Radio N.V. ATHIBU VERHUIZING GESLOTEN £n>ensv\cuqde WINTERHULP NEDERLAND STADSNIEUWS Onverwoestbaar! LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Bkd Donderdag 27 Februari 1941 een belangrijk bericht! GREET ORT Marislaan 9 L WEGENS EENIGE DAGEN Federatie vanDïaconïeën in de Ned. Herv. Kerk JCUN/T IN IXTTERI Philips, Erres, Telefunken, Waldorp, Minerva etc. Peltenburg van 1793 Breestraat 109 Wordt .niet wit ^iai't» water 'OvaVUnST». Lommerdbriefjes NIEUW ADRES: LAMMERMARKT 58 (FABRIEK PARMENTIER) UW OFFER BRENGT IN TALLOOZE NEDERLANDSCHE GEZINNEN Ds. H. C. TOUW OVER „DE DIACONIE ALS ROEPING DER KERK". Gistermiddag hield de classis Leiden van de Federatie van Diaconieën in de Ned. Hervormde Kerk in de bovenzaal van „AmicLtia" een vergadering. Vele diakenen uit de classis en verscheidene ouderlingen woonden deze samenkomst bij. De voorzitter, de heer G. F. E. Kiers heette allen welkom en sprak daarna een kort inleidend woord. Vervolgens las de secretaris, de heer P. Bernard de notulen. Hierna was het woord aan ds. H. C. Touw, Ned. Herv. predikant te dezer stede, die sprak over „De diaconie als roeping der Kerk". In het begin van zijn rede zette spr. uit een, dat de Kerk gedrongen wordt tot be zinning op haar eigenlijke opdracht. In de matelooze verwarring rondom en in haar, in de klamme nevelen, in de zwarte duis ternis waarin de Gemeente tastend haar weg zoekt, dringt de nood haar steeds klemmender tot de vraag: waar moeten wij heen? Wat is onze opdracht? Wat wordt Ons bevolen? Tot die beslissende vragen, waarvoor de Kerk in dezen tijd hardhandig gesteld wordt, is nu plotseling ook gaan behooren de diaconie. Ds. Touw, die vervolgens een uitvoerige beschouwing over den diaconalen arbeid gal, merkte daarbij op, dat er thans twee vragen zijn, die te allen tijde beslissend waren voor den diaconalen arbeid en die de Kerk vaak voorbij zag, maar die zich nu klemmend opdringen. De eerste vraag, aldus spr. iswil de Kerk haar diaconalen arbeid zien en erkennen als een opdracht, haar gegeven door haar Heer, waaraan zij zich nimmer mag ont trekken? Of kan en mag er weer een tijd komen, waarin de Kerk het werk der barm hartigheid aan anderen overgeeft? Wil zij ook dit werk aanvaarden als een opdracht van haar Heer, waarvoor zij Hem verant woording schuldig is? Is het haar daarom volle ernst met datgene, wat art. 2 van het reglement Diaconieën van de Ned. Herv. Kerk zegt: „Diaconieën zijn instellingen van weldadigheid van zuiver kerkelijken aard onder kerkelijk bestuur en toezicht"? Geweldige consequenties, aldus spr., lig gen opgesloten in het antwoord op deze eerste vraag. Als de Kerk erkent, dat alléén Christus haar Heer is, ook ten opzichte van haar diaconalen arbeid, dan kan dit werk geen aanhangsel, geen doublure, geen on derdeel zijn van allerlei liefdadigheidswerk. Het geheel eigen karakter der Kerk heeft dan tot gevolg: het geheel eigen karakter der Diaconie. Geen anderen heeren mag de gemeente dan gehoorzamen dan haar eigen Heer.-De beslissingen over haar diaconalen arbeid kan en mag zij dan aan geen an deren in handen geven dan aan de van Christus' wege geroepenen. De andere vraag, aldus spr. is: of zij den dienst der barmhartigheid zien en vervul len wil in den nauwsten samenhang met den dienst des Woords en der Sacramenten. In de Schrift zijn deze innig verbonden, maar de Kerk verviel telkens in de ver zoeking, die van elkaar te isoleeren en daardoor van hun karakter te berooven. De eeredienst der gemeente zal dien samen hang tot uiting hebben te brengen, zoodat de kerkelijke collecten een wezenlijk, on