STADSNIEUWS LEID5CH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 10 Maart 1941 OFFECIEELE KENNISGEVING Uit het Verre Oosten Verspreide berichten Bijeenkomst Vereeniging „Oud Leiden" Jf\^TCCNïELT& NIEUW/ heeft bekend gemaakt dat een Duitsch- Fransch consortium, waarin de Franschen over de meerderheid beschikken, is opge richt om de reclame-afdeeling van het agentschap Havas over te nemen. Dit be sluit heeft ook betrekking op de pers. Marion maakte verder bekend dat Pétain en Darlan besloten hebben de vrijheid der pers te herstellen door de scherpe censuur- bepalingen, die bij het begin van den oorlog werden ingesteld, te verzachten. Men is van meening dat dit reeds begin dezer week zal geschieden. Gezegd wordt, dat Darlan daar door de Fransche pers, welke den laatsten tijd door de strenge censuurbepalingen schier uniform was geworden, haar oor spronkelijkheid wil'teruggeven. Onder voorzitterschap van maarschalk Pétain is een ministerraad gehouden, waar verscheidene maatregelen nopens de reor ganisatie der universiteiten behandeld wer den. Besloten werd voorts tot instelling van een commissariaat-generaal voor het Jo denvraagstuk. Onder de maatregelen ten bate van den landbouw verdient een wet vermelding, die de invoering van een burgerhulpdienst op het platteland (service civique rurale) be oogt. De regeering heeft besloten binnenkort maatregelen te treffen tot verhooging van de kolenproductie. Zij doet een beroep op alle mijnbezitters en mijnwerkers om in de komende maanden een totale productie van 1 ,nlioen ton te bereiken. De staatssecre- tari voor Nationale Productie heeft de laatste dagen verscheidene besprekingen gevoerd met leidende persoonlijkheden uit den steenkoolmijnbouw, alsmede met ver tegenwoordigers van de mijnwerkers. Vice-President Darlan heeft In zijn kwa liteit van minister van Binnenlandsche Za ken den prefecten uit het Zuidoosten in structies voor bijzondere economische en sociale maatregelen in hun departementen gegeven. Deze instructies, die geleidelijk ook voor andere gebieden van Frankrijk zullen gelden, hebben een doelmatiger verzorging van de bevolking, verbetering van het ver voer er bestrijding van de werkloosheid ten doel. Admiraal Darlan richtte gisteren ter eere van generaal Weygand, den algemeen ge delegeerde van de Fransche regeering voor Afrika, in zeer kleinen kring een noenmaal aan, waaraan ook de minister van Oorlog, generaal Huntziger. de staatssecretaris voor Koloniën, schout-bij-nacht Platon en de staatssecretaris voor Luchtvaart, brigade generaal Bergeret, aanzaten. Na den maal tijd vond een conferentie tusschen de ge- noo*" 'den plaats. BESCHERMING DER FRANSCHE KOOPVAARDIJ. Het D.N.B. meldt uit Parijs: Wanneer de Engelsohe aanvallen op Fransche koopvaardijschepen worden voort gezet, zal de Fransche vloot de gewapende bescherming op zich nemen, zoo verklaarde ambassadeur De ferinon voor Amerikaan- sche journalisten te Parijs. De algemeene gevolmachtigde der Fransche regeering in het bezette gebied wees er voorts op, dat admiraal Darlan in dezen geest inlichtin gen verstrekt heeft aan den Amerlkaan- schen ambassadeur te Vicfhy, admiraal Leahy. Admiraal Darlan is vast besloten, t-ot bescherming der Fransche koopvaar dijschepen over te gaan, zelfs wanneer er daarbij botsingen met de Engelsehen zou den ontstaan. Overgaande tot de steeds moeilijker wordende positie der voedsel voorziening in Frankrijk, gaf De Brinon als zijn meening te kennen, dat de oorzaak daarvan de houding van Engeland is. Ad miraal Leahy heeft op een vraag of zen dingen levensmiddelen uit de Vereenigde Staten te verwachten zijn, ontkennend ge antwoord. DE VREDESCONFERENTIE TE TOKIO. De onderteekening van het vredesver drag to Tokio is zeer spoedig te verwach ten. Thailand zal dan in feeststemming zijn! MATSOEOKA BINNENKORT NAAR BERLIJN. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Op uitnoodiging van de Duitsche regee ring zal de Japansche minister van bui- tenlandsche zaken. Matsoeoka. binnenkort een bezoek aan Berlijn brengen. Dit be zoek heeft ten doel de bespreking van alle kwesties, die voortvloeien uit de samenwerking op grond van het driemo- gendhedenverdrae tusschen Duitschland Italië en Japan. Na zijn besorekingen zal Matsoeoka zich naar Rome begeven. DE POSITIE DER AMERIKANEN IN JAPAN. Naar Domei meldt, hebben de nog in Ja pan vertoevende Amerikaansche staatsbur gers opnieuw van het Amerikaansche con sulaat-generaal den raad gekregen, het land te verlaten. JAPANNERS VERLATEN DE KUSTSTROOK VAN KWANGTOENG. Volgens een mededeeling van de persaf- deeling van het Japansche expedltieleger in Zuid-China hebben de Japansche strijd krachten gisteren de kust van de provin cie Kwangtoeng van Macao tot Pakhoi, die zij bijna een week bezet hebben gehouden en waar zij een rijken buit veroverd en de steunpunten van Tsioengking verwoest hebben, ontruimd. Het wegtrekken ge schiedde ongehinderd. De Japansche strijd krachten hebben zich teruggetrokken op een niet genoemd Steunpunt, van waaruit naar de persafdeel in? meldt, de operaties he'-haald zullen warden, zoodra Tsjoen" king via de Zuid-Chineesche kust weder levovanties ZOU ontvanger) rT» vr-q HITLER BEZOEKT KEITEL. De Führer en opperste bevelhebber van de Duitsche weermacht heeft gisteren den chef van het opperbevel der weermacht, generaal-veldmaarschalk Keitel, een bezoek g-stracht om hem persoonlijk zijn gelukwen- schen met diens veertigjarig dienstjubileum aan te bieden. Bij deze gelegenheid over handigde Hitler aan Keitel zijn foto met een hartelijke opdracht. (D.N.B.) Tibor de Machula (cello). Theo van der Pas (piano). Theo van der Pas. Het is reeds de derde maal, dat wij de zuiverste loftrompet kunnen steken over den Hongaarschen cellist Tibor de Machula, solo-cellist en concertmeester van het Ber- lijnsohe Philharmonie Orkest. En al bestaan alle goede dingen uit „drie", wij hopen niet, dat het hierbij zal blijven! Enkele jaren geleden maakte deze nog jeugdige cellist in ons land onmiddellijk furore en wij voorspelden hem een schitte rende toekomst. Thans is zijn naam volko men gevestigd: sindsldien lijkt ons zijn spel nóg meer gerijpt, openbaart het technisch zoo mogelijk een nog subllemer meester schap. De Machula werd door de Muze wel in ieder opzicht gezegend! Zij schonk hem een natuurlijk, intuitief muzikaal aanvoelings vermogen, zoodat in zijn spel letterlijk niets bestudeerd of gewild, maar alles even van zelfsprekend aandoet. Zij gaf hem tevens het talent en de energie om meester te wor den over de moeilijkste technieken, zij deed hem beschaving ten deel vallen, zoodat ook het geestelijk niveau en het styslistisch be sef zijner doorwrochte en fijnzinnige voor drachten op uitzonderlijk hoog niveau staan Daarbij beschikkend over een superieure, klankrijke Carlo Bergonzi, kan het niet ver wonderen, dat de Machula zich in korten tijd een allereerste naam onder de cellisten heeft veroverd. De Machula behoeft zijn auditorium niet te winnen of te overbluffen met op bril- lante effecten berekend „kleingoed", dat dikwijls uitmunt door de meest gevarieerde technische kunstgrepen. Neen: bij hem openbaart zich onmiddel lijk reeds de „meester" in