LAATSTE BERICHTEN STADSNIEUWS LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Bied Woensdag S Maart 1941 Uit het Verre Oosten Vloót eh luchtmacht Laatste gemeentediensten naar hel Stadhuis Prof. dr. C. W. Lunsingh Scheurleer overleden Verspreide berichten Binnenland Ir. Mussert bij rijksmaarschalk Göring Gestolen schilderijen teruggebracht Buitenland Ontmoeting Goering-Antonescu Vertrek legatie Engelsche uit Sofia NOG GEEN BESLISSING TE TOKIO. Van officieele Japansche zijde wordt me degedeeld, dat de Fransche ambassadeur Henrv gisteren een onderhoud van een uur met Matsoeoka gehad heeft, dat in politieke kringen als „uiterst belangrijk" werd aan geduid. Uit goed ingelichte kringen ver luidt, dat men gisteren een gemeenschap pelijk compromis heeft geformuleerd, dat het midden houdt tusschen het oorspronke lijke Japansche bemiddelingsvoorstel en de Thailandsche eischen. De gedelegeerden zouden daarop telëgra fisch Bangkok, resp. Vlchy om instemming gevraagd hebben. Thailand zou, naar ver der verluidt, bereid zijn, in het compromis toe te stemmen, terwijl Vichy er in toe stemt, echter nog zékere wenschen ten aanzien van de formuleering van het uit eindelijke verdrag geuit heeft. Éenige bijzonderheden over de door Frankrijk gedane concessies zijn tot dus verre niet bekend. Aangenomen wordt ech ter, dat het hier de behartiging van de Fransche belangen in de af te stane gebie den betreft. Men verwacht, dat heden de beslissing zal vallen. DE GERUCHTEN OVER EEN ENGELSCH— CHINEESCH MILITAIR PACT TEGENGESPROKEN. United Press meldt uit Sjanghai: Op dé vraag of Engeland een militair pact met China overweegt, antwoordde de Britsche gezant Clark Kerr: „Dat is onzin". De bekende Amerikaansche vlieger eti vllegtuigconstructeur Alexander von Se- versky, die In den wereldoorlog een Rus sisch escadrille Jachtvliegtuigen comman deerde, gal United Press zijn meening over bet actueele thema: Stuka's tegen oorlogs schepen, te kennen. De gevechten tusschen vliegtuigen en oorlogsschepen, die in den laatsten tijd in de Middellandsche Zee hebben plaats ge vonden,. kunnen, alshet voorspel van een beslisserideti strijd tusschen belde wapen soorten ln de Middellandsche Zee worden beschouwd. Belangrijker dan de Britsche verliezen het tot zinken brengen van den kruiser „Southampton" en de zware beschadiging van het vliegtulgmoederschip „Illustrious Is volgens mijn meênlng de „voorproef" Van het komende groote trelfên, Het gevecht, dat ln Januari ln de wateren om Slollté plaats vond, onder streept, opnieuw dé in dezen oorlog nieuw opgestelde these, dat Oorlogsschepen niet in vijandelijke wateren en binnen den ac tieradius van vijandelijke bommenwerpers kunnen opereeren, indien zij niet tegelij kertijd door eenlge vliegtuigen, die hun s-eunpuhten op land-vliegvelden hebben, beschermd worden. Het meest brandende probleem van de vlooten der oorlogvoe rende mogendheden in de Middellandsche Zee ls dientengevolge ook niet: meer sche pen, doch meer vliegtuigen, want slechts door deze kan de vlooteenheld de bewe gingsvrijheid behouden en slechts de ■krachtdadige bescherming door eigen ja gers, maakt het den oorlogsschepen mo gelijk ln de vijandelijke territoriale wate ren door te dringen en doelen aan de kus ten van het vijandelijke land onder vuur te nemen. Indien aan deze voorwaarde vol daan is, dan kan de vloot de haar gestelde taak vervullen, zonder „vdn boven" lastig gevallen te Worden, Is de bescherming door vliegtuigen niet mogelijk, dan blijft de vloot niets anders over, dan zich terug te trekken, of niet gerechtvaardigde groote offers te brengen. Blijkens een officieele kennisgeving lil dit Blad worden a.s. Vrijdag de afdeelingen Bevolking, Burgelijke Stand en Militaire Zaken der Gemeente-secretarie van haar tegenwoordige huisvesting aan den Stille Rijn overgebracht naar het Stadhuis, waar mede dan alle gemeentediensten, Voor zoo ver dat in de bedoeling lag. in hun nieuwe omgeving zijn ondergebracht, zij het ook, dat zij zich voorloopig meerendeels moe ten behelpen met het oude meubilair. Naar wij vernemen, zullen de huwelijks- oltrekkingén tot nader aankondiging evenals tot dusverre nog in de Stadsge hoorzaal en in de „Lakenhal" plaatsvinden BIJZONDER HOOGLEERAAR IN DE GRIEKSCHE ARCHAEOLOLGIE. Foto-archief „LI>." Wijlen Prof. Dr. C. W. Lunsingh Scheurleer Op 59-jarigen leeftijd is hier ter stede overleden prof. dr, C. W. Lun singh Scheurleer, vanwege het Leidsch Universiteitsfonds bijzonder hooglee raar in de Grieksche Archaeologie aan de Universiteit alhier. besprekingen. De Amerikaansche afgezant Donovan is gistèfën döof dén kohhig van Engeland ohte Vahgëh. Cordeli Hull had een onderhoud met lord Halifax GhUfchUl had een bespreking met den Japahsöhèn ambassadeur. tö.n.b.) EÉN „economische éolitië" frankrijk. in Bij het Frahsche ministerie van binnen- landsche zaken is een „economische poli tie" opgericht, welker taak het is, overtre ding van de prijsbepalingen en de distribu tiebepalingen op te sporen. De hiertoe spe ciaal opgeleide politiebeambten zullen zoo wel in het bezette als in het onbezette ge bied dienst doen. De „economische politie- brigadé", die tér beschikking van de pre fecten staat, zal 2 tot 3.000 man sterk zijn. de engelsche wapenindustrie. OVér een rede, dié de Britsche minister Van handel, LiddJeton, gisteren in het La gerhuis heeft-gehouden ten aanzien van de concentratie der Engelsche wapenindustrie, deelt de Britsche berichtendienst mede, dat Liddleton heeft verklaard, dat eenige fabrieken, die voor de oorlogvoering „niet belangrijk" zijn, binnenkort gesloten zullen worden, opdat de arbeidskrachten vrijko men voor belangrijke bedrijven. Het betreft hier fabrieken, die tot dusverre onder meer schoenen, kousen, aardewerk, en tèxtlel- goedéren vervaardigden. Het Engelsche volk moet het gebruik van dergelijke ar tikelen nog sterker beperken ten voordeele van de oorlogvoering. (DH.B.) HET DEBAT IN DEN AMERIKAANSCHEN SENAAT. De leiders der oppositie in den Ameri- kaanschèn senaat hebben gisteren een ver gadering gehouden, na afloop waarvan de republikein Nye mededeelde, dat de oppo sitie bereid is heden te beginnen met de behandeling der amendementen op het ont werp tot hulpverleening aan Engeland. Vol gens Associated Press is de oppositie van oordeel, dat de eindstemming in den Se naat waarschijnlijk niet voor hét midden van de volgende week zal worden gehou den. (D.N.B.) Constant Willem Lunsingh Scheurleer werd 7 Sept, 1881 te 's-Gravenhage gebo ren, Na in zijn geboortestad de H.B.S. te hebben doorloopen, ontvihg hij het eerste handelsonderwijs te Dresden. In 1902 werd hij werkzaam gesteld bij de fa, Scheurleer en Zoonen, bankiers te Den Haag, in welke firma hij in 1912 werd opgenomen, nadat hij eeli reis naar Griekenland