LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 5 Maart 1941 KERK- EN SCH00LNIEUWS Ons Kort Verhaal Kolendamp Duitsch weermachtsbericht ïtalicxansch weermachtsbericht LAND- EN TUINBOUW BEURSOVERZICHT Krrzfr MARKT NIEUWE FRANSCHE MUNTEN. Naar de Petit Parisien meldt, zullen krachtens een besluit van Pétain op de nieuwe Fransche munten van 10 en 20 frank ln plaats van de leuze der Fransche revolutie „vrijheid, gelijkheid en broeder schap" de woorden „arbeid, gezin, vader land" gedrukt worden. Binnen 3 tot 4 maanden zullen de munten in omloop ge bracht worden. De nieuws vijf franksstuk- ken zullen reeds binnen 'een maand ver schijnen. (D.N.B.) JAPANSCHE LANDING PAKHOI. Naar eerst thans bekend wordt, zijn ver scheidene eenheden van het Japansche expeditieleger voor China bij het aanbre ken van den dag Maandag in de nabijheid van de stad Pakhoi in het Zuidelijk deel der provincie Kwantoeng aan land gegaan. Kort daarop hebben zij deze belangrijke Zuidchineesche havenstad bezet. Reeds in den nacht van Zondag op Maandag ver schenen verscheidene eenheden der Japan sche vloot in de golf van Tongking en zet ten sterke strijdkrachten aan land, welke terstond op weg gingen naar Pakhoi. Deze Japansche actie werd uitgevoerd om de le veranties voor Tsjoengking via Pakhoi te verhinderen. (D.N.B.) Over de bezetting van. Pakhoi door Ja pansche troepen meldt Domei nader, dat dc Japanners bij de landing geen verliezen hebben geleden. Het fort, dat op een Voor gebergte 2 kilometer ten Westen van Pak hoi, ligt, werd onmiddellijk bezet door de Japanners, die het in den rug aanvielen. Bestuur en justitie werden onmiddellijk door de Japanners overgenomen, terwijl de inwoners, ongeacht hun nationaliteit, bevel kregen zich te doen inschrijven bij de Ja pansche militaire autoriteiten. AMERIKA EN MEXICO. Militaire samenwerking. Het Amerikaansche staatsdepartement heeft bekend gemaakt, dat de regeeringen van Mexico en de Ver. Staten op grond Van de z.g. verklaring tot Wederzijdsche onder steuning op de conferentie van Havanna, besloten hebben van gedachten te wisselen om „de gemeenschappelijke verdediging doeltreffend gelijk te schakelen". De Mexi- caansche regeering heeft haar militairen attaohé in Washington opdracht gegeven om met door de Amerikaansche regeering aangewezen vaklieden plannen Uit te wer ken betreffende wederzijdsche ondersteu ning van beide landen in geval van een aanval op een hunner. De vertegenwoor digers van Mexico en de Ver. Staten zullen bij de reeds ln Washington gevoerde onder handelingen nagaan ln welken vorm de militaire samenwerking der beide landen ten uitvoer moet worden gelegd. De Asso ciated Press is van meening, dat deze over eenkomst zal neerkomen op een pact van wederzijdsche hulp tusschen Mexico en de Ver. Staten. Dit is het eerste pact van dezen aard, dat door de Ver. Staten op grond van de resoluties der conferentie van Havanna wordt aangegaan met een Latijnsch-Ame- rikaansohe natie. De overeenkomst zou lüken op de Amerlkaansch-Canadëésche samenwerking, waarbij alle problemen der militaire coöperatie door een gemengde verdedigingscommissie van beide landen besproken worden. (D.N.B.) VERKLARING VAN AMERY. De Britsche minister voor Indië en Bir ma. Amery, heeft, naar uit Londen gemeld wordt, in een rede verklaard, dat het Brit sche rijk in het Verre Oosten een onzeke- ren en mogelijk gevaarlijken toestand te gemoet moet zien. Hij meende, dat Enge land niet den wensch koestert een mogend heid in deze streken te bedreigen of uit te dagen. Het is echter vastbesloten zijn ge bied en zijn veiligheid te verdedigen. Op die vastbeslotenheid is de nadruk gelegd door