het aanzetten, het vasthouden en het uitspinnen van één en kelen toon. Een toon, zoo volstrekt be- heerscht, zóó ongemeen rijk aan differen tiatie, zóó ontroerend verstild of verinnigd, HET INLEVEREN VAN „WEHRMACHTS- MARKEN" TER VERKRIJGING VAN RANTSOENBONNEN. „Wehrmachtsmarken" die op het Distri butiekantoor worden aangeboden ter ver krijging van rantsoenbonnen, moeten op M.D. 18, groot formaat, worden geplakt in rijen en veelvouden van 10 stuks. De „Wehrmachtsmarken" moeten soort bij soort worden gehouden en de opplakvel- len moeten voorzien zijn van den naam en het volledig adres van den leverancier. Losse bonnen en bonnen, geplakt op stukjes papier, worden onder geen beding meer geaccepteerd. Bedoelde opplakvellen zijn verkrijgbaar op het Distributiekantoor. Leiden, 10 Maart 1941. 230 De Burgemeester, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. dat men zich met verbijstering afvraagt, hóe het mogelijk is, hem te produceeren, ook al bezit men dan ook wellicht het schoonste instrument ter wereld. Reeds één toon van de Machula, weerga loos van uitdrukkingsvermogen, dan weer immaterieel in haar vlekkeloos sonore zan gerigheid, blijft vastgenageld in Uw herin nering. Verbaast het dan, dat een aaneen schakeling van tonen bij de Machula een zoodanige rijkdom van muzikale belevenis sen schenkt, waarover verder uitwijden ab soluut overbodig wordt en slechts het zélf beluisteren daarvan valt aan te raden? Wij willen dan ook kort zijn en slechts vermelden, dat in de voorname, melodieuse sonate in d moll van Corelli, de Sarabande een hoogtepunt vormdQ, dat Beethoven's bekende 12 variatie's op het koorthema „Tochter Zions" uit Handel's Judas Macca beus aan de Machula zoowel als aan zijn voortreffelijken partner Theo van der Pas afwisselend en gelijkelijk de kans boden, om te bewijzen, wét zij v/aard waren, dat Boccherini's bekend, doch overigens in verband met verschillende inzin kingen, toch niet rijkelijk boeiend Con cert in B dur (in de bewerking van Friedrich Grützmacher) uitmuntte door gevoeligheid der expressie en algeheele be- heersching der cadenz. In de plaats van de F dur sonate van Brahms verrastte de Machula allen met Rachmaninoff's Sonate in g, op. 19. Wat de Machula en v. d. Plas hier aan bewogen melos en meeslepend samengaan, zonder één moment elkander te domineeren, pres teerden, stond aan den top van alles, wat wij tot dan toe hoorden en deed volkomen het wel wat uitgesponnen en zich herhalend karakter dezer overigens warmbloedig ge schreven sonate vergeven en vergeten. Hier hadden twee musici, die in Beetho ven en Boccherini nog een enkele maal den eigen weg bewandelden, elkaar volkomen gevonden. Zij gaven zich spontaan, geïnspi reerd en in vervoerende eendracht aan Rachmaniof f's vurige pathetiek, warm-mu zikale en veredelende romantiek. Een werk, dat zóó gespeeld, tóch een eereplaats ver dient in de karige cello-litteratuur. Na deze weelde van klanken zou een toe gift overdaad geweest zijn. Gelukkig liet de Machula zich tot 't geven daarvan, ondanks het opgetogen applaus, niet verleiden, doch hij betrok wél terecht op hartelijke wijze onzen eminenten lahdgenoot v. d 'Pas als gelijkwaardige broeder in het uitbundige succes, dat hem ten deel viel! LEZING MET LICHTBEELDEN OVER „WEGBEPLANTING". Zaterdagmiddag organiseerde de Vereen. „Oud Leiden" in samenwerking met de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland een bijeenkomst in het Oostersch Instituut, .waarbij ir. G. A. Overdijkink houtvester bij het Staatsboschbeheer te Bilthoven, een interessante voordracht, verduidelijkt door