Ex-koning Alfonso XIII overleden Illusies van Churchill Bekendmaking VRIJDAG 28 FEBRUARI 1941 No. 24825 Rond de Middellandsche Zee Verduisteren: 31ste jaargang Als koning geboren, als balling gestorven De Balkan en de oorlog in Albanië De reis van Eden 19.16 uur 8.29 uur Vergeefsche hoop op steun Amsterdam weer volkomen rustig Duitsch-Italiaansche handel EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 32 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad zijn gevestigd. Andere advertenties 37- ets. per regel. Minimum 5 regels. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. - Incassokosten volgens postrecht. „Kleine Advertenties" (hoogstens 30 woorden) uitsluitend bij vooruitbetaling, alleen 's Woensdags en 's Zaterdags 55 ets. - Voor toezending van brieven wordt 10 ets. berekend. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden 2.35 per weekƒ0.18 Franco per post ƒ2.35 per 3 maanden -f portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mud.) Ex-koning Alfonso is overleden, aldus meldt Stefani. Als koning geboren, als balling gestorven, dit is, in den meest beknopten vorm, de levensloop van den ex-koning van Spanje, Foto-archief L. D. WIJLEN EX-KONING ALFONSO. die den leeftijd bereikt heeft van slechts 54 jaar. Bijna dertig jaar hiervan heefOilj op den Spaanschen troon gezeteldom daarna, gedurende het laatste tiental1 jaren van zijn leven, nadat te Madrid de monarchie had moeten plaats maken voor de republiek, als balling te vertoeven bui ten zijn vaderland, meerendeels in Italië, in weliks hoofdstad hij thans den laatsten adem heeft uitgeblazen. Alfonso XTTT van Spanje werd op 17 Mei 1386 te Madrid geboren nadat zijn vader, koning Alfonso XU, al voordien onver wachts in November 1885 overleden was. Zijn moeder, koningin Maria Christine, een geboren aartshertogin van Oostenrijk, nam voorloopig dé regeering waar, en toen haar zoon geboren werd, werd hij tot koning uitgeroepen. Na een strenge veelzijdige opleiding ge noten te hebben, besteeg hij op 17 Mei 1902 den troon. Reeds tijdens zijn jeugd won hij allerwegen de liefde van zijn volk. Onge veer vier jaar na zijn troonsbestijging trad hij in het huwelijk met prinses Victoria Eugenie van Battenb erg. Tijdens de plech tigheid vond een bomaanslag op zijn leven plaats, en hierbij toonde de koning even als bij latere aanslagen op zijn leven, een groote onverschrokkenheid. Bij deze eerste aanslag werden 15 personen gedood. Het huwelijk van den koning werd gezegend met de geboorte van zes kinderen, vier zoons en twee dochters. De vier zoons erf den echter van hun moeder een physiek gebrek, dat een ongunstige invloed had op de verhouding tussehen volk en ko ningshuis, aangezien hierdoor de opvol gingskwestie op groote moeilijkheden stuitte. Bovenal was het echter de.Marok- kopolitiek van den koning, die de verstand houding tussehen hem en zijn onderdanen zeer ten nadeele kwam. Dat langen tijd het beste Spaansche bloed in Noord-Afrika vergoten werd, was ten slotte aanleiding tot openlijke oproerige bewegingen. De krijgsverrichtingen van Spanje in Marokko duurden tot d926. Eerst" toen werd met be hulp van de Franschen de macht van den tegenstander gebroken, zoodat hier de rust weer kon intreden. Over het algemeen steunde de politiek van Alfonso geheel op Engeland en Frankrijk. Zijn huwelijk met een Engelsche prinses en de van Frankrijk ondervonden steun bij de behandeling van de Marokkokwestie waren hiervan de grondslagen. Desondanks gelukte het over eenkomstig den algemeenen wensch van het volk, buiten den wereldoorlog