de versterking der Britsche troepen te Singapore en in Malaya. Daar en in het „midden-oosten", in Singapore enin het Suez-kanaal, worden de vitale punten der zeewegen van het Britsche rijk bedreigd. Het grootste gevaar moet echter dichter bij het moederland gezocht worden. Wij kun nen niet anders doen, aldus Amery, dan op iedere mogelijkheid voorbereid zijn. bereid tot iedere inspanning en elk offer, tot iedere ontbering en lederen dwang, dien de toestand kan opleggen. (D.N.B.) DE VOLKSSTEMMING IN ROEMENIË. Uit offlcleele bron publiceeren de bladen ten bericht, volgens hetwelk het resultaat oer volksstemming op 2, 3 en 4 Maart tot 21 uur des avonds als volgt luidde; in totaal uitgebracht 2.493.760 stemmen, waarvan 2.490.944 „ja" en 2.616 „neen." (D.N.B.) S"AANSCHE UNTVERSITEITSMILrnE. In de uitvoeringsbepalingen op de wet tot instelling van een universiteitsmilitie, die onlangs door den Spaanschen ministerraad is goedgekeurd, wordt gezegd, dat deze in stelling in de eerste plaats ten doel heeft te studeerende jeugd aan een uitgebreide militaire vooropleiding te onderwerpen. Na bet einde van zijn studie moet de student 'Mds aan zijn dienstplicht voldaan hebben en een militairen rang bereikt hebben. Krachtens een decreet hebben de leden ton den nationalen raad der phalanx en de Politieke leiders der partij voortaan een bijzondere positie ten aanzien van het strafrecht Zij zullen speciale rechten ge nieten. (D.N.B.) tlE TOESTAND VAN DE ARGENTIJNSCHE VEETEELT. De secretaris van den Zuid-Argentijn- khen landbouwbond geeft in de Critica een beeld van de catastrofale schade, welke de ?>tagonische vleeschbedrijven en veehou ders tengevolge van bet Engelsche gebrek hn scheepsruimte lijden. Londen heeft de '■eesehaankoopen in Argentinië zoozeer be- terkt. dat de bedrijven in Santa Cruz en tonrland, die vroeger vrijwel uitsluitend 'oor de Engelsche markt werkten, in de Jootste verlegenheid zijn geraakt. Het britsche voornemen het vleesch in Buenos Jtes af te halen, brengt in dezen toe- thnd geen verandering, doordat Argenti jn ook niet beschikt over schepen, die •toing uit het Verre Zuiden bunnen halen. (D.N.B.) Het opperbevel der Duitscho weermacht maakt bekend: De bewegingen derDuitscho troepen in Bulgarije verloopen verder volgens het op gestelde plan. In de ochtenduren van 4 Maart tracht ten lichte Britsche zeestrijdkrachten een overval te plegen op een niet versterkt eiland in de scheren van Noord-Noorwegen, waaraan eenige daar liggende visschers- vaartuigen ten offer vielen. Eenige Duit- sche en Noorsche visschers geraakten ln gevangenschap. Nog voor het optreden van Duitsche tegenmaatregelen verlieten de vijandelijke oorlogsschepen ln volle vaart weer de Noorsche wateren. In het gebied van de Middellandsche Zee zijn overdag wederom vijandelijke troepen concentraties en een vliegveld bij Agedabia door duikbommenwerpers met bommen bestookt. Formaties gevechtsvliegers deden in ,den afgeioopen nacht met succes aanvallen op verscheidene militaire doelen ln het Zui den van Engeland, orm op haven- en in dustrie-installaties m Cardiff en Londen De tegenstander is overdag noch des nachts Duitsch rijksgebied binnengevlogen Met Italia arische hoofdkwartier publiceert weermachtberioht No. 271. Het luidt als volgt: Aan het Grieksche front hebben forma ties luchtstrijdkrachten doeltreffend met bommen van groot en klein kaliber vijan delijke troepenconcentraties -en offensieve installaties bestookt; Eenheden van onze marine hebben vij andelijke doelen langs de Albaneesche kus ten gebombardeerd. Een sterke vijande lijke luchtformatie, die trachtte onze een heden aan te vallen, werd teruggeslagen