De krant voor de Jeugd LliDSCH DAGBLAD, Zaterdag 1 Maart 1941 Vierde Blad No. 24826 82sie Jaargang CORRESPONDENTIE Uit de jeugd van Paul Kruger Mijn verstrooide oom Soefi, het reekalfje Oplossingen Goede oplossingen RAADSELS ANEKDOTEN Beste raadselnichtjes en -neefjes. Natuurlijk begin ik dadelijk met: „Waar het hart vol van isEn mijn hart is vervuld ran blijdschap over alle belangstelling, die ik «eer uit mijn raadselkring mocht ontvangen op mijn feestdag. Jullie hebben deze dag weer goed onthouden, hoor! Jullie wisten al, dat het voor mij dit jaar extra prettig was. juist op Zondag. En jullie hebben er toe bijgedragen, die dag roor mij nog feestelijker te maken! Ik dank jul lie hartelijk voor alle gelukwensen, die ik mocht ontvangen, per ansicht, kaartje of brief, of. op nog andere verrassende wijze! Ook de Ouders bedank ik hartelijk voor de gelukwerfèen, die uit de brieven van de kinderen tot mij kwamen. Ik dank voor zoveel goede wensen en hoop natuur lijk zelf ook, dat ik nog vele jaren jullie Raad seltante zal mogen zijn. Met steeds een grote, vrolijke raadselkring om mij heen, dat hoort er bij! In het bijzonder heel veel dank aan: Marietje, Sofietje Lagerwij, en haar Ouders; -a) weten zelf, waarvoor! Zusjes Meinema met Hetti en ouders; zdj weten ook, waarvoor! Anny Bekooy, die haar bijzonder hartelijke ge lukwensen in dichtvorm stak, en deze zo mooi bewerkte, dat het geheel wel in een lijstje kan >rijken! Zij gaf hiermee een blijvend aanden- ;en aan deze dag. Dan bereikten mij weer vele mooie ansichten en kaartjes Ik geloof, dat jullie altijd de mooi ste weten uit te zoeken! Jullie willen ook graag weten, dat ik je kaart ontvangen heb, dus laat ik hier de namen volgen: Rietje Brandt, Drietal Laman, Heer en Mevr. v. KampenhoutKors- wagen. Niek Bakker, Marti Bakker, Ans Voorma, Truusje en Pim v. Weizen, Jannie. Riek en Wil lie v. Kampenhout. Annie v. d. Vos, Jan Brons- geest en Familie, Anny Schipper, Adri en Wim- my Schipper en Ouders. Familie Brocaar, Corrie eri Dik v. Weizen, Heer en Mevr. Bekooy Schipper. Ali en Koos Stikkelorum en Familie, Lydia, Cobi en Beppie Botermans, Coba, Elsje en Wim Verlind, Ans Nieuwenhuvs (ik merk, dat je me nog niet vergeten bent), Heer en Mevr. v d. Laan—v. Petten, Rie en Bep v. d. Laan, Henk. Flip, Nelly, Sjaantje en Gerard Stouten, Plonie de Geus. Aukje v. d. Walle, Hannie en Geertje Linschoten, Janny v. Groeningen (zie ook corresp.). Piet Martijn en ouders (zie ook Corr.). Hartelijk dank aan allen! Natuurlijk ben ik eveneens heel blij met de gelukwensen uit de brieven; ook daarvoor be dank ik hartelijk hier voor alle tegelijk en dus niet meer bij elke brief afzonderlijk; dat kost te veel ruimte. Maar ieder weet dan goed, dat ik de wensen wel gelezen heb. Nog iets over de raadsels: het kruiswoordraad- sel is door de meesten gemaakt, een voldoening voor cle inzenders, voor jullie en voor mij. Bij raadsel V was de naam van de inzender wegge vallen: n.l. Koos Flaman. Nu begin ik vlug aan de beartwoording; voor allen een beetje korter, na zo'n lang voorwoord! Tweetal Rienstra Na al dit nieuws over mijn verjaardag schrijf jij nu over de jouwe, Wim. Paul genoot er evenzeer van mee. Atze v. d. Kooi Je moest dus ook voor je eigen raadsel aan het. oplossen! Bea v. d. Kooi Jij kunt goed voort opvde plano. Studeer maar ijverig. Stientje de Ru Het is een tijd van feesten iwr jou. Leuk, dat je met een raadselnichtje danste. Ik had jullie graag samen gezien. Plonia Humme Vergelijk nu de oplossing met „de opgaaf van verleden week. Horizontaal 'van links naar