T P0NTSCH00L - STEENSCHUUR 3 - Tel. 21219 Groter of Kleiner B.M te koop gevr. Drukwerk LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag 5 Maart 19411 De Oude Gevel van het Nieuwe Stadhuis Vrouwelijke kracht, JONGSTE BEDIENDE GEZICHTSMASSAGE Leidsch Dagblad N.V. Leidsch Dagblad BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Dagbladreclame is niet te vervangen Belangrijk minder slachtvee aangeboden WETENSCHAPPEN 150 geslaagden in hef cursusjaar September 1939-'40, vvaarvan DAGELIJKS INSCHR. NIEUWE CURSUSSEN: maken van schoenen, bij Morschstraat 8 - Leiden - Telefoon 22202 NAAIMACHINES Het adres voor uw Speciaal ingericht voor het drukken van periodieken Noordeindsplein Telefoon No. 25041 UITBREIDINGSPLAN DER GEMEENTE OEGSTGEEST GULDEMOND ftvau moet een beroep op U doen! r m. In de voortreffelijke rede die prof. dr. A. W. Byvanck op 8 Februari 1941 in het licht gaf lees ik: „Onze monumentale bouwwer ken, hun decoratie en verhoudingen, ja, het denkbeeld zelf dat de leer der verhoudin gen het principe is van de bouwkunst, dat alles heeft een Griekschen grondslag." Deze zin zou de tekst kunnen zijn voor onze verdere besprekingen van den Stadhuis gevel. Al moge Lieven de Key nog zoo vrijmoe dig met de Grieksche elementen hebben omgesprongen en ze naar eigen smaak heb ben vervormd, het gevoel voor ordonnan tie. maat, evenwicht, juist zoo sterk bij de Grieken, heeft hem niet verlaten. Overzien we het rhythme der vijf geledingen, waar van we spraken, hoe zij op hun beurt weer zijn verdeeld- door, verticale elementen, die tegelijkertijd de stuwende, opstrevende krachten zijn tot binding van het geheel, dan wordt ons dat heel sterk bewust. Beschouwen we thans den hoofdingang: de deur gevat tusschen postamenten met een rondboog, alle behakt met bossagewerk en dit geheel weer krachtig afgesloten door bijna geheel uit den muur springende ge canneleerde Jonische zuilen met krulkapi- teel, die een forsch hoofdgestel dragen, doch zonder fronton. Het is een geheel dat „het doet." Dit portiek is de uitdrukking van een dubbele functie. Het sluit af en het geeft toegang. Juist zooals het bij een goed portiek behoort te zijn. Terzijden van het portiek zien we twee nissen, die de forsch gebeeldhouwde figu ren van de Gerechtigheid met het zwaard en de Vrede met den palmtak dragen. Het is beeldhouwwerk in volle, bloeiende vor men. De nissen zijn geflankeerd door een venster, waarbij de vorm van het Griek sche tempelfront meer is toegepast en zelfs vrij streng. Merkwaardig zijn de gecanne leerde vlakke pilasters. De cannelures, dat zijn zooals u weet de ronde groeven over de geheele lengte, zijn tot op ongeveer een derde van de hoogte gevuld met een rond staafje. Eigenlijk is dit een motief afkom stig uit de meubelkunst, zooals ook 't aar dige wortelmotief, dat u aan het Penshal- poortje aan de Langebrug ziet. Men paste het eerstgenoemde motief aan het einde der 16de en het begin der 17de eeuw veel toe, ook bij het betimmeren van 'beschotten. Vinden we dus hier of daar aan een wand- beschot of een poortje, hetzij in hout of in steen dit motief, dan kunnen we het da delijk dateeren. Naar de regelen der kunst is boven de krulkapiteelen een architraaf, daarboven een Jonisch gebold en gebeeldhouwde fries, en vervolgens een kroonlijst met fronton aangebracht. In het fronton is als eenige vulling een bol geplaatst. Aardig is het op te merken hoe achter het fronton een ver slering is aangebracht, die de balustrade afwisselt, zonder het idee te geven, dat deze ter plaatse geheel gebroken wordt. Het zit alles strikt logisch in elkaar. Elke pilas ter, elk ornament, elke schijnbaar