STADSNIEUWS - Eerste Bfad Dinsdag 11 Maart 1941 BATA -DIENST Groote belangstelling voor de Jaarbeurs Welke bon is geldig? Hedenmorgen vond de opening plaats Opgave van 11 Maart Morgen LAATSTE dag: Boter en vet Brandstoffen Brood en bloem Eieren Grutterswaren Honden -en Kattenbrood Kaas Koffie en thee Petroleum Suiker Vleesch en vleeschwaren Zeep Jllsn\er\ doorweerenwind 1 moet, beschermen RECHTZAKEN AANBESTEDING VAN BESTRATING S- WERKEN. De directeur van Gemeentewerken heeft hedenmorgen namens B. en W. aanbesteed: het uitvoeren van bestratings- en riolee- ringswerken op een terrein bezuiden de Toussaintkade. De volgende 12 inschrijvingen waren in gekomen I. Th. Cornet, Lelden, f. 11.143; A. v. Duin, Noordwijk, f.7800; C. Deerenberg en Gebrs. v. Wijk. Alphen f. 7215; N.V. Beton Mij., Hooge Morsch, Leiden, f.5950; C. A. Lan- geveld, Alphen a. d. Rijn, f.5890; J. Boo gaards en Th. Meyers, Oegstgeest, f.5847; fa. Wed. H. v. Driel, Koudekerk, f.5800; P. J. en H. Visser, Wassenaar, f.5400; A. van Halem en I. Doornik, Leiden, f.5383; H. C. Heemskerk, Leiden, f.5338; C. Godschalk en Oo., Leiden, f.5300; W F. Marcelis* en Co., Leiden, f.5165; Gebrs. Schouls, Leider dorp. f.5081; E. A. H. Halverhout, Leiden, f.4239. De gunning is aangehouden. EGYPTE ALS BAKERMAT VAN HET CHRITELIJK MONNIKENDOM. Lezing van dr. J. Vergote uit Leuven. In het kader van de samenwerking tus- schen Belgische en Nederlandsche Oriën talisten zal dr. J. Vergote, Lector in de Egyptologie te Leuven op uitnoodiging van het Vooraziatisch-Egyptisch Gezelschap „Ex Oriente Lux" een lezing-tournee door Nederland maken, waarbij hij zal spreken over bovengenoemd onderwerp. Gister avond sprak hij in het Nederlandsch In stituut voor het Nabije Oosten alhier, welke bijeenkomst mede georganiseerd werd door de Vereeniging voor Weten schappelijke Voordrachten en de Vereeni ging voor Antieke Beschaving. Aan deze lezing is het volgende ont leend: Onder den invloed van het Christendom ontwaakt het Ntjlland tot nieuw, (jeugdig leven. Gedurende ruim twee eeuwen werkt zijn dynamisme bevruchtend op de nieuwe beschaving in. Nadat de Egyptische Kerk zegevierend uit de vervolging en uit den strijd met haar gevaarlijksten vijand, het gnostoicisme, te voorschijn is getreden, speelt zij een hoofdrol in de ontwikkeling van het dogma Tezelfdertijd trachten Egyptenaren het ideaal van den vol maakten Christen metterdaad te verwezen lijken. De eerste monniken zijn eremijten; hun voornaamste vertegenwoordiger is Antonius. Het tweede stadium vormen de gemeenschappen van eremijten; zij zijn het prototype van het z.g. Lavra-systeem. Als derde stadium wordt het coenobitisme of georganiseerd kloosterleven, door Pak- homius te Tabennêse ingevoerd, ten deele als reactie tegen bepaalde verschijnselen, die op een zekere ontaarding van het ere- mij ten-leven wijzen. De geschiedenis dezer twee hoofdpersonages bewijst, dat het Christelijk monniksleven niet uit andere ascetische gemeenschappen, bijv. de Esse- niërs of het Buddhistisch monnikendom, ontsproten is. Het wortelt in het Evangelie en heeft zijn eigen, zelfstandige ontwik keling doorgemaakt. De verbazende bloei van de nieuwe instelling wordt in ruime mate begunstigd door de sociale toestan den, die in het NijUand heerschen. Na het Concilie van Chalcedon in 451, keert Egypte het Westen den rug toe en gaat zijn eigen wegen in echt Oostersche