far***? wmm. STADSNIEUWS LEIDHH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 28 Februari 1941 OFFICIEELE KENNISGEVING Spanje en Italië Van de gevechtsterreinen Uit Amerika Uit het Verre Oosten Verspreide berichten 4irejU» 4 Leidsche Duinwatermij N.V. Koortsig s"AKKERTJE Laatste Berichten Binnenland Buitenland NU NAAR ATHENE? De correspondent van het D.N.B. telstam boel ontleent nu aan een bericht uit Kairo dat Eden ook een bezoek aan Athene zal brengen Tegenover grootere leveringen ultDuitsch- land zal Italië landbouwproducten, textiel- stoffen en handwerkproducten zenden. Vooral op textielgebied zal de samenwer king nauwer worden en verder op het gebied van grondstoffen en verzekeringen. De bestaande betalingsregeling is gehand haafd. Het Giornale d'Italia wijst op de ver hooging .van .hetwederzij dsche goederen verkeer en op het feit, dat beide landen voor den'diiur 'van'dén oorlog afzien van een rekenkundig evènwicht in hun weder zij dsch handelsverkeer. Evenals op militair gebied zijn de beide mogendheden van de spil op het gebied van de oorlogseconomie solidair. De Tribuna schrijft, dat de berekeningen van Engeland, dat het zijn vijanden zou kunnen uithongeren, fout zijn geweest. Nu Duitschland en Italië niet alleen hun gees telijke en militaire energie, maar ook hun economisch potentieel ineen doen smelten, vormen zij thans een graniet blok, waarop alle weerstand van het Britsche wereldrijk te pletter zal loopen, aldus seint het D.N.B. uit Rome. DE HULP TIJDENS DEN BURGEROORLOG. Met betrekking tot de in de rede van Mussolini vermelde hulp, die Italië in de (jaren 1936, 1937 en 1938 aan Spanje heeft verleend, is te Rome een officieele lijst ver schenen van het aan Spanje ter beschik king gestelde oorlogsmateriaal met een vol ledige opsomming van de uitgebreide hoe veelheid wapenen, munitie, voertuigen, ben zine, toestellen, uitrustingsstukken e.d. voor legerdoeleinden, voorts vliegtuigen, moto ren. bommen e.d. voor de luchtmacht als mede schepen voor het vervoer van troe pen en materiaal voor de marine. Boven dien werden in den zomer van 1937 talrijke duikbooten aan generaal Franco afgestaan. Alle eenheden der vloot zijn aan Italië te ruggegeven, uitgezonderd twee duikbooten, vier torpedobootjagers en vier motortorpe doboot en. In totaal zijn voor de leveringen van materiaal door de Italiaansche depar tementen van oorlog, marine en luchtvaart 772 milliard lire uitgegeven. In het Spaansch-Italiaansche handels verdrag van verleden jaar is de Spaansche schuld aan Italië op 572 milliard lire, be taalbaar in 24 oploopende. jaarMjksche ter mijnen, vastgesteld. De diplomatieke redacteur van het Ste- fani-agentschap besluit een uitvoerige be schouwing over dien bijstand aldus: Revolutionnaire redenen legden het fas cistische Italië den plicht op de nationale syndicalistische revolutie in Spanje te steu nen, die zich liet leiden door de beginselen van de Italiaansche revolutie en op het tooneel van de geschiedenis als derde na tionale ..element van het nieuwe Europa verscheen. Italië heeft het besef bij die ge legenhéid ten aanzien van' Spanje en van zich zelf zijn plicht te hebben gedaan en is bereid de offers aan bloed, geld en hulp bronnen te Hernieuwen, indien Spanje nogmaals in soortgelijke omstandigheden zou komen te verkeer en. De Italiaansche politiek en de idee van het fascisme van het nieuwe Europa ver- leenen aan.Spanje een belangrijke functie in Europa en Afrika en drukken op de be trekkingen