door het felle afweervuur der schepen en door het snelle ingrijpen van een afdeeling jagers, die een beschèrmingskruistocht on dernamen en stoutmoedig en vastberaden de vijandelijke, formatie aanvielen, welke in aantal ruim tweemaal zoo grodt was. Zes vijandelijke toestellen werden neerge schoten, twee onzer toestellen keerden niet terug. In Noord-Afrika hebben dUflkibommen- werpers en bombardementsvliegtuigen van het Duitsche vliegerscorps opnieuw vijan delijke troepenconcentraties en een vlieg veld in de omgeving van Agedabia gebom bardeerd. In Oost-Afrl'ka optreden van patrouilles in den sector van Keren. Onze vliegtuigen hebben schepen en haveninstallaties in dé baai van Suda, op Kreta, gebombardeerd. Volgens de laatste gegevens heeft dc duikboot, die onder bevel staat van den kprvettenfcapiteln Adalbertp. Giovannini, behalve de schepen, die vermeld zijn in weermachtbericht No. 269 op den Atlanti- schen Oceaan nog twee 'schepen in dén grond geboord. De kinderen van de bewaarschool maken een uitstapje. .Dus kinderen beneden vijf jaar heb ben vrij reizen?" „Ja juffrouw". „Mooi, geef U me dan maar twee kaartjes naar ZandVöort". DE FRANSCHE LEVENSMIDDELEN VOORZIENING. Archard, staatssecretaris op het Fran sche ministerie van voorziening, is gisteren te Marijs aangekomen. Hij heeft bespre kingen gevoerd met den ambassadeur de Brinon en verschillende autoriteiten, die verantwoordelijk zijn voor de levensmidde lenvoorziening van Parijs. (D.N.B.) DE STAKINGEN IN AMERIKA. Behalve de beide stakingen, op het vlieg veld in de nabijheid van Dalton en in de Pressure Castingsfabriek in Cleveland, is een nieuwe staking uitgebroken in dé pro- pellerfabriek der Curtiss-Wright fabrieken in Pittsburgh. Hier werd echter snél een overeenstemming bereikt. In het reservedepot van het ministerie van oorlog in Columbus (Ohio) is een sta king uitgebroken bij den bouw van een groot-pakhuis. Rond 200 timmerlieden leg den het werk neer en eischten loonsver- hooging. (D.NH.) DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP. Drietal te Bolsward: ds. E. H. Boer te Bèr- likum, ds. M. van der Meulen te Apeldoorn .en da H, J. de Wilde te Hippolytushoef. WISSELBOUW. Nu koning winter schijnt afgetrokken, komt er voor den tuinbouw veel werk; naast snoeien zijn wel het mesten en spit ten de meest dringende problemen. Want voor velen is het mesten een probleem, vooral voor hen, die gewend waren ln hoofdzaak met kunstmest te werken. Reeds in vroegere opstellen wezen we er op, dat alles wat voor voeding van den grond in aanmerking kan komen zuinig dient be waard. Zoo zal nu het verzamelde afval opgeld doen, terwijl bagger op vele plaat sen nog kan gewonnen worden. Deze na- tuurmest heeft behalve voedingsstoffen nog de humusvormende bestanddeelen, waar door een losse zandgrond meer samenhan- geld en waterhoudend wordt en een zware kleigrond losser en beter voor lucht en warmte toegankelijk. Vooral bij den ver bouw van groenten komen deze factoren sterk naar voren. De beschikbare kunstmest wordt gedistribueerd en zal matig voor handen zijn. Beer of privaatmest kan ook goede diensten bewijzen maar er dient reke ning mee gehouden dat deze mest vrij arm is aan kali, zoodat deze laatsto voedings stof dient te worden toegevcfegd, waarvoor we per 100 vierk. meter 5 a 8 kilo patent kali gebruiken. Dit tekort aan mest komt wel zeer slecht gelegen, vooral omdat de omstandigheden noodzaken de productie zoo sterk mogelijk op to voeren. En niet alleen het quantum, ook de kwaliteit moet zoo hoog mogelijk zijn. Daarom dienen alle middelen aange wend, reden waarom we, met nadruk willen wijzen op den wisselbouw. Het