De Amerikaansche Senaat aanvaardt leen- en pachtwet Oproep van de Winterhulp Van de gevechtsterreinen MAANDAG 10 MAART 1941 No. 24833 Verduisteren: 82ste Jaargang Met 60-31 stemmen Roosevelt tot de boeren Van den Balkan Een millioen landgenooten heeft hulp noodig Duitsche Weermachtsberichten Italiaansche Weermachtsberichten Uit Frankrijk 19.34 uur 8.06 uur EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad zijn gevestigd. Andere advertenties 37 ets. per regel. Minimum 5 regels. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. - Incassokosten volgens postrecht. „Kleine Advertenties" (hoogstens 30 woorden) uitsluitend bij vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets. berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden2-85 per weekƒ0,18 Franco per post ƒ2.35 per 3 maanden -f portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) Met 60 tegen 31 stemmen heeft de Senaat der Ver. Staten Zaterdagavond de wet tot hulpverleening- aan Enge land aangenomen. Zij gaat thans nog eens naar het Huis van Afgevaardig den, dat verschillende door den Senaat aangenomen wijzigingen en amende menten moet goedkeuren. De fractieleider der democraten in den Senaat, Baxkley, heeft, volgens Reuter, aan het slot der debatten gezegd, dat de wet op zijn laatst hedenavond aan de Senaatscom missie en Roosevelt zal worden voorgelegd. Aan journalisten verklaarde hij, dat ook de tegenstanders medewerkten om de eind stemming dan te doen geschieden. De wet komt, aldus D.N.B., o.a. hierop neer, dat de regeering in eigen of parti culiere bedrijven oorlogsmateriaal kan la ten vervaardigen, om het dan bij wijze van leening aan die landen af te staan, waar van de verdediging den president „belang rijk voor de eigen verdediging der Ver- eenigde Staten voorkomt". Van het be schikbare materiaal mag de president tot een waarde van 1.3 milliard dollar onmid dellijk aan andere mogendheden afstaan. Eveneens is hij gemachtigd, in de havens en in de fabrieken der Vereenigde Staten oorlogsschepen, vliegtuigen of ander oor- logsmaterieel van oorlogvoerende landen te laten repareeren. De president mag voorts inlichtingen over de bewapening van ande re mogendheden doorgeven. De geldigheidsduur van de wet loopt tot 1 Juli 1943, tenzij de meerderheid van het Congres haar op een eerder tijdstip buiten werking stelt. Geen der bepalingen van de wet kan volgens een amendement, dat werd aange nomen, zóó worden uitgelegd, dat de pre sident over bevoegdheid beschikt om de verscheping van oorlogsmaterieel naar andere mogendheden door de vloot te laten convooieeren. De Senaat heeft echter ver schillende voorstellen verworpen, welke principieel het konvooieeren verbiedt. Even eens zijn tal van pogingen der oppositie mislukt om het optreden van de strijd krachten der Vereenigde Staten tot het Westelijk halfrond te beperken. Zaterdag heeft president Roosevelt naar het D.N.B. meldt voor de radio tot de boeren van de Vereenigde Staten ge sproken. Hij betoogde o.a., dat de landbouw producten van de Vereenigde Staten toerei kend zijn om in de eigen behoeften en in die van de „vrienden van Amerika in an dere landen, die thans voor hun bestaan vechten'', te voorzien. Deze landen voeren in naam van alle democratische regeeringsvormen den strijd tegen de beheersching der wereld door de dictaturen. De democratie, zoo zeide Roose velt verder, wordt in uitgestrekte deelen van de Oude Wereld met uitroeiing bedreigd. Geen democratisch landbouwprogramma in de Vereenigde Staten kan hopen, den dood der democratie in de rest der wereld te overleven. Wij kunnen onze collectieve ver antwoordelijkheid voor den levensvorm, welke zidh uit den chaos ontwikkelt, dien de wereld thans doormaakt, niet ontloopen. Wij kunnen deze verantwoordelijkheid als dwazen van de hand wijzen. Wij kunnen ons echter niet aan de gevolgen van een dergelijke houding onttrekken. Behalve Roosevelt hebben ook vice-pre sident Wallace en de minister van Land bouw, Wickard, voor de radio gesproken. Wallace noemde Roosevelt „den besten vriend van de landbouwers". Roosevelt, zoo zeide hij, houdt van den vrede en doet moeite den oorlog van Amerlka's kusten verwijderd te houden. Het is echter geen waarborg voor den vrede, wanneer men den anderen demo cratieën hulp wil weigeren. In dit stadium der geschiedenis beteekent pacificatie-poli tiek de weg naar de slavernij. Ook voor de boeren der Vereenigde Staten staat met het lot der democratie oneindig veel op het spel. Millioenen Amerikanen zijn recht streeks van den buitenla'ndsohen handel afhankelijk, welke bij een nederlaag der democratie nauwelijks nog toekomst heeft. Wallace sprak de verwachting uit, dat de boeren der Vereenigde Staten aan het „her stel van goede betrekkingen met Zuid-Ame- rika" zouden meewerken, want de Ver eenigde Staten mogen niet toelaten, dat Latijnsch Amerika onder vreemde controle komt. WHEELER GAAT REDEVOERINGEN HOUDEN. Senator Wheeler heeft medegedeeld, dat hij van plan is in het geheele land rede voeringen te gaan houden om de openbare meening in verzet te brengen tegen moge lijke pogingen tot het doen deelnemen van de Vereenigde Staten aan den oorlog, in samenhang met de wet tot hulpverleening aan Engeland. Wheeler verzocht allen tegenstanders van de wet, aan dezen „kruis tocht" deel te nemen als tegenwicht tegen den verwachten „propagandastroom" met zijn oorlogsgevaar. (D.N.B.) DE DEENSCEE SCHEPEN. Waarschijnlijk zullen, naar de Britsche nieuwsdienst meldt, 37 Deensche schepen, die op het oogenblik in Amerikaansche ha vens liggen, voor het vervoer van Ameri- kaansch oorlogsmateriaal naar Engeland gebruikt worden. Naar Associated Press verder uit Was hington meldt, zullen niet alleen de opge roepen leden van de burgerwacht langer dan hun oefentijd van een jaar onder de wapenen gehouden worden, doch ook de re- cruten, die 1.1. heffst krachtens de wet op den dienstplicht zijn gemobiliseerd. De le gerleiding is bovendien voornemens vóór den herfst van dit jaar zes volledig uitge ruste pantserdivisies te vormen. Het ministerie van Oorlog heeft, naar het DUB. verder uit Washington seint, mede gedeeld, dat de luchtverdediging op het vasteland der Vereenigde Staten voortaan onder het eenhoofdige opperbevel van ge- neraal-majoor Chaney is geplaatst. DE POSITIE VAN ZUID-SLAVIË. De situatie op den Balkan is verder nog onveranderd gebleven. Het D. N. B. meldt echter: Naar wij van bevoegde zijde verne men, heeft Hitier op Maandag j.l. prins- regent Paul van Zuid-Slavië te Berch- tesgaden ontvangen. U. P. geeft volgend bericht: Het grootste Joego-Slavische blad „Poli- tika" wijdt een hoofdartikel aan de betrek kingen tusschen Joego-Slavië en Duitsch- land en zegt daarin o.a.: „Joego-Slavië heeft steeds het grootste belang gehecht aan zijn betrekkingen met Duitschland. Bij deze betrekkingen heeft Joego-Slavië steeds voor de handhaving van zijn vrede en be langen gearbeid. In dit verband moeten wij erop wijzen, dat betrouwbare kringen in Berlijn verklaarden dat de voortreffelijke betrekkingen tusschen het Duitsche rijk en Joego-Slavië niets te wenschen overlaten". Over het toenemende oorlogsgevaar op den Balkan schrijft het blad o.a.: „Joego-Slavië zal ook in de toekomst zijn politiek van vred2 en niet-inmenging trouw blijven en zal op dezen weg als belangrijke Balkanmo- gendheid verder gaan. De leiders van Joego- Slavië zullen over de politiek van dit land waken en voor zijn onkwetsbaarheid en on afhankelijkheid zorgen". Toen vijf maanden geleden de Winter hulp Nederland werd opgericht, had haar leiding, zich een denkbeeld gevormd van den nood, die onder Nederlanders moest heerschen. Geleerd door de ervaring komt zij thans tot de ontstellende ontdekking, dat de armoede, welke in Nederland wordt gele den, veel en veel grooter is, dan zij zich in October 1940 kon Indenken. Op zijn minst een millioen Nederlanders mannen, vrouwen en kinderen, hebben geen deel aan die aardsohe goederen, wel ke noodig zijn om een gezin met eenlge vreugde en moed aan het leven van ons volk te laten deelnemen. Al voortwerkende