BINNENLAND LEfDSCH DAGBLAD; KühnE&g 10 Mraf 1941 Dorde Blad Ho. 24843 De School-Paardenbus te Voorschoten Gouden Echtvereeniging te Lisse 32ste Jaargang Uitzonderingstoestand in Noordholland opgeheven Begrafenis mr. dr. F. W. J. G. Snijder van Wissenkerke Bescherming van dieren Vereeniging van bljhelvorsehers opgeheven WETENSCHAPPEN Voor de Vromv BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN MiN/T EN lITTIRUflrj INGAANDE GISTEREN. Officieel wordt medegedeeld: Op voordracht van den bevel hebber in de Luftgau Holland, 'den luitenant-generaal Siburg, heeft de bevelhebber der Duit- sche weermacht in Nederland in overeenstemming met den rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied, rijksminister Seyss-Inquart, de voor de provincie Noord-Holland afgekondigde uitzonderingstoe stand en daarmede tevens de in zijn bekendmaking van 27 Fe bruari 1941 uitgevaardigde maatregelen met ingang van Zaterdag 8 Maart j.l. te 24 uur opgeheven. De höhere S.S. und Polizei- führer heeft tegelijkertijd maat regelen betreffende de verkeers- beperkingen in de provincie Noord-Holland eveneens opge heven, zoodat daarmede de oude toestand van 24 Februari J.l. weder van kracht is ge worden. Onder zeer groote belangstelling ls Za terdag op de algemeene begraafplaats aan de Kerkhoflaan te Den Haag het stoffelijk overschot ter aarde besteld van mr. dr. F. W. J. G. Snijder van Wissenkerke, oud voorzitter van den octrooi-raad. Velen wa ren gekomen om den overledene de laatste eer te bewijzen, zocwel uit de kringen van den octroolraad en de kunstwereld als uit het bedrijfsleven. Mr. J. W. Dijkmeester, voorzitter van den octrooiraad, sprak tevens namens het bu reau voor den lndustrleelen eigendom. Hij herdacht hetgeen de overledene voor deze belde lichamen heeft verricht. Zijn aan deel In de ontwikkeling van het Industri eel eigendomsrecht en van den octrooiraad zeer groot. Lang voor anderen zag hij het belang van een wetgeving op dit gebied en na de totstandkoming daarvan bekleed de hij daarin een vooraanstaande positie. De heer G. H. E. Bergsma sprak namens de N.V. Leidsohe textielfabrieken gebrs. Van Wijk en Co., waarvan de overledene president-commissaris was, woorden van waardeering, evenals de heer Steenhoven directeur van de stedelijke hypotheekbank, waarvan hij jarenlang commissaris ls ge veest. De heer mr. Wendelaar, voorzitter van den Volksbond tegen drankmisbruik, her dacht wat de overleden eere-voorzitter voor deze vereenlging is geweest. Architect H. Wegerif sprak namens den Haagschen kunstkring, waarvan de over ledene 46 jaren deel uitmaakte. Ten slott esprak nog mr. H. W. Daendels als vertegenwoordiger van de orde van Nederlandsche octrooi-gemachtigden. VERBETERING CENTRAAL STATION UTRECHT. Het Utrechtsche centraal station heeft een niet onaanzienlijke verbetering onder laan, die oppervlakkig bezien van weinig leteekenis lijkt te zijn, maar het reizend publiek in niet geringe mate gerieft. Wie vroeger op een spitsuur wel eens het twee de perron heeft willen verlaten om zich «aar het eerste of naar den uitgang te be leven, zal toen hebben opgemerkt, dat de «perkte accomodatle van de trappen zeer hinderlijk was voor de dichte stroomen reizigers, die van de tunnel, welke deze twee perrons verbindt, gebruik moesten «taken, Het gevolg was, dat, ofschoon op de trappen rechtshouden was voorgeschre ven, het minst bescheiden deel van de