lichtbeelden, hield over „De invloed van de wegbeplantlng op het landschapsschoon, in het bijzonder met be trekking tot Rijnland." r>e voorzitter der Ver. Oud-Leiden, prof, mr. H. A. Idema, heette o.a. de vertegen woordigers van 25 gemeentebesturen uit de omgeving welkom, alsmede de bestuursleden ddr polders Zevenhoven, Nieuwkoop en Nieuwkoop-Noorden en dankte voorts de Redactieleden van het Leidsch Jaarboekje voor de vele werkzaamheden aan de samen stelling daarvan verbonden. Ook wees spr, op het feit, dat bij restauratie van het Gra vensteen een fries blootgelegd is, dat zeer goed bewaard gebleven is. Vervolgens verkreeg ir. Overdijkink het woord voor zijn uitvoerige uiteenzettingen. Spr wees op de steeds meer groeiende in teresse voor de wegbeplantlng en het vraag stuk der wegen in het algemeen, hetgeen door de werkzaamheden van verschillende commissies, in de litteratuur en door den PAUL HYMANS OVERLEDEN. De vroegere Belgische minister Paul Hy- mans is te Nizza overleden. Hymans was een van de onderteekenaars van het vre desverdrag van Versailles. Hij was meerma len voorzitter van den Volkenbond. Hymans is gelijktijdig met de Belgische „regeering" naar Frankrijk gevlucht, toen het leger van koning Leopold III den strijd in Vlaande ren moest opgeven (DN.B.) DONOVAN TE DUBLIN. Het D.N.B. meldt uit Stockholm: De afgezant van president Roosevelt in Europa, kolonel Donovan, is per vliegtuig uit Londen in Dublin aangekomen. Hij werd door een vertegenwoordiger van het Iersche ministerie van buitenlandsche zaken ont vangen. Donovan had een ondérhoud van een uur met De Valera. Daarop gebruikten beiden in gezelschap van kardinaal Macrory den maaltijd. Per vliegtuig is Donovan weer naar Londen teruggekeerd. arbeid der Ned. Heide Maatschappij meer en meer tot uitdrukking komt. naan geen verwondering, daar het aantal weggebruikers en dus dat der be langhebbenden, zulks in verband met het groeiende -'"^eer, enorm is toege nomen. De weg is een middel om door het landschap heen te gaan en vormt tevens een onderdeel daarvan. Richting, vorm, in deeling en ligging der wegen besprekend, wees spr. op de sterk gewijzigde geaardheid der wegen en van de beplanting, ook van de z.g. „doorgaande wegen". Het karakter van den weg moet echter zooveel mogelijk be waard blijven ten opzichte van den het om liggende landschapsschoon. De beplanting van den weg verdient de sterkste aandacht ten opzichte van den rijbaan, opdat de ge varen voor den autobestuurder tot een mi nimum beperkt blijven. Aan de hand van talrijke lichtbeelden ging spr. daarop breedvoerig in, waarbij hij o.a. den onderlingen afstand der boomen besprak, die, wanneer cleze te dicht op el kaar staan, een bezwaar voor het verkeer kunnen opleveren. De boomen bevorderen echter de schoonheid van het landschap (men denke aan den weg Leiderdorp Hoogmade), zij kunnen de richting van den weg in duisternis of bij mist bepalen en be schutten veelal tegen zon, regen en wind. De houtopbrengst der boomen, vroeger een zeer belangrijke waardefactor, komt tegen woordig meer op den achtergrond, omdat de schoonheid van den weg primair gesteld wordt. De diverse problemen der beplan tingen werden hierop onder het oog gezien, in verband waarmee spr. ook de voorname plaats van de iep, met het oog op haar vele eigenschappen, in, het landschap aan een beschouwing onderwierp. De gevoeligheid voor iepenziekte maakt, dat deze boom niet meer voor wegbeplan tlng in aanmerking komt. Deze ziekte wordt veroorzaakt door een zwam en overgebracht door de iepenspin. Ondanks jarenlange on derzoekingen is het