eii Egypte had gemaakt, In 1920 werd hij benoemd tot voorzitter van den raad van bestuur van de Academie van beeldende Kunsten ln Den Haag in- welke kwaliteit hij in dat^ Zélfde ijaar een museum Van reproducties van beeldhouwkunst, behoorende bij deze Academie, opende. In 1923 werd hij be noemd tot gewoon lid van het Duitsch Ar- chaeologisch Instituut te Berlijn. In 1924 stichtte hij. het museum voor Egyptische en Grieksche kunstnijverheid aan de Carnégielaan, dat ih 1932 is opge heven en voor een deel met het deel der corlectie-v. Bislng, dat er in was overge gaan, is overgenomen door d£ gemeente Amsterdam, waar hét onderdeel van het Allard Piersonmuseum uitmaakt. Hèt be faamde muziekhistorisch museum, D. F. Scheurleer, dat door erfenis zijn eigendom was geworden, is kort daarna in het bezit der gemeente 's-Gravênhagè gekomen. Weer eên jaar later werd hij door de Hoogeschool te Danzig benoemd tot doctor ingenieur honoris causa en in 1926 door dé Universiteit van Amsterdam tot eere-doctor in de letteren en wijsbegeerte. Voorts was de heer Scheurleer voorzitter van de Ver. cot bevordering der kennis der antieke be- AMERIKAANSCHE TARWESPECIALIST NAAR ENGELAND. De Noord-Amerikaansche specialist voor het in het groot verbouwen van tarwe, Thomas Campbell, Zal héden met dè „At lantic Clipper' ïiaar EUrópa vertrekken om Zich naar Londen te begeven. Campbell, die de vorige Week vaak te ghst is geweest in het Witte Huis en die bespre kingen heeft gehad met de hoogste regee- ringsautoriteiten. welgêrde zich uit te laten over zijn missie. Hij verklaarde uitsluitend, dat hij als particulier zou reizen. Hij Wees er echtér op, dat de Vereenigdè Staten en Canada een tarWe-óverschot van 809 mil- liöeii bushel hebben. (D.N.B.) DE VERLIEZEN DER GRIEKSCHE KOOPVAARDIJVLOOT. De Popoio di Roma schrijft, dat de Griek sche koopvaardijvloot, die twee jaar gele den nog de negende plaats op de werelds- ranglijst innam, sloor den oorlog ongeveer een derde harer tonnage heeft verloren. In 1936 mat de vloót 1.820.000 ton. Einde 1939 bestond zij nóg uit 519 schepen met een gezamenlijken inhoud van 1.623 000 ton. Eind 1940 was de vloot verminderd tot 446 schepen met een inhoud van 1,374.000 ton. Zeventig procent van de scheepsrulmte is voor den duur van den oorlog door Enge land gehuurd. Bovendien maakte Engeland zich van ongev. 50 000 ton meester, door 8 schepen, die voor Grieksche rekening op Engelsche werven gebomvd werden, niet te leveren. Het zijn vooral belangrijke sche pen van meer dan 3000 tón, dlc op een mijn geloopen of getorpedeerd zijn. (D.N.B.) schaving, lid van de commissie van beheer der gemeente-musea in Den Haag en voor zitter van de Ver, „Directeurendag". Reeds sedert 1908 hield hij lezingen voor Volks universiteiten en andere instellingen van onderwijs. Prof. Lunsingh Scheurleer ontving van de gemeente Den Haag als blijk Van haar groote erkentelijkheid de zilveren plaquet te en van de Kroon de onderscheiding van officier in de Orde van Oranje-Nassau. Zijn voornaamste publicaties zijn: cata logi van verzamelingen en tentoonstellin gen van Egyptische, Grieksche, Romein- sche en andere oudheden (1909—1913), en het Corpus Vasorum Antiquorium, Pays Bas I en II. Voorts verschenen Van Zijn hand ver scheidene artikelen oVer Grieksche beeld houwkunst en kunstnijverheid in Elsevier's maandschrift; het bulletin van den Oud heidkundigen