Bulgarije's toetreden tot Drie-mogendheden-pact RENNIE LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Maandag 3 Maarl 194) Leipziger Messe geopend Derde Bouwplan der Woningbouw vereniging „Spinoza" te Rijnsburg Plechtigheid te Weenen Rede van von Ribbentrop De tekst van het protocol V Verklaring van Filof Rede dr. Goebbels Eerste Steenlegging door burgemeester Höweler Onze telefoonnummers: Directie en Administratie25041 Redactie No. 21507 Jubileum van den heer A. v. d. Eykel Zooals Zaterdag nog in een deel onzer oplaag vermeld, is Bulgarije toegetreden tot het Drie-mogendheden-pact. De plechtig heid vond plaats in kasteel Belvedère te Weenen. De Duitsche rijksminister van Buitenland- sche Zaken Von Ribbentrop ontving na el kander op het met bloemen versierde perron voor het kasteel de uitgeneodigde ve.tegen- woordlgers van de in het driemogendheden- pact verbonden landen en begeleidde hen naar de gele zaal voor de offiheele plechtig heid. Daar stond de Duitsche en de buiten- lancische pers opgesteld. De rijksminister van buitenlandsche za ken begroette met een korte toespraak de ministers, ambassadeurs en gezanten dei- verbonden mogendheden en deelde mede. dat de Koninklijke Bulgaarsche regeering den wensch had uitgesproken om toe te treden tot het driemogenhedenpact. Voor de vierde maal. zoo zeide de rijksminister van buitenlandsche zaken, zijn wij bijeengeko men om met een plechtigheid de toetreding te voltrekken van een nieuwen staat tot het driemogendhedenverdrag en ik verheug mij zeer in het bijzonder, dat het ditmaal het koninkrijk Bulgarije is, dat naar den geest reeds altijd naast ons stond en dat thans het besluit genomen heeft zich ook aan te sluiten bij ons pact. Voortgaande zeide de rijksminister, dat de regeeringen der In het driemogendhedenverdrag vereenigde staten overeengekomen zijn te voldoen aan den wensch van de Bulgaarsche regeering. In aansluiting hierop werd het protocol over de toetreding van Bulgarije tot het driemogendhedenverdrag voorgelezen. De rijksminister van buitenlandsche zaken Von Ribbentrop, besloot de plechtigheid in de Belvedère met de volgende toespraak: „Als gevolmachtigde van de rijksregeering en uit naam van de gevolmachtigde ver tegenwoordigers van Italië en Japan en van de bij hen aangesloten landen Hongarije, Roemenië en Slowakije, verwelkom ik het bevriende Bulgarije als nieuwen deelgenoot in het driemogendhedenpact. Den koninklij ken Bulgaarschen minister-president wen- schen wij zeer hartelijk geluk met het vol brengen van deze voor zijn land zoo belang rijke handeling. Toen na het uitbreken van den oorlog, welke door de oorlogsverklaring van Engeland en Frankrijk op 3 September 1939 aan Duitschland werd opgedrongen, de rijksregeering de Italiaansche regeering en de Japansche regeering in September van het vorige jaar tot het aangaan van het driemogenhedenpact besloten, was de be weegreden voor him optreden duidelijk en ondubbelzinnig. Zij wilden door aaneenslui ting van de door deze staten vertegenwoor digde machten, elke poging van Engeland om andere landen voor zijn oorlogswagen te spannen, verijdelen en door concentreering van alle politieke, militaire en economische krachten der drie groote mogendheden, Engeland tot inkeer brengen en tot den vrede nopen. Van het begin af aan lag het in het voor nemen van Duitschland en zijn bondgenoo ten om het anderen landen, die hetzelfde doel beoogden, mogelijk te maken tot het driemogenhedenpact toe te treden. Bulgarije is thans de vierde staat die zich bij de drie groote mogenheden heeft aangesloten. En ik zou