tusschen Italië en Spanje een kenmerkend zegel van nauwe vriendschap. DE AANVAL OP EEN CONVOOI. Het opperbevel der Duitsche weer macht deelt mede: Duitsche lange-af- standsbommenwerpers hebben op 26 Februari op 500 K.M. ten Westen van Ierland een beschermd Britsch convooi aangevallen. Zij brachten in een stout moedig uitgevoerden aanval 9 schepen met een totale tonnage van 58.000 brt, tot zinken. Bovendien werden 3 schepen zóó zwaar beschadigd, dat aangenomen kan worden, dat zij verloren zijn. Vier andere schepen kregen zware treffers, Ten aanzien van de luqhtgevechten van gisteren, die zich voor een deel ook boven de Fransche Kanaalkust afspeelden, wordt nog bekend, dat de commandant van een Duitsch jachteskader, kapitein Ihlefeld, er. in slaagde zijn dertigsten tegenstander, een Spitfire, neer te schieten. De Britsche be stuurder kon zich redden door van zijn val scherm gebruik te maken. Hij geraakte in Duitsche gevangenschap. Het was de ser geant Hovard Squire uit Noord Ierland, die op zijn eerste vlucht naar het bezette Noord Frankrijk was. (DN.B,) VERKLARING VAN LORD CHATFIELD. Volgens de Engelsche berichtendienst heeft groot admiraal Lord Chatfield in een te Londen gehouden rede o.a. verklaard, dat verwacht kan worden, dat Engeland in de naaste toekomst nog veel meer koop vaardijschepen zal verliezen dan in de af- geloopen weken. De verliezen zouden „tij delijk zelfs een verontrustenden omvang" kunnen aannemen. (DN.B.) JOHN VuNANT NAAR LONDEN VERTROKKEN. Het D. N. B. meldt uit New York: De nieuwe Amerikaansche ambassadeur voor Londen, John Winant, is gisteren per clipper-vliegtuig naar Portugal vertrokken, om zich vandaar naar Engeland te begeven. Volgens de Associated Press verklaarde hij voor zijn vertrek, dat president Roosevelt en hij het eens geworden waren over een „politiek van materieele hulp aan Enge land." Hij zeide alles te zullen doen om deze politiek uit te voeren. Wat er ook ge- beure, alles hangt af van de Amerikaansche bereidwilligheid tot'hulpverleening ïri de komende weken en maanden. De ambassa deur reist in gezelschap van den hem door president Roosevelt meegegeven adviseur Benjamin Cohen. NIEUWE PROPELLERFABRIEK. De Curtiss Wright Corp. deelt mede, dat de volgende maand in de nabijheid van Pittsburg de grootste propellerfabriek van Amerika zal worden opgericht'. De fabriek zal een oppervlakte beslaan van 46.000 M2 en om te beginnen ongeveer 4000 arbeiders in dienst nemen. THAILAND EN INDOCHINA. Naar het blad „Asahi Sjimboen" meldt, heeft de Fransche ambassadeur te Tokio, Arsène Henry, van Vichy antwoord ont vangen op het jongste Japansohe bemid delingsvoorstel in het grensgeschil tus schen Thailand en Franseh Indochina. Waarschijnlijk, aldus het D.N.B.. zal Henry krachtens deze nieuwe instructies tegenvoorstellen doen. Het blad schrijft in dit verband, dat de Japansche regèe- ring vast besloten is vóór het einde van deze week een oplossing van de aangelegen heid te bewerkstelligen. De „Nits.ll Ndtsji" verklaart, dat Japan niet van plan is zijn „definitief arbitrage- voorstel" in het Indochineesch-Thailand- sche conflict te wijzigen. Uit betrouwbare bron verneemt United Press In Indo-China, dat het Japansche minstede van bultenlandsche zaken den in Indochina wonenden Japanners heeft laten weten, dat ze zich voor een onmid dellijk vertrek moeten gereed houden, inge val de vredesonderhandelingen tusschen Indo-China en Thailand zouden mislukken. ENGELSCH-CHINEESCHE SAMENWERKING