ver starring. Voor de Roomsche Kerk wordt het monnikendom een bron van kracht en voortdurende vernieuwing. Uit deze gege vens verschijnt het monnikendom als de factor, waardoor Egypte den meest recht- streekschen en duurzamen invloed op het Westen uitgeoefend heeft. RECHTSFRONT N. S. B. Met ingang van 1 Maart j.l. is een aantal agenten van politie te dezer stede toegetre den tot het Rechtsfront van de N.S.B., afd. B Politie. Secretaris van den Kring Leiden en om streken is de heer C. van der Plas, Evert- senstraat 76 alhier. SPAART UW TEXTIELPUNTEN! Wij repareeren Uw oude kousen Snel - Onzichtbaar en Voordeelig Belt U even op IIAARL.STRAAT 67 - LEIDEN - TEL. 21954 263 (Ingez Me<J.) Vleesch- en Vleesch- warenbon nr. 5. BOTER- en VETBON nr. 6 (t.m. 16 Maart) 250 gr. boteT of margarine. BOTER en VETBON nr. 7 (tot en met 23 Maart)250 gr. boter of margarine of 200 gr. spijsvet. Brandstoffen 4de periode en cokes 4de periode: t.m 14 Maart: één eenheid vaste brandstoffen, behoudens turf BONNEN nr. 11. 12 en 13 (haarden en kachels) BONNEN nr. 25 t.m. 32 (centrale verwar ming): t.m. 14 Maart: één eenheid vaste brandstoffen, behoudens turf BONNEN nr. 15j 16 cn 17 (haarden en kachels: BONNEN nr. 35 t.m. 41 (centrale verwar ming). BRANDSTOFFEN en COKES. 5dc periode (alle t.m. 31 Maart): één eenheid vaste brandstoffen. BROODBON nr. 6 (t.m 16 Maart) 10—17 Maart niet in restaurants e.d.) BROODBON nr. 7 (t.m. 23 Maart; 17 24 Maart niet in restaurants, e.d.) 100 gram brood of 1 rantsoen gebak BLOEMKAARTBON nr. 5 (t.m 23 Maart): 50 gram brood of rantsoen gebak of 35 gr tarwemeel tarwebloem rogge meel. roggebloem of zelfrijzend bakme°i BON nr. 81 (t.m 16 Maart; 10—17 Maart niet In rest»urnns e.d BON nr. 91 (t.m. 23 Maart; 1724 Maart niet in restaurants, e.d.) 1 ei BON nr 7 (t.m 20 April); .'.v ir nav. mii Havervlokken naver- bloem aardanpeïmeelvlokken gort gort- mnui at miitan Bon nr. 8 (t.m. 20 April): 250 ri enr' jorrmnut ol grutton BON nr. 9 (t.m 20 April): 100 gr. vermicelli, macaroni ol spaghetti. (fradruk verboden) BON nr. 10 (t.m 20 AprU): 100 gi maïzena grlesmeel sago aard appelmeel, stijfsel (geen glansstijfsel) of een hoeveelheid puddingpoeder welke 100 gr zetmeel bevat. BON nr. 11 (t.m. 23 Maart) 250 gr. rijst, rijstebloem, rijstemeel rljstgries of gruttenmeel. BON nr. 15 (tan. 30 Maart) 500 gr peulvruchten. Rantsoenbonnen rijst en havermout zijn doorloopend geldig BON nr. 9 (speciale kaart) (t.m. 31 Maart) 310 K.G. hondenbrood of l'/f K.G. kattenbrood. BONNEN nr. 13 en 14 (t.m 23 Maart): BONNEN nr. 61 en 71 (t.m. 6 April): elk* bon 100 gram kaas BON nr. 2 (tot en met 16 Maart) 125 gram koffie of 50 gram thee. BON nr. 9 (t.m. 20 April): uitsluitend voor kookdoeleinden ZEGEL E (t.m. 31 Maart): 2 liter Defrn|pum BON nr. 6 (tot en met 16 Maart) 1000 gram suiker VLEESCHBON nr. 5 (t.m 12 Maart): VLEESCHBON nr. 7 (t.m. 23 Maart) 100 gram vleesch inclusief oeen of vipp<oh warpn VLEESCHWARENBON nr. 5 (tot en met 12 Maart)- VLEESCHWARENBON nr. 7 (tot en met 23 Maart) 75 gram gerookt of gekookt varkens- rund- of kalfsvleesch of gerookte worst 100 gr gekookte worst 125 gr lever worst of 150 gr bloedworst iiON nr 16 (t.m 30 Maart): 150 gr toiletzeep (nieuwe samenstel ling), 120 gr huishoudzeep 150 gr zachte zeep vervaardigd nó 1 Jan '41 of 200 gram zachte zeep van vóór 1 Januari '41 300 gr zachte zeeppasta 250 gr zeeppoeder ol 600 gr