De Zweedsche hoofdstad in de kou De positie rond den Balkan No. 24832 82ste Jaargang ZATERDAG 8 MAART 1941 De houding van Zuid-Slavië DeDuitschers in Bulgarije De strengste winter van de laatste 125 jaar De brandstoffencommissie en de boerenalmanak, ofde brandhout-reserve, die vastvroor Turksch parlement komt Maandag bijeen Verduisteren: 19.31 uur 8.10 uur 19.32 uur 8.08 uur EERSTE BLAD Feiten van den dag IS UW RADIO DEFECT? LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaateen waar agentschappen van ons Blad zyn gevestigd. Andere advertenties 37 ets. per regel. Minimum 5 regels. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. - Incassokosten volgens postrecht. „Kleine Advertenties" (hoogstens 30 woorden) uitsluitend bij vooruitbetaling, alleen 's-^Voensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets. berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden2.35 per weekƒ0.18 Franco per post 2.35 per 3 maanden -f portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) De Joego-Slavische buitenlandsche poli tiek is na de ontwikkeling in Bulgarije niet herzien, aldus verklaarde men van offi cieuze Joego-Slavische zijde ten aanzien van den toestand, nu men de laatste dagen een overzicht heeft gekegen van de ge beurtenissen en de achtergronden hiervan en de rapporten der diplomatieke vertegen woordigers der regeering in het buitenland heeft kunnen bestudeeren, In welingelich te kringen neemt men aan, dat Joego slavië binnenkort een verklaring van den zelfden inhoud zal publiceeren, waardoor Joego-Slavië tot uitdrukking zal brengen, dat het binnenrukken van Duitsche troe pen in Bulgarije van geen invloed is op de> politiek van Joego-Slavië en dat dit land als grondsla g voor zijn buitenland- sche politiek de vriendschappelijke betrek kingen met Duitschland en Italië blijft be schouwen. (D.N.B.) WILDE ROOSEVELT INGRIJPEN? Het Hongaarsche blad „Magyarsag" publi ceert een speciaal bericht uit Washington, volgens hetwelk, „naar uit goedingelichte bron wordt medegedeeld", president Roose velt op denzelfden dag, dat de Joegoslavische premier Zwetkowitsj en de minister van buitenlandsche zaken, Cincar Markowitsj, door den Führer op den Berghof werden ontvangen, de Joegoslavische regeering een belofte tot hulpverleening der Ver. Staten heeft willen opdringen. De Joegoslavische gezant te Washington, Fotitsj, werd, zoo meldt de correspondent van genoemd blad, op 14 Februari dringend telefonisch verzocht, zich naar de particu liere woning van den onderstaatssecretaris Welles te begeven, waar men hem een per soonlijke boodschap van Roosevelt zou over handigen. Daar werd hem op opgewonden toon medegedeeld, dat president Roosevelt den prins-regent en de Joegoslavische regee ring opnieuw met klem ter kennis wilde brengen, dat, volgens zijn opvatting, aan alle successen van de Asmogendheden, ook al werden zij slechts op diplomatiek terrein behaald, een einde moest worden gemaakt. Roosevelt heeft, zoo zegt de correspondent verder, bovendien laten weten, dat het bij het Congres ingediende wetsontwerp tot hulpverleening door de Vereenigde Staten zeker zou worden aangenomen en dat de regeering der Vereenigde Staten hierdoor over middelen zou komen te beschikken, waardoor, aan alle pogingen, die op de vestiging van een nieuwe orde gericht wa ren, een einde zou kunnen worden gemaakt. De Vereenigde Staten zouden in staat zijn in de toekomst aan alle Europeesche staten, die zich aan deze nieuwe orde willen ont trekken, doeltreffende hulp te verleenen. De president had, zoo wordt in dit verband gemeld, hierbij in de eerste plaats het oog op het drie-mogendhedenpact, dat onder staatssecretaris Welles het „geniaalste, doch tevens voor Engeland gevaarlijkste diploma tieke werktuig der As" noemde. Welles heeft bij het vertrek van den ge zant Fotitsj de toezegging gevraagd, dat hij deze boodschap van Roosevelt onmiddellijk naar Belgrado zou doorsturen, waarvoor hem zelfs een verlaging der telegramkosten werd beloofd. Op 10 Februari, dus enkele dagen vóór dit initiatief van den Amerikaanschen pre sident, heeft de Amerikaansche gezant te Belgrado in'dringende opdracht van Roose velt het minister-presidium er van in kennis gesteld, dat Roosevelt