hier uiting willen geven aan de overtuiging, dat het niet de laatste zal zijn, die tot ons komt. In tegendeel, ik ben er zeker van, dat naarmate men meer zal inzien welke de ware politieke doeleinden zijn van de bondgenooten en van de daarachter- staande macht om die doeleinden te verwezenlijken, steeds meer staten zich met ons solidair zullen verklaren. Immers, de doelstelling van de politiek der landen van het driemogendhedenpact was en is altijd hetzelfde gebleven. Zij luidt: ver wezenlijking en waarborging van het levens recht harer volkeren in de hun van nature toegemeten, dw.z. met hun volkskracht overeenkomende gebieden, tegen over de mogendheden, die zelf in overvloed van ge bied leven, maar te onvruchtbaar en onbe kwaam zijn daarvan tenvolle gebruik te maken en desondanks zulks aan de jonge volkeren misgunnen. De macht, welke thans evenwel achter de levenseischen van de jonge volkeren staat, is geweldig. Na de roemvolle jaren 19391940 bevin den zich in de machtssfeer van de in het driemogendhedenpact aaneengesloten vol keren en van hen die nog tot ons zullen komen, honderden millioenen menschen. Het werk van al deze menschen dient thans reeds het eene doel: de definitieve overwin ning van de zaak der bondgenooten. In Europa bemerken al deze menschen dat zij tegenover het vroegere onzekere bestaan in een conglomeraat van Europeesche landen, die elkaar eeuwig bestreden en van de ge nade van Engeland afhankelijk waren, thans in een krachtig centrum, dat van Engeland onafhankelijk gemaakt is en door de spil beschermd wordt veilig zullen kun nen leven. Al deze menschen weten echter ook of zij vermoeden het althans nu reeds, dat' zij in de komende groote bloeiperiode van Europa hun staatkundig en volksch eigen leven volkomen vrij kunnen ontwik kelen en tot een wellicht ongekende hoogte kunnen opvoeren. Tegen deze komende, even onafwendbare als gelukkige ontwikkeling in Europa en Oost-Azië keert zich thans Engeland, dat dezen oorlog lichtvaardig ontketend heeft en thans zijn eigen catastrophe ziet aan komen, in een laatste wanhopige inspan ning Maar zijn kracht is niet meer voldoen de In werkelijkheid is zijn kracht al gebro ken. Wanhopig klopt men bij vreemde vol keren om hulp aan. maar ook deze hulp, wanneer zij werkelijk zou geboden kunnen worden, komt te laat en zou niets meer ver anderen aan den gang van het noodlot. Wanhopig neemt Engeland steeds weer nieuwe leugens te baat om de wereld zijn werkelijke positie te verbloemen en om het kanslooze van zijn strijd te verbergen achter een sluier van beloften of dreigementen, van leugens of verdraaiingen. Het protocol betreffende de toetreding van Bulgarije tot het driemogendhedenpact heeft den volgenden tekst: „De regeering van Duitsch land, Italië en Japan eenerzijds en de regeering van Bulgarije anderzijds stellen door haar ondergeteekende gevolmach tigden het volgende vast: Artikel 1. Bulgarije treedt toe tot het op 27 September 1940 in Berlijn onderteekende drlemogendhe- denpact tusschen Duitschland, Italië en Japan. Artikel 2. In zooverre de in artikel 4 van net driemogöndhedenpact vastgestelde gemeenschappe lijke technische commissies kwesties behandelen, welke de belangen van Bulgarije betref fen, zullen ook vertegenwoordi gers van Bulgarije aan de be raadslagingen van de commis sies deelnemen. Artikel 3. De tekst van het driemogend hedenpact is aan dit protocol als supplement toegevoegd. Het onderhavige protocol is in de Duitsche, Italiaansche, Japansche en Bulgaarsche taal opgesteld, waarbij elke tekst voor oorspronkelijk geldt. Het treedt op