LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste m Zaterdag 1 Maart 1941 Een bezoek aan de Berlijnsche Klinieken-wijk KERK- EN SCH00LNIEUWS IFft itWCIJTIKc^^ Een dorado voor de medische wetenschap Jubileum, prof. dr. Hugo Visscher Boeten opgelegd. Von Ribbentrop en Ciano te Weenen Bulgarije treedt toe tol driemogendhedenpact. BEURSO VERZICHT Onze Berlijnsche correspondent schrijft ons: „In deze buurt ruikt het sterk naar kar- bol", hoorden we een Berlijnsch Fraulein van ondefinieerbaren leeftijd zeggen en ze doelde daarmee op de stratenbuurt tus- schen de Friedrichstrasse en de Charité, een der grootste ziekenhuis-complexen van Berlijn. Dat was natuurlijk schromelijk overdreven, want al loopt men hier bij wijze van spreken van den vroegen och tend tot den laten avond haast niets an ders dan geneesheeren. medische studen ten, pleegzusters en patiënten tegen het lijf te ruiken valt er niet meer en niet minder dan in alle andere buurten der stad. Maar te zien is er heel wat, althans voor hem, die zijn oogen niet in zijn vest zak draagt. Vooral in de Charité-wijk kan men interessante ontdekkingen doen. Wie te Berlijn wist bijvoorbeeld tot op den hul digen dag, dat er in de Rijkshoofdstad een poort bestaat, die door doodgewone bur gers bewoond wordt? Wij bedoelen niet de poorthuisjes op den Leipziger Platz en bij de Brandenburger Poort, maar de zooge naamde „Neue Tor" in de Friedrich-Wil- helmstadt. Postaal behooren deze poortbe woners tot de Robert-Koch-Platz en toen we dit hadden vastgesteld, wisten we te vens. dat een machinemeester, een rijks beambte en een electro-technicus de be woners zijn. Bovendien is er nog een auto garage ondergebracht, maar die heeft het. onder de huidige omstandigheden natuur lijk niet erg druk Deze menschen zou den ze het zelf wel weten? genieten het voorrecht een bouwwerk van den vermaar den Berlijnschen architect Schinkel tot ,vonir°r te hebbpn want van hem is de Neue Tor i" de FrJedrich Wilhehnstadt af komstig Dit haksteenwerk dateert uit Sohinkel's latere periode en herinnert in zijn vorm sterk aan de Schinkelsche bouw- academie aan den rand van dp Werdersche Werkt,, Gereed kwam dit, stukie archit.ec- fimr in het jaar 1836. dus een 105 jaar ge leden. zijn nao.m kreeg het in September van hetzelfde iaar. Oorspronkelijk stond deze poort, on het, terrein der Charité en uit aanteekeningen van Schinkel's tijdgenooten valt. af te lei den. dat ze haar oorsnrordrPliiker) vorm vniwel behoeden heeft: ..Beide sierlijke Gebouwtjes. elk met een breedte voor drip •oncers 7jin gebrande steenen uit de f'Mek var» Feilner opgetrokken, in ond- P'iitschen stijl bewerict en bieden naar drie pen vriendelijker» aanblik." Feeft men zich van dit origineele stads- bHd weer afgewend, dan staat men tegen •vii en dapjr met be'dp voeten midd.en in de ptP^jfiipen, DP Robert F"OP>>-VMntz is I vpVp] aan dp apnopskuprjp rpwud-^ier ziet nop bet statip-p Kaiser Rriedricb-Hans voor I vegere - rnpdisp/he - opleiding, de Hoogp- ."fbnoi-Anotheek en danliet stand by vpr> rien verrr»aarden chirurg nrofps- dr. Robert. Kocli. dien we pas dezer dpfen in de Emil Jannings film zagen her- Wen! Het is gewijd aan ..den bpenbrekpn- d°n onderzoeker naar den ziektebaard." pon r>abuizen verderop in de Luisen- sfrpsse 57. wordt men opnieuw aan be™ herinnert; ,.Tn dit huis van 1879 tot 1892 hpt ..Reichsgemndheitsamt". schier» pro- ar Robert Koch, eerehur^pr der stad P^iin. de werktuigen der bpctprlote^che ~etenscbap en ontdekte hij in 1882 de NED. ROODE KRUIS. Vergadering van de afd. Rijnland. In „Het Witte Huis" te Oegstgeest Is gistermiddag de algemeene ledenvergade ring gehouden van de af deeling „Rijnland'' van het Nederl. Roode Kruis. Na een