mis schien overbodige versiering heeft haar juiste plaats gevonden. Juist dat strikt lo gische herinnert ons weer aan de opmer king van prof. Byvanck. Boven de poort leest men in gulden let ters: „U hand had mij gheraect, Heer, Mijn mond U gonst nu srnaect weer." Het is de dichterlijke omschrijving van wat men leest op de beide andere gevelstee- nen: „Anno MDLXXIV Geraect" en „Anno MDLXXVHI gemaect." Het laatste jaartal slaat natuurlijk niet op den bouw van den gevel doch op het voorloopig herstel in 1578. Er zou uitvoerig te handelen zijn over de fraaie cartouchevormen waarin deze gevel- steenen zijn gevat. In het midden der 16de eeuw door Cornelis Floris uit de Italiaan- sche sierkunst naar de lage landen bij de zee overgebracht, worden ze door Vredeman de Vries geheel persoonlijk verwerkt. Doch het zou te veel "ruimte vorderen om over de klaverblad- en omgerolde bladvormen en voluten uitvoerig te schrijven. Eveneens laat ik het aan den lezer over zich reken schap te geven van het rijke ornament bo ven de nissen, met bloemen en vruchten en motieven, die geheel een eigenlandsch ka rakter dragen. Men moet ten slotte zelf kijken. Ook de derde geleding, waar de eigenlijke topgevel begint is zeer opmerkelijk en bui tengemeen rijk. In de eerste plaats treft ons weer, hoe het hoogteaccent wordt aangegeven door typisch gevormde pilasters, beneden smal, naar boven zwellend; beneden versierd met een ornament van op elkaar gelegde schijf jes. Twee honderd jaar later, in den stijl- Lodewijk XVI, zien we dat ornament in gewijzigden vorm weer optreden. Het bo vengedeelte van de pilasters is heel vrij moedig een gestyl eerde draperie met ver siering. En boven dit alles weer een soort vaaskapiteel. Zooiets zou men in den klas sieken tijd nooit hebben gedaan. Doch het is er niet minder voortreffelijk om en de geest van de Grieken en Latijnen zit er toch achter. Ik kan hier weer wijzen op de ovale vensters in rijke cartouches gevat en daaronder de bede van het verleden, het heden en voor alle toekomstige tijden: „Bewaert Heer, Hollant En Salicht Leyden" We hebben soms eenige moeite om het Grieksche schema in al deze geledingen nog te herkennen. De formalist zegt: het lijkt er niets op. Doch wij antwoorden: het is de geest, die levend maakt. Op de pilasterverbreeding staat zooals wij zeiden een soort vaaskapiteel, toch weer met Jonische krullen. De architraaf ont breekt ook niet, doch krult zich aan de einden voluutvormig om. Een doorgewin terde klassiclst zou in Lieven de Key's da gen hebben gezegd: Je moet maar durven! De fries lijkt een soort schijnbaluster. Doch neen! In die halfronde pilasters is op de zelfde hoogte een inkeping gemaakt en ge denkt even aan orgelpijpen. Doch daarvoor zijn ze weer te kort. Doch in al zijn een voud is het door de juiste plaatsing een prachtig motief. In al die volheid van welige vormen zit wel heel sterk een leidende gedachte, een zuivere ordening. Laten we ook even onze aandacht wijden aan de krachtige in- en uitzwenkende banden ter zijden van de topgeledingen. Ik zal nu de vierde en de vijfde geleding niet even uitvoerig bespreken, doch wijs in het bijzonder nog even op den cartouche- vorm. waarin het ronde topvenster is ge vat, op de bewerkte obelisken die op de hoeken der trappen staan en die, welke den top bekroont. De idee der Gothiek is bij Lieven de Key nog springlevend, doch de vormen zijn veranderd. Pinakels en kruis bloemen hebben plaats moeten maken voor obelisken; in de plaats van traceeringen en Gothische friezen zijn versieringen geko men, deels aan het Zuiden ontleend, toch heeft de middenrisaliet van het Stadhuis nog het