van de eindoverwin ning van Groot-Brittannië overtuigd was en van zijn kant alles tot verwezenlijking hier van zou bijdragen. Tevens echter hadden de Amerikaansche diplomaten uit de hoofdsteden van den Balkan eensluitend aan Washington gemeld, dat de Grieksche tegenstand verlamde en dat het door de Engelschen aan Griekenland geleverde oorlogsmateriaal zoo goed als waardeloos was. De Grieksche regeering heeft den gezant der Vereenigde Staten te Athene dienovereenkomstig ingelicht, waar op deze gezant de regeering heeft aangera den, zich met een openlijken oproep om leveranties van oorlogsmateriaal tot het Amerikaansche volk te wenden.' De daarop te Washington gevoerde onder handelingen hadden geen resultaat opge leverd en hoogstens tot de conclusie geleid, dat de door Amerika aan Griekenland ge leverde oude vliegtuigen waardeloos zijn. Te Washington, zoo eindigt dit speciale bericht van het Hongaarsche blad, heeft men de handelwijze van Roosevelt in de eerste plaats trachten te verklaren door de behoefte van de Engelsche diplomatie om haar prestige, dat door de opheffing van het Engelsche gezantschap te Boekarest sterk verminderd is, door den Amerikaan schen invloed aan te wenden, weer te ver stevigen. Lord Halifax heeft in het Witte Huis er geen twijfel over laten bestaan, dat het Bulgaarsch-Turksche vriendschapspact het Foreign Office voor problemen heeft ge steld, die men reeds opgelost waande. De stap van Roosevelt heeft in ieder geval in den Amerikaanschen Senaat zeer groot op zien gewekt. Men neemt aan, dat Roosevelt, als gevolg van de vele ingediende vragen, zijn plan om zich in Balkan-aangelegen heden te mengen, nader zal moeten uiteen zetten. HET COMPLOT VAN SPLIT. Het te Split door de politie ontmaskerde complot blijkt steeds meer vertakkingen te bezitten. Behalve Dyrrell Hudson, die als vertrouwensman van den secret service aan het Engelsche consulaat-generaal te Agram (Zagreb) werkzaam was, zijn nog andere leden v^n dit consulaat-generaal ge compromitteerd. De handelsattaché Evans, die enkele dagen geleden op een soiree ter plaatse verklaarde, dat de c^agen der En gelschen in Joego-Slavië geteld waren, is reeds gisternacht met zijn vrouw naar Belgrado vertrokken. Ook de leden van de pers- en propaganda-afdeeling van het consulaat-generaal, Peter Clissold en Ar thur Baker, benevens de agent' van den Secret Service. James GlanviÜe. zijn bij de affaire betrokken. Bovendien heeft men nauwe betrekkingen geconstateerd met de groep, die reeds eenige dagen geleden ge arresteerd is. (D.N.B.) De correspondent van het Giornale d'Italia te Sofia geeft een beschrijving van het Duitsch-Bulgaarsche organisatieplan, Waardoor het Duitsche expeditieleger in Bulgarije ondergebracht en verzorgd wordt zonder dat het leven der Bulgaren hier van ook maar den minsten hinder onder vindt. De door de Duitsche troepen noo- dige levensmiddelen worden binnen het kader der wederzij dsche economische ac- coorden door verhoogde levering van in dustrie-producten uit Duitschland gecom penseerd De rechtstreeksche aankoop van gebruiksvoorwerpen is in Bulgarije niet mogelijk, daar de distributiebepalingen den. vrijen aankoop van schoenen en kleeding door buitenlanders, die niet minstens 5 jaar in het land wonen, verbieden. De na tionale bank heeft een crediet van meer dan 100 millioen lewa geopend, dat het Duitsche opperbevel in staat stelt, ook de tractementen der officieren in lewa's te betalen, evenals alle inkoopen. De organi satie wordt als zoo voorbeeldig beschreven, dat de economische positie van het land ook door een groot expeditie-korps in geen enkel opzicht geschaad kan worden. Voorts wijst de correspondent erop, dal het binnenrukken van Duitsche troepen in Bulgarije geen dag later had mogen ge schieden. daar Engeland, naar men van officieele zijde vernomen heeft/ den aan val op de Balkanstaten, voor een Duitsche actie kon plaatsvinden, wilde forceeren.' Daardoor wordt ook de snelheid verklaar baar waarmede zoowel de onderteekening van het drie-mogendhedenpact, als het overnemen van de bescherming van Bul garije door het Duitsche leger is geschied. De Britsche bedreiging had reeds gevaar lijke vormen aangenomen. (A.N.P.) Het D.N.B. meldt uit Sofia: Volgens een publicatie in de staatscou rant zijn met ingang van 5 Maart alle ambtenaren -en employé's van de Bulgaar- sche spoorwegen en het havenbestuur ge militariseerd. Onze correspondent in Scandinavië schrijft ons: Wanneer wij later het nageslacht vertel len van den winter van '41, zooals onze va ders ons verteld hebben van den barren winter van '90 op '91, dan kunnen we een verhaal doen van een Deenschen visscher, die, terwijl hij bij een gaatje in het ijs van de Roskildëfjord zat te hengelen, opeens merkte, dat hij zijn iinker-oof kwijt was. Na eenig zoeken vond hij het als een klompje ijs in de sneeuw liggen, maar hij holde er mee naar een dokter en die ont dooide het oor en naaide het weer aan het hoofd van den visschervast. Ik geef toe, dat dit verhaal nauwelijks op kan tegen de veel mooiere, veel romantischer verha len, die onze vaders vertelden van den zeer strengen winter in hun jeugd, maar er is niets aan te veranderendeze winter is niet romantisch, hij is te koud om ro mantisch te zijn, hij is alleen maar koud, koud. eentonig en triest van koude. De vorige winter was ook koud, het lijkt nu zelfs of die veel kouder was. Dat was de historische winter van 1940, die lang zal blijven leven in de herinne ring en in de verhalen van de menschen van het Noorden. Den winter van '41 zui lfin zij denkelijk eerder vergeten, al is ook deze winter dan bijzonder streng, strenger zelfs dan de vorige. Gewoonlijk krijgt Stockholm de eerste sneeuw zoo omstreeks Kerstmis en slechts ze'den kan er vóór een eind in Januari iets van wintersport komen voor de hoofd-: stedelingen, die zich met een Zondagsch sportretourtje naar de bosschen en velden van Sömland moeten vergenoegen, maar ditmaal konden we in November de ski's al voor den dag halen en werden de meeste truien en wanten en anoraks vóór Kerst avond gekocht. Gewoonlijk is Februari de echte wintermaand de oude boeren-al- manak verlegt het middenpunt van den winter ook naar Maria Lichtmis, naar den tweeden dag in Februari dus maar dit Jaar hebben we in aJnuari volgens de se cuur met tïende-graden rekenende meteo rologen al een lagere gemiddelde tempera tuur gehad dan in Februari van het vori ge jaar. Er zijn Stockholmers, die het mag neetje van hun thermometer zorgvuldig hebben opgeborgen om te voorkomen, dat Ge jeugd het minimum-staafje uit zijn re cordstand van dertig graden onder nul haalt. Er zijn op het platteland boeren, die met verkleumde vingers in den alma nak geprent hebben, dat in den schemeri- gen morgen het kwik lager stond dan zij ooit hadden meegemaakt. Er zijn op ver scheidene plaatsen in Denemarken en Zwe den en Finland en wellicht ook in Noor wegen, al ontbreken ons daarvan de gege vens temperaturen geconstateerd van meer dan veertig graden onder nul, op en kele plaatsen is het kwik zelfs onder de 50 gekomen en dat niet in het uiterste Noorden, want bij den Poolcirkel is deze winter tot nog toe vrijwel normaal ge weest, terwijl juist in Zuid-Zweden en in Denemarken de afwijkingen het grootst waren. In vele plaatselijke meteorologische registers, die van omstreeks 1850 dateeren, waren nimmer zulke lage temperaturen genoteerd als men nu moest invullen. En in de Stockholmsche registers heeft men tot 1814 terug moeten bladeren voor men een koudere Januarimaand vond dan die van 1941. Dat in twee opeenvolgende ja ren Januari zeer koud was, zooals nu in 1940 en 1941, is trouwens niet voorgeko men sedert het begin van de vorige eeuw, nauwkeuriger 1803 en 1804 en het valt dan ook niet te verwonderen, dat de oude bóe ren-almanak faalt, wanneer hij het over strenge winters heeft en voorspelt, dat er op een strengen winter een zachte volgt. Die geweldige, maar vreedzame, barrica des vap meter-lange berken- en sparren- blokken zouden bij iemand, die er een plaatje van in de krant vindt, den indruk kunnen wekken, dat de Stockholmers niet over de kou te klagen hebben. Velen heb ben ook niet te klagen, maar dat danken zij vooral aan den portier-stoker van hun huis, die met het rantsoen weet te woeke ren desnoods ten koste van zijn nacht rust, want een met hout gestookte verwar mingsketel moet meestal om de twee uur bijgevuld worden. Maar er zijn ook vele huizen, waar de temperatuur in de