den dag der onderteekening in werking.'' Het jaar 1941 zal dezen sluier van En- gelsche propaganda definitief kapot scheuren. Met het komende voorjaar zullen op de plaats van Engelsche leu gens weer Duitsche feiten komen. De legers van de spil zijn opgerukt en staan klaar voor den sprong om Engeland overal aan te pakken en te verslaan, waar het zich vertoont. Aan het einde van deze laatste worsteling echter staat de overwinning van alle jonge volkeren en de definitieve bescherming van hun positie en hun levensgebied in de wereld. De thans hier vertegenwoordigde andere staten staan op wacht en zijn bereid ook hun bijdragen te leveren vóór de definitieve overwinning van onze gemeenschappelijke zaak. Wij vertegenwoordigen de sterkste machtspositie, die ooit ter aarde bestaan heeft. De nieuwe wereldorde, welke zij tot stand zal brengen, zal een rechtvaardig en permanent karakter dragen. In den strijd van de jeugd tegen den ouderdom zal en moet de jeugd overwinnen en haar defini tieve vrijheid bevechten. Het politieke fun dament, waarop deze vrijheid bevochten wordt, en haar symbool, zal evenwel voor alle tijden het driemogendhedenpact zijn". DIGESTIF PASTILLES dezelfde oude vermaarde van altijd. Onder voortd. contr. v. tcheik -opolh G.J.Logger Geeft nnmidtfellljk ver" zachting bi) bet neelgit. zuurbrandenindemaag. r'-v. fe- KGI 1.27 en 0.41, bij alie Apoth. en Dreg. 7915 (Ingez. Med.) Daarop heeft de Bulgaarsche premier, dr. Filof, namens de Bulgaarsche regeering de volgende verklaring afgelegd: „De wensch van het Bulgaarsche volk om in vrede en goede betrekkingen met zijn naburen te leven heeft voortdurend de Bul gaarsche buitenlandsche politiek geleid. Het Bulgaarsche volk heeft uit naam van deze politiek de gevolgen van den wereldoorlog, welke aan de zware vredesvoorwaarden ver bonden waren, met geduld gedragen. Het heeft echter steeds de hoop gekoesterd, dat het aan het land begane onrecht door vreedzame middelen weer goed gemaakt kan worden. Dit geloof heeft zich het vorige jaar gerechtvaardigd door de tusschen Bul garije en Roemenië gesloten overeenkomst betreffende de kwestie der Dobroedsja. Dit dankt Bulgarije aan de spilmogendheden, aan haar groote leiders Adolf Hitler en Benito Mussolini, die het initiatief genomen hebben om deze kwestie op te lossen en die het herstel van de oude vriendschap tus schen Bulgaren en Roemenen mogelijk ge maakt hebben. De spilmogendheden hebben zich daarmede niet alleen den innigen dank van het Bulgaarsche volk verworven, doch ook hun vastberadenheid bewezen, doordat zij een nieuw tijdperk van goede verstand houding en samenwerking tusschen de volkeren geopend hebben. Uitgaande van dit groote historische feit ziet Bulgarije in het tusschen Duitschland, Italië en Japan ge sloten pact een instrument van deze politiek, welke ten doel heeft den volkeren de moge lijkheid te geven zich rustig te ontwikkelen, hun welstand te versterken en een recht vaardigen en blij venden vrede te waarbor gen. Bulgarije treedt tot het driemogend hedenpact toe, bezield met den wensch ook zijnerzijds, zooveel het mogelijk is, er toe mede te werken om dit hooge doel te bereiken. Het blijft daarbij trouw aan de vriendschapsverdragen, welke het met zijn naburen gesloten heeft en is vast besloten de traditioneele betrekkin gen van vriendschap met de Sovjet-Unie voort te zetten en verder te ontwikkelen. Als getrouwe deelgenoot in het drie mogendhedenpact hoopt Bulgarije zijn deel er toe bij te dragen, dat een bliji- vende vredecen een meer rechtvaardige nieuwe ordening gewaarborgd mogen worden. NOENMAAL