welkomstwoord herinnerde de voorzitter prof. dr. G. O. E. Lignac aan het vele werk in het afgeloopen jaar door de afdeeling verricht waarvan hij in korte trekken een overzicht gaf. Spr. bepaalde 2ich hierbij in het bijzonder tot de veelbe wogen Mei-dagen, waarin van de doctoren een actief optreden werd geëischt waarvoor hij een warm woord van hulde bracht, in zonderheid tot de doctoren Bots en Walen kamp. Vervolgens herdacht spr. met eenlge gevoelvolle woorden het overlijden van dr. Rijkmans die in de afdeeling een groot werkzaam aandeel heeft gehad. De notulen van de vorige vergadering, gelezen door den secretaris, den heer J. de Visser werden onveranderd vastgesteld evenals het jaarverslag over 1940. Volgde rekening en verantwoording van den finan- eieelen toestand, door den heer de Klerk. Ontvangen werd f. 2183,53. Uitgegeven f. 916,70 Batig saldo f. 1226,83. Namens de kascommissie bracht de heer M C. v. d. Burg verslag uit, waarop de voor zitter den penningmeester en de commissie dank betuigde. In de bestuursvacatures: Mevr. Gouver- teur, Mej. Hoogendoorn, de heer de Bruyn en wijlen dr. Rijkmans werden benoemd: {Jevr. Zandbergen-Boelens en de heeren Bankmeyer. de Klerk en v. d. Laan. De begrooting 1941 werd in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f. 1789,34. Naar aanleiding van dit verslag werd op- Bemerkt dat een flinke propaganda-actie yoor uitbreiding van het ledental wensche- 'ijk is. De heer De Klerk deelde hierop mede dat het ledental in deze afdeeling thans Win. 500 bedraagt en zeer zeker voor uit leiding vatbaar. Hij zag gaarne dat een commissie uit het Pestuur in deze een actief werkzaam aan deel nam. De voorzitter achtte het gewenscht dat de doctoren hun cursisten opwekken een krachtige actie te voeren waarmede de ver gadering instemde. De begrooting werd hierop goedgekeurd J°t leden van de kascommissie 1941 werden ■^noemd de heeren Duyverman, de Tombe *n de Bruyn. Als afgevaardigden naar de Vergadering van het Ned. Rpode Kruis ^rden aangewezen de voorzitter prof. dr J^nac en de secretaris de heer de Visser Er zal nog een derde worden aangewezen «a discussie en een geanimeerde rond zag volgde sluiting. tuberkel-bacil. Ter herinnering aan het 50-jarig bestaan van het „Reichsgesund- heltsamt", de sttd Berlijn 1926". Hoe dichter we in de buurt van de Charité komen, des te plechtiger wordt onze stem ming, want de historie begint al duidelijker tot ons te spreken. Hier stond bijna twee en een halve eeuw geleden de „Koninklijke Meierei in den Thiergarten". In 1710 moest deze plaats maken voor het zoogenaamde „Pesthuis" op last van koning Friedrich Wilhelm, maar toen deze vreeselijke plaag voorbij was, sprak men liever over het Hospitaal In 1726 promoveerde de koning de onderneming tot een algemeen zieken huis en kwam er een opleidingsschool voor heelkundigen bij De huidige Luisenstraat dateert van 1827 en heeft haar naam naar de bekende Pruisische koningin tot op heden behouden. Klinieken en medische winkels. Er zullen vermoedelijk te Berlijn weinig burgers wonen, die niet minstens éénmaal in hun leven door de poort in een der af- deelinger: der Charité zijn binnengewan deld om er medisch advies te gaan inwin nen. Wanneer ze de vele klinieken in de Luisenstraat voorbij wandelen, zullen ze daar stellig zoo nu en- dan aan herinnerd worden. Maar de Luisenstrasse bestaat niet alleen uit Klinieken, want hier ziet ge ook een stevig aantal winkels, welke in direct verband-staan met de medische we tenschap. Voor den ingang van de Vete rinaire Faculteit der Universiteit Berlijn ontdekt men alweer een buste van een vermaard man: Andreas Christian Ger- lach. een ook buten Berlijn bekende vee arts. die als de pionier beschouwd wordt