BINNENLAND VICKS HOESTBONBONS LE1DSCH DAGBLAD, Maandag 3 Maait 1941 Derde Blad No. 24827 .KEELPIJ,If Vervanging van verloren gegane waardepapieren 32ste Jaargang De lichamelijke opvoeding in nieuwe banen Aangifte buitenlandsche vorderingen Stijfsel valt kuiten de distributie Er komt weer schapenvleesch Gemengd Nieuws Engelsche luchtaanvallen op ons land lis op het Tjeukemeer krui! Een effecten-vernieuwingsbureau ingesteld Door de ruiten naar binnen Naar wij vernemen verkeert de reor ganisatie van de lichamelijke opvoe ding, die zich onder leiding van prof. J. van Dam, den secretaris-generaal van het departement van opvoeding, we tenschap en cultuurbescherming vol trekt, reeds in een ver gevorderd sta dium. Een dezer dagen zal overgegaan worden tot den oproep van consulenten, die bij de uitvoering een belangrijke taak te vervullen krijgen. VOOR 15 MAART. Ingevolge een besluit van den secretaris generaal van het departement van Finan- tien, rust op ingezetenen in den zin der Deviezenverordening 1940 de verplichting vóór 15 Maart a.s. schriftelijk aangifte te doen van buitenlandsche vorderingen en andere, In het besluit nader omschreven, niet in effecten belichaamde, buitenland sche waarden, waarvan zij op 1 Maart 1941 eigenaar of gerechtigde zijn. Niet onder den aangifteplicht vallen vor deringen en andere waarden, welke betrek- hng hebben op Nederlandsch-Indië, Suri name en Curacao en op het Duitsche rijk, raaronder begrepen het protectoraat, El- ras-Lotharingen en Luxemburg. Vorderin gen en andere waarden, betrekking heb bende op het Generaal-Gouvernement, moeten dus wel worden aangegeven. In verband hiermede brengt het Devie- ren-lnstituut het volgende onder de aan dacht: De aangifte moet geschieden door inzen ding van een behoorlijk ingevuld en on derteekend formulier in tweevoud aan het Deviezen-instituut, kantoor Elandstraat 42, Ie 's-Gravenhage. Aangifteformulieren zijn terkrijgbaar gesteld bij het Devlezen-lnsti- luut te 's-Gravenhage, Amsterdam (Rokin 127, loket 7) en Rotterdam, de deviezen- banken zoomede bij de Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam, de Ver eeniging van Effectenhandelaren te Rot terdam en den Bond voor den Geld- en Ef fectenhandel In de provincie te 's-Graven- bage. Verwezen wordt naar de gedrukte toelichting, welke tegelijk met het aangif teformulier wordt verstrekt. Het niet of niet ten volle voldoen aan de rerpllchting tot aangifte wordt, ingevolge ie artikels 27 en 28 der Deviezenverorde- ling 1940 gestraft met gevangenisstraf van hoogste vier jaren en/of geldboete van la hoogste het tweevoud van de waarde der lichamelijke of onlichamelijke zaken, wlke het voorwerp van het strafbare feit nebben uitgemaakt, dan wel met hechtenis van ten hoogste een jaar en/of geldboete ran ten hoogste vijf duizend gulden, al naar gelang het strabare feit opzettelijk of niet-opzettelijk ls gepleegd. Bij de laatste bonaarrwijzing voor grut terswaren werd medegedeeld, dat de met -10" genummerde bon van de „bonkaart ilgemeen" o.a. recht geeft op het koopen ran rijststijfseï, glansstij fsel en kookstijf- sl. Deze mededeeling heeft tot misver stand aanleiding gegeven. Het lag n.l. in de bedoeling, dat uitsluitend de eetbare ïtijfselsoorten (z.g. rijstzetmeel), welke niet zoodanig, doch in pudding- en pud- dingsauspoeders verwerkt in den handel fijn, op den voor maizena aangewezen bon tonnen. worden gekocht. Stijfseï valt derhalve, voorzoover deze 3iet in pudding of pudding sauspoeders is •erwerkt, buiten de distributie en kan dus tfnder afgifte van een bon worden ge tocht. Maar nu niet „vrij", doch „op de bon". CONSUMENTENPRIJS 63 TOT 80 CENTS PER POND. t Zooals men zich zal herinneren, werd met ^Sang van 9 November 1940 het slachten ;in .schapen tot nader order verboden. Oorzaak van dit slachtverbod was het feit, door de rantsoeneering van rund- en 7arkensvleesch de vraag naar het „vrije" f'-napenvleesch zóódanig toenam, dat ook r--t fokmateriaal dreigde te worden afge dacht .Intusschen beteekent dit slachtverbod, de consument nu reeds ruim drie baanden van schapenvleesch verstoken is ^bleven, hetgeen nog sterker gevoeld ^ordt door het feit, dat er ook al sinds Jtken geen of Weinig varkensvleesch ver- [%baar is en het vleeschrantsoen dus wel "at eenzijdig op alleen rundvleesch is in hield. Met voldoening zal daarom worden Jrnomen, dat er binnenkort weer schapen- ;oosch in de slagerswinkels verkrijgbaar t11 zijn. Met ingang van heden begint de feehcuderijcentrale n.l. met het overnemen voor de slacht bestemde schapen, zoo het „Hbld.". De regeling der overneming. .^e regeling der overneming komt vrijwel geheel overeen met die. welke onlangs voor Set rundvee is ingevoerd. Zoo zal de leve ns alléén mogen geschiedèn door erkende Jfrkthandelaren, die zich hiertegenover Jfnen te verplichten om wekelijks een be- Iwald quantum schapen (tenminste 10) te 2.ere.n- Zii kunnen deze schapen voor eigen inning, dan wel in commissie leveren, commissieloon is vastgesteld op ten f. 0.75 per schaap, neemt alléén schapen, die zóódanig ^eesd zijn, dat ze voor de slacht ge schikt zijn. Voor de fokkerij geschikte die ren worden in geen geval afgenomen, zoo dat dus geen vrees behoeft te bestaan, dat de fokschapenstapel zal worden aangetast. De beoordeeling, der schapen ten aanzien van de vraag, of zij voor slachting in aan merking komen, geschiedt op de ontvang- plaats door een door de Veehouderij cen trale aangestelden vertegenwoordiger. Bij de vaststelling der overnemingsprijfzen is rekening gehouden met de volgende fac toren le. Het is wenschelijk, de levering van slachtschapen zooveel mogelijk te ver schuiven naar de maanden, waarin de schaarschte aan vleesch het grootst is. 2e. De waarde der huiden houdt ver band met het groeien der wol, terwijl te vens rekening moet worden gehouden met het feit, 'dat de schapen tot 1 Juni onge schoren en van 1 Juni af geschoren mogen- worden geleverd. Hiermede rekening hou dende is het volgende prijsschema opge steld per kg. levend gewicht, in de daarbij aangegeven tijdvakken, uitgedrukt in cen ten in de maand Ooóien, min- Hamels en stens eenmaal Lammeren gelamd Januari 6468 5963 Februari67—71 62—66 Maart 70—74 65—69 April 67—71 62—66 Mei 64—68 59—63 Juni43—52 43—47 Juli 50—54 45—49 Augustus 5256 47—51 September 5458 49§3 October 58—62 53—57 November 6266 5761 December 6266 5761 De aankoop van een schaap geschiedt aldus, dat de markthandelaar-aanvoerder en de vertegenwoordiger der slagers in on derling overleg het dier beoordeelen naar kwaliteit en den daarmede samenhangen- den prijs binnen de hierboven aangegeven grenzen vaststellen. Indien partijen het niet eens worden, treedt de door de Nederland- sche Veehouderijcentrale aangestelde ver tegenwoordiger als arbiter op. Diens uit spraak is bindend. De weging vindt op den leveringsdag plaats evenals de betaling. Bij overmatige voedering wordt een gewicht- aftrek toegepast. De schapen worden door de Ned. Vee- houderijcentrale verzekerd en wel