BINNENLAND rtagmedvtr-, zevn l(vn ibutmj audclvnq SlBmUBMSSHOSIMmii Ontwikkeling van de tuinbouw-wetenschappen Siste jaargang LEiDSCH DAGBLAD, Vrijdag 23 Februari 1941 Derde Blad Ho. 24825 Gevaarlijke Mist! VAN HOUTEN'S PUDDINGPOEDERS Werkgemeenschappen van studenten De heer A. H. Sirks overleden Beperking in het hout-gebruik 7 VAN HOUTEN'S! O PAKJES -ir\ ^OPBON JVJ zefit s Het Westland ontvangt een nieuw laboratorium ONDER AUSPICIEËN VAN DE NEDERLANDSOHE UNIE. Van de zijde van De Nederlandsche Unie deelt men ons mede: In de steden, waar een universiteit of hoogeschool gevestigd is, vereenigen de studenten, die tevens lid van De Neder- andsche Unie zijn, zich thans in het kader eer plaatselijke afdeeling van de Unie. tot studentenwerkgemeenschappen Hun doel is o.m.: gezamenlijk dóórdrin gen in het Unie-Drogram en de Unie-ge- rindheid, bevorderen van deelname aan plaatselijk Unie-werk (colportage, spreek- teurten) en aan maatschappelijk werk. Reeds nam deze activiteit te Delft, Gro ningen, 's-Gravenhage (voor daar wonen de studenten), Leiden, Rotterdam, Utrecht en Wageningen een aanvang. Amsterdam, Tilburg en Nijmegen volgen weldra. OUD HOOFDCOMMISSARIS VAN POLITIE TE ROTTERDAM. De oud-hoofdcommissaris van politie te Rotterdam, de heer A. H. Sirks, is gisteren den namiddag, bij het uitstappen uit een tram op den Kneuterdijk te Den Haag In elkaar gezakt en kort daarop overleden. De heer A. H. Sirks. die thans directeur was van den Centralen Crisis Controle dienst te 's-Gravenhage, werd in 1879 te Rotterdam geboren en bezocht in zijn jeugd de H.B.S. aldaar. Deze studie voltooide hij in latere jaren aan het Kon. Instituut te Willemsoord. Hij werd in 1899 aangesteld als adelborst van Hr. Ms. .Noord-Brabant" mi-mede hij naar Nederlandsch-Indië Toer. Hier werd hij te werk gesteld bij den bydrografischen dienst en in het jaar 1904 keerde hij naar het vaderland terug als als luitenant ter zee tweede klasse, waarna korten tijd later een aanstelling volgde als leeraar in den scheepsbouw aan de machi- nistenschool te Hellevoetsluis. Hier reeds nam hij tevens de functie van officier van politie waar. In 1907 voer hij weer op de ,Piet Hein", maar nog datzelfde jaar nam de heer Sirks ontslag uit den zeedienst ln Terband met een benoeming als adjunct havenmeester te Rotterdam. Zeven jaar later, in 1914, volgde zijn be^- üoeming tot hoofd-commissarls van poli tie in dezelfde stad, waarna de heer Sirks tica 20 jaar lang het Rotterdamsche poli- to-eorps, leiding heeft gegeven. Niet aileen ijverde hij voor het Rotterdamsche politie apparaat, maar in dien tijd, in 1929, was hij bovendien assessor van de opium-com missie van den Volkenbond. Reeds als hoofdcommissaris van politie nam in latere jaren de heer Sirks de func tie van waterschout tijdelijk waar en met ingang van 1 Juli 1933 werd hij definitief benoemd tot waterschout te Rotterdam. De verdiensten van den overledene zijn officieel erkend door zijn benoeming tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Bovendien vielen hem verschillende bui- tenlandsche onderscheidingen ten deel. VEILINGEN GAAN MEER CARTON GEBRUIKEN. (Van onzen Westfandschen correspondent). Naast het besluit dat eenigen tijd gele den genomen is om voor de verzending van tomaten en druiven In het komend seizoen gebruik te maken van cartonnen fust in plaats van de bekende houten bakken,* is nu aan de veilingen medegedeeld, dat ook noor de verzending van sla gebruik ge maakt zal moeten worden van cartonnen batten. De Nederlandsche veilingen hebben in de «Jgeloopen maanden vele honderdduizen