rechts) eerst „kraam" 5 letters (dan stuit je op een zwart hokje), verticaal Kees (weer op een zwart hokje). Altijd invullen tot een zwart hokje. Vul het raadsel nu in met de oplossing er bij; dan weet je het voor een vol gende keer. Bedankt voor je raadseltje. Nellie Dorrepaal Die bui stuurde jullie wan deling lelijk in de war. Maar het liep nog goed if. Jullie kunnen flink stappen! Toni Neuteboom Jij voelde je dus fijn, Zon dag in je nieuwe jumpertje. En ik voelde me Zondag ook fijn, dat begrijp je' Bianca Horstmann Gelukkig heb je goede krichten over Mijnheer. Je hebt het nu elke "eek druk met schrijven. Loes Horstmann Nu zullen je tulpen wel bijna bloeien. Welke kleur hebben ze? Elly Punt Jullie raadsel viel in de smaak. Als jullie zin hebben, mogen jullie het nog eens doen! Je rapport was dus in orde. José Veldhuyzen v. Zanten Natuurlijk ben k hartelijk welkom. Jammer, dat je eerste brief me te laat bereikte. Insturen tot uiterlijk Dins dagmorgen 9 uur. Je had een goede verjaardag. bof meteen bij het mooie postpapier! Groe- ':n terug aan je zusje en broertjes. Koos Flaman Zoals je ziet, is je naam nu cog genoemd. Het was een abuis, jammer! Nellie Trap Je had goed gehoord; hartelijk dank voor je wensen. Joke de Vos Ik weet al, dat ik wat moois te zien krijg in je volgende brief. Je weet: ik loop hetzelfde als jullie allen. Anny Feynenbuik Bedankt voor je aardig raadsel. Koos en Wimmie Jügel Ik vind het wit prettig, je brief op zulk mooi postpapier te krij sen. Bedankt voor de anekdote; jullie raadsels rtjn te bekend. Flip Stouten Het doet mij echt nleizier, wat )(j schrijft! Nellie Stouten Ik hoop, dat R. weer naast Je zit. Je hebt het niets naar je zin zonder naar. Gerard Stouten Jij hebt een bijzondere ge lukwens, Daar wil je hier toch even afzonderlijk roor bedanken. Sjaantje Stouten Ik dank je hartelijk, en noop het zelf ook. Ida Schophuizen Ik heb je nieuwtjes weer Kiezen. Jij loopt nu-, met dubbel pleizier buiten. Finl de Lange Je naam moest ik raden! blaar zulke raadseltjes moet je me niet meer HurenJouw oplossing van raadsel V klopt ook. Willy Teyyn Ik zal het onthoudenBedankt roor je anekdote. Lida Teeuwen Hartelijk welkom; je begint goed. Rudi Arkeveld Een verrassing voor me, dat j? het kruiswoordraadsel ook inzond. Is dit niet {•d afscheid van je mooie postpapier? Ik bekijk "ft nog eens extra! Nu goed nieuws voor mij? Olga Derksen Ondanks de sneeuwbuitjes kadert de lente toch; dat ga je steeds meer berken. Ook de sneeuwklokjes gaan rustig hun Eang. Kora Key Dat was een thuisweekje voor Jullie. Maar met zulke fijne dikke boeken niet Kris zo heel erg naar! Evert v. Dijk Je schrijft goed nieuws! Ik Seloof, dat je ouders, je onderwijzer, jij zelf en slotte ik ook. daar heel blij mee zijn. Johan v. Dijk Met zo'n rapport kun je '°°r den dag komen. Ga zo door! Annie Boon Wat een verrassing, dat jullie r-h uit de brief vielen! Hartelijk dank voor 'ft aardige kiekje. Nu blijven jullie bij me in album. Nelly Boon Ach, wat heb jij het te pakken! ati harte beterschap Leuk, dat je zelf ge- jUj&kte schortje binnenkort zo goed dienst kan .trijntje Kinkel Bedankt voor je inge ven raadseltje. -.terry de Roon Hertoge Heerlijk, dat je Jaar weer het eerste ritje naar K. maakte, rte moeten er deze lente en zomer maai-veel J\VolSen. Feliciteer je Vader, en prettige dag r,J elkaar. I v- RiJn begrijp, dat Jullie vre- I tai geschrokken zijn. Beterschap met ,1e Ik hoop, dat je Zaterdag weer bij jullie raadselkringetje in het klein present kunt zijn. Maartje Schaart. In de zomer beginnen de