Bond, het bulletin der Ver. tót bev. der kennis van de antieke be schaving en het jaarboek van het Duitsch Archaeologisch Instituut. In 1933 toegelaten tot de Leidsche Uni versiteit als privaat-docent in de Grieksche Archaeologie, werd hij in October ï936door den Universiteitsraad van het Leidsch Ürii- versiteitsfonds benoemd tot bijzonder hoogleeraar, welk ambt hij dus slechts en kele jaren heeft mogen bekleeden. De teraardebetelling van het stoffelijk overschot zal morgéhniiddag te 1 uur ge schieden op de begraafplaats „Rhijnhof". HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Schlatmann's Confectie- en Mahüfacturenhandel „t)e Faam" N/V. Oude Rijn 1, Leiden. Uittredend directeur: J. L. W. J, A. Schlatmann. Oegstgéest. Wasch-, Glans- en Strijkinrtdhting „De Ozon", Hoogewoerd 173, Lelden. Uittredend Eigenaresse: Wed. P. Guit van der Heiden, Leiden. Uittr. Gevolm.: G. Guit, Den Haag. Nieuwe Eigenaar: P. van der Krieke, Lelden. J. Stouten, Koppenhinksteeg 8. Leiden, metselaar; fabr. van schoorsteenkappen. Bovengenoemde zaak is d.d, 1 Juli 1940 omgezet in een Vennootschap onder firma onder den naam: Firma Jan stouten. Vennootert; H, Stouten en J, Stouten Jr., Leiden. Industrie en handelsonderneming „De Eérthoórn", Nohrtêhsteeg 14, Leidén, machi nale houtbewerking, agenturen. Bijvoeging uitgeoefend bedrijf: assuran tiën. Firma J. van der Poel en Zonen. Wei poort B 89. Zoetêrwoude, graanhandel, graanmalerij en meelhandel, Bijvoeging uitgeoefend bedrijf; handel in hooi, stroo en kunstmest. gevonden voorwerpen. Gevonden voorwerpen in Februari 1941; Armbandhorloges, een verrekijker in étui, boekjes in vreemde talen, een bankbiljet, een bril, beertpijpen, boeken, ceinturen, da^ meshafldtasschen met inhoud, dameszak mét inhoud, een dameshoed, étui met in houd, een fietssleuteitje aan plaatje, een geldstuk gouden ringen, handbeschermers handschoenen, een heerenhoed. een jon- gënspèt, een kindertasohje met inhoud, een kinderbril in doos, een ladder, een lorgnet, een melkbusje, een maat, een muts, num merbord van auto, oorhanger, overschoen, portemonnaies met inhoud, rijwielbelas- tingmerken, rozenkransen, een R.K. kerk boekje, rund vet, sleutels, een schoen, een slipover, een voering van winterjas, vul- potlooden, wanten, een wieldop Van een auto, zilverbons. Gevonden in de stadstram: Een cein tuur, wanten, handschoenen, parapluies, een rijwielbelastingmerk, een doosje inhou dende wattenschijf, een damesdas, een beursje met inhoud. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen iederen werkdag van 1 tot 3 uur namiddag, behalve Donderdag en Vrijdag, ten politiebureele alhier. in donkëfc të water. Gisteravond omstreeks 11 üur is de 53- jarige sfchilder H. K. uit de Pres. Steyn- straat door de duisternis misleid in de Oude Singel te water geloopen. Op zijn hulpge roep snelde de heer Krantz naar buiten en sLaagde erin den drenkeling met behulp van eenige onbekend gebleven burgers op het droge te trekken. De politie bracht den man daarna per auto naar huis. De politie heeft aangehouden den 38- jarigen schilder B. A. B. alhier, verdacht van poging tot diefstal Van verf uit eéri fabriek hier tet stede. Met ingeang Van hedén is het Bloe-1 merthuLs „De Zonnebloem" van dé firma Erven J. RiemenS van het nabijgelegen pand overgebracht naai' het peteeël DoeZa- straat 27. Alvorens Flora's kinderen dén bloemen- tempel konden