United Press meldt uit Tokio: De Asahi meldt uit Bangkok, dat een uit 20.000 man bestaand Chineesch leger, dat met artillerie en tanks is uitgerust, de grens van Birma zou hebben overschreden ter aanvulling van de lacunes, ontstaan door het wegvoeren van troepen naar Singapore. De Chineezen zouden zich thans i bij de grenzen van Indo-China en Thai land bevinden. De Nitsji Nitsji schrijft, dat deze maat regel de Britsche militaire demonstratie aan de Thailandsche grens onderstreept. Dit zou de eerste stap beteekenen op den weg tot een gemeenschappelijke actie van Engeland en China tegen Japan. CHURCHILL OVERTÜIGT HET LAGERHUIS. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft Churchill ingegrepen bij de behande ling van een wetsontwerp in tweede lezing, op grond waarvan het Lagerhuisleden voor den duur van den oorlog zal worden toe gestaan met handhaving van hun mandaat belangrijke posten aan te nemen. De Brit- De grootste besparing op Uw stroomrantsoen verkrijgt U door het gebruik van de beste en zuinigste lampen ooit door Philips vervaardigd: PHILIPS LAMPEN (Ingez, Med.) sche minister-president keerde zich tegen de oppositie, die o.a. toespelingen maakte op de benoeming van Cripps tot ambassa deur te Moskou en op de benoeming van den hooge-commissaris in Canada Mac Donald. Churchill zeide het volgende: „Het is in het belang van het land nu Engeland voor zijn bestaan vecht, dat de regeering de. vol ledige vrijheid bezit om mannen te benoe men op belangrijke posten zonder door manoeuvres en intriges in haar vrijheid van handelen belemmerd te worden.". Hij stelde derhalve de kwestie van vertrouwen. Het wetsontwerp werd daarop zonder stem ming aangenomen. (D.N.B.) ENGELSCHE DOKWERKERS MOETEN AANPAKKEN. De Engelsche minister van arbeid, Bevin, heeft tot de dokwerkers de vermaning ge richt, naar de Engelsche berichtendienst meldt, het los- en laadtempo in de Brit sche havens met 40 pet. op te voeren, om dat Engeland „onder de huidige omstandig heden meer dan tot dusver uit zijn koop vaardijvloot moet halen". De minister kon digde een nieuw dienstrooster voor de En gelsche dokwerkers aan, dat 10 Maart io werking treedt. Volgens een bericht uit Londen zijn 1500 arbeiders van een werf te Clyde jn staking gegaan; dit is een protestactie tegen de uit sluiting van vele honderden werknemers, die te laat op het werk zijn verschenen. (D.N.B.) DISTRIBUTIEKANTOOR. Met ingang van Maandag 3 Maart a,s. zal de afdeeling bonnen voor zieken, rui ling Duitsche Weermachtsmarken, wissel bonnen enz. van het Distributiekantoor na 4 uur n.m. voor het pqbliek gesloten zijn. LEIDEN, 23 Februari 1941. 7804 De Burgemeester van Leiden, A. TEPE, Weth. loco-Burgemeester. JAARLIJKSCHE VERGADERING VAN AANDEELHOUDER S. In de hedenmorgen onder voorzitterschap van den heer M. G. Verwey gehouden al- gemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. Leidsche Duinwater Maatschappij waren vertegenwoordigd 15 aandeelen, met 15 stemmen. Tot commissaris werd herbenoemd de heer jhr. mr. L. H. N. F. M. Bosch Ridder van Rosenthal. Aan het door den directeur, ir. P. C. Lin- denbergh uitgebrachte verslag is het vol gende ontleend: In het afgeloopen jaar werden te Kat wijk opgepompt 2.808.072 M3. water, tegen 2.849.705 M3. over 1939 of 41.633 M3. min der. Gemiddeld werden per etmaal opge pompt 7672 M3. tegen 7807 M3. over 1939. Het maximum dagverbruik bedroeg 10.229 kub. M. Op 10 April werd een duinbevloeling in Werking gesteld, waarioc tevoren