zelfde sterke Gothische hoogteac cent, dat onze blikken omhoog trekt. Men heeft Lieven de Key wel vergeleken met zijn twintig jaar jongeren tijdgenoot Frans Hals. De eerste behoorde tot de vroe gere periode der 17de eeuwsche bouwkunst, de tweede eveneens tot de vroegere periode der Nederlandsche schilderkunst. Bij den een zoowel als bij den ander is de kunst een uiting van kracht en bruisende levens volheid. Men zou bij beiden het woord „barok" kunnen gebruiken, al valt de eigenlijke stijlperiode der barok dan veel later. Doch bij deze beiden is „barok" een verschijnsel dat zich ook in de late Go thiek, ook in de Italiaansche renaissance en in veel vroegere stijltijdperken reeds uitte. Er is in beider werk iets ruigs, een forschheid en weelde die geen plaats gunt aan verstilling en verheven rust, zooals we die later vinden bij de bouwers der statige grachtenhuizen of in de schilderkunst bij Pieter de Hoogh en Jan Vermeer. Het is het bloeiende, bruisende leven dat uit bei den spreekt. Vertegenwoordigers zijn zij van een jong volk, vol van overmoedig krachtsbewustzijn. Van dat alles is de Stadhuisgevel de blij vende getuige. We zullen in een slotartikel de beide vleugels nog kortelijk bespreken. N. J. S. GEBOREN: Rosa Maria, D. van G. J. Meinders en J. M. W. Dolunen Ardianus Johannes Jozef, Z. van M. H. Vrolijk en M. P. v. d. Lans. OVERLEDEN: D. Segaar Wedn. 71 j. T. Rijff, Dr. 18 j. H. J. de Backer, M. 68 j. C. W. Lunsingh Scheurleer, M. 59 j, E. Baars, hsvr. van J. P. v. Tholen 65 j. A. Riem, Wedn. 73 j. L. Kranenburg, Al. 58 j. GEVESTIGD: Th. v. Aarle. dienstbode, Da Costastr. 12 G. Blijleve en farn., chauffeur, Poelgeeststr. 6 C. Th. v. d. Bosch en fam., huisschilder, Hooi gracht 44 C, A. v. d. Bout, Boerhaavelaan 25 I. Brokkaar, Oude Singel 228a Th. Brou wer W, Rozenstraat 22 Raden Mas Djajeng Pratomo, Nw. Rijn 69 C. G. van Dijk, hulp i.d huish., L. Pietersk.choorstg. 15 G. P. de Gr'aauw, buffetjuffr., Groenhovenstr. 5 A. Arnoldus-Haagsma, Sumatrastraat 100 A. L. van Leeuwen en fam., rijwielherst.. Morschweg 55f H. J. P. van Lieshout, radiotechn., Rood- borststraat 30* Wed. S. de Roode-v. d. Lof, Roodborststraat 5 M. Maürits, dienstbode, K. Galgewater 16 N. J. Nagtegaal. dienstbode, Nw, Rijn 28 A. E Nieuwenburg, Oude Singel 160a J. C. van Pruissen. meubelmaker. Ger. Brandtstraat 14 T. Noppe-Sipma, Pasteur straat 48 B. A. Thijssen, bakkersknecht, Steenschuur 13 A. Vons, bankwerker, Suma trastraat 42 J. van Weizen, boekhouder, Lam- menschansweg 15 G. F. Weijers en fam., caféhouder, Roomb.weg 15 A. G. de With, Roomb.weg 3 L. van Wijk en fam., bankwer ker, Kortenaerstraat 93 Wed. C. Jansen van Zijl, Schelpenkade 46. VERTROKKEN. Th. v. d. Aart. Katwijk, Zuidstr. 113 Wed. T. Kroon-Arnold. Eindhoven. Stroobloemstr. 29 A. W. Baan. Dordt, Toulonschelaan 21 W. G. Beeftink en fam., Groningen, Otto Eerel- manstraat 11 W. C. M. Rijkelijkhuizen-Ber- tels. Voorschoten, van Kempenstraat 35 A. J. Bleijs en fam., Bussum, Koningslaan 6 J. C. Bok. Barendrecht Dorpsstraat B 95 A. C. Boonekamp, Noordwijk, Vuurtorenstr. 2 J. G. Broers. Leiderdorp. Steenbakkerslaan 7 G. J. van Dort, Wassenaar, Oostdorperweg 15 H. J van Dijk en fam.. Delft. Tak van Poortvliet- straat 46 L H. Eijs, Rheden Gld., Laarweg 14 W. F. Th. Eijgelsheim en fam., Rheden Gld., Pr. Hendriklaan 2 E. A. M. Franse, Oegst- geest. Rhijngstr.weg 90 C J. van Gogh, Den Haag. Ruychroklaan 155 Th. M. van Griens- ven en fam.. Rijnsburg. Kerkstraat 2a H. Hertog, Ter Neuzen, Nieuwstraat 56 J. E. van Hattum, Eindhoven. Mauritsstraat 46 H Heus en fam., Bremen Dl. B. C. v. d. Heijden, Warmond. Heerenweg 41 P. J. Holtkamp, Baarn Baas Eliaslaan 31 C. J. v. d. Hurk, Den Haag, Andr. Bickerweg 7 G. Immink en fam., Rijswijk Z.H., Rozenstraat 4 M. van Ispelen, Rotterdam, Dallisweg 20 W. Kapaan en fam.. MUnster Dl. S. Sohns-Knörr, -Oegst- geest, Emmsjaan 2 C. M. Rameau-Koller, Amsterdam, le Helmersstraat 55hs. A. Kop, Dordt. Transvaalstraat 12 A. Kuipers, Sneek, Schoolstraat 41 P. Laterveer, Rotterdam, Palmdwarsstraat 11 W. M. van Leeuwen. Zandvoort, Kostverlorenstr. 