losmakelijk deel vormen van den eere dienst der gemeente. Maar niet alleen daar zal dat verband moeten blijken. Het diaconale werk zal niet naar eigen „practisohe" inzichten mogen worden ge regeld, maar zal verbonden moeten blijven, zoowel aan den profetischen dienst des Woords als aan den priesterlijken dienst van Doop en Sacrament. De consequenties, die hieruit voortvloeien, zijn niet minder verstrekkend dan die uit de eerste beslis sing volgen. Bij haar diaconalen arbeid, aldus spr., zal de Kerk zich niet mogen laten leiden door inzichten, die wezens vreemd zijn aan haar prediking, van wel ken aard ook. Zij zal ook hierin Woord én Sacrament hebben te dienen. In onzen verwarden tijd, aldus spr., zul len alle diakenen er daarom ook voor moe ten waken, dat schijnbaar bijkomstige, on belangrijke beslissingen nu van zeer prin cipieel karakter kunnen zijn. Zij zullen daarom goed doen, zich telkens af te vra gen, of zulke beslissingen niet behooren genomen te worden met mede-weten en mede-beslissen van den Algemeenen Kef- 1 keraad en zoo noodig na advies van de Federatie van Diaconieën of van de Alg. Synodale Commissie. De verantwoordelijkheid der Kerk in on zen tijd, aldus eindigde ds. Touw, is groot, niet alleen in haar prediking, maar in haar geheele handelen. Verkeerde beslissingen in het één heben haar invloed op het an der. De gemeente vrage om klaar inzicht bij de beslissingen, waarvoor zij in dezen tijd gesteld wordt, om trouw aan haar op dracht te volharden in den dienst der barmhartigheid, als een verwijzing in deze harde wereld naar Hem, die niet kwam om gediend te worden, maar om te dienen. Na het uitspreken van deze rede was er gelegenheid tot gedachtenwisseling, waar bij nog vele vragen over de practisohe toe passing van het diaconaat werden gesteld. „HET LEVENDE POPPENTHEATER." Genotvolle middag voor de jeugd. Eenige honderden kinderen hebben gis termiddag onverdeeld genoten van de voor stellingen van „Het levende Poppentheater" welke onder leiding van Joh. Trevel in de groote Stadsgehoorzaal werden gegeven. Er werden twee verhalen ten tooneele gevoerd „Jan Klaassen geneest den zieken koning" en „Jan Klaassen verlost Katrijn van de booze heks" en we wagen ons niet graag aan een uitspraak, welk van de twee het meest in den smaak van de jeugdige toeschouwersschare is gevallen. De execu tanten waren zoo tactvol om „het publiek" in aanzienlijke mate in hun spel te betrek ken en het spreekt wel vanzelf, dat dit appèl aan de jeugd, niet onbeantwoord bleef. Integendeel: de zaal leefde enthou siast en hartstochtelijk met de gebeurte nissen aan gene zijde van het voetlicht mee en meermalen hield het gejoel en ge juich zóó lang aan, dat de spelers op het tooneel in vredesnaam hun spel maar on derbraken, totdat de rust in de zaal was teruggekeerd. Doch dit laatste was nauwe lijks het geval of een nieuwe storm van bij valsbetuigingen en toejuichingen brak los, zoodat men allerminst in de zaal behoefde te zijn. om te kunnen constateeren, dat de jeugd zich kostelijk amuseerde. Vermoedelijk hoorde men dat buiten op de Breestraat ook wel! En de ouderen? Och, laten wij'het maar eerlijk bekennen: de avonturen van Jan Klaassen en zijn vrouw Katrijn, ook al zijn deze sedert onze jonkheid sterk gemoderniseerd hetgeen uit paedagogisch oogpunt overigens slechts valt toe te juichen! roepen nog zóóvele jeugdherinneringen in ons wakker, dat wij er ook thans nog geamuseerd naar zitten kijken en meermalen een glimlach om onze lippen speelt. En iaten we dan maar heele- maal openhartig zijn en onomwonden toe- Jeven, dat