stranduitstapjes, eerder niet. Je vraagt nu te veel, om in dit kleine stukje antwoord op te geven. Johanna v. d. Zwan Van harte beter schap Met verkoudheidjes hebben wij ook te kampen. Aukje v. d. Walle Je raadt het goed en ik ben er ook blij mee, evenals jouw Moeder zou zijn. Ik heb gelezen van dat ongeluk; het is vreselijk. Marietje Lagerwij Blijft het goed gaan met Henkie? Ik was blij, dat Je er wat over schreef. Jij weet mij te verrassen, niet alleen in je brieven met mooie plaatjes, maar ook op andere manier! Ik geniet er nog volop van. Fietje v. d. Berg Je weet al, dat- Annie ook welkom is. Heerlijk, dat jullie bericht van V. kregen. Nu is het extra prettig naar school te gaan. Bedankt voor je raadseltjes Rudolf David Zeg maar tegen Ineke, dat ik het knap van haar vind en dat lk ook al verlang naar haar 7de verjaardag. Lydla Botermans Ik ben ook weer be nieuwd naar je rapport. Wat gezellig, weer eens Dient je Veendorp Het is alles heel prettig een hele dag met Coba samen te zijn! geweest; ik had het best naar mijn zin. Eveline Doorn Nu een dubbele brief; met je tweede ben je op tijd. Je rapport is wel goed. maar ik ben blij met je goede voorne mens. Coba Verlind Neen, het was voor jullie geen vrolijke Zondag. Wil je je ouders van mij condoleren? Elsje Verlind Nu zul je later nog wel eens aan mij terugdenken. Dat is voor mij ook een prettige gedachte. Wim Verlind Ik vind, dat je briefje er keurig uitziet. Ik kan zien, dat jij al naar de 2de klas gaat. Herman Verlind Nu heb je een aardig ka meraadje gekregen; zorg er maar goed voor. Ben jij familie van het drietal Verlind hier boven? Gerda Teljeur In begin van de correspon dentie zul je wel antwoord vinden op je vraag. Je vindt zeker, dat ik je te vlug af geweest ben! Wat gezellig, die paarse crocusjes Coba Heusen Jij hebt het ook goed met mij voor. Tini Rekers Hier volgt, wat je vraagt. Hoe somber vaak de lucht mag zijn, Hoe donker ook de dagen, Het zonnetje, dat in je schijnt, Ach, wil dat niet verjagen! Nanny Nauta Je had het kruiswoordraad sel toch wel op mogen schrijven. Ali en Koos Stikkelorum Jullie hebben me ook weer verrast. Raad maar eens. wat je vraagt. Ali. En Koos zet af en toe een thee uurtje in elkaar, heel gezellig! Annie v. d. Vos Ik dank je hartelijk voor deze extra mooie brief. Bij jullie is dus ook pas een verjaardag gevierd. Paul Blangé Bedankt voor je aardig raad sel. Je hebt een leuke uitgekozen. Frank v Ofwegen Het is hard werken op school deze weken Jullie moeten in alle op zichten keurig voor de dag komen. Betsie en Jopie v. Heuven Jullie moeten nog even geduld hebben voor wat je vraagt. Bedankt voor de anekdote. Joop Schalks Jij kunt weer veel briefjes aan mij schrijven, dank zij de nieuwe map. Je rapport mag gezien worden! Bedankt voor je anekdote. Rietje Brandt -r-.Zo'n fijne dag gaat altijd veeL te gauw voorbij, dat weet jij ook! Wat een voldoening voor je, je vestje nu af, en aan te hebben! Grietje Deegenaars Tegen brieven schrij ven zie ik niet op. dat weet je nu wel! Ria en Nlni de Nie W at hebben jullie goed aan mij gedacht! Nini schrijft haar raadsels al keurig zelf op. Maartje v. d. Voort Ieder kind vindt het heerlijk, zelf in een toneelstukje mee te mogen doen. Daar heb je graag drukke dagen yoor over. Geertje v, d Voort Gelukkig, dat je rap port zo vooruit gaat. Nu probeer je natuurlijk, het de volgende keer weer mooier te krijgen. Rie en Bep v d. Laan Jullie hebben dus al gezien, dat ik ook van bloemen houd. We voelen nu allen graag de nadering van het voorjaar om ons heen. Ja, ik trof het in alle opzichten