W//Ê LAATSTE BERICHTEN Asjpirin LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 3 Maart 1941 F/Mm ff&fl ISH Uit het Verre Oosten ■hótérltv/uuS: STADSNIEUWS Bijeenkomst der N.S.D.A.P. TCCNEErV Binnenland Verlenging verplichte veelevering Nlel-commercieele vereenigingen en -stichtingen V erplichting burger li j ke dienstverrichtingen Buitenland De Duitsche troepen in Bulgarije VOORSTELLEN VAN KNUDSEN BETREFFENDE DE STAKINGEN. Knudsen, de leider van het federale wa peningsbureau, heeft bl] de juridische com missie van het Huis van Afgevaardigden voorstellen Ingediend voor de bijlegging van toekomstige stakingen in de wapenindus trie. In de wapenindustrie, aldus stelt Knudsen voor, mag een staking pas ge proclameerd worden, wanneer zloh 60 pro cent van de arbeiders bij geheime stem ming voor het neerleggen van den arbeid hebben uitgesproken. Zoodra een stakings- besluit is genomen, moet een commissie van het wapeningsbureau de geheele aangele genheid ondêrZoékeki en binnen tien dagen verslag uitbrengen. Een staking mag pas dertig dagen na de Uitbrengilng van dit rapport begonnen worden. Bij overtreding daarvan zouden de stakers al hun rechten jegens de bemiddelingsautoriteiten verlie zen. (D.N.B.). GROOTSTE GOUDVOORRAAD TER WERELD IN FORT KNOX. Waarde van ongeveer 14 milliard dollar. Uit Washington wordt aan het D.N.B. gemeld: Onder strenge bewaking en ge heimhouding zijn baren goud ter waarde van 8'/i milliard dollar van New-York naar Fort Knox in Kentucky overgebracht. Te Fort Knox bevindt zich thans de grootste goudvoorraad ter wereld, een waarde na melijk van ongeveer 14 milliard dollar. De Amerlkaansche schatkist beschikt thans over baren goud ter waarde van 22,2 milliard dollar. Het nieuwe goud is groo- tendcels afkomstig uit Europa en werd in de eerste maanden van den Buropeeschen oorlog naar de Vereenigde Staten overge- braoht. Het goud van Fort Knox alleen al is 50 pCt. meer waard dan al het in de Vereenigde Staten circuleerende papiergeld. De voorraad weegt niet minder dan 14.000 ton. IRANSCH ANTWOORD OVERHANDIGD. De afdeeling Voorlichting van de Japan- sohe regeering heeft in een officieel com munique bekend gemaakt, dat de Fransche ambassadeur, Arsène Henry, gistermiddag den minister van Buitenlandsche Zaken, Matsoeoka, bezocht en. hem het Fransche antwoord op het Japansche bemiddelings voorstel overhandigd heeft. Over den in houd van de Fransche nota ls nog niets be kend gemaakt. De omstandigheid, dat de Fransche ambassadeur een uur bij Mat- soeoka vertoefd heeft, wordt in politieke kringen te Tokio beschouwd als een bewijs, dat de problemen van de vredesconferentie te Tokio grondig besproken zijn. (D.N.B.1. 7906 (Ingez Meel.) De Vrijdag en Zaterdag alhier gehouden huiscollecte en speldjesverkoop ten bate der Winterhulp Nederland hebben respectieve lijk f. 661.79 en f. 269.26 opgeleverd, in totaal f. 931.05. CABARETVOORSTELLING „VREUGDE EN ARBEID". Een geslaagde avond. In het kader der bijeenkomsten van „Vreugde en Arbeid" werd gisteravond in de i groote Stadsgehoorzaal een voortreffelijk cabaretprogramma geboden, dat onder per soonlijke leiding stond van Theo Bouwmees ter, terwijl de taak om de verschillende nummers in té lelden en aan elkaar te knoopen in de vertrouwde handen rustte van Daan Hooykaa? In tegenstelling met de vorige bijeenkomsten van „Vreugde en Arbeid" bestond voor dezen avond groote belangstelling; naar schatting