BINNENLAND ïlurlxwiIO 10. IEID5CH DAGBLAD - Tweede Blad Vrijdag 7 Maar! 1941 Beëediging van de Gesneuvelde nieuwe burgemeesters Bonaanwijzingen voortaan op Zaterdag. Nederlanders Nieuwe bevoegdheid voor secretaris-generaal van Justitie Samenwerking tusschen K.N.A.C. en K.N.M.V. Langer vischtijd voor de broodvisschers VAN HOUTEN'S PUDDINGPOEDERS 7JOjOnJJabzcciA Uj llw- vfmJ2e£ien^-~ IS'KÊtÊS'ÊÊM Opgravingen bezorgen Middelburgers een desillusie. TOESPRAAK VAN DEN RIJKS COMMISSARIS. Naar het A.N.P. meldt, heeft de rijks commissaris voor. het bezette Nederland sche gebied, rijksminister dr. Seyss-Inquart gistermorgen de op grond van-artikel 1 van zijn verordening nr. 3/1940 betreffende de uitoefening van de regeeringsbevoegdheden in Nederland benoemde burgemeesters-re- geeringscommissarissen van Amsterdam en Haarlem, E. J. Voüte en S. L. A. Plekker, beëedigd. Foto Nationaal Fotokantoor. S. L. A. Plekker. Tevens waren aanwezig de burgemees- ter-regeeringscommissaris van Hilversum, jhr. mr. E. von Bönninghausen, en de heer C. van Ravenswaay, die te voren reeds door den secretaris-generaal van het departe ment van Binnenlandsche Zaken, mr. Fre- deriks, was beëedigd. Voor de plechtige be ëediging wendde de rijkscommissaris zich tot de nieuwbenoemde burgemeesters en legeeringscommissarissen o.a. met de vol gende woorden: „Gij hebt heden, mijne heeren, wegens uw benoeming tot burgemeester den eed volgens de Nederlandsche grondwet af te leggen. Ik zou voorop willen stellen, dat uw benoeming niet als repressaille op de gebeurtenissen van de laatste dagen be schouwd moet worden, welke wij van het standpunt van de bezettende mogendheid niet begroeten en die van het standpunt van het Nederlandsche volk te betreuren zijn. Uw benoeming en de vervulling van uw taak is er op gericht, dat dergelijke gebeurtenissen in de toekomst worden ver meden:. De voornaamste taak van de re- geeringscommissarissen echter moet zijn, aldus vervolgde de rijkscommissaris, het oor bij het volk te luisteren te leggen, de behoeften van het volk na .te gaan en het volk in zijn eigen belang met sterke hand te leiden, want het volk zelf wenscht den verstaridigen en krachtigen leider. De buitengewone maatregel van uw be noeming is uit den tegenwoordigen toe stand geboren. Het is uw taak de belan gen van het Nederlandsche volk in over eenstemming te brengen met de noodza kelijkheden, welke uit het feit der be zetting van het land voortvloeien. Wan neer gij deze taak vermoogt te vervullen, zult gij zeker eens de waardeering uwer landgenooten deelachtig worden." Na het afleggen van den eed wenschten de rijkscommissaris en de bij de eedsafleg ging tegenwoordige commissaris-generaal den nieuwbenoemden regeeringscommissa- rissen en burgemeesters succes bij het ver hullen van hun verantwoordelijke taak. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij maakt be kend, dat in den vervolge de aanwijzing der nieuwe distributiebonnen niet meer in de avondbladen van Vrijdag, maar in die van Zaterdag gepubliceerd zal worden. Het is gebleken dat een belangrijk ge deelte van het publiek reeds op Zaterdag den winkelier tracht te bewegen distributie goederen te leveren tegen afgitte van de eerst op Maandag ingaande bonnen. Ten einde dit euvel tegen te gaan is de boven genoemde regeling getroffen. De nadeelen, welke hieruit voortvloeien voor personen die aangewezen zijn op plaatselijke bladen, welke niet dagelijks verschijnen, wegen niet op tegen de voor deden welke de nieuwe'regeling medebrengt De plaatselijke distributiediensten