43 M. Meeuwissen Sasesnheim, Zandslootkade 56 H. C. Mon- tanus, Grubbenvorst, Lottumscheweg A 87a S. de Goor en fam.. Eindhoven, Stroobloemstr. 29 Wed. W. C. Kerkmeyer-Mulder, Zeist, Burg. Patijnlaan 127 J. A. Mulders. Den Haag Bankastraat 52 M. C. Overduin en fam., Har derwijk. Pr. Fr. Hendriklaan 2 E. L. W. C. v. Panhuijs, Utrecht, Emmalaan 23 M. Pauw, Den Haag. Westeinde 247/60 H. J. M. Pera, Baarn, Heemskerklaan 5 E. C. M. Raumann, Oude Tonge, Stationsweg 41 C. J. van Riet, Goes, Oostsingel 20/22 H. de Roest, Rhoon, Rijsdijk 125 Th. J. M. van Schaik, 's Bosch, v. d. Weeghensingel 15 S. Snel, Den Haag, Bleijenburg 6 H. C. Snoei en fata.. Krimpen a. d. IJ, Lekdijk 40 A. A. G. Sohns en fam., Oegstgeest, Emlaan 2 H. A. Sohns, Oegstgeest, Emmalaan 2 M. J. C. Speet. Ter Aar, Kerk- pad 202 W. F. G. Stein. Den Haag, Franken- slag 98 A. Tikkel en fam., Oostmarsiun. Gan zenmarkt 184 C. Valkis, Den Haag, J. de Graefflaan 24 M. C. van Veen, Zoeterwoude Vrouwenweg E76 M. Ferwerda-Veltmeijer, Utrecht, Pallesstraat 16 B. Verstraten. Haar lem, Ged. Raamgr. 18rd. E. Vriezinga, Voor schoten, Leidscheweg -381 P. W v. d. Wel, Valburg. Hoofdstraat 23 Wed. H. C. J. A. van Lubeek-Weijn, Dreumel, No. 319 P. S. R. Wol" terbeek, Bloemendaal, Juliahalaan 174 J. J. van Zoelen en fam.. Uitgeest, Meldijk P. A, Zwanenburg, Den Haag, Escamplaan 103. TRAGE HANDEL OP DE GEBRUIKS- VEEMARKT. (Van onzen deskundigen medewerker) De datum van 1 Maart, waarop de eerstg regeling van de verplichte levering van slacht- vee zou afloopen. is verstreken, doch alle vee houders hadden in dit opzicht blijkbaar niet aan hun verplichtingen voldaan, en de veehou' derijcentrale heeft thans, gelijk gemeld, voo: het restant uitstel verleend tot aan 1 Juli. Het ligt echter voor de hand, dat dit kwantum niet meer zooveel te beteekenen heeft, en in de komende maanden lang niet voldoende is voor de vleeschvoorziening. De aanvoeren liepen op de rayonmarkten voor de vleeschdistributie nogal belangrijk terug. Te Rotterdam was Maandag en Dinsdag slechts de helft aanwezig van het kwan tum, dat gewoonlijk werd aangevoerd. Heden waren op de Leidsche markt 138 run- deren en 250 kalveren. Eenige runderen werden voor de weiden geresereveerd. Nuchtere kalveren werden echter in zee: grooten getale aangeboden. Wat de eerste leve- ringen van schapen betreft, viel zulks te Pui- merend en Groningen zeer tegen, resp. 125 en 80 stuks. Te Rotterdam was echter een be- hoorlijk kwantum 450 stuks van vrij goede kwaliteit. Zooals bekend, wordt het schapen- vleesch echter nog niet in de consumptie ge bracht en voorloopig in de vrieshuizen opge slagen. Op de gebruiksveemarkten waren de aanvoe- ren over de geheele linie iets minder dan do vorige week en de handel bleef nog onveranderd traag. Doch de prijzen waren niet minder, in geen geval hooger. Men kon een goede versche melkkoe koopen voor een f.400 f.450 en een extra beste voor f500. Dit is dézen winter ^el eens f75 hooger geweest. De goede vaarzen deden van f.350 tot f40] en guste koeien van f230 tot f380 per stuk De magere-varkenshandel verliep bij beperkte aanvoeren redelijk met onveranderde prijzen EEN NIEUW APPARAAT. Voor de Amerikaansche Academie voor