Maandag 3 Maart 1941 Bomaanvallen op Den Haag NAGEKOMEN BERICHTEN KERK- EN SCHOOLNIEUWS IEIDSCH DAGBIAD - Eerste Blad De stemming in Roemenië Duitsch weermachtsbericht Italiaansch weermachtsbericht 8 dooden en 19 Ook elders slachtoffers ^HJN/T EN IITIEREI Koos Speenhoff gehuldigd zwaar gewonden Binnenland Een Jood ter dood veroordeeld Onze telefoonnummers: Directie en Administratie25041 Redactie No. 21507 BEURSOVERZICHT MARKT n OVERWELDIGENDE MEERDERHEID VOOR ANTONESCU. De eerste resultaten van de gisteren in Roemenië gehouden volksstemming geven een overweldigende meerderheid voor gene raal Antonescu aan. Van de 1.164.610 ge telde stemmen antwoordden 1.163.045 met „ja" en slechts 1555 met „neen". De bladen melden in hun uitvoerige berichten, dat de stemming zonder incidenten verloopen is. Zij Juichen het groote succes van Antonescu toe en verklaren, dat Roemenië eenstemmig uiting heeft gegeven aan zijn vertrouwen in Antonescu. (D.N.B.) RUSSISCHE AANKOOPEN IN DE VEREENIGDE STATEN. Het Amerikaansche departement van bul- tenlandsche zaken heeft medegedeeld, dat de Russische ambassadeur, Oemansky, on derstaatssecretaris Welles de verzekering heeft gegeven, dat alle in de Vereenigde Staten gekochte artikelen uitsluitend be stemd zijn voor de eigen behoefte der Rus sische industrie. Oemansky legde deze ver klaring namens zijn regeering af. (DN.B.) VERLAGING VAN RANTSOENEN VOOR ENGELSCHE LEGER. Het Britsche ministerie van voedselvoor ziening heeft bekend gemaakt, dat de rant soenen van verschillende voedingsmiddelen voor het geheele Engelsche leger verlaagd zijn. Zoo krijgt voortaan elke man, die in dienst van het leger staat, per week twee ons minder vleesch en elke vrouw, die voor het leger werkt, een ons minder. Het suiker- rantsoen is met een half ons per week ver minderd. Ook het theerantsoen zal ver kleind worden. (D.NJ3.) PRIESTLEY VOOR DE RADIO. Beroep op jonge krachten. De Engelsche schrijver Priestley heeft zoor de Engelsche radio gesproken. Op het oogenblik, zoo zeide hij, spreekt men in Engeland zeer veel van een nieuwe orde, men spreekt van een nieuw Groot-Brit- tannië, van een nieuw Europa en van een nieuwe wereld. Niemand echter spreekt van nieuwe menschen. Eens, zoo ging Priestley voort, zal men jongen lieden, onverschillig of zij zich ten aanzien van de hevige Duit- sche luchtaanvallen in particuliere beroe pen of in den militairen dienst bekwaam hebben getoond, belangrijke posten kunnen toevertrouwen. Het wordt tijd voor Enge land, dat het jongen menschen, die over de noodige eigenschappen heschikken belang rijke functies geeft. Want vele mannen, die tegenwoordig nog deze functies bekleeden zijn „te oud en te cynisch".'(DN.B.) DE AARDBEVING VAN LARISSA. De Zuid-Slavische dagbladen publiceeren uitvoerige berichten over de zware aard- teving, die de Grieksche stad Larissa. vol- fens de Politika, geheel vernield heeft. Genoemd blad meldt uit Athene, dat de stad Larissa eigenlijk niet meer bestaat. Alle huizen zijn vernield met uitzondering van eenige betonnen gebouwen. De plaat selijke autorteiten eischen onmiddellijke inrichting van 12.000 barakken voor de dakloos geworden bevolkinz. Veertigduizend menschen hebben geen huis meer. Uit Saloniki meldt de Politika nog. dat zich in werkelijkheid drie aardbevingen hebben voorgedaan, wélke na elkaar optra den. De huizen stortten ineen als waren het kaartenhuizen. Alle telefoon- en telegraaf verbindingen" zijn vernield. Ook in geheel Noord- en midden-Griekenland is dé aard