vulden onge veer 1000 personen de zaal. En wij zijn er zeker van, dat geen hunner zich dén gang naar de Stadszaal zal hebben betreurd. Het programma bood „elk wat wils" en ieder nummer op zichzelf was van uitste kende hoedanigheid. Welke vreemde hou dingen konden bijvoorbeeld Dan Sayton en Ruth zich veroorloven op hun rijwielen, wat is er gelachen om het wonderpaard Trixie, waarvan de eene helft zelfs de zaal inwan delde, terwijl het restant rustig op het podium den terugkeer van zijn „wederhelft" bleef afwachten! De 4 Ka Be's gaven prach tige staaltjes te zien op het gebied der jong- leerkunst; een ander lid van dit gilde deed elkeen verstomd zitten door zijn onverzadig- baren eetlust in brandend papier en blies ver volgens rookwolken en vonken uit als ware zijn maag de krater van een vuurspuwende berg. Speciale vermelding verdient ook de zeer komische scène „De vroolijke boerderij", waar het weliswaar zeer vreemd, doch niet temin hoogst vermakelijk toeging. Verder bevatte het programma nog diverse acroba tische en jongleer-nummers, zoomede het optreden van eenige clowns, terwijl ook Daan Hooykaas aardige praatjes en liedjes ten beste gaf. Het was een over de geheele linie zeer geslaagde avond, waarop mede werkers en bezoekers met genoegen zullen terugzien. DURE BOTER! f. 150.voor enkele kilo's. Een boterhandelaar hier ter stede is het slachtoffer geworden van den 37-jarigen N B. alhier, die hem een vat boter tot een gewicht van 50 K.G .te koop aanbood tegen prijs van f.3.per K.G. De winkelier dacht daarmede goede zaken té kunnen maken, doch toen hij het vat aansprak, bleek alleen een dunne bovenlaag uit boter te bestaan. De rest van het vat was, afgedekt met een vloeipapier, geheel opgevuld metzand! REDE VAN DEN HEER SCHÖNBEKG. De Ortsgruppe Lelden der N.S.D.A.P., Ar- beitsbereich in den Niederlanden, belegde Zaterdagavond in de groote Stadsgehoor zaal een openbare vergadering, welke druk bezocht was. Na een kort openingswoord van den Ort- gnippenleiter, den heer Steffln, was het woord aan Reichredner Schönberg, die er allereerst op wees, dat het tegenwoordige geslacht bij het beschouwen van de situatie niet in de eerste plaats moet denken aan de daaraan verbonden noodzakelijke onge makken, maar zich er van bewust moet zijn, dat wij leven in het gewricht van 's werelds grootste revolutie. Toen Adolf Hitler in 1933 de macht overnam, kwam hij aan het hoofd van een innerlijk verdeeld en hopeloos ver zwakt Duitsohland. Dat was niet in de eer ste plaats het gevolg van veertien jaar marxistisch bewind, de grondoorzaak lag veel verder en dieper. Dat Duitschland in 1918 door den honger gedreven den oorlog verloor, was de schuld van regeèringen, die ver voor 1918 en zelfs tijdens het keizerlijke régime aan de macht waren. De groote meerderheid van het Duitsche volk en van de meeste Europeesche volken heeft den „goedenouden tijd," zooals Nederland dien o.a. wel beleefd heeft, nooit gekend. Het Duitsche nationaal-socialisme wil geens zins, zooals door zijn tegenstanders wordt beweerd, de gewetensvrijheid aantasten. Het laat iedereen vrij in zijn godsdienstige over tuiging, doch het eischt, dat iedereen zich met dezelfde eerlijkheid, waarmede hij zich tot zijn kerk wendt, ook keert tot het ge heele Duitsche volk. Hetzelfde vragen wij ook van de Nederlanders ten opzichte van hun volk. Wij hebben het politiek katholi cisme uitgeroeid en daarmede geen schade toegebracht