GEMENGD NIEUWS STADSNIEUWS Opgesloten in een locomotief Overstroomingen bij Breda De vlucht van ex-koning Carol RECHTZAKEN FAILLISSEMENTEN LEIl'CH MSB' ADEersfe Blad Vrijdag 7 Maart 1941 OPZICHTER MOEST AL ZIJN KLEEREN UITTREKKEN OM UIT DEN VUURMOND TE KOMEN. (Van onzen spoorwegmedewerker) Een zeer onaangenaam avontuur beleefde dezer dagen de tractie-opzichter K. bij de Ned. Spoorwegen op een der stations. De vuurkist van een der locomotieven moest inwendig grondig worden nagezien. De tractie-opzichter stak zich hiertoe in een ketelpak en werkte zióh door den vuurmond der locomotief om het inwendige der vuur kist te controleeren. Nu had de locomotief het gebrek, dat de vuurmond vrij nauw was, zoodat de opzichter zich slechts met veel moeite naar binnen kon werken maar het lukte toch. Na het verrichten van zijn ar beid wilde hij zich weer langs denzelfden weg naar buiten begeven. Hoe de man ech ter ook v/rong, hij kon zijn gevangenis niet meer verlaten. Alle inspanning baatte niet, want hij blééf halverwege steken. Goede raad was duur, tot een der aanwezigen den raad gaf het ketelpak uit te trekken. Dit geschiedde, maar nog bleek de opening te nauw. Na eenig overleg besloot de opzichter op denzelfden weg voort te gaan en tel kens na het verwijderen van een kleeding- stuk werd gepoogd de nauwe ruimte te ver laten. Het eene na het andere kleeding- stuk werd uitgetrokken totdatde man zóó dun was geworden dat hem niets meer hinderde, en hij zich in Adams costuum uit zijn tijdelijke gevangenis kon werken, tot groot vermaak der aanwezigen. Reeds tientallen van jaren werden miljoenen lijders aan Rheumatische pijnen over do heele woreld, door Kruschon van dit lijden verlost - Neem toch óók NOODLOTTIGE VAL. In de Heraonystraat te Amsterdam, nabij het Oosteinde is gisteravond een ernstig ongeluk gebeurd, dat een 47-jarigen man het leven heeft gekost. De man wilde op een ln beweging zijnden vrachtauto sprin gen om een eind te kunnen meerijden. De sprong mislukte echter. Hij viel en kwam onder den auto terecht. Het achterwiel reed over zijn borst, waardoor de man cp slag dood was, EEN GECAMOUFLEERDE AUTO. Ambtenaren van den Crisiscontroledienst ontdekten Woensdagavond op het erf van een landbouwer onder Ederveen, bij Ede, een gecamoufleerden auto, die een volledige in bedrijf zijnde rookerij bleek te bevatten. Achthonderd pond vleesch en vet werden ln beslag genomen. Hoezeer het euvel der frauduleuze slach tingen in de omgeving van Ede tiert moge blijken uit het feit, dat politie en crisis ambtenaren in een week tijds niet minder dan achttien frauduleus geslachte varkens in beslag wisten te nemen. Al het achter haalde vleesch komt ter beschikking van de voedselvoorziening. VALSCH ALARM MET NOODLOTTIGE GEVOLGEN. Aan de overzijde van Het Y te Amster dam is gisteravond een wielrijder door een brandweerauto overreden. De auto, die was uitgerukt en met een flinke snelheid reed, kon den wielrijder niet meer ontwijken, toen deze zich op het Mosplein bij den Haagdoornweg plotseling voor het voertuig bevond. De auto overreed den man. Deze liep een schedelfractuur op en werd ln ern- stlgen toestand door den geneeskundigen dienst naar het Binnengasthuis gebracht. Het slachtoffer is de 51-jarige De D., wo nende aan den Laanweg. Het meest tragische van dit ongeval, dat wederom een menschenleven elschte, is wel gelegen ln het feit. dat de brandweer moest uitrukken op valsch alarm, zooals bijna da gelijks ln de hoofdstad een of meermalen voorkomt. BUITENLANDSCH GEMENGD. HOOGHEEMRAADSCHAP VAN RIJNLAND. Omschakeling der Dieselgemalen. In