waschpoe- dei 125 gr zeepvlokken 250 gr zelf werkende waschmlddelen of 200 gr vloeibare zeep Goed voor het wasschen van 20 K.G droog waschgoed BON nr. 117 (apart verstrekte bon) (t.m 30 April): 50 gram scheerzeep, 1 tube scheercrême Hedenmorgen is onder enorme be langstelling de 44e Nederlandsche Jaar beurs, de Voorjaarsbeurs 1941, geopend. Ter gelegenheid hiervan heeft het lid van de directie van de Nederlandsche Jaarbeurs, mr. J. Milius, bij ontstente nis door ziekte van den heer W. Graadt van Roggen, lid van den raad van be heer, een rede voor de pers uitgesproken De barometer voor jaarbeursdeelneming stond ditmaal hoog, aldus spr. De oude, bekende, met het Joarbeursinstituut zoo vertrouwde deelnemers, meldden zich in onverzwakte mate aan. Nieuwe groepen en tal van individueele nieuwe deelnemers voegden zich bij deze kern en aldus liet het zich bij het voortschrijden der maanden van voorbereidng aanzien, dat, wat de deel neming betreft, de voorjaarsbeurs 1941 een der belangrijkste beurzen in de jaar geschie denis der laatste jaren zou gaan worden en de beschikbare ruimten, zoowel in de ge bouwen, als op het open terrein, nagenoeg volledig zouden worden bezet. De Jaarbeurs getuigt van den onver zwakten wil van het industrieele bedrijfs leven om velerlei en ernstige moeilijkheden ten spijt, zijn taak in het belang der samenleving voort te zetten. Meer en meer wordt de jaarbeurs spiegelbeeld van Neder lands industrieele mogelijkheden. Hoe •volkomen-er en vollediger het jaarbeurs beeld, uit oogpunt der industrieele deelne ming bezien, zal worden, hoe doeltreffender de belangen der nijverheid zelve daardoor zullen worden gediend. Immers de mate van vraag en aanbod zijn in deze onafscheide lijk verbonden en de nationale propaganda voor het land zal daarvan slechts voordeel trekken. In groote lijnen is de groepen-indeeling dezer voorjaarsbeurs dezelfde van die harer voorgangsters-.' Nochtans geeft deze voor jaarsbeurs eenige opmerkelijke verande ringen te zien door het optreden van be langrijke nieuwe groepen, welke de be staande zijn komen aanvullen en verster ken en daaraan een bijzonder cachet ver- leenen. In de eerste plaats moge gewezen wor den op een uiterst belangwekkende deel neming der textielindustrie, welke onder den naam „het nieuwe beeld der Neder landsche textielindustrie" met een collec tieve inzending de geheele vierde verdie ping van het derde jaarbeursgebouw in neemt. Op initiatief en onder leiding van de N.V. internationaal kunstzijde verkoop kantoor te Arnhem hebben de kunstzijde spinnerijen te Nijmegen, Breda, Ede en Arnhem zich vereenigd om in samenwer king met een honderdtal kunstzijde ver werkende industrieëh ïn ons land met haar producten ter jaarbeurs aanwezig te zijn. Een tweede nieuwe collectieve groep, welke eveneens op de vierde verdieping wordt aangetroffen, is die der fabrikan tencombinatie (vereeniging van fabrikan ten en importeurs van verbruiksartikelen). Een belangwekkende groep, welke de reeds aan de jaarbeurs deelnemende gebruike lijke industrieën op het gebied van voe- dings- en genotmiddelen is komen ver sterken en uitbreiden. Sprekende over de collectieve groepen, vroeg mr. Milius in het bijzonder ook aan dacht voor de schoenengroep, welke even eens op de vierde verdieping op gelukkige wijze aansluit aan de collectieve groep textiel. Daar bij de najaarsbeurs gebleken was, dat meer