STADSNIEUWS ZATERDAG 1 MAART 1941 Van de gevechtsterreinen De laatste oogenblikken van ex-koning Alfonso XIII No. 24826 Voor Brandhout Verduisteren: 82ste Jaargang De Britsche scheepsverliezen Nolf Hess spreek! Europeesche jeugd toe Hitier ontvangt Osjima Van den Balkan Edens bezoek Ankara aan Rustig ontslapen Verspreide berichten v. 19.18 uur 8.26 uur 19.20 uur 8.24 uur J EERSTE BLAD Feiten van den dag IS UW RADIO DEFECT? LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad zijn gevestigd. Andere advertenties 37 ets. per regel. Minimum 5 regels. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. - Incassokosten volgens postrecht.* „Kleine Advertenties" (hoogstens 30 woorden) uitsluitend bij vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets. berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindspleln Telef. nrs. Directie en Administratie 2S041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maandenƒ2.35 per week/0J8 Franco per post ƒ2.35 per 3 maanden 4- portokosten (voor binnenland ƒ0.8" per 3 mnd.) Naar het DNB bericht hebben de Duitsche gevechtsvliegtuigen Donderdag 28 schepen met een gezamenlijken inhoud van 146.000 ton in den grond geboord of beschadigd. Zestien daarvan behooren tot het groote convooi ten Westen van Ierland, de andere 12 werden aangevallen in het gebied van de Zuidoostkust van Engeland tot Noord- Schotland. Behalve de reeds gemelde schepen van 10.000, 4500, 4000, 3000 en 2000 ton werden getroffen een schip van 1000 ton ten Noord oosten van Montrose aan de Schotsche kust en een schip van 4000 ton Oostelijk van Ipswich, dat van zeer geringe hoogte werd aangevallen en treffers midscheeps kreeg, waardoor brand ontstond. Bij Harwich werd een in convooi varend schip van 3000 ton gebombardeerd en aan den scheepswand getroffen. Het bleef met slagzij liggen, ter wijl een zware rook opsteeg. Twee schepen, beide 2000 ton groot, die in een convooi ten Oosten van Southend on Sea voeren, kre gen zware treffers midscheeps, bij de brug en op het achterschip. Verder zijn twee £chepen van 5000 en 4000 ton zwaar be schadigd. Volgens Associated Press heeft de Brit sche admiraliteit bekend gemaakt, dat met den hulpkruiser Jervis Bay op 5 November, na het gevecht met een Duit-sch oorlogs schip, 140 officieren en manschappen zijn omgekomen. Bovendien zijn vijftig officie ren en manschappen tijdens het gevecht gedood of zwaar gewond en acht licht ge wond. Sinds het uitbreken van den oorlog zijn 3522 man vlootpersoneel gesneuveld, 2593 gewond, 6259 vermist, 79 aan verwon dingen gestorven en 114 gevangen genomen Het gezamenlijk verlies bedraagt 12.669 mm. MIJNEN BIJ SINGAPORE. Domei meldt uit Singapore, dat volgens een officieele bekendmaking de mijnenvel den aan den Oostenlijken uitgang van de haven zijn uitgebreid, zoodat alle waterwe gen van de haven-versperd en slechts voor kleine vaartuigen bevaarbaar zijn. De Britsche admiraliteit heeft voorts me- gedeeld, dat Dinsdagnacht de Engelsche torpedoboot jager Exmoor door een Duitsche motortorpedoboot tot zinken gebracht is. MÖLDERS AAN DE SPITS DER JACHTVLIEGERS. Zooals gemeld, heeft de luit.-kolonel Möl- ders deze week zijn 59e en 60e overwinning in de lucht behaald. Te zamen met zijn veertien luchtoverwinningen in Spanje heeft Mölders hiermede 74 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Daarmede staat hij aan de spits van de levende actieve jachtvliegers van alle landen. Zooals verder wordt bericht, heeft de op perbevelhebber van de Duitsche lucht macht, rijksmaarschalk Göring, ter gele genheid van den zesden verjaardag van de wederoprichting van het luchtwapen, tot de soldaten van de luchtmacht een dagor der gericht, waarin hij hun zijn dank be tuigt, voor hetgeen zij in het afgeloopen jaar tot stand hebben gebracht. Voorts herdenkt hij de gevallen kameraden, „wier offer voor ons een aansporing is, en ons de verplichting oplegt, te vechten voor de uiteindelijke overwinning. (DN.B.) BELGISCHE VLIEGERS IN DEN STRIJD TEGEN ENGELAND? Verklaring van Degrelle. UP. meldt uit Rome: De Belgische rexistenleider Leon Degrelle