de gisteren alhier gehouden vereenlgde vergadering van het Hoogheemraadschap van Rijnland werden de kiezerslijsten voor het 3e. 7e en 10e district vastgesteld. Behalve eenlge punten van ondergeschikt belang werd verder besloten tot beschikking op een reclame tegen een aanslag in het bundergeld 1940 van de gemeente Amster dam en tot verhooging van de bijdrage, ver leend aan de Ned. Herv, gemeente te Spaarndam voor de restauratie van het graf met hek van Cruquius en van het daar boven geplaatste gedenkraam. Overeenkomstig de Rijksregeling werd be sloten tot het verleenen van een tijdelijke toelage aan lager bezoldigd gehuwd per soneel. De vergadering hechtte er haar goedkeu ring aan, dat het dagelljksch bestuur stap pen heeft ondernomen ten einde het Die selgemaal te Spaarndam te voorzien van 'wee anthraciet-gasgeneratoren, ter bespa ring van het gebruik van stookolie. Daarbij werd medegedeeld, dat tevens het vraagstuk wordt bestudeerd, op welke wijze de instal latie van het Dleseigemaal Mr. Pljnacker Hordijk te Gouda kan worden veranderd voor hetzelfde doel. B(J apoth. cn drog. 1.62, 1.47, 0.76, 0.41. 61 (Ingoz. Meü.) DE MARK WEDER BUITEN HAAR OEVERS GETREDEN. Nadat in de afgeloopen dagen de water stand reeds onrustbarend was' gestegen is het thans opnieuw tot overstroomingen in de omgeving van Breda gekomen. Vroeg in den morgen, is gisteren de dijk van de Aa bij de Batenburglaan te Princenhago door gebroken. Men heeft getracht het gat te stoppen met betonringen, hetgeen echter niet is gelukt, met het gevolg, dat groote oppervlakten weiland en tal van boerde rijen zijn overstroomd. Aan de Oranjelaan is een groote kweekerij van den heer Speet met vie^- groote warenhuizen en 500 broei kassen geheel ondergeloopen. In de Oranje boomstraat spuit het water uit de rioleering omhoog. Gistermorgen is nabij de kerk in de Oranjeboomstraat de kade op een tweede plaats doorgebroken, en gistermiddag dreigde bovendien een doorbraak bij de Verlaatbrug, waarmede de woonwijk van Boeimeer gevaar loopt. Reeds is het van Sonsbeeckpark in Boei meer geheel ondergeloopen. De rivier de Mark heeft men tot gistermiddag voor wat het stadsgedeelte van Breda betreft nog in bedwang kunnen houden, doch het water stond slechts enkele centimeters onder de kruin van den dijk. De bouwput van de nieuwe brug over de Baronielaan, die dezen winter al eens onder water is geloopen, loopt weer gevaar, evenals de Pastoorstraat en de omgeving te Ginniken. Ten Zuiden van Breda is de Mark opnieuw buiten haar oevers getreden, zoodat zich hier een groote watervlakte uitstrekt. TWEE OUDJES HADDEN EEN FLINKE SPAARDUIT. Maar zij leefden van den armcnsteun. Het echtpaar de K twee ruim 70-jarigen, die jarenlang van de diaconie der Ned. Herv. Kerk te Tienhoven en van het ge meentebestuur van Maarsseveen ondersteu ning hebben genoten zijn voor eenlge weken in hun woning aan den Heerenweg te Oud- Maarsseveen. binnen den tijd van een week na elkaar overleden. Toen na de begrafenis de schamele boedel werd opgenomen, vorfd men tot groote verbazing in allerlei verbor gen hoekjes en laden geld. Weliswaar vond men vele bankbiljetten, die geen geldig be taalmiddel meer zijn zooals diverse Duitsche bankbiljetten uit den inflatie-tijd. maar toch vormden de gevonden goede bankbil jetten en gouden tientjes bijeen een aan zienlijk bedrag Zoo bleek dit echtjaar, dat jarenlang in een schamele woning van de kerkelijke en gemeentelijke ondersteuning had geleefd er vrij warmpjes bij te hebben gezeten. Zij hebben dus op onrechtmatige wijze steun genoten. Het gemeentebestuur