beving gevoeld. Het centrum der beving lag in den Olympos. Geheel Griekenland is diep onder den Indruk. BRUSSELAARS MOGEN LANGER UIT. De burgemeester van Brussel heeft een bekendmaking doen aanplakken, waarin wordt medegedeeld, dat op besluit^van de Duitsche militaire autoriteiten het slui tingsuur van 1 Maart af verlaat is van haifnegen des avonds tot middernacht. Een verdere faciliteit is het publiek ver leend in zooverre, dat het in het vervolg terst om halféén des nachts van de straat moet zijn. De Brusselsche bevolking begroet ten levendigste deze tegemoetkomende hou ding van de Duitsche militaire overheid. (A.N.P.) UITVAART VAN EX-KONING ALFONSO. Het stoffelijk overschot van ex-koning Alfonso is Zaterdagmiddag gekist. De koninklijke mantel en kleine zakjes, die aarde bevatten van alle Spaansche provincies, werden eveneens in de kist ge legd, alsmede de vaandels van de regimen ten, waartoe de ex-koning heeft behoord. In de kerk van Santa Maria degli Angell, waar de uitvaart heden plaats vond. was een rouwversiering aangebracht. Na afloop werd het stoffelijk overschot overgebracht naar de nationale Spaansche kerk. Bij den uitvaartdienst, gehouden voor es-koning Alfonso, hadden plaatsgenomen voor in de kerk de koning-keizer en ko ningin-keizerin van Italié, de Italiaansche kroonprins en kroonprinses en de andere Prinsen uit het huls Savoye, voorts de ex- koningin van Spanje met haar kinderen en de leden van de familie Bourbon, de onderstaatssecretaris in het Italiaansche ■nlnisterpresidium als vertegenwoordiger 'an Mussolini, prins Chigi als grootmeester in de souvereine en militaire orde van Malta, de ambassadeur van Spanje bij het 'alicaan als vertegenwoordiger van gene raal Franco en andere leden van het di plomatieke corps bij het Quirinaal en bij den H. Stoel. Vervolgens zag men dicht bij net altaar de vier vertegenwoordigers der koningen van Bulgarije, Zweden, Dene marken en van den prins-regent van Joe- ko-Slavië. Het schip van de kerk was be- 'et met talrijke Italiaansche en bujten- 'andsche vooraanstaande personen. Het hoofdaltaar was met rouwdoek gedrapeerd waarop een groot kruis was aangebracht, in de kapellen van de kerk hadden Itali aansche en Spaansche priesters achtereen volgens missen opgedragen tot het oogen ic dat de bezoekers de kerk betraden. "Wens de hoogmis werden onder leiding !an Maestro Antonelli composities van falestrlna en Amerio uitgevoerd. Actie ter zee en in de lucht. Het opperbevel der Duitsche Weermacht maakt bekend: Zooals reeds in een afzonderlijk bericht bekend is gemaakt, marcheeren als beveili ging tegen de bekend geworden Britsche maatregelen in ZuidOost-Europa, na ver kregen toestemming van de koninklijke Bulgaarsche regeering, sedert 2 Maart for maties van de Duitsche weermacht Bulga rije binnen. De binnentrekkende troepen worden door het Bulgaarsche volk levendig begroet. Een duikboot meldt het in den grond boren van een vijandelijk tankschip van 9000 brt. Het luchtwapen heeft ondanks den on- gur.stigen weertoestand verkenningen on dernomen tot aan de Shetlandeilanden en boven zee. Het bracht op 2 Maart voor het St. George kanaal een koopvaarder van 2000 brt. tot zinken en beschadigde een vrij groot koopvaardijschip zwaar. Op de barak ken van een troepenkamp werden voltref fers geplaatst. Lange afstands-bommenwerpers brachten ten Westen van de Hebriden een koop vaardijschip tot zinken van 10.000 ton en troffen een tweede groot schip zwaar. Afzonderlijk vliegende gevechtstoestellen