zullen zich evenwel in het algemeen tijdig in ken nis kunnen stellenvan de onderscheiden bonnummers, zoodat de gegevens voor de bedoelde categorie van personen aldaar te verkrijgen zijn. TOEWIJZING VAN THEE AAN DEN GROOTHANDEL. Naar wij van het secretariaat der ver- eeniging van thee-importeurs te Amster dam vernemen, wordt thans van regee- ringswege met het spoedig houden van een toewijzing van thee ingestemd. Er wordt baar gestreefd om deze toewijzing te doen Plaats hebben op Donderdag 20 Maart a.s. Aan belanghebbenden zuilen binnenkort nadere mededelingen omtrent de voor waarden worden gedaan. NIEUW SPOORBOEKJE OP 10 MAART. Naar wij vernemen zullen de Nederland sche Spoorwegen op 10 Maart een nieuw, geheel bijgewerkt spoorboekje uitgeven. Dit zal het laatste zijn voor het verschijnen Van d^ zomerdienstregeling. Door tusschenkomst van het Nederland sche Roode Kruis is bericht ontvangen van in het buitenland gesneuvelde officieren en schepelingen. Het Marineblad vermeldt thans de volgende namen van gesneuvel den: Luit. ter zee le kl. E H. Vorster; luit. ter zee 2e kl. K.M.R. W. J. Snijder; luit. ter zee 3e kl. J. A. Slllevis; off. M.SD. 2e kl. J. A. Buijs; bootsman J. J. Mooldijk; kwartier meester P. L. Lutter; matroos le kl. H. J. S. M. Albregts; matroos le kl. C. L. van Gend; matroos le kl. F. J. van Hilst; matroos 2e kl. L. Laan; matroos 2e kl. C. van der Veer; matroos 3e kl. F. H. Rienstra; korp. kon stabel T. Dam; korp..telegr. A. Middelink; serg. monteur C. Selderbeek; korp. monteur A. P. van Elswijk; korp. monteur J. A. van der Vliet; serg. torpm. H. Reijtenbach; korp. torpmkr. J. J. A. Cadot; korp. torpmkr. W. A. Wahlers; majoor mach. W. van der Hoff; serg. mach. W. Ausum; serg. mach. H. Vuk- kink; korp. mach. G. J. Heikamp; korp. mach. W. A. de Moei; korp. mach. D. Schaatsbergen; koksmaat C. A. Havenaar; stoker olieman z.m. J. Drijver; matr. z.m. J. Nagelhout, allen van de O 13; luit. ter zee 3e kl. J. O. Nieuwenhuis; matroos le kl. W. A. Jong, beiden van de J. M. van Nassau; ad. o.o.-mach. H. Bakker van de Jan van Brakel; luit. ter zee 2ekl. KM.R. spec, dien sten H. Wechgelaar van het Bewakings vaartuig 39; marinier le klasse J. Mutters van het Wachtschip Vlissingen; seinersmaat A. S. van Battum, Marinekazerne Amster dam; off icier-vlieger 2e klas E. Martaré; officier-vlieger 3de klas J. C. den Hollan der; off.-vlieger 3e klas J. A. L. Scheven- hoven; serg.-maj -vlieger A. de Knegt; serg. vlieger H. G. A. Akkers; serg- vltmr. (M) I. H. Theewis; korp.-telegr. K.M.R. J. G. Ras allen van den Marine Luchtvaartdienst; korp.-machinist H. Groen, Ned. Indië; stuurman V.M.R. J. Berkhout; stuurman V.M.R. G. S. Weltevrede; matroos V.M.R. A. Jol; lichtmatroos V.M.R. K. Oosterlee; machinist V.M.R. P. van 't Hof; machinist V.M.R. T. J. Mellema; stoker V.M.R. J. Breederveld; kok V.MR. A. Wijgerse; seiner z.m. G. van der Star, allen van het Bewa kingsvaartuig 39; luit. ter zee le kl. J. W. Ort; luit. ter zee 2e kl. G. D. Kwast; luit. ter zee 2e klasse W. S. J. A. Prins; luit. ter zee 2e kl. K.M.R. R. Polman; luit. ter zee 3e kl. KM.R. J. H. van Ginkel; off. M.S.D. 2e kl. F. A. Tours; bootsman H. de Groot; kwartiermeester P. B. Duin; kwartiermees ter G. J. C. Stolk; matroos le kl. P. M. Oudendijk; matroos le kl. B. H. Wiedeler; matroos le kl. J. J. van Iterson; matroos 2e klasse C. P. A. de Ruijsscher; matroos 2e kl. C. A. Hoebeke; matroos 3e kl. P. van der Werf; lichmatroos T. H. van Huët; licht matroos C. Aartsen; lichtmatroos C. van Dongen;, matroos z.m. J. A. van 't Hof; korp.