van moderne veeartsenij. (18111877). Het ligt voor de hand, dat, ook deze speciale industrie hier haar opslagplaats heeft ge vonden. één enkele blik in de etalages be wijst zulks: daar ziet men niet slechts de verschillende instrumenten liggen, die een veterinaire arts dagelijks noodig heeft, maar men houdt tevens rekening met de veelsoortige liefhebberijen van dieren vrienden. Gelukkig blijven echter ook te dien opzichte de menschen in de meerder heid en bij het opmerkzaam kijken, krij gen we respect voor zooveel verscheiden heid in tijd van oorlog: narcosettoestellen, prothesen, operatie-instrumenten, tangen en scharen, bandages en wat al niet meer, Is het u bekend, dat paardebloemen goed zijn voor klieraandoeningen? In een an dere etalage staan we ons blind te staren op gesteriliseerd catgut'en we worden bij nadere informatie gewaar, dat het hierbij niet zooals men onwillekeurig denkt om een kattedarm gaat, waarmee de chi rurg veelal een wonde weer toenaait, maar om een praeparaat uit schapedarm. U bent het natuurlijk volkomen met ons eens, dat een mensch nooit te oud is om te leeren, maar brengt u deze spreuk zoo nu en dan ook wel eens op uzelf van toe passing? Wie van ons weet bijvoorbeeld, welke enorme kosten het begin der prak tijk voor een jongen dokter met zich mee brengt! Wat er voor het eerste semester der medische studenten verlangd wordt! Wat er alleen reeds voor een doodgewone spreekkamer moet worden ingeslagen om over een operatiezaal maar niet eens te spreken! Wij kennen geen tweede straat in de hoofdstad van het Derde Rijk, waar waar zooveel menschenschedels worden ge-r exposeerd en al is dat voor de mannen met het mes iets heel gewoons, ons stem de het onder de gegeven omstandigheden toch wel eenigszins huiverig.... Trouwens, aan den menschelijken schedel herinnert ook het standbeeld voor professor Virchow herinnert u zich zijn statige figuur in de Robert Koch-film, op meesterlijke wijze weergegeven door Werner Krauss? —want voor de officieele onthulling van het door Klimsch ontworpen monument ontstond er in de Berlijnsche pers een hevige discussie over het feit, dat de kunstenaar wel twee naakte mannenfiguren als een symbool van de overwinning der ziekten, maar geen enkel symbool van de medische benoodigd- heden had weergegeven! Zelfs de men- schelijke schedel ontbrak als symbool. Toen de ruzie zoo ongeveer was bijgelegd het monument had de hooge waardeering van het keizerlijk hof gewonnen kon de ont hulling op 30 Juni 1910 plaats vinden. Daal de Berlijnsche bevolking klaarblijkelijk ook niet al te best begreep, wat deze symboliek had te beteekenen, hoorde men in die dagen de volgende anecdote vertellen: „Kijk eens even goed: daar wil iemand een naakten man zijn portemonnaie uit zijn zak halen!" (Nadruk verboden). ft in nr>n Innrl NED£RLANDSCH BATALJON VOOR DE hjiriricriiunu ss-standarte westland. VIJFTIG JAAR GELEDEN TOT HET PREDIKAMBT INGELEID. Foto-archief L. D. Professor Visscher. Prof. dr. Hugo Visscher te Nijmegen hoopt op 8 Maart den dag te herdenken, waarop hij voor vijftig jaar tot het predikambt werd ingeleid. Hij deed op 8 Maart 1891 zijn intrede te Sint Jansga en stond te Zeg veld. Delft en Ouderkerk aan den IJssel. Op 15 Februari 1904 werd hij benoemd tot hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Prof. Visscher werd in 1922 geko zen tot lid van de Tweede Kamer. Op 1 Oc tober 1931 verkreeg hij eervol ontslag als hoogleeraar en' was nadien nog bijzonder hoogleeraar vanwege den Gereformeerden ^ond aan de rijksuniversiteiten te Leiden en Utrecht. Prof. Visscher, een tijdlang gedoodverfd als opvolger van dr. A Kuyper Sr. in de leiding der Anti Revolutionnaire Partij, was en is een zeer markante