bestookten den afgeloopen nacht voor den oorlog belangrijke doelen in Londen en de installaties van twee Britsche kanaalhavens doeltreffend met bommen. In Noord-Afrika werden succesvolle aan vallen gericht door Duitsche gevechtsvlieg tuigen op de havenwerken van Tobroek en op troepenconcentraties, autocolonnes en veldkampementen bij Agedabia. Bij een luchtgevecht boven Malta verloor de vijand een jachttoestel. Vijandelijke luchtaanvallen op Duitsche koopvaarders op de Noordzee mislukten door het afweervuur der convoyeerenae strijdkrachten. Een vliegtuig werd hierbij door de marine neergeschoten. KOEFRA OPGEGEVEN SCHADE AAN BRITSCHE VLOOT TOEGEBRACHT. Het 269ste communiqué van het Italiaan sche hoofdkwartier luidt: „Aan het Grieksche front hebben onze vliegtuigen vijandelijke bases, verdedigings werken en troepenconcentraties aangeval len. Jachtvliegtuigen van het Duitsche vlie gercorps hebben bij luchtgevechten boven Malta een toestel van het type Hurricane neergeschoten. In Noord-Afrika hebben Duitsche vlieg tuigen met succes de havenwerken van Tobroek en troepenconcentraties, gemecha niseerde colonnes en kampementen bij Age dabia aangevallen. Vijandelijke pantserwa gens, die Dzjaraboeb trachtten te naderen, werden door onze troepen op de vlucht ge dreven. Ons. kleine garnizoen te Koefra, dat sedert bijna een maand door den vijand belegerd werd, is na hernieuwde aanvallen van overwegende strijdkrachten door den vijand overweldigd. Een deel der troepen slaagde er in de omsingeling te breken en naar onze linies terug te keeren. Cart. Bur. v. Pelt. Bij de operaties, die eindigden met de herovering van Castelrosso, ontspon zich een hevig vuurgevecht tusschen onze tor pedoboot-en en vijandelijke oorlogsschepen. In weerwil van den heftigen afweer hebben een motortorpedoboot en een torpedoboot- jager twee vijandelijke schepen aangeval len en met torpedo's getroffen. Een ander vijandelijk schip werd door een bom van middelbaar kaliber uit onze vliegtuigen ge troffen, terwijl de vijand op het eiland landde. Al onze eenheden zijn onbeschadigd op haar bases teruggekeerd. De bemannin gen tellen eenige gewonden. In Oost-Afrika bedrijvigheid van pa trouilles en artillerie aan weerszijden. In de Middellandsche Zee hebben orize torpedobooten met zekerheid twee vijande lijke duikbooten tot zinken gebracht. Op den Atlantischen Oceaan heeft een onzer duikbooten onder bevel van korvettenkapi- tein Adalberto Giovannini drie vijandelijke stoomschepen met een gezamenlijken in houd van 20.000 ton tot zinken gebracht. VIJFTIEN FRANSCHE VISSCHERS- SCHEPEN VERMIST. Meer dan honderd koppen aan boord. Uit La Rochelle wordt gemeld, dat van 15 visschersschepen met een bemanning van in totaal meer dan honderd koppen, die twee weken geleden en gedeeltelijk nog vroeger zijn uitgevaren tot dusverre niets is vernomen. Men vreest, dat de schepen door den storm zijn afgedreven. Onder de bevolking der visschersdorpen heerscht groote ongerustheid. In het afgeloopen weekeinde is het Ne- derlandsche grondgebied vrij heftig aange vallen door Engelsche vliegers, die op vrij vele plaatsen brisant- en brandbommen hebben geworpen. Verscheidene dozijnen woonhuizen zijn op verschillende plaatsen des lands min of meer beschadigd, talrijke andere gebouwen en woonhuizen hebben glasschade opgeloopen. Op een plaats is een groote heidebrand veroorzaakt door brand plaatjes, waardoor 70 hectaren zijn afge brand. Verschillende brandplaatjes zijn teruggevonden, in verband