rel- dgers van de linkertrap gebruik maakte, vaardoor den reizigers, die zich in tegen gestelde richting bewogen weer last be rokkend werd. Ir. S. van Ravesteljn, die de verbouwing van het centraal station ontwierp, heeft ook een plan gemaakt om aan dezen ver keerden toestand een einde te maken. En too werd de opgang van de tunnel, in de richting van den uitgang, op de dubbele breedte gebracht, terwijl zij een vloeiend beloop kreeg, dat sterker in de richting van den uitgang gaat dan vroeger het ge val was. Wanneer de reizigers, die door be tunnel komen, zich naar de trap van ben uitgang begeven, ontmoeten zij nu een bap, die breeder is 18 m.l dan de tunnel '5 m.l, terwijl vroeger de trap smaller (4 m.) UIT ZIJN FUNCTIE ONTHEVEN. De commissaris van politie te Zaandam, be heer C Roscher, heeft mededeeling ont vangen, dat hij uit zijn functie is ontheven, Iktas de „Tel.". MAATREGELEN IN VOORBEREIDING. De Nederlandsche Vereeniging tot be scherming van dieren heeft Zaterdag in Pulchri Studio te Den Haag een bijeen komst gehouden, in verband met de voor bereiding eener wettelijke regeling der die renbescherming, Deze regeling is door het departement van sociale zaken ter hand genomen, terwijl de uitvoering is opgedra gen aan den directeur van den veeartsenij- kundlgen dienst prof, dr. C. L. E. Berger. De bijeenkomst werd o.m. bijgewoond door een tweetal hoogleeraren uit Utrecht en ver schillende ambtenaren van het rijkscom missariaat. De ondervoorzitter, de heer H, van Poel geest, gaf een uitvoerig overzicht van het geen door de vereeniging in de afgeloopen jaren reeds is gedaan ten opzichte van de voorbereiding van een wettelijke regeling der dierenbescherming. De gevolmachtigde voor veterinaire aan gelegenheden van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, dr. Pschorr, wees er op, dat in dezen tijd dik wijls de vraag wordt gesteld of onder de huidige omstandigheden aan de dierenbe scherming moet worden voortgewerkt, doch spr. meent, dat dit zeer zeker het gevai is. Bij de totstandkoming van de Nederland sche wet zal gebruik kunnen worden ge maakt van de voorbeelden in de Duitsche wetgeving. De wet zal den rechter een bruikbaar wapen in de hand geven tegen over dierenmishandelingen. Ten aanzien van de trekhonden meent spr., dat niet kan worden volstaan met een verbod. Echter zullen nauwkeurige voorschriften worden gegeven ten aanzien van grootte, tuig en de lasten. Een treurig hoofdstuk vormen de kettinghonden, waarbij veelal geen opzet, doch onwetendheid in het spel is. Aan de hand van de wet zal den bezitters duidelijk kunnen worden gemaakt hoe deze trouwe wachters dienen te worden behandeld. Een ander vraagstuk is de vivisectie. In Dultschland is hiervoor toestemming noodig. Een voortdurende controle draagt zorg dat de dieren goed worden verzorgd, en dat ongeoorloofde proeven niet voorko men. Vivisectie in den waren zin komt momenteel niet meer voor; meestal betreft het proeven op dieren ten aanzien van voedsel, vitaminen, hormonen, enz. Dit valt niet onder dierenmishandeling zooals de practijk leert en duizenden menschen en huisdieren kan hierdoor het leven wellicht worden gered. De bloedige proeven op die ren liggen ver achter ons; de huidige stand van de wetenschap heeft deze over het ge heel overbodig gemaakt. In de wet worden strenge straffen ge steld. Zoo kan b.v. een veehandelaar die zich herhaaldelijk aan dierenmishandeling