woord zegt reeds, wat er onder wordt verstaan; niet elk jaar met dezelfde gewassen op denzelf den grond terugkomen. Menigeen (en dit is ons in den loop der jaren uit de ingekomen vragen gebleken) is de mcening toegedaan dat voor bovengenoemde teeltwijze geen be zwaar bestaat, wanneer maar voldoende wordt gemest. Dit ls evenwel geheel onjuist en zoo ziet men meermalen gebeuren, dat een overigens naar den elsch bemest land geen kool, aardappelen enz. wil voortbren gen. Niet alleen wordt de opbrengst kleiner maar elk jaar wordt de qualitelt slechter. En een zoodanige „moeheid" van den teelt bodem komt veel meer voor dan verwacht wordt. De gedachte, dit, probleem met de mest te kunnen dwingen ls fout. En de oor zaken zijn gemakkelijk te vinden. Elk der te kweeken gewassen heeft een zekere voorkeur voor de onderscheidene planten- voedende mjddelen. Daarom worden de groenten bijv. Ingedeeld in de stikstof groep, welke voorat genoemd voedlngszout vragen en waartoe de bladgewassen als kool, sla enz. worden gerekend. Wortel- en knolgewassen als peen, schor- seneeren en aardappelen geven aan kali de voorkeur, zoodat deze stof zeker ln vol doende mate aanwezig moet zijn, terwijl de zaaddragers, dus erwten en boonen dank baar zijn voor fosforzuur, waarmede we rekening dienen te houden. Door dus van groeiplaats te wisselen is de kans groot, dat het- gewenschte in den bodem in geschikten vorm aanwezig is. Daarenboven heeft elk gewas zijn eigen natuurlijke vijanden ln den vorm van ziekten en ongedierte. Beide blijven op eigen wijze ln den bodetn achter en wanneer een volgend jaar hetzelfde of een aanverwant gewas wordt verbouwd, zijn de resultaten meestal poover, ook al ls nor maal gemest. Als een bekend voorbeeld noemen we de knolvoet bij de kool. Deze lastige kwaal wordt veroorzaakt door een zwam, waarvan de sporen ln den bodem achterblijven. Ook met een flinke kalkgift maakt men deze ziekte niet dood. Alleen door een ander gewas te verbouwen krijgt het kwaad geen gelegenheid zich te hand haven en verdwijnt. En in zoo'n geval doet men goed ook geen radijs, rammenas, rapen koolzaad enz. te kweeken omdat genoemde ziekte hierop al even welig tiert. Zoo zijn er vele liefhebbers, die, ondanks de slechte uitkomsten elk jaar aardappelen verbouwen op denzelfden hoek land. En nu mag het waar zijn dat de aardappel een voor de voeding onmisbaar product is, het valt toch ook niet mee den geheelen winter een slecht product te eten. Kweek eens wat anders, een goede afwisseling vormen erwten en boonen, zeker ook geen te versmaden arti kelen in dezen tijd, zij vormen aardappelen, Vleesch en groente in één. Met het oog op bovenstaande is het noo- dlg dat eerst de grond wordt ingedeeld. We stellen dus eerst vast waar dit jaar boven- enoemde gewassen zullen worden ver- ouwd waarbij dan met de bemesting reke ning wordt gehouden. We beginnen daar te spitten, waar we het eerst moeten zaaien en planten. Zoo zorgen we eerst voor den hoek, waar we erwten en tuinboonen moe ten kweeken, omdat we daar vroeg moeten komen met zaden of planten, Ook de Voor wind beschutte hoekjes worden het eerst bewerkt om nog eens de gelegenheid te hebben vroeg te kunnen werken. Waar ver leden jaar flink met stalmest ls gewerkt kan het nu wat minder zijn, terwijl al het verteerbare afval op een hoop wordt gezet. Asch en roet kunnen eveneens voor bemes ting aangewend, al is de voedende waarde niet groot, deze stoffen mogen niet ver loren gaan. Men doet goed ze afzonderlijk uit te strooien en niet door de mest of komposthoop te mengen. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto: „TUINBOUW". Nooit goed: „Wat zeg je? Heb Je de hon derdduizend getrokken? Maar hoe kwam Je "dan aan het geld; er voor DOOR PAJIGWAD. De Gunner had het op zijn vingers kun nen natellen dat, zoodra hij zijn straf had uitgezeten, Steven zijn bende op hem af zou sturen. Gunner had twee jaar gebromd voor een kraak in een juwellerszaak, een zaakje, dat hij voor Steven moest opknappen. Maar ze hadden hem al te pakken voor hij de buit had kunnen afleveren en tegenover de rechtbankhad hij geen woord losgelaten. „Een apbeltje voor de dorst", grinnikte hij toen de zware celdeur achter hem sloot. Dat was nu twee jaar geleden. Gisteren was de Gunner vrij gekomen en nauwelijks was hij buiten of hij bemerkte dat hij ge volgd werd. Hij kon dien vent met dat apengezicht niet kwijtraken. En nu hadden ze hem te pakken. „Stap maar even in, Gunner" zei de man achter het stuur, „we hebben je onder schot." Gunner was ingestapt en voelde direct den loop van een revolver tusschen zijn ribben. „Blij, dat je er weer bent" baste een stem achter hem. Dat was Steven. Ze brachten hem naar een garage. Waar, dat wist Gunner niet, maar het moest er- kens buiten de stad-zijn, vlak bij den gl'oo- ten weg naar Spring City. Met bestelwagen en al waren zij het kleine gebouwtje binnengereden. In een hoek stond een tafel, daarbovenop een stoel en boven dit alles een groote lamp. Gunner begreep, wat zij zouden doen. Ze wilden hem ondervragen zooals de politie dat doet. Hij onder een scherpe lamp, zij in het donker. En dan maar vra gen, uur in uur uit Maar Gunner was niet van plan te ver tellen waar hij de buit gelaten had. „Zoek het zelf maar uit", brulde hij tegen Steven, die bulten het lichtschijnsel op een luien stoel was gaan zittert. Hij schreeuwde het uit. Misschien hooren ze me op den weg dacht Gunnêr Steven had het ln de gaten. „Zet den motor van den wagen aan", zei hij tegen den man die bij hem was, „dan hooren ze bulten dat speenvarken niet brullen." Al een uur waren ze bezig en nog steeds had Gunner niets gezegd. Het werd benauwd in het kleine vertrekje. De ben zinedamp Van den motor kreeg weinig kans te ontsnappen en er hing dan ook een dikke blauwe waas. Toch durfde Steven geen raam of deur te openen. Een dutvel- sche glimlach speelde om zijn lippen. „Vraag maar, vraag, maar", dacht hij. „Hoe meer je vraagt hoe meer kans ik heb Het duurde, nog een half uur. Toen viel Steven van zijn stoel af en oogenbllkkelijk daarop tuimelde zijn hand langer tegen den vloer. Voor dood lagen zij op den grond Gunner stond op en rekte zich eens uit. Dan greep hij zijn zakdoek en hield dien voor zijn gezicht. Met een sprong was hij bij de deur en ontsnapte hij. Vijf minuten later zat hij ln een bus op weg naar Spring City. „Kolendamp is zwaarder dan lucht", mompelde hij. „Ik zat daar op dien tafel veilig, maar zij daar beneden kregen de volle laag van het moor dende gas, dat uit den uitlaat van den sta- tlonnalr draaienden motor kwam...." (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden). AMSTERDAM, 5 Mftart. Het koersverloop op de New-Yorksche beurs kenmerkt zich den laatóteii tijd nog steeds door groote terughoudendheid van het publiek ten aanzien van den fondsenhandel. Er bestaat in de Ver. Staten bij voortduring een gevoel van onzekerheid betreffende de ontwikkeling der internationale politieke verhoudingen. Wel rea liseert men zioh, dat de toestand ln het Verre Oosten voorloofrig een lichte ontspanning heeft ondergaan. Aan den anderen kant echter is men in Amerika van meening, dat de ingeslagen richting der regeering, de kansen dat de Ver. Staten daadwerkelijk in den oorlog worden be trokken, aanzienlijk doen vermeerderen. Als gevolg hiervan