tegen een premie van f. 0.25 per'schaap en voor afwijkende en wrakke dieren f1welke bedragen van de aankoopsom worden af gehouden. Verkoop aan het publiek. De maximumverkoopprijzen voor scha penvleesch zijn als volgt vastgesteld: 1 vandaag en morgen verkouden A Bescherm Uw keel tegen infectie met de beproefde geneeskracht van/ 7914 (Ingez. Mcd.) bout met been ^chouder met been 1.45 carbonaden idem zonder been 1.60 borst en nek 1.25 rauw schapenvet1.25 Deze prijzen gelden in guldens voor vleesch per kg. af winkel en inclusief om zetbelasting. Bij bezorging aan huis mogen zij worden verhoogd met ten hoogste 5 cent oer kg. of gedeelte van een kg. per bezorging. Hoewel dit officieel nog niet bekend ge maakt- is, mag worden aangenomen, dat het schapenvleesch onder de gewone vleesohdistributie zal vallen en dus in tegenstelling met de situatie vóór het slachtverbod alleen op vleescbbonnen verkrijgbaar zal zijn. TILBURG HEEFr HONDERDDUIZEND INWONERS. Zaterdagochtend heeft het inwonertal van Tilburg de honderdduizend bereikt.. De 100.000ste is Maria Gertruda Antonia van Gooi, dochter van het echtpaar van Gool- Janssen. De burgemeester, mr. J. van de Mortel, heeft namens de gemeente een spaarbank boekje met honderd gulden aangeboden. Namens tal van firma's en particulieren werden geschenken aangeboden. J. D. GESELSCHAP OVERLEDEN. In den ouderdom van 64 jaar is te 's-Gra venhage, waar hij sinds zijn pensioenee- ring woonde, de heer J. D. Geselschap overleden. De heer Geselschap was als onderhaven meester van Amsterdam en ook overigens in de kringen der Nederlandsche koop vaardij een bekende persoonlijkheid, aldus het Hbld. Zijn loopbaan als 1ste stuurman bij de K.N.S.M. verwisselde hij in 1905 voor grif fier bij den Havendienst, waarna hij in 1914, onder den havenmeester C. J. J. Kot- ting, tot onderhavenmeester voor het Oos telijk havengebied werd bevorderd. Na den dood van den heer Kotting is de heer Ge selschap in 1920 een jaar waarnemend ha venmeester geweest. In Amsterdamsche reederskrlngen was Geselschap een geziene figuur. Gedurende een aantal jaren bekleedde hij voorts een bestuursfunctie bij de Nederl. Vereeniging van gezagvoerders en stuurlieden der koop vaardij. Vijf personen gedood. BOMBARDEMENTSVLIEGTUIG OMLAAG GESCHOTEN. In tegenstelling met voorafgaande dagen, vonden in den nacht van Vrijdag op Za terdag weer Engelsche luchtaanvallen op ons land plaats. Deels werden deze door het actief ingrijpen van den Duitschen alweer afgeslagen. Op een andere plaats werd een Engelsch bombardementsvliegtuig neerge schoten, dat geheel uitbrandde. Aan ver schillende vliegtuigen gelukte het echter, Nederlandsch gebied binnen te vliegen. Een aantal brisant- en brandbommen werd omlaag geworpen. In een plaats in het Westen werden drie woonhuizen ver nield en vijl andere zwaar beschadigd. Hierbij werden helaas vijf civiele personen gedood, vier andere zwaar, twee andere licht gewond. Voorts werden op andere plaatsen een half dozijn woonhuizen eveneens vernield, een dozijn andere zwaar beschadigd. Op een andere plaats werd een verkeerswerk be schadigd. Ten slotte werden beschadigin gen aan een aantal gebouwen teweeg ge bracht door granaatsplinters en door het springen van ruiten. Eenige woningen wer den als voorzichtigheidsmaatregel ont ruimd. Behalve de reeds genoemde vielen geen verdere dooden of gewonden. VIER SCHEPEN AAN DEN GROND. Donderdagmiddag vertrokken de schip pers Hukema, de Vries, Snijder en Hukema met hun beladen schepen