aan de katholieke kerk, doch deze alleen teruggebracht tot de plaats, waar zij behoort te staan. De wereldgeschie denis leert, dat telkens weer cultuurvolke-, ren te gronde zijn gegaan als gevolg van den materialistischen geest, die o.a. door het Jodendom wordt verbreid en welk lot ook door Duitschland zou zijn gedeeld, als niet Adolf Hitler het van den rand. van den af grond had weggerukt. Hitiers stellingname tegenover de Joden sproot niet voort uit een zucht naar radicalisme, maar uit het histo rische besef, dat de Jood de verderver van het volksleven is. Acties van de vrijmetselarij en het poli tiek katholicisme waren bovendien onver- eenigbaar met de verwerkelijking van zijn ideaal, een hechte Duitsche volksgemeen schap. Zijn middelen om daartoe te gera ken beteekenden geenszins iets nieuws. In tegendeel, hij wilde zijn volk terugleiden tot de natuurlijke levensbron,' gegrondvest op het beginsel, dat ieder mensch recht heeft op arbeid. Uitvoerig besprak de heer Schönberg vervolgens de omwenteling in Duitschlands buitenlandsche politiek, de breuk met het schandelijke verdrag van Versailles en den terugkeer van Oostenrijk tot het Rijks-Duitsche gebied om vervol gens een overzicht te geven van het krijgs verloop in Tsjecho-Slowakije, Polen, Dene marken en Noorwegen.. Men zegt: Noor wegen had u toch geen kwaad gedaan, maar wij moeten dé vraag anders stellen: wie zal deze strategisch belangrijke stel ling bezetten, Engeland of wij? en dan luidt vanzelfsprekend het antwoord: dan liever wij. De actie in Noorwegen is het be gin geweest van de averechtsche uitwer king der blokkade, welke Engeland ons had toegedacht en uit welk strijdmiddel ook niet de Germaansche geest spreekt, doch het parasitaire Jodendom. Bliksemsnel volgden de slagen elkaar daarna op. De be raamde Engelsche aanval op het Ruhrge- bied werd verijdeld door de bezetting van Nederland, waarbij er naar is gestreefd, dat het oorlogsgeweld geen langer blijvende in drukken zou achterlaten dan in verband met de oorlogsvoering strikt noodzakelijk was. Ook thans durft spreker zeggen: géén Hollander leeft hier slechter dan één Duit- scher in Duitschland. België en Frankrijk werden in korten tijd overweldigd en thans biedt in Westelijk Europa alleen Engeland nog weerstand aan Hitiers streven om voor duizend jaar vrede en orde te brengen op het continent. Spr. besloot met te zeggen, dat eens heel Europa Adolf Hitler dank baar zal zijn, dat hij het continent heeft verlost van de verfoeilijke plutocratie en wij allen, aldus spreker, weten dat die dag weldra zal aanbreken. Die wetenschap geeft ons de overtuiging van onze overwinning. De bijeenkomst, welke werd opgeluisterd door een muziekcorps van de S.S. Ostmark, wend besloten met het Duitschland-lied, het Horst Wessel-lied en het Engelandlied. VEREENIGING „OUD-LEIDEN". Het jaarboekje 1941. Wij ontvingen wederom de zoo zeer ge waardeerde uitgave het jaarboekje 1941 (33ste deel) der Ver. „Oud-Leiden", waarin talrijke, lezenswaardige bijdragen zijn op genomen. Het bevat allereerst het op de onlangs gehouden jaarvergadering door den secre taris den heer A. Bicker Caarten uitge brachte jaarverslag. Voorts de bekende „Korte Kroniek" over het afgeloopen jaar. Een „In Memoriam" wordt gewijd aan de heeren Jan Broeze, H. B. Onderwater, mej. dr. W. C. de Baat, dr. J. C. S. Locher, Lam- bertus Tondri, ds. S. S. Cler en prof. mr. A. S. de Bléeourt. Voorts-treffen