heerscht in Wallstreet groote onzekerheid, hetgeen vooral tot uiting komt in de sterk gedaalde omzetten van aan- deelen. Deze komen tegenwoordig nauwelijks meer boven de 300 tot 400.000 stuks per dag uit. Dé gunètige berichten omtrent het bedrijfsle ven bleken nauwelijks in staat te zijn een in vloed uit te oefenen op de koersontwikkeling van die fondsen, die bi) de economische opleving belang hebben. Een extra ongunstige factor oefenen onder deze omstandigheden de Britsche effectenverkoopen uit op de technische beurs- positie. Het naar Voren kortiende aanbod kan tegenwoordig toch al slechts met moeite Worden ondergebracht, zoodat deze liquidaties koersda lingen Wel teweeg moeten roepen. Zulks te meer, waar bulten de beurs om groote poste i van aan- deelen worden verhandeld. Zoo werd gisteren buiten de beurs om, het restant van het Engel sche bezit aan aandeelen U.S. steel ten be drage van 200.000 aandeelen verkoch;, waar mede het Engelsohe bezit in dit fonds geheel werd geliquideerd. Een der oorzakeh, die mede verantwoordelijk kunnen worden gesteld voor het ontbreken van den kooplust ter beurze, zijn de nog steeds toe nemende bemoeiingen der regeering met het bedrijfsleven. Als gevolg namelijk van de z.g. prioriteitsbepaling heeft de regeering het recht verkregen, orders welke haar van belang vóór komen, voorrang te doen verleenen, hetgeen uit den aard der zaak voor de winstcapaoiteit van tal van ondernemingen een ongunstigon invloed kan uitoefehen, Een andere factor welke voor aandeelhouders van belang ls, is het feit, dat vooral de oorlogsindustrieën in vele gevallen aanzlenlilke uitbreidingen geven aan haar te genwoordige productie-capaciteit. Alhoewel de winsten in menig'geval belangrijk zijn gestegen, zijn voor dergelijke uitbreidingen groote bedra gen noodlg, hetgeen mede een gevolg is van de aanzienlijk gestegen bouwkosten. Dat desondanks het afgeioopen Jaar voor de Amerikaansche ondernemingen gunstig was, blijkt uit het bedrag van het totale dividend dat in 1940 ter beschikking van aandeelhouders werd gesteld. Dit totaal r teeg van 3.15 millaird in 1939 tot 3,56 milliard van het vorige jaar, het geen een stijging beteekent van meer dan 12%. Do middagbours. Terwijl de effectenbeurs de laatste dagen doorgaans een gedrukt voorkomen had, was de stemming heden veel verbeterd. Te gelijkertijd ontwikkelde zich ook wat meer affaire dan tegenwoordig doorgaans ge bruikelijk was. De omzetten waren wel niet groot doch enkele specialiteiten brachten toch aardig wat leven in de brouwerij. Wel ke oorzaken aan de veranderde beursten- denz ten grondslag lagen, was niet gemak kelijk na te speuren, maar in ieder geval kon worden opgemerkt, dat er vandaag vrijwel geen aanbod meer was, terwijl zich daarentegen eenige vraag openbaarde en deze vraag strekte zich tot vrijwel alle af- deelingen van de markt uit. Het herstel in Wallstreet had een goeden indruk gemaakt en wellicht moest het hieraan worden toe geschreven, dat het sentiment aangenamer was geworden. In de Amerikaansche fond sen ging ook wat meer om en de Staal- aandeelen werden vrijwel geregeld in open hoeken verhandeld. Daarbij werd boven de prijzen van giste ren afgedaan. De koersschommelingen on der beurstijd waren echter vrijwel onbere kenbaar en verschillende soorten bewogen zich niet geheel langs dezelfde lijnen. Ko perfondsen waren mede iets hooger. Spoor- wegshares waren prijshoudend, zonder meer. Van de locale markt konden worden vast gesteld, dat Olies overwegend den boven toon voerden. In het leidende Petroleum- aandeel vonden ruime omzetten plaats en weken achtereen is er niet zooveel omge gaan als vandaag. Onmiddellijk