van Maarsseveen en het kerkbestuur van de N.H. kerk te Tien hoven zijn inmiddels door de erf?pnamen, r.a een schikking met hen te hebben ge troffen. uit de nalatenschap van dit merk waardige echtpaar schadeloos gesteld voor het door hen aan de oudjes gedurende rui men tijd uitgekeerde steunbedrag. WAS GOED VOORBEREID. Naar het D.N.B. uit Madrid meldt, ken merkt het offlcleele Spaansche persbureau Clfra de vlucht van ex-koning Carol van Roemenië naar Lissabon als woordbreuk, daar hij zich, alvorens hem verlof tot ves tiging verleend was, verplicht had, Spanje niet te verlaten, De vroegere koning be- woonde met mevrouw Lupesou een reeks kamers in het grootste hotel van Sevilla. Op zijn eerewoord had hij zich tegenover de Spaansche autoriteiten verplicht, geen po ging tot vluchten te ondernemen en het Spaansche grondgebied niet te verlaten. Krachtens dit eerewoord was hem een aan zienlijke vrijheid van beweging toegestaan. Carol kon in het hotel volkomen ongehin derd bezoeken ontvangen, telefoongesprek ken voeren en uitstapjes in groote Ameri- kaansche auto's maken. Kort voor zijn vlucht had hij bezoek ont vangen van een uit Portugal komenden vreemdeling, die hem en mevrouw Lupesou van valschc passen voorzag. Met deze pa pleren is het blijkbaar gelukt de Spaansche beambten aan de grens nabij Badajoz-te bedriegen. Nadat hun de passen waren overhandigd, verwijderden Carol en me vrouw Lupescu zich uit het hotel te Sevilla onder voorwendsel, een wandeling te wil len gaan maken. Zooals gebruikelijk, werd Carol door geheime politie vergezeld. Het gelukte hem echter deze bewaking spoedig na het verlaten van het hotel van zich af te schudden. Kort daarop zag men hem aan het stuur van een grooten auto op den hoofdverkeersweg in de richting van de Portugeesche grens rijden. Veertig kilo meter voor de grens stapte Carol uit den Chrysler, waarin hij met groote snelheid naar de grensplaats Rosa do la Frontera gereden was, ln een anderen, klaarstaan- don auto over. Ongehinderd passieerden Carol en mevrouw Lupescu de Portugeesche grens. Hoe het gelukt ls, alle eenigszins gemak kelijk te vervoeren voorwerpen van waarde, zooals de juweelen van mevrouw Lupesou en zelfs de kostbare collectie El Greco's van Carol in den auto te brengen ls voorlooplg nog niet'opgehelderd. Het hotel te Sevilla zit nog met een onbetaalde rekening van 10.000 peseta's en Carol's eigen personeel, dat ln Sevilla is achtergebleven, komt even eens twee maanden salaris te kort. Vermoed wordt, dat de ex-koning zich naar Amerika zal begeven. GOEDE BEDIENING. Met het oog op de parkeermoellijkheden, waarmede de automobilisten in de groote steden van Amerika te kampen hebben, heeft een bank in Buffalo besloten een speciaal loket voor autorijders te openen. Dit loket wordt ingericht ln een filiaal der bank in een der drukste deelen der City. De auto's rijden eenvoudig binnen en stop pen voor een In den muur aangebracht lo ket, dat zoo ls gemaakt, dat de automobi listen niet behoeven uit te stappen, maar van uit den wagen hun zaken kunnen be handelen. De toegang tot het loket verbindt twee straten, zoodat de klanten het gebouw langs een anderen weg verlaten dan waar lang» zij binnenreden. Hierdoor worden op stoppingen voor het loket vermeden. De president van de bank, Victor Holden, ver klaarde, dat men het raam van dit loket in leder geval van kogelvrij glas zou maken. Bovendien zullen nog andere veiligheids maatregelen werden genomen. Door middel van een microphoon kunnen de klanten en de bankbedienden met elkaar spreken. IU. P.) „Nederland voedt zich zelf" DE