te blij ven, en de koning legde tijdens deze jaren een strikt neutrale houding aan den dag. In het jaar 1923 bevorderde hij het ont staan van de dictatuur van Primo de Ri vera. Vele militaire'bpstaïnden, die zich in deze tijden voordeden, werden onderdrukt, er. evenzeer gelukte het den generaal, de spanningen, die rond den koning werden opgeroepen, af te leiden. Meerdere malen trachtte de koning zich later aan den in vloed van de PPrimo de Rivera te onttrek ken, doch steeds weer keerde hij tot zijn persoon terug. De oppositie tegen Alfonso, die vooral na beëindiging van den wereld oorlog begon te groeien, scheen z|jn positie niet aan te tasten, aangezien zijn zilveren jubileum in 1927 schijnbaar door geheel bet volk geestdriftig werd gevierd. Onder den druk-van- militaire zijde trad Primo de Rivera in Januari 1930 vrijwil lig af, waarna de koning aan den uitge sproken tegenstander - van den generaal, Eerenguer, optracht gaf, een kabinet te vormen en andere maatregelen te treffen cm het parlementaire regeringssysteem weer in te voeren. Desondanks was de volksstemming niet meer in rustige banen te leiden. Opstanden, revoluties, regeeringswisselingen en onre gelmatigheden volgden elkaar steeds veel- vuldiger op. Reeds bij de eerste vrije verkiezingen bleek de omkeer in Spanje een aanvang ge nomen te hebben zonder eenig vooruit zicht deze tegen te kunnen houden. Deze verkiezingen hadden op 14 April 1931 een overweldigende zege van de republikeinsche partij tot resultaat en onder den druk der omstandigheden droeg de laatste monar chistische regeering van graaf Romanones het staatsbeleid over aan den leider van de republikeinsohe partij, Zamora. Den vol genden dag verliet de koning met zijn fa milie zijn vaderland, waarbij hem nog alle hem verschuldigde militaire eer bewezen werd. Bij zijn aankomst te Parijs viel hem een stormachtige ontvangst ten deel. De koninklijke familie nam. haar intrek in Fontainebleau. Uit de maatregelen, die de voormalige koning nog tijdens zijn laatste regeeringsperiode genomen had, zooals het overschrijven van zijn zeer groot privaat vermogen naar Engeland, het in veiligheid brengen van de kroonjuweelen e.d. bleek, dat hfj reeds lang rekening had gehouden met de mogelijkheid, binnen afzienbaren tijd te moeten aftreden. Officieel deed hij echter pas in Juli 1931 afstand van zijn rech/ten ten behoeve van zijn derden zoon, prins Juan Carlos, geboren 20 Juni 1913. In Mei 1931 was inmiddels een proces be gonnen in Spanje tegen „Alfonso de Bour bon" wegens hoogverraad. In November van dat jaar werd het schuldig uitgespro ken, waarbij Alfonso de verantwoordelijk heid werd opgelegd voor de nederlagen en bloedige verliezen, in Marokko door Spanje geleden, evenals voor de dictatuur van Primo de Rivera. In Juni van het volgende jaar werd zijn nog in Spanje overgebleven bezit geconfisceerd. Aangezien de eerste twee zoons van Al fonso van hun rechten afzagen, is thans Don Juan Carlos, die in Maart 1935 te Rome met Donna Maria Mercedes van Bourbon- Orleans in het huwelijk trad, de onomstre den Spaansche troonpretendent. Alfonso vestigde zich later te Rome, ter wijl koningin Victoria naar haar vaderland terugkeerde. Berichten over een scheiding, die tussehen hen zou zijn uitgestoken, werden van verschillende zijden ontkc 1 en werden op geenerlei wijze bewezen. Integendeel, later hebben zij zich weer te zamen gevoegd. Een zeer bewogen leven is thans afge sneden. **Het D.N.B. meldt uit Sofia Het standpunt van Duitsche politieke kringen tegenover de in het buitenland verspreide geruchten