figuur. Zijn poli tieke actie bracht hem ten slotte tot de stichting der Christelijke Nationale Actie, een afzonderlijke partij. Uit den laatsten tijd zijn bekend zijn ar tikelen in het Gereformeerde Weekblad, waarin hij sterk op de objectiv'.eit ten aan zien van Duitschland en Duitsche toestan den aandrong Momenteel is hij geen re dacteur van dat weekblad meer, KIND STAK EEN WIEG IN BRAND. De baby aan brandwonden overleden. Terwijl de moeder afwezig was. heeft het oudste van de drie kinderen van den arbei der Keetman te Zuid veen, gemeente Steen- wijkerwold de kinderen zijn vier, twee jaar en zeven maanden oud kans gezien een kaars en lucifers te bemachtigen Met een brandende kaars is zij bij de wieg gaan staan die in brand vloog. Ook het behang vatte vlam. Toen de buren op den brand opmerkzaam gemaakt door de rookontwik keling. het huis waren binnengedrongen, troffen zij het jongste kindje met brand wonden overdekt in de wieg. In allerijl is het naar Zwolle overgebracht waar het in het ziekenhuis is overleden. De leider van de NSB, ir. Mussert, heeft gistermiddag in de groote zaal van den Die rentuin te 's-Gravenhage ongeveer 600 man van de W.A. en de S.S. geïnspecteerd en toe gesproken, voordat zij- naar München ver trokken, waar zij zullen worden ingedeeld bij de SS-standarte Westland. Binnenkort zullen nog 600 Nederlanders naar München vertrekken, waarmede dan het Nederland- sche bataljon bij de Standarte Westland compleet is. De leider gewaagde van de revolutie van het oogenblik, waarin twee werelden botsen. Duizenden Nederlanders vergaten hun historie, vergaten de groote plaats, welke hun vaderland in de geschiedenis heeft in genomen en schaarden zich aan de zijde van hen, van wie zij geen goeds te verwach ten hadden. De nationaal-socialisten, aldus spr., zagen wel wat er aar den gang vas. Zij wilden zich inzetten met geheel hun be staan. „Wij moeten wel begrijpen, dat met den afloop van dezen oorlog niet alleen het nationaal-socialisme staat of valt, maar ook ons volk." Spr. zou willen, dat een half millioen Ne derlanders naast het Duitsche leger tegen onze eeuwenouden vijand Engeland optrok. Helaas, dat kan niet. Wel kunnen wij een voorbeeld stellen door onze daad, door ons op te geven voor de Standai;te Westland. Spr. wekte de toekomstige SS-mannen op zich steeds te bezinnen op de geschiedenis en de grootheid van ons land en daarbij ook te denken aan de toekomst. Het Nederland- sche bataljon zal er borg voor staan, dat wij later als gelijkwaardigen bij den opbouw van een nieuw Europa worden beschouwd. Dit is het principe, dit is het parool van het Nederlandsche bataljon bij de SS-standarte Westland in München. „Nederland," zoo zeide spr., „heeft in het verleden groote dingen gedaan. Veel hoe ven wij van de Duitschers niet te leeren, doch wel kunnen wij van hen leeren. hoe men een v/eermacht maakt." DE NIEUWE COMMISSARIS DER PROVINCIE NOORD-HOLLAND. Ambtsaanvaarding op 8 Maart. De commissaris der provincie Noord-Hol land, ofschoon reeds eenigen tijd in de feitelijke uitoefening van zijn nieuwe functie werkzaam, heeft gemeend van zijn ambtsaanvaarding ook op meer formeele wijze naar buiten te moeten doen blijken. Te dier» einde zal op Zaterdag, den 8sten Maart a.sdes voormiddags te 11 uur in de zittingzaal der provinciale staten in het gouvernementsgebouw, Dreef 3. te Haar lem, een plechtige bijeenkomst met de le den van gedeputeerde staten, provinciale staten en andere autoriteiten worden ge houden, waarin de commissaris in een rede hoopt uiteen te zetten, hoe hij onder de huidige omstandigheden zijn taak ziet. Na afloop van deze bijeenkomst, welke te omstreeks kwart voor twaalf des voor middags zal zijn beëindigd, zal voor auto