-constabel F. N. Mil; serg.-telegrafist G. de Bruijn; korp.-telegr. J. Blaauw; tele- grafistenmaat- J. W. van Hoorn; koksmaat B. Wolven; serg.-torpkr. W. J. R. Gom- mers; serg.-torpmkr. J. C. Mosterdijk; korp. torpmkr. J. van der Plas; torpedomakers- maat A. de Best; majoor-monteur G. S. Kuster; serg.-monteur H. Meerbeek; korp.- monteur J. J. H. Walbeek; korp.-monteur M. H. Meijer; majoor-machinist D. W. Spraakman; serg.-machinist A. Duine; serg. mach. C. Broodman; korp.-machinist H. D. Blommert; korp.-machinist J. J. Venema; korp.-machinist J. Rademaker; korp.-ma chinist J. C. Baljé; korp. machinist M. Bronke; stoker-olieman P. Brinkman; sto ker-olieman J. W. Udink; stoker-olieman z.m. J. Nuijen; stoker-olieman z.m. C. J. Jens, allen van de O 22. Het Verordeningenblad van gisteren be vat de volgende verordening van den Rijks commissaris voor het bezette Nederland sche gebied: Artikel 1. - De secretaris-generaal van het departement van Justitie wordt gemachtigd binnen de grenzen van zijn bevoegdheid beschikkingen te geven, welke volgens het vroegere Nederland sche recht in den vorm van een ko ninklijk besluit moesten worden gege ven. Artikel 2. - Gelijktijdig met de beslis sing. bedoeld in artikel 1. kan de secre taris-generaal van het departement van Justitie bepalen, dat en tot op welk tijd stip deze beslissing terugwerkende kracht heeft, wanneer dit, gezien de omstandig heden van elk geval afzonderlijk, noodig of redelijk is; terugwerkende kracht kan echter niet worden verleend tot vóór 25 Mei 1940. Ar.tikel 3. - De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied behoudt zich het recht voor om in een bepaald geval de in de artikelen 1 en 2 bedoelde bevoegd heden zelf uit te oefenen. Artikel 4. - Deze verordening treedt ln werking op den dag harer afkondiging. WINTERHULP STEUNT DE DOOR DEN ENGELSCHEN BOMAANVAL IN DEN HAAG GETROFFENEN. De directeur-generaal van de Winterhulp Nederland heeft voor de getroffenen en na bestaanden van slachtoffers van den lucht aanval op de binnenstad van Den Haag, ln den nacht van Zondag op Maandag j.l. een bedrag van f. 5000.— ter beschikking ge steld. Met de uitvoering van de ondersteu ningen is reeds een aanvang gemaakt. Slachtoffers van dergelijke oorlogshande lingen bevinden zich plotseling in een zoo danig noodlottigen toestand, dat zij de hulp van de volksgemeenschap niet kunnen ont beren. De Winterhulp Nederland, werkende „voor het volk, door het volk", acht het tot plicht onmiddellijk alles te doen wat in haar bereik ligt om deze landgenooten ter zijde te staan. OPRICHTING VAN DE NEDERLANDSCHE AUTOMOBIEL- EN MOTOR UNIE. Na verschillende besprekingen tusschen de betreffende besturen en den sportadvi- seur, den heer K. J. J. Lotsy, is thans defi nitief overeenstemming bereikt inzake de plannen, welke de K.N.A.C. en de K.N.M.V. reeds geruimen tijd koesterden, om te ko men tot een meer georganiseerde samen werking tusschen automobiel- en motor sport. De besturen van de K.N.A.C. en KH.M.V. hebben de huidige periode van gedwongen rust op het gebied der gemoto riseerde sporten aangegrepen, om te komen tot de instelling eener centrale instantie, welke belast zal worden met de behartiging der belangen van automobiel- en motor sport. Daar bovendien de Nederlandsche automobilisten en motorrijders in het al gemeen gediend zouden zijn met een nauw contact der beide organisaties op toeris tisch-, verkeers-, technisch en ander ge bied, is gezocht naar een zoo breed moge lijken grondslag voor de bedoelde samen werking. Opgericht