onder de gemeente Wassenaar een duinterrein van 25 H.A. in gereedheid was gebracht. Door het sluiten van een overeenkomst met de diverse eigenaren van aan den voet der duinen gelegen landerijen is deze duinbe- vloeiing gecombineerd met een bevloeiing der naburige teellanden. In het afgeloopen jaar kon reeds 100.000 M3. bevloeiingswater nuttig worden gewonnen. Voor het inpom pen van het watei in de duinen en op de teellanden zijn in een daartoe geplaatst pompgebouwtje twee pompen met een ca paciteit van resp. 5 en 12 M3. per minuut opgesteld Deze pompen worden aangedre ven door elektromotoren welke vanuit den watertoren te Katwijk kunnen worden be diend. Omstreeks eind Mei kwam een overeen komst met het Rijk tot stand, waardoor de beschikking werd verkregen over een duin terrein, waarin een nieuw geprojecteerde puttenreeks aan den Westkant van de dui nen tusschen Katwijk en Wassenaar wordt aangelegd. Aan het einde van het verslagjaar waren reeds 16 putten geplaatst, waardoor over belasting van de diepwelputten kon worden voorkomen. Aan de Wijde Aa werd onder de gemeen te Woubrugge een proeffilterinstallatie op gesteld. Deze installatie bestaat uit een voorfiiter, groot 0.5 M2. met een snelheid van 100 c.M. per uur en een nafilter, groot 5 M2. met een snelheid van 10 cM. per uur. De bedoeling is na te gaan of't water uit dezen plas en het Braassemermeer geschikt gemaakt kan worden voor drinkwater. De resultaten van de in het vorige ver slagjaar gereed gekomen overdekking van filter III te Katwijk zijn bevredigend ge weest, zoodat nu meestal de beide over dekte filters HI en IV in bedrijf zijn. De prise d'eau heeft doordat zij terrein der oorlogshandelingen was in de dagen van 10 t.m. 14 Mei ernstig geleden. Het water in de open kanalen werd ernstig ver ontreinigd waardoor de filterinstallatie in haar geheel werd overbelast. Het afgele verde water is gelukkig van goede kwaliteit gebleven, maar zoowel de voor- als nafil- ters hebben extra schoonmaakbeurten moe ten ondergaan om weer normaal dienst te kunnen doen. Doordat ook de afrasteringen rond de bebosschingen plaatselijk waren vernield, heeft deze nieuwe aanleg ernstig van konijnenschade te lijden gehad. Het noodzakelijke onderhoud aan de ge bouwen heeft plaats gehad, terwijl de in de oorlogsdagen veroorzaakte schade, als stukgeschoten muren, vernielde deuren en vensters werd hersteld. In het voorjaar werd het verwisselen van de verouderde -bralidkranen door 80 m.M. brandkranen van nieuw model in de ge meenten Leiden en Oegstgeest voltooid. Tijdens de oorlogsdagen werd een der hoofdbuizen nabij Valkenburg door een in slaande granaat plaatselijk vernield, waar door de waterlevering in de stad 17a uur werd onderbroken. Na het dichtzetten van de noodige afsluiters, hetgeen met groote moeilijkheden en gevaar gepaard ging, kon over de tweede hoofdhuis weer water wor den geleverd. In verband met de vernieuwing van de Schrijversbrug en het wijzigen van de op ritten aldaar moest de aansluiting van den 300 m.M. zinker door den Oude Rijn wor den veranderd. Als gevolg van het uitdiepen van den Nieuwe Rijn tusschen Singelbrug en het Nieuwe Rijn- en Schiekanaal is de 50 m.M. looden zinker tegenover de Oosterstraat buiten dienst gesteld en verwijderd. De bestaande 150 m.M. spuileiding in het Molenpad te Katwijk a. d. Rijn moest we gens het dempen van de daar aanwezige sloot worden opgeruimd. Met inachtneming van art. 5 der con cessievoorwaarden werd uitbreiding aan