dit jaar met mijn feestdag. Anny en Joop Everink Prettig, dat jullie present zijn en dubbel prettig, met zulke goede wensen. Jan Kooien Ik vind het verschrikkelijk, wat je schrijft Ik begrijp best. dat je er hele maal van overstuur bent. Ineke en Hans Kriek Jullie vergisten Je niet, hoor Jullie hebben ook echte feestdagen achter de rug. Het enige „nare" is, dat ze zo gauw voorbij gaan! Thea Genemans Hartelijk welkom; ik vind het echt gezellig, dat je mee komt doen. Je zult eens zien, hoe knap je wordt in het raad sels oplossen. Lenie Brocaar Ik hoop maar, dat je weer gauw op de fiets zit. En voor de regenuurtjes ben je ook klaar! Lezen naar hartelust. Hannie Brocaar Nu kun je echt „springen van vreugde" over je mooie rapport. Jij had een smuluurtje; je doet me watertanden. Zusjes Meinema Ik ken beide liederen, die jullie voor me gespeeld hebben. Ik vind het een mooie gedachte, dat deze op jullie orgel ge klonken hebben, te mijner ere, en ik dank jul lie er hartelijk voor. Nelly zal ook op een pret tige dag jarig zijn. Jullie hebben me in alle opzichten verwend Corrie v. Weizen Ik mag Jou wel extra be danken, voor je wensen op je mooie postpa pier En verder natuurlijk weer allemaal goede oplossingen! Dik v. Weizen Jij verwent me ook; har telijk dank. Nettie Boerendonk Met een hartelijk groetje ben ik ook tevreden. Frans en Rietje Blonk Je broer S. trof het bijzonder slecht met zijn rode hond. Die kwam echt ongelegen. Leuk, dat Je Joke nu weer spreekt. Aid en Mijntje Mol Nu geen zieken meer. Nu komen de poppen ook weer eens in de frisse lucht. Zo genieten allen van de voorjaarszon. Rietje Goutier. Het is een verschrikkelijk ongeluk; we zijn er allen van onder de indruk. Wat een verre wandeling maakte je; geen won der, dat je moe was! Bedankt voor je raadsel. Plonie de Geus Ik hoop en vermoed, dat je allemaal prettige dingen te vertellen hebt. Gerard Lina Heb Je heerlijk kunnen zwie ren op je rolschaatsen? Wim Nieboer Bij een kruiswoordraadsel moeten de zwarte hokjes zelf niet ingevuld wordenje vult elk woord in, tot je op een zwart hokje stuit. Alida Admiraal Als Je ook meermalen de oplossingen van de raadsels inzendt, komt je raadsel voor plaatsing in aanmerking. Je bent welkom Anny Bekooy Zo. dichteresje, nu heb ik weer wat nieuws aan je ontdekt Je las bovenal, hoezeer je me verraste. Ook je kruiswoordraad sel is weer een prachtstuk. De dagen worden nu weer prettiger van indeling. Elsje Verhoef Nu telt je kruiswoordraadsel ook half. Wat je van je rapport schrijft, is mooi. Ik zie noch je spreekwoordraadsel, noch de nieuwtjes van Marijke. Truusje en Pim v. Weizen Beterschap voor Pim. Jullie begrijpen, dat wij het gezellig hadden met elkaar Niek en Marti Bakker Niek die negen is een felicitatie waard. Misschien lukt het nog eens. Maak mooie tekeningen in dat prachtige schrift. Corrie Kronenberg Kan ik je gelukwensen met je overgang? Piet Beugel Bedankt voor je raadsel. Rie Smittenaar Wat veel feestdagen deze week bij jullie. Echt gezellig! Piet Brussee Leuk, dat je me kennis laat maken met de verdere familie. Feliciteer Je zusje met haar verjaardag. Jan de Mooy Jullie beleefden een onprettig avontuur, dat echter gelukkig goed afliep. Kijk eerst goed, of je alles bij je hebt, vóór je weer op st?ap gaat. Co Hartevelt Wat een grote verandering Vrijdag! Nu houdt Moeder toch een dochter thuis. De een naar school, de ander van school. Gonny de Groot Ik hoop op meer briefjes van, jou. Joop Schouten Ik wist niet, dat lk jou al bij de groteren moest rekenen. Ben je pas elf geworden? Schrijf je