over Duitsche inva sieplannen jegens Bulgarije wordt door de Bulgaarsche bladen op een opvallende wij ze gepubliceerd en door het publiek met voldoening ontvangen. De bladen brengen opnieuw den wensch naar voren van de Balkanlanden, buiten het conflict te blij ven. De Mir wijst in dit verband op een oor logsgevaar dat ontstaan kan door een even tueele houding van Engeland. Het blad schrijft: zou Engeland troepen uit Afrika of van de Grieksche eilanden naar Grie kenland zelf overbrengen, dan zou er een toestand ontstaan, welke door de spilmo- gendheden niet geduld zou kunnen worden TE ANKARA. Eden, de Britsche minister van buiten- landsche zaken, heeft Woensdag te Ankara bezoeken afgelegd bij den minister-presi dent, den voorzitter van de nationale ver gaderingen den minister van buitenland - sche zaken. Generaal L. Dill bezocht den chef van den generalen staf, maarschalk Tsjakmak en zijn plaatsvervanger kolonel- generaal Dündüz. Generaal Dill wordt ver gezeld door de generaals Mallaby en Arthur Smith, den chef van den staf van het Wa- vell-leger en vice-luchtmaarschalk Elm- hurst, die de reis van de Britsche militaire missie door Anatolisch en Europeesch Tur kije heeft meegemaakt. Woensdag heeft de minister van buitenlandsche zaken ter eere van de Engelsche gasten een groote receptie gegeven, aldus het D.N.B. uit Istamboel. Ter gelegenheid van het bezoek van Eden schrijft de afgevaardigde Nadan in het AMSTERDAM, 27 Februari De höhere SS- und Polizeiführer maakt in overeenstemming met den bevelhebber in den Luftgau Holland bekend: Ten eerste: het is verboden aan werknemers, die op 25 of 26 Februari 1941 hebben gestaakt, over de dagen waarop werd gestaakt, loon uit te betalen. Ten tweede: werkgevers, die dit bevel overtreden, zullen bestraft worden. Ten derde: het is geoorloofd arbeiders, die op 25 of 26 Februari 1941 hebben gestaakt, te ontslaan. blad Cumhuryet oa.: Het bondgenootschap van Turkije met Engeland houdt werkelijk niets in, dat een aanvai op een staat, wel ken ook. zou kunnen bevorderen. Bij elke gelegenheid heeft de Turksche regeering het defensieve karakter van het bondge nootschap in het licht gesteld. In dezen oorlog heeft Turkije geen aanspraken te laten gelden. Het is slechts op het behoud van de eigen veiligheid bedacht. Ook het blad Son Posta wijst erop, dat de verplichtingen, die voor Turkije voort vloeien uit het bondgenootschap met En-: geland, uitsluitend defensief zijn. Turkije is voornemens den vrede te bewaren, doch zal in geen geval een aanval op zijn vei ligheidszone en onafhankelijkheid dulden. De president van de Turksche republiek heeft gistermiddag Eden en den chef van den Britsóhen generalen staf Dill op zijn kasteel in buitengewone audiëntie ont vangen. De besprekingen duurden twee uur. De Turksche minister van buitenland sche zaken heeft aan de besprekingen deel genomen. vcm hedenavond tot morgenochtend De maan kwam hedenmor gen op te 9.17 uur en gaat on der te 22.01 uur. Het tijdschrift „Berlin—RomTokio" be vat onder het opschrift „Illusies van Chur chill" het volgende hoofdartikel: Zooals de „Potemkih-dorpen" in de ge schiedenis en spreekwijze van Europa in gang gevonden hebben, zoo moet ook het begrip „Illusies van Churchill" en „De her senschimmen van Churchill's politiek en propaganda" eens als gevleugeld woord in den woordenschat van Europa worden op genomen. Deze illusies van Churchill zijn van velerlei aard. Waar er een vervliegt, toovert Churchill een nieuwe te voorschijn. Zoo b.v. de hulp van de V. S., het Zuid- Oosten van Europa, dat de Britsche