het buizennet gegeven tot een totale lengte van 1956 M., waardoor de totale lengte van het buizennet per 31 December 1940 was 192.856.6 M.; de lengte van het buizennet iri de omliggende gemeenten bedraagt: te Katwijk 29.350 M., te Valkenburg 1.473 M„ te Rijnsburg 5.4197; M, te Oegstgeest 22.089 M., te Voorschoten 630 M. Totaal 58.96172 Meter. Bij de in 3014 woningen gehouden in spectie werden 80 lekkages aangetroffen. Gesloten werden 229 con trachten, terwijl 73 contracten zijn vervallen. Het totaal aantal contracten bedroeg aan het einde van het verslagjaar 16.382. Het water werd het geheele jaar door geregeld onderzocht door,het Chemisch en Bacteriologisch Laboratorium van dr. v. d. Griendt te Haarlem. Scheikundig werd het enkele malen onderzocht door dr. ir. A. M. van Deventer. Zijn oordeel was: „Zeer goed drinkwater, voorzoover dit langs scheikun digen weg is uit te maken." Op 31 December 1940 waren in bedrijf 16,548 watermeters. Aan meterafnemers is geleverd 1.813.616 M3., zoodat, gerekend, naar. het totaalverbruik van" 2.808.072 M3. door de abonnementen moet zijn verbruikt 994.456 M3., waarin echter het water voor spuien, brandblusschlng en lekkages is be- repen. In den loop van 1940 zijn alle aandeelen der N.V. in handen van publiekrechtelijke lichamen gekomen, zoodat de bekendma king der financieele bedrijf suitkomsten overbodig wmdt. geacht. GOUDEN DOCTORATEN. Donderdag as. zal het vijftig jaar gele den zijn, dat mr, P. Goldenberg, oud- districtsdirecteur voor Overijssel van de Nationale Bankvereeniging, wonende te Deventer, aan de Leidsche Academie pro moveerde tot doctor in de rechtswetenschap. Vrijdag as. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat dr. L. U. H. C. Werndly, oogarts te Zeist, aan de Leidsche Academie promo veerde tot doctor in de geneeskunde, NED. VER. VAN HUISVROUWEN AFD. LEIDEN. Jaarlijksche algemeene ledenvergadering. Gistermiddag hield bovengenoemde ver eeniging haar jaarvergadering onder lei ding van de presidente, mevr. T. J. Vriend van Hoorn. Aan het jaarverslag van de secretaresse mevr. S. KoertBouman is het volgende ontleend Door de veranderde tijdsomstandigheden was het niet mogelijk met het reeds vast gestelde programma door te gaan. Er moest getracht worden te helpen, waar zulks noodig was. Zoo werd de afdee ling vertegenwoordigd in het Comité voor gewonde soldaten en bezochten enkele le den geregeld de gewonden in de ziekenhui zen. Er werd linnengoed ingezameld voor de leden uit andere afdeelingen, er werd mede gewerkt aan de kleedinginzameling; eerst voor Finland, later voor Valkenburg en Rotterdam. Ook hielpen verschillende leden bij het opscheppen van warm eten voor werkloozen. In de Commissie inzake Huishoudelijke Voorlichting en Gezinsleiding had mevr. Groen zitting en in die, welke te Oegstgeest werd opgericht, vertegenwoordigde mevr. Koert de vereeniging. Voor het Jacobafonds werden zilverpa pier en theelood, voor de tuberculose-be- strijding postzegels ingezameld. Er werden 2 zilveren medailles uitgereikt voor.20-jarigen trouwen dienst. De lezingen betroffen hoofdzakelijk de voeding, doch daarnaast was er ook een z g. ruilmiddag, demonstratie van, door het Instituut goedgekeurde artikelen; decla matie-middag en Kerstmiddag. Excursies konden' alleen in' èigêl" stad gehouden worden- en .wel naar het Acadé- misch Ziekenhuis en de Melkinrichting „de Landbouw". Mevr. A. v. Gilsevan Geldermalsen werd als presidente opgevolgd door mevr. T. J. Vriendvan