Enorme brand in Utrecht Het gebeuren op den Balkan Bevoegdheden van den regeeringscommissaris DENSDAG 4 MAART 1941 No. 24828 Heck's Lunchroom totaal verwoest Verduisteren: 82ste Jaargang Bewoners via het dak gered 19.23 uur 8.19 uur Duitsche diplomatieke overwinning Raad en College van B. en W. van Amsterdam, Hilversum en Zaandam ontbonden EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad zijn gevestigd- Andere advertenties 37 ets. per regel. Minimum 5 regels. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. - Incassokosten volgens postrecht. „Kleine Advertenties" (hoogstens 30 woorden) uitsluitend by vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en rs Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets. berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zyn: per 3 maandenƒ2.35 per weekƒ0.18 Franco per post ƒ2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) In het hartje van de oude Domstad heeft hedennacht een brand gewoed, met een hevigheid zooals Utrecht na den brand van de Galeries Modernes en Cen traal station niet meer heeft gekend. Op slechts enkele meters afstand van de plaats, waar op 13 Maart 1939, dus bijna twee jaar geleden, het groote waren huis Galeries Modernes in de asch werd gelegd, heeft een ontembare vuurzee thans een groot modern pand, n.l. Hecks Lunchroom in de Potterstraat, hoek Oudegracht, geheel verwoest. Het was ongeveer-half twee vannacht, toen de gérant van Hecks Lunchroom de heer Rijndorp, die met zijn gezin op de bovenste verdieping woont, wakker werd door een sterke rookontwikkeling in zijn slaapkamer. Hij spoedde zich uit bed. schoot een paar kleedingstukken aan en wilde zich via de gang naar beneden begeven. Bij het openen van een deur, welke toegang gaf tot het restaurant, constateerde hij met schrik, dat de achterzaal reeds een groote vuurzee was en dat hij niet anders dan over het dak zijn vrouw, vier kinderen en zichzelf in veilig heid kon brengen. Inmiddels had de Duitsche wacht, die voor het postkantoor tegenover het pand van Heok stond, ook vlammen in het gebouw waargenomen en de brandweer gewaar schuwd. Aanvankelijk zag het er niet naar uit, dat men hier te doen had met een groo- ten brand, doch veiligheidshalve rukte de brandweer toch maar met een magyruslad- der uit, welke direct na aankomst op het terrein van den brand in dienst kon wor den gesteld om de angstig om hulp schreeuwende leden vah het gezin Rijndorp dat zich reeds een kwartier in doodsgevaar op het dak bevond, te redden. Na eenig- gemanoeuvreer bereikte de ma- gyrusladder het dak van het ruim twintig meter ihoog-e pand en toen duurde het niet lang of het gezin Rijndorp kon door eenige moedige brandweerlieden, met gevaar voor eigen leven, uit zijn benarde positie worden gered. Intusschen was het den commandant van de brandweer, E. Priester duidelijk gewor den, dat het niet bij een binnenbrand zou blijven en hij nam alle maatregelen, noodig om een grooten brand te bedwingen. Van het interieur van de zaak viel reeds van den aanvang van het blusschingswerk af niet veel meer te redden. Met groote snelheid had het vuur van de benedenzaal uit, waar de brand is ontstaan, zich verplaatst naar de eerste verdieping, waar het in het aan wezige meubilair voedsel vond om verder door te breken en binnen een uur het ge- heele pand in lichter laaie te zetten. BELENDENDE PERCEELEN AANGETAST. Toen het eenmaal zoover gekomen was, ontstond voor de belendende perceelen een hachelijke positie, te meer daar de zaak van Heek aan de Potterstraat zoodanig is ge bouwd, dat zij niet alleen gelegen is aan den kant van de. Oudegracht en de Potter straat, maar voor een niet minder aanzien lijk deel nog achter de huizen van de Pot terstraat doorloopt. Vandaar dat toen niet alleen de voorkant een prooi der vlammen was geworden, maar ook de biljart- en luisterzaal, waar op een balkon het orkest speelt, in de vlammenzee was betrokken, er