heeft onlangs in een interview aan den correspondent van het Romeinsche blad Popoio di Roma verklaard, dat binnenkort uit Belgen bestaande vliegertroepen in den strijd tegen Engeland geworpen worden. Degrelle verklaarde o.a.: „Wij hebben reeds een vliegertroep georganiseerd, die naar den Belgischen Congo gestuurd zal worden om voor de vrijheid van dit gebied te strij den. Een andere troep zal binnenkort wor den georganiseerd om aan de zijde der Duitschers. de Britsche eilanden aan te vallen. Verder koesteren wij de hoop. dat u^en het ons het zenden van een derde vliegertroep naar Italië zal veroorloven". „Degrelle wees erop, dat in de rijen van zijn partij vele soldaten en vliegers staan, die veteranen van den huidigen oorlog zijn en die allen bereid zijn tegen Engeland strijden. In een toespraak tot de Europeesche I jeugd. die te Garmisch Partenkirchen bijeen *S' gaf de plaatsvervanger van den Fuehrer, Pudolf Hess, uiting aan zijn blijdschap, de jfugd van een groot aantal landen te kun- uen verwelkomen. Hij verwees naar de Olympische Spelen van 1936, die het bewijs geleverd hebben, dat de innerlijke kracht en houding der volkeren ook in vreerzamen kamp tot uiting kunnen komen. De Duit- scher, zoo vervolgde Hess, verbond aan deze spelen de hoop op een versterking der vreed zame betrekkingen tusschen de volkeren. Die hoop is niet in vervulling gegaan. Enge land heeft het anders gewild. Maar het is onze overtuiging, dat Engeland ook hier de rol speelt van iemand, die wel het kwade wil, maar ten slotte toch het goede te voor schijn brengt. Vervolgens gaf Hess uiting aan zijn overtuiging, dat deze oorlog tot een werkelijken en langdurlgen vrede zal leiden. Deze vrede, zoo zeide hij, zal voor geruim en tijd niet alleen het lot der beide bevriende oorlogvoerende volkeren, Duitsch- land en Italië bepalen, maar tevens dat van vele naburige en bevriende volkeren. Want in dezen oorlog gaat het niet slechts om de toekomst van de asmogendheden en om de door haar vertegenwoordigde ideëele waarden, maar ook en vooral om de toe komst van Europa en zijn beschaving. Voor deze groote beslissing zijn de krachten der beide leidende volkeren op maximum span ning gebracht. Een groot deel der andere Europeesche volkeren ziet in waar het om gaat en staat behulpzaam aan onzen kant. Die beslissing ziet Duitschland rustig en gelaten tegemoet. Dit bewijst ook het feit, dat deze winterspelen gehouden worden. Oude, afgedane denkbeelden en stelsels en hun aanhangers hebben den strijd ontke tend tegen de volkeren, die iets nieuws en beters op de plaats van het oude gezet heb ben. Voor het nieuwe en betere echter heeft de jeugd altijd een fijn gevoel. Wij weten, zoo besloot Hess zijn toespraak, dat deze .nieuwe denkbeelden zelfs in de jeugd der landen, die thans in oorlog tegen ons staan, wortel geschoten hebben. Denkbeelden, die door de jeugd geschraagd worden, hebben de overwinning voor zich. Ik verwelkom in u de jeugd van de wereld. (DNJ3.) Op den Berghof heeft de Führer gister middag den nieuwen Japanschen ambas sadeur Osjima, die zijn geloofsbrieven kwam overhandigen, ontvangen. De minis ter van Buitenlandsche Zaken, Von Rib- bentrop, was daarbij aanwezig. De Führer verwelkomde Osjima hartelijk en gaf uiting aan zijn voldoening over het feit, dat de ambassadeur was teruggekeerd op de plaats, waar hij met zooveel succes ge werkt heeft. (D.N.B.) BULGARIJE'S EISCH OMTRENT TOEGANG TOT DE AEGEÏSCHE ZEE. De telefonische verbinding met Sofia is volgens United Press sedert Donderdag verbroken. Een Bulgaarsche woordvoerder verklaarde: „Dergelijke telefonische sto ringen zijn niets ongewoons". Op de vraag of Duitschland den eisch van Bulgarije toegang tot de Aegeïsche Zee te verkrijgen ondersteunt, antwoordde men van bevoegde Duitsche zijde: „Duitsch land acht het tegenwoordige oogenblik voor het overwegen van bijzondere elschen niet geschikt. Men mag echter aannemen, dat de revisionistische eischen der Bulga ren bij .de nieuwe ordening een belangrijke factor zijn en dat ze te gelegener tijd een verstandige en duurzame oplossing