waarmede de bevolking eraan wordt herinnerd, dat der gelijke brandplaatjes, wanneer zij gevonden v/orden, met de noodige voorzorgen moeten worden ingeleverd. Bijzonder zwaar is dezen keer de resi dentie geteisterd, waar op de binnen stad in een zeer bevolkte wijk zes brisantbommen neervielen en daar eenige woonhuizen vernielden of zwaar beschadigden. Hierbij zijn acht bewo ners, en wel vijf mannen, een vrouw en twee kinderen gedood, 19 personen zwaar gewond en 11 licht gewond. Het R.K. Ziekenhuis Joannes de Deo, dat zeer dicht bij de plaats van de bomin slagen lag, verkreeg glasschade en schade door scherfwerking. In verband met dezen luchtaanval is twee maal luchtalarm gegeven. Hierbij werd opgemerkt, dat verschillende ver keersmiddelen doorreden en vrij veel bur gers zich op straat bleven ophouden. Van bevoegde zijde wordt er de aandacht op ge vestigd, dat tijdens luchtalarm een ieder dekking moet zoeken en vooral ook vermij den moet, dat door het openen van ramen of deuren licht naar buiten straalt. Ook andere plaatsen des lands hebben onder de luchtaanvallen geleden. In een plaats in het Westen des lands is een aan tal huizen vernield, waarbij een burger is gedood en een jongen is gewond. Ook is ergens benedenwaarts gericht mitrailleur- vuur afgegeven, dat gelukkig geen slacht- 40-JARIG JUBILEUM. De zanger-dichter Koos Speenhoff was Za terdag 40 Jaar artist en dit zeldzame jubileum is niet onopgemerkt voorbij gegaan. Uit bekende Hagenaars en artisten had zich een huldigingscomité gevormd, waarvan de bur gemeester van 's-Gravenhage, prof. ir. C. L. v. d. Bilt, het eere-voorzitterschap had aanvaard en in eén feestelijke voorstelling in Diligentia zon de oude bard en zün wouw Cesarine op har telijke wijze gehuldigd. Na de pauze was het tooneel in een waren bloementuin herschapen en daartusschen stond Speenhof met zijn guitaaar en lessenaar In zon gekleede jas Na een daverend applaus zong hij tusschen een praatje en een grapje met veel succes zijn welbekende liedjes, zooals „Een brief van een moeder aan haar zoon in de nor", „Dorusie uit het armehuis" en vele andere. Mevrouw Speenhoff bracht hierna een van haar eerste versjes „Het herdersliedje", waarna natuurlijk „Het broekje van Jantje" niet ach terwege kon blijven. Te zamen werd toen nog gezongen „De Rotterdamsche schutterij", waar na het echtpaar een ware ovatie werd ge bracht. Vervolgens verzamelde het huldigingscomité zich op het tooneel en nam. prof. v. d. Bilt het woord. Hij stelde er prijs op om namens het comité en ook namens de Haagsche bevolking den jubilaris geluk te wenschen. Over zijn talenten behoef ik niet uit te weiden, want dc naam Speenhoff zegt reeds genoeg. Niet alleen de Nederlanders hebben van zijn kunst genoten, maar ook naar Oost en West is hij getrokken. Als men van Koos spreekt, denkt men vanzelf, sprekend aan zijn vtouw, van wie hij veel steun heeft gehad. De burgemeester eindigde met het echtpaar nog vele gelukkige jaren toe te wen schen en dat het Nederlandsche volk nog lang van zijn kunst mag, genieten. Hierna werden nog hartelijke toespraken ge houden door verschillende leden van het comité, jhr J. Feith en de tooneelspeelster me vrouw Van EysdenVink. die allen hun woor den van bloemen vergezeld lieten gaan. Ten slotte heeft de jubilaris allen voor dezen onvergetelijken dag bedankt en hij eindigde met de woorden: „Ik zal zingen tot aan mijn dood". 