een toestand ontstond voor de panden aan de Potterstraat, met name de electriciteits- winkel „Electra" en de fourniturenzaak van de firma De Groot, welke ernstig te denken gaf. Dat Hecks Lunchroom zelf behouden zou kunnen worden, werd toen al geheel uit gesloten geacht. Het baarde de brandweer meer zorg hoe het met de zoo juist genoem de perceelen zou afloopen, want aangewak kerd door een sterken wind trok het vuur uit het laaiende pand van Heek achterom naar de bovenste verdieping van de zaak van De GrootT, welke des nachts niet be woond is en waarvan het dak onmiddellijk Ylam vatte. Dat de bewoners van de omliggende hui zen met medeneming van 't hoogst noodige hun woningen reeds hadden verlaten, laat zich denken. Eveneens, dat de brandweer het verzengende vuur kordaat had aange pakt. Met twee groote motorspuiten en door middel van een groot aantal slangen tastte men allerwege den vuurhaard aan. De slan gen werd hoofdzakelijk geleid door de hui zen van het woningbureau Waltman aan de Oudegracht en van den heer Van Aelst, cho colaterie, gelegen naast het pand van de firma De Groot. VUURZEE OP HAAR HOOGTEPUNT. Het was ruim drie uur, toen de vuur zee haar hoogtepunt bereikte. Toen stond Hecks Lunchroom geheel in brand en spookachtig' lekten de vlammen naar buiten en dit schouwspel werd nog grootscher, toen ook de glazen toren aan den kant van de Potterstraat vlam vatte en als het ware één reusachtige fakkel werd, welke scherp afstak tegen öen donkeren nacht en de geheele om geving in een rossigen vuurgloed zette. 1 Benedenverdieping, eerste en twee etage en het dak vormden met elkaar een enorme vuurmassa en slechts met de grootste moeite en vaak bovenmensche- lijke kracht kon de brandweer er voor zorgen, dat behalve de panden „Electra" en van de firma De Groot, niet nog meer perceelen door het verteerende vuur zouden worden aangetast. Het bleek, dat de muren van Hecks Lunch room, welke de afscheiding vormden tus- schen de panden aan de Potterstraat, geen weerstand aan de loeiende vlammenzee hadden kunnen bieden en dat het vuur via de achterzijde van de biljartzaal was over geslagen op de zaak van de firma De Groot, waarvan reeds de bovenste verdieping ge heel was uitgebrand. Brandweerlieden, die zich op de daken rondom de brandende huizen hadden geposteerd, bestreden het niets ontziende vuur, doch het leek of hun urenlange arbeid vruchteloos zou blijven, temeer toen zij zich op een gegeven moment moesten terugtrekken daar het dak waar op zij stonden en van waar zij hun duizen den liters water in het vuur wierpen, onder hun voeten dreigde te bezwijken. Tot op dat moment was er van het uit slaan van den brand nog niet veel te zien geweest, doch even later kregen de vlam men lucht, doordat bijna alle spiegelruiten van Hecks Lunchroom tengevolge van de geweldige hitte sprongen. Hierdoor kreeg het vuur zuurstof aangevoerd en binnen en kele seconden waren de geheele midden- en bovenzaal, welke aan de Oudegrachtzijde waren gelegen, een laaiend inferno. De brandweer bestreed het vuur met alle macht. Onafgebroken werden wa termassa's in de vuurzee geworpen. Met donderend geraas verrichtte het vuur zijn vernielend werk. Het gedreun van de motoren van de spuiten werd over stemd door het knetteren der vlammen, het gerinkel van brekend glas en het neerstorten van brandende en halfver koolde binten. Hoog laaiden de vlam men boven het brandende pand uit. Een vonkenregen dreef in Noordoostelijke richting. Het was een buitengewoon fantastisch gezicht in dezen -pikdonke- ren nachit. NIEUWE UITBREIDING. Op een gegeven oogenblik,.toen het er op geleek, dat de brandweer het vuur zoo goed als geheel onder de knie had, werd men voor een nieuwe verrassing gesteld, want plotseling bleek het, dat het vuur zich had medegedeeld aan de eerste verdieping van het perceel van de firma De Groot. In een oogwenk was deze verdieping aangetast en de vlammen baanden zich een weg