schuldig maakt, worden verboden verder met dieren om te gaan of daarin handel te drijven. Een groote vraag is verder of aan organen van dlerenbeschermlngsver- eenlgingen een polltloneele bevoegdheid moet worden gegeven. In Dultschland is dit niet het geval, in Italië daarentegen wel. Ten slotte hield spreker een pleidooi voor samengaan der verschillende vereenigingen, waardoor meer .kracht kan worden ontwik keld. Na de pauze werden eenige gedeelten ver toond uit de film „S. O. S. voor het dier", waarna jhr. von Weiier den sprekers dank bracht en de bijeenkomst sloot. NIEUWE REGELINGEN BETREFFENDE ZOETWAREN. Ondernemersovereenkomst leverlngs- en betalingsvoorwaarden. In het zoetwarenbedrijf kwam een onder nemersovereenkomst betreffende leverings- en betalingsvoorwaarden tot stond Het doel hiervan ls de saneering van den handel in zoetwaren. De verschillende misstanden als: het aftrekken van niet overeengekomen kortingen, het niet of niet tijdig terugzen den van emballage, het niet of niet-tijdig betalen, het zonder reden retourneeren van goederen, zonder dat dit krachtens over eenkomst geoorloofd is, zullen hierdoor on dervangen worden. Fabrikanten en grossiers zijn op boete verplicht op te geven aan het zoetwaren- bureau, wie niet of niet tijdig aan zijn ver plichtingen voldeed. De bestaande achter stallige vorderingen moeten thans door fa brikanten en grossiers, binnen een maand worden opgegeven aan het zoetwarenbu reau. Het zoetwarenbureau zorgt dan voor de incasso van deze vorderingen. Eventueel treft zij een betalingsregeling met in ge breke gebleven afnemers. Het zoetwarenbureau kan bij nlet-naie- vlng van de overeenkomst sancties treffen o.m. in den vorm van uitsluiting van leve ring van een bepaalden afnemer. Het is dus in het belang van iederen afnemer strikt aan zijn verplichtingen te voldoen. Tevens is thans een regeling vastgesteld, waarbij het den fabrikanten en grossiers in zoetwaren verboden is, te leveren aan hen, die voor 10 Mei 1940 niet handelden in zoetwaren en is het aan grossiers en de taillisten verboden te betrekken van hen, die voor 10 Mei 1940 geen zoetwaren fabri ceerden, behoudens toestemming van het zoetwarenbureau. Deze regeling werd getroffen teneinde te bevorderen, dat bij de huidige goederen- schaarschte zooveel mogelijk de bestaande industrie en handel in zoetwaren intact kan blijven. KAMPEEREN 'S NACHTS VERBODEN. In verband met het voorschrjft, dat men zich van twaalf uur 's avonds tot vier uur 's morgens niet in de open lucht mag be vinden, is in de kringen van kampeerders de vraag gerezen, of het kampeeren even eens onder dit verbod valt. Wij vernemen thans van bevoegde zijde, dat deze vraag bevestigend moet worden beantwoord. Kampeeren wordt beschouwd als een verblijf in de open lucht en is dus van 24 tot 4 uur verboden. N. R. Crt. Men deelt ons van bevoegde zijde mede: Op grond van een verordening van den rijkscommissaris van 29 Mei 1940 heeft het hoofd der veiligheidspolitie de Interna tionale vereeniging van bijbelvorschers in Nederland opgeheven. Voorts heeft hij in beslagneming en verbeurdverklaring van de bezittingen dier vereeniging en van haar nevenorganisaties („Wachttoren" en Bijbel- tractaatvereenigingen) gelast. De Internationale vereeniging van bij belvorschers in Nederland en haar neven- organisaties voeren in woord en geschrift onder den dekmantel van zoogenaamd we