leeftijd er steeds bij Jo Hartevelt Ik vind, dat jij leuke dingen verzonnen hebt. Bedenk jij als „juffrouw" ook de handwerkjes? Simon v. Meygaarden Je hebt toch veel goede oplossingen. Prettig, hele schooldagen. Jaques en Suze de Geus Makkelijk, dat V. jullie op de hoogte houdt! Zusjes Schipper Jij hebt het goed gehad en mooie, practische cadeaux gekregen. Ik ben ook meer dan tevreden over alles, wat de dag bracht. Lies en Henny v. Driel Voorlopig succes met al je werk en dan hoop ik nog eens over de goede afloop te horen. Ans Voorma Nu kunnen er al weer plannen gemaakt worden; dat gaat de goede kant uit. Drietal v. d. Pluym Nu hoop ik dan op goed nieuws volgende week: allen weer beter en allemaal mooie proefwerken! Vooral beterschap voor Vader. Sam Linschoten Hartelijk welkom Tijdig insturen Coba v. d. Meys Ik denk. dat door al dat plakken je brief wel eens te laat weggaat! Het antwoord komt echter tóch. al ls het een week later. Piet Martijn Prettig, voor een keertje je naam hier weer te schrijven. Je hebt het wel heel druk, maar: waar een wil is, is een weg! Aan die negens zie ik. dat het best in orde is. Nu jij hartelijk gefeliciteerd; deze Zondag is voor je pleizier. Janny v. Groeningen Nog eens hartelijk dank! Jij ziet meer van mi) dan ik van jou. Zie je mij weer eens, stap dan eens op mij toe. Wat schiet je op met je werk! Je hebt in dte tussentijd niet stil gezeten. Ga zo door en ver der succes. Gerrit Immlnk Ook hartelijk welkom. Annetje Mokkenstorm Ja, het werd een poosje griezelig donker Zondagmiddag Geluk kig slechts kort. Je hebt een mooi kleurtje postpapier Lientje "Mokkenstorm Leuk, dat jullie de briefjes bewaren. Dan kun je me later nog eens tegen jullie laten praten! Jullie slingeren ge zellig naar school! Jople den Hartog Jullie rijden ook zonder ijs! Voor het volgende rapport haal je die 3 punten weer op, hoor! Bedankt voor je raadsel. Marianne Kleyn Jij woont heerlijk; ge niet nu volop van de natuur. Ook bedankt voor je raadsel Marietje Laman Bedankt voor je dubbele gelukwens. De raadsels een dag eerder insturen. En nu: punt! Tot de volgende keer. Allen hartelijk gegroet door jullie Raadsel- tante, Mevr. M. J. BOTERENBROOD. Tot hen behoorde ook Paul Kruger. Een jongen van elf jaar, die al tot de mannen gerekend werd. Midden op eenkale steppe onder de brandende Afrikaanse zon stond een troep 'huifkarren bij elkaar. En achter een van die karren hurkte met het geweer in de hand een elfjarige jongen: Stephanus, Johannes Paulus Kruger. Wat was er aan de hand? Een paar mi nuten geleden was een renbode van de boeren In razende vaart komen aandraven op zijn met zweet en schuim bedekt paard. Hij had reeds uit de verte met de hand ge wenkt en toennog vóór de man zijn boodschap had overgebracht, waren allen aan het lopen en draven gegaan. Ook de Jongen had vlug zonder een be vel af te wachten, de zweep over de rug gen der ossen gelegd en had meegeholpen om de karren zó op te stellen, dat ze een kring vormden. Want alle mannen, die tot deze „trek" behoorden, wisten, wat het te beteekenen had. als de renbode zo ra zend snel kwam aandraven. Dan dreigde er gevaar! De wagenburg was gevormd. De disselbomen werden aan elkander vastgemaakt, de ruimten tussen de wagens met doornstruiken opgevuld. Ieder wist precies, wat hij te doen had. De kinderen sjouwden met doorntakken, de vrouwen dreven ossen en paarden naar het midden van de kring en legden ze aan de ketting. En de mannen begonnen met ern stige gezichten alle geweren te laden en zetten deze in een kring tegen de wagens. Het leek wel