riteiten en vertegenwoordigers van instel lingen, corporaties en vereenigingen ge legenheid bestaan hun opwachting bij den commissaris en mevrouw Backer te maken. DE ZORG VOOR NATUUR BESCHERMING. De nieuwe regeling. De contact-commissie voor Natuur, en Landschapsbescherming deelt mede: Zooals indertijd is gepubliceerd, werd bij verordening de zorg voor de natuurbe scherming gebracht onder het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbe scherming. Hiermede is ten slotte een einde De commissaris-generaal voor de openbare veiligheid en politie S.S. Brigadefuehrer Ranter heeft aan de burgemeesters van Amsterdam, Hil versum en Zaandam mededeeling ge daan, dat op grond van par. 1 van de verordening van -den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied No. 7/41 van 11 Januari 1941 in overeenstemming met den bevélhebber der Duitsche weermacht in Nederland aan de genoemde gemeenten wegens de gebeurtenissen op 25 en 26 Februari 1941 boeten zijn opgelegd van respec tievelijk 15 millioen, 2'/s millioen en ■5CO.0OO gulden. De boeten moeten binnen een week na ontvangst van deze mededeeling op het conto van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (Praesidial- abteflung, oberkasse) bij de Rotterdamsche bank, Den Haag, Kneuterdijk 3, zijn gestort. Deze aanzegging wordt overeenkomstig de voorschriften van het Wetboek van Burger lijke Rechtsvordering gedaan; zoodoende geldt zy als bij voorraad uitvoerbare acte. De betreffende gemeenten zijn ver plicht, het gevorderde bedrag binnen zes weken na ontvangst dezer mede deeling van die inwoners dezer gemeen ten, die volgens den laatsten aanslag voor een inkomen van meer dan f. 10.000.zijn aangeslagen, m den vorm van een naar een gelijk percentage be rekenden toeslag op de inkomstenbelas ting in te vorderen. Duitsche onderdanen zijn van dezen om slag uitgezonderd. De voorschriften van de Nederlandsche wet van .22 Mei 1845 op de invordering van 's rijks directe belastingen moeten naar analogie worden toegepast. Bij overschrijding van de termijnen kun nen verdere vergeldingsmaatregelen wor den getroffen. gekomen aan de oude strijdvraag, welk de partement de behartiging van deze belan gen dient te verzorgen. Verwacht mag dus worden, dat de uitvoering van reeds be staande en eventueele toekomstige nieuwe wettelijke bepalingen op het gebied der na tuurbescherming voortaan in hoofdzaak door "bovengenoemd departement zal ge schieden. Aangezien echter het departe ment hiervoor thans nog niet voldoende is geoutilleerd, moest allereerst worden na gegaan hoe deze taak op de meest doel treffende en economische wijze ten uitvoer zou kunnen worden gébraeht. Het bestuur der commissie is thans In staat nadere mededeelingen te doen om trent. de regeling, die tot stand is geko men. Het ligt in de bedoeling, dat het. staatsboschbeheer, hetgeen in den loop der jaren een groote ervaring in de uit voering van maatregelen in het belang van het natuurschoon heeft verkregen en dat vertakkingen bezit over het geheele land, als voorheen volledig zal worden ingescha keld. Het departement zelf kan dan vol staan met het aanstellen van een des kundig ambtenaar aan de afdeeling cul tuurbescherming en wetenschappen, voores een inspecteur voor de natuurbescherming, die de schakel zal moeten vormen tusschen het departement en andere overheidslicha men. In de ïnstellig van een ambtenaar op het departement is reeds voorzien door de be noeming van ir. W. G. van der Kloot, thans wetenschappelijk assistent, tevens adj-secretaris van de contact-commissie, terwijl in afwachting van de benoeming van een inspecteur als adviseurs van den secretaris-generaal zullen optreden: mr. dr. E. J. Beumer, voorzitter der centrale