tenschappelijk bijbelonderzoek een onmis kenbare „hetze" tegen alle staats- en ker kelijke instellingen Terwijl deze vereeni ging beide instanties als organen van den satan beschouwt, ondergraaft zij de grond slagen van het gemeenschapsleven van het volk en tegelijk ook de autoriteit van den staat in anarchistischer! zin. Het voort bestaan van deze vereeniging zou de open bare veiligheid en orde ernstig in gevaar hebben gebracht. NEDERLANDSCHE VAKBOND VAN PENSIONHOUDERS. De Nederlandsche vakbond van pension houders hield te 's-Gravenhage een druk bezochte algemeene vergadering. De voor zitter, de heer J. C. Kettner, schetste de motieven, welke tot oprichting van den N.V.P. hebben geleid. Vervolgens hield de directeur van het rijksbureau voor het hotel-, café-, restau rant- en pensionbedrijf, de heer F. A. Pfeifer, een rede over „De taak van het rijksbureau Na de pauze deelde de voorzitter mede, dat de heer Quist door omstandigheden ge dwongen, zich genoodzaakt zag zijn func tie. neer te leggen. Vervolgens werd tot de bestuursverkie zing overgegaan. Op voorstel van een der leden werd be sloten het voorloopige bestuur, bestaande uit drie leden, bij acclamatie te verkiezen. Hieraan werden nog vier leden toegevoegd zoodat het bestuur thans als volgt is sa mengesteld: J. C. Kettner, Amsterdam, voorzitter, mej. C. A. S. Linthout, Arnhem, mevr. M. H. Rademaker, Den Haag; A. van der Stra ten, Hilversum; P. Kischemöller, De Steeg; Constant, Den Haag en Th. J. A. M. Wer ners, Amsterdam. Mr. J. P. Ekker, hoofd der afdeeling vak belangen van den Nederlandschen mid denstandsbond adviseerde de vergadering vervolgens om de vaststelling der statuten en huishoudelijk reglement nog eenigen tijd uit te stellen, daar het waarschijnlijk is, dat door den commissaris-generaal voor bijzondere aangelegenheden modelstatuten voor vereenigingen en stichtingen zullen worden uitgegeven. Dit advies werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. DE HEER G. MESDAG JZN. TE HAREN OVERLEDEN. Te Haren bij Groningen is op den hoo- gen leeftijd van 95 jaar overleden de heer G. Mesdag Jzn. De heer Mesdag was vroeger een voor aanstaande figuur in de gemeente Gronin gen. Hij was o.m, lid van den gemeente raad, voorzitter van de kamer van koop handel en fabrieken, lid van de hoofddi rectie van het doofstommen instituut en lid van het college van regenten van de strafgevangenis te Groningen, benevens voorzitter van den voogdijraad en van den raad van beroep voor invoerrechten. De overledene was officier in de orde van Oranje-Nassau. De crematie zal plaats 'hebben te Westerveld Woensdag a.s. na aankomst van trein 2.15 uur. VERSPREIDE BERICHTEN. Ter gelegenheid van de 44ste jaar beurs, die morgen te Utrecht een aanvang neemt, verscheen de „Jaarbeurscouarnt", die eenige pagina's wetenswaardigheden over inrichting, doel en belang van deze jaarlijksche gebeurtenis brengt. Bovendien werden er in opgenomen extra-treinen en verdere regelingen, die ter vergemakkelij king van het jaarbeursbezoek getroffen zijn. KUNSTMATIG NOORDERLICHT GEPRODUCEERD IN CALIFORNIË. Het resultaat van 15-jarige onderzoekingen De universiteit van Californië maakt be kend, dat het de wetenschap gelukt is om in het laboratorium een „Aurora Borealls" (Noorderlicht) te produceeren, dat in niets onderdoet voor hetgeen de natuur in de Arctische streken veroorzaakt. De „Aurora Borealls" wordt in het laboratorium