit vak tot zijn 25-jarigen leeftijd uit. Daarna be kwaamde hij zich voor het onderwijsambt. Na 2Vj jaar ernstige studie behaalde hij de acte L.O., vervolgens de hoofdacte L.O. en verschillende andere diploma's. Hij diende het onderwijs op de Lagere School, de Kost school en ook het M.U.L.-OnderwiJs. Vervolgens was de heer Verlare werk zaam als onderwijzer bij het Rijksopvoe dingswezen. Achtereenvolgens bekleedde hij daarop de functie van hoofd-onderwijzer en van hoofd van het onderwijs bij het Opvoedingswezen. Zijn ambtelijk leven be sloot hij met de functie van adjunct-in specteur bij het Onderwijswezen. Na zijn pensionneering is de heer Verlare een „stille werker" geweest, die zich sterk bleef aangetrokken gevoelen tot den soci alen arbeid. Diverse vereenlgingen moch ten van zijn philantropischen arbeid ge nieten en hij verwierf zich daarmee de al- gemeene sympathie. Daadwerkelijke mede werking verleende de heer Verlare bij fees telijke samenkomsten van de Ouden van Dagen en tijdens de Laatste mobilisatie richtte hij een zang- en tooneelvereeniging op onder de hier gelegerde militairen. Velen zullen dan ook ongetwijfeld niet de gelegenheid laten voorbijgaan den heer Verlare op 12 Maart hun gelukwenschen aan te bieden in zijn woning Maurits- laan 15. 3—2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 7