den kistjes vervaardigd, die in het nieuwe seizoen gebruikt zullen worden. Hierdoor de veilingen thans reeds verzekerd niet in moeilijkheden te komen met het fust ïoor verzending der producten. Aanvankelijk bestond het voornemen Toor de sla-cultuur nog gebruik te maken ran de gewone kratten, doch tlians zullen Pta. een millioen kratten grootendeels uit ttrton worden aangemaakt. Overigens ligt het in de bedoeling om ^veel als mogelijk is te bezuinigen op de onkosten voor de verzending van het pro duct, waarvan de verpakking een onderdeel mtmaakt. De producten die hiervoor eenigs zins in .aanmerking komen, zooals kom kommers b.v., zullen zooveel mogelijk los in J" wagons worden verzonden. DE DISTRIBUTIE VAN TEXTIEL PRODUCTEN. Geen uitgifte van speciale vergunningen tot 17 Maart. De uitgifte van speciale vergunningen Joor textielproducten is van 17 Februari tot 17 Maart stopgezet, Naar de N.R.Crt. Ta& het rijksbureau voor de distributie Ton textielproducten verneemt, ls deze tregel getroffen in verband met de onikte die er op het oogenblk heerscht bij ?a> bureau met het afhandelen van reeds gediende aanvragen. Wanneer na 17 Aaart weer speciale vergunningen worden ^gereikt zal hierbij een andere regeling pöen dan tot dusver. Deze regeling zaJ nader bekend gemaakt worden. W. BISCHOFF f Te Bloemendaal is overleden de heer W. Bischoff, stichter van de N.V. Gebr. Bischoff kleeding, manufacturen, bedden en tapijten magazijn te Zaandam. Het was in laatstgenoemde plaats dat de heer Bischoff in 1895 op bescheiden schaal een manufacturenzaak opende. Spoedig reeds bleek het pand waarin de zaak ge vestigd was te klein en het bedrijf werd geleidelijk door aankoop van aangrenzende panden uitgebreid, waardoor het ten slotte is uitgegroeid tot een modern modepaleis. Hiermede was evenwel de ondernemings geest van den stichter niet bevredigd. Met groote energie heeft hij daarna de uitbreiding buiten Zaandam bezocht, die hij heeft gevonden door in ruim twintig plaatsen in ons land filialen te stichten. Hierdoor en door het in het leven roepen van een inkoopcentrale behoorde de heer Bischoff tot de eersten, die den grondslag gelegd hebben voor het groot-winkelbe drijf. Met den groei van het winkelbedrijf heeft de afdeeling fabricage gelijken tred gehouden als gevolg waarvan in Zaandam een aanzienlijk atelier werd gesticht, waar ruim 100 personen werk vinden, terwijl in Dordrecht een uitgebreide confectiefabriek voor heerenkleedlng werd opgericht. Ruim duizend personen zijn in het geheel aan het bedrijf verbonden. Ondanks zijn druk ke werkzaamheden vond de heer Bischoff nog gelegenheid zijn aandacht te wijden aan liefdadige en kerkelijke instellingen, zonder dat daarvan in het openbaar veel bleek. Hij heeft veel goed gedaan, doch wenschte nimmer op den -voorgrond te treden. De uitvaartdiensten zullen, naar de NJt. Crt. meldt, morgen plaats hebben in de parochiekerk te Bloemendaal, waarna de begrafenis op het St. Adelbertuskerk- hof aldaar plaats vindt. KWALITEITSEISCHEN BIJ PEULVRUCHTEN. De kwaliteitscommissie der peulvruch ten-studie-combinatie heeft in een daartoe gehouden vergadering de mogelijkheden besproken om de kwaliteit van peulvruch ten meer in overeenstemming te brengen met de eischen, die door de verbruikers hieraan worden gesteld. Ten einde deze eischen nauwkeurig te leeren kennen, zul len enquêtes onder de verschillende be langhebbenden worden gehouden (handel, splitterijen conservenfabrieken, vriesin- richtingen, consumenten). Het ligt in de bedoeling deze eischen aan de kweekers van peulvruchten ter kennis te brengen, zoodat bij het zoeken naar ras sen meer met de kwaliteitseischen wordt rekening gehouden dan dit tot nu toe het geval was. Het kwaliteitsonderzoek zal plaats vinden aan het centraal instituut voor landbouwkundig onderzoek te Wage ningen, waar reeds een aanvang is ge maakt met het uitwerken van verschillen de onderzoekingsmethoden. Hier wordt ook voor kweekers de mogelijkheid opengesteld om nieuwe rassen op kwaliteit te laten onderzoeken. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot den secretaris van de peul- vruchten-studie-combinatie, p/a. instituut voor plantenveredeling, Wageningen. Bescherm Uw keel in dit venijnige weer door geregeld gebruik van de medicinaleI<Sc7 7776 (Ingez. Med.) CHRISTELIJKE VAKORGANISATIE. NAAR HET N.V.V. Naar de persdienst van het N.V.V. meldt, heeft het bestuur van de „Christelijk Na tionale Vereeniging van werklieden in het Landbouw-, Tuinbouw-, Zuivel- en Veen- bedrijf" aan den Commissaris van het Ne- derlandsch Verbond van Vakvereenigingen bericht, dat zij zich aansluit bij het N.V.V. Deze organisatie telt ruim 1800 leden. WIJZIGING DER KINDERBIJSLAGWET. In de staatscourant van gisteren is opge nomen een beschikking van den secretaris generaal van het departement van sociale zaken, waarbij eenige wijzigingen worden aangebracht in de kinderbijslagwet, met ingang van 1 April as. De voornaamste wijziging betreft die van art. 23, waardoor zij, die uitkeeringen, berekend naar een verlies van arbeidsge schiktheid van 70 procent of meer, ont vangen volgens een der ongevallenwetten of de ziektewet, als arbeider in den zin der wet worden beschouwd. Bepaald wordt, dat artikel 23, tweede lid, der kinderbijslagwet zal worden gelezen als volgt: 2. degene, die hetzij krachtens de ver plichte verzekering, geregeld bij de onge vallenwet 1921 of de land- en tuinbouw- ongevallenwet 1922, een tijdelijke uitkee- ring of een rente, berekend naar een verlies aan arbeidsgeschiktheid van 70 ten honderd of meer, ontvangt, hetzij krach tens de zee-on ge vallen wet 1919 een uit- keering, berekend naar een verlies aan ar beidsgeschiktheid van 70 ten honderd of meer, ontvangt, hetzij krachtens de ver plichte verzekering, geregeld bij' de ziekte wet, ziekengeld ontvangt, en die tijdens zijn laatste dienstbetrekking arbeider was, of, indien deze wet toen reeds in werking getreden ware, arbeider zou zijn geweest, wordt ook gedurende het genot van voren bedoelde tijdelijke uitkeering, rente-uitkee- ring of ziekengeld als arbeider in den zin dezer wet beschouwd. HET DEMPEN VAN "HET BOTERDIEP TE GRONINGEN. B. en W. van Groningen hebben vandaag bij den raad een voordracht ingediend be treffende het verder dempen van het Bo- terdiep en het uitvoeren van daarmee sa menhangende werken. De kosten van de reeds voltooide werken waren f. 180.000. Voorgesteld wordt nu o.a. het aanbrengen van vier dammen, bestra tingen en rioleeringen. De kosten van deze werken raamt men op f. 673.000. De uit voering zal minstens twee jaar duren. NIEUW MARITIEM MUSEUM TE ROTTERDAM. De gemeenteraad van Rotterdam heeft in zijn Donderdagmiddag gehouden verga dering een voorstel tot stichting van een nieuw Maritiem Museum op Dijkzigt te zamen met het Technisch Scheepvaartkun dig Museum, een gebouw dat f. 400.000 zal kosten, aanvaard. De architect ir. A. van der Steur, die o.a. te Rotterdam ook het Museum Boymans ontwierp, heeft ver klaard, dat materialen voor dezen bouw nog verkrijgbaar en ook beschikbaar' zijn. VEERDIENST ENKHUIZEN—STAVOREN GESTAAKT. Met ingang van vandaag wordt de veer dienst EnkhuizenStavoren