nog niet mogen geluk ken deze ziekte te overwinnen. Christine Buisman kweekte de nieuwe iep No. 24, die wel tegen de ziekte bestand is: afgewacht dient echter te worden hoe deze Spaansche zaailing, die de oud-Hollandsche iep niet kan doen vergeten, zich zal gedra gen, als zij ouder is en wat of de houtop brengst zal zijn. Spr. wees er voorts o.a. op, dat de weg als verkeersbaan en het schoonheidsele ment zeer goed samen kunnen gaan en gaf daarvan voorbeelden, evenals van goede, minder goede en slechte wegbeplantingen (groepsbeplantingen, beplantingen aan één zijd' enz.). Als voorbeeld van slechte wegen beplanting noemde spr. die met platanen, die slecht met het polderlandschap harmo- Leidsche Schouwbura. VEREENIGDE HAAGSCHE SPELERS. Rond een half mlllioen, van Jac. Ballings. Ballings weet Vlaamsch tooneel te schrij ven! Bepaald diep gaat hij niet, doch het loont toch alleszins de moeite om kennis te maken met zijn leutige, sappige visie op het Vlaamsche dorpsleven. En hij weet de dialoog pittig te beheerschen met flitsen van geest en geestigheid. In „Rond een half milioen" is de opzet zoodanig, dat men schier geen oogenblik behoeft te aarzelen, hoe het stuk zich zal ontwikkelen. Helder en duidelijk ligt de lijn uitgestippeld, maar al mankeert daardoor ten eenenmale ieder moment van verrassing in de handeling zelve, Ballings weet toch te boeien en te amuseeren tevens, al is de opzet ernstig. In de ernst mankeert de zonnige lach niet Een familie, bestaande uit een vrouw, een zoon, die voorbestemd is blind te wor den en door de medische wetenschap dan ook niet gered kan worden, en een pleeg dochter, zit danig in de financleele nesten. Een prijs uit de loterij van een half mil- lioen brengt eensdeels uitkomst, althans voor blinde en pleegdochter de eigenlijke winnares! die samen het leven zullen doorgaan als man en vrouw. Het geld zal dienen om hem in de waan te laten een „schrijver" te zijn, die zich zelf kan on derhouden, hoewel'zij het is, die zijn novel len koopt. De weduwe komt uit de misère door een ander half millioen, dat een scha- penboer bezit, die na 40 jaar eindelijk het jawoord verovert, Met geld is goed te doen, doch ook kwaad: zie, wat de eerste ver loofde van de pleegdochter voor had en hoe boer Joop geheel in de macht van den geld duivel is Het is schapenboer Gieleken, die het stuk relief geeft met zijn sappigen humor en zijn blije levenswijsheid. En in Pierre Balle- dux vindt deze figuur een kostelijke uit beelding. Het is al leven en zonnige blijheid Het is een prachtige creatie, af tot in de puntjes. Naast hem echter alle lof voor het spel van Jan van der Linden als de blinde, voor de uitbeelding van Doka door Dora Haus en voor boer Joop van Cor de Wolf, terwijl zeker Erna EalleduxHaffert ge noemd dient te worden voor de wijze waarop zij de bellefleurige Nathalie, die slechte weet te „Ja-vaderen", vervult. De overigen vallen ietwat terug, maar storend op het geheel is hun spel toch niet. De volle schouwburg heeft zich braaf ge amuseerd en herhaaldelijk moest dan ook worden „gehaald". Gieleken kreeg welver diend eenige open-doekjes. ineeren en spoedig sterven, zoodat de daar aan besteedde kosten weggegooid zijn. Groepsbeplanting is evenmin aan te beve len: in het algemeen dient gewaakt tegen „te mooie" of „te afwisselende" beplantin gen, daar deze voor het verkeer te onrustig zijn en groote gevaren inhouden. Talrijke beplantingen werden door ir. Overdijkink één voor één besproken, waar bij zijn rijke ervaring op dit gebied bleek. Het uit eenvoudige elementen opgebouwde Nederls.ndsche landschap, aldus