ruimte voor rustig zaken doen vereischt was, heeft de groep thans huisvesting gevonden in een reeks van te genover elkaar gelegen monsterkamers. En ten slotte moge, wat de collectieve inzendingen betreft, zeker niet onvermeld blijven de deelneming van den bond voor kunst in industrie, welke ditmaal," door plaatsgebrek elders, op de vijfde verdie- pig is gehuisvest. Ook een Indische afdeeling zal aanwe zig zijn, dank zij de medewerking van het comité van uitvoering der Indische afdee ling op de jaarbeurs en het koloniaal in stituut te Amsterdam. Deze afdeeling zal de aandacht der bezoekers vestigen op het systematisch anthropologisch onderzoek In den archipel, op de resultaten, welke het toegepast natuurwetenschappelijk onder zoek ten bate van de inheemsche en Eurb- peesche landbouwers in lange (jaren van krachtige werkzaamheid heeft bereikt, zoomede op gegevens, de tropische hygiëne betreffende. Ook zullen gegevens worden verstrekt inzake den aanvoer van Indische voortbrengselen ten tijde van de vereenig- de Oost-Indische compagnie. Wat de buitenlandsche secties betreft, wees spreker op de groote deelneming uit België, Duitschland en Zwitserland. De on derhandelingen met Frankrijk hebben he laas niet tot het gewenschte doel kunnen leiden. Ook het overheids-, semi-overhelds- en particulier voorlichtingsapparaat is ruim vertegenwoordigd. Na te hebben gesproken over de ver deeling der exposeerende groepen over 'eed 2$AjeïficLS 1 Vertriflbar bij Apottoen Drogisten f.-.Men-i0 241 lJ.UgC4 iVlfcU.) de beschikbare ruimten, deelde de heer Milius mede, dat deze jaarbeurs 1912 deelnemers telt en dat zij een opper vlakte van 17.420 M2. aan expositie ruimte beslaat. Het aantal deelnemers is mitsdien slechts 82 minder dan ter vorige voorjaarsbeurs. Deze geringe teruggang in het aantal is voornamelijk toe te schrijven aan het weg vallen van verschillende buitenlandsche groepen en individueele deelnemers, wier aantal met 162 terugliep, aan geringere deelneming van de zijde van de groep meu belen, het ontbreken van de groep uitvin ders, bij wie thans, waarschijnlijk onder den druk der tijdsomstandigheden, minder be langstelling bestond en voor zoover deze zich aanmeldden, zoowel naar kwantiteit als kwaliteit niet voldoende waren om een groep te vormen en ten slotte door het ont breken van de .groep noh-ferro metaJlen. Dit verlies kon echter worden opgevan gen door aanwinst ingevolge genoemde nieuwe groepen en nieuwe individueele deel nemers. zoowel van binnenlandsche als buitenlandsche zijde, heigeen medebrengt, dat niettegenstaande een kleine teruggang in het aantal deelnemers vergeleken bij de 42e beurs, de ingenomen ruimte daaren tegen die der vorige voorjaarsbeurs nog met 320 M2. overtreft. Dank zij het gedegen en belangrijk aspect, hetwelk de Industrieele jaarbeursdeelne- ming biedt, mag een druk bezoek aan de beurs worden verwacht. Ook ditmaal zijn tal van voorbereidende maatregelen getrof fen om het vervoer der jaarbeursbezoekers zoo vlot- mogelijk te doen yerloopen en voor hun huisvesting zorg te dragen. Verder zijn faciliteiten op den vervcersprijs verleend en een vijftal extra-treinen, uit de verschil lende deelen van het land1, ingelegd. Jaarbeurs en jaarbeursdeelnemers zijn gereed hun gasten te ontvangen en door het ter beurze te leggen contact samen te werken tot bevordering en versterking van het commercieele leven. Het