DOOR DEN FÜHRER AANGEBODEN. De Führer bood een noenmaal aan. Deze kwam tegen' des middags half drie in het slot aan, waar hij door rijksminster Von Ribbentrop en den gouwleider en rijksstad houder Baldur von Schirach, ontvangen werd. De Führer begroette daarop de ver tegenwoordigers der buitenlandsche mo gendheden. Aan het noenmaal namen alle personen deel, die tevoren aanwezig waren geweest bij de onderteekening. Officieel wordt later gemeld, dat de Führer in tegenwoordigheid van den rijks minister van buitenlandsche zaken, Von Ter gelegenheid van de opening van de Leipziger voorjaarsmesse, die gisteren plaats vond, hield de Rijksminister van Propaganda, dr. Goebbels, een groote rede, waarin hij de nieuwe ordening van Europa, waarnaar de As-mogendheden streven, op economisch en sociaal gebied schetste. De minister legde er den nadruk op, dat het bij den tegenwoordigen strijd voor het Duitsche volk om een strijd van het be staan In den waarsten zin van het woord gaat. Hij wees er op, dat het conflict, dat in September 1939 uitbrak, bij goeden wil van de zijde van Engeland en Frankrijk zonder al te groote moeilijkheid voorko men had kunnen worden. De eerzucht van den wereldbekeerenden zendeling is Duitschland bij de vorming van de poli tieke en economische nieuwe ordening van Europa volkomen vreemd, verklaarde dr. Goebbels. Het gaat Duitschland alleen om het leven van zijn volk. Door deze houding vond het ook het meest reëele uitgangspunt voor een her vorming van de economische betrekkingen tusschen de volken. Wij Duitschers, zon verklaarde dr. Goebbels, doen niet aan autarkie om der wille van de autarkie. Wij zijn te allen tijde en gaarne bereid; eco nomische betrekkingen met elk land aan te knoopen, dat het met ons op basis „geven en nemen" eens wil zijn. Duitschland wil leven, maar ook laten leven. Bedrijfsleven op volle toeren. De Duitsche oorlogseconomie toont dui delijk, hoe het nieuwe Duitsche procédé werkt, zoo verklaarde dr. Goebbels verder. Ook in het tweede oorlogsjaar werkt het Duitsche bedrijfsleven op volle toeren. De Duitsche oorlogsproductie is tegen elke komende gebeurtenis volkomen opgewassen en de Leipziger voorjaarsmesse levert het bewijs, dat de Duitsche exportindustrie zelfs met ontelbare wenschen van de met Duitschland economische betrekkingen on derhoudende landen rekening kan houden. Aan de komende militaire operaties, zoo verklaarde de minister, moet het voorbe houden blijven, definitief den weg te ope nen naar de nieuwe ordening, ook van de economische betrekkingen van de volken onderling. De Führer zal ook nog de laat ste resten van aan Europa vijandige mach ten ter neer slaan en daarmede het Duit sche volk en de wereld den vurig verlang den vrede brengen. Aan de feestelijke opening in het be roemde Leipziger Gewandhaus namen tal rijke leidende persoonlijkheden uit het Duitsche openbare en bedrijfsleven deel. Verder waren vertegenwoordigers van meer dan 20 landen, onder wie de Joegoslavische minister van Handel, dr. Andres, en de Slowaaksche minister van Economische Zaken, Madricky, bij de opening aanwezig. Telegram van Hitier en Goering. De Führer heeft ter gelegenheid van de opening van de Leipziger voorjaarsmesse aan het bestuur van de Messe het volgende telegram gezonden: „De heden geopende voorjaarsmesse 1941 wensch ik toe, dat zij, evenals de Reichs- messe van het vorige jaar, aan het bui tenland onze economische sterkte toonen en de goederenuitwisseling van alle aan haar deelnemende landen dienen en zoo onzen buitenlandschen handel ook tijdens den oorlog bevorderen