volledig gé- staakt. UHHBHMi rn MWB m in- - 1 Een pudding als dessert is een be kroning van Uw maaltijd. Maar dan moet het een goede pudding zijn. Van Houten's pudding is be reid uit de beste grondstoffen en is van een samenstelling, die ook Uw meest verwende huisgenooten of gasten zal bevredigen. Serveert U eens zoo'n Van Houten's pud ding. U zult er eer mee inleggen. PUDDINGPOEDER CHOCOtA0 6S,MA/VK SCHUS1NGIR Er zijn 8 smaken: amandeltjes, vruchten17'/ ets - koffie, sinaasappel, chocolade met sinaasappel, citroeh:15cts-choco!adc,vanille: 12'/,cts 7773 f'i f«f (Ingez. Med.) iiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini Naast Corporatieven Raad de „Standen-Generaal" In het jongste nummer van het weekblad van De Nederlandsche Unie wordt „de cor poratieve gedachte in de Nederlandsche Staatkunde" besproken en dienaangaande o.m. opgemerkt: „De corporatieve gedachte is een eeuwen oud Nederlandsch goed, geworteld ln onzen eigen bodem. Souvereiniteit in eigen kring, souverelnitelt des gemoeds, zelfbepaling in eigen zaak, zijn hiervan de omschrijvingen, die de geschiedenis ons overlevert. In ons Koninkrijk zijn Groen van Prinsterer, Kuy- per en Troelstra de fakkeldragers dezer ge dachte geweest. „In de 19e en in den aanvang der 20ste eeuw kon deze gedachte hier te lande even min als elders tot uitdrukking geraken. De albeheerschende tijdgeest dezer periode heeft in het teeken van liberalisme en ka pitalisme gestaan. Het individualisme vier de zijn hoogtij, de in de natuur gelegen organische geleding der Volksgemeenschap kon zich niet ontwikkelen. Wel zocht men „ordening", men huldigde de „corporativi- telt", maarde staat mocht er niet bij betrokken worden. Met andere woorden, het bleef bij de doodc letter. „Corporatief bestel beoogt een onmiddel lijke wisselwerking tusschen de regeering en haar dienaren eenerzijds en de georga niseerde gemeenschappen ten andere. Zoo doende krijgt het volk in zijn organische geledingen gelegenheid om handelend deel te nemen aan de staatstaak aan het tot stand komen, het uitvoeren en het toepas sen der wettelijke voorschriften iedere groep betreffend, terwijl de regeering bij het richten èn bundelen der sociaal-econo mie des Rijks levend contact houdt met de belanghebbenden en voorlichting uit de eerste hand ontvangt. „Het spreekt vanzelf, dat de verhooging van den onmiddeilijken volksinvloed, be sloten in corporatief staatsbestel, gepaard moet-gaan met een zelfstandiger werkende en beter bewerktuigde uitvoerende macht. De Overheid dient over een doelmatig in gericht apparaat te beschikken om datgene dat in het volk leeft, naar behooren te kun nen verwerken. Zij dient echter ook snel, doelbewust en eensgezind te kunnen han delen, teneinde aan haar plichten van hoogste richter en arbiter te kunnen vol doen. „Indien de grondwettelijke verhouding van den minister tot 't staatshoofd onveran derd heelt te blijven, zoo dient de voor zitter van den Raad van ministers over de middelen te beschikken om orde in eigen huis te houden. Want bij de tot op heden geldende voorziening is hij te eenenmale onmachtig zijn ambtgenooten last te ge ver. en zich eventueel van hen te ontdoen. Het eenige middel tot het tegengaan van onbekwaamheid of eigenzinnigheid van ministers is thans gelegen bij het parle ment, dat de gelegenheid heeft zoodanige ongewenschten „weg te plagen" een pro ces, dat min vereenigbaar is met de waar digheid van den Staat. „Wórden bezwaren van het volk jegens de leiding van dien aard, dat bij de onder danen de stem des gewetens gaat spreken en het Volk zijn