wachten is thans op het bezoek, dot zich zeker niet i-al laten wachten, doch gereed zal zijn ook zijnerzijds de jaarbeursbemiddeling aan te grijpen. Na de rede van mr. Milius sprak de heer P. Fentener van Vlissingen Pzn. over „Het nieuwe beeld van de Nederlandsche tex tielindustrie". HAAGSCHE POLITIERECHTER. Rijwielhandel De koopman A. P. K. uit Leiden, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring, had te Leiden een fiets gehuurd. Hij was er mee weg gegaan en niet mee terug gekomen, want hij verkocht de fiets, en de verhuurder kreeg niets. Wegens verduistering had hij zich nu te verantwoorden, en hij bekende het feit. De officier vorderde twee maanden ge vangenisstrafDe politierechter veroor deelde conform dezen eisch. Bij vergissing mishandeld. De Chinees met den onuitsprekelijken naam, had in Leiden een rare ondervin ding opgedaan. Hij werd zoo maar door een Leidenaar mishandeld, zonder dat hij zich van eenige schuld bewust was. Dat kwam uit, want later bleek de mis handeling op een vergissing te berusten! „Die Chineezen lijken allemaal op elkaar, dat ik er niets aan doen kon," vond de verdachte, een boekhouder uit Leiden. De officier vond het een leelijke streek, ter wijl verdachte ook niet ingegaan was op het verzoek van den Chinees om schade vergoeding. Hij vorderde daarom f. 50 boete subs. 50 dagen hechtenis. De politieerch- ter veroordeelde tot f. 20 boete subs. 20 dagen hechtenis. Het ijs was nog niet goed Het ijs op den Zoeterwoudschen Singel was nog niet goed maar toch was er al een schaatsrijder die het erop waagde. Hij waagde in dubbel opzicht, want de toegang tot dat ijs was in verband met de ijsbaan die er was ingericht, verboden. Een poli tieagent waarschuwde, er ontstond herrie, en toen de agent den schaatsrijder wilde meenemen, pleegde die verzet. Daarvoor stond hij nu terecht. De officier vorderde veertien dagen ge vangenisstraf, doch de politierechter hield rekening met het blanco strafblad, en legde f30 boete subs. 30 dagen hechte nis op. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Ambtenaar O. M. geïnstalleerd. Voordat gistermorgen de strafzitting van het Kantongerecht een aanvang nam, deelde de Kantonrechter mede, dat bij besluit van den secretaris-generaal van 21 Februari 1941 nu. W. Toncheus tot ambtenaar van het O. M. bij het Kantongerecht alhier benoemd was. Nadat de acte van beëediging door den griffier was voor gelezen, werd mr. Toncheus door den Kanton rechter geïnstalleerd, waarna hij door den Kan tonrechter en de leden *van de balie op harte lijke wijze met zijn benoeming werd gelukge- wenscht. Geteeld zonder vergunning. Gistermorgen moest voor het Kantongerecht, alhier een koopman uit Rijnsburg terecht staan, omdat hij zonder vergunning en zonder aange sloten te 4Jn bij de Ned. Groepten- en Fruit- centrale te Katwijk a. d. Rijn 76 are roode peen, boeren- en i;oode kool en andijvie had geteeld. Verdachte ontkende de groenten geteeld te heb ben, wel kocht hij het zaad maar zijn zoons en zijn zwager, die een teeltverguuning had, teelden en verkochten de groenten. Op een vraag van den Kantonrechter wie de opbrengst der groen ten ontving, antwoordde verdachte, dat de op brengstvoor hem was geweest. Het O. M. eischte f15 boete of 6 d. h. Mr. Schaper, raads man van verdachte, zeide, dat verdachte had gemeend, in het algemeen belang te handelen door groenten met vitaminen te