een traliewerk van staal en hout, al dat wapentuig. En daarachter knielden de mannen, 41 in getal. Tot hen behoorde ook Paul Kruger, die was aangewezen als voerman en bescher mer van de wagen van de weduwe Olivier. Hij werd dus volop tot de mannen gere kend. En toch was hij pas elf jaar oud. Met. een trotse glimlach keek de jongen naar links, waar zijn vader juist hun eigen wagen besteeg om deze tot een soort fort in te richten. Zijn vader was Kaspar Kruger. Reeds 125 jaar geleden hadden zijn voor ouders zich in Zuid-Afrika gevestigd. Steeds verder waren ze in de loop van de tijd naar het Noorden opgetrokken, telkens weer zochten ze nieuw, vruchtbaar land voor zich en hun kinderen. En nu was ook Kaspar met zijn gezin op de „groote trek" gegaan. Toen een trek ossenwagens onder leiding van Hendrik Potgieter zijn boerderij, in de nabijheid van de tegenwoordige stad Colesberg voorbij kwam, had hij zich met zijn gezin, zijn huisraad en al zijn vee bij hen aangeslo ten. En hij had zijn elfjarigen zoon Paul afgestaan aan de weduwe Olivier om haar te helpen. Mijn oom, de professor is bijzonder ver strooid. Laatst wilde hij een paar nieuwe schoenen gaan kepen. Mijn tante, die pre cies weet, hoe hij is, gaf hem een paar zolen mee en zei: ,,Als je soms vergeten mocht, zelf een winkel binnen te gaan, stuur dan iemand met de zolen en laat hem een paar schoenen uitzoeken." Tante kreeg gelijk. Oom vergat natuurlijk de schoenen te koopen. Maar op weg naar huis schoot het hem eensklaps te binnen. Om te bewijzen, dat hij het toch niét ver geten had, keerde hij op zijn schreden terug en ging een winkel binnen. Maardaar bedacht hij opeens, dat hij de zolen in de Universiteit had laten liggen. Radeloos vertelde hij de heele zaak aan de verkoopster. Die keek hem een ogenblik weifelend aan. Maar toen ze zag, dat hij doodernstig was, zei ze: „Och mijnheer, dat is wél erg, dat U de zolen vergeten hebt.-Maar misschien kan ik het met de voeten wel doen!" Toen Paul zo, met het geweer in de hand achter de huifkar knielde, voelde hij geen oogenblik angst of vrees. Hij kon goed schieten; dat konden alle Boerenjongens in die dagen. Als ze tien jaar waren kregen ze van hun vader een geweer en twee patro nen met de opdracht, een antilope, het schuwste, voorzichtigste steppedier, te schieten. En dan was het hun grootste trots om behalve de buit nog één patroon thuis te brengen. Ook Paul had deze proef al afgelegd. En hij dacht dan ook bij zichzelf: laat ze nu maar komen. En werkelijk, ze kwamen! In het heerlijke Alpenland Tirol vonden eens twee kinderen van een houtvester een reekalfje, dat door een maaimachine aan een van haar pootjes gewond was. De kin deren namen het op en droegen het blij naar huis en de houtvester verpleegde het zorgvuldig, zodat het spoedig weer beter werd. Al heel gauw kon het prachtige hertje weer lopen. Toen kreeg het een gebreide halsband met klokjes er aan en het bleef het spelmakkertje van de houtvesterskin deren. Soefi, zo- hadden ze het genoemd, liet meestal heel gedwee met zich sollen, maar soms werd het hertje plotseling wild. Dan begonnen haar ogen te stralen en ze rukte te de halsband los en liet 't hertje lopen, heerlijke vrijheid tegemoet. En toen nu de zomer weer gekomen was, vond de houtvester het welletjes. Hij maak te de halsband los en liet het hartje lopen. Maanden gingen voorbij en de kinderen misten hun speelmakkertje erg. Maar in de herst, toen de regen en de stormen kwamen, stond Soefi opeens weer voor de deur en vlijde zich op het stro in de warme stal. Zo bleef ze 's