werd boven het vorige slot gehandeld en vrij spoedig kon nog een flinke koerswinst worden ver kregen. Daarbij konden de beste prijzen van den dag óngeveer gehandhaafd blijven. Het Vaste verloop van Olies verleende de geheele markt een stimulans. Op de Suikerafdee- ling waren H.VJL's goed gedisponeerd. Ter wijl gisteren de koers kort na de opening belangrijk lager kwam te liggen, werd he den dadelijk boven de vorige topprijzen ge handeld en langzaam maar zeker liep de koers nog eenige procenten naar boven van 387% tot 394%. Vorstenlanden waren eveneens iets beter. De Oultuuraandeelen waren over het alge meen gunstiger gestemd. Amsterdam Rub bers konden zich flink herstellen en kwa men weer boven de 240%. Ook diverse outsiders konden zich boven de vorige prijzen verheffen. De affaire in Tabakken was gering, maar desniettemin strekte de vaste beurstendenz zich ook tot de Sumatra-aandeelen uit. Voor Industrle- eelen bestond goede belangstelling, in het bijzonder voor Aku's, die eenige punten naar boven kwamen. Unilevers bereikten weder om den parikoers, zij het dan ook, dat ze later op den middag weer een kleinigheid achteruitgingen. De Philips aandeelen konden de gisteren geleden schade geheelInhalen. De affaire in de Incourante soorten was van kleine af metingen. Ook hier echter was de toon over het algemeen beter. De soheepvaarbrubrlek was kalm. In Scheepvaartunies en Oude Vaarten alsmede enkele andere soorten werd echter geregeld zaken gedaan. Vooral Scheepvaartunies lagen stevig in de markt en verkeerden krachtig in herstel, waarbij zij tot 156% stegen. Vaarten kwamen boven den parikoers. Het zakenverkeer op de beleggingsafdce- ling was van rustigen aard; het meest ging nog om in de 4% obligaties, die goed prijs houdend waren. De gestaffelde leening was vrijwel onveranderd. Groote mutaties kwa men nergens voor. Provinciale en gemeentelij ke obligatiën alsmede pandbrieven stil. Prolongatie 2 3/4 OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. Vatuta'9 (schriftelijke en tel transacties). New-York 1.88 3/16—1.88 9/16; Berlijn 75.28— 75.43; Brussel 30.11—30.17; Helsinki 3.81—3.82; Stockholm 44,81—44.90; ZUrlch 43.63—43.71 Bankpapier. Berlijn 75.19—75.34; N.-York 1.86%—1.90 1/4; Brussel 30.08—30.20; Stockholm 44.70—44.94; Zürich 43.59—43.75. HONSELERSD1JK3 Maart Andijvie 90— 1.76; Boerenkool 15—45 per bak; Sav. kool 17 29; Uien 5—6; Witlof 21—28; Prei 6—8; Spinazie 3542; Peren 2023; Peterselie 3.704.10; Sel- dery 3.80—6.70; Kelen 4.10—4.40 per 100; Ra barber 6 per bos; Schorseneeren 10.50—17.00 per 100 k.g. KATWIJK AAN DEN RIJN. 4 Maart. Schor seneren A f,15—17; idem B f.9—10.50 per 25 KG.; boerenkool 15—19 ct. per kist van 6 KG. Roode kool f. 6,807; gele kool f. 5,706; groene kool f. 5.60—6; uien f. 5,50—0, alles per 100 kilo; waspeen f. 1,502,16; kroten 6068 ct. per kist van 20 KG. NAALDWIJK, 3 Maart Spinazie 5765; Witlof 1825; Spruiten geschoond 32—33 per kg.; Asperges 1.20—1.85; Blauwe 70; Kelen 4— 4.80; Kroten 3.30; Peterselie 3.40—7.70; Prei 8.50. Radijs 6.90 per 100; Seldery 4.00—5.30 per 100 bos. RIJNSBURG. 4 Maart. Groentenvelling. Gele kool f.6; roode kool f.7; boerenkool f.35.50; knolrapen f. 1.802,50; witlof f.18—21; knol- selderie A f. 12—15; idem B f. 10.50 per 100 KG.; kroten 68 ct.; uien f. 0,00—1,20; waschpeen f 1.20 —1,80. RIJNSBURG, 4 Maart. Bloemenveiling Freecla's 3840; CroóUssen blauw f. 1,20; w!t f. 1,10; geel f.1. Narcissen: Ornatus 9—12- Al fred 16—20; Helios 16—18: Victoria 15—1r Tulpen: Copland 28—34; El Toreador 24 Moore 16—18 ot.; La Reine 15—20; Van der Hoeff 3440; Sanders 3236. 3—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3