betrekken, Werd het inte rieur geheel verbouwd en volgens de plan nen van den Haagschen binnenhuisarchi tect Schubad modern ingericht. In de ge moderniseerde etalage zijn tai van zeer bijzondere bloemen- en plantensoorten, tentoongesteld, waarvan Wij hier slechts noemen de Cono Crinum, de Bougaivillea en de heerlijke Semiramis-rozen, waarvan de ondernemers, de llêëfen Chris en Jan Riemens de allëenvertegenwoordiging voor Leiden bezitten. In den winkel is verder een rustig zitje afgeschoten voor het schrijven van een kaartje, terwijl men daar téVens op zijn gemak een keuze kan doen uit een groote sörteerlng glas- en aardewerk, zaden, kunstmeststoffen, e.d. Daarachter is een afzonderlijk vertrek voor het opmaken Van bloemstukken, bruidswerk, grafkransen, enz. Even geurig, kleurig en fleurig als de inventaris, even keurig is het milieu. Wij ontvingen de gedrukte jaarversla gen ovèr 1939 van den Gem. Genees kundigen- en Gezondheidsdienst eh van de afdeeling Brandweer der Leidsche politie IN TEGENWOORDIGHEID VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS. De leider der N.S.B. heeft Maandag j.l. ;in Berlijn een bewek gebracht aan den rijiksm aarschalk Goring Dit onderhoud, dat ongeveer anderhalf uur duurde, vónd plaats in de apparte menten van den rijksmaarschalk in het luchtvaartministerie in tegenwoordigheid van den rijkscommissaris voor het bezette Nederiandschê gebied rijksminister fieyss- In quart. met bloemen ter vergoeding. Zooals reeds ls gemeld, werd onlangs een ■kostbaar schilderstuk van Fabrltius gesto len. Hoewel mén een Vaag signalement van den dader had, was de politie er nog niet ln geslaagd hem op te sporen. Maandagochtend werd een kunsthandel opgeheld door iemand met een beschaafd stemgeluid, die echter zijn ngam niet wilde noemen, Hij zeide zich bezwaard te voelen, daar hij dezer dagen een sohllde- ■fijtje had gekocht van Iemand en nu in de couranten had gelezen, dat dit schilderij van diefstal afkomstig was, Hij beloofde het kunstvoorwerp terug te bezorgen, doch hij moést Zich ilog even beraden öp Welke wijze hij dit moest inklëedên, Vervolgens werd de haak opgehangen, Ben paar uur later vervoegde zich aan den kunsthandel een loopjongen van een bloèmenzaak met een azalea en een keurig pakket, waarin het bewuste schilderij zich bevond. De politie zet het onderzoek thans voort, d'aar het vrij zeker ls, dat de dief en de opdrachtgever van den bloemist identiek zijn. oude dame aan brandwonden overleden. De 77-jarlge mevr. de wed. M., wonende in de Columbusstraat te Den Haag, kreeg óp 1 Februari j.l, ernstige brandwonden aan een der beénen, doordat zij te dicht bij een electrisch kacheltje kwam. Aanvanke lijk kon zij in haar woning worden ver pleegd, doch twee dagen later moest zij in het Roode Kruisziekenhuis Worden opge nomen, waar zij op 2 Maart aan de gevol gen van deze verwondingen is overleden. défilé voor den haagschen hoofdcommissaris van politie. Hedenochtend heeft de Haagsche hoofd commissaris vaai politie, mr. Hamer, voor het hoofdcommissariaat aan de Laan Oopes van Cattenburch te Den Haag een défilé afgenomen van ongeveer 300 nleuw-aange- stelde politie-agenten en de bereden poli- tie-brlgade. kraudeerende kolensjouwers te utrecht. Zij leverden te weinig af. De Utrechtsche recherche is op heispoor gekomen van een wijdvertakt complot van fraude bij de bezorging van brandstoffen bij