5 I STAKINGEN IN DE VEREENIGDE STATEN De groote staking bij de Mc Cormick- faibriek van de International Harvester Company is thans overgeslagen naar drie andere fabrieken dezer maatschappij. De arbeiders van de tractorfabriek te Chicago, de Ridgemondfabriek in Indiana en de Rockfallsfabriek in Illinois hebben gewei gerd den arbeid onder de oude voorwaar den voort te zetten. De drie fabrieken moesten gesloten worden. De bij het C.I.O. aangesloten vakorgani satie deelt mede. dat de staking bij ae Mc Cormickfabriek volledig geslaagd is. Zesduizend arbeiders hebben hier het werk neergelegd. In totaal staken bij de Har vester Company ruim 13.000 man. De minister van arbeid, mevr. Perkins, heeft onmiddellijk een conferentie van vertegenwoordigers van vakorganisatie en directie bijeengeroepen ter bespreking van de mogelijkheid tot regeling van het con flict. Ook bij de Buffalo Steel Company dreigt een staking. De arbeiders hebben ver klaard onverwijld in staking te zullen gaan, indien hun geen nieuwe arbeidsvoorwaar den gewaarborgd worden. (D.N.B.). offers maakte. Eenige schade aan broeikas sen was er het gevolg van. In totaal zijn over het afgeloopen week einde tien dooden en 28 gewonden w.o. 16 zwaargewonden, als slachtoffers van Engel sche luchtaanvallen te betreuren. Nader meldt het A.NP., dat de Engel- gelsche bomaanval op Den Haag gister avond omstreeks 11 uur heeft plaats ge had en wel op het centrum der stad. De gedooden zijn: W. F. van der Kroft, 32 jaar, uit de Kaapstraat 103; L. A.M. Staalekker, 22 jaar, Krayenhofstraat 55; K. S. van Druten, 52 jaar, War moezier straat 24; H, H. Walther, 62 jaar, Westeinde 24 (hofje „Vredesbest" W. van Dijk, 12 jaar, Westeinde 247, (hofje „Vredesbest")G. H. v. d. Kolk 1 jaar, Westeinde 257; B. H. v. d. Berg, 55 jaar, Kortenbosch 33; Rika v. d. Burgh, 20 jaar, Viljoenstraat 4. De 19 zwaargewonden zijn: F. Scholten, Westeinde 247 (hofje „Vredebest")v. d. Kroft; Mr jaar, Westeinde 257; echtpaar Teeuwissen, Westeinde 249; G. Heeneman, Sirtemastraat; De WLt, Westeinde 247 (hofje „Vredebest")A. den Engelsen, West einde 247 (idem)zuster Kerkhoven, R.K. Ziekenhuis Westeinde; G. Voorduin, Blee- kerslaan 4a; Annie v. d. Molen, Newton- plein 15; W. Kierik, Termeydenstraat 22; J. Boers, 23 jaar, Chrispijnstraat 28; v. d. Kroft, 26 jaar, lange Lombardstraat 19; F. de Zwart, Van Halewijnplein 4, Voor burg; mej. N. Kaffa, Kortenbosch 60; Ja- coba Molenvaaren, Statenlaan 45; mej. A-. R. van Dijk, geb. Walraven, Westeinde 247 (hofie „Vredebest"). Allen opgenomen in het R.K. Ziekenhuis aan het Westeinde. A. H. M. Simonis, 15 jaar, Van Gogh- straat 72; A. L. Wuhl, 30 jaar. Westerbaen- straat 79; J. P. Heigenaar, 24 jaar, N.-W. Binnensingel 3, die zijn opgenomen in het Ziekenhuis .aan den Zuidwal. Voorts zijn er nog verschillende personen licht gewond, die echter na verbonden te zijn, op eigen gelegenheid naar huis kon den gaan. Het A. N. P. meldtHet s.s. en politle- veldgerecht in Den Haag heeft op 27 Februari een Jood wegens geweldple ging ter dood veroordeeld. De voltrek king van het vonnis door middel van den kogel geschiedde op 3 Maart in de vroeg morgenuren. De veroordeelde had met een spuit -met zure vloeistof een aanslag op manschappen der Sicherheitspolizei gepleegd, die ter uit voering van een politioneel onderzoek zijn lokaal in het Jodenkwartier in Amsterdam wilden doorzoeken. Het lokaal was de ver blijfplaats van een terreurbende, welke vol gens te voren beraamde plannen overval len op Nederlandsche nationaal-socialisten deden. De veroordeelde had ook een deel der ter reurbende met slagwapens