com missie voor natuurbescherming, dr. J. A van Steijn, directeur van het staatsbosch beheer en mr. P. G. van Tienhoven, waarn. voorzitter der contact-commissie vobr na tuur- en landschapsbescherming, tevens voorzitter der Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten, Buitenland De Italiaansche minister van buiten- landsche zaken, graaf Ciano, is vanochtend met een speeïaien trein te Weenen aange komen. Op het Zuiderstation, dat getooid was met de Duitsche en Italiaansche vlag gen, verwelkomde de Duitsche minister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, den Italiaanschen gast. Verder waren aanwezig de chef va!n het protocol, von Doernberg, de rijksstadhouder van Weenen, rijksleider von Schirach, de generaal der luchtafweerartil- lerie Hirschauer. rijksstadhouder dr Jury en andere vooraanstaande Duitsche personen. De beide ministers van buitenlandsche za ken begroetten elkander met een langen, hartelijken handdruk. Nadat graaf Ciano en von Ribbentrop de eerecompagnie, die voor het station stond aangetreden, had geïnspecteerd, vergezelde de Duitsche mi nister zijn gast per auto naar het Grand Hotel, waar Ciano gedurende zijn bezoek te Weenen verblijf houdt. (DNB). GEREF. GEMEENTEN. Bedankt voor Genemuiden ds. H. Ligtenberg te Kampen Ds. G. VOSSERS f. In den ouderdom van 80 jaar is gisteren te Heemstede overleden ds. G. Vossers, eme ritus-predikant der Ned. Herv. Kerk van West-Terschelling. Ds. G. Vossers, die de vader is van ds. D. J. Vossers, die morgen te dezer stede zijn Intrede hoopt te doen, werd te Varsseveld geboren. Achtereenvolgens diende hij de gemeenten Schoonoord, Sellingen en West- Terschelling. In 1922 werd hem emeritaat verleend. De begrafenis zal a.s. Dinsdag plaats vin den op de Alg. Begraafplaats te Heemstede. Naar van welingelichte zijde wordt vernomen, is hedenmiddag om 13 uur 30 te Weenen in -kasteel .Belvedere het pact onderteekend betreffende de toe treding van Bulgarije tot het drie-mo- gendhedenpact. De onderteekening .geschiedde door den rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, den Bulgaarschen minister president Filoff, den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, en den Japanschen ambassadeur te Berlijn, Osjima. Ongeveer een uur later zal in het kasteel Belvedère in aanwezigheid van den Führer een dejeuner worden aangeboden. Om 12 uur 15 is de Btügaarsche minis ter-president met zijn gezelschap, per vliegtuig in- Weenen aangekomen, waür hij op het vliegveld is ontvangen door den rijksminister van buitenlandsohe zaken, Von Ribbentrop. AMSTERDAM, 1 Maart. Zooals veelal gebruikelijk aan het einde van' de week, had de effectenbeursvan daag een zeer stil verloop. Voor de aandee- lenmar" t waren maar wéinig orders be schikbaar en de handel was van geringe afmetingen. De markt had een echt Zater- dagsch voorkomen en bij gebrek aan affaire legden de koersen onder beurstijd een uitgesproken inclinatie tot reageeren aan den dag. In dit opzicht kon de stem ming dan ook lusteloos worden genoemd. Een uitzondering werd echter gevormd dooT de beleggingsafdeeling. De Staats fondsen tenminste waren goed gedispo neerd, en vooral was dit het geval met de obligatiën uit de jongste 4 leening, welke werden verhandeld tegen prijzen loopende van 97 tot 97 1/8 en met de staffelleening, die niet onbelangrijk hooger was en voornamelijk werd afgedaan tegen 85V= °/o a 853/4 °/o. Ook voor de overige Nederlandsche schuld brieven openbaarde zich op bescheiden voet eenige vraag. Deze vraag hield klaarblijke lijk verband met remplacementen. Uit hoofde van aflossingen en couponbetaling op de 33 yz% leening, komt vandaag on geveer een bedrag van in ronde cijfers cir ca 67 millioen gulden