een bekend groothandelaar ln brand stoffen aldaar. In dienst van dezen han delaar waren ó.m. vijf kolensjouwers, die niet alleen anthraclet, cokes en andere brandstoffen moesten bezorgen bij kleine klanten van den handelaar, doch ook brandstoffen moesten bréngen bij groote zaken en firma's. Bij de bezorging van brandstoffen bij deze groote afnemers werd dan in vele gevalten niet het juiste aantai mudden gebracht. De sjouwers hielden dan n.l. telkenmale grootere en kleinere hoe veelheden achter. Met deze achtergehouden brandstoffen nu is, naar het schijnt, op groote schaal fraude gepleegd. Deze on rechtmatige handelingen werden reeds van Augustus van het vorige jaar af gepleegd, zonder dat daarvan iets werd bemerkt en bovendien kwamen er naar mate „het werkje" van de sjouwers floreerde, meer afnemers, die bereid waren zonder bon kolen van hen te betrekken, zich daarbij ook hog schuldig makend aan heling, Eeti ohtslagkwestie bij den groothande laar bracht dezé fraude aan het licht, doch ook waren bij de kolenfirma in dert loop van den laatsten tijd klachten binnenge komen Van groöte zaken, welker directies het stérke vermoeden hadden, dat zij bij de bezorging van de door haar bestelde hoeveelheden brandstoffen ernstig waren te kort gedaan. De UtrechtsGhe recherche heeft de vijf sjouwers gearresteerd, van wie het mee- rendeel reeds een gedeeltelijke bekentenis heeft afgelegd. onder vrachtauto terecht gekomen. Gistèrèn is op èeh aannemersbedrijf aan den Amsterdamschen straatweg te Naar- den een ernstig ohgeval gebeurd. Om een zwaar beladen vrachtauto in een drassig welland te keeren, gebruikte men een personenauto en om het slippen der wielen te voorkomen, hadden Vier mannen als ballast op dien auto plaats genomen. Toen de personenauto met de wielen van het weiland op hèt wegdek kwam. schoot de Wagen plotseling vooruit waardoor een dér mannen, zekere Van der B„ uit Naar dien, van den auto viel en Onder den vrachtauto geraakte. Met ernstige kwetsuren is het slachtoffer per Roodekruis-zlekenauto naar 't diaco- nessenhuls te Naafden vervoerd. OP VLIEGVELD ASPERN. Rijksmaarschalk Hermann Goering is vandaag tegen 11 uur ln Weenen aangeko men. Hij begaf zich terstond naar het vliegveld Aspern, waar om 11 uur 20 de Roemeensche staatsleider, generaal Anto- nescu, met een speciaal vliegtuig uit Boe karest landde. Op het vliegveld was een eerecompagnie van het luchtwapen opgesteld. Voor de ontvangst waren voorts versche nen rijksstadhouder Baldur von Schirach en gouwleider rijksstadhouder dr. Jury, be nevens vertegenwoordigers van weermacht, staat en partij. Terstond na de aankomst op het vliegveld begeleidde de rijksmaar schalk zijn gast per auto naar hotel Impe rial. De autocolonne werd door de Ween- sche bevolking hartelijk begroet. Des middags begon In Belvedere een be spreking tusschen den rijksmaarschalk en den Roemeenschen staatsleider. (D.N.B.) Naar wij van welingelichte zijde verne men, gelooft men in politieke kringen te Berlijn, dat bij de besprekingen tusschen rijksmaarschalk Goering en den Roemeen schen staatsleider, generaal Antonlscu, eer der militaire dan economische of politieke vraagstukken op den voorgrond staan. Men verklaart, dat aan de besprekingen, die ln zeer kleinen kring worden gehouden, ook de Duitsche luchtvaartattaché te Boeka rest, kolonel Gerstenberg, deelneemt. In het gezelschap van generaal