hoogste waarden niet meer veilig acht in handen der leiding, dan heeft de stuurman het roer over te geven. Alle gezag is uit God, maar het is ook af hankelijk van Gods genade. Blijkt deze te v/ijken, zoo dienen Staatshoofd en Volk zich in grondwettelijk voorzien overleg te kun nen beraden op nieuwe gezagsvinding. „Naast den „Corporatieven Raad" der toekomst, dient derhalve het Nieuwe Land over een orgaan te beschikken, dat, in breederen zin het algemeen belang en in diepsten zin het volksgeweten zal verte genwoordigen een orgaan, dat in laat- sten aanleg het Volk in staat zal stellen een beroep op het Staatshoofd te doen en ten andere het Staatshoofd in de gelegen heid zal stellen, desverlangd het Volk om trent diens vertrouwen in de leiding te polsen. „De „Standen-Generaal", dié naast den Corporatieven Raad komt te staan, zat uiteraard een veel beperkter arbeidsveld en een andere taak hebben dan zijn verbas tering. de „Staten-Generaal". Zijn wijze van samenstelling kunnen wij hier in het midden laten, doch dit dient gezegd, dat in ieder geval een onmiddellijke volksin vloed verzekerd moet zijn. (Van een bijzonderen medewerker). „Het is een belangrijk hulpmiddel ten dienste van onzen tuinbouw dat we hier van het Rijk ontvangen hebben, en dat kar, meewerken om onze bodemproductie zoo hoog mogelijk op te voeren, ten voordeele van land en volk," aldus zei ons lr. Riemens de directeur van den Proeftuin Z.H. Glas district en Rijkstuinbouw, consulent, toen hij de belangrijke aanwinst voor den tuin bouw in Zuid-Holland, het nieuwe labora torium op den Proeftuin toonde. De belofte voor het nieuwe gebouw werd gedaan bij het gouden jubileum dat de Bond Westland op 25 April 1939 vierde, waar lr. A. H. L. Roebroeck, Directeur-Ge neraal van den Landbouw dit „jubileum geschenk" aankondigde. En nu staat het gebouw er, al waren voor de inrichting ervan dan ook verschillende moeilijkheden te overwinnen. Het is een prachtig gebouw, en naast dat te Wageningen, het eerste laboratorium, dat ten dienste van den tuinbouw werd ge sticht. Het gebouw bevat afzonderlijke labora toria voor onderzoek van de grondmonsters en naar plantenziekten, er is een speciale serre voor de planten, die om zoo te zeg gen, „dicht bij den dokter" moeten blijven, en voortdurend dus gecontroleerd kunnen worden in het gebouw zelf, er is een biblio theek, afdeeling voor fotografie, voor de ontwikkeling van het „broed" ten dienste van de champignoncultuur, admlnistratie- afdeellngen etc. Daarbij heeft de binnenhuis-architect Schubad voor een practische, doch ook smaakvolle Inrichting gezorgd, zoodat het bouwwerk van den architect P. Mulder uit Rotterdam tot een uitmuntend geheel is geworden. Mèt dit nieuwe laboratorium is voor tuin- bouwend Zuid-Holland een bijzondere mijl paal in de ontwikkelingsgeschiedenis be reikt, waarvan ir. Riemens een en ander vertelde. De vereeniging „Proeftuin Westland", die in Augustus 1900 werd opgericht, dreigde in 1924 te gaan liquideeren. De nieuwe direc teur, die toen werd aanwezen door den directeur-generaal van den Landbouw, ir. Riemens, wist dit evenwel nog te voorko men, en bij de uitvoering van een reorga nisatieplan heelt de vereeniging zich zoo danig ontwikkeld, dat van de 5060 tuinders die in het ambtsgebied van ir. Riemens wo nen. er nu 4661 lid zijn, hetgeen dus aan wijst, dat practisch alle kweekers in deze provincie lid van den Proeftuin geworden zijn. DE BETEEKENIS VAN ZUID- HOLLAND ALS TUINBOUW GEBIED. De belangrijkheid van Zuid-Holland als tuinbouwgebied demonstreerde ir. Riemens met de volgende cijfers. Volgens