ontvangt de leiding van de W.H.N. dage lijks meer berichten over gevallen van nood, die te zamen tot één conclusie voe ren: Het Nederlandsche volk moet wakker worden en op dit gebied kennis nemen van de feiten, opdat het zich van zijn plicht tot naastenliefde bewust worde en zich aaneensluite om de daad te volbrengen, welke tegenover die landgenooten nood zakelijk is. De W.H.N. moet over veel meer middelen beschikken, dan haar ten dienste staan. Om die in te zamelen zijn veel medewer kers noodig, die ln de week van 17 tot 23 Maart a s. enkele uren beschikbaar stellen in den dienst van dit noodlge, en daar door zoo mooie werk. Nederlanders, laat u niet de kans ont gaan, om op deze wijze van uw liefde tot uw volk te getuigen. Ge zult straks navol- brachten arbeid met zoovele anderen, die u reeds voorgingen, de voldoening kunnen smaken ln moeilijke tijden daadwerkelijk aan de instandhouding en den opbouw van ons volk te hebben medegeholpen. Vele helpende handen zijn nog noodig: meldt u direct aan bij het plaatselijke bu reau van de Winterhulp in uwe gemeente. Werkgevers, verstaat gij uw plicht te genover deze actie, door aan de leden van uw personeel, die willen medewerken, voor de hun toegewezen uren vrij te geven zon der aftrek van loon en vacantlettjd? Laten wij allen onze taak beseffen: in een der beslissende uren van de wereld geschiedenis, nu volkeren om hun bestaan worstelen, moet het Nederlandsche volk bewijzen, dat het ln staat ls zich zelf ln stand te houden. Toont u dezen tijd waardig! Millioenen handen zijn onzichtbaar naar u uitgestrekt! Offert! Schenkt tijd en moeite en geld! De gewezen president van de voormalige Tsjecho-Slowaaksche republiek, dr. Benesj, heeft naar het D.N.B. meldt, via de Engel- sche radio een oproep gericht tot Joego-Sla vië om zijn eer te redden door actief aan den strijd tegen de asmogendheden deel te nemen. Dat daaraan geen beteekenls be hoeft te worden toegekend, spreekt voor zich zelf! BEKENDMAKING VAN ANTONESCU. In een bekendmaking aan het land ver klaart de conducator, generaal Antonescu, dat alle huidige en toekomstige overeen komsten, die de ontwikkeling van de Roe- meensche industrie of landbouw raken, re kening moeten houden met de beide vol gende punten: 1. De nationale rijkdom mag niet in vreemde handen overgaan. 2. In de staatshuishouding mag men slechts door dringen met toestemming der regeering en dan alleen voor zoover de staat gelegenheid behoudt het economische leven onder toe zicht te houden. Dientengevolge kan geen transactie zonder toestemming der regee ring gesloten worden. Generaal Antonescu verklaart voorts, dat de Duitsche troepen in Roemenië uit Duitschland geapproviandeerd worden en Zaterdag deelde het Duitsche opperbevel mede: Bij gunstig weer blijven de bewegingen der in Bulgarije binnenrukkende Duitsche troepen zich overeenkomstig de bevelen ontwikkelen. Een duikboot meldt het tot zinken bren gen van vijf gewapende vijandelijke koop vaardijschepen met een totalen inhoud van 33.000 ton, die in een krachtig beschermd konvooi voeren. Bij een aanval op de Zuid oostkust van Engeland hebben motortor- pedobooten krachtig beschermde konvooien aangevallen en, in weerwil van den hefti- gen afweer, twee Britsche torpedoboot ja gers en zes gewapende koopvaarders met 'een gezamenlijken inhoud van 28.400 ton, waaronder twee groote tankschepen, ver nietigd. Duitsche afdeelingen gevechtsvliegers en Stuka's hebben ook gisteren militaire in stallaties op Malta herhaalde malen met succes aangevallen. Door rechtstreeksc-he treffers van zwaar kaliber ontstond een hevige brand in een torpedo-opslagplaats. Duitsche jagers hebben boven het eiland Malta een vijandelijken jager en een vij andelijken bommenwerper neergeschoten en in duikvlucht een Sunderland-vliegboot in brand geschoten. Tijdens gewapende verkenning boven de Noordzee heeft de luchtmacht een koop vaardijschip van ongeveer 1200 ton tot zinken gebracht en drie andere schepen ernstig beschadigd. Aanvallen van alleen- vliegende Duitsche