is nu de „Nederlandsche Auto mobiel en Motor Unie", welk lichaam kort weg „N.A.M.U." zal worden genoemd. De K.N.A.C. en de KN.M.V. hebben zich ver bonden aan deze instantie haar rechten en verplichten over te dragen, welke zij tot nu toe als algemeen leidende lichamen op de gebieden van resp. de automobiel- en mo torsport in Nederland hebben uitgeoefend en gedragen. Als eefste stap zal de N.A.M.U. binnen kort een sportcommissie benoemen, welke in de plaats zal treden van de thans bestaan de twee sportc'ommissies der KNA.C. en der K.N.M.V. Het ligt in de bedoeling om te zijner tijd eveneens centrale commissies te benoemen ter uitvoering, van de taak der beide organisaties op de gebieden van toerisme, verkeer, techniek, enz. Het voorzitterschap van het bestuur der N.A.M.U. zal voorloopig worden waargeno men door den heer J. Leonard Lang, te Amsterdam, oudste commissaris der K. N. A. C.; de functie van vice-voorzitter zal worden vervuld door den heer mr. J. G. A. van Geldrop Meddens, te Utrecht, voorzit ter der K.N.M.V. Als secretaris der N.A.M.U. zal optreden de secretaris-penpingmeester der K.N.A.C., de heer mr. B. Ph. Baron van Harinxma thoe Slooten. Het voorzitterschap van de sportcommis sie der N.A.M.U. zal worden bekleed door den heer G. van Twist, te Dordrecht, sport- voorzitter der KN.M.V. Als vice-voorzitter dezer commissie zal de heer L. D. Baron van der Goes van Dirxland, te Huis ter Heide, optreden. Tot secretaris der commis sie is aangewezen de secretaris der KN.M.V. de heer P. J. Yperlaan. Hiermede is voldaan aan de wenschen van velen, welke reeds vroeger en den laatsten tijd sedert de heer Lotsy zich met deze en soortgelijke vraagstukken m de sportbeweging heeft beziggehouden tot uiting waienjgekomen. DD.D. zuivert de porlén, doet de Jeuk bedaren, ver- irtscht en sterkt de huld> weefsels. Flacons «k 75 ct, i. 1.50 en f. 2.50. Geneesmiddel!). d d tegen HUIDAANDOENINGEN 62 (Ingez. Med.) IN VERBAND MET DE VOEDSEL VOORZIENING. Naar wij vernemen, aldus „De Tel.", wordt ernstig overwogen den sluitingsdatum van de blnnenvisscherij te verschuiven van 16 Maart tot 1 April. Voor de rlviervisscherij zou de gesloten tijd in plaats van op 1 April eerst op 23 April aanvangen. Deze maatregel zal, indien hij van kracht wordt, gelden voor het Westen, Oosten en Zuiden des lands. Ten aanzien van de drie Noor delijke provinciën die op eigen verzoek reeds jarenlang een sluitingstijd hadden, welke veertien dagen eerder begon dan in het overige deel van het land is reeds definitief besloten den datum van 1 naar 15 Maart te verplaatsen. Voor baars en snoek zal de sluitingsdatum, naar verder verluidt, op 16 Maart gehandhaafd blijven. De overweging welke hiertoe heeft geleid is in hoofdzaak die, dat thans, nu de prij zen loonend zijn en mede in het belang van onze voedselvoorziening, de beroeps- visscherij een grootere kans moet worden geboden. Wel Is waar komt de late sluiting niet ten goede aan den vischstand, doch deze overweging mag niet in de eerste plaats worden gesteld. Er heeft de laatste weken eenige beroe ring geheerscht onder de sportvisschers in verband met de in omloop zijnde geruch ten omtrent een drastische wijziging in den bestaanden toestand. Met name is bij vele hengelaars de in druk gewekt, dat een periode van vrijbui terij op komst zou zijn, waarin iedereen daar zou kunnen gaan vtsschen, waar het hem beliefde. Wij hebben ons, zoo zegt het blad, om inlichtingen dienaangaande gewend tot den heer J. J. van Wette, voorzitter van den Alg. Hengelaarsbond en lid