de berekeningen, geeft een H.A. weiland f.32 per jaar aan arbeidsloon, voor tarweteelt bedraagt dit f. 150, voor suiker bieten f. 200, voor aardappelen f. 250. En hierbij valt dan op het bijzonder groo te bedrag dat de intensieve tuinbouw aan arbeidsloon uitgeeft n.l. f.3200! Een ander voorbeeld. In genoemd ambtsgebied wordt ten be hoeve van de tulnbouwcultures per Jaar 230.000 ton steenkolen gebruikt tegen 70.000 ton door den tuinbouw in het overige tuin bouwgebied van ons land. Dit wordt ook veroorzaakt, doordat in Zuid-Holland 2015 H.A. met glas is bedekt, waarbij de restee- rende tuinbouwgebieden het tot 963 H.A. brengen. Andere merkwaardige cijfers zijn die over het gebruik van kunstmeststoffen. Voor bouwland werd in het seizoen 1939 1940 K.G. stikstof, 100 K.G. phosphor en 120 K.G. kali. Die cijfers waren voor gras land resp. 120, 60 en 80 kilo, doch voor den intensieven tuinbouw was 300 K.G. stikstof, 150 K.G. phosphor en300 K.G. kali nood zakelijk. De beteekenis van den Intensieven tuin bouw als arbeidsobject moge ook blijken uit het feit, dat in 1939 aan loonen door den tuinbouw binnen het ambtsgebied van den Proeftuin f.15.538.574 werd uitgekeerd, bij een totale bruto veilig omzet van plm. f. 24.260.000, hetgeen dus beteekent, dat die loonen 64% bedroegen van het totale om zetcijfer aan de veilingen! Dat het Westland met zijn zee van glas ln dit alles een belangrijk aandeel heeft, behoeft geen nadere omschrijving. PROEFTUIN MET MEER DAN NATIONALE BETEEKENIS. Voor de proefnemingen op cultuurgebied, beweegt de Proeftuin te Naaldwijk zich over een ruim arbeidsveld. Als gevolg van de omstandigheid, dat binnen het ambtsgebied zoo veel verschil lende grondsoorten aanwezig zijn, heeft men de proefnemingen ook op een zeer ge varieerde wijze moeten doen. Hierdoor is het mogelijk dat op ruime schaal van de resultaten leering kan worden getrokken, cn de Proeftuin telt dan ook zijn leden niet alleen in binnenland, doch ook bui ten onze grenzen. Ook in Duitschland zijn er vele bedrijven die regelmatig contact onderhouden met den Naaldwijkschen Proeftuin, teneinde cultuur-aanwijzingen te ontvangen. STEEDS NIEUWE GEWASSEN. Vrijwel voortdurend houdt men zich bezig met het zoeken naar nieuwe moge lijkheden tot uitbreiding van de cultures. Daar zijn de champignons, die nu in den kelder onder het nieuwe laboratorium vol op geoogst worden, en bijzonder hooge prij zen opbrengen. Daar zijn de schorsenero, die dank zij het speciale verwarmingssy steem eenige maanden eerder ter veiling gebracht kunnen worden dan normaal. Men vindt er de suikërmais, aubergines, pa- prica, de koolrabi, diverse nieuwe druiven- soorten. Het moge met al die proefnemin gen niet altijd uitloopen op het ontdekken van een nieuwe „goudmijn" voor den kwee- ker, dcch de mogelijkheden die elk van haar geeft, worden hier ten volle nage gaan. waardoor de tuinbouwer weet waar aan hij beginnen kan. Deze taak van den Proeftuin moge dan al belangrijk zijn, belangrijker zijn nog de aanwijzingen die door het wetenschappe lijk onderzoek gegeven kunnen worden in bestrijding van de diverse ziekten en ge wassen. bemestingsvraagstukken, etc. Vari hoeveel beteekenis dit laatste is, blijkt wel uit het feit, dat ln het afgeloopen jaar 4900 grondmonsters werden onderzocht, tegen een aantal van 165 in 1932. Zoo blijkt de tuinbouw in ruimer samenwerking te ko men met de wetenschap, die nu door het in gebruik nemen van het nieuwe labora torium in Zuid-Holland een belangrijk steunpunt heeft verkregen.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 9