over deze etage. Men deelde ons van deskundige zijde mede dat het overslaan van den brand naar dit gebouw te wijten is aan het ontbreken van eendoelmatigen brandmuur. Het spreekt vanzelf, dat de brandweer met vernieuwden ijver in het geweer kwam. Van twee kanten werd het vuur hier met kracht bestreden. I Ofschoon de omgeving van de brandende perceelen door de vlammen daghelder werd verlicht, had men toch de grootste moeite met het aankoppelen en aansluiten van nieuwe slangen. Toen de brand in zijn vol len omvang woedde, werd met niet minder dan veertien stralen water gegeven. Na urenlangen strijd kon men eindelijk zeggen, dat men den brand onder de knie had. Weliswaar laaide af en toe het vuur weer op, doch de vlammen waren toen grootendeels gebluscht. Verstikkende rook wolken werden door den Zuidwester over de buitenwijken van de stad gevoerd. Daar door kon men op grooten afstand den brand reeds waarnemen. DE SCHADE. De schade bij Heck is zeer groot en op geen duizenden guldens te overzien. Het geheele interieur van het gebouw is in de vlammen opgegaan. Bij het perceel van „Electra" heeft, in aanmerking genomen, dat dit pand naast Heck is gelegen, het vuur betrekkelijk weinig verwoestingen aangericht. De waterschade daarentegen is zeer groot. Dit laatste kan ook gezegd wor den van het daarnaast gelegen pand van de firma De Groot, dat echter bovendien voor een groot gedeelte door vlammen is verteerd. In de chocolaterie van den heer Van Aelst, door wiens huis een slang was geleid, is de brandschade vrij gering, doch het water heeft hier een groot ongerief gebracht. Voor het meerendeel worden brand- en waterschade door verzekering gedekt. Ernstig daarentegen is wel het feit, dat alle instrumenten, toebehoorend aan de leden van het orkest van Royd Bachmann. welk ensemble voor de maand Maart was geëngageerd, zonder een uitzondering geheel verloren zijn gegaan. Dit beteekent voor de bandle den niet alleen een werklooze periode, doch wat erger is, hun respectievelijke instrumenten waren niet tegen brand schade verzekerd, zoodat zij hierdoor een gezamenlijke schade van enkele duizenden guldens lijden. De huisge zinnen, die in de getroffen huizen woonden, zijn op liefderijke wijze op genomen door de familie van Heukels, die een gedeelte van het hoofdpost kantoor bewoont. De gerant van Heok was sedert 4 Fe bruari van dit jaar als zoodanig te Utrecht werkzaam. Over de oorzaak van den brand tast men tot op heden in het duister. van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam heden om 11 uur op en gaat vannacht om 2.08 uur onder. .J Natuurlijk blijft het toetreden van Bul garije tot het Drie-mogendheden-pact en het inrukken van Duitsche troepen in Bul garije het groote punt van den dag. De Bulgarije binnentrekkende Duitsche troepen worden overal in het geheele land met geestdrift ontvangen. In talrijke plaatsjes hebben de inwoners den soldaten bloemen aangeboden en „Liebesgaben" ver strekt. De plaatselijke Bulgaarsche autori teiten munten uit door hartelijkheid. Te Sofia Was ter begroeting van den Duitschen bevelhebber een eerecompagnie opgesteld. United Press meldt uit Rome: Naar de Popoio di Roma uit Sofia bericht, zullen de Duitsche troepen in Bulgarije van het Rijk uit van levensmiddelen worden voorzien. De Duitsche pers wijst unaniem op de groote belangrijkheid der gebeurtenissen. Dat het binnenrukken van Duitsche troe pen in het bevriende verbonden Bulgarije door de bevolking met vreugde en opluch ting is begroet, is begrijpelijk, zoo schrijft de Deutsch Diplomatisch-Politische Kor- respondenz, want tot de laatste uren voor de toetreding van Bulgarije tot het driemo- gendhedenpact hoopten zich de symptomen op, dat Engeland zijn verderfelijk spel met de Balkanvolken geenszins opgegeven had. Sinds weken had de Engelsche pers, vooral in verband met bepaalde tactische succes sen in Afrika, niet verheeld, dat eventueel hierdoor vrijgekomen