Hoorn. In de bestuurs- vacature werd voorzien door verkiezing van mevr. G. PerdeckBonnet. De juridisch adviseuse mevr. Mr. H. KruysseBonemeyer moest door haar ver trek naar elders, haar werk neerleggei; als haar opvolgster werd mej. mr. W. de Broe- kert benoemd. Voor het zangkoor, de bridge-club en de boekencirkels was veel belangstelling, voor de boeken uit de bibliotheek niet zooveel als vorige'jaren. Met dankbaarheid wordt het werk der verschillende commissies genoemd. Het verslag eindigt met den wensch, dat het de vereeniging moge gelukken door haar werk een steun en voorlichting te zijn voor vele huisvrouwen, wier taak er door de tegenwoordige omstandigheden niet ge makkelijker op geworden is. Het jaarverslag werd onder dankzegging goedgekeurd, evenals het financieel verslag van de penningmeestéres mevr. A. Groen- Nieuwenhuizen Segaar. In de vacatures, ontstaan door het aftre den der dames Groen, Koert Metz en Per deck werd voorzien door verkiezing van mevr. G. DoumaHerberts, mevr. C. Hage- man—Verhagen, mevr. J. C. Ligtenberg- Hooft Hasselaer en mevr. P. van Sillevoldt- Paling. AANGEHOUDEN. Op verzoek van den commissais van po litie alhier is door de Haagsche politie al daar aangehouden de 33-jarige H. M. van D., gedomicilieerd in de residentie, die ver dacht wordt van verduistering van schrijf machines en ook door de Rotterdamsche politie werd gezocht. De Leidsche recherche heeft twee jon gens van 15 en 16 jaar aangehouden, K. v. d. K. en P. H. J. S., die ten nadeele van de gemeente een partij lood en zink van 80 K.G. hadden gestolen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Fa. P. Laman, Hoogewoerd 93, Leiden, sigarenmagazijn. Nieuwe eigenaar: P. Laman, Leiden. G. Haasnoot Azn., Voorstraat 46, Kat wijk aan Zee, timmer- en metselbedrijf. Overleden Eigenaar: G. Haasnoot Azn., Katwijk dd. 6 Jan. 1941 Wijziging handels naam in: J. Haasnoot. Nieuwe eigenaar: J. Haasnoot, Katwijk aan Zee. Met ingang van morgen wordt de heer G. Bakhuis, adjunct-commies der Ned. Spoorwegen, aan het station alhier als zoo danig overgeplaatst naar het Hoofdgebouw der Ned. Spoorwegen te Utrecht. Vrijdag a.s, hoopt de heer H. de Pree den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar in dienst trad op de begraafplaats „Rhijnihof". Met ingang van morgen wordit de heer J. Dijs, commies bij de Ned. Spoorwegen te Den Haag H. S. M., als zoodanig over geplaatst naar het station der Ned. Spoor wegen, aahier. 7778 (Ingez. Med.) DE BESPREKINGEN TE BATAVIA. Domei meldt uit Batavia: De conferenties tusschen den Japanschen consul-generaal, den heer Isjizawa, en het hoofd van het economische departement te Batavia, den heer Van Hoogstraten, duren voort, hetgeen een aanwijzing is, dat de besprekingen een vlot verloop hebben. Men verneemt, dat de heeren Woensdag gedu rende drie uur geconfereerd hebben en gisteren een nieuwe bespreking hadden, In welingelichte kringen wordt gezegd, dat Isjizawa en Van Hoogstraten de volgende week de besprekingen zullen voortzetten. VERDRONKEN. De agent van politie te Leeuwarden, Koorda is vannacht, vermoedelijk tenge volge van de duisternis, te water geraakt en verdronken. BERUCHT INBREKER GEPAKT. In den nacht van Zondag op Maandag hoorde iemand van den luchtbeschermings dienst glasgerinkel nabij het perceel Nieuwe Haven 358 te Den Haag. Daar is een levens- middelenbedrijf gevestigd. Hij was zoo actief de politie te waarschuwen die ver scheen met man en macht politiehonden incluis. Het pand