wij als interessante bij dragen aan: „De bouw van het St. Cecilia Gasthuis in de Camp" te Leiden", door ir. Hugo van Oerle „Over eene Kapel bij het Huis te Warmond" door den heer Bijleveld, „De graf borden de Bije na anderhalve eeuw weer terug in do Pieterskerk" door hiej. F. A. Ie Poole, „De Ouden-Hof te Oegstgeest" door den heer W. C. Braat „Over een oud recept" door den heer T. Pot- jewijd, „Het Salvatorhofje 16391939" van de hand van mr. A'. J. Sormani. De heer J. J. Moerman brengt „Een Rot- terdamsche kroniek oyp.r. het. ontzet van Leiden"', de heer H. J. Jessie levert een bij drage over „De Ned. Herv. Kerk te Koude kerk", de heer J. van dé Ruit schrijft over „Schoolwetten te Zoeterwoude (1807)", de heer W. van Rhijn bespreekt „Het vroegere win dmolenbed rijf van den korenmolen „De Valk", de heer L. J. Ruys schrijft over „In den strijd tegen het vuil", ir. A. F. de Graaff over „Rondom de Kerk te Lisse", heer R. van Luttervelt bespreekt „Een Leidsche Lustrumviering vóór ruim hon derd jaar (1835)", de heer E. Pelinck „Een inventaris en-een portret van Jan Jansz. Orlers", de heer E, J. Koppeschaar levert „Een brief van P. v. Amerom, student te Leiden over de ramp aldaar op 1211807 de heer v. Eek schrijft over „Jan van der Heyden te Leiden", de heer Eldert van Elk over „De legende van Paardenburgh bij Zwammerdam" en de heer A. Bicker Caar ten levert het 9e vervolg op de bespreking der Leidsche monumenten. Gelijk men ziet: als ieder jaar een schat van historische bijzonderheden, waaraan niet alleen de leden der Ver. „Oud-Lelden" hun vreugde zullen beleven. De welverzorgde uitgave van de firma P. J. Mulder en Zn. strekt deze bekende en nuttige vereeniging tot eer en zal onge twijfeld in menige boekenkast haar plaats- Je krijgen! NIEUW/ Leidsche Schouwbura. ZESDE ABONNEMENTSVOORSTELLING. Centraal Tooneel. „Held tegen wil en dank" Foto archief L. D Z&' -S E VJRS» Ki2 j^E Sf BDBHuB t Cor Ruys met Elly van Stekelenburg. Wederom viel het talrijke publiek, dat gisteren den schouwburg vulde, duidelijk in twee kampen te verdeelen: een. dat het stuk te leeg en te oppervlakkig vond om trots een goede vertolking te kunnen ge nieten en een. dat trots de voosheid van het gegeven zich toch amuseerde door het spel van Cor Ruys Leeg is dit stuk van Sergio Pugliese on betwistbaar en ook de wijze, waarop Cor Ruys het heeft bewerkt voor het Neder- landsch Tooneel d.w.z. met allerlei in- gelaschte moppen en bon-mots, die kennelijk zijn merk dragen kan het niet op hooger peil brengen Het gegeven is al heel sim pel. Een boekhouder, die zijn heele leven heeft ingedeeld langs lijnen van de boek houding, wordt op eens zonder zelf iets te weten van het geval, gebombardeerd tot held. Redde hij niet een markiezin door van een 12 m. hooge rots in de woedende zee te springen? De werkelijke redder heeft zich achter het boekhoudertje verscholen, wiens adres hij eenvoudig uit een telefoon boek pikte.... Dit held-zijn brengt den boekhouder echter gewin over de gansche linie: hij behoudt zijn baan, die hij anders verloren zou-hebben, hij verwerft de liefde van zijn vrouw, die op het punt stond hem te verlaten en ten slotte krijgt hij de erfe nis van zijn oom, die juist per testament hem had onterfd Maar de innerlijke rust verwerft hij pas, als hij, na zijn vrouw werkelijk uit het water te hebben gehaald, haar alles opbiecht I Zonder Cor Ruys' vertolking zou dit blij spel ongetwijfeld