van Lemmer om via het Tjeukemeer, Groningen en Leeu warden, de plaatsen van hun bstemming, te bereiken. Door het stormachtige weer begon echter het ijs op het Tjeukemeer in die mate te kruien, dat de vier schepen meegesleurd en aan den grond werden ge zet. Hierbij werd van het schip van een der Hukema's de zijwand ingedeukt, terwijl van een ander schip schroefraam en stuur defect raakten. De beladen schepen zitten al van Donderdagnacht aan den grond en zijn zoo vastgeschoven, dat de lading eerst gedeeltelijk gelicht zal moeten worden, al eer zij weer vlotgesleept kunnen worden. De havenmeester van Lemmer voorziet met een sleepboot de schippers en hun ge zinnen van eetwaren en brandstof. Het zal nog wel eenige dagen duren, voor het ijs zoover is opgedooid, dat met het lichten der schepen kan worden begonnen. Het verordeningenblad bevat een be sluit van de Secretarissen-Generaal van de Departementen van Financiën en van Justitie tot regeling van de ver vanging van waardepapieren, welke verloren gegaan dan wel in die mate geschonden zijn, dat zij onverhandel baar zijn geworden (effecten-vernieu- wingsbesluit 1941). Overeenkomstig de bepalingen, in of krachtens dit besluit gegeven, kunnen in de plaats van waardepapieren, wel ke in die mate geschonden zijn, dat zij onverhandclbaar zijn geworden, of welke verloren gegaan zijn, nieuwe exemplaren ter beschikking' worden gesteld, waaraan rechthebbenden de zelfde rechten zullen kunnen ontlee- nen als aan de oorspronkelijke stuk ken. Deze terbeschikkingstelling van nieuwe exemplaren geschiedt door tusschenkomst van een tot dit doel in te stellen „effec- tenvernielingsbureau". Dit bureau is een stichting, in het leven geroepen door den Secretaris-Generaal van het Departement van "Financiën. De Staat waarborgt de verplichtingen van het bureau en kan aan hetzelve kas- voorschotten verleenen. Degenen, die waardepapieren hebben uit gegeven, zijn verplicht op aanvrage van het bureau, binnen den door hetzelve te stellen termijn, exemplaren van deze waardepapieren, tegen vergoeding van re delijke kosten ter beschikking van het bureau te stellen ter vervanging van over eenkomstige stukken, welke In die mate zijn geschonden, dat zij onverhandelbaar zijn geworden, of welke naar het oordeel van het bureau zijn verloren gegaan. Degenen, die waardepapieren hebben uit gegeven, zijn tevens verplicht toe te zien, of bij hen of bij hun betaalkantoren door hen uitgegeven coupons, dividendbewijzen of aflosbare stukken ter betaling worden aangeboden, welke voorkomen op de door de Vereeniging voor den Effectenhandel uitgegeven verzamellijst van de door de politie uitgegeven recherchelijsten. In ge val van een dergelijke aanbieding zijn zij verplicht de uitbetaling te weigeren en on verwijld, onder opgave van naam en adres van den aanbieder, van de aanbieding kennis te geven aan het bureau. Ieder dergenen, die waardepapieren heb- gen uitgegeven, is verplicht de schade te vergoeden, welke ontstaat door zijn nala tigheid of onnauwkeurigheid in de vervul ling van de in het tweede lid bepaalde verplichtingen. Rechthebbenden op waardepapieren, wel ke in die mate geschonden zijn, dat zij onverhandelbaar zijn geworden, en recht hebbenden, wier stukken verloren zijn ge gaan, kunnen bij het bureau nieuwe stuk ken ter vervanging aanvragen. Indien aan de hand van de overgelegde resten identiteit en nummer van het stuk kunnen worden vastgesteld en naar het oordeel van het bureau kan worden aan genomen, dat geen