gevechtsvliegtuigen wa ren gisteren gericht op vliegvelden in Zuid en Midden-Engeland. In hangars en schuil plaatsen werden groote verwoestingen aan gericht. Bij moedige aanvallen in duik vlucht op een belangrijke wapenfabriek bij Newark werden verscheidene treffers ge plaatst. Een andere wapenfabriek in de nabijheid van Bristol kreeg bom treffers in de fabriekshallen en op het terrein. Overdag noch des nachts zijn vijande lijke vliegtuigen boven Duitsche gebied verschenen. Bij de aanvallen op de wapenfabriek bij Newark heeft de bemanning van twee ge vechtsvliegtuigen zich bijzonder onder scheiden. De bemanning van het eerste vliegtuig bestond uit den eersten luitenant Knauth, de Oberfeldwebels Schumm, Heil en Moelier en den onderofficier Berger; die van het tweede toestel uit de luitenants Raudolph en Metzmacher en de onderof ficieren Groeper en Hahn. En Zondag: Duikbooten melden het tot zinken bren gen van 18.000 B.R.T. vijandelijke koop vaardij tonnage. Een aanval van vrij sterke formaties ge vechtsvliegtuigen heeft in den afgeloopen nacht haven- en dokinstallaties te Londen met groote kracht getroffen. Uit verschei dene groote en talrijke kleine branden en ontploffingen bleek de goed uitwerking van den aanval. Andere succesvolle aanvallen waren gericht op vliegvelden ten Noorden van Londen, aan de Oostkust van Schot land en op de Orkaden. Bomtreffers ver nielden hangars en onderkomens. Ook op de haveninstallaties van Portsmouth zijn verscheidene treffers geplaatst. Het luchtwapen heeft van een konvooi in het Kanaal van St. George een Brit- schen koopvaarder van 10.000 B.R.T. tot zinken gebracht. Het schip zonk na een voltreffer binnen enkele minuten. Bij aan vallen op twee konvooien in den Atlanti- schen Oceaan en aan de Zuidoostkust vas Engeland kregen twee groote koopvaardij schepen bomtreffers en vertoonden slagzij. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in Cyrenaica ten Oosten van Alen el Gad Brit sche pantserwagens met bommen be stookt. De vijand heeft met zwakke strijdkrach ten bommen geworpen in het bezette ge bied, zonder noemenswaardige schade aan te richten. Bij het groote succes van het snelboot- wapen, dat bekendgemaakt werd in het weermachtbericht van gisteren, hebben de snelbootformaties onder bevel van Korvet- tenkapitan Petersen, luitenant ter zee eerste klasse Birnbacher en luitenant ter zee tweede klasse Wuppermann zich bij zonder onderscheiden. Aan de luchtverkenning voor de Zuid oostkust van Engeland heeft de beman ning van een verkenningsvliegtuig, eerste luitenant Schofer, Feldwebel, Nowakowski, Feldwebel Rüstig en Obergefreiter Schu bert, een groot aandeel gehad. De succesvolle aanval op een bewapenings- fabriek bij Bristol, vermeld in het weer- machtsbericht van 8 Maart, werd uitge voerd door een bemanning, bestaande uit eerste luitenant Lohmann. Oberfeldwe- bel Beckmann. Stabsfeldwebel Koster, Stabsfeldwebel Trageser en Gefreiter Hey. Deze bemanning heeft zich reeds bij ver scheidene andere duikaanvallen bijzonder onderscheiden. ENGELSCHE KUSTSTROOK VOOR VREEMDELINGEN GESLOTEN. Naar de Engelsche berichtendienst meldt is een breede strook langs de Engelsche kust tusschen Brighton en Little Hampton voor vreemdelingen gesloten. (D.N.B.) HET BRITSCHE S.S. OROPESA GEZONKEN. Op reis van Zuid-Amerika naar Enge land is, volgens een bericht uit Havana, het Britsche passagiers- en vrachtschip Oropesa van 14.075 ton in den Atlantischen Oceaan tot zinken gebracht. De Oropesa was met koelinrichtingen uitgerust en had een lading vleesch aan boord. Pas enkele dagen tevoren was het verlies van het En gelsche s s. Anchises van 10.000 brt. bekend geworden, dat eveneens met een lading be vroren vleesch naar Engeland onderweg was. (D.N.B.) Zaterdag meldde het Italiaansche hoofd kwartier: „Aan het Grieksche front heeft onze luchtmacht vijandelijke kampementen, troepenconcentraties en verdedigingswer ken bestookt met lichte en zware bommen en machinegeweervuur. In Noord-Afrika heeft de vijand een nieuwen aanval op Dzjaraboeb