gevallen zijn ais een bak steen; zijn creatie, sappig en vol van die kleine maniertjes, die hij zoo pittig weet te vinden, redt althans, wat er te redden is. Het is zijn spel, dat de middag niet ge heel verloren doet gaan. Tot overmaat van ramp speelt men het blijspel op enkele 'plaatsen teveel naar de klucht, men denke b.v. aan hst slot van het tweede bedrijf, dat wel alle perken te tuiten gaat. Naast Cor Ruys mogen nog genoemd Matthieu van Eysden als de werkelijke redder, Adrienne Canivez als zijn helpster en voorts Peronne Hosang en Elly van Stekelenburg als zuster en vrouw van den held tegen wil en dank. Een bepaald geslaagde middag kunnen wij de zesde abonnementsvoorstelling echter niet noemen, ook al aanvaarden wij het standpunt, dat in deze tijden gelegenheid Weden tot lachen aanbevelenswaardig ls. 25 JAAR KOSTER DER PIETERSKERK. De heer W. K. L. Rameau. Een bij zeer velen bekend stadgenoot, de heer W. K. L. Rameau, mocht Zaterdag den dag herdenken, dat hij vóór vijf-en- twlntlg jaar werd aangesteld als koster van Leidens hoofdkerk, de Pieterskerk. Zeer velen hebben dien dag de gelegen heid aangegrepen om den heer Rameau en ook diens echtgenoote, die hem al die jaren trouw Ier zijde heeft gestaan, hartelijk te huldigen. In de consistorie der Pieterskerk, waar een twintigtal bloemstukken en enkele fruitmanden blijk gaven van de groote waardeering, die men het echtpaar Rameau van vele zijden toedraagt, was daartoe een samenkomst belegd, waarin verscheidene personen het woord hebben geroerd. De heer P. J. Mulder, voorzitter van de Gemeente-commissie, heeft als eerste spre ker het veelomvattende werk van den heer Rameau gememoreerd. Spr. herinnerde daarbij o.m. aan de verschillende bijzon dere kerkdiensten, waarbij van 'sheerer. Rameau's diensten werd gebruik gemaakt. Met groote trouw en toewijding heeft de heer Rameau zich steeds aan zijn taak ge geven. Het wist daarbij kalm en rustig zijn gang te gaan, hoe druk de diensten soms bezocht mochten zijn, verloor hij nooit zijn zelfbeheersching. Namens de Gemeente-commissie, die ook een bloemstuk deed bezorgen, bcod de heer Mulder den heer Rameau een enveloppe met inhcud aan. Achtereenvolgens voerden nog het woord dr. J Riemens namens den kerkeraad, ds. D. Kuilman namens het ministerie van predikanten, de heer M. Brinks namens het college van notabelen en de diakonie- collectanten; J. F. de Heer, voorzitter van de Hoofdcommissie voor eeredlenst; De Geus voor het Vrijw. Corps; Pont namens de kerkcollectanten; L. Mens als organist en A. G. Mazurel namens het kantoorper soneel, den technischen dienst en de kos ters der andere kerken. Onder de velen, die hierna gebruik maakten van de gelegenheid het echtpaar Rameau geluk te wenscthen, merkten wij o.m. op de predikanten ds. M. Ottevanger, ds. J. de Wit, dr. G. J. Streeder, ds. H. C. Touw, ds. J. C. Apeldoorn, dr. W. D. van Wijngaarden, voorzitter van het college van ouderlingen, dr. G. Brouwer, voorzitter van het college van diakenen en mr. P. E. Briët. Aan het einde van deze huldigingssamen komst heeft de heer Rameau dank ge zegd voor al hetgeen men hem en zijn vrouw op dezen dag had aangeboden. Spr. zeide nog, dat het vooral willen prof. Eek hof. prof. Plcoy, ds. .Toh W. Groot Enze- rlmk en de heer J. B. Meijnen en prof. H. M. van Nes zijn geweest, die een stempel cp zijn werk en leven hebben gezet. HUISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL (RAPENBURG 23). Jaarverslag over 1940. Aan het ln de ledenvergadering ultge- brachte jaarverslag over het jaar 1940 der Vereeniging „Vakschool voor Meisjes voor Lelden en Omstreken" ontleenen wij het volgende: In ons vorig jaarverslag spraken wij de hoop uit ons nieuwe schoolgebouw in den loop van 1940 te kunnen betrekken. Helaas ls deze wensch niet ln "vervulling gegaan. Het gebouw, waarin onze school tijdelijk gevestigd was het voormalig gymnasium aan de Doezastraat moest eerst gedeelte lijk en later geheel voor militaire doeleinden worden afgestaan. Nadat eenige maanden de lessen gegeven werden ln een woonhuis aan de Heerengracht, ln eenige lokalen van de R.K. Vakschool en ln de Kweekschool voor Voorbereidend Onderwijs, ls de school vanaf 1 Augustus gevestigd in een woonhuis aan de Breestraat 125 en nog ln eenige lokalen van de R.K. Vakschool. Mevrouw A. van Gilsevan Geldermalsen werd-ais-lid van het bestuur herkozen. De kascommissie bestond uit de leden mevrouw L. Bakhuizen van den BrinkCnoop Koop- mans en mevrouw dr. A. J. M. Krlegervan Vleuten. Aan de school waren verbonden, behalve de directrice, 24 leerkrachten. Eind Juli wer den 144 diploma's en getuigschriften uitge reikt. Onder leiding der leerkrachten werden door de ópleidingsklassen excursies naar fabrieken en musea gemaakt. Gedurende 1940 zijn van wege de commis sie inzake Huishoudelijke Voorlichting, waarin de directrice der school zitting heeft, meerdere naai- en verstelcursussen gegeven, terwijl tevens eenige kookdemonstraties plaats vonden. De school werd gedurende het tijdvak 1 Januari—1 September bezocht door 303 op- lëidlngsleeriingen en 229 cursisten; van 1 September31 December door 2SS oplel- dingsleerlingen en 228 cursisten. Aan de Afdeelingsschool te Alphen a. d. Rijn waren 3 leerkrachten verbonden. Deze school werd bezocht door gemiddeld 51 op leidingsleerlingen en gemiddeld 34 cursisten. Aan het eind van den dagcursus werden 25 getuigschriften uitgereikt. AANGEHOUDEN. De politie alhier heeft twee minderjarige zusjes uit Alphen aan den Rijn aangehouden die sedert Woensdag j.l. werden vermist en Zaterdag hier ter stede zijn aangetroffen. Voorts is aangehouden de 44-jarige F. J. T., verdacht van diefstal van een Jas. Onze stadgenoot de heer A. Martljn is geslaagd voor het diploma van den Bond van Belastingconsulenten. (Men zie voor verder Stadsnieuws, pagina 4 van het Tweede Blad) TOT 1 JULI A.S. Het Rijksbureau voor de voedselvoor ziening: in oorlogstijd maakt bekend, dat, aangezien ook na 1 Maart een regelmatige vleesch voorziening nood zakelijk is, de verplichte veelevering, welke met ingang van 25 November werd ingesteld, is verlengd en wel tut 1 Juli a.s. NIEUWE BEVOEGDHEDEN VOOR DEN COMMISSARIS. Men deelt ons van Duitsche zijde mede. dat door de verordening 145 van den rijks commissaris van 21 September 1.1. meer dan 100.000 niet^commercieele. vereenigingen en stichtingen zijn bestreken. Voor de eerste maal is daardoor in ons land een overzicht over deze soort vereenigingen en stichtingen verkregen. De zifting en bewerking van het ver kregen materiaal leidde tot de gevolg trekking, dat bij verschillende organi saties en stichtingen in het belang van het Nederlandsche volk een schoonmaak noodig is. In het vandaag te verschijnen verordeningenblad is daarom een ver ordening van den rijkscommissaris op genomen krachtens welke een nieuwe ordening op het gebied van de