minis ter-president bij voorkeur tot mogelijk oor- logstooneel verklaart, de verhouding tus sehen Duitschland en Rusland, waaruit Churchill steeds nieuwe gevaren voor Duitschland en steeds nieuwe voordeelen voor Engeland bedenkt, de steeds weer be zworen solidariteit der democraten en van de Commonwealth en ten slotte het z.g. „ontembare uithoudingsvermogen" van het dagelijks gebombardeerde, ontredderde ën in onbeschrijfelijke sociale ellende levende verhongerende Engelsche volk en de „oor logsmoeheid" van het stelselmatig verzorg de, beschermde, zegevierende en door een sterke idee gedragen Duitsche volk. Een jaar geleden sprak Churchill niet over „uit houdingsvermogen". Toen heette het „ver trouwen in de overwinning, zekerheid van de oerwinning, verplettering van het na- tionaal-socialistische rijk, vernietiging van de nationaal-socialistische heerschappij" en hoe de slagzinnen allemaal mochten heeten, welke Churchill zich voor zijn overwinnings polemiek had uitgedacht. Evenals op dit punt, worden ook elders vorm en inhoud der illusies van Churchill gewijzigd en raakt het Engelsche volk er aan gewend, ook hier van de hand in den tand te leven. Op het ongerijmde en holle der illusies van Churchill en zijn politieke en illusoire propaganda, afzonderlijk in te gaan, zou vergeefsche moeite zijn. Churchill's politiek kan nog slechts vergeleken worden met de treurige handeling van een arts, die om bepaalde redenen hét sterfuur van den pa tiënt coor steeds krachtiger geneesmidde len rekt. Bij vlagen probeert de Engelsche minister-president zijn volk op te zweepen, het met producten der fantasie, die voor ons steeds onbegrijpelijker worden, den waren toestand te verdoezelen en zijn blik af te leiden van den weg, welke onvermij delijk naar het fatale einde voert. Het feit, dat de Engelsche regeering nog slechts van volhouden spreekt en haar volk met een treurige, ij dele hoop probeert te troosten, kenmerkt den Engelschen toestand beter dan al het andere. Het is slecht gesteld met den oorlog van een volk, dat nog slechts vecht om te kun nen volhouden. Er bestaat hiervoor een re cent precedent: de positie van het Fran- sche /olk in het vorige jaar en de oproepen van Reynaud, de godsdienstoefeningen en al de andere acties om vol te houden, waar mede de Fransche regeerders hun volk te vergeefs bij elkaar probeerden te houden. Engeland's nederlaag is zeker. Steeds meer volken en regeeringen gaan dit inzien. Ook Amerika dat onthullen de op marktge schreeuw gelijkende debatten rondom de wet tot hulpverleening aan Engeland wil geen overwinningswapenen, doch Enge land nog slechts in groote haast uit houdingswapenen door zijn beursvrienden aldaar ter beschikking stellen, opdat dezen hun geld op gunstige wijze in de Ameri- kaansche wapenindustrie kunnen beleggen, en opdat de firma Engeland daarmede te vens zoo mogelijk uitverkocht geraakt en voor altijd niet tot concurreeren in staat is, wanneer de Joodsche ophitsers het eiland ontvluchten en de dan nog overgebleven deelen van de Commonwealth in den schoot der alleenzaligmakende democratie van Roosevalt vallen. Steeds krachtiger wordt in de wereld het bewustzijn van het feit, dat er aan de Duitsch-Italiaansche eindoverwinning niets te veranderen valt. Deze overwinning tee kent zich scherp af tegen den achtergrond der Engelsche illusies. Het is derhalve be grijpelijk, dat onder deze omstandigheden de bereidwilligheid tot medewerking aan de nieuwe regeling van de Europeesche vraag stukken en aan de nieuwe ordening in deze gebieden steeds grooter worejt. Zoo kan het