Britsche troepen „el ders" gebruikt konden worden. De berich ten over dergelijke plannen concretiseerden zich vooral naar aanleiding van het bezoek van Eden en Dill. Evenwijdig met bedoelde persverklarin gen, zoo betoogt het officieuze orgaan, loo- pen officieele verklaringen van Britsche staatslieden. De bedreigingen van Churchill aan het adres van Bulgarije zijn de wereld rondgegaan en derhalve ook in Bulgarije niet onopgemerkt gebleven. Churchill's speciale gevolmachtigde voor Bulgarije, Rendel, heeft zich in woorden en daden nog duidelijker uitgedrukt. Zijn be dreigingen beperkten zich geenszins slechts tot het geval van het binnenrukken der Duitschers in Bulgarije. Iedere afwijking van de neutraliteit zou zoo verklaarde hij dezer dagen onberekenbare gevolgen voor Bulgarije hebben. Een dergelijke „misdaad" schijnt volgens zijn toespelingen alleen reeds het onmis kenbare feit te zijn geweest, dat de Bul gaarsche pers zoowel als het Bulgaarsche leger onverbloemd hun sympathie voor Duitschland te kennen gegeven hebben. Evénzeer zijn omgekeerd de gevoelens van den heer Rendel en zijn opdrachtgevers jegens Bulgarije duidelijk tastbaar tot uit drukking gekomen en wel in den vorm van voldoende hoeveelheden zeer ontplofbare stoffen van Engelsche herkomst, die be- Bij decreet van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied is op de gemeenten Amsterdam, Hilversum en Zaandam, zijn eerste verordening betref fende buitengewone maatregelen op staats- en administratiefrechtelijk gebied van toe passing verklaard. De tekst dezer verordening luidt als volgt: Op grond van 5 van het Decreet van den Führer over de uitoefening van de regeeringsbevoegdheden in Nederland van 18 Mei 1940 (R.WJ3. I, blz. 778) bepaal ik: Artikel 1. Gemeenten, voor welke de Rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche gebied zulks noodzakelijk acht, worden op den voet van de volgende bepalingen bestuurd. Artikel 2. (1) De gemeenteraden, de colleges van burgemeester en wethouders, mitsga ders alle gemeentelijke commissies, zijn ontbonden. (2) De bevoegdheden en verplichtingen welke aan de ontbonden lichamen (eerste lid) ingevolge wettelijke bepa lingen en ingevolge bepalingen uit overeenkomst behoorden, alsmede de functies van den burgemeester, gaan op een Regeeringscommissaris over. (3) De werkzaamheden van de wethou ders in het gemeentelijk bestuur worden door de ontbinding van de colleges van burgemeester en wethouders overigens niet aangetast, voor zoover in ben aaide geval len niet anders wordt bepaald. Artikel 3. De Regeeringscommissaris is met be trekking tot zijn gezamenlijke ambts werkzaamheden onderworpen aan het toezicht van den Commissaris der pro vincie en van den Secretaris-Generaal van het Departement van Binnenland- sche Zaken; hij is gehouden hun aan wijzingen op te volgen. Artikel 4. (1) Het bepaalde in artikel 1, onder 8, artikel 2, eerste lid, en artikel 3 van de Verordening No. 108/1940 (Vierde Verorde ning betreffende bijzondere administratief rechtelijke maatregelen) is bij de benoe ming en het ontslag van den Regeerings commissaris van toepassing. (2) De Regeeringscommissaris benoemt en ontslaat de wethouders naar goeddun ken. In de hoofdsteden der provinciën en ln gemeenten met meer dan 50.000 inwo ners behoeft de benoemign en het ontslag door den Regeeringscommissaris de goed keuring van den Secretaris-Generaal van het Departement van Binnenlandsche Za ken. Artikel 5. De Regeeringscommissaris benoemt vier tot acht mannen, die hem bij de uitoefe ning van zijn taak van raad dienen. Zij voeren den titel van „Raadsman van den Regeeringscommissaris". Artikel 6. (1) De gemeenten, ten opzichte van welke de bepalingen dezer verordening toepas sing vinden, worden door den Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied bij decreet aangewezen. (2) Het decreet wordt in het Verordenin genblad voor het bezette Nederlandsche ge bied afgekondigd. Artikel 7. De voor de uitvoering van deze verorde ning noodige voorschriften kunnen bij instructie worden gegeven. Artikel 8. Deze verordening treedt in werking op den dag harer afkondiging. 