PRODUCTIESLAG BEGONNEN. De „Agrarische Post", het orgaan van het Nederlandsch Agrarisch Front schrijft:' Boeren! Voor twee weken riepen wij U op mede te strijden in Nederland's Produetteslag- 1941 En wij hebben daar onmiddellijk aan toegevoegd, dat wij er op vertrouwden, dat gij aan dezen oproep gehoor zoudt geven. „Waarom", zal men wellicht vragen. „Waarom hebt gij dit vertrouwen"?. Waar op ons antwoord is: „Omdat wij onzen Ne- derlundschen boer kennen. Omdat wij we ten, dat hij bij alle uiterlijke nuchterheid een hart heeft, dat uitgaat naar den grond dien hij bewerkt, en naar het volk, waar toe hij behoort. Een hart, dat goed Is. En daarop komt het aan. Op dat hart kan men met vertrouwen een beroep doen. Omdat men weet, dat het vroeg of laat moet spreken „Onze Nederlandsehe Boer is een goede boer. Niet alleen wat zijn kunnen, zijn deskundigheid en vlijt aangaat, doch zeker ook wat zijn geest betreft De ware Boerengeest is niet dood! Die leeft! En op den boer, die dien geest en dat kunnen bezit, kan niet tevergeefs een Be roep gedaan worden! Het blad wijst er dan nog eens op, dat het de boeren taak ls, te zorgen, dat het volk zoo veel en zoo goed mogelijk te eten krijgt, waarna het betreurt, dat de prijzen der producten nog steeds niet bekend ge maakt zijn. Tot den grondslag in de economie welke thans ook hier te lande de overhand neemt behoort, zoo zegt de „Agrarische Post", een prijs voor den producent, die zijn kosten goed maakt en hem daarenboven een re delijke belooning toekent. Waarbij in de kosten een behoorlijk ar beidsloon begrepen dient te zijn. Ook dat spreekt vanzelf Goed werk moet goed be taald worden Zeker, indien het gaat om hen, die bij de voorziening van ons voedsel in het eerste gelid staan; de bewerkers van den bodem en de verzorgers van het vee. Het ligt echter voor de hand, dat van dit alles weinig of nlqts terecht komt, Indien de producten onvoldoende prijzen opbren gen. Zooals dit vooral in den landbouw veelal het geval is geweest. Met het gevolg, dat de thans geldende landarbeidersloonen beslist onvoldoende zijn. Te weten: gemid deld 25 et. (Gelderland) tot 30 ct. (utrecht en Noord-Holland) per uur. Hetgeen een weekloon van f 12.tot f. 14.50 of een jaarloon van f. 625.tot f. 750 - beteekent. Hetwelk te laag is. Beslist te laag. Doch waarin alleen verbetering te brengen valt indien de productieprijzen dat mogêiijk maken Daarom: Producten-prijzen, welke zoowel boer als arbeider behoorlijk beloonen! De Regeering houde hier bij de vaststel ling der prijzen tedege rekening mede! Het uitvoerige artikel geeft verder tech nische aanwi.izigingen: goed gereed ge maakt zaaibed, goed, gereinigd zaaibed, ontsmetten van zaad. waartoe men met meerderen te zamen een trieur zou kunnen gebruiken. Ten slotte wordt het vraagstuk in de Trekkracht besproken. Naast den arbeider, zoo lezen Wij, is het paard ongetwijfeld de voornaamste medestrijder ln den produc tieslag Een dappere strijder, die altijd voor U klaar staat, wien nooit iets te veel ls. En die dus alle recht op een goede behande ling kan doen gelden Welke goede behan deling hij U dubbel en dwars dooi meer arbeid zal vergelden. Het aantal werk paarden waarover de Nederlandsehe land bouw thans beschikt, is betrekkelijk klein. Wij schatten dit aantal namelijk zeker niet hooger dan ea 220.000 Een aantal, dat on geveer gelijk Ie aan dat van 1934 Het ver schil met 1934 ls echter, dat thans voel meer aankomende jonge paarden nahwe- zlg zijn. Dit neemt echter niet weg. dat aan het paard thans de allerzwaarste elschen gesteld moet worden. Aan welke