werd omsingeld. Na een moeizamen tocht over schuttingen en door tuinen vonden de spoorzoekers geleid door de aanwijzingen van de schrandere honden en nadat eenige schoten in de lucht waren gelost onder struiken verborgen een twee tal mannen. Ze sleepten een zak met pakjes thee en koffie mede. Een anderen zak, vol levensmiddelen, hadden ze in de nabijheid neergezet. De mannen werden aangehou den en men bleek een goede vangst te heb ben gedaan. De eene is een 26-jarige be kende inbreker, die enkele jaren geleden te Delft een brandkast heeft bewerkt, in Den Haag gearresteerd werd en daarna tot eenige jaren gevangenisstraf is veroordeeld. In zijn gezelschap was een 20-jarige los- werkman nog niet zoo geroutineerd in het inbrekersvak. Beiden, resp. zekere D. M. J. O. en P. de P., zijn in het huis van bewaring opge sloten. AMERIKAANSCHE BOMMENWERPER GEVALLEN. TJit Panama wordt gemeld, dat in de golf van Panama een bommenwerper der Amerikaansche luchtmacht brandend is neergestort. De zeven inzittenden worden Vermist. ITALIANEN UIT GRIEKENLAND IN JOEGOSLAVIË AANGEKOMEN. Gistermiddag is, naar Stefani meldt, het derde transport van 123 Italiaansche on derdanen, die tot nu toe in Grieksche ge vangenissen opgesloten waren geweest, op Joegoslavisch grondgebied aangekomen. NIEUWE VORM VAN OPLICHTING IN ENGELAND. Associated Press meldt uit Londen, dat de luchtaanvallen daar een nieuwen vorm van oplichting hebben doen ontstaan. Er zijn aanklachten ingediend tegen een aan tal personen, die schadevergoeding wisten te krijgen, doordat zij ten onrechte aan gifte deden van het verlies van kleederen en meubelen door bominslag. Een man. die op deze wijze den staat oplichtte voor 1100 dollar in een tijd van zes, weken, is reeds tot drie jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Vier anderen zijn gestraft met gevangenis straffen van 12 tot 18 maanden. (D.N.B.) DE ENGELSCHE WAPENINGSOPDRACHTEN IN DE VEREENIGDE STATEN. De prioriteitsafdeeling van het Ameri kaansche wapeningsbureau heeft bepaald dat alle opdrachten betreffende aluminium en machines voor het vervaardigen van werktuigen, die middellijk of onmiddellijk de Engelsche wapening van nut zijn, op denzelfden voet worden behandeld als de opdrachten van leger en vloot der Ver- eenigde Staten. (D.N.B.) 31 DE OORLOG TER ZEE In scheepskringen te New-York neemt men aan, dat talrijke voormalige Ameri kaansche schepen, die den laatsten tijd on der Britsche vlag voeren, verloren gegaan zijn. Zoo neemt men aan, dat de Blac Os- brey (5589 brt.) den 18den Februari ten zuiden van IJsland getorpedeerd is. Het 4900 brt. groote schip Empire Tiger is waarschijnlijk op dezelfde plaats het slachtoffer van een duikboot geworden. Van het tankschip Empire Otter (6700 brt.) ver neemt men, dat het niet ver van het Bristol- kanaal op een mijn is geloopen. Voorts wordt gemeld, dat de Princess Maud (2833 brt.) begin Februari voor de Schotsche kust door Duitsche vliegers is aangevallen. Het zelfde geldt voor de Jamaica Produces (5464 brt.). (DNB) DE AMERIKAANSCHE BEWAPENING. Het ministerie van marine heeft mede gedeeld, |dat aan twee New-Yorksche firma s opdracht is gegeven voor den bouw van een groot droogdok in Bayonne (staat New- Jersey), ter waarde van 8,6 millioen dollar- Bovendien is opdracht gegeven voor den ■bouw van een munitiefabriek in de nabij" heid van Canton (staat Ohio) voor een be drag van 16,15 millioen dollar (DNB). 2

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 2