uitgerust. Zijn medeleden van de bende werden wegens verstoring van de rust in het land gevan genisstraffen en tuchthuisstraffen tot 10 jaar opgelegd. Talrijke schiet-, slag- en steekwapens konden in beslag worden ge nomen. (2 lijnen) JAPAN EN BIRMA. De perschef van het Japansche garni zoen op Formosa heeft ln een officieel communiqué verklaard, dat Engeland in samenwerking met Tsjoengking, Birma met behulp van Chineesche troepen tracht te verdedigen.' Hieruit blijkt, aldus de pers chef, dat Engeland niet in staat is Birma met eigen krachten te beschermen. Indien China en Engeland werkelijk samen zou den gaan, zou dat een Britsche inmenging in de Chineesche aangelegenheden betee- kenen. Birma zou tot oorlogstooneel wor den. Het resultaat zou slechts gunstig zijn voor Japan, dat de vereenigde Britsch-Chi- neesche strijdkrachten zou weten te ver slaan. Op die wijze zouden tevens de toevoer wegen in Birma geheel afgesneden worden Van Britsche zijde worden berichten ver spreid, volgens welke Duitschland en Italië door druk Japan zouden willen bewegen tot een aanval op Singapore. In werkelijkheid wijlen de Engelschen daarmede de Ver eenigde Staten te hulp roepen om tegen de Japansche expansie naar het zuiden op te treden. Tegelijkertijd zouden de Engelsche militaire plannen tegenover Thailand daar mede verbloemd ytorden. CHR. GEREF. KERK. Tweetal te Zwolle ds. W. Heerma te Zeist en ds. C. Smits te Sliedrecht. GEREF. KERKEN. Benoemd tot hulpprediker te Papen- drecht cand. J. B. Welmers thans hulppre diker bij de evangelisatie te Sliedrecht. Ds. H. A. DIJKSTRA OVERLEDEN. In den ouderdom van 84 jaren is te Zuid- Laren overleden ds. H. A. Dijkstra, emeritus predikant der Gereformeerde Kerken. Ds. Dijkstra deed in 1883 te Duurswoude zijn intrede en stond van 1889 af tot 1931 te Diever, waar hem eervol emeritaat ver leend werd. In Drenthe was ds. Dijkstra een vooraanstaande figuur in het kerkelijke leven. In zijn laatste gemeente heeft hij zeer veel werk verricht op maatschappelijk gebied. AMSTERDAM, 3 Maart. In het voorkomen van de Effectenbeurs was heden geen verandering gekomen. De berichten omtrent de ontwikkeling van de politieke situatie werden kalm opgenomen, aangezien zij klaarblijkelijk in overeenstem ming waren met hetgeen men daarvan in breeden kring verwachtte. Ten opzichte van de Effectenbeurs hield men zich heden wederom op den achtergrond, daar er geen factoren waren welke inspiratie konden geven. De stemming was echter gedrukt en naar het scheen was dit het gevolg van dezelfde roerselen, welke den laatstep. tijd nu en dan een sentiment van gedeprl- meerdheld te voorschijn roepen. Op enkele afdeelingen van de locale markt ontwikkelde zich eenige affaire en vooral ging nogal Iets om in Olies. Welis waar waren de omzetten niet bepaald om1 vangrijk, maar in den hoek waar het Pe- troleumaandeel verhandeld wordt, ontwik kelde zich toch meer beweging dan den laatsten tijd doorgaans gebruikelijk is. Bij de opening werd verscheidene punten be neden het vorige slot afgedaan en hoewel spoedig daarna een herstel intrad, kreeg naderhand het aanbod het overwicht, met het gevolg, dat de koers wederom naar beneden ging en de 200 procent grens in zicht kwam. Met de overige afdeelingen van de in- heemsche markt was het niet veel beter gesteld. In de Suikerrubriek werden H.V.A's eenige punten lager ingezet en onder i beurstijd zakte de koers nog een kleine 10- tal punten in. Wel sproot dit niet voort uit groot aanbod, maar er was