elschen het alleen bij zoo zorgvuldig mogelijke voe ding en verpleging zal kunnen voldoen. Ook zoo bezien verdient Uw paard ai Uw aandacht, Want: Alleen het gocci verzorgde paard zal ln staat zijn met U den- productie-slag te winnen! DROEVIG ONGEVAL. Gistermiddag te ruim 5 uur heeft zich op de Oude Vest nabij het Havenplein een droevig ongeval voorgedaan, waarbij een achtjarige jongen om het leven is gekomen. De 8-Jarige W. E:, die bij zijn pleegouders op de Oude Vest woont, kwam op dat tijd stip hard om den hoek geloopen en botste daarbij tegen den 20-Jarigen glazenmaker J. G. op, die een glasruit onder zijn arm vervoerde. De knaap liep met het hoofd juist tegen een punt van de ruit aan, waar door een "scherf achter het linkeroor het hoofd binnendrong en de Jongen veel bloed verloor. De E.H.D vervoerde het slacht offer naarhet Academisch Ziekenhuis, vanwaar hij later werd overgebracht naar het Sint Ellzabethzlekenhuis. Kort na aan komst aldaar ls de knaap aan de bekomen verwondingen overleden. COMMISSIE VAN SAMENWERKING VOOR BIJZONDERE NOODEN. Haar werkzaamheden in 1939 en 1940. Het bestuur van de Stichting „Commis sie van Samenwerking voor Bijzondere Nooden in de gemeente Leiden" zendt ons een overzicht van haar werkzaamheden ln 1939 en 1940, waaraan het volgende is ont leend: De werkzaamheden in deze jaren werden sterk beïnvloed door de mobilisatie en den oorlogstoestand, welke in velerlei opzich ten het maatschappelijk en commercieel leven wijzigde Het gevolg daarvan was, dat naast de gewone werkzaamheden ook ln vele gevallen hulp verleend werd aan gemoblliseerden en aan Indirecte slacht offers van de mobilisatie. Voor zoover de eersten betreft dikwijls in samenwerking met de Koninklijke Nationale Vereenlglng tot Steun aan Miliciens. In 1940 moest een nieuw soort hulpver leening worden georganiseerd, n.l. die aan Indirecte oorlogsslachtoffers Ook enkele ingezetenen, van wie een gedeelte van hun bedrijf ln Valkenburg (Z.H.) gelegen was, werden, in samenwerking met het Natio naal Fonds voor Bijzondere Nooden. de Vebo, de Stichting Zuid-Holland 1940 en het Rljnlandsch Borgstellingsfonds, voor looplg geholpen. Het spreekt vanzelf dat niet allen, die zich tot de Commissie wendden, geholpen konden worden, doch in samenwerking met Kerkelijke organen voor armenzorg, de Leidsche Maatschappij van Weldadigheid, particulieren, het Natltmaal Fonds voor Bijzondere Nooden, het Horstelfonds 1940, het Leldsch Borgetellingsfonds enz. kon veelal een vruchtbare en onmisbare samen werking worden verkregen, waardoor be reikt werd, dat aan de doelstellingen van het Fonds n.l dat geldelijke steun slechts zal worden verleend, indien mag worden aangenomen, dat de begiftigde voor goed, althans voor geruimen tijd buiten geregel- len onderstand zal worden gehouden of in zijn zelfstandigheid zal worden hersteld, Werd voldaan. Behandeld werden 364 an vragen; 'hier van kwamen 148 niet voor hulp in aan merking. 15 werden Ingetrokken, terwijl in 36 gevallen alleen bemiddeling of ad vies werd verleend; 7 aanvragen waren nog in behandeling. In vele gevallen kon, met medewerking van de Gemeentelijke Volkscredietbank, doeltreffende hulp worden verleend in den vorm van kleine voorschotten, waarvan de terugbetaling zeer geregeld ln zeer kleine paiementen geschiedt. Deze vorm van zelf hulp verhoogt de eigenwaarde van hen, die op deze wijze uit moeilijke omstandigheden konden worden geholpen. Daartoe ln staat gesteld door de uit pe riodieke bijdragen en giften verkregen mid delen, kan de Commissie steeds hulp bie den daar, waar anderen om