van den raad voor de Visscherij. Deze noemde al die berichten hoogst voorbarig. Uit de omstandigheid, dat zoo wel de jacht als de visscherij ln verhand met onze voedselvoorziening nader worden bekeken, trekt men allerlei ongemotiveer de conclusies, zoo meende hij. Het ligt voor de hand, dat in den be staanden toestand wel eenige wijziging zal worden gebracht, al kan ik daarover op dit oogenblik nog niets meedeelen. Hierin be hoeven de pachters Van vischwater en de beroepsvisschers, die met vereenigingen van amateurs een overeenkomst hebben gesloten, echter geenszins af te leiden dat zij nu ook de toekomst op sportlef en fi nancieel gebied somber moeten inzien. en U ontvangt 2 pakjes van die Heer lijke Van Houten's puddingpoeders. U kunt kiezen uit 8 smaken en wel: amandeltjes, vruchten: 17ets; .koffie, citroen, sinaasappel, choc, met sinaasappel: 15 ets; chocolade of vanille: 12'/i ets. Wanneer U zoo'n Van Houten's pudding serveert, geven zelfs Uw meest verwende gasten ons ook een Ui— Ungez. Med.) GEEN KOSTBARE VOORWERPEN, GEEN GEHELME GANGEN WERDEN GEVONDEN. Verwacht werd, dat bij de graafwerken en bij het sloopen van de fundeeringen in de verwoeste straten in de oude binnenstad van Middelburg tal van interessante vond sten zouden worden gedaan. Doch ondanks vele maanden diep graven is de oogst uiterst gering. In den bodem werd onlangs een pot met 250 zilveren munten uit de zestiende eeuw aangetroffen, en dezer da gen heeft men uit een put in de Lange Delft op de plaats, waar vroeger een winkelpand stond, een vijftigtal huishoudelijke aarden voorwerpen gevonden, die in de zestiende eeuw zijn vervaardigd. De eertijds zoo rijke koopmansstad blijkt niet veel schatten on der haar grond te hebben verborgen. De opgravingen hebben den Middelbur gers trouwens nog meer desillusies ge bracht. De bevolking meende, dat onder de Markt vele geheime gangen lagen. Deze gangen zouden een verbinding vormen tus schen plaatseh, waar eertijds kerken of kloosters hebben gestaan. De opruimings dienst heeft op verscheidene plaatsen ge tracht deze gangen op te sporen, doch zonder resultaat. Op de Markt stootte men weliswaar hier en daar op steenen kelder- resten, maar van onderaardsche gangen bleek bij nader onderzoek geen spoor aan wezig. Wel heeft de bijna reeds voltooide opgra ving in de binnenstad aangetoond, dat in het verleden werd gebouwd op soliden grond slag. Tal van zware fundamenten zijn blootgelegd, die door den tand des tijds volkomen onaangetast zijn gebleven. Hbld. HULPVERLEENING AAN ZIEKEN EN GEWONDEN VAN OORLOG VOERENDE STATEN. In het Verordeningenblad is opgenomen een verordening van den rijkscommissaris betreffende de bevoegdheid van het depar tement van soriale zaken op het gebied der vrijwillige hulpverleening aan zieken en gewonden, behoorende tot het leger, de vloot en de luchtmacht van oorlogvoerende staten. Hierin staat het volgende bepaald: Artikel 1. De zorg voor aangelegenheden betreffende vrijwillige hulpverleening aan zieken en gewonden, behoorende tot het leger, de vloot of de luchtmacht van oor logvoerende staten, en betreffende de ver dere werkzaamheden van de vereeniging „Het Nederlandsche Roode Kruis" is opge dragen aan het departement van sociale zaken. Artikel 2. De bevoegdheden, welke met betrekking tot de in artikel 1 genoemde aangelegenheden ingevolge de tot nu toe geldende wettelijke voorschriften aan den minister, hoofd van het voormalige depar tement van defensie toekwamen, zoomede de taak en de verplichtingen, welke even eens op grond van zoodanige