ge maakt door kwartsbuizen met stikstof en zuurstofgas (dit immers zijn de voornaam ste bestanddeelen van de bovenste laag van de atmosfeer) te vullen en daar doorheen een electrische ontlading te voeren. De na- gloed vormt een miniatuur „Aurora Bo realls" en deze wordt door een speotroscoop, die de karakteristieke lijnen op de photo- graphische plaat brengt, gemeten. Gedurende de laatste 15 laar heeft de uitvinder van dit „home-made" Noorder licht aan zijn uitvinding gewerkt. Toen hij als een „national research fellow" in 1929 aan de Princetown Universiteit werkte, produceerde hij voor de eerste maal de groene lijn van de zuurstof, die eveneens in het Noorderlicht gevonden wordt en in 1935 na verschillende jaren van proefneming, kondigde hij een verbetering in die tech niek aan. Toen werkte de geleerde reeds aan de universiteit van Californië. De practische zijde van deze uitvinding is drievoudig: 1. De bekendheid van de bovenste lucht laag zou er toe bij kunnen dragen om de problemen van de radiotransmissies op te lossen. 2. Het zou kunnen bijdragen tot een uit gebreidere kennis in zake de uitstraling van de zon, die volgens sommige geleerden op den duur een belangrijke bron van ener gie zou kunnen worden. 3. De studie van de atmospheer zou de astronomen tot een beter begrip kunnen brengen van de atmosfeer die ver-verwij derde sterren omgeeft. (U. P.) BIETENTER AFWISSELING OP ANDERE WIJZE BEREID! Bieten bevatten vele waardevolle voe dingsstoffen, waarvan vooral genoemd die nen te worden de zouten en vitamines, die voor onze gezondheid van zeer veel belang zijn. Een bekende wijze om bieten te servee ren is wel, ze als een slaatje klaar te ma ken met wat olie en azijn, wat suiker, pe per, zout en gesnipperde ui. Ter afwisseling zijn de volgende twee bereidingswijzen stellig de moeite waard, om eens te worden nagevolgd: Bieten met appelen (voor 4 personen) (recept van Martine Wittop Koning). 2 flinke bieten of 4 kleinere, 1 uitje, 4 zure appelen, 30 gr. boter, 3 kruidnagelen. Wasch de bieten goed schoon. Kook ze in ruim water met zout gaar (ongeveer 1 uur) Neem er het vel af, rasp de bieten op een grove rasp of snijd ze in dunne plakjes of in dobbelsteentjes. Laat ze met het fijn gesnipperde uitje, de in partjes gesneden appelen, een scheutje water, de boter, het zout en de kruidnagelen even stoven tot de appelen tot moes geworden zijn en de groente daardoor voldoende gebonden ls. Stamppot van bieten (W)r 4 personen), (recept van A. J. Goetheer). Stamppot: ruim 3 kg. aardappelen, 1 kg. gekookte bieten, 200 gr. ui, 200 gr. kwark, azijn, peper, zout. Jus: 40 gr. boter, 2 lepels taptemelkpoe- der, 4 lepels bloem, 8 dl. water, peper, zout, 4 bouillonblokjes of aroma. Kook de schoongeborstelde en in stuk- GEBOREN: Johanna, dr. van J. v. d. Woerd en J. E. R. de Roo. ONDERTROUWD: Ph. v. d. Berg jm. 23 jaar en J.de Roode jd. 22 jaar D. Jasperse jm. 21 jaar en C. J. v. Leeuwen jd. 21 jaar. OVERLEDEN: H. M. R. Brouwer, z., 5 mnd. J. v. Etfk, vr., 83 Jaar. CONCERT LEIDSCHE VOLKSHUIS. As. Zondagmiddag wordt In het Leidscho Volkshuis alweer het laatste concert in dit sei zoen gegeven. Als concertgevers treden op Re- gina wynanda (cello) en Jannie van Wering en Jules van Oven (plano) van wie de laatste twee voor het Leidsche publiek zoo langzamerhand goede bekenden zijn geworden. ken gesneden aardappelen met de ui in weinig water gaar. Snijd