telen, waarom de raadsman vrijspraak vroeg. Over 8 dagen zal de Kantonrechter schriftelijk vonnis wijzen. Een bloembollenkweeker uit Voorhout, moest terecht staan, omdat hij zonder vergunning en zonder aangesloten te zijn bij de Ned. Sierteelt Centrale te Voorhout tulpen en narcissen had geteeld. Allereerst werd de heer J. J. Bosman, afdeelingschef bij de Ned. Sierteeltcentrale uit Haarlem gehoord, die verklaarde dat verdachte wegens overtreding der teeltvergunning door den tuchtrechter, veroordeeld was tot f.575 boete en omdat hij deze boete niet betaald had, één jaar als lid der Sierteeltcentrale geschrapt was. Ook in hooger beroep was hij tot dezelfde straf ver oordeeld. De arbiter had echter de vordering niet toegewezen. Er was echter weer een nieuwe vordering ingesteld, en daarvoor had de tucht rechter verdachte veroordeeld tot f. 290 boete. Omdat verdachte deze boete weer niet betaald had, was hy drie maanden als lid der Sierteelt centrale geschrapt. In 1937—1938 en 1939 was verdachte voor dezelfde overtreding gestraft. De heer Bosman wees er op, dat door dit on rechtmatige telen de bonafide bollenhandel veel schade ondervindt. Mr. Sormani, raadsman, wees er op dat ver dachte onmogelijk deze hooge boeten kon beta len. De eene boete volgde op de ande# en op 2 Oct. 1939 werd hij door den Leidschen kanton rechter veroordeeld tot f. 100 boete, in hooger beroep werd h(j toen veroordeeld tot f. 50 boete. Het O.M. wees er op, dat verdachte onrecht matig bollen van tulpen en narcissen in zijn grond had. Doordat verdachte de f.290 boete niet betaald, werd hij weer als lid der Ned. Sier teeltcentrale geschrapt, het O. M. wilde rekening houden dat verdachte door de Rechtbank te Den Haag tot f50 boete is veroordeeld en eischte f.6 boete of 2 d. h. De raadsman mr. Sormani wees er op dat zijn cliënt toch niet tweemaal voor dezelfde overtreding gestraft kan worden, maar ook hier is het „Barbertje moet hangen". Zijn cliënt is geheel geruïneerd en kan geen boete meer betalen, waarom hij dan ook vrij spraak vroeg. Over 8 dagen zal de kantonrech ter schriftelijk vonnis wijzen. Een tuinder uit Rijnsburg moest terechtstaan omdat hij zonder vergunning en zonder aange sloten te zijn bij de Ned. Groenten- en Fruit- centrale in het eind van October 1940 op lan den onder Rijnsburg een groote hoeveelheid roode peen en boerenkool had geteeld. Verdachte ontkende de overtreding, daar niet hij maar an deren deze groenten geteeld hadden. De heer H. M. Flinterman, controleur bij de Ned. Groen ten- en Fruitcentrale uit Katwijk a. d. Rijn ver klaarde dat verdachte wegens overtreding der teeltvergunning door den tuchtrechter tot f. 80 - boete veroordeeld was. Daar verdachte deze boete niet betaald had, was hij van Maart 1940 tot Maart 1941 als lid geschrapt. Toen hij verdachte op het land had aangetroffen, had hij direct be kend, dat hij geen vergunning had. Verdachte ontkende dit verklaard te hebben; de ambtenaar wilde de oppervlakte opmeten, wat hij niet wilde toestaan. Toen de heer Flinterman met de poli tie terugkeerde, had hij de opmeting toegestaan. Het O. M. achtte de overtreding wettig en over tuigend bewezen en eischte f. 25 boete of 10 d. h. Verdachte verklaarde geheel onschuldig te zyn en vroeg daar hij ook nog f.80 boete moet betalen vrijspraak. Over 8 dagen zal de Kan tonrechter schril tell) k vonftjs wijzen. Onwettig college