de reden van die vroolijkheid niet alleen is gelegen in de vreugde, dië onze kinderen aan deze voorstelling beleef den, maar dat we er zelf ook van hebben genoten. Op het gevaar af, dat men ons van kindschheid zal beschuldigen! CHR, JEUGDVER. „NOMATEG" BESTAAT 12*/- JAAR. Heden is het 121/» jaar geleden, dat de Chr. Jeugdvereeniging „Nomateg" werd op gericht. Hoewel door de tijdsomstandighe den de herdenking niet zoo zal plaats heb ben, als anders het geval zou zijn geweest, heeft zich een jubileum-commissie gevormd die de jubileerende vereeniging verschil lende geschenken zal aanbieden. Op 28 Augustus 1928 werd deze jeugd vereeniging opgericht, met het navolgende bestuur: A. A. Boehmer, le voorzitter; A. G. v. 't Riet, le secretaris; C. van 't Riet, le penningmeester; mej. A. A. Bonnet, 2e secretaris; H. J. van der Horst, 2e penning meester; N. Heymans, algemeen secundus. In dit bestuur heeft mej. Bonnet onafge broken 12*/a jaar zitting gehad. In deze 12'/2 jaar is „Nomateg" uitge groeid tot een der grootste Chr. Jeugdver- eenigingen alhier; zij heeft nu een kinder- kerk, jeugdsamenkomsten, twee jongens- clubs, de mondaccordeon-club K.M.D. en een groote- en kleine meisjes-vereeniging, met druk bezochte knipcursussen, een kleu- terclub, en houtzaagclub. Daarnaast heeft „Nomateg" kans gezien een fraai eigen ge bouw aan de eerste Binnenvestgracht 21 21a. in te richten, en zelfs in deze moeilijke tijden in stand te houden. „Nomateg" geeft ook een eigen maandblad uit. TERAARDEBESTELLING STOFFELIJK OVERSCHOT P. J. OUDSHOORN. Gistermorgen vond onder groote belang stelling op de begraafplaats „Rhijnhof" de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den 9-jarigen P. J. Ouds hoorn, die Zaterdag j.l. ten gevolge van een tragisch ongeval in de Leuvenstraat het leven liet. Voordat de droeve stoet zich naar „Rhijn hof" begaf, werd langs de school gereden in de 3 Octoberstraat, alwaar door het hoofd der school, de heer J. P. PaPulusse een krans van de leerlingen der 4e klasse, waarin de overledene zat, aan den lijkwa gen werd gehangen. Reeds lang voordat de stoet op „Rhijnhof" aankwam, hadden zich velen rondom de geopende groeve ge schaard. Wij merkten o.a. op den heer W. J. Nyholt, onderwijzer met een groot aan tal klasleerlingen van den overleden knaap. Bovendien waren aanwezig mej. J. A. C. v. Nes, leidster der Christelijke Kinder-Ge- heelonthouders-Ver. „Hoop der Toekomst", waarvan de overledene lid was, benevens mej. S. Bakker, godsdienstonderwijzeres der Zondagsschool der Ned. Herv. Kerk, waar van de overledene leerling was. Nadat de kist in de groeve was neerge laten, werd het woord gevoerd door zijn onderwijzer, den heer Nyholt en mej. Van Nes, die beiden ontroerende woorden spra ken. Hierna werden bloemen in het graf gestrooid, waarna de diepbedroefde vader namens zijn vrouw en verdere familieleden allen hartelijk dank zegde voor de betoon de belangstelling. Een groot aantal kran sen dekte de kist. OUDERAVOND O. S. HA VERSTRAAT. Gisteravond hield bovenstaande school in het verduisterde gymnastieklokaal een ouderavond, die ondanks het bezwaar van donkere straten druk bezocht was. Het hoofd der school, de heer Wilterdink, opende met een woord van welkom aan alle aanwezigen, in het bijzonder aan mej. Ingeneegen, oud-hoofd der Bewaarschool aan de Gortestraat, mej. Pels en den heer Favier, penningmeester van den Ouderraad en aan die ouders, die met Maart voor het eerst kinderen naar de school zullen zen den. Ook den heer Lingsma heette spr. van harte welkom en hij dankte hem voor de vele ouder-avonden, waarbij