Zuidoosten van Europa thans over het al gemeen als een min of meer gesloten aan hanger van de politiek der nieuwe ordening beschouwd worden. Ook andere landen zuL len in toenemende mate van het feit over tuigd geraken, dat de in het verleden met Engeland aangeknoopte verbindingen voor een alliantie-politiek sinds lang verbroken zijn en dat de belangen van hun volken beter beschermd zijn, wanneer hun staats lieden rekening houden met de nieuwe wer kelijkheid in Europa, in plaats van te treu ren om opvattingen of combinaties welke door de gebeurtenissen al lang zijn achter haald. De macht van de in het driemogendhe- denpact verbonden mogendheden, Duitsch land, Italië en Japan, en van de daarbij aangesloten staten, en het vernuft van hun nuchtere politiek kan en zal ook in de toe komst in toenemende mate diegenen tot inzicht brengen, die uit vrees of wanbegrip meenden hun sympathieën aan Engeland te moeten schenken. Desondanks zal Win ston Churchill probeeren, het Engelsche volk en de wereld met zijn illusies te blijven bedriegen. Wij herinneren hier aan het En gelsche spreekwoord: „Men kan elkeen soms, vele menschen telkens, maar niet alle menschen telkens voor den gek houden". Ook aan Churchill zal de waarheid van dit spreekwoord niet ontgaan. De staten van het driemogendhedenpact en van de bij hen aangesloten landen bereiden zich echter op de eindoverwinning voor. De daarvoor be- noodigde wapenen zijn gesmeed. Geweldig staan alle deelen van de Duitsche weer macht voor den slag gereed. Vast aaneenge smeed staat het front van de strijders en het thuisfront. Vast aaneengesmeed staan de verbonden tegenstanders van Engeland, als een vastberaden levensgemeenschap. Met hun wapenen echter zullen zij de il lusies van Churchill als een schim ver drijven. Van bevoegde zijde wordt gemeld: De toestand te Amsterdam, kon vanmor gen overal weder geheel normaal worden genoemd. Reeds In den loop van den dag van gisteren had het Amsterdamsohe stads beeld zijn gewone aanzien gekregen, nadat ook In die openbare en particuliere bedrij ven, waar Woensdag het werk was stilge legd, het personeel weder voltallig aan wezig was. Noemenswaardige incidenten zijn niet meer voorgekomen. Ten gevolge van politioneel optreden op verschillende plaatsen, dat ln de vooraf gaande dagen ln de stad Amsterdam en omgeving noodig was geworden, zijn aan de zijde van ordeverstorende elementen 9 dooden, 24 zwaargewonden en 21 lichtge wonden te vermelden. Ook verschillende politiebeambten hebben verwondingen op- geloopen. EEN NIEUWE OVEREENKOMST TOT UITBREIDING IN NAUWERE SAMENWERKING. De nieuwe handelsovereenkomst, die tus sehen Duitschland en Italië tot stand is ge komen, doet een verdere aanmerkelijke stijging van den goederenruil verwachten. Deze zal ln 1941 naar raming ln totaal ongeveer 2 milliard rijksmark beloopen. Tevens is een aantal andere punten ge regeld. Zoo is het aantal Italiaansche ar beiders, die dit jaar in de Duitsche in dustrie en landbouw zullen werken, tot 315.000 verhoogd. Dit Nummer bevat DRIE Bladen Binnenland Nieuwe distributie-bonnen aangewezen. (2de Blad). Te Den Haag is overleden, 61 jaar oud, d© heer A. H. Sirks, oud-hoofdcommissa ris van politie te Rotterdam (Binnen land. 3de Blad). Het nieuwe tuinbouwlaboratorium in het Westland (3de Blad). Morgen begint de distributie van rijwiel banden. (Ie Blad). Buitenland Churchill's „illusies" (le Blad). Weer een Britsch convooi grootendeels ver nietigd (le Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN* EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 1