deelen, waaraan even eens recht op een nieuw stuk zou kunnen worden ontleend, zich nog elders bevinden, zal het bureau tot afgifte van een over eenkomstig nieuw stuk overgaan. Indien het te vervangen stuk in die mate is geschonden, dat identiteit of nummer aan de hand van de overgelegde resten niet meer kunnen worden vastgesteld, of indien de waarschijnlijkheid bestaat, dat deelen, waaraan eveneens recht op een nieuw stuk zou kunnen worden ontleend, zich nog elders bevinden, of indien het te vervangen stuk in het geheel niet meer kan worden overlegd, moet de rechtheb bende, indien mogelijk, onder overlegging van de in zijn bezit zijnde resten, bij de aanvrage ter verkrijging van een nieuw stuk inzenden: 1. Een door den aanvrager onderteeken- de verklaring, waarin worden vermeld de aard de hoogrootheid, het nummer en eventueele andere essentieele kenteekenen van het geschonden of verloren gegane stuk. 2. AI zulke bewijzen of aanwijzingen .wel ke tot staving van zijn recht en van de ge- gestelde feiten kunnen dienen. Artikel 9 bepaalt, dat in de bovenbe doelde gevallen het bureau, indien het na ingesteld onderzoek van oordeel is, dat de aanvrage voor verdere behandeling in aan merking komt, driemaal, telkens met een tusschenruimte van ten minste drie maan den, door middel van een aankondiging in de Prijscourant van de Vereeniging voor den Effectenhandel en in ten minste één door het bureau aan te wijzen dagblad, op kosten van den aanvrager mededeeling doen van de desbetreffende aanvrage. Een ieder, die meent recht te hebben op eenig waardepapier, waaromtrent een aan kondiging, als in artikel 9 bedoeld, heeft plaats gevonden, zal daaraan onverwijld kennis geven aan het bureau en aan den in de aankondiging vermelden aanvrager. Bij dit schrijven moet domicilie worden gekozen binnen het Rijk in Europa. Artikel 13 bepaalt: Indien identiteit en nummer van het verloren gegane waardepapier niet volle dig kunnen worden vastgesteld, doch In dien wel ten genoegen van het~ bureau aannemelijk wordt gemaakt, dat een stuk van de beweerde hoedanigheid en hoe grootheid is verloren gegaan, kan het bu reau, onder naar den aard van ieder geval te stellen voorwaarden en te eischen waar borgen, ten behoeve van den aanvrager een recepls uitreiken. Van deze uitreiking zal het bureau kennis geven aan dengene, door wien het oorspronkelijke stuk is uit gegeven. Na verloop van vijf jaren na dag- teekening van het recepis zal tegen in trekking daarvan, indien van bezwaren niet is gebleken, door het bureau een overeenkomstig stuk als het verloren gegane waardepapier worden uitge reikt. Gedurende het tijdvak gelegen tus- schen de eerste aankondiging als be doeld in artikel 9 en de afgifte van een nieuw stuk, zoowel als gedurende het tijdvak van vijf jaar, genoemd in artikel 13, zal degene, door wien het desbetreffende waardepapier is uitge geven, alle daarop betrekking hebben de uitkeeringen bij verschijnen aan het bureau uitbetalen, benevens alle uitkeeringen, welke daarop achterstal lig zijn. Mocht, om welke reden ook, de aan spraak, welke een aanvrager op eenig waar depapier heeft doen gelden, uiteindelijk niet worden erkend, dan zal het bureau de desbetreffende ontvangen uitkeeringen aan dengene, door wien het waardepapier is uitgegeven, terugbetalen. Wanneer de omstandigheden daartoe naai* het oordeel van het bureau aanleiding ge ven, kan het bureau aan den aanvra ger van een nieuw stuk bij wijze van voorschot een bedrag betalen, ten hoogste