hij zijn meda» werking verleende, door het vertoonen van films. Sinds den vorigen ouderavond liggen er heel wat woelige dagen achter ons. Ook de school Haverstraat heeft dit moeten ondervinden, o.a. in de evacuatié van de school naar de Duivenbodestraat. Spr. ver heugde zich erover, dat de leerlingen weer naar de eigen school konden gaan en sprak de hoop uit, dat dit zoo zou blijven. In het afgeloopen jaar deed de school mee aan een plantenkweekwedstrijd, uit gaande van de Leidsche Tuiniers- en Bloe- mistenvereeniging en behaalde mooie re sultaten. Naast de prijzen, die de leerlingen zelf wonnen, zorgden zij ook nog voor een schoolonderscheiding. Spr. kon verder mededeelen, dat ingaan de 1 Maart de vijfde en zesde klasse voor- loopig voor drie maanden zal gaan zwem men in „de Overdekte". Verder wekte spr. op tot regelmatige bij dragen aan het Schoolfonds. In zijn slotwoord dankte spr. de gebr. Uiterdijk en den heer Tol hartelijk voor de keurige verduistering van het lokaal. Hierna volgde voorlezing van het jaar verslag door den secretaris. Door verhui zing naar elders moest de heer Kruit uit de Oudercommissie treden en spr. dankte hem voor zijn ijverig werken voor de Openbare School en in het bijzonder voor de school Haverstraat. Het verslag van den penningmeester werd goedgekeurd. Eenige ouders zullen d» kas controleeren. In de vacature-Kruit werd de heer C. Tol met algemeene stemmen gekozen. Na dit meer officieele gedeelte volgde een keurig film programma, deels bestaan de uit eigen opnamen, verzorgd door den heer Emile Timan, dien de voorzitter har telijk dankte voor zijn medewerking. ZESDE ABONNE1VDENTSVOORSTELLEN G. Opvoering van „Held tegen wil en dank." Door het Centraal Tooneel. Het Centraal Tooneel (N.V.), directeur Cees Laseur, artistieke leiding Cees Laseur cn Cor Buys, zal Zondagmiddag 2 Maart as., in den Leidschen Schouwburg, een voorstelling geven van het succes-blijspel „Held tegen wil en dank", van Sergio Pug- liese, in de vertaling van Cor Ruys, die tevens de titelrol zal spelen. In dit blijspel, dat in het Centraal Theater te Amsterdam 30 achtereenvolgende voorstellingen be leefde, zullen verder medespelen: Ëlly van Stekelenburg, Matthieu van Eysden, Péron- ne Hosang, Anton Ruys, Adrienne Canivez, Pierre Myin, Adolphe Hamburger, Willy Ruys, Joke Wells, Dini Heynes en Ben Aer- den. De regie is van Cees Laseur: het decor van Arend Hauer. Er is weer een pracht collectie nieuwe toestellen aangekomen van de volgende merken: 7729 NERGENS IN LEIDEN 'komt U zoo'm uitgebreide en schitte rende collectie zien en hooren. - Het is prettig koopen in' onze j nieuwe moderne toonzaal. - Maar wacht niet te lang, want de aanvoer is „net mondjesmaat", en telkens zijn diverse typen uitverkocht. Waar je behalve in huurkoop, ook met een gerust hart contant kunt koopen. Leraree MO. Lich. Oef. - GedipL lerares Rhythm. Gyxnn. Privé- en clublessen. 6664 Janvossensteeg 43-45 Telefoon 20995 7476 van sieraden, goud en zilver, worden ss. Zaterdag Inge kocht tegen de hoogste prijzen KORTE MARE 24 v. 10—5 uur. De Curator in het faillisse ment van H. LAROS, wonende te Alphen aan den Rijn, heeft op heden ter Griffie van de Arrondissements-Rechtbank te 's-Gravenhage en van het Kantongerecht te Alphen ne- dergelegd de eenige Uitdee- lingslijst in bedoeld faillisse ment, welke aldaar gedurende 10 dagen kosteloos voor de schuldeischers ter inzage zal liggen. 7748 Mr. C. J. DE VRIES, Wassenoarscheweg 4, te 's-Gravenhage, Curator. 's-Gra/venhage, 27 Febr. 1041. 7730 gu+vf6- HtaaSi

Leidsch Dagblad | 1941 | | pagina 8