Physica heeft Dr. W. Kerst uit Schenec tady een voordracht gehouden, waarin hij het nieuwste instrument der wetenschap, de z.g. „electronenversneller" heeft be schreven. Dit apparaat bestaat uit een gla zen Mok, die luchtledig gepompt is. Deze bevat een ijzeren kern en is door een mag neet omgeven, die uit meerdere duizenden schijven bestaat. De electronen die in deze glazen stolp worden binnengevoerd worden door de magnetische stroomen met toene mende snelheid rondgewenteld, tot ze ein delijk bijna de snelheid van het licht berei ken. Op topsnelheid wekken zij een energie van 2.300.000 volt op. Naar Dr. Kerst ver klaarde, wekt. dit kleine apparaat, dat nog geen 30 cM. hoog is, een stralingsenergie op, die overeenkomt met de prestatie van 10 milligram radium. Het is bovendien te verwachten, dat een grooter apparaat, op gebouwd volgens de zelfde principes, ook meer energie zal afgeven. (United Press) aa voor FED. MEKCURIUS, VER. v. LEER., LITEH (Éoeleh., Handelscorr. Ned. en Mod. talen) en MIDDENST.-DIPL. 7999 Typen, Steno Pont of Groote, Steno-Typen, Handschrift verbeteren, Ned., enz. - Boekh. c.a., Handelscorr. Ned. en Mod. Talen. Gevraagd in Hotel Rest. in plaats bij Lelden, een Goed kunnende koken, alsmede voor hulp in de huishouding. Br. Bur. v. d. Blad no. 7996. 'tal.) gevraagd, op groot kan toor te dezer stede. Leeftijd pl.m. 15 jaar. 7 Aanmelden 1012 uur Rijnsburgerweg no. 169. 7971 EA \//\CIAIIII Onder Rijkstoezicht u V^üx\JIL Gedipl. Schoenhersteller met toebehoren, moet in prima staat zijn Brieven met prijsopg. en eventueele ligging Bur. v. d. Blad onder no. 9722a. te koop gevraagd, nieuw en ge bruikt. Br. met opg. v. merk en prijs Bur. v. d. BI. no. 7981 Verwijderen van vetwormpjes en puistjes. Afdoende ontha ring (nieuwste methede) Hoogtezonbehandeling. Spreekuur Maandag, Dinsdag 24 en 68; Woensdag, Don derdag, Vrijdag 1012 en .volgens afspraak. - Tel. 24854. NEL VAN DER TAK GEVERSSTRAAT 28 yoorh. werkz. a.h. Ac. Ziekenh. .7972 De Burgemeester van Oegst geest maakt bekend, dat het door de raad in zijn vergade ring van 3 Maart j.l. vastge stelde plan tot aanvulling en herziening van het uitbrei dingsplan met wijziging der be. 'bouwdngsvoorschrif ten, be tref - fend7997 A. Terreinen langs de Haar lemmerstraatweg B. Terreinen langs de Rijn van 6 tot en met 19 Maart a.s. ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage ligt. Oegstgeest, 5 Maart 1941. De Burgemeester voornoemd, A. J. v. GDWRü;vINK Met een ACCOkbEON van SPECIAALHUIS voor ACCORDEONS HAARLEMMERSTR.66 LEIDEN TEL.2I98Q 7978 Faillissement H. H. BLÖTE, handeldrijvende onder den naam Electro Technisch Bur. H. H. Blote, Hoogewoerd 17 3A, Leiden. 7991 De Curator geeft kennis, dat bovenstaand faillissement bij beschikking van de Airr.- Rechtbank te 's-Gravenhage, d.d. 3 Maart 1941, is opgeheven. Mr. M, B. VOS. Rapenburg 32, Leiden, Hei kan wel eens voorkomen, dat Uw sehoenwinkelier U op een gegeven moment niet de Swift-schoenen kan leveren, die U voor Uw bon verlangt. Dit komt, omdat alle leersoorten slechts in beperkte mate aan de schoen industrie worden toegewezen. Het vereischt dan ook veel extra zorg, om kwaliteit en afwerking op het hooge peil van Swift te handhaven. Hierdoor kan vertraging in de aflevering ontstaan. Dit is bij de groote vraag naar Swift niet steeds te vermijden. Mogen wij daarom onder de huidige omstandigheden een beroep op U doen, om, wanneer noodig, eenig geduld te willen hebben. Swift doet alles om tijdig te leveren, maar handhaaft in ieder geval de Swift-kwaliteit. DE NATIONALE NAAM VOOR BETERE SCHOENEN! 3—2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 10