wettelijke en statualre redenen zich'moeten onthouden. De exploitatie-rekening 19391940 ge vat de volgende posten in ontvangsten: Giften f. 7916.72; interest f 59.60; 'Bij dragen derden in hulpverleening f. 19341.43 diversen f 184.31; terugontvangen van ver leende hulpverleening f. 454,37. Totaal f. 27956.43. De uitgaven waren: Hulpverleening f. 26 111.87; onkosten f. 905.21; diversen f. 83.76; afdracht aan derden Van terug ontvangen hulpverleening f. 40; totaal f. 27.140.84. zoodat er een saldo ls van f. 815.59. Sinds de oprichting wérd aan voorschot ten verstrekt f 9662.Aan terugbetalin gen werd ontvangen f. 5871.—; saldo per Ultimo 1940 f 3791.—. Op deze voorschotten werd een minimaal vérlies geleden. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging! D. de Goede, Kort Galgewater 5, Lei den. Scheepsbenoodigdheden, Jachtartike- len, zeilmakerij, enz Vestiging filiaal: War mond, Dorpsstraat 89b. Volmacht verleend aan: H. de Goede. Leidon. (Beperkende Bepalingen), JEUGDIGE DIEFJES. De politie te Katwijk heeft twee minder jarige jongens S. en K. aangehouden, bei den wonende alhier, die zich zoowel daar ter plaatse als in Oegsteeest hadden schul dig gemaakt aan diefstal van een aantal pakjes margarine. Na verhoor zijn zij over gegeven aan de Oegstgeester politie. VER. VOOR VOORBEREIDEND ONDERWIJS. Het einddiploma der Leidsche Kweek school voor Voorbereidend Onderwijs werd na voortgezet examen gisteren uitgereikt aar de dames H L. Fortgens te Winscho ten; M C Thoolen C. Th E van der Meer en J. W. Zaalberg, allen alhier. Nu door de prijsverhooging der plaats- kaarten de pla&tskaartenautomaat op de brug van het station alhier buiten dienst is gesteld, zullen tijdelijk de plaatskaarten LeldenDen Haag aan de controlepost op de brug verkrijgbaar zijn De politie heeft den 45-jarizen koop man A van W. aangehouden, die er van wordt verdacht ten nadeele van de fami lie Z. In de Johan de Wlttstraat een be drag van f7,50 te hebben ontvreemd. HAAGSCHE RECHTBANK. FlesschentrekkertJ. Wegens flesschentrekkerij stond voor de Haagsche rechtbank terecht een 29-jarige koopman uit Katwijk. Uit de vele klachten tegen hem werd een drietal voorgebracht. Uit de verklaringen der getuigen bleek, dat verdachte resp. 2, 30 en 12 mud aard appelen had gekocht, waarop hij resp. niets f25 en f. 10 had betaald. Inhet laatste geval verklaarde de getuige, dat hij deze f. 10 niet ontvangen had, doch verdachte de kwitantie te hebben gegeven voordat hij betaald had, en deze niet te hebben teruggekregen. Verdachte verklaart de goederen op ter mijnbetaling te hebben gekocht. De officier van justitie wijst er op, dat verdachte reeds eerder is veroordeeld, en acht het ten laste gelegde bewezen. Hij re- qulreert een gevangenisstraf van eén Jaar en zes maanden. De uitspraak is bepaald op 20 Maart as. Te koop op zeider. Een landarbeider uit Voorhout, had zich schuldig gemaakt aan heling. Hij was door iemand uitgenoodigd mee te gaan naar den zolder van een onbewoond huis, waar een hoeveelheid 'erwten stond. Hiervan had hij een zak voor f8 gekocht. Doch later bleek dat het product van diefstal afkom stig was. Verdachte zei daarmee niet be kend te zijn geweest; hetgeen hij kocht had niet veel waarde zei hij. De officier meende evenwel dat verdach te bij den zonderlingen manier van ver koop wel had kunnen begrijpen, dat de zaak niet deugde en hij vorderde twee maanden gevangenisstraf. Diefstal Een betonarbeider uit Sassenhelm had zich te verantwoorden wegens diefstal. Verdachte was des nanhts naar een tuin aan den Heerenweg aldaar gegaan, en had een