zeer koude periodes vaker onder dan boven de twaalf graden Celcius was. Wanneer de voorra'den en de nieuwe aanvoeren over het algemeen juist toereikend zijn, dan is dat o.a. een gevolg van allerlei beperkingen in het brandstoffenverbruik. Erger dan het verbod om ramen vaker dan eenmaal per dag een minuut of tien open te hebben, vindt de Stockholmer het verbod van warmwater (dat hier meestal, evenals ver warming, bij de huur is inbegrepen)Voor bioscopen, vergaderzalen wordt in begin sel niet meer dan de helft van het brand- stoffenrantsoen verstrekt, van de kerken is goed de helft gesloten. Vreedzame barricades in Stockholms straten. Wanneer wij eens het nageslacht moe ten vertellen van dezen strengen winter, zullen wij behalve het verhaal van den Deenschen visscher, wlen het linkeroor van het hoofd afvroor, nog een andere authen tieke geschiedenis op kunnen disschen, de prachtgeschiedenis van de Stockholmers en hun brandhout. Volgens de geldende brandstoffen-rege ling mogen de Stockholmers eigenlijk geen brandhout gebruiken; de voor verwar mingsdoeleinden beschikbare steenkolen en cokes zijn gereserveerd voor de groote steden,' terwijl men in de andere steden hoofdzakelijk en op het platteland, waar men het bosch naast de deur heeft, geheel is aangewezen op hout. Geleefd door de ervaring van den vorigen winter, toen de strenge vorst eenerzijds abnormaal veel brandstoffen vergde en anderzijds de scheepvaart stremde en aldus den invoer van steenkolen en cokes geruimen tijd on mogelijk maakte, heeft de Stockholmsche brandstoffencommissie in den zomer tien duizenden boomstammen in geweldige vlotten van Norrland naar de hoofdstad laten sleepen om een flinke brandstoffen- reserve te hebben voor het geval, dat er weer stagnatie in den aanvoer van steen kolen en cokes zou komen. Aan welk soort stagnatie men gedacht heeft, weten wij niet, maar blijkbaar heeft men in vast ver trouwen op de onfeilbaarheid van den bóe ren-almanak een zachten winter verwacht, want toen het toch weer hard begon te vriezen en dé brandhout-reserve aange sproken moest worden, omdat de Oostzee vol ijs zat, zoodat de kolenbooten er niet door konden, t-oen bleek het, dat het groot ste deel van de boomstammen nog in het water la g,of, juister gezegd, vastgevroren zat in het meer dan een halven meter dik ke ijs van de opslaghaven. En daar zal dat hoofdstedelijke reserve-brandhout blijven zitten tot de lente komt Maar na deze nieuwe aanwinst voor de internationale collectie van klassieke Kam per-uien gerëleveerd te hebben, moeten we rechtvaardigheidshalve ook vermelden, dat de brandstoffencommissie alles gedaan heeft "om haar fout te herstellen. Dat zij dit kon. heeft zij aan den houtrijkdom van Zweden te danken. Groote voorraden hout, die- in de. boschdistricten van het Noorden lagen om den volgenden wint'er in de ka chels gestopt te worden, zijn opgekocht en van de cellulose-fabrieken, die meëStal toch maar op halve kracht v/erken, zijn enorme hoeveelheden papierhout overgenomen (wat tusschen haakjes een prima brand stof vormt, maar in het stoken ook veertig procent duurder komt dan cokes). Nu loo- pen er eiken dag. verscheidene lange hout- treinen met èlectrische loco's uit het Noorden naar Stockholm en Gothenburg en andere steden. Dag en nacht rijden tal- looze vrachtauto's op hout- of houts- koolgas het welkome brandhout van de goederenemplacementen naar de huizen. Tijd om behoorlijk af te laden is er niet, de heele lading wordt daarom zoo maar op het trottoir gekipt als dat kan zonder rui ten te breken en anders voor de stoep op straat, wat minder prettig is voor chauf feurs en trambestuurders. En daar de op kolen of cokes of zelfs stookolie berekende kelders niet groot genoeg zijn om dat brandhout te bergen, mag het, netjes op gestapeld, op straat blijven liggen. Dat geeft den straten van het om zijn straat reinheid vermaarde Stockholm, waar zelfs geen vuilnisbak op de stoep mag staan, een heel vreemden aanblik. De kolenschaarschte en de kinderen. En de scholen hebben weer voor een paar weken cokes-vacantie, wat de paedagogen nogal bedenkelijk vinden, maar de jeugd zelf niet. Dit is trouwen^ een vacantie, die met geen andere vacantie te vergelijken is, want omdat dit