spr., de gave en mooie structuur daarvan mogen niet verloren gaan, in verband waarmee hij verschillende voorbeelden van aantrekke lijke beplantingen gaf. Ook zette hij uiteen, dat tegelijk met een wegenplan, een be plantingsplan kan worden vastgesteld. Na de pauze behandelde spr. o.m. de ver schillende factoren, welke den aanblik van den weg ontsieren, waarbij hij tevens aan dacht schonk aan de „lintbebouwing" en een overzicht gaf van de beste houtsoorten, die voor verschillende beplantingen in aan merking komen. Ook gaf hij voorbeelden van onoordeelkundig snoeien. Spr. wees er tevens op, dat wellicht door een subsidie der overheid werklooze architecten op dit emplooi zullen kunnen vinden. Nadat de voorzitter der Kamer van Koop handel de heer D. ten Cate Brouwer tijdens de op de lezing volgende gedachtenwisse- ling, het streven van ir Overdijkink had aangemoedigd, noodigde hij de burge meesters uit de omgeving uit tot overleg, om, nu de houtprijzen zoo gestegen zijn, een ontoelaatbare ontluistering van Rijn land te voorkomen. Prof. Idema spak een dankend slotwoord. BOND V. OND. BIJ HET VOORBEREIDEND ONDERWIJS. Bijeenkomst van de Leidsche afdeeling. Bovengenoemde organisatie heeft in de Kweekschool voor Voorbereidend Onder wijs een zeer geanimeerde bijeenkomst ge houden. De presidente mej. T. Wartena, opende den avond met een hartelijk welkom aan den spreker van dezen avond dr. D. Fleischer, arte voor de Katholieke en Christelijke afdeelingen die in grooten getale gehoor hadden gegeven aan de uitnoodiging van den O.V.O. Dr. Fleischer begon zijn lezing over „Het gevoelsleven van het kind in de eerste le vensjaren" met te spreken over het nog ongeboren kind. dat veilig en zonder angst is. Den eersten angst maakt het mee bij de geboorte, wanneer het uit de veilige warm te in de koude komt. .Spreker noemde drie cardinale punten in de menschelijke ziel n.l.: Ie. Het verlangen naar vergetelheid. 2e. Het verlangen naar sensatie (emotie) 3e. Hei veriangen naar belangstelling (liefde, innigheid). Alle psychische conflicten vinden hun oorsprong in deze drie punten. Het eerste levensjaar is het belangrijk ste en moeilijkheden, daarin meegemaakt werken als een sneeuwbal in de verdere levensjaren. Honger maakt het kleine kind angstig en door dien angst onrustig en driftig. Het kind moet leeren. vertrouwen te krijgen in den opvoeder: Dit kan verkregen wor den door vaste gewoonten in de eerste maanden. Het leert wachten. Neemt een onderwijzeres op de Kleuterschool de taak van de Moeder over, dan moet zij zorg 200 (Ingez Med.) dragen, dat het kind volkomen vertrouwen in haar krijgt. Nerveuze ouders maken nerveuze kinde ren. Moeders, die haar kinderen al te zorg zaam opvoeden, maken bange kinderen'en deze moeten op de Kleuterschool met voor zichtigheid aangepakt worden, zoodat zij hun angst kunnen overwinnen. Overgaande tot het tweede cardinale vunt, noemde spreker den scheppingsdrang in de menschheid, die den wil van den mensch stimuleert. Kinderen, die tot deze categorie behooren, hebben als baby niet genoeg aan slapen, zij kijken rond en heb ben bij de zesde maand neiging tot na doen, dien grooten stimuans om groot te worden. Heeft dit kind voldoende vertrou wen in den mensch, dan zal het eerder loopen (nadoen der grooten) dan kruipen. Bange kinderen loopen laat; hun schep pingsdrang is belemmerd en zij fantasee- ren, dat zij loopen enz. Deze kinderen wor den lui en gemakzuchtig en moeten geani meerd worden tot handelen. Actieve kinderen zijn-klein-moeilijk, daar zij steeds in conflict komen met den mensch, door b.v. het