moge". „De voorjaarsmesse te Leipzig toont de wereld, dat alle verwachtingen van Groot- Brittannië omtrent het succes van zijn blokkade schipbreuk lijden op de bekwaam heden en den ijver van het Duitsche volk", zoo verklaarde de leider van het Duitsche vierjarenplan, rijksmaarschalk Goering, in een telegram. .,Ook in den oorlog", aldus verklaarde Goering verder, „kan de Messe haar plaats als l-.c-t grootste handelscen trum van Europa handhaven en volgens haar traditie de bevordering van den inter nationalen goederenruil dienen". Foto v. Vliet, Leiden. Burgemeester mr. P. N. Höweler verricht de eerste steenlegging voor het derde bouw plan der Woningbouwver. „Spinoza" te Rijtnsburg. Het was Zaterdag voor de Wonlngbouw- Vereeniging „Spinoza" te Rijnsburg een bij zondere dag. 's Middags had de eerste steenlegging plaats van het 3e bouwplan. De heer R. Zaadbergen sprak een wel komstwoord tot de talrijke aanwezige ge- noodigden. Hij sprak er om. zijn blijdschap over uit, dat thans tot de eerste steenleg ging kon worden ovengegaan en dat dit zou geschieden door den burgemeester, het geen wees op de goede verstandhouding tusschen het gemeentebestuur en de bouw- vereeniging. Met weemoed werd de over leden voorzitter, wijlen dr. Rijkmans her dacht, die zooveel gedaan heeft aan de voorbereiding vaar dit bouwplan. De burgemeester, mr. P. N. Höweler, sprak er dan namens het gemeentebestuur zijn vreugde over uit, dat de gemeente weer een complex woningen rij-ker zal worden, hetgeen bij een nijpend woninggebrek te Rijnsburg een groote verbetering mag liee- ten. Op uitnoodiging van den voorzitter, dr. Leerink, ging daarop de burgemeester over tot de eerste steenlegging. Vervolgens verzamelden allen zich in Café Centraal, waar de burgemeester, me de namens zijn echtgenoote, de Vereeni- ging een bloemstuk aanbood. De heer Zandbergen gaf een overzicht van alles, wat aan de steenlegging was voorafgegaan. Hij deelde mede, dat reeds een groot aantal gegadigden voor een wo ning stond ingeschreven, ja, dat zelfs aan het bestuur z.g. „sleutelgeld" werd aange boden, om de voorkeur te verkrijgen. Hij zegde dan ook toe en de burge meester had daar ook reeds op gewezen dat, gezien de bestaande woningnood een 4e bouwplan niet achterwege zou kunnen blijven. Al is het werk aan het 3e plan door de weersgesteldheid eenlge weken stilgelegd, het benoodigde materiaal is boven aller verwachting verkregen, zoodat met spoed de houw kan worden vonrtgezet. Weth. C. S. v. d. Vijver prees den gezon den financieelen toestand van dè Vereenl- ging en het accurate beheer van het be stuur. Van huurachterstand was bij „Spi noza" geen sprake en de verplichtingen aan de gemeente werden correct nageko men. Spr. hoopte, dat dit in de toekomst zoo zal blijven. Achtereenvolgens spraken dan: de heer Oostveen, namens de Federatie van Wo ningbouwverenigingen en de Nationale Woningraad, de voorzitter van Tuinstad- wijk te Leiden; de heer Gerritsen namens de W.B. „Ons Belang" te Leiden; de heer Wassenaar namens de W.B. „Eensgezind heid" te Leiden; de heer Breedijk namens den Raad van Commissarissen van „Spi noza"; de heer Alb. Pauw, namens de Buurtvereeniging „Eensgezindheid." te Rijnsburg; de heer C. de Mongé, admini strateur van „Spinoza", de heer Van der Heyden, architect der Vereeniging en de heer Visser, namens de aannemersfirma „de Kruisbalk". Zij allen brachten hun gelukwenschen aan de Vereeniging over en spoorden aan steeds nieuwe plannen te ontwerpen tot verbetering van de Volkshuisvesting in Rijnsburg. De heer R. Zandbergen verzekerde, dat dit laatste zeker