partij peulvruchten gestolen. Volgens mededeeling van den betrokken tuinder had hij in totaal voor f. 65 gestolen, De verdachte bekende het feit. De president deelde mede dat over ver dachte een gunstig reolasseeringsrapport is uitgebracht. De officier vond het een ern stig feit en vorderde twee maanden gevan genisstraf. Verduistering en oplichting. Voor de Haagsche rechtbank had zich te verantwoorden het vroegere hoofd van een school te Bodegraven. Aan verdachte was oplichting en verduistering van een be drag van f.800 ton laste gelegd. Een en ander zou zijn geschied onder voorwendsel dat hij iemand uit Bodegra ven moest helpen. De officier van justitie deelde mede dat ln deze zaak ook het gedrag van een on derwijzeres moest worden besproken, ln verband waarmede hij behandeling met gesloten deuren verzocht. De rechtbank willigde dit verzoek ln. De officier vorder de tegen verdachte gevangenisstraf voor den tijd van een" Jaaï, Vonnis over 14 dagen. BELEEDIGENDE GEDICHTEN VERSPREID Voor het Duitsche Landgevecht hebben gisteren terechtgestaan de 40-jarige boek houder G. J. G werkzaam bij de Neder landsehe Meelcentrale en de 24-jarige amb tenaar A. de B„ vroeger eveneens bij deze centrale werkzaam. Aan G. was ten laste gelegd het versprei den van een voor den Fuhrer en rijksmaar schalk Göring beleedigend gedicht. Be klaagde zeide het gedicht ln een enveloppe in zijn bureau te hebben gevonden en daar over zeer verwonderd te zijn geweest. Met de opmerking: „Hoe komt zoo lets ln mijn bureau" heeft hij het gedicht daarna aan een collega laten lezen en het later ver nietigd. Aan de B. was ten laste gelegd het aan anderen laten lezen van verschillende voor Duitschland beleedigenüe gedichten, terwijl hij tevens een mop verteld heeft, waarin de Führer en rijksminister Göring werden be schimpt. Beklaagde gaf de feiten toe, doch zeide geenszins den opzet tot beieedlgeh te hebben gehad. Als getuige werd gehoord de aanklager J van der B„ die vroeger eveneens bij de Meelcentrale werkzaam ls geweest. Deze verklaarde, dat beide beklaagden, doch vooral G. herhaaldelijk Dultschvijandlge Uitdrukkingen bezigden. Staatsanwalt dr. Seller vorderde tegen G. een gevangenisstraf van 1 jaar en tegen de B. een gevangenisstraf van 5 maanden. De rechter heeft daarop de zaak tegen G. aan gehouden tot a.s. Maandag en de B. ver oordeeld tot de geëischte straf met aftrek van het voorarrest. HUUROPDRIJVING GASMETERS. Directeur gasfabriek geverbaliseerd. Te Hoogezand is proces-verbaal opge maakt tegen den directeur-eigenaar van de gasfabriek aldaar, den heer V., wegens huuropdrijvlng van gasmeters, Vernietigd op grond van verzet: F. J. van Rooijen, kachel- en hoefsmid, Llsse. Volgens het weekblad „Handelsbelangen" werden gedurende de maand Februari bij de gezamenlijke griffies in Nederland gedeponeerd: 34 crediteurenlijsten met een totaal passief van f585.839.64, waarvan preferent f 169.107,09'2. Van 1 Januari af werden in totaal gedepo neerd 88 crediteurenlilsten met eeh totaal pas sief van f. 1.558.822,15^, waarvan preferent, f. 504.289.86 'j. Statistiek over Februari: Noord-Holland (excl. Amsterdam) 9; Amsterdam 7; Zuid-Holland (cxcl. Den Haag cn Rotterdam) 6; Den Haag 15; Rotterdam 3; Utrecht 1; Gelderland 3: N.- B'nbant 2; Limburg 2; Zeeland geen; Friesland 3. Groningen 3: Drente 2; Overijsel 1. Totaal 57 faillissementen Totaal vanaf 1 Januari 1941: 158 faiilisse^ menton. TPirial zelfde tijdvak vorig Jaar: 297 faillis- ■vnoftten» Opgeheven wegens gebrek aan actief: H H. Blöte, Lelden. 2—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2