niet- commercieele vereenigingen en stichtin gen zal worden getroffen. Met de uit voering van deze taak is de commissa ris voor de niet-commercieele vereeni- gin en stichtingen in Nederland, de heer Müller-Lehning belast. WEER EEN BEREDEN BRIGADE BIJ DE HAAGSCHE POLITIE. Op het plein achter het Huis ten Bosch te Den Haag is vanmorgen, met een een voudige plechtigheid, de bereden brigade van de Haagsche politie weder in dienst gesteld. Zooals bekend werd deze in Aug. 1936 afgeschaft uit bezuinigingsoverwegin gen, waarna de politieruiters slechts de beschikkin- kodden ov^r ^es huurpaarden, afkomstig uit den stal Hiemstra. Thans dijn wederom 24 paarden het eigendom van de politie, en is een brigade ingesteld onder den inspecteur van politie eerste klas mr. J. J. van den Berg, bestaan de uit een adjudant, twee brigadiers en 24 manschappen. De brigade vond huisvesting in een der stallen van het Huis ten Bosch. Naar wij vernemen ia er binnenkort een verordening te verwachten, waarbij voor alle inwoners van het bezette Nederlandsche gebied, ongeacht hun nationaliteit, een ver plichting tot het doen van burgerlijke dienstverichtingen wordt ingevoerd. AANBESTEDING. Gedeputeerde Staten der provincje Zuid- Holland hebben aanbesteed het aanleggen van een gedeelte van den provincialen weg Rijnbrug—Nieuwveen (wegvak Ter Aar— Nieuwveen), bestaande in het verbouwen van de voormalige spoorbaan, het aan brengen van een bestrating van klinker keien en het gedeeltelijk vernieuwen van 2 bestaande bruggen, benevens het ver richten van bijbehoorende en bijkomende werken in de gemeenten Ter Aar en Nieuw veen. Laagste inschrijver was: Fa. Teun, San ders en Snepvanger te Delft en Rijswijk, voor f. 44.486. De Voelkischer Beobachter schrijft, dat het binnenrukken van Duitsche troepen in Bulgarije in overeenstemming is met den zin van het driemogendhedenverdrag, waar toe Bulgarije is toegetreden. Dit verdrag immers heeft niet in de laatste plaats ten doel, teg^n de Britsche plannen tot uitbrei ding van den oorlog op te treden overal, waar Engeland nieuwe oorlogstooneelen wil scheppen. Dit was het geval in Roemenië en hetzelfde geldt nu voor Bulgarije. Alle twij fel, of Engeland den fakkel van den oorlog op den Balkan trachtte*te ontsteken, is weggenomen door een verklaring, welke de Engelsche gezant te Sofia tegenover Engel sche en Amerikaansche persvertegenwoor digers heeft afgelegd, waarin hij zeide, dat de Engelsche luchtmacht de Bulgaarsche verbindingslijn zou bómbardeeren, indien Bulgarije zich aan de zijde der spilmogend- heden zou scharen. Deze verklaring, aldus het blad, loopt evenwijdig met de waar schuwing, welke Churchill in zijn laatste rede in het Lagerhuis tot Bulgarije richtte. In dezen oorlog is echter nog steeds bewe zen, dat de spilmogendheden op bliksem snelle wijze de Engelsche plannen tot uit breiding van den oorlog voor weten te zijn. Wij plegen niet af te wachten, tot de En gelsche fakkel is aangestoken, wij slaan dien Churchill tevoren uit de hand. De Duitsche flanken blijven beschermd, hetzij in het Noorden, hetzij in het Zuiden. (D.N.B.) STORMEN IN AMERIKA. Bijna geheel Noord-Amerika is door zware stormen en sneeuwjachten geteis terd. Op sommige plaatsen heeft de storm een buitengewone kracht gekregen. In den midden Atlantischen sector zijn minstens 15 personen door het noodweer om hec leven gekomen. 2—1

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2