verbod om ergens aan te komen enz. Zij worden opstandig, krijgen driftbuiën en trachten de opvoe ders te in timideeren. Krijgen zij hun zin, dan triomfeeren zij en hebben geen eer bied voor de opvoeders. Daarom is het de plicht van alle opvoeders te zorgen, dat de kinderen eerbied voor hen hebben en dit kan bereikt worden door liefde zonder toe gevendheid. Sprekende over het derde punt vertelde spreker, dat reeds het kind van 4 maan den de aandacht wil trekken. Een kind, dat te veel bewonderd wordt, wordt erg zelfingenomen en zal zijn leven lang op den voorgrond willen treden. Zoolang dit kind bewonderd wordt, is alles goed maar zoo gauw er critlek op hem geleverd wordt voelt het zich beleedigd en komen de moei lijkheden, b.v. bij het zindelijk maken enz. De eigenwaarde kan dan zóó beleedigd zijn, dat het kind expres de dingen gaat doen, het wordt een prestige-kwestie tus schen opvoeder en kind. Een oplossing voor deze moeilijkheden is ook dit kind met liefde en tact te behandelen. Nadat na de pauze spreker nog eenige vragen had beantwoord, dankte de presi dente dr. Fleischer voor zijn interessante lezing, en zeide het zoo prettig te vinden, dat dergelijke sprekers bereid werden ge vonden een lezing te houden. Hierdoor komt men steeds meer tot het besef, dat met liefde en tact alle moeilijkheden in de opvoeding overwonnen kunnen worden. Tot slot richtte de presidente nog het woord tot de Katholieke en Christelijke afdeelingen; ze zeide het een verheugend feit te achten, dat na de Federatie reeds bij de eerste bijeenkomst blijk is gegeven van een prettige en gewaardeerde samen werking. Met de belofte voor een volgende bijeen komst eindigde zij dezen prettigen avond. GOUDEN DOCTORAAT. Vrijdag a.s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat dr. M. Nassau Noordewier, oud-leeraar aan het Lfceum te Bussum, thans wonende te Hilversum, aan de Leidsche Universiteit promoveerde tot doctor in de klassieke letteren. VISC HIVED STRIJD. Een dezer dagen hield de Sportclub „C.G.W." voor het einde van het visch- seizoen haar traditioneelen vischwedstrijd. Was de deelneming der leden aan dezen wedstrijd buitengewoon goed te noemen, tot het verschalken van een vischje bleken zij echter weinig kans te zien. Niettemin had de wedstrijd, welke onder hoofdleiding stond van den heer A. v. d. Velden Jr., voorzitter der club, een prettig en sportief verloop. Na 2 x 1 uur te hebben gehengeld was de uitslag-ais volgt: le prijs H. de Wit. 2e prijs J. v. Veen, 3e prijs J. Keijzer, 4e "Hs P. de Tombe, 5e prijs J. Mark, 6e prijs W. Wassenaar, 7e prijs P. v. Polanen, 8e prijs P. Vijlbrief, 9e prijs W. Gijsman en 10e prijs J. Vlele. Extra prijzen vielen ten deel aan: zwaar ste voorn, H. de Wit; eerste vischje tijdens het eerste uur, J. v. Veen; eerste vischje tijdens het tweede uur, J. Viele. Eerste con- troleursorijs, A. Schipper; tweede contro- leursprijs, A. v. d. Velden rs. Alle overige deelnemers ontvingen een troostprijs. De prijzen bestonden dezen keer uitslui tend in aardappelen en groenten, zoodat menig gezin dezer dagen een extra aard appeltje kan eten. PRIESTERWIJDING PATER B. CASTELEIN Zondag 23 Maart a.s. hoopt onze stadge noot de heer B. Castelein (frater Damas cus) in de kloosterk.rk van den H. Hiero- nymus te Weert uit handen van mgr L Lemmens, bisschop van Roermond, ae priesterwijding te ontvangen. De neomist zal op Eersten Paaschdag, des morgens om 10 uur in .de parochiekerk van O.L.Vr. Onbevlekt Ontvangen (Harte- brug) zijn eerste plechtig misoffer op dragen. 2-1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2