geen gezind heid te bemerken, om de stukken, welke aan de markt kwamen, op te nemen, zoo dat ten slotte een vrij gevoelig verlies werd geleden. Ook Vorstenlanden golden iets lager. De affaire in Tabakken was zeer gering en slechts te hooi en te gtras kwamen notee ringen tot stand, maar ook hier bleven ver liezen niet uit. Oude Deli's zagen vergeleken met Zaterdag een tiental punten verloren gaan. De Rubbermarkt was kalm. Amster dam Rubbers zakten geleidelijk aan eenige procenten in. Voor de incourante soorten was het niet gemakkelijk om tot zaken te komen. In verscheidene gevallen kwamen ten slotte lagere koersen tot stand. Scheep- vaartafdeeling was stil. Scheepvaartunies moesten eenige procenten prijs geven en ook was dit het geval met diverse andere soorten. Voor Industrieelen bestond maar weinig belangstelling. De bekende toonaan gevende aandeelen waren allerwege lager. Unilevers kwamen eenige punten beneden den parikoers. De minder courante soorten waren onre gelmatig. Enkele specialiteiten waren iets hooger, andere daarentegen wat lager. De affaire in Amerikaansche fondsen was van kalmen aard. De Staalaandeelen gaven ech ter geregeld op bescheiden voet affaire te zien, waarbij ze onder beurstijd langzaam aan een benedenwaartsche richting volg den. Ook de Koperaandeelen en de Spoor- wegshares golden iets lager. De Beleggingsmarkt was verdeeld. De nieuwe 4 procent obligatiën bewogen zich in hoofdzaak juist even beneden 97 pro cent. De Gestaffelde Leening liep na prijs houdende opening een kleinigheid achter uit. De obligatiën uit de andere jongere emissies waren meerendeels aan den gede primeerden kant. De Oude Schuld daaren tegen was prijshoudend. Gemeentelijke en provinciale obligatiën alsmede pandbrieven hadden een stil verloop. Prolongatie 2 3/4 procent. OFFICIEELS VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK Valuta's (schriftelijke en tel transacties). New-York 1.88 3/16—1.88 9/16; Berlijn 75.28—75.43; Brussel 30.11—30.17; Helsinki 3.81—3.82; Stockholm 44.8144.90; Zürich 43.63—43.71. Bankpapier. Berlijn 75.19—75.34; New-York 1.86 1/2— 1.90 1/4; Brussel 30.08—30.20; Stockholm 44.76—44.94; Zürich 43.59—43.75. RIJNSBURG, 28 Febr. Groentenvelling* Gele Kool t. 5.60—6; Roode Kool f.7; Boeren kool f. 1.503.50; Knolrapen f.2.30—3; Witlof f.18—20; Knolselderij A f.18; idem B f 8 per 100 kg.; Kroten 68 ct.; Uien f.0.90—1.20; Wascli- peen f. 0.80—1.60. RIJNSBURG, 28 Febr. Bloemenveiling: Hyacinthen: gemengd f.7—9; Wit f.9; Rose f. 8.509.50; Blauw f.8—9; Crocussen blauw f. 1.30; Geel f. 1.10; pui-per f. 1.40; Narcissen: Alfred 20—24; Helios 18—20; Victoria 17—20; Golden Spur 11—14; Ornatus 10—15. Tulpen: Goudvink 32—38; Moore 16—20; Witte Valk 20—26; Albino 44—50; Thee roos 3438; El Toreador 24—28; Murillo 24—28; Elect ra 26—28; Van der Hoeff 34—40; Sanders 30—36; Pitt 40—44; Bastigon 44—48. RIJNSBURG, 1 Maart Groentenvelling: Gele Kool f. 5.506; Roode Kool f.7; Boeren kool f.2—5; Knolrapen f. 2.30—2.60; Witlof f.16—20; Knolselderij f. 7—10 per 100 k.g.; Kro ten 68 ct.; Uien f. 0.90—1.20; Waschpeen f.1— f. 1.80. RIJNSBURG. 1 Maart Bloemenveiling: Rose Copland 28—34; Blauw idem; Bastigon 16 50; Pitt 4046; Sanders 3036; Van der Hoeff 36-42; Peach Blossom 35—40; Electra 37—40; Murillo 24—28; El Toreador 26—30; Theeroos 36—40; Albino 46—52; Witte Valk 24— 28; La reine max 2024; Prins van Oostenrijk 24—28; Moore 20—24; Goudvink 34—40; Gel® Prins 28—32; Yellow 22—24,

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3