geloopen. Een student uit Katwijk a. Zee, moest terecht staan, omdat hij aan de Rijksuniversiteit alhier college had geloopen, hoewel hij niet als student was ingeschreven. Verdachte erkende de over treding en wist dat de verschuldigde f.325 col legegeld en f. 10 inschrijvingskosten nog niet be taald waren. Het O. M. eischte f.15 boete of 10 d, h. De Kantonrechter wilde ditmaal nog met de omstandigheden rekening houden en veroor deelde verdachte tot f.10 boete of 4 d h. Een andere student moest voor dezelfde over treding terecht staan. Verdachte erkende de overtreding. Het O. M. eischte f.25 boete of 10 d. h. Uitspraak f. 10 boete of 4 d. h. Een studente uit Rotterdam moest voor de zelfde overtreding terecht staan. Daar haar va der in het buitenland was en haar moeder over geen geld beschikte, warén, de verschuldigde gel den niet gestort kunneh worden. Het O. M. wees er op dat de colleges al in October begonnen waren en verdachte eerder maatregelen had kunnen nemen. Het O. M. eischte f. 6 boete of 2 d. h, Uitspraak f. 7.50 boete of 4 d. h. Van strooperU verdacht Een arbeider uit Noordwijk aan Zee moest te recht staan wegens onbevoegd loopen in de dui nen van het Staatsboschbehe.er te Noordwijk a. Zee. Verdachte beweerde op dien dag niet in deze duinen geweest te zijn, daar hij den geheelen dag thuis was geweest om den verjaardag van zijn moeder te vieren. De jachtopziener H. Nop pen uit Noordwijk aan Zee verklaarde echter positief dat verdachte bezig was om wildstrikken na te zien: twee doode konijnen, die nog warm waren had verdachte bij zich. Verdachte is een zeer beruchte strooper. Het O. M. eischte f6 boete of 4 d. h. Uitspraak f.5 boete of 3 d. h. De verduistering. Een bedrijfsleider uit Voorschoten moest te recht staan, omdat hij zijn fabriek aan de Rijn en Schiekade no. 121 alhier niet verduisterd had, waardoor uit zeven ramen het licht naar bui ten gestraald had. Verdachte erkende de over treding, maar hij kon het niet helpen, daar de jongens in de fabriek het licht hadden aange draaid. Het O. M. wees er op, dat verdachte in het geheel geen verduisteringsmaatregelen had genomen, vond deze overtreding zeer ernstig en eischte f. 20 boete of 10 dagen hechtenis. De Kantonrechter veroordeelde verdachte tot f. 10 boete of 4 dagen hechtenis. Onvoorzichtig gereden. Een chauffeur uit Katwyk a. d. Rijn moest terecht staan, omdat hij met zijn vrachtauto op den Valkenburgsche weg te Katwijk B., hoewel door tegenliggend verkeer hiervoor geen gelegen heid was, toch gepasseerd was, waardoor hij een ruiter geheel rechts van den weg had aangere den. Het O. M vond zulk rijden meer dan erger lijk en eischte f. 15 boete of 10 d. hechtenis. Na middernacht op straat. Een chauffeur alhier moest terecht staan om dat hy om 12.20 's nachts door de oolitie op den Maresingel alhier was aangetroffen. Verdachte erkende de overtreding. Hij had gezellig in een café gezeten en toen /as het ongemerkt wat laat geworden. Het O. M. wilde er rekening mee hou den dat verdachte maar 20 minuten over tijd was geweest en eischte f.7.50 boete of 5 d. h. Uitspraak f5 boete of 2 d. h. Een kunsthandelaar uit Katwijk a. Zee moest voor dezelfde overtreding terecht staan. Om 12,15 's nachts had de politie hem op den Zeeweg te Katwijk aan Zee aangetroffen. Eisch O. M. f boete of 4 d. h. Uitspraak conform. 2—X

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2