's-Gravenhage, 1 Maart 1941. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied: SEYSS-INQUART. stemd waren voor de vernieling van Sofia's watervoorziening. In dit geval hebben nóch Bulgarije nóch Duitschland „de bus gemist" Bulgarije, het slachtoffer van het onder Britsche leiding opgelegde verdrag van Neuilly, kent de richting, vanwaar steeds weer pogingen gedaan werden om den Bal kan niet in de laatste plaats ook zijn gebied tot een brandhaard en oorlogs- tooneel uitsluitend in den zin van Britsche politieke belangen te maken. De Bulgaar sche natie kent echter ook het groote volk, dat evenals zij zelf donkere oorlogsjaren heeft moeten doormaken en thans vol ver trouwen op de medewerking van den bond genoot en op zijn eigen macht de onrust ook uit dit zwaar beproefde gebied voor al tijd wil verwijderen en het den vrede en welvaart en veiligheid wil brengen. Het binnenrukken der Duitschers in Bul garije maakt met één slag een einde aan alle plannen, die meenen het geweld van kras egoïsme te mogen plaatsen boven de gezonde belangen van een geheel continent. Engeland kan thans niet meer verhinderen, dat ook Bulgarije een onneembare stelling van de nieuwe wereldorde in het vroeger zoozeer omstreden Zuid-Oost Europa is ge worden. In Italië beluistert men eenzelfden com mentaar. Bulgarije, aldus schrijft Stefani, heeft zijn grenzen geopend yoor de strijdkrach ten der revolutie opdat zij haar taak kun nen vervullen. Bulgarije blijft toeschouwer bij de militaire gebeurtenissen zonder iemand te bedreigen. Terwijl Londen wan hopig zoekt naar legers, die voor de Engel- schen kunnen vechten, tracht de spil, ge leid door een hoog verantwoordelijkheids gevoel, door de moraal en de Europeesche solidariteit, anderen naties de verwoestin gen en de smart van den oorlog te sparen. De revolutie verwezenlijkt haar militaire aangelegenheden met haar eigen legers en verlangt van de bevriende naties slechts, een bijdrage van haar moreele solidariteitf1 De spil geeft aan de Angelsaksers ook een les in stijl. De gebeurtenissen der komende dagen zullen veel stof doen opwaaien. In tusschen wijzen de gebeurtenissen op het volgende: 1. Het initiatief in de militaire en poli tieke operaties is practisch in handen van de spil. 2. Het is thans duidelijk, dat er een pro ces aan den gang is van geestelijke aan eensluiting van het geheele Europeesche continent om de grondslagen te leggen voor de nieuwe politieke en economische orde, tegen Engeland, dat de vertegenwoor diger is van de oude wereld van tradities, van vooroordeelen en monopolies die reeds door de geschiedenis achterhaald en door de menschheld veroordeeld is. 3. De spil beschermt de Balkarüanden, die buiten het conflict willen blijven. De revisiohnistisehe aspiraties ln Zud-Oost- Europai zullen op billijke wijze worden ge regeld in het algemeene kader van het nieuwe Europa zonder bloedvergieten en zonder het verwekken van andere bronnen van haat tusschen de volken, welker geo grafische ligging het noodig maakt, dat zij ais goede buren leven. 4. De spil is gekant tegen het Britsche plan in den Balkan een groot oorlogsfront te scheppen. De legers van de spil zullen iedere Britsche poging van dien aard ver ijdelen. Dit Nummei bevat TWEE Bladen Binnenland Regeling van verplichte burgerlijke diensten (2e Blad). De bevoegdbeden van den commissaris inzake nict-commercieele vereenigingen en stichtingen. (Binnenland, 2e BI.). De verplichte veelevering. (Binnenland, 2e Blad). Engelsche bomaanval richtte in Den Haag groote schade aan. (2e Blad). Buitenland Na Bulgarije's keuze. (Ie Blad). 7, IE VOORTS ..LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 2 VAN HET TWEEDE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1