gelijk aan het bedrag der verschenen, niet opgevorderde uitkeeringen op het verloren gegane waardepapier. Het bureau kan in bijzondere gevallen, onder daartoe door hetzelve te stellen voorwaarden, een voorschot op de hoofd som van het aangevraagde nieuwe stuk verleenen. De voorschotten uit hoofde van uitkee ringen zullen bij de afgifte van het nieu we stuk worden vereffend. De voorschotten op de hoofdsom zullen bij de afgifte van het nieuwe stuk worden terugbetaald. Het bureau vrijwaart degenen, die waar depapieren hebben uitgegeven, voor alle schade, welke mocht ontstaan doordat zij uiteindelijk ten gevolge van de uitgifte van een nieuw waardepapier voor verloren en niet geïdentificeerde stukken, ter zake van uitkeeringen meer zullen hebben betaald dan met het op den vervaldatum uitstaan de kapitaal aan desbetreffende waardepa pieren overeenstemt. Behalve de kosten, welke het bureau voor zijn bemoeiingen in rekening brengt, zal de aanvrager een bedrag moeten voldoen ter dekking van het door het bureau te dragen risico. Het bureau verleent zijn bemiddeling tot het verkrijgen van nieuwe stukken ter ver vanging van geschonden of verloren ge gane waardepapieren, uitgegeven door in het buitenland gevestigde natuurlijke of rechtspersonen. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, is Zaterdag, ten overstaan van notaris Zweers te Den Haag, verleden de acte van oprichting van het effecten-vernieuwings bureau. Het secretariaat van het bureau is op gedragen aan de vereeniging voor effec tenhandel te Amsterdam. Het bureau zal gevestigd zijn Beursplein 5, Amsterdam. Het zal binnen weinige dagen zijn arbeid aanvangen. BRANDWEERAUTO IN BODEGA TE ROTTERDAM. De bezoekers van de pas kort geleden herrezen Sandeman Bodega te Rotterdam keken gistermiddag om een uur of vijf vreemd op, toen buiten op straat plotse ling een hevige slag weerklonk, gevolgd door glasgerinkel en gekraak binnen. Alle blikken wendden zich naar de groote spie gelruiten en groot was de schrik, toen een kleine roode brandweerauto met een vaar tje het trottoir opstoof, den neus door een der ramen boorde en halverwege tusschen de stoelen en tafeljes tot stilstand kwam. Er bleek een botsing te zijn geschied, waarbij de brandweerauto het onderspit had moeten delven tegen een taxi, die van den Coolsingel kwam en door de Meent reed, op het moment dat de brandweer auto met groote vaart achter het postkan toor naderde om de Meent te kruisen en het Roode Zand op te rijden. Met volle vaart waren de beide auto's tegen elkaar gereden, waarbij de taxi den brandweer auto in de flank ramde om dezen wagen vervolgens een slag om te laten maken en het trottoir op te slingeren: De taxi werd van voren leelljk ln elkaar gedrukt en ook de brandweer-auto werd er niet mooier op, maar na een haastig on derzoek reed de chauffeur den wagen maar weer naar buiten om den weg naar den brand te vervolgen. De taxi-chauffeur werd binnengeroepen; hij kreeg een kop koffie voor den schrik en men was het er over eens, dat alles ten slotte nog heel best geëindigd was, want niemand bleek gewond en gebroken ruiten en een ingedrukt kozijn, benevens bescha digde betimmering kunnen hersteld wor den. Toevallig zaten er op de plaats des onhells geen bezoekers; de kellner, die voor het raam stond, had zich met een koenen sprong weten te redden en de gasten had den er alleen de splinters zien vliegen. (OTt.) DE UTREOHTSCHE BONTDIEFSTAL. De Utrechtsche recherche is er gelijk reeds gemeld in geslaagd