vrij. waarvan op re kening van de aflossingen 44 millioen komt. Een gedeelte van dit bedrag zal waarschijn lijk worden gebruikt voor de definitieve be taling verband houdende met de storting op de nieuwe staatsleening, zoodat het zich laat aanzien dat de noodige beleeningen, welke voor deze storting waren aangegaan, zullen worden afgelost. Maar in ieder geval blijft er toch nog een flink bedrag beschikbaar voor herbelegging en deze herbelegging moet dan ook worden beschouwd als de aanleidende oorzaak voor de kooplust, welke zich heden voor Neder landsche staatsobligatiën openbaarde. De gemeentelijke en provinciale obligatiën wa ren prijshoudend piet geringe affaire. Pandbrieven waren verwaarloosd. Zooals gezegd, had de locale markt een ongeanimeerd verloop. Op de Petroleumaf- deeling waren Olies bij de opening prijshou dend, maar tijdens het ochtendbeursuur zakte de koers een vijftal punten in, het geen niet zoozeer voortsproot uit overwe gend aanbod, dan wel aan afwezigheid van opnemingslust. De Amerikaansche Petroleumafdeeling was prijshoudend. De affaire in Indu- strieelen was gering ook hier deed zich het verschijnsel van een kleine verslapping voor. Unilevers gaven hiervan een goed voorbeeld, want deze daalden tot in de naaste omgeving van den parikoers. Aku's waren eveneens iets lager. De Philips aan deel en vrijwel onveranderd. De minder courante soorten waren zeer stil, onregelmatig met slechts geringe vari aties. De Scheepvaartrubriek trok nauwe lijks belangstelling. De koersen waren daar bij niet noemenswaardig veranderd. Ook voor Indische cultuurfondsen was de animo ver te zoeken. Op de Suikerafdeeling kwa men HVA's iets lager te liggen. De Tabak ken waren nauwelijks gewijzigd, eerder aan den luien kant. De Rubberfondsen wa ren wat de incourante betreft, bijna ge heel veronachtzaamd. Amsterdam Rubbers kwamen beneden de 240 De Amerikaansche afdeeling was even eens zeer stil. Zelfs de Staalaandeelen ga ven slechte kleine 'omzetten te zien. De stemming was hier overigens ongeveer prijshoudend. Prolongatie 2 3/4 LEIDEN, 28 Febr. Veemarkt aangevoerd: 5 Stieren; 98 Kalf- en Melkkoeien f.280—490, handel tam.; 79 Varekoeien e.a. f.200360, m.; 23 Pinken f.140270. m.; 18 Graskalveren f.100 f.200, m.; 279 Nuchtere kalveren, slachtfok; 30 Vette schapen f. 40—55, m.: 439 Weideschapen f-3238. m.; 4 Zuiglammeren; 142 Mestvarkens f- 2436. m.; 110 Biggen f.1216, m.; 8 Bokken en geiten f. 2045. m. LEIDEN. 28 Febr. Kaasmarkt Aanvoer 4 partijen prijs bepaald door de Nl.C. HOOFDDORP. 27 Febr. Per 100 k.g.: Witte Tarwe f.12.05; Rogge f. 11.05; Brouw f. 11.55; Chevalier Gerst f. 10.95; Wintergerst f. 10.55; Haver f. 9.05; Duiveboonen f. 14.55; Paardeboo- nen f. 12.80; Bruine Boonen f. 23.05; Schokker f. 15.55; Groene Erwten f. 13.05; Wijker vale f. 15.55; Halve erwten f. 19.55; Gele Mosterd f. 18.55; Kanariezaad f. 12.55; Karwijzaad f. 31.55; Blauwmaanzaad f44—45; Koolzaad f17.05. Zonder baal. KATWIJK A. D. RIJN, 27 Febr Knolsel- derie A f. 12.50—13; Boerenkool 1529 ct. per 6 k.g.; Roode Kool f. 6.40—7; Gele Kool f.5.50— f.6; Groene Kool f.5—5.50; Spruitkool f. 17—18; Uien f. 5.10—5.50; Prei f. 8—8.50 per 100 kg.- Waspeen f 120—1.80; Kroten 60—62 ct. per 20 k.g. UTRECHT, 1 Maart Veemarkt. Totaal aan gevoerd 1540 stuks vee. 325 stuks koeien Vaarzen f 300—430 p. st.; Melkkoeien f.330— 1 530; Kalfkoeien f. 350—530; Varekoeien f 230 f. 380 Handel kalm onveranderde prijzen 40 Magere Kalveren f 140—225. Handel kalm, dezelfde prijzen. 800 Nuchtere kalveren; 160 Schrammen f.20 f.34; 215 Biggen f. 1521. Handel flauw, onge veer gelijke prijzen. 100 k.g Boter f. 2.40 per k.g.; 230 k.g. Kat* f. 120—1.40 per k.g.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 3