voorschriften op dezen rustten, gaan over op den secre taris-generaal van het department van sociale zaken. Artikel 3. Het bepaalde in de artikelen 1 en 2 is niet van toepassing ten aanzien van het beheer van hoofdstuk 8 van de rijksbegrooting voor de dienstjaren 1939 en 1940. Artikel 4. Deze verordening treedt, met terugwerkende kracht tot 17 October 1940, heden in werking. WACHTMEESTER DE GIER BEVORDERD. Een der meest bekende figuren van het corps marechaussee, de bekende wacht meester De Gier, is bevorderd tot op perwachtmeester en benoemd tot brigade commandant van de brigade Baarle-Nas- sau-Grens. Opperwachtmeester Ch. de Gier, die een werkzaam aandeel heeft gehad in de op ruiming der Ossche onderwereld, is nu een ander arbeidsveld toegewezen. Zijn taak zal nu zijn de smokkelarij, die aan de Bel gische grens welig tiert, te bestrijden. (TeL) VERORDENING BETREFFENDE DE BINNENSLEEPVAART. Het verordeningenblad van gisteren bevat een verordening over het verrichten van sleepdiensten binnen het bezette Neder landsche gebied. De verrichting van sleepdiensten binnen Nederlands grenzen was tot nu toe zonder eenige beperking aan de betrokken onder nemers overgelaten. De sinds Mei 1940 In getreden structureele veranderingen ln de binnenscheepvaart, o.a. door de beperking van de olieleveranties, maken echter voor de sleepvaart een regeling onder staatstoe zicht zoowel betreffende de nog beschik bare sleepkracht als met betrekking tot de sleeploonen gewenscht. Dientengevolge heeft de secretaris-generaal van het depar tement van waterstaat aanleiding gevon den tot het uitvaardigen van een besluit betreffende het verrichten van sleepdien sten binnen het bezette Nederlandsche ge bied alsmede van een reglement. Hierdoor is het verrichten van sleepdiensten van el- ken aard aan een vergunning verbonden. De genoemde regeling is ln handen ge steld van een commissie voor de sleepvaart, welke uit vertegenwoordigers van de slee persorganisaties en een door het departe ment van waterstaat aangewezen deskun dige bestaat. In de in aanmerking komende plaatsen zullen sleepvaartcommissariaten en sleep- vaartagenturen worden ingesteld, welke de sleepbooten verdeelen en de sleepvoorwaar- den beoordeelen. Sleepbooten, die een vaart hebben beëindigd, moeten zich ter beschik king stellen en zich daarvoor terstond aan melden. Voor het sleepen met eigen sleep booten en voor andere bijzondere wijzen van sleepvaartbedrijf zijn bijzondere ver gunningen noodig. KINDERBIJSLAG GELDT IN SOMMIGE GEVALLEN NIET ALS LOON. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van sociale zaken zijn in de invaliditeitswet, de ongevallen wet, de land- en tulnbouwongevallenwet en de ziektewet wijzigingen aangebracht, waarbij wordt bepaald, dat als loon volgens die wetten niet geldt de kinderbijslag, wel ken de verzekerde ontvangt ingevolge de kinderbijslagwet of ingevolge een kinder bijslagregeling, welke als bijzondere rege ling in den zin dier wetten ls erkénd. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van waterstaat is de ingenieur van den rijkswaterstaat in bij- zonderen dienst ir. W. W. E, von Hemert te 's-Gravenhage benoemd tot hoofd-inge- nieur van den rijkswaterstaat in bijzon- deren dienst. Het Hbld. verneemt, dat de Regeerings- commissaris voor Amsterdam, de heer E. J. Voüte, in de ontstane vacature van gemeen te-secretaris heeft benoemd den heer mr. J. P. Franken, gedurende eenigen tijd func- tionneerende als loco gemeente-secretaris. 3—2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 7