den bontdief stal, welke in den nacht van Vrijdag op Zaterdag 21 Februari bij de bont en pelte rijenfirma E. G. van Hattum in de Nobel- straat aldaar werd gepleegd, op te helde ren. De politie heeft een tip gekregen, waardoor het mogelijk was de dieven aan te houden. Er werd met den gestolen bontvoorraad te Amsterdam en ln andere steden gevent. Doordat men een vrij nauwkeurige om schrijving van het gestolene kon opgeven, viel het niet moeilijk de dieven te achter halen. In verband met deze inbraak zijn drie mannen aangehouden, een 29-]arige kleer maker, een 27-jarlge sjouwerman en een 36-jarige slager, die ten slotte, na een scherp verhoor, een bekentenis hebben af gelegd. Uit het verhoor bleek, dat de da ders 's Vrijdagnachts voor twaalf uur over de schutting van het ln aanbouw zijnde nieuwe pand van de firma zijn geklommen, waarna het hangslot van het deurtje, dat toegang geeft tot den hulpwinkel, werd ge forceerd. Een der daders heeft zich hierop naar binnen begeven, waar hij voor een waarde van ruim 3700 gulden aan bont werk heeft meegenomen. De daders heb ben zich dien nacht tot den aanbrekenden morgen ongeveer vijf uur schuilgehouden, omdat zij bevreesd waren ln verboden tijd op straat te worden aangetroffen. De twee andere mannen hebben het gestolene, dat in twee jutezakken was verpakt, over de schutting geworpen, waarna men met den buit een goed heenkomen heeft gezocht. De gestolen bontwerken, zooals Persianer bontmantels, blauw- en zilvervossen, kalfs- moffen enz. zijn, op enkele bonten na, ach terhaald. De politie zoekt thans nog naar enkele lieden, die waarschijnlijk als helers ln deze zaak zijn betrokken. Voor de rest ls het gestolene na huiszoeking in een kast in de woning van den sjouwer aangetroffen. PROJECTIELEN ZIJN GEEN SPEELGOED. Hoe gevaarlijk he<t is, projectielen als speelgoed te beschouwen, heeft een jeug dige Amsterdammer tot zijn schade kun nen ondervinden, Twee jongens hadden aan de overzijde van Het LJ een projectiel ge vonden en één van hen kwam op de on zalige gedachte het voorwerp door te zagen. Zijn poging had fatale gevolgen, want het projectiel ontplofte. De zestienjarige jongen liep daarbij ernstige oogverwondingen op alsmede verwondingen aan de beide handen en het hoofd. De geneesk. dienst heeft het slachtoffer van de Dotterbloemstraat, waar het ongeval zich afspeelde, overgebracht naar het Wilhelminagasthuis. KOSTBAAR SCHILDERIJTJE GESTOLEN. Ten nadeele van een kunsthandel aan de Zeestraat te Den Haag is een schilderijtje gestolen, waarvan de waarde ongeveer f. 4CC0.bedraagt. Het is een niet-geslg- neerd werk van C. Pabritius, die een leer ling van Rembrandt was en het dagteekent van omstreeks 1630, terwijl het een jon gensportret (kop, met breedgeranden hoed) voorstelt. De afmetingen zijn: hoogte 17.7 cM.. breedte 14.1 cM. De hoofdtint is bruin en het schilderijtje ls gevat in ver gulde lijst. Daar de certificaten in handen van den rechtmatigen eigenaar zijn, zal het gesto lene niet gemakkelijk voor hoogen prijs kunnen worden verkocht. BUITENLANDSCH GEMENGD, AARDBEVING IN GRIEKENLAND. Omtrent een aardbeving, die de stad La- rissa in Griekenland geteisterd heeft, wordt gemeld, dat de beving uit zes schokken be stond. Tienduizend menschen zijn dakloos geworden. Onder de verwoeste gebouwen bevindt zich het post- en telegraaf kantoor. Een nieuwe aardschok wordt uit de stad Mlssolonghl gemeld; te Saloniki zijn twee schokken gevoeld.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 9