winters in het houtvesters huis en 's zomers ging ze de bossen in. Maar eens gebeurde er iets wonderlijks. Op een mooie dag in Juli zat het gezin van den houtvester in de tuin thee te drinken, toen ze plotseling geritsel in de struiken hoorden. Endaar kwam Soefi aange wandeld, maar niet alleen. Ze bracht twee jonge reek al fj es mee. Ze had de houtves tersfamilie niet vergeten en kwam hun nu haar kindertjes voorstellen. Leuk, vinden jullie niet? „Ze", dat waren drie regimenten zwarte krijgers van den Zoeloekoening Dingaan. Optrekkend in het gelid, met vieren naast elkaar, getooid met struisveren op het hoofd en om het middel, rukten ze nader met. de vreselijke assegaaien in de hand. Het waren vijfduizend krijgers en de Boeren waren slechts met 41 mannen, 60 vrouwen en 140 kinderen. Wie van de jon gens ouder dan tien jaar was, werd tot de mannen gerekend. Een dag en een nacht lang bleven de Zoeloes in een wijde kring om de wagen burg" heen liggen: een levende ring van speren en zwarte lichamen. En dan, tegen het morgengrauwen kwa men ze nader. Het gevecht begon. Dof knalden de scho ten, sissend vlogen de vergiftigde speren door de lucht en bleven steken in de doorn struiken van de wagenburg. De hele dag duurde het gevecht van vijfduizend tegen een en veertig. Met de moed der wanhoop schoten de Boeren en laadden de vrouwen. En tegen de avond moesten de Zoeloes het opgeven. Ze trok ken terug. Tot op de huidige dag weet iedere Trans valer er van te vertellen. Vechtkop zo heet dc heuvel, waarop toen de wagenburg stond, op die gedenkwaardige dag, toen Dingaans krijgers verslagen werden. En Paul Kruger, de dappere elfjarige jongen, die toen als een man meestreed, werd later een groote figuur: president van Transvaal, de republiek der vrije Boe ren. Probeer maar eens een boek over „Oom Paul" te pakken te krijgen. Het loont zeker de moeite, eens iets meer over hem te lezen. der raadsels uit het vorige nummer. 1. Horizontaal: 1. Kraam, 5. fort. 9. ei. 10. lak, 12. Mei, 13. Eva. 15. aren, 17. nu, 19. sip, 20. net, 22. Epe, 24 tender, 26. oren, 27. An, 28. ree 30, si, 31. ar, 33. étage, 35. ch, 36. oase, 37. als, 38. el. 39. raam, 42. idem, 45. ara. 46. oo, 47. kerel, 48 lep. Verticaal: 1. Kees, 2, rivier. 3 .al, 4. maan, 6. omn, 7. re, 8. tin, 11. Ki'eta^ 14, appel, 16. eteri, 18. Utrecht, 21. Adrl, 23 en 25. ee, 26. Oma, 29. ster, 30. Selma, 32. Rolde, 33. es, 34. gaar, 38. eik, 40. aa, 41. koe, 43 er, 44. me, 49. op. 2. De klok. 3. Nicotine: Nico, Tine. 4. Noordwolde; Noord, wol, de. 5. Gouda. goud. 6. Kwikstaart; kwast, kwik, kaas, kast, r. 7. Bloempot. der raadsels ontvangen van: Koos Flaman, Nellie Trap," Joke de Vos, Anny Feynenbuik, Koos Jügel, Wimmie Jügel. Nellie Stouten, Gerard Stouten, Sjaantje Stouten, Flip Stouten, Ida Schophuizen, Fini de Lange, Willy Teyn, Llda Teeuwen, Gé de Jong, Rudi Arkeveld, Olga Derksen, Jaap Haasnoot, Kora Key, Evert v. Dijk, Johan v Dijk, Annie Boon, Nel Boon, Ki-fjntje Kinkel. Corry de Roon Hertoge, Maartje Stavleu, Marijtje v. Rijn, Maartje Schaart, Johanna v. d. Zwan, Aukje v. d. Walle, Fietje v. d. Berg, Marietje Lagerwij, Sofietje Lagerwij, Rudolf David, Lydia Botermans, Dlenntje Veendoip, Wim Rienstra, Paul Rien stra, Atze v. d. Kool, Bea v. d. Kooi, Eveline Doom, Hannie Linschoten, Geertje Linschoten, Annie de Ridder, Stientje de Ru, Nellie Dorre paal, Plonia Humme, Toni Neuteboom, Afke Neuteboom, Goos Knol, Bianca Horstmann, Loes Horstmann, Coba Verlind, Elsje Verlind, Wim Verlind, Elly Punt. Herman Verlind, Gerda Teljeur, Coba Heusen, Tini Rekers, Nanny