geen vacantie is om uit te rusten, is er door onderwijzers, door de afdeeling sport van gemeentewerken, door allerlei instellingen en ondernemingen van alles georganiseerd, opdat de jeugd haar vrijen tijd nuttig kan besteden, met den nadruk op kan. want de deelneming is ge heel vrijwillig. Twee keer per dag staat de adjunct-directeur van het stedelijk oud heidkundig museum onder de gewelven van het vroegere klooster der Grauwe Broeders jongen Stockhohnertjes te vertellen over de geschiedenis van hun stad om hen daarna mee te nemen op een verkenningstocht door de stegen en sloppen van de Oude Stad, eiken morgen vertrekt er een dui zendtal kinderen met een al dagen tevoren uitverkochten ex^ratrein naar Upsala om er onder geleide alle bezienswaardigheden van dit oude cultuurcentrum te bekijken, eiken dag zijn er kostelooze rondgangen door de musea door het Paleis, door een brouwerij, een fabriek van electrische lampen, de centrale melkinrichting, een groote yvasscherii en mag de jeugd zelfs een bezoek brengen „achter de schermen" van de beide groote 'warenhuizeji. Op de gemeentelijke ijsbanen genieten dagelijks een paar duizend scholieren les in hard rijden. schoonrijden bandy en ijshockey, in het grootste overdekte zwembad pro- beeren een naar honderd kinderen de fi nesses van schooldag en crawl te snap pen, terwijl een kamnioen hun die demon streert. in cursuszaaltjes van de onenbare bibliotheek kunnen zwakke broeders en zusters "bij-werken en meteen leeren ho-> 7p met de naslagwerken van een bibliotheek om moeten gaan. En dan z(in er onder meer nog ski-tochten, korte voor de kleintjes, langere voor meer-gevorderden, twee-daagsche. met overnachting in een sport-herherg van den skibond, voor de oudsten. En duizenden kinderen gaan met deze tochten mee, duizenden kinderen trek ken elkeri dag weer den witten winter in, duizenden volgen de blauwe sporen door de bosschen en over de golvende landen van Stockholm's schoone omstreken, waar de sneeuw zoo dik en zoo mooi ligt in dezen langen, langen winter. De Turksche groote nationale vergade ring zal a.s. Maandag na beëindiging van de wintervacantie voor het eerst weer bij eenkomen Dinsdag zal de minister van buitenlandsch zaken, Saradjogloe, een verklaring over de ontwikkeling van de internationale politieke situatie afleggen. (D.N.B.) ENGELAND AGEERT IN SYRIË. Naar uit Beiroet gemeld wordt, aldus het A.N.P., trachten Engelsche provocateurs op het oogenblik de Arabische bevolking in het binnenland van Syrië tegen het cen traal gezag op te hitsen. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat groote demonstra ties, die zich wegens de verhooging van den broodprijs te Damascus afspelen, en die voor een deel nog voortgaan, eveneens door Engelsche agenten op touw gezet zijn en thans verder aangewakkerd worden. De groote moskee van Damascus, welke de be- toogers zijn binnengevlucht, is door troe pen ingesloten. De Fransche autoriteiten hebben van tanks gebruik gemaakt om de betoogingen snel te onderdrukken. Er zijn tal van personen gewond, terwijl bij de straatgevechten ook talrijke arrestaties zijn verricht. Er wordt te Damascus nogmaals op ge wezen, dat Eden in Turkije belangstelling voor een gemeenschappelijk Engelsch- Turksch optreden tegen Syrië heeft trach ten te wekken, doch dat de dêsbetreffende voorstellen te Ankara op een koele weige ring zijn afgestuit. van hedenavond tot morgenochtend en van Zondagavond tot Maandagmorgen De maan kwam heden op te 13.53 uur en gaat vannacht te 5.34 uur onder; morgen komt de maan op te 14.56 uur en gaat onder Maandagoch tend te 6.14 uur. Dit nummei bevat VIER Bladen Binnenland Ambtsaanvaarding van mr. A. J. Backer als commissaris voor Noord-Holland. (3e Blad) Nieuwe distributiebonnen. (2e Blad). Saneering in dé tuinbouwbedrijven. (Bin nenland. 3e Blad). Fusie tusschen bouwarbeiders-, schilders gezellen- en stukadoorsbonden. (2e BI.) Buitenland De situatie op den Balkan. (Ie Blad) Zal Amerika gaan convoyeeren? (Ie Blad) ZIE VOORTS ..LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 3 VAN HET TWEEDE BLAD. Bel 24244 De Radioteehnische Dienst I E M C O n.v. NIEUWE RIJN 32. 579B (Ingez. Med.)

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1