het geval zal zijn; hij deelde tevens mede, dat nog op hoogere goedkeuring werd gewacht, om over te gaan tot het stichten van een Bestuurs- huis. Daarna dankte hij allen, o.a. den op richter, die medewerkte aan den bouw. Onder het aanbieden van ververschingen bleef men nog geruimen tijd bijeen. Ribbentrop, den te Weenen vertoevenden Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano ontvangen heeft en met hem een langdurig hartelijk onderhoud ge had heeft. De Duitsche en Italiaansche pers begroet Bulgarije's toetreden natuurlijk met warmte. Zoo zegt Diplo o.a., dat alleen volledige on bekendheid met den waren toestand in Zuidoost-Europa en op den Balkan verkla ren kan, dat de Britsche politiek zoo verrast kon worden als door de toetreding van Bul garije tot het drielandenpact. De toetredin gen tot het pact werpen een scherp licht op het unieke van de totalitaire staatkunde, het vermogen om militaire pauzen voor di plomatieke overwinningen te gebruiken. In Weenen is bevestigd dat Duitschers en Bul garen, ook in de toekomst, naast elkaar met i de verbonden mogendheden van het drie landenpact willen optrekken. HET STANDPUNT VAN ZUID-SLAVIË. Het D.N.B. meldt uit Belgrado: In leidende kringen van de Zuid-Slavische hoofdstad beoordeelt men de toetreding van Bulgarije tot'het drie-mogenheden-pact met volmaakte kalmte. Bijzonder gunstig, ver klaart men, is de verklaring van minister president Filof opgenomen, dat de betrek kingen van Bulgarije met zijn nabuurstaten in denzelfden vriendschappelijken geest worden voortgezet. In politieke kringen te Agram verklaart men, dat men in de toetreding van Bulgarije tot het drie-mogendheden-pact de normale ontwikkeling ziet. In politieke kringen der Kroatische hoofd stad is sterk de aandacht getrokken door een uitlating yan den chef van de econo mische afdeeling van het Engelsche consu laat-generaal te Agram, Evans, volgens wien de dagen der Engelschen in Zuid-Slavië ge-' teld zijn. O Tusschen Führer en koning Boris zijn hartelijke telegrammen gewisseld evenals tusschen diverse ministers der landen, die aangesloten zijn bij het Drie-mogendheden- pact. (2 lijnen) ALS CHEF BIJ DE N.V. v. d. VIJVER TE RIJNSBURG. Foto-archief L. D. Den heer Anth. v. d. Eykel. Zaterdag herdacht de heer Antli. v. d. Eykel den dag, dat hij 25 jaar geleden als fabriekschef in dienst trad bij de N.V. v.d. Vijver's Conservenfabrieken te Rijnsburg. In het nieuwe kantoorgebouw werd de ju bilaris met zijn echtgenoote ontvangen, in aanwezigheid van het voltallige personeel. Allereerst werd hij toegesproken door den directeur, den heer C. S. v. d. Vijver, die den heer v. d. Eykel prees om de uitste kende wijze, waarop hij steeds zijn functie aan de fabriek heeft vervuld. Reeds zeer jong werd hij tot chef benoemd, hetgeen er op wees, dat de directie hem volkomen vertrouwde. Dat vertrouwen heeft de heer v. d Eykel nooit beschaamd; steeds is hu i voor allen een voorbeeld van plichtsbe trachting geweest. De heer Van der Vijver bood hem een gouden horloge met inscrip tie en een enveloppe met inhoud aan. volgens voerden het woord, de heer Sioo namens het kantoor- en de heer Jac. Mooy, namens het fabriekspersoneel. uo zij spraken woorden van groote waarde ring tot den jubilaris en bodem hem éeni© prachtige cadeaux aan. Bovendien °n^ de heer Van den Eykel talrijke bloemstu ken van particulieren. Voor de vele wa» deerende woorden en de geschenken brat de heer Van den Eykel allen dank. In zijn woning kwamen vele ingezeten den jubilaris nog gelukwenschen.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 10