zullen vinden. Over het bezoek van Eden aan Turkije werd gezegd, dat men dit met belangstel ling gadeslaat, maar dat men zich er niet over kan uitlaten. De resultaten van zijr reis zullen zeker voor zichzelf spreken. Het Turksche telegraaf agentschap publi ceert het volgende communiqué: „De Britsche minister van buitenlandsche zaken, Eden, en de chef van den Britschen generalen staf, generaal Dill, die op 26 Fe bruari voor een officieel bezoek te Ankara zijn aangekomen, zijn door den president der republiek ontvangen. Zij hebben verder besprekingen gehad met minister-presi dent Saydam, den minister van buitenland sche zaken, Saradjogloe, en den chef van den Turkschen generalen staf, maarschalk Tsjakmak. Beide regeeringen hebben uiting gegeven aan haar gehechtheid aan het Turksch-Britsche bondgenootschap. De te genwoordige internationale toestand werd op alle punten bestudeerd, terwijl de Bal- kanvraagstukken, die nauw verband hou den met de gemeenschappelijke belangen van Turkije en Engeland, het voorwerp van bijzondere aandacht waren. De beide regee ringen constateerden de volledige overeen stemming harer politiek ten aanzien van al deze vraagstukken (DNB). Omtrent de laatste oogenblikken van ex- koning Alfonso meldt Stefani, dat de zieke, na een rustige nacht té hebben gehad, gis terochtend halfelf een aanval kreeg. Deze aanval kwam juist op het oogenblik, dat de familieleden van den ex-koning zich naar de kerk van Santa Maria degli Angeli zou den begeven om de uitvaart van Markies de Torres, óud-secretaris van den overleden ex-souverein, bij te wonen. Professor Frugoni werd onmiddellijk bij het ziekbed ontboden .Hij gaf den ex-koning twee adrenaline-injecties, doch de toestand werd desondanks slechter. Pater Lopez dien de hierop den zieke de secramenten der stervenden toe. Om kwart over elf begon de doodsstrijd. De geheele familie bevond zich aan het ziekbed, terwijl pater Lopez de gebeden der stervenden zei. Alfonso Xin bleef tot het laatste oogenblik bij bewustzijn en is vredig ontslapen. De Spaansche ex-koning stierf in kamer no. 35 van het Grand Hotel. Zijn ziekte heeft zeventien dagen geduurd. Behalve zijn naaste verwanten waren in de sterfkamer aanwezig de lijfartsen^ van den koning, zijn biechtvader, pater Ramon Lopez en de ver pleegster, zuster Theresa. De kamerheer, graaf de los Andes, stelde dadelijk het Italiaansche koningshuis, het Vaticaan en de Spaansche regeering van het overlijden van Alfonso XIII in kennis. De eerste, die zich ter condoleantie in het Grand Hotel aandiende, was de prins van Piemont. Hij onderhield zich met de infan tes en met den chef van het huis van Alfonso. Kort daarop verschenen de onder staatssecretaris in het minister-presidium als vertegenwoordiger van Mussoini en kar dinaal Maglione, als vertegenwoordiger van den Paus. Voorts zag men den hertog van Spoleto en den kabinetschef van het ministerie van Buitenlandsche Zaken. De plechtige uitvaart voor ex-koning Alfonso zal Maandagochtend worden ge houden in de kerk Santa Maria degli Angeli. De stoffelijke resten zullen hierop voorloopig worden bijgezet in de kerk van Montserrat te Rome. STOFFELIJK OVERSCHOT NAAR HET ESCORIAAL. Het hoofd van den Spaanschen staat, ge neraal Franco, heeft voorts het volgende manifest tot het Spaansche volk gericht: „Heden is te Rome Alfonso XIII van Bour bon, Habsburg en Lotharingen, die tot 14 April 1931 en gedurende een lange periode der Spaansche geschiedenis ons volk gere geerd heeft, overleden. De Spaansche re geering neemt deel aan de groote smart over dit verscheiden. Terwijl zij het volk de ongelukstijding mededeelt, vervult zij te vens den smartelijken plicht schikkingen te treffen voor de rouwplechtigheden ter eere van den heerscher, die is gestorven ver van het vaderland, welks welzijn hij zoo harts tochtelijk diende. Te zijner tijd zullen de noodige maatregelen worden genomen voor het overbrengen van het stoffelijk overschot naar den vorstelijken grafkelder van het Escoriaal. Krachtens dit decreet bepaal ik: Artikel 1: de eerste Maart is nationale rouwdag. Artikel 2: van het oogenblik van onder- teekening dezer verordening en op 1, 2 en 3 Maart wordt de vlag op alle openbare ge bouwen halfstok geheschen. Artikel 3: in overleg met de kerkelijke autoriteiten worden op 3 Maart te Madrid en in de hoofdsteden der provinciën rouw diensten gehouden voor de eeuwige rust van den doode." (DNB). De Spaansche pers wijdt bladzijden aan den overledene. De Madrid schrijft in haar hoofdartikel, dat de regeeringsperiode van Alfonso 30 jaar Spaansche politiek omvatte. In dezen tijd, een menschenleeftijd, heeft Spanje op stof felijk en geestelijk gebied een principieele verandering ondergaan. Alfonso had zijn land hartstochtelijk lief en met alle kracht heeft hij zich gewijd aan de bevordering van het welzijn van het Spaansche volk. Van liberale zijde heeft men hem vroeger gaarne aangevallen om zijn neiging tot autocratische regeeringsmethoden. Wat hem verweten werd, is thans het onvermijdelijke lot van den heerscher geworden, die her haaldelijk heeft getracht door het gewicht van zijn ambt de zwakheden van het libe ralisme te compenseeren. De liquidatie van het libéralisme heeft Spanjë in den laat- sten burgeroorlog zooveel bloed gekost. Door het tegenwoordige Spanje, dat een zwai2 vuurproef heeft doorstaan, wordt deze ka raktertrek van den koning juist zeer gun stig beoordeeld. Ook de Alcazar constateert, dat weliswaar het karakter van den koning voor de ge schiedenis nog niet is vastgesteld, dat het beeld van den doode echter voor de Span jaarden door een aureool is omgeven, om dat hij zijn land zoo lief had en zijn geheele leven in dienst van het vaderland stelde. (DNB). N.V. LEIDSCHE BROODFABRIEK. Bij het a.s. 75-jarig bestaan. Het 75-jarig bestaan van de N.V. De Leidsche Broodfabriek, dat 7 en 8 Maart a.s. herdacht zal worden, geeft aanleiding op de geschiedenis van deze onderneming en van de broodbakkerij in het algemeen even terug te. zien. De Leidsche was de derde der toenmaals moderne broodfabrie ken, die hier te lande werden opgericht en de broodbereiding in nieuwe banen leid den. Reeds in 1856 richtte de ondernemen de Sarphati te Amsterdam de eerste brood fabriek op. In 1862 volgde Den Haag en in 1866 Leiden. De naaste aanleiding daartoe was de af schaffing in 1855 van de landsaccijns op het gemaal, welke zonderlinge „omzet"- belasting op de allereerste levensbehoefte in Leiden nog tot 1865 als gemeentelijke accijns bleef bestaan en den bakkers niet minder dan 2Vi cent per broodje van 1 k.g. kostte! Het ging dezen bakkers destijds niet voor den wind. Het vak was overbezet als thans weer veelal en men had reden te verwachten, dat de afschaffing van de accijns bij den bakker zou blijven hangen en niet tot merkbare broodprijsverlaging zou leiden. De voornaamste aanleiding tot het op richten van broodfabrieken was echter de Fransche uitvinding van door een stoom machine gedreven kneedmachines en nieu we ovens, die een veelvoudige, goedkoopere zindelijkere en betere broodbereiding bin nen een beperkte ruimte mogelijk maak ten. In den opzet onderscheidde de Leidsche Broodfabriek zich echter principiëel van de meeste andere. De burgerij had hier n.l. de geboden mogelijkheden eerder begrepen dan de bakkers zelf, of geen dezer was toen kapitaalkrachtig of ondernemend genoeg om den sproDg naar den nieuwen tijd te wagen. Op initiatief van een 8-tal Leid sche burgers kwamen 4 Januari 1866 niet minder dan 53 Leidenaars uit alle kringen in vergadering bijeen en staande de ver gadering werd tot oprichting van een broodfabriek besloten, terwijl de aandee- len, niet grooter dan f. 100.per stuk, bij ongeveer 150 a 200 ingezetenen werden ge plaatst. Men verkreeg zoodoende een tusschen- vorm tusschen de latere coöperaties en par ticuliere ondernemingen, die de voordeelen van beide in zich vereenigde. Het financieele belang immers van ieder der aandeelhouders afzonderlijk was te gering dan dat niet het algemeen belang van „goed en goedkoop brood", zooals het ook in de statuten zou komen te staan, zou blijven overwegen. Met toewijding beheer den 5 commissarissen, zakenlieden uit de eigen stad, de nieuwe onderneming en brachten deze tot bloei; de prijs van het brood daalde met niet minder dan 7 cents per kg., exclusief de afgeschafte accijns, wat voor de Leidsche burgerij vele tonnen 's jaars bespaarde, de kwaliteit was prima en de zaak leverde toch een behoorlijk rendement van het geïnvesteerde kapitaal op. De kleinere bakkers uit de stad, die hier tegen begrijpelijkerwijs de concurrentie niet konden volhouden, werden veelal de- is het adres: Electr. Brandhoutzagerij Fa. DE CLERCQ v. LENNEP KORTE DIEFSTEEG 6a - TELEF. 