gedaan. Hij werd teruggeslagen Onze vliegtuigen heb ben met succes de haven van Benghazi, een luchtbasis en een gemechaniseerle vij andelijke colonne gebombardeerd. In Oost-Afrika heeft de vijand luchtaan vallen gedaan op eenige plaatsen in Ery- threa, zonder schade aan te richten. Bij een vlucht boven Malta hebben jacht- toestellen van het Duitsche vliegercorps tijdens een luchtgevecht een Hurricane en een Blenheim neergeschoten en van zeer geringe hoogte een watervliegtuig van het type Sunderland met machinegeweervuur bestookt en in brand geschoten. Een oorlogsschip van middelbare tonna ge is in de Middellandsche Zee gezonken door niet vastgestelde oorzaak. Een groot deel van de bemanning is gered". En Zondag: Aan het Grieksche front zijn vijande lijke aanvallen in den sector van het elfde leger volkomen afgeslagen door onze aan vallen, die den vijand aanmerkelijke ver liezen hebben berokkend. Onze luchtstrijd krachten hebben installaties, batterijen en troepen van den vijand intensief met bom men en mitrailleurvuur bestookt en be langrijke bases van den vijand getroffen In Noord-Afrika heeft onze luchtmacht militaire inrichtingen te Benghazi en een vijandelijke luchtbasis in Cyrenaica ge bombardeerd. In Oost-Afrika heeft een onzer detache menten in den sector van Keren een vij andelijk detachement aangevallen en uit eengedreven. In den Somali-sector hebben onze vliegtuigen Britsche gemotoriseerde strijdmiddelen en pantserwagens gebom bardeerd. Vijandelijke vliegtuigen hebben een plaats in Erythrea gebombardeerd. Geen slachtoffers; geen materieele schade. Op 7 dezer hebben vliegtuigen van het Duitsche luchtcorps militaire inrichtingen op Malta gebombardeerd. VERLIESCIJFERS. Het opperbevel van de Italiaansche weer macht deelt voorts mede: Door de gebeurtenissen van den oorlog, vooral in Cyrenaica, was het niet mogelijk van de afdeelingscommandanten, die te zorgen hebben voor het opmaken en door geven der verliezen, de volledige opgaven met naam en toenaam te verkrijgen. De volgende cijfers hebben betrekking op de verliezen in de maand Februari en op die verliezen, die nog niet op vroegere lijsten voorkwamen en op verliezen, waarvan tot en met 28 Februari van dit jaar de voor geschreven documenten of officieele rap porten zijn ontvangen. Aan het Grieksche front: gesneuveld 2.386, gewond: 4.841. vermist: 5.590, Alba- neezen: gesneuveld 14, vermist 42. In Oost-Afrika: Italianen: gesneuveld 127. gewerd 530. vermist 126. In Noord-Afrika: Italianen: gesneu veld 68, gewond 98, vermist 12.230, marine: gesneuveld 35, gewond 20, vermist 142. Het luchtwapen: gesneuveld 37, gewond 87, vermist 165. den Roemeenschen staat geenerlei offers opleggen. Ten slotte betoogde de conducator, dat het Roemeensche volk zich vol vertrouwen kan verlaten op het bondgenootschap met het Groot-Dultsche rijk. TÜRKSCH BLAD VERBODEN. Het Turksche blad „Yeni Sabah" is voor onbepaalden tijd verboden. Het had enkele dagen geleden een hoofdartikel gepubli ceerd, dat zware beleedigingen aan het adres van Duitschland inhield. Na 24 uur is het verbod opgeheven. (D.N.B.) NIEUWE MAATREGELEN. Het D.NJ3. meldt: Darlan uitte onverholen zijn bevrediging over het succes van de besprekingen, die hij te Parijs met Laval, den Duitschen ambas sadeur in het bezette Frankrijk Abetz, kar dinaal Suchard en andere gezaghebbende Duitsche en Fransche persoonlijkheden heeft gehad. De secretaris van Darlan, Paul Marion, van hedenavond tot morgenochtend Do maan kwam heden op te 16.05 uur en gaat morgenoch tend onder te 6.49 uur. Dit Nummei bevat DRIE Bladen Binnenland Uitzonderingstoestand in Noord-Holland op geheven. (Binnenland, 3e Blad). De richtprijzen voor land- en tuinbouw producten toegelicht. (3e Blad). Buitenland De Amerikaansche Senaat neemt met 6031 stemmen de pacht- en leenwet aan. (Ie Blad). Van de gevechtsfronten. (Ie Blad). Prins Paul van Zuid-Slavië was bij den Fuehrer. (Ie Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEÏT EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1