Nauta, All Stikkelorum. Koos Stikke lorum, Annie v. d. Vos, Paul Blangé, Frank v. Ofwegen, Mlentje Uitdenboogaard. Henny de Pree, Jopie v. Heuven, Betsy v. Heuven, Joop Schalks, Rietje Brandt, Grietje Deegenaars, Ria de Nie, Nini de Nie, Maartje v. d. Voort, Geertje v. d. Voort, Jlie v. d. Laan, Bep v. d. Laan, Anny Everink. Joop Everink, Jan Kooien, Nico Optèndrees, Dickie Optendrees, Tiny de Goe deren, Ineke Kriek, Hans Kriek. Thea Gene mans. Lenie Brocaar. Hannie Brocaar, Nelly Meinema, Ella Meinema, Corrie v. Welzcn, Dik v Weizen. Nettle Boerendonk, Frans Blonk, Rietje Blonk, Adie Mol, Mijntje Mol, Elsje Bo- terenbrood, Rietje Goutier, Plonie de Geus, Wim Nieboer, Gerard Lina, Elsje Verhoef, Anny Bekooy, Truusje v. Weizen, Pim v. Weizen, Niek Bakker, Marti Bakker, Corrie Kronenberg, Piet Beugel, Rie Smittenaar, Piet Brussee, Jan de Mooy, Janny Hartevelt, Co Hartevelt, Gonny de Groot, Coby Schouten, Joop Schouten, Jo Hartevelt, Simon v. Meygaarden. Anny. Schip per, Adri Schipper, Jacques de Geus, Suze de Geus, Mlentje de Water, Ans Voorma, Jannie v. d. Pluym, Koos v. d. Pluym, Nico v. d. Pluym, Leny de Graaf, Annetje Mokkenstorm, Gerrit Immlnk, Lientje Mokkenstorm, Henny Favier, Jopie den Hartog, Marianne Kleyn, Loesje Sloos, Ineke Boterenbrood, Paulus Laman, Willem Lama, Marietje Laman. Vorige keer te laat ontvangen van: Eveline Doom, Sam Linschoten, Coba v. d. Meys, Pau lus Laman, Marietje Laman, Willem Laman. voor allen om uit te kiezen; de groteren vier, de kleineren drie goede oplossingen I. Ingezonden door Jetty Hooghuis. Mijn geheel is een spreekwoord van 25 letters. Men bewaart melk ln een 10, 9, 21. Een zeer gezond voedsel is 17, 2, 3, 5, 19: 24. 20, 3 ls een getal; 10, 13, 11 een huisdier; 12, 14, 7 iets wat kinderen niet drinken mogen. 7, 24, 22, 5, 19 zijn vogeltjes, 4. 5. 5, 6, 25 is een jongensnaam. Je moet 15. 16. 6, 10. 24. 19 om aan de kost te komen. Een 3. 18, 23, 25 is een vrucht. 7, 8. 9, 3 is een hemellichaam; 1. 5, 3, 10 is een jongensnaam. II. Ingezonden door Wolfgang Rijsdijk. Ik ben een insect. Verwisselt men mijn eerste en laatste letter, dan zit ik om iemands middel. in. Ingezonden door Paul Rienstra Ik ben een plaats in Noord-Brabant van 7 letters. 1, 2, 3, 4 hebben soldaten bij zich. 2, 3 is een maat. 6, 2. 3 een afgekorte meisjesnaam: 4, 5, 3 een onderaardse graver; 7, 5, 4 is niet slim. IV. Ingezonden door Koos Stikkelorum. Welk spreekwoord lees je hieruit? lew ana de gwe metmirt, eefht leve bijkkes. V. Ingezonden door Jan Kooien. Mijn geheel ls een plaats in Groningen van 11 letters. 1, 2. 3. 4 is een kleur, 5 een klinker. Kinderen gaan elke dag naar 6, 7, 8, 9. 10, 11. VI. Ingezonden door Zusjes Schipper. Ik besta uit 3 lettergrepen. Mijn. eerste is niet nabfj. Mijn derde ls een deel van het tweede. Mijn geheel is een prettige dag. Zeg eens, hoe ik heet. VII. Ingezonden door Joop Sohouten. Plaats op onderstaande kruisjes drie woor den, die van links naar rechts en van boven naar beneden hetzelfde betekenen, xxx 1. een uitholling in muur of rots. xxx 2. een boom. xxx 3. een stad in België. VIII. Ingezonden door Evert v. Dijk. Welk land heeft geen hoofdstad en ook helemaal geen regering? Ingezonden door Fini de Lange. Dierkunde. „Pa, hebben slangen een staart?" „Zeker vent. dat i zelfs het eenige, wat zc hebben." Ingezonden door Gerda Teljeur. Moeder (tot jarig zoontje)„Dus denk er aan, als er visite komt, dan moet je zeggen: „Aardig, dat u gekomen bent" en niet: „Wat heb Je voor me meegebracht?"

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 13