22332. Bij geen gehoor: Eerste Binnenvestgracht 11 - Telef. 22409 Gemengd brandhout (50 hard, 50 °/o zacht hout) a 4.20 Per 100 kS* 7828 (Ingez. Med.) DE FRANSCHE GRAANVOORRADEN. Het broodrantsoen wordt in het onbezette Frankrijk met ingang van 15 Maart ver minderd met 20 pet. Bovendien is van dit tijdstip af de verkoop van alle soorten koek, gebak en meel verboden. De staatssecretaris van voedselvoorziening, Achard, heeft te genover de pers verklaard, dat men tot de zen maatregel gedwongeil is om met de graanvoorraden den nieuwen oogst te ha len (DNB). póthouders van de fabriek en kwamen daardoor in veel beter doen. De meer on dernemende spiegelden zich aan de L.B.F. en zetven dergelijke inrichtingen op, wier concurrentie haar later uiteraard nog al eens lasi bezorgde, evenals die van de coöperatieve broodfabrieken uit een vol gende periode; doch dat hield de leiding wakker. De Bakkerswet van omstreeks 1919 was een zware klap voor de grootere bedrijven en deed vele broodfabrieken in den lande verdwijnen, niet echter de Leidsche, die tijdelijke moeilijkheden te boven wist te komen en thans kerngezond en met ver trouwen in de toekomst bakt zooveel en zoo goed als de distributie dat gedoogt. Zij bleef op de hoogte van haar tijd ett is thans er mede bezig een smakelijk en buitengewoon voedzaam brood samen te stellen, dat geheel uit producten van eigen bodem bereid zal kunnen worden. De lange geschiedenis der L3.F. door bladerende en het broodprijsverloop de ja ren door nagaande treft het, dat de op richting viel op een zeker keerpunt der tijden in technisch, economisch en sociaal opzicht en dat verstandig toegepaste tech niek (ook in de meelfabricatie) tot een prijsverlaging ten bate der consumenten kon leiden, die niet onderdeed voor de later komende verdere broodprijsverlagin gen, welke meer het gevolg waren van de steeds overvloediger wordende graanoog sten op het westelijk continent, met open armen ontvangen door den Europeeschen vrijhandel. De problemen van anderen aard hierdoor weer geschapen voor den Europeeschen mensch en zijn welvaren schijnen in onze kritieke dagen tot een nieuw keerpunt te zullen leiden. van hedenavond tot morgenochtend en van Zondagavond tot Maandagochtend De maan kwam heden op te 9.40 uur en gaat onder te 23.05 uur; morgen komt de maan op te 10.04 uur en gaat eenige minuten na middernacht weer onder. Dit nummei bevat VIER Bladen Binnenland BRITSCHE HAVENARBEIDERS STAATSDIENST. IN Naar te New-York uit Londen gemeld wordt heeft de minister van Arbeid, Bevin, meegedeeld, dat de havenarbeiders van Li verpool van 10 Maart af rechtstreeks in dienst van het ministerie van Vervoer zul len staan. De arbeiders zullen daar te werk gesteld worden, waar zij noodig zijn. Den zelfden maatregel wil men later ook met betrekking tot de Clyde nemen (DNB). KONING FAROEK HERSTELD. Naar uit Caïra gemeld wordt, heeft koning Faroek, na een ziekte van verscheidene we ken, zijn ambtsbezigheden hervat. De ko ning ontving den Egyptischen minister voor de verdediging, Hassen Sadek Pasja en an dere hooge Egyptische ambtenaren (DNB).! Bijeenkomst der drie centrale landbouw organisaties (Binnenland, 3e Blad). Prof. dr. Hugo Visscher jubileert (Laatste Berichten, le Blad). Buitenland Ciano te Weenen, Eden te Ankara (le BL) BERICHTEN" ZIE VOORTS „LAATSTE EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAGINA 2 VAN HET DERDE BLAD. Bel 24244 De Radioteehnische Dienst IE M C O n.v. NIEUWE RIJN 32. 5798 (Ingez. Med.),

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1