Anto- nescu bevonden zich de onderstaatssecre taris van het Roemeensche ministerie van economische zaken, Dlmltïlcu, en de di recteur van het kabinet. Elefterescu. Verder verneemt men. dat generaal An- tonescu vanmiddag te 16 uur per vlieg tuig zou tèrugkeei'én. (A.N.P.) de amerikaansche marine. Volgens een bericht van Associated Press heeft de voorzitter van de marinecommis sie, Vinson, een wetsvoorstel ingediend, waarbij het Amerikaansche marineperso neel wordt uitgebreid van 192,000 man tot minstens 232.000 man. Het voorstel zou den president tegelijkertijd machtigen het aan tal manschappen van de Amerikaansche vloot en de marlnelnfanterle te brengen op het maximum van 300.000 man. Vinson vroeg tevens machtiging voor den aan koop van 200 000 ton scheepsruimte der koopvaardij voor de Amerikaansche de fensie. De Engelsche gezant, RenÖêll, heeft van ochtend den Bulga-arscheh minister-presi dent Filof'f, die den zieken minister van buitenlancLsche zaken, Popoffvervangt, medegedeeld, dat de Engelsche legatie uit Bülgarije zal vertrekken. Naar Verluidt, zal Rendell nog in den loop van vandaag Voor de Engelsche eh Ame rikaansche pers een desbetreffende ver klaring afleggen. Hij zelf en de overige leden van de Engelsche legatie zullen waarschijn lijk aan hét einde van de week, op zijn laatst Maandag, uit Bulgarije vertrekken. Den vertegenwoordigers alhier van ae in ballingschap vèrkeerende regeeringen zou, naai' men hier verneemt, van Bulgaarsche zijde de raad zijn gegeven het land te verlaten, aangezien hun Verder verblijf niet geduld kan worden. (D.N.B.) roosevelt over de hulï» aan engeland. President Roosevelt, die na een lichte verkoudheid van vier dagen zijn werk zaamheden hervat heeft, wilde in depers- cóhfèrentie van gisteren zich niet uiten over den parlementairen toestand ten aan zien van het ontwerp tot hulpverleening aan Engeland. Hij ontkende, dat zijn pers chef reeds zou hebben uiteengezet, wat de regeering na het van kracht worden van de wet zou doen. De perschef, aldus Roo sevelt, heeft veeleer gezegd, wat de regee- ring niet zou doen, hetgeen een verschil is, waarop de pers acht moet slaan. De president verzocht de Amerikaansche pers, over de stakingen in dé wapenindustrie geen berichten te publiceeren, die mislei dende indrukken zouden kunnen veroor zaken. Hij had brieven ontvangen, waarin werkgevers op grond van de persberichten uiting gaven aan de vrees, dat het wape ningsproces ineen zou storten. Op de vraag, welke maatregelen de re- geering dacht te nemen om nieuwe stakin gen te voorkomen, antwoordde Roosevelt ontwijkend. Hij zeide slechts, dat verskil lende voorstellen bestudeerd wol'len Het I vraagstuk, wat er moet gebeuren met de Deensche schepen in de Amerikaansohe l havens, noemde hij een zeer moeilijk pro bleem. Op dezelfde wijze sprak Roosevelt over de bewering, dat de regeei'ing voor nemens zou zijn het Öuitsche en Italidan- sclie tegoed in de Vereenigde Staten te J blokkeeren. Het bericht, dat hem een be- I schikking betreffende blökkeering van dit l tegoed ter öndertéekening was Voorge'ekd, i noemde hij een gissing, die geenszins in 1 overeenstemming met de Waarheid is. (D.N.B.) de zomertijd in engeland. Naar Stockholms Tidningen uit Londen meldt, wordt in Engeland met ingang van 3 Mei de zomertijd met nog een uur ver lengd. (D.N.B.) 2—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2