de gekookte ble ten In kleine stukjes, vermeng de kwark met de azijn, wat zout en peper en voeg alles bij de aardappelen. Stamp de massa dooreen en maak den stamppot op smaak af. Maak van de boter, de melkpoeder, de bloem, het water en de krulden een sma kelijke jus. Deze maaltijd is volledig, zeer smakelijk en kost weinig aan Ingrediënten en gas. MANYA BEUKMAN. Zooals wij reeds vermeldden is vandaag voor de eerste maal de schooljeugd van de Haagsche Schouw naar de kom der gemeente Voorschoten per paardentram vervoerd. Hierboven het groepje liefhebbers, dat ongetwijfeld van het ritje genoten zal hebben I Op den 19en Maart hoopt het echtpaar, de heer G. van Houten Sr. en mevr. T. van Houten-geb. Zuidam, wonende Kanaal straat te Lisse zijn gouden huwelijksfeest te vieren. Het gouden bruidspaar mag dit feit herdenken in een uitstekende gezondheid. De heer Van Houten is 4 Aug. 1867 geboren en zijn echtgenoote op 13 Sept. 1869; zij zijn resp. 73 en 71 jaar. Het a.s. gouden bruidspaar heeft in het komen of wijlen de heer A. W. van Meer stond al aan den wal en vroeg hem of hij schilderen kon. Toen hij daarop bevestigend antwoordde, kon hij reeds dienzelfden dag de kwast weer opnemen in zijn vrije uren. Deze uren vielen echter steeds na zijn diensttijd des avonds te 8 uur. Hij was eerst postbode op het hulppost kantoor aan het Vierkant in het huls waar tegenwoordig de Gez. Bruynen een zaak Foto's Archief „L. D." VAN HET ECHTPAAR G. VAN HOUTEN—ZUIDAM. leven veel zegen mogen ondervinden; hun is in, vele opzichten veel voorspoed geschon ken. Daarvan getuigden de heer en mevr. van Houten tijdens een onderhoud op har telijke wijze. Doch deze voorspoed is echter maar niet zoo komen aanwaaien! Daarvoor ls gewerkt! Vaak tot diep in den nacht! Het is den ingezetenen van Lisse nog goed be kend, dat de heer Van Houten als brieven besteller bij de P.T.T. werkzaam is geweest. Als jongen deed de jubilaris in het schil dersvak zijn Intrede voor „een appel en een ei" om later als volwassen schilder een plaats in te nemen voor een loon van 11 ct. per uur en een dagtaak van des morgens 5 uur tot de avonds 8 uur, terwijl des Zater dags bij uitzondering tot 7 uur des avonds gewerkt werd. Toen de jubilaris zijn benoe ming kreeg als postbode te Lisse (hij woonde toen te Leimulden) was het aan vankelijk zijn bedoeling om „de kwast neer te gooien", maar. nauwelijks was hij met zijn verhuizing te Lisse in de haven aange- drljven. Daarna was het kantoor gevestigd aan den Grachtweg naast de zaak van den heer M. v. d. Linden; daarna deed hij als telegram- en brievenbesteller dienst op het nieuwe postkantoor aan den Heereweg. De jubilaris heeft 30 jaren lang deze functie vervuld en is in die 30 Jaren een zaak voor eigen rekening begonnen, daarin trouw bijgestaan door zijn beide zoons, die haar later geheel overnamen, zoodat de heer Van Houten nu reeds 15 Jaren rust mag genieten. Hij is reeds een lange reeks van jaren in het genot van een pensioen van de P.T.T. Het bruidspaar is nog vol levenslust. Het leven heeft hen gespaard voor zware teren- slagen en daarvoor zijn zij dankbaar te midden van hun kinderen. Het zal hun in deze dagen en op den i9en Maart zeker niet aan de noodige belangstelling van vrienden en bekenden ontbreken. Ook wij wenschen het echtpaar een aangenaam feest toe en een gelukkigen levensavond

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 9